Файл: Барлы оушылар істей алады нктелік зарядты айналасындаы электр рісін крсетеді Кптеген оушылар істей алады.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.05.2024

Просмотров: 71

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Электр өрісі. Біртекті және біртекті емес электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі. Электр өрісінің суперпозиция принципі


Бөлім:

Электростатика

Педагогтің аты-жөні:

Джайгужина Нуржамал Маликовна

Күні:

13.01.23

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Электр өрісі. Біртекті және біртекті емес электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі. Электр өрісінің суперпозиция принципі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.4.1.2 - суперпозиция принципін электр өрісінің қорытқы кернеулігін анықтау үшін пайдалану;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: нүктелік зарядтың айналасындағы электр өрісін көрсетеді

Көптеген оқушылар істей алады: аттас зарядтар мен әр аттас екі зарядтар айналасындағы электр өрісін бейнелейді Кейбір оқушылар істей алады: Суперпозиция принципін электр өрісінің кернеулігін анықтауға қолданады


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут



Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Сұрақтарға жауап беріңдер.

1) Электр өрісі

2) Электр өрісінің кернеулігі

3) Электр өрісі кернеулігінің формуласы, өлшем бірлігі

4) Кернеулік векторының бағыттары

ІІ. Сабақ мақсатын және оқыту мақсатын жариялау.

Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады.

Дескриптор:

  • Электр өрісінің анықтамасын біледі

  • Кернеулік мағынасын түсінеді

  • Векторларды қоса алады

Оқулық

Слайд



Сабақтың ортасы
25 минут


Жаңа тақырып

Электр өрісі кернеулігінің суперпозциясына презентация көрсете отырып, ондағы жаттығуларды орындату


Топтарға тапсырма. Кернеуліктің суперпозиция принципін ашу үшін әртүрлі тапсырмалар беру. Тапсырмалардың сызбаларын төмендегідей салып, қорытқы кернеуліктің есептеу формуласын шығарады

Мысалы, 4 топ өз жұмыстарын басқаларға көрсетіп, түсіндіреді









ЕСЕПТЕР ШЫҒАРУ

№1. Біртекті электр өрісіндегі кернеулігі 1,3 • 105 Н/Кл массасы 2 • 10-9 г тамшысының зарядын анықтаңдар.

№2. Кернеулігі Е0=3 кН/Кл біртекті электр өрісінде q = 4•10-10 Кл заряд орналасқан. Нүктелік зарядтан 3 см қашықтықта орналасқан А нүктесіндегі электр өрісінің кернеулігін анықтаңдар. Зарядты және А нүктесін қосатын кесінді біртекті электр өрісінің күш сызықтарына перпендикуляр болып келеді.



ІІІ. Кері байланыс

Дескриптор:

  • Электр өрісінің анықтамасын біледі

  • Кернеулік мағынасын түсінеді

Векторларды қоса алады
Дескриптор:

-Векорларды қосудың үшбұрыш әдісін қолданады

-Қорытқы векторды табады

-геометриялық формулаларды қолдана біледі

Дескриптор:

-Дене зарядын анықтайды

-Нүкте кернеулігін біледі

-геометриялық формулаларды қолдана біледі

-Электр өрісінің күш сызықтарынның бағытын біледі



Презентация


Сабақтың соңы.

5 мин


Рефлекция


Рeфлексия пирамидаcы:Қарастырылған мәселелерді қаншалықты ұққандығыңды өзің бағалап, пирамиданы толықтыр:



Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау
-Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жазу.

Сабақты қорытындылау барысында оқушылар өз ойларын үлестірме қағаздарға жазып, пирамиданы кім қай мәселені ұққандығына қарай толтырады.


Жалпы сабақты бағалау критерийлер бойынша ең жоғарғы 15 балл




Дескриптор


Оқулық



Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Электр өрісінің кернеулік векторының ағыны. Гаусс теоремасы

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

Электростатика


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Электр өрісінің кернеулік векторының ағыны. Гаусс теоремасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.4.1.3 - зарядталған жазықтықтың, шардың, сфераның және шексіз жіптің электр өрісінің кернеулігін анықтау үшін Гаусс теоремасын қолдану;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: Сфера, цилиндр, жазықтық және жазық конденсатордың электр өрісіндегі зарядтың қозғалысын сипаттайды

Көптеген оқушылар істей алады: Электр өрісінің кернеулік ағынының өрнегін білу, қолданады

Кейбір оқушылар істей алады: Сфера, цилиндр, жазықтық және жазық конденсатордың электр өрісінің кернеулігін анықтайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы

10 минут
Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім

10 минут



Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Сабақ мақсатын және оқу мақсатын жариялау.

