Файл: ыса мерзімді жоспар 11 сынып, 2тосан.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 18.10.2024

Просмотров: 8

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

11– сынып, 2-тоқсан

1-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Виртуалды және кеңейтілген шынайылық

Бөлім

3D модельдеу

Педагогтың аты-жөні

Шарипова А.А.

Күні

12.11.2021 ж

Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

Виртуалды және кеңейтілген шынайылық

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.2.4.1 - виртуалды және кеңейтілген шынайылықтың мақсатын түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

  • Виртуалды және кеңейтілген шынайылықтың мақсатын түсіндіру.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Кезеңі

Қызығушылықты ояту

5 мин

Ұйымдастыру: Сәлемдесу

Өткен сабақты пысықтау: Оқушыға өткен тарау бойынша сұрақтар қоямын.

Оқушымен

сәлемдесу

Оқушы сұраққа жауап береді


ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

33 мин

«Кластер» әдісі

Оқушы параграфтың мәтінін оқиды және "Виртуалды шынайылық" деген кластер құрастырады.
Талқылап, дәлелдеу:

1. Қай салада виртуалды шынайылықты, ал қай салада кеңейтілген шынайылықты көп қолданады?

2. Аралас шынайылықты қолданатын саланы атаңдар.
1 тапсырма: Қалып қойған сөздерді жаз.

Р.Милгрэм ______________шынайылық моделін ұсынды. Бұл шынайы және виртуалды

әлемнің ______________ өмір сүретін және виртуалды тұтас өмір аясында ____________

әлемде өзара әрекеттесе өмір сүретін жүйе.

Оның аралық байланыстары – ______________ шынайылық пен _________________

шынайылық.
2 тапсырма: Кестені толтыр.


Тапсырмаларды орындату

1. Виртуалды шынайылықтың болашағы неліктен зор деп ойлайсың?

2. Виртуалды шынайылық неліктен болашағы бар технология болмақ?

Өз ойыңды ортаға сал.

3. Адам қызметінің қандай да бір саласын таңдап алып, сол салада виртуалды шынайылықты

пайдаланудың артықшылықтарын көрсет.

Топтық жұмыс

Топта талқылап, дәлелдеңдер:

1. Қай салада виртуалды шынайылықты, ал қай салада кеңейтілген шынайылықты көп

қолданады?

2. Аралас шынайылықты қолданатын саланы атаңдар.

Оқушы ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды


Тапсырманы орындайды


ҚБ Мұғалім оқушы жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ

«Ең үздік жауап»


Оқулық
Ақпараттық мәтін

Ақпараттық мәтін


Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.


Кері байланыс

Жалғастырыңыз:

Маған ... қызықты болды

Бұл ... қиындық туғызды

Осы ... мені ойландырды

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушы бағалау критерийлерімен өз деңгейін бағалайды

Кері байланыс

Үй тапсырмасы

  1. «Виртуалды және кеңейтілген шынайылық эволюциясы» хронологиялық тізімін жасау











Қысқа мерзімді жоспар

11– сынып, 2-тоқсан

2-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Виртуалды шынайылықтағы адам

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

3D модельдеу

Педагогтың аты-жөні

Шарипова А.А.

Күні

19.11.2021ж

Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

Виртуалды шынайылықтағы адам

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.2.4.2 - виртуалды және кеңейтілген шынайылықтың психикалық және физикалық денсаулыққа әсері туралы

айту

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Виртуалды және кеңейтілген шынайылықтың адам денсаулығына әсері туралы біледі;

Көптеген оқушылар:

Виртуалды шынайылықтың адам денсаулығына тигізетін оң және теріс әсерін санамалап көрсете алады;

Кейбір оқушылар:

виртуалды және кеңейтілген шынайылыққа әсер ету салдары туралы пайымдай алады.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Кезеңі

Қызығушы-лықты ояту

5 мин


Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушымен сәлемдесу, оқушы назарын сабаққа аудару. Жағымды ахуал қалыптастыру.

«Серпілген сауал» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтайды

Оқушыны сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушы өз болжамын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

33 мин

«Миға шабуыл» әдісі

  • «Процедура» және «функция» ұғымдарымен танысыңдар?

  • Оларды программада не үшін қолданады деп ойлайсыңдар?


Оқулықпен жұмыс

Білу және түсіну

Ақпаратты «Инсерт» әдісі бойынша оқу.

Оқушы мәтінді оқып, арнайы белгі

қойып отырады:

+ - мұны білемін;

– - мен басқаша ойлағанмын, бұл менің ойлағаныма қарама-қарсы болып шықты;

v – мен үшін бұл жаңа нәрсе;

? – маған бұл түсініксіз, түсіндіру, нақтылау қажет.

Топтың спикері оқылған нәрсенің мәнін түсіндіреді. Мұғалім оқушылармен сөйлеседі.

