Файл: ыса мерзімді жоспар Пн аза тілі Т2 Блім Отбасындаы дстрлер мен мерекелер.doc
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 05.05.2024
Просмотров: 55
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар | ||||||
Пән: Қазақ тілі Т2 | Бөлім: 2. Мектеп өмірі. Әдепті бала - арлы бала | |||||
Күні : | Педагогтің аты-жөні: | |||||
Сынып: 5 | Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : | |||||
Сабақтың тақырыбы: 13. Сүйікті жазушы | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 5.2.5.1- берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу 5.3.2.1 – хабарлама мазмұнын түсіну, стильдік ерекшелігін анықтау; | |||||
Сабақтың мақсаты : | Барлық оқушылар: берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап береді, шағын диалогке қатыса алады; хабарлама мазмұнын түсінеді, стильдік ерекшелігін анықтай алады; | |||||
Тілдік мақсаттар | Кітап оқу, қызықты тапсырмалар, үнтаспа. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы | «Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Ыстық алақан» әдісі арқылы ортада жағымды психологиялық ахуал туғызу. (оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сәттілік тілейді) Топтарға біріктіру. Тірек сөздері бар карточкалар бойынша топқа бөлдім. Оқушыларға сөздер қиындыларын беремін. Әрбір қиындыларда «Жазушы», «Оқырман» деген сөздер болу керек. Оқушылар сол сөздер бойынша топтарға бөлінеді. Жаңа тақырыппен, оқу мақсатымен және бағалау критериилерімен таныстыру. Өзара бағалау парақшаларын топтарға тарату. Үй жұмысын тексеру « Ыстық орындық» әдісі арқылы алдыңғы оқуды еске түсіру. | «Смайликтер» | Слайд Үлестірмелі топтамалар Интербелсенді тақта | |||
Сабақтың ортасы | 1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Оқылым 1- тапсырма Жеке жұмыс Айтылым 2- тапсырма Жеке жұмыс Жазылым 3- тапсырма Сергіту сәті Жазылым 4- тапсырма Жеке жұмыс Тыңдалым Оқылым 5- тапсырма Топтық жұмыс Оқылым 6- тапсырма Жеке жұмыс Айтылым 9- тапсырма Жұптық жұмыс Жазылым 8- тапсырма Жеке жұмыс | Тыңдалым,айтылым. Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Аудармасын мұғалімнің көмегімен айтып шығады. Сүйікті-любимый Дүниеге келу-родиться Жазушылар Одағы- Общество писателей Қызмет атқару- работать, служить Оқылым Суретке қара .Оқы. Не істеп отыр? Айтылым Сендер қазақ тілі мен әдебиеті сабағында не істейсіңдер? Жоғарыдағы суреттерді пайдаланып, жауап беріңдер. Жазылым Қосымшаларын жаз. Сергіту сәтін орындайды. «Атомдар мен молекулалар» әдісі Жүргізуші «атомдар» деген кезде ойыншылар жеке дара жүреді де, «молекулалар, бесеуден» немесе «молекулалар, үшеуден» деген кезде, бес немесе үш адамнан тез арада топтасады. Кім топқа қосыла алмай қалса, айып төлейді: өз өнерін көрсетеді немесе көпшіліктің тілегін орындайды. Жазылым «Сүйікті» сөздерінің синонимдерін пайдаланып, диаграмманы толтыр. Оқылым Мәтінді тыңдап, түсініп оқиды. Негізгі ойын анықтап, тірек сөздерді теріп жазады. Топқа бөлініп түсінгендеорін қысқаша постер түсіріп. Қорғайды. Оқылым Мәтінге сүйеніп ақпараттың дұрыстығын тексер. Түсіндір. Айтылым Парталас досымен жұптасып, төмендегі сұрақтарды қойып, диалог құрыңдар. Жазылым Көп нүктенің орнына қажетті сөздерді қойып жаз. Қажетті сөздер: жаттығу, шығарма, мәтін, үнтаспа, бор, ән. | «Шапалақ» Дескриптор
-Сипаттайды -Әңгімелейді. «Түрлі түсті стикерлер» Дескриптор 4 балл -Түсіндіреді -Талқылайды -Жарысады Топ басшысы топ мүшелерін бағалайды Дескриптор 3 балл -Толықтырады -Сұхбат құрады «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық 33- бет сөздік слайд АКТ,портрет, суреттер, тірек сызбалар Слайд Оқулық 34- бет Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. Оқулық 35- бет слайд Кесте Таратпалар | ||