  1. Электр өрісінің күш сызықтары деген не?

  2. Қандай өрістер біртекті деп аталады?

  3. Суперпозиция принципі не турлы айтылады?

  4. Электр өрісінің күш сызықтары бірін-бірі қиып өтуі мүмкін бе?

Жаңа мағлұмат (ДЖИГСО әдісі). Оқушылар жұмыс жасап болғаннан кейін мұғалім презентацияның көмегімен сұрақтар қоя отырырып сабақты толықтырады.

Жаңа тақырып

Гаусс теоремасы. Сфераның, цилиндрдің, жазықтықтың және жазық конденсатордың электр өрісінің кернеулігі
Қандай да бір S ауданды тесіп өтетін E векторының сызықтарының саны NE кернеулік векторының ағыны деп аталады.



E векторы ағынын табу үшін S ауданды біртекті өрісті құрайтын элементар dS аудандарға бөлу керек. (сурет.2).



Осы тектес элементар аудандар арқылы өткен кернеулік ағыны келесі түрге өзгереді:



мұндағы   - күш сызықтары мен dS ауданға түсірілген нормаль арасындағы бұрыш;   - күш сызықтарына перпендикуляр жазықтыққа dS ауданның проекциясы. Онда S аудан беті арқылы өтетін өрістің кернеулік ағыны мынаған тең:



(13.4)

Егер   болса, онда



(13.5)

мұндағы   - dS жазықтық пен векторының нормальға проекциясы.
Электр зарядтары өрісінің кернеулік ағынын осы зарядтарды қоршаған оқшауланған жазықтық арқылы табайық. Алдымен бір зарядтың ортасында орналасқан R радиустың сфералық жазықтықтығын қарастырайық. (сурет. 13.6). 

Барлық сферадағы өрістің кернеулігі бірдей және мынғн тең



Күш сызықтары радиус бойынша бағытталған, сәйкесінше сфера жазықтығына перпендикуляр, яғни



 
Сонда кернеулік ағыны мынаған тең:    



Кернеулік теңдеуін қолданып, табамыз:



(13.6)

Сфераны S’ еркін тұйық бетпен қоршайық. Осы сфераны тесіп өтетін күш сызықтары бетті де тесіп өтеді. Сәйкесінше (13.6) формула сфера үшін ғана емес, кез келген тұйық бетке де орындалады. Егер еркін бетпен n зарядты қоршайтын болсақ, осы бет арқылы өтетін кернеулік ағыны әрбір зарядтың тудыратын ағындарының қосындысына тең, яғни немесе


(13.7)

Бұдан шығатын қорытынды, тұйық жазықтық арқылы өтетін электростатикалық өрістің кернеулік векторының толық ағыны ортадағы осы жазықтық ішіндегі еркін электр зарядтарының алгебралық қосындысына тең. Бұл Остроградский –Гаусс теоремасы деп аталады. Осы теорема көмегімен әртүрлі пішіндегі зарядталған денелердің тудыратын электр өрісі кернеулігін табуға болады.
Қалыптастырушы бағалау. Оқушылар тапсырмаларды жекелей орындайды, мұғалім бағалайды



Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады

Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды



Дескриптор:

- электр өрісінің күш сызықтарының бағытын анықтай алады

-біртекті өрісті біледі

-Суперпзиция принципін біледі

-Күш сызықтардың қасиеттерін біледі

Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді

Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді

2-балл

Дескриптор
1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік;

2. Мазмұнның толық ашады;

3. Өмірден мысалдар келтіреді.

5 балл



ФИЗИКА 10 сынып

«Дидактикалық материалдар

Смайликтер


Слайд арқылы жаңа тақырыпты түсіндіреді


Бекіту

10 минут

Жұппен жұмыс


  1. Жеке тұрған оң және теріс зарядтардың электр өрісінің күш сызықтарын көрсететін суретті салыңыз



  1. Электр өрісінің күштік сипаттамасы қандай шама ? Формуласын жазыңыз.


  1. Глицериндегі өрісті 7*10-8 Кл нүктелік заряд тудырған. Зарядтан 7 см қашықтықта орналасқан нүктедегі өріс кернеулігі неге тең болады ?

  2. Модульдері тең, зарядтары оң және теріс екі зарядтың ортасында орналасқан нүктенің кернеулігінің бағытын сызып көрсетіңіз.