Мәтіннің түсініксіз жерлерін түсіндіреді.
1 тапсырма: Ұсынылған нұсқалардың қайсысы виртуалды және кеңейтілген

шынайылықтың негізгі бағытына жатпайды?

 Мобильді ойындар, нұсқаулыұтар;

 «Сатып алмас бұрын зерделе», қызметтер жайлы ақпарат.

 Навигация, қосылған орам.

 Шынайылық – нақтылық құрылымдарын түсіну, мәліметтерді өңдеу.

 Геолокациолық білім, аударма.
2 тапсырма: Виртуалды шынайылықтың пайдалы және пайдасыз жақтарын

Белгіле


Жоғарғы деңгейдегі тапсырмаларды орындату

1. Зерттеу және ойын-сауық салаларында виртуалды технологияларды қолдануды

дамытуға не кедергі болып тұр?

2. Ұсынылған сызбаны қарастырып, өзара әрекеттесу технологияларын дамытудың келесі кезеңін болжа.

Оқушы ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды

Тапсырманы орындайды


ҚБ Мұғалім оқушы

жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


Оқулық

Ақпараттық мәтін

Ақпараттық мәтін


Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.


Кері байланыс

Сабақ соңында оқушы рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім?

- нені толық түсінбедім?

- немен жұмысты жалғастыру қажет?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Оқушы бағалай критерийі-мен өз деңгейін бағалайды




Сабақтың кезені/ уақыт

Виртуалды шынайылықтағы адам











Қысқа мерзімді жоспар

11– сынып, 2-тоқсан

3 сабақ

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

3D модельдеу

Педагогтың аты-жөні

Шарипова А.А.

Күні

26.11.2021

Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

3D панорама және виртуалды тур

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.2.4.3 - бірінші тұлға көрінісі бар 3D панорама жасау (виртуалды тур)

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Виртуалды турдың, 3D панораманың не екенін біледі;

Көптеген оқушылар:

Виртуалды тур және 3D панораманы жасауға арналған программалық қамтамасыз етілімді

таңдай алады;

Кейбір оқушылар:

Виртуалды тур және 3D панораманы жасай алады.


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру: Сәлемдесу

Өткен сабақты пысықтау: Оқушыға өткен тарау бойынша сұрақтар қоямын. Оқушы тез жауап беруі керек

Оқушы сәлемдеседі

Оқушы сұраққа жауап береді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

33 мин

Жаңа тақырыппен танысу.

  • виртуалды тур;

  • 3D панорама дегенді;

  • виртуалды тур және 3D панорама жасау үшін қандай программа таңдауды;

  • виртуалды тур және 3D панораманы қалай жасау керек екенін білетін боласың.

Оқулықпен жұмыс

– Технологиялардың дамуына байланысты үйден шықпай, компьютерді қосып

немесе смартфонды ұстап отырып, дүниежүзінің кез келген жеріне бару, музей мен көрме залдарын аралау мүмкіндігі пайда болды.

Виртуалды турлар – ақпаратты ұсынудың ең тиімді және сенімді тәсілдерінің бірі. Олар қызықты виртуалды экскурсияларды жасауға мүмкіндік береді. Адам соның ішінде жүргендей сезімге бөленеді.

Педагог мәтінді бөліктерге бөліп оқытып, әр бөлікке түсіндіру жұмысын жүргізеді:

Білу және түсіну

Ақпаратты «Инсерт» әдісі бойынша оқу. Топтағы оқушылар мәтінді оқып, арнайы

белгі қойып отырады:

+ - мұны білемін;

– - мен басқаша ойлағанмын, бұл менің ойлағаныма қарама-қарсы болып шықты;

v – мен үшін бұл жаңа нәрсе;

? – маған бұл түсініксіз, түсіндіру, нақтылау қажет.

Мұғалім оқушымен сөйлеседі. Мәтіннің түсініксіз жерлерін түсіндіреді.
1 тапсырма: Мәтіндегі бос орындарға керекті сөздерді жазып, толықтыр.

3D – панораманың көру бұрышы 900 С-тан аспайды. 3D – панораманың

негізінде ____________ немесе __________проекциядағы кескін жатыр. 3D –панорамаға сфералық проекция жасау үшін қоршаған кеңістікті 0000 суретке

түсіріп, оны арнайы программалық қамтамасыз етуге ____________ керек. Кубтық

проекцияны сфералық ___________ арқылы алу мүмкін емес. Сфералық проекцияда

тұтас көрініс болмайды, онда бір суреттің екіншісіне ______________ нүктелері

немесе ________________ ғана көрінеді.

____________ сфераның немесе кубтың сыртынан қарауға болады.
2 тапсырма: Берілгендердің қайсысы 3D панорамасын жасау кезеңіне

жатпайды?

  • Камераның әр бұрышынан бірнеше кадр жасау.