Сабақтың соңы 3 минут | Үй тапсырмасын беру : 7, 10 - тапсырма, 35 - бет. | | ||||
Кері байланыс | Өз деңгейлерін анықтайды. | | ||||
Бағалау | Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. | |||||
Қысқа мерзімді жоспар | ||||||
Пән: Қазақ тілі Т2 | Бөлім: 2. Мектеп өмірі. Әдепті бала - арлы бала | |||||
Күні : | Педагогтің аты-жөні: | |||||
Сынып: 5 | Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : | |||||
Сабақтың тақырыбы: 12. Қазақ тілі мен әдебиеті екінші қабатта | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 5.1.5.1 - тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау 5.2.2.1- қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану; | |||||
Сабақтың мақсаты : | Барлық оқушылар: тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтай алады; қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдаланады. | |||||
Тілдік мақсаттар | Гүл, тақта, үстел үстінде, кемеңгер. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы | «Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Шеңбер бойындағы доп» ойыны.Мақсаты; шыдамсыз,импульсивті балаларды өзін –өзі устауға үйрету. Педагогтың белгісі бойынша балалар допты шеңбер бойынша бір –біріне береді. «Тоқта»деген белгі берілген кезде тоқтатылады.Допты түсіріп алған немесе уақытында тоқтай алмаған балалар ойыннан шығарылады. Үй жұмысын тексеру «Стикердегі диалог» Қызығушылықты ояту «Көңілді доп». Оқушылар шеңбер бойымен отырады. Мұғалім қолына доп алып, оқушыларға сұрақ қойып лақтырады. Допты қолына алған оқушы сұрақтарға жауап береді. Мектеп деген не? Саған мектепте не ұнайды? Егер қолыңда билік болса, мектепте нені өзгертер едің? Болашақтың мектебін қалай елестетесің? Қазақ тілі кабинеті нешінші қабатта? Мектеп деген сөз қай тілден енді? Қазақ тілі кабиетінде нелер ілініп тұр? Мектептегі кабинеттерді ата Сурет арқылы тақырыпқа шығу: 1. Балалар қалай ойлайсыңдар,осы суретте қандай оқу кабинеті суреттелген? (оқушылардың жауаптары) Пазл жинау арқылы топқа бөлу | «Смайликтер» | Слайд Үлестірмелі топтамалар Интербелсенді тақта | |||
Сабақтың ортасы | 1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Талап – требования Сай жабдықталған – оборудована Әрқайсымыз – каждый Айтылым 1- тапсырма Жеке жұмыс Жазылым 2- тапсырма Жеке жұмыс Тілдік бағдар Мұғалімнің түсіндіруі. Бейнематериалды қолданып, тақырыпты игертуі. Сергіту сәті Тыңдалым Оқылым 3- тапсырма Жеке жұмыс Оқылым Жазылым 6- тапсырма Топтық жұмыс Жазылым 5- тапсырма Жеке жұмыс Айтылым 4- тапсырма Жұптық жұмыс | Тыңдалым,айтылым. Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Аудармасын мұғалімнің көмегімен айтып шығады. Белгілі- известный Ақын-поэт Жазушы-писатель Перде-занавеска,шторы. Көрме-выставка Кемеңгер-гений Айтайық Сөйлемдерді аяқта. 1.Қазақ тілі мен әдебиеті кабинетінде қазақ ақын, жазушыларының суреттері бар. 2.Математика кабинетінде ... 3.Информатика кабинетінде 4.Тарих кабинетінде .... Жазылым Сурет бойынша сөз тіркестерін құра. Осы сөз тіркестерін пайдаланып, шағын мәтін құра. Кабинет ..., парта ..., гүл ..., жиһаз ..., үстел ..., тақта ... . Айтылым Оқушылар мысал келтіреді, қайталайды. Сөйлем айтады. Сергіту сәтін орындайды. «Жыланша» әдісі Қатысушылар айнала отырады. Сосын бірі бастап, келесі адамның кезекпен қолын алып, тілегін айтады. Оның соңынан келесісі ереді. Ойын осылайша қашан барлығы бір - біріне тілек айтып болғанша жалғасып кете береді. Оқылым Мәтінді тыңдайды. Оқиды. Негізгі ойды анықтап, тірек сөздерді теріп жазады. Не туралы екенін өз сөздерміен түсіндіреді. Жазылым «Желаяқ» ойыны. Топқа бөлініңдер. Топ санына қарай мәтін ілінеді. Топ мүшелері кезекпен тақтадағы мәтіннің бір сөйлемін ішінен оқиды. Оқыған сөйлемін тобына кеп жаздырады. Ойын осы ретпен мәтін аяқталғанша жалғасады.Ойын соңында желаяқтар баяндаған мәтін мен тақтадағы түпнұсқа мәтін салыстыралады. Жазылым Берілген сөздерді мәтіндегі қою қаріппен жазылған сөздермен сәйкестендіріп, сөйлем құрайды. Айтылым Парталас досымен жұптасып, мәтінді пайдаланып, диалогті толықтырады. | «Шапалақ» Дескриптор
