Файл: Барлы оушылар істей алады нктелік зарядты айналасындаы электр рісін крсетеді Кптеген оушылар істей алады.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.05.2024

Просмотров: 54

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Кирхгоф заңдары

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

Электростатика


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кирхгоф заңдары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.4.2.6 - тармақталған электр тізбегіне Кирхгоф заңын қолдану;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: Кирхгоф заңдарын біледі

Көптеген оқушылар істей алады: Кирхгоф заңдарын қолдана отырып, екі немесе одан да көп резисторларды параллель және тізбектеп жалғау кезіндегі жалпы кедергінің формуласын қорытып шығара алады;

Кейбір оқушылар істей алады: Кирхгоф заңдарын есептер шығаруда қолданады;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы

10 минут
Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім

10 минут



Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Тапсырма

Оқулықпен жұмыс жасап Кирхгоф заңдарын тұжырымдаңыз

Жаңа тақырып

Тізбекте ток болуы үшін токты тасымалдаушы Кулон күшінен басқа бөгде күш әсер етуі керек. Егер Кулон күші әр аттас зарядтарды өзара біріктіретін, потенциал айырымын теңестіретінэлектр өрісін жоятын болса, бөгде күш керісінше әр аттас зарядтарды бір-бірінен бөледі де потенциал айырымын тудырады. Бөгде күштер токты токты тасымалдаушы бөлшектерге ток көзінің (гальваникалық элементтің, аккумлятордың, электр генераторының т.б.) ішінде әсер етеді. Егер Кулон күші зарядтың сыртқы тізбегі бойынша қозғалуын қамтамасыз етсе, бөгде күш зарядтардың ток көзінің ішінде электр өрісіне қарсы қозғалуын қамтамасыз етеді. Бөгде күштер ток көзінің энергиясы арқылы зарядтарды қозғау кезінде жұмыс істейді. Осы істелген жұмыстың зарядқа қатынасын электр қозғаушы күш (ЭҚК) деп атайды
Тұйық тізбек үшін ток көзінің электр қозғаушы күші сыртқы және ішкі кернеудің кемуінің қосындысына тең болады: осыдан 
  ;
Сонымен ток күші ЭҚК-ке тураал сыртқы  және ішкі  кедергілердің қосындысына кері пропорционал болады. 

Толық тізбекке арналған Ом заңы:

; ;

I1R1 + I1R = ε I1r = ε – U1

U2 + I2R = ε I2r = ε – U2

U1 + I1r = U2 + I2r



Кирхгофтың 1-ережесі. Түйінде тоғысатын ток күштерінің алгебралық қосындысы нөлге тең болады.

Б із тұрақты токты қарастырып отырғандықтан, түйінге қанша заряд ағып келсе, сонша заряд ағып кетуі керек. Түйінге кіретін токты оң, ал шығатын токтарды теріс деп есептесек, онда мынадай ережені айтуға болады.

Кирхгофтың 2-ережесі тармақталған тізбектің тұйықталған контуры үшін қолданылады. Бұл әдіспен есептеу кезінде алғашында тармақтардағы тоқтар, кейін барлық элементтердегі кернеулер аныкталады. Тоқтар Кирхгоф заңдарының көмегімен алынған теңдеулер арқылы табылады, себебі тізбектің әрбір тармағында өзіндік тоқ өтеді, онда теңдеулер саны тізбектің тармағының санына тең болуы керек. Тармақтардың санын n арқылы белгілеу қабылданған. Бұл теңдеулердің бір бөлігі Кирхгофтың бірінші заңы бойынша, ал қалған бөлігі - Кирхгофтың екінші заңы бойынша жазылады, барлық алынған теңдеулер тәуелсіз болуы керек. Яғни, теңдеулерде бар мүшелерді ауыстыру жолымен алынған немесе бастапқы тендеулердің арасындағы арифметикалық әрекет жолымен шешілген теңдеулер болмауы керек. Теңдеулерді құру кезінде тәуелді және тәуелсіз тармақтар мен контурлар түсінігі қолданылады.


Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады

Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды


Дескриптор:

-Кирхгоф заңдарын ситпаттайды

-Тармақ сандарын анықтай алады

-Контурларды бөлуді біледі
Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді

Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді

2-балл

Дескриптор
1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік;

2. Мазмұнның толық ашады;

3. Өмірден мысалдар келтіреді.

