Файл: Сынып 10 а жмб малімні атыжні Ахбанбетова Б.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 05.05.2024

Просмотров: 59

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Оқу ісінің меңгерушісі: Бекназаров Б.

Қысқа мерзімді сабақ жоспары



Күні: 20.12.2019ж Мектеп: «С.Ерубаев атындағы №7 мектеп - интернаты» КММ

Сынып: 10а Мұғалімнің аты-жөні: Ахбанбетова Б.

Пәні: информатика Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

§ 3.14 ГРАФТАҒЫ АЛГОРИТМ ТҮРЛЕРІ

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу программасына

сілтеме)


10.5.1.5 Практикалық есептерді шешу үшін графтардағы алгоритмдерді іске асыру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: Графтардың алгоритмдерін анықтайды

Көпшілік оқушы: Графтардың алгоритмдерін салыстырады

Кейбір оқушы: Графтардың алгоритмдерін программалауда қолданады

Ойлау дағдылары

Білу, түсіну, қолдану, жинақтау, талдау, бағалау

Бағалау критерийі

Графтардың алгоритмдерін анықтайды.

Графтардың алгоритмдерін салыстырады.

Графтардың алгоритмдерін программалауда қолданады.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология:

флойд-жол-дейкстра-

Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Графтар теориясы адам өмірінің қай салаларында қолданылады деп ойлайсың?

Графтар көмегімен қандай мәселелердің шешімі табылады?

Құндылықтарға баулу

Топта бірлесіп жұмыс істеу, топ ережесіне бағыну, бір-бірінің пікірін тыңдау

Пәнаралық

байланыс

Ағылшын, орыс тіліндегі сөздер қолданылады

Алдыңғы білім

Графтың анықтамасы мен негізгі ұғымдары

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

2 мин

5 мин

Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу

Шаттық шеңбері: Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады.
Топқа біріктіру: «Мозайка» әдісі

Оқушылар windows, linux, android сөздерін құрастыру арқылы топтарға бірігеді.

Өткен сабақты пысықтау: «Кір жаю» әдісі Оқушылар түрлі түсті қағаздардан киім үлгілерін қырқады. Өткен тақырып бойынша білетіндерін әрбір киімге жазып, сымға қыстырғышпен іліп қояды.

Жұмыстарын топ болыпқорғайды.

Оқушылардың жауаптарын ауызшамадақтау, ынталандыру


Қағаз қиындылары Түрлі түсті қағаз, қыстырғыш, сым, қайшы

Сабақтың ортасы

2мин

5мин

5мин


8 мин

5 мин

«Миға шабуыл» әдісі

Графтар теориясы адам өмірінің қай салаларында қолданылады депойлайсың?

Графтар көмегімен қандай мәселелердің шешімі табылады?
«Джигсо» әдісі

Оқушылар кітаппен жұмыс істейді, түсінгендерін топта талқылайды.

1-тапсырма. «Венн диаграммасы»

Флой алгоритмі мен дейкстра алгоритмдерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын салыстырыңдар.

Дескриптор:

Графтардың алгоритмдерін анықтайды.

Графтардың алгоритмдерінсалыстырады.

Фигуралар арқылы бағалау

2-тапсырма.

Зерттеу тапсырмасы

Интернетті пайдаланып, Форд-Белман алгоритмі және ағаштар жайлы ақпараттық ізденіс жасаңдар. Бұл алгоритмдердің қандай ерекшеліктерібар?

Практикалық тұрғыдан қолданыс салаларын анықтаңдар. Программа кодынталдаңдар.
Қысқа жолды анықтау

Берілген 3-суреттегі графтың байланыс сызбасына қарап төмендегі тапсырмалардыорында:

Дейкстра алгоритмін қолданып, К төбесіненP

төбесіне баратын қысқа жолдардыанықта. а) N = 6, К = 1, Р=6

ә) N = 6, К = 2, Р=5

б) N = 6, К = 4, Р=6

Флойд алгоритмін қолданып, графтың біртөбесінен екінші төбесіне баратын байланыс матрицасы менең қысқа жолды сипаттайтын нәтижелік матрицасын құрастырып, жазыңдар.



Дескриптор:

Граф алгоритмдерін программалауда қолданады.

Фигуралар арқылы бағалау
2-тапсырма.

- Графтардың және граф алгоритмдерінің ғылым мен техникада қандай маңызы бар?

Дескриптор:

Граф алгоритмдерінің маңыздылығын тұжырымдайды.

Оқушылардың жұмыстарын қоржындарына фишка салу арқылы бағалау



Оқулық Плакат, маркер

Қоржын, фишка

Сабақтың соңы

3 мин

2 мин

Тест (электронды тест)

Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді.

Өздерін бағалайды
Кері байланыс: «Бутерброд» әдісі

Оқушылардың бір тобы тақырып туралы жағымды пікір, екінші тобы сын, үшінші тобы тағы да жағымды пікір айтады.