-Сипаттайды -Әңгімелейді. «Түрлі түсті стикерлер» Дескриптор 4 балл -Түсіндіреді -Талқылайды -Жарысады «Екі жұлдыз, бір тілек» Дескриптор 3 балл -Толықтырады -Сұхбат құрады «Бас бармақ» | Оқулық 31- бет сөздік слайд АКТ,портрет, суреттер, тірек сызбалар Слайд Оқулық 31- бет Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. Оқулық 32- бет слайд Кесте Таратпалар | ||
Сабақтың соңы 3 минут | Үй тапсырмасын беру : 7,8,9 - тапсырма, 32 - бет. | | ||||
Кері байланыс | Өз деңгейлерін анықтайды. «Табыс сатысы» | | ||||
Бағалау | Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
Қысқа мерзімді жоспар | ||||||
Пән: Қазақ тілі Т2 | Бөлім: 2. Мектеп өмірі. Әдепті бала - арлы бала | |||||
Күні : | Педагогтің аты-жөні: | |||||
Сынып: 5 | Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : | |||||
Сабақтың тақырыбы: 14. Қожа -әдепті бала | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 5.3.5.1- қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу 5.4.1.1 - ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама жазу; | |||||
Сабақтың мақсаты : | Барлық оқушылар: қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала біледі; ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама жаза алады; | |||||
Тілдік мақсаттар | Кейіпкер, ықшам, жағымды, қолайсыз, келемеждеп айту. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы | «Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: - Көңіл күйлеріңіз қалай? - Керемет( қолдарын жоғары көтереді) Сабаққа дайындықтарың қалай: - Тамаша (алақандарын шапалақтайды) Үй жұмысын тексеру Тізбекті сұрау Бұл тәсіл логикалық тапсырмалар орындағанда қолайлы. Бір оқушы сөйлем бастайды. Мұғалім иегімен нұсқаған оқушы сөйлемді іліп әкетіп, ойды жалғастыруы керек. | «Смайликтер» | Слайд Үлестірмелі топтамалар Интербелсенді тақта | |||
Сабақтың ортасы | 1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Айтылым 1- тапсырма Жұптық жұмыс Жазылым 2- тапсырма Сергіту сәті Тыңдалым Оқылым 3- тапсырма Топтық жұмыс 1-топ: Қожа- әдепті бала 2-топ: Қожаның тұзы жеңіл 3- топ: Қожаның адами қасиеті мықты. Айтылым Қосымша тапсырма Жеке жұмыс - Қазір бұл дәстүр сақталған ба? (оқушы жауабы) - «Шілдеханаға келгендер маған пәлендей әйдік ат бермеген», - дейді кейіпкер. Ол кім? (Қожаберген) Мұғалім: дұрыс, балалар! Өмірге келген кішкентай сәбиге азан шақырып ат қою дәстүрі әлі де жалғаса бермек. - Сендер өз аттарыңа ризасыңдар ма? Әлде Қожа сияқты өз аты өзіне ұнамайтын оқушылар бар ма? | Тыңдалым,айтылым. Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Аудармасын мұғалімнің көмегімен айтып шығады. Кейіпкер-персонаж Ықшам-краткий Жағымды-приятный Туу куәлігі-свидетельство о рождении Ес білгелі-с тех пор как себя помнит Қолайсыз-неблагоприятный Табанда өзгерту-изменить быстро Істің турасы-правда о том Келемеждеп айту-насмешливо Айтылым Сұрақтарға парталас досыңмен жұптасып, жауап бер. 1.Сен балаларға арналған шығармаларды оқисың ба? 2. Қандай шығармаларды білесің? 3.Ол шығармалар саған ұнай ма? Не себепті? 4.