ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 05.02.2024

Просмотров: 36

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Ақбаева Қ


Қыска мерзімді сабақ жоспары


Пәні:математика,5 «А» - сынып.Күні 11.02.2015ж

Тақырыбы:


Қайталау есептері.

Мақсаты

1.Білімділік: Қайталау есептерін шығару арқылы машықтандыру.

2.Дамытушылық: Түсініксіз болған тақырыптарды қайталау арқылы толық үйренеді.

3.Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа,жауапкершілікке,бір - біріне көмектесуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже


Қайталауға есептер шығаруды орындай біледі.

Ресурстар

Электрондық оқулық, кішітіректер.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Таңғажайып дорба» әдісі, «Көрші көрші» әдісі.

Пәнаралық байланыс:




Ұйымдастыру кезеңі:


Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Менің сүйікті жануарым» әдісі бойынша, оқушылар қандай жануарды,не үшін жақсы көретіндіктерін сағат тілі бағытымен айтып,психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

I.Қызығушылықты ояту.14 минут

Өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында «Таңғажайып дорба» әдісі қолданылады:

1)Бөлігі бойынша санды қалай табуға болады?

2)Теңдеу құру арқылы бөлігі бойынша санды қалай табуға болатынын түсіндіріңдер.

3)Санның бөлігі қалай табылады?

4)Қандай жағдайда санның бөлігі сол саннан кіші болады?

5)Қандай жағдайда санның бөлігі сол саннан үлкен болады?

6)Бөлу амалын көбейтумен алмасиырып есептеу үшін қандай түрлендіру пайдаланамыз?

7)Көбейту амалына кері амал қалай аталады?

8)Натурал санды қалай бөлшекке бөле аламыз?

9)Бөлшекті бөлшекке бөлу ережесін тұжырымдаңыз.


Қала атауларына байланысты үш топқа бөлінеді:

«Қарағанды», «Жезқазған», «Павлодар».
«Таңғажайып дорба» әдісі бойынша әр топ дорба ішіндегі қала атуларымен берілген сұрақтарға жауап беріп,өз сыйлықтарын иеленеді.

II.Мағынаны тану.23 минут

Сыныпта есептер шығару.

866.

1) * + 1 ; 3) : +3 ; 5) 1 * + ;
2)1 * - ; 4) : - 1 ; 6) 2 : 1 - ;
867.

1) Есіл өзенінің ұзындығы 2450 км.Оның 1400 км-і Қазақстан Республикасының территориясы арқылы өтеді.Есіл өзені ұзындығының қандай бөлігі Қазақстан Республикасы территориясы арқылы өтеді?
2) 72 кг күріштен 54 кг крахмал алынады.Күріштің қанша бөлігі крахмал?
868.

1)Сыныптағы 28 оқушының – і қыздар.Сыныптағы оқушылардың нешеуі қыздар?

2) Сыныптағы оқушылардың 12- сі қыздар.Бұл сыныптағы барлық оқушылардың -і.Сыныпта барлығы неше оқушы оқиды?
869.

Көрмедегі қолдан жасалған 128 бұйымның -і саздан жасалған,қалғандары ағаштан жасалған.көрмедегі бұйымдардың нешеуі ағаштан жасалған?
870.

Кілегейден 2 кг май алынды.Бұ – кілегейдің бөлігі.кілегей неше кмлограмм болған?


Сағат тілімен бағыттас есептерді шығарып,бір - бірін тексереді.

III:Ой толғаныс.5 минут




Қайталауға арналған есептерге мысалдар келтіру.

Әр оқушы он мысалдан келтіреді.


«Көрші көрші» ойыны арқылы әр оқушы құрастырған есептерін көршісіне береді.

Сағат тілімен бағыттас, оқушылар бірін - бірі тексеріп,бағалайды.


Үйге тапсырма

1мин

№872, №873.

Бағалау 2мин

Формативті бағалау. «Бас бармақ» әдісі бойынша топтар өзара бағаланады.

Рефлексия





Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Ақбаева Қ

Қыска мерзімді сабақ жоспары


Пәні:математика,5 «А» - сынып.Күні 12.02.2015ж

Тақырыбы:


Қайталау есептері.