А4 парағы

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға

қандай тапсырма бересіз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын

сақтау

Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс арқылы сабақты меңгерту. Шаттық шеңбері, Топқа біріктіру: Мозайка,

«Кір жаю» әдісі бойынша өткен тақырыпты пысықтау,

«Миға шабуыл», «Джигсо» әдістері. Деңгейлік тапсырмалар, «Венн диаграммасы», кері байланыс орнату:

«Бутерброд».

Фигуралар арқылы ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру

Компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру



Оқу ісінің меңгерушісі: Бекназаров Б.

Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Күні: 9.01.2020ж Мектеп: «С.Ерубаев атындағы №7 мектеп - интернаты» КММ

Сынып: 10а ЖМБ Мұғалімнің аты-жөні: Ахбанбетова Б.

Пәні: информатика Қатысқандар: Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

§ 4.1 WEB-ПРОГРАММАЛАУ

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу программасына

сілтеме)

10.4.2.1 web-парақшаларды әзірлеуде HTML-тегтерін қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: Web-программалау, HTML тілі ұғымдарын анықтайды

Көпшілік оқушы: Сайтты жариялау тәсілдерін салыстырады

Кейбір оқушы: Web-сайтты жасақтау жұмысын қолданады

Ойлау дағдылары

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийі

Web-программалау, HTML тілі ұғымдарын анықтайды. Сайтты жариялау тәсілдерін салыстырады.

Web-сайтты жасақтау жұмысын қолданады.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология:

Сайт, Web, World Wide Web, сервер

Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы

www дегеніміз ...

HTML тілінің атқаратын қызметін жазыңдар. Сайтты жоспарлау кезеңдерін жазыңдар.

Құндылықтарға баулу

Топта бірлесіп жұмыс істеу, топ ережесіне бағыну, бір-бірінің пікірін тыңдау

Пәнаралық байланыс

Ағылшын тілінде сөздер қолданылады

Алдыңғы білім

Деректерді таңдау үшін құрылымдық сұраныстар тілін (SQL) қолдану

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин


6 мин


2 мин

Сабақтың ортасы 3 мин

5 мин

5 мин


Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу
Шаттық шеңбері: «Үш тілді тілек» әдісі Оқушылар ішіне үш тілде тілек жазылған жүрекшелерді алып оқып, келесі оқушыға ұсынады.
«Ішкі, сыртқы шеңбер» әдісі

Оқушылар ішкі және сыртқы шеңбер болып тұрады. Өткен тарау бойынша бірінші ішкі шеңбер сұрақтар қояды, екінші сыртқы шеңбер сұрақтар қояды.
Топқа біріктіру: «Атомдар мен молекулалар»

Оқушылар «атомдар» дегенде екеуден бірігеді,

«молекулалар» дегенде ыдырайды. «Атомдар» дегенде үшеуден бірігеді, «молекулалар» дегенде ыдырайды. Үш топқа бірігеді.
Оқушылардың іс-әрекеттерін ауызша мадақтау

«Миға шабуыл» әдісі

Web-беттерді жасауда қандай программалар қолданылады депойлайсыңдар?

Web-программалау не үшінкерек?

Интернеттегі беттер қандай программа көмегімен жасалады?
«Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі

Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін қасындағы құрбысына айтып береді. Мұғалім оқушылардың білімдерін толықтырады.

Ауызша мадақтау, ынталандыру
1-тапсырма. «Венн диаграммасы» әдісі Оқушылар HTML тілі мен WEB-программалауды салыстырады.
Дескриптор:

HTML тілі мен WEB-программалау ұғымдарын анықтайды.

Фигуралар арқылы бағалау



Жүрекшелер




7 мин


2-тапсырма.

Төмендегі сұрақтар бойынша пікірталас ұйымдастырыңдар:

Web-сайттың танымалдығына төмендегі көрсетілген түрткіжайттардың қайсысының әсері үлкен деп ойлайсыңдар?

  1. Дизайны жоғары

  2. Жоспарлануы

  3. Ақпараттық құндылығы

  4. Интерфейсінің жоғарылығы

  5. Программалау элементтерінің жоғары деңгейлігі.

Дескриптор:

Web-сайт программалау туралы тұжырым жасайды.





Сабақтың соңы
3 мин

2 мин

Шағын тест
Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді.

Өздерін бағалайды
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі

Оқушылар сабақта алған жақсы екі ақпаратын және түсінбеген бір сұрағын стикерге жазады.


А4 парағы

Стикер

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай

тапсырма бересіз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын

сақтау

Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс арқылы сабақты меңгерту.

Шаттық шеңбері: «Үш тілді тілек», «Атомдар мен молекулалар» – топқа біріктіру,

«Ішкі, сыртқы шеңбер» әдісі бойынша өткен тақырыпты пысықтау, «Миға шабуыл»,

«Көршіңе әңгімелеп бер»,

«Венн диаграммасы» әдістері, деңгейлік тапсырмалар, «Тест» әдісі, кері байланыс орнату:

«Екі жұлдыз, бір тілек»


Фигуралар арқылы ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру

Компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру


Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?




Оқу ісінің меңгерушісі: Бекназаров Б.

Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Күні: 14.01.2020ж Мектеп: «С.Ерубаев атындағы №7 мектеп - интернаты» КММ

Сынып: 10а ЖМБ Мұғалімнің аты-жөні: Ахбанбетова Б.

Пәні: информатика Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың

тақырыбы

§ 4.2 HTML ТІЛІ

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу программасына

сілтеме)


10.4.2.1 web-парақшаларды жасауда HTML-тегтерін қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: «HTML тілі», «тег» ұғымдарынанықтайды

Көпшілікоқушы: HTML тілі құжатының құрылымымен танысады Кейбір оқушы: HTML тілінде құжаттың ішкі элементтерін басқару тегтерін қолданады

Ойлау дағдылары

Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау

Бағалау критерийі

HTML тілінің ішкі элементтерінің басқару командаларының жұмысын анықтайды.

HTML кодын енгізіп, веб-бет жасайалады.

Жасалған құжат жобасына HTML кодын жазып ұсынаалады.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология:

Htm, html, HEAD, TITLE, BODY, H1, H6, P, HR, BR, I, STRONG, SUB, SUP, DL,

LI, dt, dd, dl, ul

Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы

HTML құжатының құрылымын жазыңдар.

HTML тілінде Блокнот программасына жазылған құжатты Веб-бетке ауыстыру жолын жазыңдар.

Құндылықтарға

баулу

Топта бірлесіп жұмыс істеу, топ ережесіне бағыну, бір-бірінің пікірін тыңдау

Пәнаралық

байланыс

Ағылшын тілінде сөздер қолданылады

Алдыңғы білім

Web-программалау. Web-сайт туралы түсінік

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

2мин

2мин

6мин

Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу

Шаттық шеңбері: оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады.

Топқа біріктіру: «Мозайка» әдісі

Сурет қиындылары арқылы топтарға бірігеді.
Өткен сабақты пысықтау



Оқушылардың жауаптарын ауызша бағалау



Сурет қиындылары

Түрлі түсті қалпақтар

Сабақтың ортасы

2 мин
5 мин
5 мин


«Миға шабуыл» әдісі
Қандай программалау тілдерін білесіңдер?

HTML тілінің өздеріңе таныс басқа программалау тілдерінен қандай ерекшелігі бар деп ойлайсыңдар?
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі
Оқушылар кітаптағы тақырыпты жұптасып талқылайды. Мұғалім оқушылардың білімдерін толықтырады.

Ауызша мадақтау, ынталандыру
1-тапсырма.

- HTML тілінде құжаттың ішкі элементтерін басқару командаларының жұмысын талдаңдар. Бұл командаларды жұмыс қызметтеріне қарай топтарға жіктеңдер.

Дескриптор:

HTML тілінің ішкі элементтерінің басқару командаларының жұмысынанықтайды.

Фигуралар арқылыбағалау



Оқулық bilimland.kz

А4 парағы, жұмыс дәптері


2-тапсырма.




1. HTML тілінің кодын енгізіп, нәтижесін алыңдар.

<h1>Тақырыбыh1>

<h2> Тақырыбыh2>

<h3> Тақырыбыh3>

2. HTML тілінің кодын енгізіп, нәтижесін алыңдар.




Бұл қалың жазу




Это strong- текст

Бұл үлкен жазу

Қиғаш жазу




Бейне немесе дыбыс файлын ойнату




Бетті жүктегенде дыбыс файлды ойнату:




Бейнефайлға сілтеме:



Дыбыстық файлға сілтеме:



Наурыз мейрамы




Наурыз мейрамы – ежелгі заманнан қалыптасқан жыл бастау мейрамы. Қазіргі күнтізбе бойынша (наурыздың 22- сі) күн мен түннің теңесуі кезіне келеді. Көне парсы тілінде нава=жаңа + рәзаңһ=күн, «жаңа күн» мағынасында, қазіргі парсы тілінде де сол мағынамен қалған (но=жаңа + роуз=күн; мағынасы «жаңа күн»), яғни «жаңа жылды» (күн өсуін белгілеуі) білдіреді. (Уикипедия – ашық энциклопедиясынан алынғанмәлімет)

Наурыз мейрамы жайлы бейнеклип







1 мен 10 аралығындағы санды енгіз:


input type="number" max="10" min="1" value="1" >






















1   2   3   4   5   6   7   8   9   10