Балаларға арналған қандай фильмдерді білесің? Ол фильмдердің басты кейіпкерлері –кімдер? Жазылым «Сүйікті шығармам» сөзіне кластер жаса. Кластер бойынша шағын мәтін құрап жаз. Сергіту сәтін орындайды. Оқылым Мәтінді тыңдап, түсініп оқиды. Негізгі ойын анықтап, тірек сөздерді теріп жазады. Топқа бөлініп түсінгендеорін қысқаша постер түсіріп. Қорғайды. Айтылым «Қар кесегі» тәсілі арқылы оқушылар мәтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. - Қожа өз атына риза ма? - Осы тарауда қандай ұлттық салт - дәстүр туралы айтылған? Оқушы: Балаға ат қою дәстүрі Бала туғаннан кейін қырық күн өткен соң ел ішіндегі аузы дуалы қарияға немесе баланың атасына, әжесіне немересінің атын қойғызады. Кейде «Қырықтың білі Қыдыр» деп құдайы қонаққа да баланың атын қойғызатын сәттер болады. Көбіне молданы әкеп азан шақыртып, баланың атын қойғызған. | «Шапалақ» Дескриптор
-Сұрақтарға жауап береді. «Стикерлер» Дескриптор 4 балл -Түсіндіреді -Талқылайды -Жарысады Топ басшысы топ мүшелерін бағалайды Дескриптор 3 балл -Толықтырады -Сұхбат құрады «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық 37- бет сөздік слайд АКТ,портрет, суреттер, тірек сызбалар Слайд Оқулық 38- бет Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. Оқулық 38- бет слайд Кесте Таратпалар | ||
Сабақтың соңы 3 минут | Үй тапсырмасын беру : 4 - тапсырма, 38 - бет. | | ||||
Кері байланыс | Өз деңгейлерін анықтайды. «Балық қаңқасы» кестесін толтырады. | | ||||
Бағалау | Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. | |||||
Қысқа мерзімді жоспар | ||||||
Пән: Қазақ тілі Т2 | Бөлім: 2. Мектеп өмірі. Әдепті бала - арлы бала | |||||
Күні : | Педагогтің аты-жөні: | |||||
Сынып: 5 | Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : | |||||
Сабақтың тақырыбы: 15. Қожа -әдепті бала | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 5.3.5.1- қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу 5.4.1.1 - ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама жазу; | |||||
Сабақтың мақсаты : | Барлық оқушылар: қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала біледі; ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама жаза алады. | |||||
Тілдік мақсаттар | Сүйкімді, ұнайды, өзгерту, басты кейіпкерлер. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы | «Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Мектебім мынау класым Осында 11жыл тұрасың Тарыдай болып кіресің, Таудай болып шығасың! Үй жұмысын тексеру Бердібек Соқпақбаевтың өмірін, шығармашылығын еске түсірейікші. 1.Бердібек Соқпақбаев кім? 2. Жазушы қай жылы, қай жерде дүниеге келді? 3. Қандай шығармаларын білесіңдер? 4. Бердібек атамыз қандай университте оқып, қай жылы бітірген? (Қазақтың Абай атындағы педагогикалық институтын бітірген 1949) 5. Ең алғаш қай жерде мұғалім болды? (Нарынқол ауданында) 6. «Менің атым Қожа» повесті алғаш рет қай жерде жарық көрді? 7. Ол қанша тілге аударылды? 8. «Қазакфильм» студиясы сол кітап бойынша жазылған киносценарийді экранға қай жылы шығарды? 1963 жылы 9. Фильмнің режиссеры кім? 10. «Менің атым Қожа» фильмі қандай сыйлыққа ие болды? | «Смайликтер» | Слайд Үлестірмелі топтамалар Интербелсенді тақта | |||
Сабақтың ортасы | 1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Оқылым 5- тапсырма Жұптық жұмыс Жазылым Қосымша тапсырма Сергіту сәті Айтылым 8- тапсырма Топтық жұмыс Әр топқа сурет беріледі. Бұл сурет туралы не білесің? Кейіпкерлер туралы әңгімеле Кейіпкерлер туралы қандай оқиғаны білесіз? Айтылым Қосымша тапсырма Жұптық жұмыс Айтылым 6- тапсырма Жеке жұмыс | Тыңдалым,айтылым. Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Аудармасын мұғалімнің көмегімен айтып шығады. Сүйкімді-милый Ұнайды-нравится Өзгерту- изменить Басты кейіпкер- главный персонаж Оқылым Мәтінге сүйеніп ақпараттың дұрыстығын тексер. Түсіндір. Жазылым «Сүйікті кейіпкерім» сөзіне кластер жаса. Кластер бойынша шағын мәтін құрап жаз. Сергіту сәтін орындайды. Айтылым Суреттегі кейіпкерлер саған таныс па? Олар туралы айт. Айтылым «Теріп алу» стратегиясы.Берілген мінездемеден Қожаға қатысты мінездерді топтастыру. Алғыр, пысық , өтірікші, ақылды, сотқар, тентек, мейірімді, қу, зымиян, шыдамсыз, тиянақсыз, әділетті,ақын, әзілқой, арамза, тапқыр, қателіктерін түсіне біледі, жағымпаз. Айтылым Семантикалық картаны толтыр. Түсіндіріп айт. | «Шапалақ» Дескриптор
-Таныстырады -Талқылайды «Стикерлер» Дескриптор 4 балл -Түсіндіреді -Топтастырады «Бес саусақ» тәсілі. Дескриптор 3 балл -Толықтырады -Түсіндіреді «Бас бармақ» | Оқулық 39- бет сөздік слайд АКТ,портрет, суреттер, тірек сызбалар Слайд Оқулық 39- бет Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. Оқулық 39- бет слайд Кесте Таратпалар | ||
Сабақтың соңы 3 минут | Үй тапсырмасын беру : 7- тапсырма, 40 - бет. | | ||||
Кері байланыс | Өз деңгейлерін анықтайды. | | ||||
Бағалау | Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
Қысқа мерзімді жоспар | ||||||||||||||||
Пән: Қазақ тілі Т2 | Бөлім: 2. Мектеп өмірі. Әдепті бала - арлы бала | |||||||||||||||
Күні : | Педагогтің аты-жөні: | |||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : | |||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: 16. Жанар- ақылды қыз | ||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 5.4.1.1 - ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама жазу; 5.5.1.1 - мәтіндерден жалпы және жалқы есімдерді ажырата білу. | |||||||||||||||
Сабақтың мақсаты : | Барлық оқушылар: ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама жаза алады; мәтіндерден жалпы және жалқы есімдерді ажырата біледі. | |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Көңіл күй, сипаттап беру, келбет, мінез | |||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы | «Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Менің көңіл-күйім» жаттығуы Мақсаты: оқушылардың көңіл-күйін игере білуге және басқаруға, қадағалауға, дұрыс бағалай білуге тәрбиелеу Алдарыңдағы бланкіге өз көңіл-күйлеріңді суреттеп салыңдар . Үй жұмысын тексеру | «Смайликтер» | Слайд Үлестірмелі топтамалар Интербелсенді тақта | |||||||||||||
Сабақтың ортасы | 1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Айтылым 1- тапсырма Жеке жұмыс Жазылым Қосымша тапсырма Жеке жұмыс Сергіту сәті Оқылым 2- тапсырма Жеке жұмыс Айтылым 5-тапсырма Жұптық жұмыс Жазылым 6- тапсырма Жеке жұмыс Тыңдалым Оқылым 3- тапсырма Топтық жұмыс Жазылым 4- тапсырма Жеке жұмыс | Тыңдалым,айтылым. Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Аудармасын мұғалімнің көмегімен айтып шығады. Сырт бейнесі – внешний вид Қосауыз мылтық – двуствольное ружье Маңдай, шеке – лоб Тап- тақыр – лысый Құлпыру – цвести, сиять Мұрны, танауы – нос Түрі – вид Бойы -рост Айтылым Сұрақтарға жауап береді. - Сен «Менің атым - Қожа» фильмін көрдің бе? - Фильмнің режиссері кім? - Фильмнің басты кейіпкері кім? - Фильм саған ұнай ма? - Сенің ойынша Қожа қандай бала? - Қожаның шын аты, фамилиясы кім? Жазылым «Жанар қандай?» сөзіне кластер жаса. Кластер бойынша шағын мәтін құрап жаз. Сергіту сәтін орындайды. «Еден - төбе - мұрын» әдісі Жүргізуші сұқ саусағымен біресе төбені, біресе еденді, біресе мұрнын көрсетеді және «төбе», «еден», «мұрын» деп айтып тұрады. Жүргізуші кейде айтқан сөзі мен қимылын керісінше жасап, қатысушыларды жаңылыстыруға тырысады. Кім қателессе, орнына отырады. Соңында қалған үш адам жеңімпаз деп танылады. Оқылым Мәтінді оқып, Қожаның портретін диаграммаға түсір.
