ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 05.02.2024

Просмотров: 35

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Ақбаева Қ

Қыска мерзімді сабақ жоспары


Пәні:математика,5 «А» - сынып.Күні 05.02.2015ж

Тақырыбы:


Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табу.

Мақсаты

1.Білімділік: Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға есептер шығару арқылы машықтандыру.

2.Дамытушылық: Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға толық үйренеді.

3.Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа,жауапкершілікке,бір - біріне көмектесуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже


Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуды орындай біледі.

Ресурстар

Электрондық оқулық, кішітіректер.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

« Жунгли орманы» әдісі

Пәнаралық байланыс:




Ұйымдастыру кезеңі:


Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Оқу - білім бұлағы», оқу жайлы мақал- мәтелдерді сағат тілі бағытымен айтып,психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

I.Қызығушылықты ояту.14 минут

Өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында « Жунгли орманы» әдісі қолданылады:

1.Бөлімдері бірдей аралас сандар қалай азайтылады?

2.Жай бөлшектер аралас санға қалай көбейтіледі?

3.Санның бөлігі қалай табылады?

4.Қандай жағдайда санның бөлігі сол саннан кіші болады?

5.Қандай жағдайда санның бөлігі сол саннан үлкен болады?

6.Натурал саннан аралас санды қалай азайтады?

7.Аралас сандарды қалай көбейтеді?

8.Өзара кері сандар деген не?

9.Ең үлкен аликвоттық бөлшек неге тең?


Стикерлер түсіне қарай қарай үш топқа бөлінеді:

«Қызыл», «Жасыл», «Сары».
« Жунгли орманы» әдісі бойынша,ормандағы қояндардың артындағы сұрақтарға дұрыс жауап беру арқылы,олардың өмірін қасқырдан арашалап қалу қажет.

II.Мағынаны тану.23 минут

Сыныпта есептер шығару.

841.

Бірінші ыдысқа 800 г су сыяды.Екінші ыдысқа700 г су сыяды.Осы екі ыдысты пайдаланып, 300 г суды қалай құйып алуға болады?
842.

Нұрлан саяжайдан станцияға дейінгі қашықтықтың – сін жүріп өткенде саяжай мен станцияның ортасына дейін жетуі ұшін тағы да 4 км жүруі керек еді.Саяжай мен станцияның арасы неше километр?
А.43 км; В.45 км; С.40 км; Д.42 км;
843.

Жанармай сататын станция бардық жанармайдың бірінші күні – сін,екінші күні қалғанының – ін сатқанда, онда 4 т жанармай қалды.Жанармай сататын станцияда барлығы неше тонна жанармай қалды?
844.

Бақта шырша, емен және қайың ағаштары бар.Шырша ағашы бақтағы барлық ағаштардың – ындай, ал емен ағаштары шырша ағаштарының – індей.Бақтағы қайың ағаштарының емен ағаштарынан 60 – ы артық.Бақта барлығы неше ағаш бар?
А.145; В.160; С.150; Д.120;

Сағат тілімен бағыттас есептерді шығарып,бір - бірін тексереді.

III:Ой толғаныс.5 минут




Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға мысалдар келтіру.

Әр оқушы 5 санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға мысалдар келтіреді.


«Көрші көрші» ойыны арқылы әр оқушы құрастырған есептерін көршісіне береді.

Сағат тілімен бағыттас, оқушылар бірін - бірі тексеріп,бағалайды.


Үйге тапсырма

1мин

№845, №846.

Бағалау 2мин

Формативті бағалау. «Стикерлер» әдісі бойынша топтар өзара бағаланады.

Рефлексия






Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Ақбаева Қ

Қыска мерзімді сабақ жоспары


Пәні:математика,5 «А» - сынып.Күні 06.02.2015ж

Тақырыбы:


Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысы.

Мақсаты

1.Білімділік: Бірнеше объектінің бірігіп орындауға есептер шығару арқылы машықтандыру.