  1. Квадраттың төбелерінде модулі жағынан тең болатын +q зарядтар орналасқан. 1, 2 және 3 зарядтардың 4-зарядқа әрекет еткендегі теңәрекетті күшін табыңыздар.





  1. q1= 20 нКл және q2= -30нКл зарядтар бір-бірінен қандай да бір қашықтықта орналасқан. q0 зарядын q1 зарядынан r/2 қашықтыққа сол жақтағы 1 нүктесіне орналастырады, содан q1 және q2 зарядтарының ортасындағы 2 нүктесіне оранастырады. q1 және q2 зарядтарының q0 зарядқа 1-нүктедегі әрекет еткен F1 күшінің олардың 2-нүктеде әрекет еткен F2 күшіне қатынасын табыңыздар.




  1. Түзу алтыбұрыштың қырларында бірінен соң бірі +q, +q, +q, -q, -q, -q зарядтар орналасқан. Алтыбұрыштың центрінде орналасқан +q зарядқа әсер ететін күшті табыңыз.


Жауапттары:





  1. 3,3 кВ/м



  2. F=0.475 q2 /πεεоа2

  3. 3

  4. F=q2 /πεоа2



Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды


Дескриптор

Есептің шартын түзеді

ХБЖ-ға келтіреді

Есептің формуланысын түрлендіріп

Есептің жауабын табады

3 балл





Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут

Рeфлексия пирамидаcы:Қарастырылған мәселелерді қаншалықты ұққандығыңды өзің бағалап, пирамиданы толықтыр:



Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау


Оқушылар кері байланыс береді

Формативті бағалай 10 балл






Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Зарядтың орын ауыстыруы кезіндегі электр өрісінің жұмысы. Потенциал. Электр өрісінің потенциалдар айырымы

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

Электростатика


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Зарядтың орын ауыстыруы кезіндегі электр өрісінің жұмысы. Потенциал. Электр өрісінің потенциалдар айырымы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.4.1.4 –нүктелік зарядтың электр өрісінің потенциалы мен жұмысын анықтау;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: Электр өрісі күштерінің жұмысын есептеуді біледі.

Көптеген оқушылар істей алады: Формулаларды түрлендіре отырып, деңгейленген есептер шығаруда қолдана алады.

Кейбір оқушылар істей алады: Электр өрісі күштерінің жұмысы мен электр өрісінің потенциалдық энергиясын байланыстыра алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы

10 минут
Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім

10 минут



Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

II. Өткен материалды қайталау. «Ой қозғау»

Оқушыларды, бір- біріне қарама- қарсы тұру арқылы сұрақтарға жауап алу, өздеріне бағалату.

1.Қандай заряд түрлерін білесің, олар қалай әрекеттеседі?

2.Кулон заңының тұжырымдамасын айт

3.Электр өрісінің негізгі қасиеттерін айт

4.Біртекті өріс дегеніміз не?

5Электр өрісінің күш сызықтары қалай бағытталады?

6.Өріс кернеулігін қалай анықтаймыз?

7. Гаус теоремасы жайында не білеміз?

8.Электр өрісі жұмысы не білеміз?

Жаңа тақырып

Активити «Миға шабуыл»

Талқылау үшін сұрақтар беріледі (видео)

1.Потенциал дегеніміз не?

2.Электр өрісінің потенциалы дегеніміз не?

Оқушылар видеоны көріп, өз ойларымен бөліседі. Талқылайды.

Қызығушылықты ояту. Проблемалық сұрақ қою:

Электр зарядын жасауға немесе жоюға бола ма?

Жауабы: Электр зарядын жасанды түрде қолдан жасауға немесе жоюға болмайды. Электр заряды табиғаттағы заттардың құрамына енетін майда бөлшек. Ол біздің еркімізден тыс өмір сүреді. Олар қозғалыста болады.

Жұптық жұмыс



F,H

q 1,Кл

q 2,Кл

r, м


1

2·10-5

?

5·10-9

0,1


2

8·10-5

4·10-8

?

0,1


3

?

2·10-8

20·10-9

0,2


4

8·10-5

4·10-8

5·10-9

?





Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады

Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды




Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді

Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді

2-балл

Дескриптор
1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік;

2. Мазмұнның толық ашады;

3. Өмірден мысалдар келтіреді.

5 балл



ФИЗИКА 10 сынып

«Дидактикалық материалдар

Смайликтер


Бекіту

10 минут

Жеке жұмыс. Деңгейленген есептер шығару:

1.Екі нүктелік зарядталған денелердің ара қашықтығы 2 есе арттырғанда, олардың арасындағы өзара әрекеттесу күші қанша есе өзгереді?