Айтылым Видео үзіндіні көріп, Жанар кім? Ол- қандай қыз? Деген сұрақтарына жауап беріп диаграмманы толтыр. Жанар кім? Жазылым «Кубизм» әдісін қолдана отырып, Қожа мен Жанарн туралы жаз. Тыңдалым Оқылым Үш топқа бөлініп мәтінмен жұмыс жасайды. Негізгі идеясын постерге түсіреді, қорғайды. Жазылым Мәтіннен қатыстық сын есімдерді тауып, сөйлем құра. | «Үш шапалақ» Дескриптор
-Таныстырады -Талқылайды «Стикерлер» Дескриптор 4 балл -Түсіндіреді -Топтастырады «Бес саусақ» тәсілі. Дескриптор 3 балл -Толықтырады -Түсіндіреді «Бас бармақ» | Оқулық 41- бет сөздік слайд АКТ,портрет, суреттер, тірек сызбалар Слайд Оқулық 42- бет Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. Оқулық 43- бет слайд Кесте Таратпалар | ||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Үй тапсырмасын беру : 7,8- тапсырма, 43 - бет. | | ||||||||||||||
Кері байланыс | Өз деңгейлерін анықтайды. «Ыстық орындық» әдісі бойынша балалар бүгінгі сабақтағы меңгерген білімдерін жинақтайды, сұрақ қояды. | | ||||||||||||||
Бағалау | Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
Қысқа мерзімді жоспар | ||||||
Пән: Қазақ тілі Т2 | Бөлім: 2. Мектеп өмірі. Әдепті бала - арлы бала | |||||
Күні : | Педагогтің аты-жөні: | |||||
Сынып: 5 | Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : | |||||
Сабақтың тақырыбы: 17. Қожа мектепте | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 5.1.5.1 - тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау 5.2.2.1- қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану; | |||||
Сабақтың мақсаты : | Барлық оқушылар: тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтай алады; қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдаланады; | |||||
Тілдік мақсаттар | Мектепке барамын, бесінші сынып, тапсырма орындаймыз, қазақ тілінде сөйлесеміз. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы | «Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Сиқырлы сөздер» ойыны Мұғалім кез-келген өтінішті айтады, ал оқушы оны әдепті түрде айтуы керек. Мысалы: Айнаш, дәптерді бер. «Айнаш, өтінемін дәптерді берші » Ізеттілік туралы ертегі тыңдау №302007 МП Үй жұмысын тексеру | «Смайликтер» | Слайд Үлестірмелі топтамалар Интербелсенді тақта | |||
Сабақтың ортасы | 1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Жазылым 1- тапсырма Жеке жұмыс Жазылым Қосымша тапсырма Жеке жұмыс Сергіту сәті Оқылым 2- тапсырма Жеке жұмыс Айтылым Қосымша тапсырма Жұптық жұмыс Жазылым Қосымша тапсырма Жеке жұмыс Тыңдалым Оқылым 3- тапсырма Топтық жұмыс Айтылым 4- тапсырма Жеке жұмыс | Тыңдалым,айтылым. Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Аудармасын мұғалімнің көмегімен айтып шығады. Желбіреген-развеваться Бауырмал-добрый, отзывчивый Сырланған-окрашенный Мұнтаздай-безупречный, чистый Сенім-вера, доверие Бетпе-бет-лицом к лицу Атып түрегелу-резко встал Шайып жіберу-смыть Жазылым Суреттерге қара. Өз мектебің жайлы мәтін құрап жаз. Жазылым «Қожа қандай, мен қандай?» сөзіне кластер жаса. Кластер бойынша шағын мәтін құрап жаз. Сергіту сәтін орындайды. «Қызықты сұрақ» әдісі Сыныпқа тақырыпты ашатын, бірақ жауабы қиындау сұрақ қойылады. Тапқан оқушыны мадақтап, ешкім таппаса, жауабын мұғалімнің өзі айта отырып, сабақтың тақырыбын айтады. Сұрақтар: Неліктен? Ол кім, бұл не? сипатында болып келеді. Оқылым Мәтінді оқып, мазмұнын айт. Айтылым «Кім жылдам?». Үстел үстінде төңкеріліп жатқан қағаздан бір тақырыпты таңдап ал. Жылдамдатып сұрақ-жауап түрінде сөйлесіңдер. Шарты: жағдаятты өздерің ойлап табыңдар. Талап: сұрақ қоюшы одағай сөздерді пайдалансын, жауап беруші қыстырма сөздерді қолдансын. Диалог кемінде 8-9 тілқатымнан тұрсын. - Тәртіптік кеңес. - Кітап дүкені. - Көлде. - Сабақтағы оқиға. - Лагерьге жолдама. Жазылым «Кубизм» әдісін қолдана отырып, Қожаның мектепте қандай қасиеттер танытқанын айтып шық. Тыңдалым Оқылым Үш топқа бөлініп мәтінмен жұмыс жасайды. Негізгі идеясын постерге түсіреді, қорғайды. Мәтін соңында берілегн үш сұраққа жауап айтады. Айтылым «Өз мектебіңнің тарихын білесің бе?» тақырыбында сұрақтарды кірістіріп досыңмен диалог құр. | «Үш шапалақ» Дескриптор