Мақсаты

1.Білімділік: Қайталау есептерін шығару арқылы машықтандыру.

2.Дамытушылық: Түсініксіз болған тақырыптарды қайталау арқылы толық үйренеді.

3.Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа,жауапкершілікке,бір - біріне көмектесуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже


Қайталауға есептер шығаруды орындай біледі.

Ресурстар

Электрондық оқулық, кішітіректер.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Сиқырлы жұмыртқа» әдісі, «Қолдағы хат» әдісі.

Пәнаралық байланыс:




Ұйымдастыру кезеңі:


Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Өрмекші торы» әдісі бойынша, оқушылар бір біріне жағымды сөздерді сағат тілі бағытымен айтып,психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

I.Қызығушылықты ояту.14 минут

Өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында «Сиқырлы жұмыртқа» әдісі қолданылады:

1)Бөлігі бойынша санды қалай табуға болады?

2)Теңдеу құру арқылы бөлігі бойынша санды қалай табуға болатынын түсіндіріңдер.

3)Санның бөлігі қалай табылады?

4)Қандай жағдайда санның бөлігі сол саннан кіші болады?

5)3 : * ;
6)26 : 3 * ;
7)4 * : 2 ;
8)1 * : ;



Құс атауларына байланысты 2 топқа бөлінеді:

«Қыран», «Сұңқар».
«Сиқырлы жұмыртқа» әдісі бойынша жұмыртқа іспеттес парақшалардағы сұрақтарға 2 топ 4 сұрақтан жауап беру арқылы ұпай жинайды.


II.Мағынаны тану.23 минут

Сыныпта есептер шығару.

874.

Автотұрақта жеңіл машиналар жәнеавтобустар тұр.Олардың – і және 8-і жеңіл машиналар.Қалғаны 10 автобус.автотұрақта барлығы неше жеңіл машина және автобус тұр?
875.

1)дүкендегі көкөністің бірінші күні - і, екінші күні -сі сатылғанда, онда 5 ц көкніс қалды.Алғашқыда дүкендегі көкөніс неше тонна және неше килограмм болған?
2)Оператор шығарманың түске дейін -ін,түстен кейін - ін тергенде, шығарманың 7 беті терілмей қалды.шығармада неше бет болған?
876.

Гүлзардағы гүлдердің - і раушан гүлдері, қалғанының - і қалампыр гүлдері,қалған 120 түп әр түрлі гүлдер.Гүлзарда барлығы неше түп гүл бар?
877.

Фермер жерінің -сін мал жайылымына қалдырып, -іне бақша өнімдерін екті.оның мал жайылымына қалдырған жері бақша өнімдерін еккен жерден 15 га артық.Фермердің барлық жері неше гектар?
878.

, , , , бөлшектерін бөлімдері әр түрлі аликвоттық бөлшектердің қосындысы түрінде жазыңдар.

Сағат тілімен бағыттас есептерді шығарып,бір - бірін тексереді.

III:Ой толғаныс.5 минут




Қайталауға арналған есептерге мысалдар келтіру.

Әр оқушы 10 мысалдан келтіреді.


«Қолдағы хат» әдісі арқылы оқушылар құрастырған есептерін кез келген оқушыға ұсынып,оны тексеріп бірін- бірі бағалайды

Үйге тапсырма

1мин

№879, №880.

Бағалау 2мин

Формативті бағалау. «Смайликтер» әдісі бойынша топтар өзара бағаланады.

Рефлексия






Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Ақбаева Қ

Қыска мерзімді сабақ жоспары


Пәні:математика,5 «А» - сынып.Күні 13.02.2015ж

Тақырыбы:


Ондық бөлшек.Ондық бөлшекті оқу және жазу.

Мақсаты

1.Білімділік: Ондық бөлшек.Ондық бөлшекті оқу және жазуға есептер шығару арқылы машықтандыру.

2.Дамытушылық: Ондық бөлшек.Ондық бөлшекті оқуды және жазуды толық үйренеді.

3.Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа,жауапкершілікке,бір - біріне көмектесуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже


Ондық бөлшек.Ондық бөлшекті оқуды дәне жазуды орындай біледі.

Ресурстар

Электрондық оқулық, кішітіректер.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Баскетбол добы» әдісі, «Қолдағы хат» әдісі.