5 балл




ФИЗИКА 10 сынып

«Дидактикалық материалдар

Смайликтер


Бекіту

10 минут

Сұрақтар:

1. Электр тогі дегеніміз не?

2. Ток күші шамасы нені білдіреді

3. Ток күшінің өлшем бірлігі не?

4. Кернеу дегеніміз не?

5. Кернеудің өлшем бірлігі не?

6. Электр кедергі дегеніміз не?

7. Электр кедергісі неге тәуелді?

8. Тізбек бөлігі үшін Ом заңын тұжырымдаңыз

9. Қандай тізбек толық деп аталады?

10. Ток көзінің электрқозғаушы күші дегеніміз не?

11. Толық тізбек үшін Ом заңын тұжырымдаңыз.

12. Тізбектей қосылған резисторлардың жалпы кедергісі қалай анықталады?


Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды


Дескриптор

Есептің шартын түзеді

ХБЖ-ға келтіреді

Есептің формуланысын түрлендіріп

Есептің жауабын табады

3 балл





Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут


Рефлексия

Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.



Үйге тапсырма

1. § 41 оқып, түсінік айту

2. Өмірден мысал ойлап, түсіндіру

Жасаған жұмыстарын 2 жұлдыз, 1 ұсыныспен бағалау.

Кері байланыс (не үйрендім, не қиын болды, сұрақ.) (3 минут)


Оқушылар кері байланыс береді

Формативті бағалай 10 балл






Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Электр тогының жұмысы мен қуаты. Джоуль–Ленц заңы. Ток көзінің ПӘК-і

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

Электростатика


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Электр тогының жұмысы мен қуаты. Джоуль–Ленц заңы. Ток көзінің ПӘК-і


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.4.2.7 - электр тогының жұмысы, қуаты және ток көзінің ПӘК-ң формулаларын есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: электр тогының қуаты мен жұмысы формуласын меңгереді;

Көптеген оқушылар істей алады: Ток көзінің ПӘК қорытып шығару формуласын меңгереді;

Кейбір оқушылар істей алады: формуланы қолданып есептер шығарады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы

10 минут
Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім

10 минут




Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Мұғалім «Электр тогының жұмысы және қуаты. Джоуля – Ленц заңы. Ток көзінің ПӘК» атты сабақтың тақырыбын хабарлайды. Оқу мақсатын және сабақтың мақсаты туралы айтады

Оқушыларға токтың жұмысын және қуатын, Джоуль-Ленц заңын, сондай-ақ өлшем бірлігін анықтауға арналған формулаларды еске түсіру. Ол үшін кестені толтырыңыз. Кестеге оқушылар формулаларды, өлшем бірліктерін және шамалардың атауларын енгізе алады

Жаңа тақырып

  1. « Есептер шығару »

  1.   Егер шаңсорғыш кернеуі   220 В, ток күші 0,5 А қалалық желіге қосылса, онда оның электрқозғалтқышының тогы 0,5 сағ ішінде қанша жұмысжасайды?

  2.           Троллейбустың электрқозғалтқышы  200 А ток күшін тұтынады және 600 В кернеумен жұмыс істейді. Оның қуаты қандай?

  3.           Ток күші 5 А желіге жалғанған кедергісі 30  Ом электр пешінен 1 мин-та қанша жылу бөлінеді?

1. ЭҚК-і 16В, ішкі кедергісі r = 2,5 Ом тоқ көзіне кедергісі R= 5,5 Ом қыздырғыш қосылған. Қыздырғыштағы тоқ күшінің қуаты қандай?

2. Тоқ көзі кезек-кезек 9 Ом және 16 Ом кедергілерге тұйықталады.Екі жағдайда да кедергілерде бірдей қуат бөлінеді. Тоқ көзінің ішкі кедергісі неге тең?
Кері байланыс

Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады

Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды




Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді

Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді

2-балл
«Электр тогының жұмыс істеуі және қуаты» тақырыбында оқушыларға көмектесу және осы тақырып бойынша білім тереңдігін тексеру.

дұрыс есептеу нәтижесі және орындалу жылдамдығы бағаланады.
5 балл



ФИЗИКА 10 сынып

«Дидактикалық материалдар

Смайликтер


Бекіту

10 минут

Есептер шығару
ІІ деңгей .

  1.   Егер шаңсорғыш кернеуі   220 В, ток күші 0,5 А қалалық желіге қосылса, онда оның электрқозғалтқышының тогы 0,5 сағ ішінде қанша жұмысжасайды?

  2.           Троллейбустың электрқозғалтқышы  200 А ток күшін тұтынады және 600 В кернеумен жұмыс істейді. Оның қуаты қандай?

  3.           Ток күші 5 А желіге жалғанған кедергісі 30  Ом электр пешінен 1 мин-та қанша жылу бөлінеді?



ІІІ деңгей

1. ЭҚК-і 16В, ішкі кедергісі r = 2,5 Ом тоқ көзіне кедергісі R= 5,5 Ом қыздырғыш қосылған. Қыздырғыштағы тоқ күшінің қуаты қандай?

2. Тоқ көзі кезек-кезек 9 Ом және 16 Ом кедергілерге тұйықталады.Екі жағдайда да кедергілерде бірдей қуат бөлінеді. Тоқ көзінің ішкі кедергісі неге тең?


Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды


Дескрипторлар

Оқушы

Есепетің берілгенін дұрыс жазады

Есептің шартын талдайды және шығару үшін дұрыс формуланы жазады

Есептеу жолын дұрыс жүргізеді

Жауаптың дұрыстығын тексереді және жауапты жазады




Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут

Рeфлексия пирамидаcы:Қарастырылған мәселелерді қаншалықты ұққандығыңды өзің бағалап, пирамиданы толықтыр:



Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау
-Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жазу.

Оқушылар кері байланыс береді

Формативті бағалай 10 балл






Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Металдардағы электр тогы. Асқын өткiзгiштiк

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

Электростатика


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Металдардағы электр тогы. Асқын өткiзгiштiк


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.4.3.1 - металдардағы электр тоғын сипаттау және кедергінің температураға тәуелділігін талдау;

10.4.3.2 - жоғары температурадағы асқын өткізгішті материалдарды алудың жолдарын талқылау;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: Асқынөткізгіштердің қасиеттерін біледі

Көптеген оқушылар істей алады: Кедергінің температураңа тәуелді графигін тұрғыза алды

Кейбір оқушылар істей алады: Бөлме температурсасында асқын өткізгіш алу мүмкін емес проблемасын түсіндіре алады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы

10 минут
Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім

10 минут



Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Оқушыларға мұғалім 1- видеоны көруді ұсынады. Видеоны көре отырып, оқушылар алдарындағы 1-ші қосымшадағы 12 сұраққа жауап береді.

Оқушылардың жұмысына мұғалім кері байланы береді және жетістік критерийі бойынша бағалайды.

Жаңа тақырып

Асқынөткізгіштердің техникада қолданылуы

Мұғалім оқушыларды үш түрлі бағытта тапсырма береді.

  1. Асқынөткізгішті генератор

  2. Асқынөткізгішті кабельдер

  3. Асқынөткізгішті магнит энергиясын сақтау жүйесі

(SMES)

Оқушылар тапсырмаларды оқулықты және интернетті қолдану арқылы қажетті мәліметтерді жинақтап постер жасайды, бірнеше оқушы бірігіп бір постер жасасада болады

Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады

Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды




Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді

Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді

2-балл

Дескриптор
1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік;

2. Мазмұнның толық ашады;

3. Өмірден мысалдар келтіреді.

5 балл



ФИЗИКА 10 сынып

«Дидактикалық материалдар

Смайликтер


Бекіту

10 минут

Қосымша 1


  1. Электр тогының адам тұрмысындағы ролі қандай?



  1. Тұрмыста жиі қолданылатын техникалар (компьютер, телевизор) тағы басқа электрондық құрылғылыр тоққа ұзақ қосылып тұрғанда неге қызып кетеді?



  1. Жалпы берілген электр тогының неше пайызы шығын болады?



  1. Өткізгіш сымның кедергісін кемітсек шығынды неше пайызға дейін кемітуге болады?



  1. Асқын өткізгіштік құбылысын кім және қашан ашқан?



  1. Асқын өткізгіштік дегеніміз не?

_

  1. Асқын өткізгіштік құбылысын түсіндір.

_

  1. Критикал температура дегеніміз не?



  1. Туйн заңын тұжырымда.



  1. Токтың критикалық тығыздығының қасиеттерін ата



  1. Бойымен ток жүргенде асқын өткішгіштікті жоятын үш шартты ата.



  1. Асқынөткізгіштік фаза және нормал фаза дегеніміз не?

Жауап:

  1. Үйді, көшені жарықтандыру үшін, тұрмыс заттарын қолдану үшін электер тогын қолданамыз.

  2. Өткішгіш сымдардағы еркін қозғалатын электрондар оң ионмен соқтығысып, біраз энергисын жоғалтады. Жоғалған энергия жылу түрінде бөлінеді.

  3. 20%

  4. 10%

  5. Асқын өткізгіштікті 1911 жылы Дат физигі Камерлинг-Оннес ашты.

  6. Кедергісі нөлге тең болтын өткізгіш материал.

  7. Материалдың еркін электондары кристалдық тордағы иондарға соқтығыспайтындай, температураға дейін төмендетеміз, нәтижесінде кедергі де төмендеп нөлге тең болады.

  8. Кедергісі нөлге тең болатын температураны – критикал температура деп атайды.

  9. Hc=H0 [1- (T/Tc)2 ]

Мұнда,

Hc – Т температурадағы критикал магнит өрісі

H0 - Т= 0K температурадағы критикал магнит өрісі

Т - Кельвинмен өлшенетін температура

Т - Кельвинмен – өлшенетін критикал температура

Туинс заңын график түрінде көрсететін болсақ:


Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды


Дескриптор

Есептің шартын түзеді

ХБЖ-ға келтіреді

Есептің формуланысын түрлендіріп

Есептің жауабын табады

3 балл





Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут

Рефлексия

Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.



Үйге тапсырма

1. §

2. Өмірден мысал ойлап, түсіндіру

Жасаған жұмыстарын 2 жұлдыз, 1 ұсыныспен бағалау.

Кері байланыс (не үйрендім, не қиын болды, сұрақ.) (3 минут)


Оқушылар кері байланыс береді

Формативті бағалай 10 балл





Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Жартылайөткiзгiштердегi электр тогы. Жартылайөткізгішті құралдар;

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

Электростатика


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жартылайөткiзгiштердегi электр тогы. Жартылайөткізгішті құралдар;

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.4.3.3 - жартылайөткізгіштердегі электр тогын сипаттау және жартылайөткізгішті құралдардың қолданылу принципін түсіндіру;

Сабақтың мақсаты

Барлықоқушылар істей алады: Металл, ерітінді, жартылай өткізгіш, газдар және вакуумнің құрамын түсіндіреді

Көптеген оқушылар істей алады: Техникадағы қолданылуына мысалдар келтіреді

Кейбір оқушылар істей алады: Әртүрлі орталардың қасиеттерін түсіндіреді: ток өткізуі мен вольт-амперлік сипаттамалары

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы

10 минут
Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім

10 минут




Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру. Оқушылармен бірге бағалау критерийлерін айқындау.

  • Электр тогы дегеніміз не?

  • Қ андай жағдайларда (шарттарда) ток пайда болады?

  • Электр тогы қандай орталарда өте алады?


Жаңа тақырып

Токты өткізуіне байланысты денелерді 3-ке бөлуге болады:

  • Өткізгіштер деп – еркін заряд тасымалдаушылары, яғни дененің барлық көлемінде қозғала алатын зарядталған бөлшектері бар заттарды немесе ортаны айтамыз. Бұндай денелер токты жақсы өткізеді. (Металлдар, адамдар мен жануарлардың денелері, ылғалды жер, тұздар мен қышқылдардың судағы ерітіндісі, газдар, вакуум және т.б.)

  • Диэлектриктер еркін заряд тасымалдаушылары, яғни дененің барлық көлемінде қозғала алатын зарядталған бөлшектері жоқ заттарды айтамыз. Сондықтан диэлектриктер токты өткізбейді. (Фарфор, шыны, янтарь, резеңке, пластмасса, газдар, ағаш, капрон және т.б)

  • Жартылайөткізгіштер деп меншікті кедергісі өткізгіштерден аз, ал диэлектриктерден көп болатын заттарды айтамыз. (бор, көміртек, кремний, мышяк, германий, сурьма және т.б.)

Әртүрлі ортадағы электр тогы:

  1. Металдардағы электр тогы;

  2. Жартылайөткізгіштердегі электр тогы;

  3. Сұйықтықтардағы электр тогы;

  4. Газдардағы электр тогы;

  5. Вакуумдегі электр тогы.

Әр орта үшін:

  • Токты тасымалдайтын бөлшектері;

  • Тасымалдаушылардың пайда болу әдісі;

  • Вольт-амперлік сипаттамасы;

  • Кедергінің температураға тәуелділігі;

  • Қолданылуы

Өткізгіштер деп – еркін заряд тасымалдаушылары, яғни дененің барлық көлемінде қозғала алатын зарядталған бөлшектері бар заттарды немесе ортаны айтамыз. Бұндай денелер токты жақсы өткізеді. (Металлдар, адамдар мен жануарлардың денелері, ылғалды жер, тұздар мен қышқылдардың судағы ерітіндісі, газдар, вакуум және т.б.)

Диэлектриктер еркін заряд тасымалдаушылары, яғни дененің барлық көлемінде қозғала алатын зарядталған бөлшектері жоқ заттарды айтамыз. Сондықтан диэлектриктер токты өткізбейді. (Фарфор, шыны, янтарь, резеңке, пластмасса, газдар, ағаш, капрон және т.б)

Жартылайөткізгіштер деп меншікті кедергісі өткізгіштерден аз, ал диэлектриктерден көп болатын заттарды айтамыз. (бор, көміртек, кремний, мышяк, германий, сурьма және т.б.)



Электролиз – электролит арқылы ток өткенде электродтарда зат бөліну құбылысы.





Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады

Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды




Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді

Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді

2-балл

Дескриптор
1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік;

2. Мазмұнның толық ашады;

3. Өмірден мысалдар келтіреді.

5 балл



ФИЗИКА 10 сынып

«Дидактикалық материалдар

Смайликтер


Бекіту

10 минут

Есептер шығару.

«Фарадей заңы»

  1. Өткізгіштің кедергісі 20 °С температцрада 25 Ом, ал 35 °С кезінде 25,17 Ом. Кедергінің температуралық коэффицентін анықтаңыз.




  1. Күміс өткізгіштің кедергісі қандай температурада өзінің 0 0С кезіндегі кедергісінен 2 есе көп болады? α=0,004 К-1




  1. Мыстың элекетрохимиялық эквивалентін анықтау үшін жасалған тәжірибеде келесі мәліметтер алынды: өткізгіш токқа 20 мин қосулы тұрды, ток күші 0,5 А, катодтың тәжірибе жасағанға дейінгі массасы 70,4 г, тәжірибеден кейінгі массасы 70,58 г. Осы мәліметтер бойынша мыстың электрохимиялық эквивалентінің қандай мәні алынған?




  1. Алюминийді электр тәсілімен өндіргенде ток күші 40 кА болғанда, 5 В кернеумен жұмыс істейтін ванна қолданылады. 1 т алюминийді өндіру үшін қанша уақыт қажет және бұл жағдайда энергия шығыны қандай? k=0.09310-6 кг/Кл




  1. Техникалық норма бойынша электролиттік ваннадағы кернеу 0,4 В болса, 1 т мысты рафинадтауға жұмсалатын энрегия шығыны қандай болады? k=0.3310-6 кг/Кл




Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды


Дескриптор

Есептің шартын түзеді

ХБЖ-ға келтіреді

Есептің формуланысын түрлендіріп

Есептің жауабын табады

3 балл





Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут

Рефлексия

Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.



Үйге тапсырма

1. § оқып, түсінік айту

2. Өмірден мысал ойлап, түсіндіру

Жасаған жұмыстарын 2 жұлдыз, 1 ұсыныспен бағалау.

Кері байланыс (не үйрендім, не қиын болды, сұрақ.) (3 минут)


Оқушылар кері байланыс береді

Формативті бағалай 10 балл






Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: №8 Зертханалық жұмыс «Шамның қылсымының, резистордың және жартылай өткізгішті диодтың вольт-амперлік сипаттамасы»

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

Электростатика


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

8 Зертханалық жұмыс «Шамның қылсымының, резистордың және жартылай өткізгішті диодтың вольт-амперлік сипаттамасы»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.4.3.4 - шамның қылсымының, резистордың және жартылайөткізгішті диодтың вольт-амперлік сипаттамасын зерттеу;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: Электрлік сипаттамаларды, тізбек символдарды, сызбаларды естеріне түсіреді

Көптеген оқушылар істей алады: Тұрақты температурада металл өткізгіштің, жартылай өткізгішті диодтың және қыздыру шамының вольт-амперлік сипаттамасын түсіндіру және графикалық түрде бейнелейді

Кейбір оқушылар істей алады: резистордың және жартылайөткізгішті диодтың вольт-амперлік сипаттамасын зерттейді

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы

10 минут
Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім

10 минут



Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

1. Электр тогы дегеніміз не?