-Таныстырады -Талқылайды «Стикерлер» Дескриптор 4 балл -Түсіндіреді -Топтастырады «Бес саусақ» тәсілі. | Оқулық 44- бет сөздік слайд АКТ,портрет, суреттер, тірек сызбалар Таратпа парақшалар Слайд Оқулық 45- бет Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. Оқулық 46- бет слайд Кесте Таратпалар | ||
Сабақтың соңы 3 минут | Үй тапсырмасын беру : Ойтолғау «Қожа- ақылды бала» | | ||||
Кері байланыс | Өз деңгейлерін анықтайды. «Шабадан, ет тартқыш, қоқыс жәшігі» | | ||||
Бағалау | Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. | |||||
Қысқа мерзімді жоспар | ||||||
Пән: Қазақ тілі Т2 | Бөлім: 2. Мектеп өмірі. Әдепті бала - арлы бала | |||||
Күні : | Педагогтің аты-жөні: | |||||
Сынып: 5 | Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : | |||||
Сабақтың тақырыбы: 18. Қожа мектепте | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 5.1.5.1 - тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау 5.2.2.1- қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану; | |||||
Сабақтың мақсаты : | Барлық оқушылар: тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтай алады; қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдаланады; | |||||
Тілдік мақсаттар | Мектепке барамын, бесінші сынып, тапсырма орындаймыз, қазақ тілінде сөйлесеміз. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы | «Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Үй жұмысын тексеру Тақырыптық сөзжұмбақ Өткен тақырыпқа қатысты сөзжұмбақ дайындап келу. Мұғалім өзі бірнеше сөзжұмбақ дайындайды не әр балаға сөзжұмбақ құрауды тапсырады. Барлық баланың сөзжұмбағын шешуге уақыт жетпейді десе, сыныпты топқа бөлуге болады. Бір топтағы балалар топ басшысы дайындаған сөзжұмбақты шешеді. Әлде бір сабақта бір топ дайындаған сөзжұмбақ шешілсе, екінші топ келесі сабақта сөзжұмбақ дайындайды. | «Смайликтер» | Слайд Үлестірмелі топтамалар Интербелсенді тақта | |||
Сабақтың ортасы | 1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Жазылым 5- тапсырма Жеке жұмыс Жазылым Қосымша тапсырма Жеке жұмыс Сергіту сәті Айтылым 6- тапсырма Жұптық жұмыс Жазылым Қосымша тапсырма Жеке жұмыс Айтылым 8- тапсырма Топтық жұмыс Айтылым Қосымша тапсырма Жеке жұмыс | Тыңдалым,айтылым. Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Аудармасын мұғалімнің көмегімен айтып шығады. Желбіреген-развеваться Бауырмал-добрый, отзывчивый Сырланған-окрашенный Мұнтаздай-безупречный, чистый Сенім-вера, доверие Бетпе-бет-лицом к лицу Атып түрегелу-резко встал Шайып жіберу-смыть Жазылым Сұрақтарға жауап жаз. 1.Саған сыныпта қай жерге отырған ұнайды? Алдыңғы жақта ма әлде артта ма? Не себепті? 2.Сенің сабаққа кешіккен кезің болды ма? Не себепті? 3.Сабаққа қалай дайындаласың? 4. Сабаққа дайындалмай келген күнің болды ма? Неге? Жазылым «Жантас пен Қожаны салыстыр» сөзіне кластер жаса. Кластер бойынша шағын мәтін құрап жаз. Сергіту сәтін орындайды. «Дирижер» әдісі Жүргізуші бір қимыл көрсетіп, сұқ саусағымен кімді көрсетсе, сол адам сол қимылды қайталауы керек. Кім тез қайталай алмаса, сол ойыннан шығады. Жүргізуші бір қимылды бірнеше адамға жасата отырып, белгілі бір дыбыстар шығаруы керек. Айтылым Суреттің мазмұны бойынша парталас досымен диалог құрады. Жазылым «Кубизм» әдісін қолдана отырып, мектебіңнің артықшылығын суреттеп жазып шық. Айтылым Повестен төмендегі сұрақтарға жауап ізде. Жауабыңды қысқа әрі нақты айтып бер. Қожа мен Жантастың бейнелеріне талдау жаса. Айтылым «Тәртәпсіздік жасайтын, сотқар балаға қандай ақыл, кеңестер айтар едің?» тақырыбында сұрақтарды кірістіріп досыңмен диалог құр. | «Үш шапалақ» Дескриптор
-Таныстырады -Талқылайды «Стикерлер» Дескриптор 54 балл -Сұхбаттасады -Ойын айтады «Бас бармақ» Дескриптор 4 балл -Түсіндіреді -Топтастырады «Бес саусақ» тәсілі. | Оқулық 45- бет сөздік слайд АКТ,портрет, суреттер, тірек сызбалар Таратпа парақшалар Слайд Оқулық 46- бет Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. Оқулық 47- бет слайд Кесте Таратпалар | ||