Ж: 4есе кемиді.

2. Екі нүктелік зарядталған денелердің біреуінің зарядын 3 есе арттырғанда, олардың арасындағы өзара әрекеттесу күші қанша есе өзгереді? Ж: 3 есе артады

3. 10-8 см қашықтықта орналасқан екі электрон бірін-бірі қандай күшпен тебеді.

Ж: 6 нКл

4. 10см қашықтықтағы нүктелік зарядтың электр өрісінің кернеулігін анықтаңдар. Заряд суда орналасқан.

Ж: 3·104 Н/Кл

5. Кернеулігі болатын жердің жердің

электр өрісінде орналасқан электрондағы осы өріс қандай күшпен әсер етеді? Ж: 2,08· 10-17Н

6.Потенциалдар айырымы 1600В болатын электр өрісінің екі нүктесі арасына 5*10-8 Кл зарядты орналастыру үшін өріс қандай жұмыс істейді? Ж: 8·10 -5 Дж

7.Аккумулятордағы 0,25 Кл зарядты орын ауыстырғанда 0,7 Дж жұмыс жасалса, онда аккумулятор үйектеріндегі потенциалдар айырымы қандай? Ж: 2,8 В

8. Өрістің екі нүктесінің арасында шамасы 0,012 Кл заряд орын ауыстырғанда өріс 0,36 Дж жұмыс жасаса, өрістің сол нүктелерінің потенциалдар айырымы неге тең? Ж: 30В

Қалыптастырушы бағалау « Зарядтың орынауыстыруындағы электр өрісінің жұмысы. Потенциал, электр өрісінің потенциалдар айырымы»


Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды


Дескриптор

Есептің шартын түзеді

ХБЖ-ға келтіреді

Есептің формуланысын түрлендіріп

Есептің жауабын табады

3 балл





Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут

Рефлексия: «Көңіл күй»

Оқушыларға үш түсті белгілер беріледі.

Қызыл түс – «Мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл–күйім жоқ.»

Көк түс - “Көңіл-күйім жақсы, сыныптастарымның көмегімен тапсырманы орындадым.”

Жасыл түс – «Мен бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл–күйім тамаша.»
Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау
Үйге тапсырма§31. Зарядтың орын ауыстыруы кезіндегі электр өрісінің жұмысы. Потенциал. Электр өрісінің потенциалдар айырымы

Жаттығу есептерін шығару.

Оқушылар кері байланыс береді

Формативті бағалай 10 балл







Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Эквипотенциал беттер. Біртекті электр өрісі үшін кернеулік пен потенциалдар айырымы арасындағы байланыс

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

Электростатика


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Эквипотенциал беттер. Біртекті электр өрісі үшін кернеулік пен потенциалдар айырымы арасындағы байланыс

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.4.1.5 - электростатикалық өрістің күштік және энергетикалық сипаттамаларын байланыстыратын формуланы есептер шығаруда қолдану;

10.4.1.6 - гравитациялық және электростатикалық өрістердің күштік және энергетикалық сипаттамаларын салыстыру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: Электр өрісінің кернеулігі күштік сипаттамасы болып табылатынын , оның формулаларын біледі

Көптеген оқушылар істей алады: Кернеуліктің формуласын есептер шығаруда қолданады

Кейбір оқушылар істей алады: Гравитациялық және электростатикалық өрістердің күш және энергетикалық сипаттамаларын салыстырады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы

10 минут
Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім

10 минут




Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

  1. Білімдерін жинақтау, қорытындылау. Физикалық диктант

  1. ....................... деп шекарасы арқылы зат өте алмайтын жүйе.

  2. ........................... вакуумдағы қозғалмайтын екі нүктелік зарядтың өзара әрекеттесу күші зарядтар модулінің көбейтіндісіне тура пропорционал және олардың арақашықтықтарының квадратына кері пропорционал.

  3. .................. – бірлік уақыт ішінде өткізгіштің бірлік көлденең қимасының ауданы арқылы 1 А ток күшіне тең ток жүрген кезде өтетін заряд.

  4. Тыныштықтағы зарядтардың электр өрісін ........................... деп атайды.

  5. ................................... зарядтар жүйесі тудыратын өрістің кернеулігі әрбір жеке зарядтар тудыратын өріс кернеуліктерінің векторлық қосындысына тең.

  6. ................................... деп бағыты өріс нүктесіндегі кернеуліктің бағытымен сәйкес келетін, осы нүктеге жүргізілген жанаманы айтады.

  7. Күш сызықтарының қасиеттері ................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

  8. Кернеулік векторлары барлық нүктелерде бірдей электр өрісі .................................. деп аталады.

  9. Электр өрісінің берілген нүктедегі энергетикалық сипаттамасы .................................................................................

  10. ......................... 1 Кл зарядты өрістің бір нүктесінен екінші нүктесіне орын ауыстыру үшін өріс күштері 1 Дж жұмыс атқаратын кезде өрістің екі нүктесі арасындағы кернеуін атайды.

  11. Барлық нүктелерінің потенциалдары бірдей болатын бет ..................................... деп аталады.



Жаңа тақырып

Жеке жұмыс. (Сұрақ құрастыру) Оқушылар 5 сұрақтан дайындайды.Көршілес оқушыға береді. оқушылар бір-бірінің сұрақтарына жауап береді.

Бұл жұмыс келесі критерий арқылы бағаланады.

  1. Сұрақтың маңыздылығы

  2. Нақты физикалық терминдердің болуы

  3. Формула және өлшем бірліктердің берілуі

Тәжірибе көрсету:

  1. Пластмасса сызғышты қағазға үйкелеп, газетке жақындату.

  2. Екі кішкене үрілген резинка шарларды бір – біріне жақын, бірақ өзара жанаспайтындай етіп іліп, екі шарды былғарымен немесе ұлпа мен үйкелеп, тәжірибеге түсінік беру.

  3. Қағаз қиықшаларына (электрлік сұлтандарға) зарядталған таяқшаларды жақындату, тәжірибелерге түсінік беру.

  4. Эбонит таяқшаны жібекке немесе қағазға үйкелеп, теріс таңбалы заряд алу, құбылыстарына түсінік беру.

  5. Электрофор машинасы көмегімен зарядтардың пайда болуын байқау.

  6. Электроскопқа шыны, эбонит, фарфор таяқшаларын тиғізу және оқушылардың түсініктерін ортаға салу.



Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады

Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды




Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді

Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді

2-балл

Дескриптор
1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік;

2. Мазмұнның толық ашады;

3. Өмірден мысалдар келтіреді.

5 балл



ФИЗИКА 10 сынып

«Дидактикалық материалдар

Смайликтер


Бекіту

10 минут

Жеке жұмыс. Есептер шығару.

  1. Өрістің қандай да бір нүктесінде 2 нКл зарядқа 0,4 мкН күш әсер етеді. Өрістің осы нүктесіндегі кернеулікті табу керек (200 В/м)

  2. Сұйық диэлектриктегі 4 нКл зарядтан 3 см қашықтықтағы өрістің кернеулігі 20 кВ/м-ге тең. Диэлектриктің диэлектрлік өтімділігі қандай? (2)

  3. Модулы жөнінен біреуі екіншісінен 4 есе артық екі заряд бір-бірінен а қашықтықта орналастырылған. Егер зарядтар аттас болса, өрістің қай нүктесінде кернеулік нөлге тең болады? Әр аттас болса ше?

  4. Кернеулігі 40 кВ/м біртекті өрісте 27 нКл заряд тұр. Мына: а) заряд арқылы өтетін біртекті өрістің күш сызығының бойында жататын; б) заряд арқылы өтетін күш сызықтарына перпендикуляр түзудің бойында жататын нүктелердегі зарядтан 9 см қашықтықтағы қорытқы өрістің кернеулігін табу керек.(70кВ/м; 10 кВ/м; 50 кВ/м; 50 кВ/м)

  5. Зарядталмаған металл фольга жапырақшасы қандай жағдайда зарядталған таяқшаға алыстан таратылады: ол жермен қосылған болат қаңылтырдың үстінде жатқанда ма әлде құрғақ шынының үстінде жатқанда ма?

20 нКл зарядты потенциалы 700 В нүктеден потенциалы 200 В нүктеге орын ауыстырғанда өріс қандай жұмыс істейді? Потенциалы 100 В нүктеден потенциалы 400 В нүктеге орын ауыстырғанда ше? (10 мкДж; -10мкДж

Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды


Дескриптор

Есептің шартын түзеді

ХБЖ-ға келтіреді

Есептің формуланысын түрлендіріп

Есептің жауабын табады

3 балл





Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут

Рeфлексия пирамидаcы:Қарастырылған мәселелерді қаншалықты ұққандығыңды өзің бағалап, пирамиданы толықтыр:



Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау
-Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жазу.

Оқушылар кері байланыс береді

Формативті бағалай 10 балл