ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 05.02.2024

Просмотров: 37

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Ақбаева Қ

Қысқа мерзімді сабақ жоспары.

Сабақтың тақырыбы

Жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлу тақырыбына есептер шығару

Сабақтың

мақсаты

Аралас сандарды азайту жолдарын пайдалана отырып,есептер шығаруға дағды қалыптастыру.

Міндеттері

1. Білімділік:
Аралас санадарды, жай бөлшектерді бөлуге машықтандыру
2. Дамытушылық: 
а) математикалық көзқарасын;

ә) есепті түсіндіруде сөйлеу қабілетін дамыту;

3 Тәрбиелік:

а) жұппен жұмыс жасауда өзара көмектесуге;
ә) оқушыны ұқыптылыққа,өз жұмысын және білімін дұрыс бағалауға тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

Аралас сандарды, жай бөлшектерді бөлуді орындай алады, есептерді толық орындап жеке,жұп болып жұмыс жасауды және есептің шығарылу жолдарын талдауды игереді

Сабақты өту тәсілі:оқытудағы жаңа тәсілдер,ой толғау,жеке және жұптық жұмыс,

Көрнекілік:оқу құралдары, таратпа материалдар

Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушы әрекеті

Күтілетін нәтиже

Сабақты ұйымдастыру


1.Оқушыларды түгелдеу

2.Оқу құралын тексеру

3.Үй тапсырмасын тексеру

Орындарын тауып,сабаққа

дайындалады

Оқушы күнделікті

тәртіпке үйренеді

Тапсырмалар




1.Ой қозғау.


Бірнеше сұрақтар қою арқылы аралас сандарды, жай бөлшектерді бөлу жолдарын талдайды

Оқушылар топпен жүмыс жасап, сұрақтарға жауап іздейді. Аралас сандарды, жай бөлшектерді бөлу жолдарын қарастырады.

Өткенді қайталап,

сабаққа көңіл аударады

2.Жұптық жұмыс

Аралас сандарды, жай бөлшектерді бөлуге есептер беру

845, 846

Екі оқушы дәптерге есептерді шығарады,өзара орындалуы мен жауаптарды талдайды

Өз бетімен жұмыс жасайды,бірін-бірі бағалайды

3.Ой толғаныс

Топтық жұмыс


Мозайка әдісін қолданып есептер шығарту

Есептердің дұрыс жауабын табу арқылы мозайка құрастырады.

Ой толғауды үйренеді,

көшбасшы басқаларға

үлгі көрсетеді

4.Сергіту сәті

Тапсырманы оқу

Қимыл әрекет жасау

Сергіту, шапшаңдық

Үйге тапсырма

848

Күнделікке жазып қояды

Білімді үйде пысық-

тайды

Сабақты қорыту

Тапсырмаларды орындау нәтижесін талдап,

оқушыларды бағалайды

Күнделік ұсыну

Жасаған еңбегінің нә-

тижесін білу

Не сәтті өтті?



Не сәтсіз өтті?



Нені дамыта аласыз? Нені өзгерткіңіз келеді?





Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Ақбаева Қ

Қыска мерзімді сабақ жоспары

Пәні:математика,5 «А» - сынып.Күні 02.02.2015ж

Тақырыбы:


Жай бөлшектерге амалдар қолданып есептер шығару.

Мақсаты

1.Білімділік: Жай бөлшектерді қосуға,азайтуға,бөлуге,көбейтуге есептер шығару арқылы машықтандыру.

2.Дамытушылық: Жай бөлшектерді көбейтуді,қосуды,азайтуды,бөлуді,қысқартуды толық үйренеді.

3.Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа,жауапкершілікке,бір - біріне көмектесуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже


Жай бөлшектерді қосуға,азайтуға,бөлуге,көбейтуге есептер шығаруды толық үйренеді.

Ресурстар

Электрондық оқулық, кішітіректер.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Таңғажайып дорба» әдісі

Пәнаралық байланыс:




Ұйымдастыру кезеңі:


Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Көңіл күй неге ұқсас?» әдісін пайдаланып,оқушылар көңіл күйді неге теңейтінін сағат тілі бағытымен айтып,психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

I.Қызығушылықты ояту.14 минут

Өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында «Таңғажайып дорба» әдісі қолданылады:

1.6 - 2 = ?

2.3 - 2 = ?

3.8 + 8 = ?

4.6 + 6 = ?

5. * = ?

6. * = ?

7.7 * 2 = ?

8. 3 * 2 = ?

9. 10 * = ?

10.ай бөлшекті аралас бөлшекке қалай бөлеміз?

11.турал саннан аралас санды қалай азайтады?

12.ай бөлшектер аралас санға қалай көбейтіледі?

13.Жай бөлшектер қалай бөлінеді?

14.Өзара кері сандар деген не?

15.Ең үлкен аликвоттық бөлшек неге тең?

16.Көбейту амалына кері амал қалай аталады?

Стикерлерге байланысты 4 топқа бөлінеді:

«Қызыл», «Жасыл», «Сары», «Көк».

«Таңғажайып дорба» әдісі бойынша әр топ дорба ішіндегі сұрақтарға жауап беріп,өз сыйлықтарын алады.

II.Мағынаны тану.23 минут

Сыныпта есептер шығару:

№755.

1)( + )* ; 3) ( 7 - 2 )* ; 5) ( 5 + 2 )* ;
2)( - )* ; 4) ( + )* 1 ; 6) ( 7 - 2 )* ;
№756.

1) * - * ; 3) * + * ; 5) 2 * - * 1 ;
2) * + * ; 4) 3 * - 3 * ; 6) 1 * + * ;
№757.

1)1 * 2 * ; 2) 3 * * ; 3) 1 * 8 * ; 4) 2 * 3 * 7 ;
№758.

1)4 ( х - ) = 0; 3) ( х - 1 )* = 0; 5) 12( х - 1 * )= 0;
2)8 ( х - ) = 0; 4) ( х - 2 )* = 0; 6) 9( х - 3 * )= 0;

№759.

Су қоймасына шайылып барған 1 грамм мұнай ұзындығы 4 м, ені 2 м ауданға жұқа қабат болып жайылады. 28 грамм мұнай қандай ауданға жайылады?
№760.

9 кг болат білеуше бар еді.Одан әрқайсысының массасы кг 14 бөлшек жасалғанда, неше килограмм болат артық қалады?



Сағат тілімен бағыттас есептерді шығарып,бір - бірін тексереді.

III:Ой толғаныс.5 минут




Жай бөлшектерді қосуға, азайтуға, көбейтуге, бөлуге мысалдар келтіру.

Әр оқушы 6 есептен құрастырады.

« Кім жылдам?» әдісі арқылы әр топ жылдам есептер құрастырып,оны өзара алмасады.

Сағат тілі бағыты бойынша топтар өзара тексеріліп,бағаланады.

Үйге тапсырма

1мин

№761, №762.

Бағалау 2мин

Формативті бағалау. «Смайликтер» әдісі бойынша топтар өзара бағаланады.

Рефлексия





Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Ақбаева Қ

Қыска мерзімді сабақ жоспары

Пәні:математика,5 «А» - сынып.Күні 03.02.2015ж

Тақырыбы:


Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табу.

Мақсаты

1.Білімділік: Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға есептер шығару арқылы машықтандыру.

2.Дамытушылық: Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға толық үйренеді.

3.Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа,жауапкершілікке,бір - біріне көмектесуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже


Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуды орындай біледі.

Ресурстар

Электрондық оқулық, кішітіректер.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Бағдаршам» әдісі

Пәнаралық байланыс:




Ұйымдастыру кезеңі:


Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Өрмекші торы» әдісін қолданып,оқушылар бір біріне жақсы тілектерді сағат тілі бағытымен айтып,психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

I.Қызығушылықты ояту.14 минут

Өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында «Бағдаршам» әдісі қолданылады:

1.Бөлімдері бірдей аралас сандар қалай азайтылады?

2.Жай бөлшектер аралас санға қалай көбейтіледі?

3.Натурал саннан аралас санды қалай азайтады?

4.Аралас сандарды қалай көбейтеді?

5.Өзара кері сандар деген не?

6.Ең үлкен аликвоттық бөлшек неге тең?


Бағдаршам түсіне қарай үш топқа бөлінеді:

«Қызыл», «Жасыл», «Сары».
«Бағдаршам» әдісі бойынша бағдаршам түсіне байланысты сұрақтарды таңдап алып,топпен келісімді түрде жауап береді.

II.Мағынаны тану.23 минут

Санның бөлігін табу үшін, санды осы бөлшекке көбейту керек.

Егер бөлшек бірден кіші болса, онда санның бөлігі осы саннан кіші болады.

1-мысал. 1 санының бөлігін табайық.

1 * = * = = ; < 1 .

Егер бөлшек 1 - ден үлкен болса, онда санның бөлігі осы саннан үлкен болады.

2- мысал. 5 санының 1 бөлігін табайық.

5 * 1 = * = 6; 5 < 6;
Бөлігі бойынша санды табу үшін, бөлікке сәйкес санды осы бөлшекке бөлу керек.

2- есеп.Машина 145 км жол жүрді.Бұл оның барлық жүруге тиісті жолының – індей.Машинаның барлық жүруге тиісті жолы неше километр?

Шешуі ( үлгі ): 145 : = = 261 (км ).

Жауабы: 261 км.

Бөлігі бойынша санды теңдеу құру арқылы да табуға да болады.
830.

1) -і 80- ге тең; 4) - і 20- ға тең; 7) - і 10- ға тең;
2) -і 10- ға тең; 5) -і 60- қа тең; 8) -і 50- ге тең;
3) - і 30- ға тең; 6) - і 90- ға тең; 9) - і 30- ға тең;
831.