  • Графикалық редакторда қосымша өңдеу.

  • 3D панорама жасау үшін кодты жазу.

  • 3D панорамада графикалық файлдарды түрлендіру.

Арнайы құжат тігу программасында кескіндерді тігу.

Мұғалімді тыңдайды

ДК-мен практикалық жұмыс

ДК-де орындалатын тапсырма


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


Оқулық


Ақпараттық мәтін

Ақпараттық мәтін


Сабақтың соңы

Рефлексия

7 мин

Кері байланыс

Жалғастырыңыз:

Маған ... қызықты болды

Бұл ... қиындық туғызды

Осы ... мені ойландырды

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Оқушы бағалай критерийімен өз деңгейін бағалайды

Кері байланыс

Үй тапсырмасы

"3D панорама және виртуалды турлар» тақырыбы бойынша терминдер мен

анықтамалар бойынша тапсырма әзірле
























Қысқа мерзімді жоспар

11– сынып, 2-тоқсан

4 сабақ

Бөлім

3D модельдеу

Педагогтың аты-жөні

Шарипова А.

Күні

03.12.2021ж

Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

Image Composite Editor программасында 3D панорамасын құру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


11.2.4.2 - виртуалды және кеңейтілген шынайылықтың психикалық және физикалық денсаулыққа әсері

туралы айту

11.2.4.3 - бірінші тұлға көрінісі бар 3D панорама жасау (виртуалды тур)

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Виртуалды турдың, 3D панораманың не екенін біледі;

Көптеген оқушылар:

Виртуалды тур және 3D панораманы жасауға арналған программалық қамтамасыз етілімді таңдай алады;

Кейбір оқушылар:

Виртуалды тур және 3D панораманы жасай алады


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин


Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушымен сәлемдесу, оқушы назарын сабаққа аудару. Жағымды ахуал қалыптастыру «Серпілген сауал» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтайды


Оқушы жауабы арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Экран

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

33 мин

Оқулықпен жұмыс

Панорама түсірудің ерекшеліктерін түсіндіру.

Панораманы қалай түсіреді?

Панорамалық түсірілім нодальді нүктенің айналасында фотопаратты бұрып, ретімен түсіреді.

Жанында орналасқан суреттер жалпы аумақтың 20% ауданын

алуы қажет. Дәл осы аумақтардың талдауы программаға барлық кадрларды бір панорамаға

тігуге көмектеседі. Егер сенің фотоаппаратыңда RAW+JPG форматы болса, сол форматпен

түсірген дұрыс.

RAW форматы бейненің кейбір кемшіліктерін жөндейді, ал JPG түсірілген бейнелерді жылдам

көруге мүмкіндік береді.

Панораманы түсіру кезде не қажет?

• Фотоаппаратты толық қолмен орындау режиміне келтір (Ол М белгісімен белгіленеді).

• Анық көрінетін режимге қой. Түсірілім барысында панораманың бастиегінсіз түсірілген

кадрларды есте сақтап алу қажет және суреттерді жауып отыру қажет. Солдан оңға, жоғарыдан

төмен қарай түсір.

• Барлық нысандардың қажетті ашықтығы болу үшін, фокустауды қолмен бапта.

• Егер жарық жеткілікті болған жағдайда фотосуреттердің ашықтығы жақсы болу үшін,

диафрагманың санын ең жоғарғысына қой (мысалы, F9.0).

• Жарықтылықтан шыға отырып, ISO режимін орнат.

• Суретте жарқырап қалған не тым қошқыл аумақтар болмайтындай ұсталымды түзету

керек.

Түсінгендерін іс жүзінде қалай қолдана алатындығын тексеруге арналған тапсырманы

орындату:

ICE программасын қолданып, сфералық панорама құрғызу.
Жоғарғы деңгейдегі дағдыларын дамытуға арналған сұрақтар:

1. Түсірілім кезінде неліктен фотографияларды жауып қою қажет?

2. Панораманы құруда бақылау нүктесі не үшін қажет?

3. ICE программасымен жұмыс істеудің қандай ерекшеліктері бар?

4. ICE программасының артықшылықтары мен кемшіліктерін ата.

Мұғалімді тыңдайды

Тапсырманы орындайды


ҚБ Мұғалім оқушы жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


Оқулық


Ақпараттық мәтін

Ақпараттық мәтін


Сабақтың соңы

Рефлексия

7 мин.

Кері байланыс

Сабақ соңында оқушы рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім?

- нені толық түсінбедім?

- немен жұмысты жалғастыру қажет?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушы бағалау критерий-імен өз деңгейін бағалайды



Үй тапсырмасы

Параграфта сипатталған прораммалық қамтамасыз етуді немесе кез келген онлайн ресурсты пайдаланып, материал дайындап, сфералық панорама жаса.