2. Өткізгіш бойында үнемі электр тогы жүріп тұру үшін қандай шарт болуы керек?

3. Тұрақты ток көздерін білесің бе?

4. Ом заңын тұжырымдай аласың ба?

5. Резистордың вольт-амперлік сипатын білесің бе? Ом заңына бағынама әлде бағынбай ма?

6. Жартылайөткізгіштік диоддың вольт-амперлік сипатын білесің бе? Ом заңына бағынама әлде бағынбай ма?

7. Қыздыру шамының вольт-амперлік сипатын білесің бе? Ом заңына бағынама әлде бағынбай ма?

8. Диод дегеніміз не? Ол не үшін қолданылады?

9. Жартылайөткізгіш дегеніміз не?

10. Өткізгіш дегеніміз не?

11. Диэлектрик дегеніміз не?


Жаңа тақырып

Сабақ мақсатына жету үшін оқушыларды жұпқа бөліп тәжірибе жасату
Қауіпсіздік техникасымен таныстыру

Тәжірибе №1

Қыздыру шамының вольт-амперлік сипаттамасын алу

Тәжірибенің мақсаты: қыздыру шамының вольт-амперлік сипаттамасын ала отырып, Ом заңына тәуелділігін зерттеп қорытынды жасау.

Құрал жабдықтар: екі мультиметр (бірі амперметр үшін 200 мА келтірілген, екіншісі вольтметр үшін 20 В келтірілген), 12 В ток көзі, қыздыру шамы, кілт.

Жұмыс барысы:

1.Суретте көрсетілген тізбекті жинақта.


2. Тізбекті жинап болғаннан кейін мұғалімге немесе лаборантқа тексерт.

3. Компьютерден excel бағдарламасын ашып ток күші мен кернеудің алынған нәтижесін жазатын ұяшықтарыңды анықта.

4. Кернеуді 0-ден 12 В аралығында (кем дегенде алты мән өсу ретімен алынуы қажет) өзгерте отырып кернеудің және сол кернеуге сәйкес ток күшінің мәнін excel бағдарламасында даярлап алған ұяшыққа енгіз.

5. Алынған мәліметтер бойынша I(U) тәуелділік графигін тұрғыз.

6. Қорытынды жаз. Және топта талдап ең негізгі түйінді 2-3 сөйлеммен сыныпқа жеткіз.

Тәжірибе №2

Жартылайөткізгішті диодтың вольт-амперлік сипаттамасын алу

Тәжірибенің мақсаты: жартылай өткізгішті диодтың вольт-амперлік сипаттамасын ала отырып, Ом заңына тәуелділігін зерттеп қорытынды жасау.

Құрал жабдықтар: екі мультиметр (бірі амперметр үшін 200 мА келтірілген, екіншісі вольтметр үшін 20 В келтірілген), 12 В ток көзі, жартылайөткізгішті диод, кілт.

Жұмыс барысы:

1.Суретте көрсетілген тізбекті жинақта.


2. Тізбекті жинап болғаннан кейін мұғалімге немесе лаборантқа тексерт.

3. Компьютерден excel бағдарламасын ашып ток күші мен кернеудің алынған нәтижесін жазатын ұяшықтарыңды анықта.

4. Кернеуді 0-ден 0,8 В аралығында (кем дегенде алты мән өсу ретімен алынуы қажет) өзгерте отырып кернеудің және сол кернеуге сәйкес ток күшінің мәнін excel бағдарламасында даярлап алған ұяшыққа енгіз.

5. Алынған мәліметтер бойынша I(U) тәуелділік графигін тұрғыз.

6. Қорытынды жаз. Және топта талдап ең негізгі түйінді 2-3 сөйлеммен сыныпқа жеткіз.

Оқушылар өздері Резистордың вольт-амперлік сипаттамасын алу жолын өздері ұсынып отырып, жазады және қорытындылайды.

Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады

Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды




Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді

Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді

2-балл

Дескриптор
1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік;

2. Мазмұнның толық ашады;

3. Өмірден мысалдар келтіреді.

5 балл



ФИЗИКА 10 сынып

«Дидактикалық материалдар

Смайликтер


Бекіту

10 минут

Тәжірибе №1

Қыздыру шамының вольт-амперлік сипаттамасын алу

Тәжірибенің мақсаты: қыздыру шамының вольт-амперлік сипаттамасын ала отырып, Ом заңына тәуелділігін зерттеп қорытынды жасау.

Құрал жабдықтар: екі мультиметр (бірі амперметр үшін 200 мА келтірілген, екіншісі вольтметр үшін 20 В келтірілген), 12 В ток көзі, қыздыру шамы, кілт.

Жұмыс барысы:

1.Суретте көрсетілген тізбекті жинақта.


2. Тізбекті жинап болғаннан кейін мұғалімге немесе лаборантқа тексерт.

3. Компьютерден excel бағдарламасын ашып ток күші мен кернеудің алынған нәтижесін жазатын ұяшықтарыңды анықта.

4. Кернеуді 0-ден 12 В аралығында (кем дегенде алты мән өсу ретімен алынуы қажет) өзгерте отырып кернеудің және сол кернеуге сәйкес ток күшінің мәнін excel бағдарламасында даярлап алған ұяшыққа енгіз.

5. Алынған мәліметтер бойынша I(U) тәуелділік графигін тұрғыз.

6. Қорытынды жаз. Және топта талдап ең негізгі түйінді 2-3 сөйлеммен сыныпқа жеткіз.
Тәжірибе №2

Жартылайөткізгішті диодтың вольт-амперлік сипаттамасын алу

Тәжірибенің мақсаты: жартылайөткізгішті диод вольт-амперлік сипаттамасын ала отырып, Ом заңына тәуелділігін зерттеп қорытынды жасау.

Құрал жабдықтар: екі мультиметр (бірі амперметр үшін 200 мА келтірілген, екіншісі вольтметр үшін 20 В келтірілген), 12 В ток көзі, жартылайөткізгішті диод, кілт.

Жұмыс барысы:

1.Суретте көрсетілген тізбекті жинақта.


2. Тізбекті жинап болғаннан кейін мұғалімге немесе лаборантқа тексерт.

3. Компьютерден excel бағдарламасын ашып ток күші мен кернеудің алынған нәтижесін жазатын ұяшықтарыңды анықта.

4. Кернеуді 0-ден 0,8 В аралығында (кем дегенде алты мән өсу ретімен алынуы қажет) өзгерте отырып кернеудің және сол кернеуге сәйкес ток күшінің мәнін excel бағдарламасында даярлап алған ұяшыққа енгіз.

5. Алынған мәліметтер бойынша I(U) тәуелділік графигін тұрғыз.

6. Қорытынды жаз. Және топта талдап ең негізгі түйінді 2-3 сөйлеммен сыныпқа жеткіз.
Тәжірибе №3

Резистордың вольт-амперлік сипаттамасын алу

Тәжірибенің мақсаты: ..................................................................................................................

......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Құрал жабдықтар: екі мультиметр (бірі амперметр үшін 200 мА келтірілген, екіншісі вольтметр үшін 20 В келтірілген), 12 В ток көзі, резистор, кілт.

Жұмыс барысы:

1.Қажетті тізбектің сызбасын салыңыз.
2. Сызбаңызды пайдалана отырып, тізбекті жинап болғаннан кейін мұғалімге немесе лаборантқа тексерт.

3. Компьютерден excel бағдарламасын ашып ток күші мен кернеудің алынған нәтижесін жазатын ұяшықтарыңды анықта.

4. Кернеуді 0-ден 12 В аралығында (кем дегенде алты мән өсу ретімен алынуы қажет) өзгерте отырып кернеудің және сол кернеуге сәйкес ток күшінің мәнін excel бағдарламасында даярлап алған ұяшыққа енгіз.

5. Алынған мәліметтер бойынша I(U) тәуелділік графигін тұрғыз.

Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды


Дескриптор

Есептің шартын түзеді

ХБЖ-ға келтіреді

Есептің формуланысын түрлендіріп

Есептің жауабын табады

3 балл





Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут

БББ кестесі

Білгенім

Білдім

Білгім келеді










Рефлексия: «Аргумент»

Бугінгі сабақта менің көңіл –күйім болды ..................................,себебі....................................

Сабақта мен ............................................. жұмыс жасадым, себебі................................................

Сабақтағы мен үшін ........................................, себебі.......................................................................

Үйге тапсырма §

Жаттығу есептері


Оқушылар кері байланыс береді

Формативті бағалай 10 балл