Пәнаралық байланыс:




Ұйымдастыру кезеңі:


Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Көңіл-күй неге ұқсас» әдісі бойынша, оқушылар көңіл-күйді неге теңейтінін сағат тілі бағытымен айтып,психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

I.Қызығушылықты ояту.14 минут

Өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында «Баскетбол добы» әдісі қолданылады:
1. : 9;

2. : 22;

3.5: ;

4.10 : ;

5.3 : 2 ;

6.6 : 2 ;

7. : ;

8. : ;

9.Сәкен сатып алатын кітабы үшін кассирге 500 тг ақша берді.Кассир оған осы ақшасының – ін қайтарды.Сәкен сатып алған кітаптың бағасы неше теңге?
10.Шыны құрамының бөлігі құм.Қалғанының бөлігі әк.Шыны құрамының қандай бөлігі әк?

11.( 1 + х ): 1 - = ;

12.( 10y ): 1 + 2 = 7 ;

Спорт түрлеріне байланысты 2 топқа бөлінеді:

«Хоккейшілер», «Футболшылар».
«Баскетбол добы» әдісі бойынша әрбір доп артындағы сұраққа жауап берген топ,карзинаға бір гол салған есеппен ұпай жинайды.


II.Мағынаны тану.23 минут

Бірліктен де кіші разрядтары бар ондық жүйеде жазылған сан ондық бөлшек деп аталады.

Кестеде 26,8056 және 457,3258 сандары разрядтық бірліктермен көрсетілген.

Бүтін бөлігінің разрядтары


Бөлшек бөлігінің разрядтары

Жүздік

тер


Ондық

тар

Бірлік

тер

Ондық

үлестер

Жүздік

үлестер

Мыңдық

үлестер

Он мыңдық

үлестер



2

6

8

0

5

6

4


5

7

3

2

5

8


I. Бөлімдері 10, 100, 1000 және т.с.с. разряд бірліктері болатын сандарды ондық бөлшек түрінде жазу үшін:

1)санның бүтін бөлігін (ол нөлге тең болуы мүмкін) жазып, одан кейін үтір қою керек;

2)үтірдің оң жағына берілген бөлшектің алымын жазу керек;

3)бөлшектің бөлімінде қанша нөл болса, үтірден кейін сонша ондық таңба жазылады.Алфмдағы таңбалар аз болған жағдайда үтірден кейінгі (алымдағы) цифрлардың алдына қажетінше нөлдерді (нөлді) жазу керек.

Мысалдар.

= 0,3; (оқылуы: нөл бүтін оннан 3);



3 = 3 = 3,07, қысқаша : 3 = 3,07 ( оқылуы: 3 бүтін жүзден 7 );



15 = 15 = 15,009, қысқаша : 15 = 15,009 ( оқылуы: 15 бүтін мыңнан 9).


Бөлімдерінің жай көбейткіштерге жіктелуінде 2 мен 5 ( 2 немесе 5) сандары ғана болатын қысқартылмайтын жай бөлшектерді ондық бөлшек түрінде жазуға болады.

= 0,5; = 0,25; = 0,2; = 0,75; = 0,1; = 0,2; = 0,04;

Кез – келген ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазуға болады.

884.

Ондық бөлшектерді оқып,бүтін бөлігін және ондық таңбалар санын анықтаңдар:

5,2; 6,37; 8,425; 16,03;

25,028; 46,003; 81,306; 95,503;

178,006; 65,007; 80,3956; 101,8091;
885.

836, 175294 ондық бөлшегіндегі:
1) ондық үлесті; 4) он мыңдық үлесті;

2) жүздік үлесті; 5) жүз мыңдық үлесті;

3) мыңдық үлесті 6) миллиондық үлесті атаңдар;

Сағат тілімен бағыттас есептерді шығарып,бір - бірін тексереді.

III:Ой толғаныс.5 минут




Ондық бөлшектерге мысалдар келтіру.

Әр оқушы 10 мысалдан келтіреді.


«Қолдағы хат» әдісі арқылы оқушылар құрастырған есептерін кез келген оқушыға ұсынып,оны тексеріп бірін- бірі бағалайды


Үйге тапсырма

1мин