Сабақтың соңы 3 минут | Үй тапсырмасын беру : Ойтолғау «Менің мектебім» | | ||||
Кері байланыс | Өз деңгейлерін анықтайды. | | ||||
Бағалау | Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
Қысқа мерзімді жоспар | ||||||
Пән: Қазақ тілі Т2 | Бөлім: 2. Мектеп өмірі. Әдепті бала - арлы бала | |||||
Күні : | Педагогтің аты-жөні: | |||||
Сынып: 5 | Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : | |||||
Сабақтың тақырыбы: 19. Нәтиже сабақ. Мен не үйрендім? | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 5.3.2.1 – хабарлама мазмұнын түсіну, стильдік ерекшелігін анықтау; 5.3.5.1- қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу | |||||
Сабақтың мақсаты : | Барлық оқушылар: хабарлама мазмұнын түсінеді, стильдік ерекшелігін анықтай алады; қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала біледі. | |||||
Тілдік мақсаттар | Екі мезгіл, түскі ауысым, сабаққа бару, менің мектебім, әдепті, тентек. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы | «Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Мен саған сенемін Әуен ойнап тұрады. Жұп құрып, бір- бірінің көздеріне қарап отырады. «Мен саған сенемін …» өйткені сен жақсы адамсың. Үй жұмысын тексеру Өзара тексеріс Балалар дәптерін алмастырып, бірінікін бірі тексеріп, бір-біріне баға қояды. Әділетсіздік орын алмас үшін мұғалім ең соңында барлығын өзім тексеремін деп ескертіп қойғаны жөн. | «Смайликтер» | Слайд Үлестірмелі топтамалар Интербелсенді тақта | |||
Сабақтың ортасы | 1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Айтылым 1- тапсырма Жеке жұмыс Оқылым Айтылым 2- тапсырма Жұптық жұмыс Сергіту сәті Айтылым 3- тапсырма Жеке жұмыс Оқылым 4- тапсырма Жеке жұмыс Жазылым 6- тапсырма Топтық жұмыс Үш топқа бөлініп, постер қорғайды. Айтылым 5- тапсырма Жеке тапсырма Айтылым Жазылым 7- тапсырма Жеке жұмыс | Тыңдалым,айтылым. Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Аудармасын мұғалімнің көмегімен айтып шығады. Қызба-вспыльчивый Әдепті-вежливый, учтивый Тентек-непослушный, шалун. Адал-честный Сотқар-драчун, задира Айтылым Сұрақтарға жауап бер. 1.Сен қандай мектепте оқисың? 2.сенің сыныбың қай ауысымда оқиды? 3.Аптасына неше рет қосымша сабақтарға барасың? 4.Қандай үйірмеге қатысасың? 5.Саған мектебің не үшін ұнайды? Оқылым Айтылым Мәтінді оқы. Ондағы маңызды деректерді анықта. Осы мәліметтерді пайдаланып, досыңмен диалог құрыңдар. Сергіту сәтін орындайды. «Қызықты сұрақ» әдісі Сыныпқа тақырыпты ашатын, бірақ жауабы қиындау сұрақ қойылады. Тапқан оқушыны мадақтап, ешкім таппаса, жауабын мұғалімнің өзі айта отырып, сабақтың тақырыбын айтады. Сұрақтар: Неліктен? Ол кім, бұл не? сипатында болып келеді. Айтылым Диаграммадағы сұраққа жауап бер. Жауабыңды дәлелде. Сотқар, қызба, әдепті, тентек, адал. Оқылым Суреттің орнына сөздерді қойып, мәтелді оқы. Мәтелдің біреуін тақырып ретінде алып, шағын мәтін құра. Үлгі: Өмір- үлкен алтын қазына. Жазылым Мен «Қожаның мектептегі күні» деген тақырыпта шығарма жаздым. Шығармамада Қожаның бірінші қыргүйек күні сабаққа қалай келгенін, Жантаспен сөйлескенін жаздым. Оның Жанармен дойбы ойнағаны туралы, сұлтанмен жайлауға барғаны туралы жаздым. Шығармама 15 сөйлемнен құралды. Айтылым Берілген сөздерден өлең жолдарын құрастыр. Айтылым Жазылым Қожаның жағымды, жағымсыз жақтарын айтып, белгілеңдер. Кестеге сүйеніп, пікір таластырыңдар. | «Үш шапалақ» Дескриптор
-Таныстырады -Талқылайды «Стикерлер» Дескриптор 54 балл -Сұхбаттасады -Ойын айтады «Бас бармақ» Дескриптор 4 балл -Түсіндіреді -Топтастырады «Бес саусақ» тәсілі. | Оқулық 48- бет сөздік слайд АКТ,портрет, суреттер, тірек сызбалар Таратпа парақшалар Слайд Оқулық 49- бет Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. Оқулық 50- бет слайд Кесте Таратпалар | ||
Сабақтың соңы 3 минут | Үй тапсырмасын беру : 8,9- тапсырмалар | | ||||
Кері байланыс | Өз деңгейлерін анықтайды. «Бес саусақ» тәсілі бойынша оқушы сабаққа талдау жасайды. | | ||||
Бағалау | Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |