ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 18.10.2024
Просмотров: 12
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспары | ||||
Бөлім | | |||
Педагогтың аты-жөні | | |||
Күні | | |||
Сынып 11 | Қатысушылар саны | | Қатыспағандар саны | |
Сабақтың тақырыбы: | Электрондық цифрлық қолтаңба және сертификат | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 11.6.2.2 - электрондық цифрлық қолтаңбаның және сертификаттың мақсатын сипаттау 11.6.2.3 - электрондық үкімет порталында электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдану | |||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: | |||
Қолданушының деректер қауіпсіздігінің шараларын қолдануды түсіндіреді: құпия сөздер, тіркеу жазбалары, аутентификация, биометрлік аутентификация; электрондық цифрлық қолтаңбаның және сертификаттың мақсатын сипаттайды. | ||||
| | | | |
| | | | |
| | | | |
|
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | 1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылар дәптерлерді өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді. ҚБ: жұлдыз / 2 балл/ | 1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4.Дәптерлерін өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді. 5.Бағалайды. | Жұлдыз 2 балл | Жұмыс дәптері |
Сабақтың ортасы | Оқушылардың электрондық цифрлық қолтаңба туралы білетіндері сұралады. ЭЦҚ деген не? ЭЦҚ арқылы қандай қызмет түрлерін алуға болады? ЭЦҚ-ны ауыстыруға бола ма? Жаңа материалды меңгеру Топтық жұмыс «Джигсо» әдісі Әр топқа мынадай тапсырма беріледі: шағын мәтінді оқуға, оны қалай, қандай тәсілдермен есте сақтап, мазмұндауға болатынын ойлану, мәтіннің мәнін түсінуге бағытталған сұрақтар қою. Оқушылар тірек сөздерді жазып, сызба немесе кластер сыза алады. Мәтінмен жұмыс істеп болғаннан кейін топтар әр үш топтан 1-2 өкілден кірген тағы бір топ құрады. Мұғалімнің командасымен олар жазбаны және графикалық материалды қолданып, өз сұрақтарын кезекпен түсіндіреді. Топтағы үш шағын мәтінді түсіндіріп, талқылағаннан кейін бәрі өз орындарына оралып, үш шағын тақырыптан (Есептеу жүйелері ұғымы) тұратын ортақ тақырыпты талқылайды. Топта ЭЦҚ-ны қолданудың тағы бір нұсқаларын ұсынып, оларды талдаңдар. Осы нұсқаларды физикалық және заңды тұлғаларға ұсыныңдар. Білу және түсіну 1. ЭЦҚ деген не? 2. ЭЦҚ не үшін керек? 3. ЭЦҚ мен сертификаттың қандай айырмашылығы бар? 4. Неге ЭЦҚ-ны жабық кілтпен қорғау керек? 5. ЭЦҚ сертификаттың мерзімі қандай? 6. ЭЦҚ-ны берумен қандай мемлекеттік орган шұғылданады? 7. ЭЦҚ-ны қандай жағдайда қайтадан шығарады? Қолдану Жұптық жұмыс. №1 тапсырма: Электрондық сандық қолтаңба дегеніміз не? Құжаттардың тұтастығын сақтау мақсатында ақпаратты түрлендіру әдісі. Бірнеше қатысушының ақпараттық өзара әрекеттесуін құратын алгоритмдер жиынтығы. Құжатты сақтауға арналған электрондық құжат реквизиті. Құжаттың түпнұсқалығын және меншік құқығын растайтын цифрлық белгілер жиынтығы. Сандық құжаттарды өңдеу әдісі. Пайдаланушыны сәйкестендіру құралы. Egov.kz порталында қызметтерді алу әдісі. №2 тапсырма: ҚР-ның Ұлттық куәландырушы орталығының сайтын белгіле. Egov.kz Pki.gov.kz Digital.kz Nuc.kz Pki.gov Nitec.kz Деңгейлік тапсырмалар: А деңгейі. ҚР-ның pki.gov.kz сайтынан «Пайдаланушыға нұсқаулық» деген файлды жүктеп ал. Интернеттен өзіңнің ЭЦҚ-ыңның кілтіне қандай талаптар қойылатыны туралы ақпарат ізде. Егер құпиясөзді ұмытып қалсаң, не істеу керек? В деңгейі. Сертификаттар қорын салыстырып, кестені толтырыңдар. Сертификаттар қоры Артықшылықтары Кемшіліктері С деңгейі. Кестені толтыр. Жеке тұлғалардың ЭЦҚ қолдану мүмкіндіктері Заңды тұлғалардың ЭЦҚ қолдану Жоғарғы деңгейдегі тапсырмалар 1. Қолданушы ЭЦҚ-ны жоғалтса, онда қандай қатер болуы мүмкін? 2. ЭЦҚ-ны қай жастан бастап алуға болады? Топтық жұмыс Топта ЭЦҚ-ны қолданудың тағы бір нұсқаларын ұсынып, оларды талдаңдар. Осы нұсқаларды физикалық және заңды тұлғаларға ұсыныңдар. | Мұғалімді тыңдайды 1-тапсырманы орындайды 2- тапсырманы орындайды | | Презентация |
Сабақтың соңы | 1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Смайлик» барлығын түсіндім менде сұрақтар қалды | Өзін-өзі бағалау. | | Плакат /слайд/ |
Қысқа мерзімді жоспары | ||||
Бөлім | | |||
Педагогтың аты-жөні | | |||
Күні | | |||
Сынып 11 | Қатысушылар саны | | Қатыспағандар саны | |
Сабақтың тақырыбы: | «еGov порталымен жұмыс» практикумы | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 11.3.4.7 - электрондық үкімет порталының функцияларын сипаттау | |||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: | |||
Электрондық үкімет порталының мақсатын біледі; | ||||
Көптеген оқушылар: | ||||
Электрондық үкімет порталының функцияларын сипаттайды; | ||||
Кейбір оқушылар: | ||||
Электрондық үкімет порталының онлайн қызметтерін пайдалана алады. |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | 1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылар дәптерлерді өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді. ҚБ: жұлдыз / 2 балл/ | 1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4.Дәптерлерін өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді. 5.Бағалайды. | Жұлдыз 2 балл | Жұмыс дәптері |
Сабақтың ортасы | Практикалық жұмыс тапсырмалары ретімен орындатылады. 1-тапсырма. NCАLayer-орнату 1. pki.gov.kz порталын аш. 2. «ЭЦҚ кілтін алу» батырмасын шерт. 3. «Жеке тұлғаларға арналған ЭЦҚ кілттері» батырмасын шерт. 4. «Windows-ке арналған NCALayer-ді жүктеу» батырмасын шерт. 5. Программаны жүктегеннен кейін «Жүктеулер» (Downloads) бумасын ашып, архивті программамен бірге аш. 6. Компьютеріңе программаны орнат. 2-тапсырма. ЭЦҚ-ны алу үшін өтініш беру 1. pki.gov.kz порталын аш. 2. «ЭЦҚ кілтін алу» батырмасын шерт. 3. «Жеке тұлғаларға арналған ЭЦҚ кілттері» батырмасын шерт. 4. «Өтініш беру» батырмасын шерт. 5. «Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығы» ақпараттық жүйесімен таныс. 6. «Жеке тұлға» үлгісі бойынша онлайн өтініш беру үшін сервис нұсқаулығын басшылыққа ал. 7. ЭЦҚ-ны алуға арналған өтінішті ресімде. 3-тапсырма. egov порталына кіру тәсілі egov порталын ашып, порталға қалай кіруге болатын барлық тәсілдерді қарастыр. Кестені толтыр: Порталға кіру тәсілі Не қажет? Осы кіру тәсілінің артықшылығы Осы кіру тәсілінің кемшілігі 4-тапсырма. M-gov мобильді қосымшаның қызметтері M-gov қосымшасын қалай тіркеуге болады және мобильді қосымша арқылы қандай қызметтерді алуға болатындығын анықтап, кестені толтыр. Қосымшада тіркелу тәсілі Смартфонға қойылатын талаптар M-gov мобильді қосымшаның қызметтері 5-тапсырма. egov порталының қызметтері ЕGov порталын ашып, қандай санаттар бойынша бөлінгенін, әр санатда қандай қызметтер ұсынылғанын анықта. Кестені толтыр. Санат Танымал қызмет түрлері 2-сабақ Топтық жұмыс Электрондық үкімет сайты туралы 1-2 минуттық жарнамалық бейнебаян дайындау (сандық бейнебаян болуы міндетті емес). Жеке жұмыс Практикум тапсырмаларын орындау. 6-тапсырма. «Ашық деректер» 1. «Ашық деректер» бетіне өт. 2. Деректердің қандай санат бойынша бөлінгеніне қара. 3. Өз мектебің бойынша деректерді тап, ол үшін: а) Кеңейтілген іздеу (Расширенный поиск) мәзірін таңда. ә) Фильтр параметрлеріндегі Иесі (Владелец) тізімінен қажетті жергілікті атқарушы органды таңда. Мысалы, Алматы қаласының әкімдігі. Санат (Категория) тізімінен Білім беруді таңда. б) Қажетті құжатты ашып, өз мектебіңді тап. Осы құжатта берілген ақпаратпен таныс. 7-тапсырма. «Ашық НҚА» 1. egov порталын ашып, «Ашық НҚА» бетіне өт. 2. Өз аймағыңда қандай нормативті-құқықтық актілер жарияланып, талқылауда жүргенін анықта. 3. Кеңейтілген іздеуден (Расширенный поиск) сәйкес мемлекеттік органды таңдап, өзіңе қажетті кезеңді көрсет. 4. Осы сәтте қандай заң жобалары талқылауда жүргені туралы ақпарат тап. 5. Көрсету (Показать) тізімінен барлық НҚА-ны таңдап, сәйкес НҚА-мен таныс. 8-тапсырма. «Ашық диалог» 1. egov порталын ашып, «Ашық диалог» бетіне өт. 2. Өз аймағыңдағы әкімнің блогын тап. Оның блогында қандай өзекті жолдаулар бар екенін анықта. 3. Порталға жолдауды салу үшін, қандай талаптар бар екенін қарастыр. | Мұғалімді тыңдайды 1-тапсырманы орындайды 2- тапсырманы орындайды 3-тапсырманы орындайды 4-тапсырманы орындайды 5 тапсырманы орындайды | | Презентация Жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы | 1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Смайлик» барлығын түсіндім менде сұрақтар қалды | Өзін-өзі бағалау. | | Плакат /слайд/ |
Үй тапсырмасы | 1. «Электрондық үкімет. Болашағы. Тәуекелдер» тақырыбында хабарлама жаз. 2. Электрондық үкімет порталына тағы не енгізер едің? Ойланып, жаз. | | | |
Қысқа мерзімді жоспары | ||||
Бөлім | | |||
Педагогтың аты-жөні | | |||
Күні | | |||
Сынып 11 | Қатысушылар саны | | Қатыспағандар саны | |
Сабақтың тақырыбы: | «еGov порталымен жұмыс» практикумы | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 11.3.4.7 - электрондық үкімет порталының функцияларын сипаттау | |||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: | |||
Электрондық үкімет порталының мақсатын біледі; | ||||
Көптеген оқушылар: | ||||
Электрондық үкімет порталының функцияларын сипаттайды; | ||||
Кейбір оқушылар: | ||||
Электрондық үкімет порталының онлайн қызметтерін пайдалана алады. |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | 1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылар дәптерлерді өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді. ҚБ: жұлдыз / 2 балл/ | 1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4.Дәптерлерін өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді. 5.Бағалайды. | Жұлдыз 2 балл | Жұмыс дәптері |
Сабақтың ортасы | Практикалық жұмыс тапсырмалары ретімен орындатылады. 1-тапсырма. NCАLayer-орнату 1. pki.gov.kz порталын аш. 2. «ЭЦҚ кілтін алу» батырмасын шерт. 3. «Жеке тұлғаларға арналған ЭЦҚ кілттері» батырмасын шерт. 4. «Windows-ке арналған NCALayer-ді жүктеу» батырмасын шерт. 5. Программаны жүктегеннен кейін «Жүктеулер» (Downloads) бумасын ашып, архивті программамен бірге аш. 6. Компьютеріңе программаны орнат. 2-тапсырма. ЭЦҚ-ны алу үшін өтініш беру 1. pki.gov.kz порталын аш. 2. «ЭЦҚ кілтін алу» батырмасын шерт. 3. «Жеке тұлғаларға арналған ЭЦҚ кілттері» батырмасын шерт. 4. «Өтініш беру» батырмасын шерт. 5. «Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығы» ақпараттық жүйесімен таныс. 6. «Жеке тұлға» үлгісі бойынша онлайн өтініш беру үшін сервис нұсқаулығын басшылыққа ал. 7.ЭЦҚ-ны алуға арналған өтінішті ресімде. 3-тапсырма. egov порталына кіру тәсілі egov порталын ашып, порталға қалай кіруге болатын барлық тәсілдерді қарастыр. Кестені толтыр: Порталға кіру тәсілі Не істеу қажет Осы кіру тәсілінің артықшылығы Осы кіру тәсілінің кемшілігі 4-тапсырма. M-gov мобильді қосымшаның қызметтері M-gov қосымшасын қалай тіркеуге болады және мобильді қосымша арқылы қандай қызметтерді алуға болатындығын анықтап, кестені толтыр. Қосымшада тіркелу тәсілі Смартфонға қойылатын талаптар M-gov мобильді қосымшаның қызметтері 5-тапсырма. egov порталының қызметтері ЕGov порталын ашып, қандай санаттар бойынша бөлінгенін, әр санатда қандай қызметтер ұсынылғанын анықта. Кестені толтыр. Санат Танымал қызмет түрлері Топтық жұмыс Электрондық үкімет сайты туралы 1-2 минуттық жарнамалық бейнебаян дайындау (сандық бейнебаян болуы міндетті емес). Жеке жұмыс Практикум тапсырмаларын орындау. 6-тапсырма. Мекенжай анықтамасын алу 1. Egov.kz порталын аш. 2. Бұл қызметке қол жеткізу үшін, жеке кабинетке кіру керек. 3. ЭЦҚ бойынша порталға кіретін тәсілді таңда. 4. Ақпаратты қолданушыны көрсетіп, қажетті сертификатты таңдау керек. Авторландыру үшін AUTH_RSA256… қолданылады. 5. Порталға кіргеннен кейін «Популярные услуги →Выдача адресных справок с места жительства»- ны таңда. 6. «Заказать услугу онлайн» батырмасын бас. 7. Қол қою үшін RSA256… сертификаты қолданылады. 8. Қызмет көрсетудің нәтижесін күтіп, сонан соң алған анықтаманы жүктеп ал. Ашық үкімет порталымен жұмыс 7-тапсырма. Деректерді ашу Ашық деректер бетіне кір. Деректердің қандай санаттар бойынша бөлінгеніне қара. Өз мектебің бойынша деректерді тап, ол үшін: 1. «Расширенный поиск»-ті таңда. 2. «Фильтр» параметріндегі «Владелец» тізімінен қажетті жергілікті атқарушы органды таңда, мысалы, Алматы қаласының әкімдігі, санат тізімінен Білім беруді таңда. 3. Қажетті құжатты ашып, өз мектебіңді тап. Бұл құжатта қандай ақпарат берілгеніне қара. 8-тапсырма. НҚА-ны ашу ЕGov порталын ашып, Ашық НҚА бетіне кір. а) Өз аймағыңда қандай нормативті-құқықтық актілер жарияланып, талқылауда жүргенін анықта. ә) «Расширенный поиск»-тен сәйкес Мемлекеттік органды таңда және өзіңе қажетті кезеңді көрсет. б) Осы сәтте қандай заңдар жария талқылауда жүргені туралы ақпаратты тап. «Показать» тізімінен барлық НҚА-ны таңдап, сәйкес НҚА түрін таңда. 9-тапсырма. Ашық диалог ЕGov порталын ашып, Ашық диалог бетіне кір. а) Өз аймағыңдағы әкімнің блогын тап. Оның блогында қандай өзекті жолдаулар бар екенін тап. ә) Порталға жолдауды салу үшін қандай талаптар бар екенін қарастыр | Мұғалімді тыңдайды 1-тапсырманы орындайды 2- тапсырманы орындайды 3-тапсырманы орындайды 4,5,6,7,8,9 тапсырманы орындайды | | Презентация Жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы | «Сөйлемді аяқта...» әдісі Оқушылар тақтада берілген рефлексиялық экрандағы сөздерден басталатын бір сөйлеммен пікірін білдіреді: Менің бүгін білгенім … Қиын болғаны… Түсінгенім ... Қолымнан келгені … Рефлексия (2-сабақ). «Жеделхат» әдісі Субъективті тәжірибені белсендіру тәсілі. Қысқаша жазу. Сабақта не түсінгеніңді, парталас көршіңе тілегіңді барынша қысқа жазып беру (алмастыру). Сабақта үйренгеніңе орай өзіңе тілегіңді жаз | Өзін-өзі бағалау. | | Плакат /слайд/ |
Үй тапсырмасы | 1. «Электрондық үкімет. Болашағы. Тәуекелдер» тақырыбында хабарлама жаз. 2. Электрондық үкімет порталына тағы не енгізер едің? Ойланып, жаз. | | | |