2.Дамытушылық: Бірнеше объектінің бірігіп орындауға толық үйренеді.

3.Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа,жауапкершілікке,бір - біріне көмектесуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже


Бірнеше объектінің бірігіп орындауға есептер шығаруды орындай біледі.

Ресурстар

Электрондық оқулық, кішітіректер.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Ыстық орындық» әдісі

Пәнаралық байланыс:




Ұйымдастыру кезеңі:


Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Кім болғым келеді?» әдісі бойынша, оқушылар қандай маман иесі болғысы келетінін сағат тілі бағытымен айтып,психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

I.Қызығушылықты ояту.14 минут

Өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында «Ыстық орындық» әдісі қолданылады:

1.Бөлімдері бірдей аралас сандар қалай азайтылады?

2.Жай бөлшектер аралас санға қалай көбейтіледі?

3.Санның бөлігі қалай табылады?

4.Қандай жағдайда санның бөлігі сол саннан кіші болады?

5.Қандай жағдайда санның бөлігі сол саннан үлкен болады?

6.Натурал саннан аралас санды қалай азайтады?

7.Аралас сандарды қалай көбейтеді?

8.Өзара кері сандар деген не?

9.Ең үлкен аликвоттық бөлшек неге тең?


Стикерлер түсіне қарай қарай үш топқа бөлінеді:

«Қызыл», «Жасыл», «Сары».
«Ыстық орындық» әдісі бойынша,оқушылар кезегімен тақтаға шығып,оларға сұрақтар қойылады.

II.Мағынаны тану.23 минут

Күнделіеті тұрмыста екі немесе бірнеше жұмысшы бірлесіп бір тапсырманы орындайтын жағдайлар жиі кездеседі.Мысалы, шебер мен оның үйренушісі бірлесіп бір тапсырманы орындайды,құрылысшылардың екі бригадасы бірлесіп бір үй салады.Сол сияқты екі немесе үш құбырдан қатар аққан сумен хауыз толады және т.с.с.

Бір біріне қарсы қозғалған екі дененің қозғалысы және өзендегі катердің ағыспен, теплоходтың ағыспен қозғалыстары да бірлесіп орындалатын жұмыстарға жатады.

Бірлесіп орындалатын жұмыстарға есептер шығаруда: орындалатын жұмыс мөлшері, хауыздың көлемі,қашыұтыұ және т.с.с. шамалар 1 бірлік ретінде алынады.

1 – есеп.Цистернаны бензинмен бірінші насос 24 минутта толтырса, екінші насос 40 минутта толтырады.Екі насостан қатар аққан бензин мен цистерна қанша уақытта толтырылады?

Шешуі (үлгі): 1 – цистернаның сыйымдылығы.

1. 1: 24 = ( цистерна ) – бірінші насос 1 минутта бензинмен толтырады.

2. 1: 40 = ( цистерна ) - екінші насос 1 минутта бензинмен толтырады.

3. + = = ( цистерна ) - 1 минутта екі насостан қатар аққан бензинмен толтырылады.

4. 1: = 15( мин ) – екі насос қатар жұмыс істегеде цистерна бензинмен толтырылады.

Жауабы: Екі насос қатар жұмыс істегенде цистернаны 15 минутта бензинмен толтырады.
847.

1)Жүйектегі бүлдіргенді Еңлік 20 мин, ал Әйгерім 30 мин тереді.Жүйектегі бүлдіргенді Еңлік пен Әйгерім бірлесіп терді.Қыздар жүйектегі бүлдіргендерді неше минутта теріп болады?
А.15 минутта; В.10 минутта; С.18 минутта; Д.12 минутта;

2)Киіз үйдің құрылысын бірінші ұста 20 күнде, екінші ұста 12 күнде, үшінші ұста 15 күнде даярлайды.киіз үйдің құрылысын үш ұста бірлесіп даярласа, оларға неше күн қажет болады?
848.

( Қытай, б.з. IIғ.).Жабайы үйрек Оңтүстік теңізден Солтүстік теңізге дейін 7 күн ұшады.Жабайы қаз солтүстік теңізден Оңтүстік теңізге 9 күн ұшады.Жабайы үйрек пен Жабайы қаз бір уақытта ұшса,олар неше күннен кейін кездеседі?

Сағат тілімен бағыттас есептерді шығарып,бір - бірін тексереді.

III:Ой толғаныс.5 минут




Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмыстарға мысалдар келтіру.

Әр оқушы 2 мысалдан келтіреді.


Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмыстарға өз беттерінше есептер шығарады.

Сағат тілімен бағыттас, оқушылар бірін - бірі тексеріп,бағалайды.


Үйге тапсырма

1мин

№849, №850.

Бағалау 2мин

Формативті бағалау. «Смайликтер» әдісі бойынша топтар өзара бағаланады.

Рефлексия






Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Ақбаева Қ

Қыска мерзімді сабақ жоспары


Пәні:математика,5 «А» - сынып.Күні 07.02.2015ж

Тақырыбы:


Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысы.

Мақсаты

1.Білімділік: Бірнеше объектінің бірігіп орындауға есептер шығару арқылы машықтандыру.

2.Дамытушылық: Бірнеше объектінің бірігіп орындауға толық үйренеді.

3.Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа,жауапкершілікке,бір - біріне көмектесуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже


Бірнеше объектінің бірігіп орындауға есептер шығаруды орындай біледі.

Ресурстар

Электрондық оқулық, кішітіректер.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Таңғажайып дорба» әдісі

Пәнаралық байланыс:




Ұйымдастыру кезеңі:


Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Кім болғым келеді?» әдісі бойынша, оқушылар қандай маман иесі болғысы келетінін сағат тілі бағытымен айтып,психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

I.Қызығушылықты ояту.14 минут

Өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында «Таңғажайып дорба» әдісі қолданылады:

1)Бөлігі бойынша санды қалай табуға болады?

2)Теңдеу құру арқылы бөлігі бойынша санды қалай табуға болатынын түсіндіріңдер.

3)Санның бөлігі қалай табылады?

4)Қандай жағдайда санның бөлігі сол саннан кіші болады?

5)Қандай жағдайда санның бөлігі сол саннан үлкен болады?

6)Бөлу амалын көбейтумен алмасиырып есептеу үшін қандай түрлендіру пайдаланамыз?


Геометриялық фигураларға байланысты үш топқа бөлінеді:

«Үшбұрыш», «Төртбұрыш», «Шеңбер».
«Таңғажайып дорба» әдісі бойынша әр топ дорба ішіндегі сұрақтарға жауап беріп,өз сыйлықтарын алады.

II.Мағынаны тану.23 минут

Сыныпта есептер шығару.

851.

Ағасы,інісі және қарындасы бірлесіп қардан аққаланы 12 минутта жасады.Қардан жасалған осы аққаланы,егер ағасы ғана жасаса, 24минутта, егер інісі ғана жасаса 40 минутта жасайды.Егер осы аққаланы қарындасы ғана жасаса, қанша уақытта жасайды?
852.

Хауызға үш құбыр жүргізілген.Бірінші және екінші құбырмен хауызға су құйылса, үшінші құбырмен су хауыздан сыртқа ағады.Бірінші құбыр хауызды 6 сағатта, ал екінші құбыр 8 сағатта толтырады.Үшінші құбірмен хауыздағы су 4 сағатта толық ағып бітеді.Құбырлардың үшеуін де бір уақытта ашып қойса,1 сағаттан соң су хауыздың қандай бөлігінде қалады?
853.

Цирк құрылысын құрылысшылардың бірінші бригадасы 15 айда бітіретін болса, екінші бригадасы оның –сіне тең уақытта бітіреді.Құрылысшылардың екі бригадасы бірлесіп жұмыс істесе, цирк құрылысы неше айда салынып болады?
854.

Құрылысшылардың үш бригадасы құрылыстары бірдей 2 үйді салулары керек.Осындай 1 үйді құрылысшылардың бірінші бригадасы 9 аптада салады, ал екінші бригадасы одан 1 есе артық уақытта, үшінші бригадасы 2 есе артық уақытта салады.Егер құрылысшылардың үш бригадасы бірлесіп жұмыс істесе, 2 үйді неше аптада салады?
855.

Л.Ф.Магницкийдің «Арифметикасынан» (Ресей, XYIII ғ).Үйме шөпті ат бір ай жейді, ешкі екі ай жейді, ал қой үш ай жейді.Егер осы шөпті ат,ешкі,қой үшеуі де жесе, олар неше ай жер еді?


Сағат тілімен бағыттас есептерді шығарып,бір - бірін тексереді.

III:Ой толғаныс.5 минут




Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмыстарға мысалдар келтіру.

Әр оқушы 4 мысалдан келтіреді.


Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмыстарға өз беттерінше есептер шығарады.

Сағат тілімен бағыттас, оқушылар бірін - бірі тексеріп,бағалайды.


Үйге тапсырма

1мин

№856, №857.

Бағалау 2мин

Формативті бағалау. «Баспалдақтар» әдісі бойынша топтар өзара бағаланады.

Рефлексия






Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Ақбаева Қ

Қыска мерзімді сабақ жоспары


Пәні:математика,5 «А» - сынып.Күні 08.02.2015ж

Тақырыбы:


Бақылау жұмысы.

Мақсаты

1.Білімділік: Бақылау жұмысына есептер шығару арқылы машықтандыру.

2.Дамытушылық:Есептерді шығаруды толық үйренеді.

3.Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа,жауапкершілікке,бір - біріне көмектесуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже


Бақылау жұмысында есептерді шығаруды толық үйренеді.

Ресурстар

Электрондық оқулық, кішітіректер.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Лезде» әдісі

Пәнаралық байланыс:




Ұйымдастыру кезеңі:


Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Кім болғым келеді?» әдісі бойынша, оқушылар қандай маман иесі болғысы келетінін сағат тілі бағытымен айтып,психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

I.Қызығушылықты ояту.14 минут

Өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында «Лезде» әдісі қолданылады:

1)Бөлігі бойынша санды қалай табуға болады?

2)Теңдеу құру арқылы бөлігі бойынша санды қалай табуға болатынын түсіндіріңдер.

3)Санның бөлігі қалай табылады?

4)Қандай жағдайда санның бөлігі сол саннан кіші болады?

5)Қандай жағдайда санның бөлігі сол саннан үлкен болады?

6)Бөлу амалын көбейтумен алмасиырып есептеу үшін қандай түрлендіру пайдаланамыз?


«Лезде» әдісі бойынша оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді.

II.Мағынаны тану.23 минут

1-нұсқа. 2-нұсқа.
1.Аралас сандарды қосуды орындаңдар.

1)3 + 5 ; 1)6 + 2 ;

2)3 + 2 ; 2)9 + 3 ;

3)4 + 6 ; 3)5 + 1 ;

2.Жай бөлшектерді көбейтіңдер.

1) * ; 1) * ;
2) * ; 2) * ;
3) * ; 3) * ;

3.Бөлуді орындаңдар.

1) : 9; 1) : 22;

2)5: ; 2)10 : ;

3)3 : 2 ; 3)6 : 2 ;

4) : ; 4) : ;

4.Санның бөлігін табыңдар.
1)Сәкен сатып алатын кітабы үшін кассирге 500 тг ақша берді.Кассир оған осы ақшасының – ін қайтарды.Сәкен сатып алған кітаптың бағасы неше теңге?
2)Шыны құрамының бөлігі құм.Қалғанының бөлігі әк.Шыны құрамының қандай бөлігі әк?

5.Теңдеуді шешіңдер.
1)( 1 + х ): 1 - = ; 2)( 10y ): 1 + 2 = 7 ;




III:Ой толғаныс.5 минут










Үйге тапсырма

1мин

№858, №859.

Бағалау 2мин




Рефлексия






Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Ақбаева Қ

Қыска мерзімді сабақ жоспары


Пәні:математика,5 «А» - сынып.Күні 10.02.2015ж

Тақырыбы:


Қатемен жұмыс.

Мақсаты

1.Білімділік: Қате жіберілген есептерді қайта шығарып,қатесін түзеу арқылы машықтандыру.

2.Дамытушылық: Есептерді шығаруды толық меңгереді.

3.Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа,жауапкершілікке,бір - біріне көмектесуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже


Жай бөлшектер мен санның бөлігін табуды орындай біледі.

Ресурстар

Электрондық оқулық, кішітіректер.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Сөздер банкі» әдісі

Пәнаралық байланыс:




Ұйымдастыру кезеңі:


Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Менің арманым» әдісі бойынша, оқушылар өз армандарын сағат тілі бағытымен айтып,психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

I.Қызығушылықты ояту.14 минут

Өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында «Сөздер банкі» әдісі қолданылады:

1.6 - 2 = 4

2.3 - 2 = 1

3.8 + 8 = 8

4.6 + 6 = 12

5. * =

6. * =

7.7 * 2 = 18

8. * =



«Стикерлер» түсіне байланысты 2 топқа бөлінеді:

«Сары», «Қара».
«Сөздер банкі» әдісі бойынша берілген тапсырмалардың дұрысын бір топ,ал қатесі бар тапсырмаларды екінші топ жазады.


II.Мағынаны тану.23 минут

Сыныпта есептер шығару.

860.

Жолды тегістеу үшін екі грейдер машинасы бөлінді.Олардың біріншісі жолды 45 сағатта тегістейтін болса,екіншісі 36 сағатта тегістейді.Олар бірлесіп жолды 15 сағ тегістеген соң,қалған жолдв екінші грейдер машинасы тегістейді.Қалған жолды екінші грейдер машинасы неше сағат тегістейді?
861.

Гүл сататын дүкенге әкелінген гүлдердің барлығынан гүл шоқтарын Зәуре 40 минутта жасайтын болса, Іңкәр 35 минутта жасайды.олар бірлесіп гүл шоқтарын 14 мин жасады да, қалған гүлдерден гүл шоқтарын Зәкре жасады.Қыздар барлық гүл шоқтарын қанша уақыт жасады?
862.

Егер екі оператор қолжазбаны компьютерде қатар терсе, 10 сағат тереді.Қолжазбаны екі оператор 6 сағат терді де, қалғанын бірінші оператор 12 сағат терді.Егер қолжазбаны бірінші оператор ғана терсе, неше сағат тереді? Екінші оператор ше?
863.

Тапсырманы шебер 45 минутта, ал оның үйренушісі 1 сағ 30 минутта орындайды.алғашқыда шебер 15 минут жұмыс істеді.Сонан соң тапсырманың қалғанын шебер үйренушісімен бірлесіп орындады.Тапсырма қанша минутта орындалды?
А.30 мин; В.35 мин; С.25 мин; Д.40 мин;

Сағат тілімен бағыттас есептерді шығарып,бір - бірін тексереді.

III:Ой толғаныс.5 минут




Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмыстарға мысалдар келтіру.

Әр оқушы 4 мысалдан келтіреді.


Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмыстарға өз беттерінше есептер шығарады.

Сағат тілімен бағыттас, оқушылар бірін - бірі тексеріп,бағалайды.


Үйге тапсырма

1мин

№864, №865.

Бағалау 2мин

Формативті бағалау. «Баспалдақтар» әдісі бойынша топтар өзара бағаланады.

Рефлексия