1) -і 15- ке тең; 4) - і 6- ға тең; 7) - і 30- ға тең;
2) -і 45- ке тең; 5) -і 90- ға тең; 8) -і 15- ке тең;
3) - і 13- ке тең; 6) - і 50- ге тең; 9) - і 42- ге тең;



Сағат тілімен бағыттас есептерді шығарып,бір - бірін тексереді.

III:Ой толғаныс.5 минут




Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға мысалдар келтіру.

Әр оқушы 3 санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға мысалдар келтіреді.


Құрастырылған есептерді топтар өзара тексеріп, бірін - бірі бағалайды.


Үйге тапсырма

1мин

№832, №833.

Бағалау 2мин

Формативті бағалау. «Бас бармақ» әдісі бойынша топтар өзара бағаланады.

Рефлексия






Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Ақбаева Қ

Қыска мерзімді сабақ жоспары

Пәні:математика,5 «А» - сынып.Күні 04.02.2015ж

Тақырыбы:


Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табу.

Мақсаты

1.Білімділік: Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға есептер шығару арқылы машықтандыру.

2.Дамытушылық: Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға толық үйренеді.

3.Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа,жауапкершілікке,бір - біріне көмектесуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже


Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуды орындай біледі.

Ресурстар

Электрондық оқулық, кішітіректер.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Ойлан, тап» әдісі, «Айналмалы бекет» әдісі.

Пәнаралық байланыс:




Ұйымдастыру кезеңі:


Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Менің сүйікті пәнім» әдісін қолданып,оқушылар өздерінің қандай пәнді ұнататынын сағат тілі бағытымен айтып,психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

I.Қызығушылықты ояту.14 минут

Өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында «Ойлан, тап» әдісі қолданылады:


А

Л

Н

Р

С

А

А

А

С


1)Бөлігі бойынша санды қалай табуға болады?

2)Теңдеу құру арқылы бөлігі бойынша санды қалай табуға болатынын түсіндіріңдер.

3)Санның бөлігі қалай табылады?

4)Қандай жағдайда санның бөлігі сол саннан кіші болады?

5)Қандай жағдайда санның бөлігі сол саннан үлкен болады?

6)Бөлу амалын көбейтумен алмасиырып есептеу үшін қандай түрлендіру пайдаланамыз?

7)Көбейту амалына кері амал қалай аталады?

8)Натурал санды қалай бөлшекке бөле аламыз?

9)Бөлшекті бөлшекке бөлу ережесін тұжырымдаңыз.



Топтар өзара 3 топқа бөлінеді:

«Сантики», «Фантики», «Лимпопо».

«Ойлан, тап» әдісі бойынша шеңбершедегі сұрақтарға жауап беріп,артындағы әріптерден математикалық термин сөзді құрастыру.


II.Мағынаны тану.23 минут

Сыныпта есептер шығару.

834.

Бірінші жәшікте 8 кг алма бар.Бұл екінші жәшіктегінің - індей.Екі жәшкте неше килограмм алма бар?
835.

1)Марат барлық ақшасының - іне кітап сатып алғанда,оның 50 тг ақшасы қалды.Алғашқыда Маратта қанша ақша болды?

А.180 тг; В.175 тг; С.178 тг; Д.165 тг;

2)Турист барлық жүруге тиісті жолының – сін жүргенде межелеген жерге дейін 85 км қашықтық қалды.Турист неше километр қашықтыққа баруды межелеген еді?
836.

1) -і 16 м; 4) – і 12 т; 7) - і 4 сағ;
2) -і 30 дм; 5) –і 32 кг; 8) -і 10 мин;
3) - і 15 см; 6) - і 28 г; 9) - і 20 с;
837.

Сынып оқушыларының – і түрлі үйірмелерге қатысады.Оның – сі спорттық үйірмелерге қатысады.Сыныптағы спорттық үйірмеге қатысатын оқушылар саны 12.Сыныпта неше оқушы бар?
838.

Оқушылар мектеп кітапханасындағы кітаптарды түптеуге көмектесті.Олар бірінші күні түптеуге тиісті барлық кітаптардың – сін,екінші күні – ін түптеді.Үшінші күні қалған 40 кітапты түптеді.Оқушылар үш күнде барлығы неше кітап түптеді?

Сағат тілімен бағыттас есептерді шығарып,бір - бірін тексереді.

III:Ой толғаныс.5 минут




Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға мысалдар келтіру.

Әр оқушы 3 санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға мысалдар келтіреді.

Постер арқылы құрастырылған есептерді «Айналмалы бекет» әдісі арқылы шығарады.

Сағат тілімен бағыттас, топтар бірін - бірі тексеріп,бағалайды.

Үйге тапсырма

1мин

№839, №840.

Бағалау 2мин

Формативті бағалау. «Смайликтер» әдісі бойынша топтар өзара бағаланады.

Рефлексия