Файл: Барлы оушылар істей алады нктелік зарядты айналасындаы электр рісін крсетеді Кптеген оушылар істей алады.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.05.2024
Просмотров: 52
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: №6 Зертханалық жұмыс «Өткізгіштерді аралас жалғауды оқып үйрену»
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||
Пәні: | | |||||||
Бөлім: | Электростатика | |||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||
Күні: | | |||||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақтың тақырыбы: | №6 Зертханалық жұмыс «Өткізгіштерді аралас жалғауды оқып үйрену» | |||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.4.2.2 - өткізгіштерді аралас жалғауды зерттеу; | |||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: өткізгіштерді жалғау түрлерін қарастырады: тізбектей және параллель; Көптеген оқушылар істей алады: практикада параллель жалғауды көп қолдану себебін анықтайды Кейбір оқушылар істей алады: Зертханалық жұмысты жақсарту жолдарын ұсынады | |||||||
Сабақтың барысы | ||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут | Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Мұғалім әрекеті: «Кездейсоқ таңдау» арқылы оқушыларға сұрақ қояды. - Ток күші 5 А деген не? - Оның өлшем бірлігі қандай? - Ток күшін өлшейтін құрал не деп аталады, қалай жалғанады? - Электрік кернеу деген не? Өлшем бірлігі? - 220 В кернеу мағынасын түсіндір. - Кернеуді өлшейтін құрал, оны тізбекке қалай жалғайды? - Электр кедергісінің болу себебі. - Электр кедергісі қандай шамаларға тәуелді? - Электр кедергісін анықтайтын теңдеуді жазыңдар. - Күмістің меншікті кедергісі 0,016Ом*мм2 /м, бұл нені білдіреді? - ЭҚК- і деген не? Кернеу мен ЭҚК- інің айырмашылығы неде? - Тізбек бөлігі үшін және толық тізбек үшін Ом заңын жазыңдар. - Қысқа тұйықталу деген не? Қай кезде пайда болады? Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады. Жаңа тақырып Өткізгіштерді электр тізбегіне тізбектей және параллель жалғайды. Өткізгіштерді тізбектей жалғауда ток күші барлық өткізгіштерде бірдей болады:
Ом заңы бойынша кернеу кернеу U1 және U2 мынаған тең болады:
Жалпы кернеу әрбір өткізгіштің ұштарындағы кернеудің түсуінің қосындысына тең болады:
Мұндағы R – электрлік кернеу, осыдан
|
Өткізгіштерді тізбектей жалғауда жалпы кедергі әрбір өткізгіштің кедергісінің қосындысына тең болады. Өткізгіштерді параллель жалғауда әрбір өткізгіштің ұштарындағы кернеу тең болады:
Екі өткізгіштегі I1 + I2 ток күштерінің қосындысы тармақталмаған тізбектегі ток күшіне тең:
Бұдан, тармақталған токтар түйінде зарядтар жиналмайды, мысалы: A түінде Δt уақытта заряд IΔt, ал түйіннен дәл осы уақытта I1Δt + I2Δt заряд өтеді, осыдан I = I1 + I2. Ом заңынан
Мұндағы R – электрлік кернеу:
Өткізгіштерді параллель жалғауда жалпы кедергінің кері шамасы әрбір өткізгіштің кері шамаларының қосындысына тең болады. Зертханалық жұмыс №10 Тақырыбы: Өткізгіштерді аралас жалғауды зерттеу Мақсаты: Өткізгіштерді аралас жалғаудың сипаттамаларын оқып- үйрену. 5.1. Электр тізбегін жинау (сурет 2). 5.2. Реостат арқылы тізбекте ток күшін амперметрмен өлшеңдер. 5.3. Өлшенген ток күшінің абсолют қателігін анықтаңдар , где - класс дәлдігі, - ток күшінің шегі. Өлшенген ток күшін мына түрде жазыңдар . 5 .4. Вольтметрді мына нүктелерге жалға, 1 және 2 (сурет 3) және U12 кернеуді өлшеңдер. 5.5. Өлшенген кернеудің абсолют қателігін есептеңдер және нәтижесін мына түрде жазыңдар . 5.6. Кедергіні анықтаңдар . 5.7. Кедергінің абсолют қателігін анықтаңдар . 5.8. Нәтижесін мына түрде жазыңдар и реостат кедергісімен салыстырыңдар . 5.9. Вольметрді 2 және 3 нүктелерге жалғаңдар (сурет 3)және U23 кернеуді өлшеңдер. Нәтижені мына түрде жазыңдар . 5.10. Кедергіні анықтаңдар абсолют қателігі . 5.11. Өлшеу нәтижесіндегі кедергіні анықтаңдар және мына формуламен анықталған : , кедергімен салыстырыңдар, мұндағы R2=2 Ом, R3=4 Ом. 5.12. Вольтметрді 1 және 3 (сурет 3) нүктелерге жалғаңдар және кернеуді өлшеңдер, нәтижені мына түрде жазыңдар . 5.13. Кедергіні анықтаңдар . 5.14. Формуланың дұрыстығын тексеріңдер и . 5.15. Қорытынды жасаңдар. 6.Жұмыстың нәтижесін жазу ережесі: 6.1. Жұмыстың тақырыбы 6.2. Жұмыстың мақсаты | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 балл | ФИЗИКА 10 сынып «Дидактикалық материалдар Смайликтер | |||||||||||||||||||
Бекіту 10 минут | 6.3. Схема (сурет 3). Нәтижелерді өлшеу мен есептеу кестесі:
6.4. Қорытынды жазыңдар | Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды | Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 балл | | ||||||||||||||||||
Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау. Үйге тапсырма 1. § 37 2. Өмірден мысал ойлап, түсіндіру Жасаған жұмыстарын 2 жұлдыз, 1 ұсыныспен бағалау. Кері байланыс (не үйрендім, не қиын болды, сұрақ.) (3 минут) | Оқушылар кері байланыс береді | Формативті бағалай 10 балл | |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісі.
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | Электростатика | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісі. | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.4.2.3 - ток көзінің әртүрлі жұмыс режимі (жұмыстық, бос жүріс, қысқа тұйықталу) кезіндегі кернеу мен ЭҚК -інің арасындағы байланысты зерттеу; | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: толық тізбек үшін Ом заңын біледі; Көптеген оқушылар істей алады: эксперименттік тапсырмалар арқылы заңдылықтарды тексереді; эксперимент арқылы ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісін анықтайды; Кейбір оқушылар істей алады: заңдылықтарды есептер шығаруда қолданады; | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут | Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Тапсырма : ЭҚК пен ток көзінің ішкі кедергісін қандай формуламен есептеуге болады? Бөгде күштер жұмысы, ішкі және сыртқы кедергі, тізбектің ішкі және сыртқы бөліктері, ток көзінің ЭҚК,-і тізбек бөлігі және толық тізбек бөлігі үшін Ом заңы туралы оқушылардың білім деңгейлерін тексеру; Жаңа тақырып Сурет бойынша түсіндір: Мақсаты: Оқушылардың ЭҚК жөнінде қалыптасқан білім-дағдысын анықтау ; Жауабы: Қарама-қарсы таңбалы зарядтар тасыйтын екi ток өткiзетiн денелердi алайық. Егер осы денелердi өткiзгiш арқылы қоссақ, сол зарядтардың электр өрiсiнiң әсерiнен өткiзгiште электр тогы пайда болады (5.5 сурет). Бiрақ бұл ток өте қысқа уақыт болады. Екi дене арасындағы электр өрiсi әлсiзденедi де, ақыр аяғында денелердiң потенциалдары теңесуiнiң нәтижесiнде жоқ болады Құрал-жабдықтар: Кілт, жалғағыш сымдар, шам, резистор 100 Ом, сандық мультиметр, батарейкалар немесе ток көзі; Мақсаты: ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісін тәжірибе арқылы анықтау. оқушылардың жинаған схемаларын тексеру,өлшеу жүргізулерін қадағалау,графиктер бойынша анықталған градиент туралы талқылау жүргізу және | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Тапсырманы оқулық көмегімен орындайды, оқулықта берілген мәліметтерді қолданып Тұйық контурдағы электр қозғаушы күш (қысқаша ЭҚК) зарядты контурдың бойымен орын ауыстыруындағы бөгде күштердiң жұмысының сол зарядқа қатынасын анықтайды: жұмысты орындайды,график сызып градиентті анықтайды және қорытындылайды; | Дескриптор: -ЭҚК тің формуласын біледі -ішкі кедергі формуласын түрлендіреді оқушылардың жауаптары тыңдалып,талқыланады;
-ток көзінің ЭҚК анықтайды -ішкі кедергіні тәжірибе арқылы анықтайды -қорытынды жазады | ФИЗИКА 10 сынып «Дидактикалық материалдар Смайликтер Зертханалық жұмыс парағы немесе оқушылар жұрысты өз дәптерлеріне орындайды | ||
Бекіту 10 минут | | Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды | Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 балл | | ||
Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Рефлексия: «Көңіл күй» Оқушыларға үш түсті белгілер беріледі. Қызыл түс – «Мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл–күйім жоқ.» Көк түс - “Көңіл-күйім жақсы, сыныптастарымның көмегімен тапсырманы орындадым.” Жасыл түс – «Мен бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл–күйім тамаша.» Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау Үйге тапсырма§38 | Оқушылар кері байланыс береді | Формативті бағалай 10 балл | |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Толық тізбек үшін Ом заңы;
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||
Пәні: | | |||||||||||
Бөлім: | Электростатика | |||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||
Күні: | | |||||||||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Толық тізбек үшін Ом заңы; | |||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.4.2.4 - толық тізбек үшін Ом заңын қолдану; | |||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Толық тізбек үшін Ом заңын біледі; Көптеген оқушылар істей алады: Тізбекті өздігінен зерттеп, құрады Кейбір оқушылар істей алады: Графикті өңдеу тәсілін өздігінен ұсынады; | |||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут | Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Колобративті орта құру Starter: Өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында оқушылар «Лоторея» ойынын ойнайды. Ол үшін сыныптағы оқушылардың санына қарай сұрақтар жазылған билеттер таратылады. Билеттер араластырылып әрбір оқушыларға таңдауға беріледі. оқушылар жұппен берілген карточкалардан тізбек құрайды. 2 билетте сұрақ болмай оқушыларға тосын сый ретінде беріледі. Жаңа тақырып Тапсырма Оқушыларға жетістіктерін тіркеп отыру мақсатында бағалау парақтары таратылады Оқушылар толық тізбек үшін Ом заңын еске түсіріп алған соң, зертханалық жұмыс арқылы батареяның ішкі кедергісін есептеуге арналған тапсырмамен жұмыс жасалады. Ол үшін оқушылар 3 топқа жіктеледі Зертханалық жұмыс жасау барысында топ мүшелерінің барлығының жұмыс жасап отыруын қадағалау өте маңызды
Оқушылар алдымен берілген қадамдарға сай тізбек құрады. Келесі қадамға оқушылар тек тізбекті дұрыс жинағаннан кейін ғана көшеді. Оқушылар кесте мәндері бойынша жүппен график тұрғызады. Бұл кезде оқушылардың графикті тұрғызу ережесін дұрыс сақтағандықтарын қадағалай қажет болады. Тапсырма График бойынша ЭҚК пен градиенті арқылы ішкі кедергіні анықтайды (формуланы талдау керек болады). Зерттеу жұмысына қорытынды жасайды. (оқушылардың тақырыптық академиялық терминдерді қолдана отырып өз ойларын білдіруді қадағалау өте маңызды). Презентацияны қолдана отырып «Қысқаша тұйықталу» тақырыбы талданады Оқушыларға қысқаша тұйықталудың себептері мен салдарына мысал келтіру ұсынылады. Игерілген білімді меңгеру мақсатында оқушылар жұппен бірнеше есептер шығарылады. | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Өзге оқушылар берілген сұрақтарға жауап беруге тырысады. Жауап беру барысында өзге оқушыларға толықтыруға рұқсат етіледі Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды . | Дескриптор: -толық тізбек үшін Ом заңын біледі -ішкі кедергіні анықтаудың жолдарын айтады -аралас жалғанған өткізгіштер үшін электр кедергісін анықтайды Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 балл | ФИЗИКА 10 сынып «Дидактикалық материалдар Смайликтер | ||||||||
Бекіту 10 минут | Есептерді аяқтаған соң, тақтадан дұрыс жауабы көрсетіле отырып жұп аралық өзара бағалау жұмысы жүргізіледі | Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды | Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 балл | | ||||||||
Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | БББ кестесі
Рефлексия: «Аргумент» Бугінгі сабақта менің көңіл –күйім болды ..................................,себебі.................................... Сабақта мен ............................................. жұмыс жасадым, себебі................................................ Сабақтағы мен үшін ........................................, себебі....................................................................... Үйге тапсырма §39 | Оқушылар кері байланыс береді | Формативті бағалай 10 балл | |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: №7 Зертханалық жұмыс «Ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісін анықтау»
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | Электростатика | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | №7 Зертханалық жұмыс «Ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісін анықтау» | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.4.2.5 - эксперимент арқылы ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісін анықтау; | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: толық тізбек үшін Ом заңын біледі; Көптеген оқушылар істей алады: эксперименттік тапсырмалар арқылы заңдылықтарды тексереді; эксперимент арқылы ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісін анықтайды; Кейбір оқушылар істей алады: заңдылықтарды есептер шығаруда қолданады; | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут | Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Тапсырма : ЭҚК пен ток көзінің ішкі кедергісін қандай формуламен есептеуге болады, қандай шамаларды өлшеуге, ал кай шамаларды есептеуге болады? Мақсаты: Бөгде күштер жұмысы, ішкі және сыртқы кедергі, тізбектің ішкі және сыртқы бөліктері, ток көзінің ЭҚК,-і тізбек бөлігі және толық тізбек бөлігі үшін Ом заңы туралы оқушылардың білім деңгейлерін тексеру; зертханалық жұмысқа дайындалу; Жаңа тақырып Зертханалық жұмыс №7 Тапсырма: Ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісін есептеу. Құрал-жабдықтар: Кілт, жалғағыш сымдар, шам, резистор 100 Ом, сандық мультиметр, батарейкалар немесе ток көзі; Мақсаты: ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісін тәжірибе арқылы анықтау. Сипаттамасы: Теориялық түсінік. Толық тізбекке арналған Ом заңы: ; ; I1R1 + I1R = ε I1r = ε – U1 U2 + I2R = ε I2r = ε – U2 U1 + I1r = U2 + I2r Сызба.
Мұғалімнің қызметі : оқушылардың жинаған схемаларын тексеру,өлшеу жүргізулерін қадағалау,графиктер бойынша анықталған градиент туралы талқылау жүргізу және қорытындылау; Оқушының қызметі: зертханалық жұмысты орындайды,график сызып градиентті анықтайды және қорытындылайды; | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды | Дескриптор: - ЭҚК формуласын біледі - ішкі кедергі анықтамасын біледі -ЭҚК арқылы қай шамаларды өлшейтіндігін біледі Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Бағалау: кестені дұрыс толтырады; есептеулерді дұрыс орындайды; графикті дұрыс сызады; градиентті дұрыс анықтайды; жұмысты қорытындылайды | ФИЗИКА 10 сынып «Дидактикалық материалдар Смайликтер Зертханалық жұмыс туралы : http://chitalky.ru/?p=5651 | ||
Бекіту 10 минут | | Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды | Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 балл | | ||
Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Рeфлексия пирамидаcы:Қарастырылған мәселелерді қаншалықты ұққандығыңды өзің бағалап, пирамиданы толықтыр: Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау -Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жазу. | Оқушылар кері байланыс береді | Формативті бағалай 10 балл | |