Файл: Сабаты таырыбы Кіріспе орыт Байбрі баласы БамсыБайра туралы жырды.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 08.02.2024

Просмотров: 47

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Сабақтың тақырыбы: Кіріспе

Қорқыт «Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жырдың» сюжеттік желісі

Мұғалім: Г.С.Айдарова

Күні : 01.09.2021

Сынып: 8

Қатысқан оқушылар саны: 20

Қатыспағандар: -

Бөлім: 1

Дананың сөзі – ақылдың көзі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

8.1.1.1-әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін анықтау.

8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;

Сабақ мақсаты:

Жырдың жанрын,сюжетіне талдау жасау

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

- Тіл мен мәдениет;

- Өмір бойы білім алу;

- Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;

- Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі пәндерінен алған білімдерін еркін қолданады

Бағалау критерийлері:

Жырдың сюжеттік желісіне талдау жасайды.

Тілдік мақсаттар:

Ұлы ойшыл, жырау, қобызшы, күйші, эпос.

Дифференциация

Оқушылардың барлығы: жырдың мазмұнын біледі.

Оқушылардың көбісі:жырдың жанрлық ерекшелігіне,сюжеттік желісіне талдау жасайды.

Оқушылардың кейбірі: эпилог пен прологты анықтайды.

Осыған дейін меңгерілген білім




Сабақ барысы

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Ресурс


Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

Психологиялық ахуал орнату. «Ыстық алақан» тренингін өткізу.




С абақтың ортасы


«Миға шабуыл» әдісі

1. Қорқыт туралы не білесіңдер?

2. Қорқыт атаның есіміне байланысты қандай аңыз естеріңізде бар?

3. Жырау деген кім?

«Болжам кестесі» әдісі

1-қадам. Мұғалім жырды бөліп оқиды.

2-қадам.Үзінді оқылып болған соң, мұғалім оқушылардан әрі қарай не болатынын сұрайды және жорамалын кестенің 1-бағанына жаздырады:


Мәтіннен 1-үзінді

Не болады?

Өз жауаптарыңды 1-үзіндіге сүйеніп дәлелдеңдер

Шын мәнінде не болды?

Мәтіннен 2-үзінді

Не болады?

Өз жауаптарыңды 2-үзіндіге сүйеніп дәлелдеңдер

Шын мәнінде не болды?


3-қадам. Оқушылар өз болжамдарын 1-үзіндінің мазмұнына сүйене отырып, кестенің 2-бағанын толтырады.

4-қадам. Жырдың эпилогы мен прологын тапқызу.

Жұмыс осы сызба бойынша жалғасады.

Қалыптастырушы бағалау: өзара бағалау.


8-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы


Сабақтың соңы


Жағымды пікір: (Не ұнады?)

Сындарлы сын: (Не нәрсені жақсарту керек?)

Келешекке арналған пікір: (Маған ұнады,бірақ...)

Үйге тапсырма беру.






Тексерілді:
01.09.2021 ж


Сабақтың тақырыбы: Жырдың тарихи және көркемдік құндылығы

Мұғалім: Г.С.Айдарова

Күні : 04.09.2021

Сынып: 8

Қатысқан оқушылар саны:20

Қатыспағандар: 0

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

8.3.1.1 - шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау

Сабақ мақсаты:

Жырдың тақырыбы мен идеясына талдау жасай отырып, идеясына желілес шығармалармен салыстыру арқылы баға беру.

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

- Тіл мен мәдениет;

- Өмір бойы білім алу;

- Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;

- Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі, денешынықтыру

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Электронды оқулық, интерактивті тақта

Бағалау критерийлері:

Жырды салыстыру арқылы көркемдігіне баға береді.

Тілдік мақсаттар:

Салыстыру идеясы мен тақырыбы жағынан мына шығармамен салыстырсам.., осы жырдың мына үзіндісінен түсінгенім...

Дифференциация

Оқушылардың барлығы: жырдың мазмұнын біледі.

Оқушылардың көбісі: жырдың тақырыбы мен идеясын ажыратады.

Оқушылардың кейбірі: салыстырмалы түрде баға береді.

Осыған дейін меңгерілген білім

Қорқыт «Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр» және көркемдік шешім


Сабақ барысы

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Ресурс


Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

Психологиялық ахуал орнату

Топқа бөлу




С абақтың ортасы

«3 таяқша» әдісі

«Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыры» бойынша әр топ бір сұрақ, бір жауап, бір идея дайындау керек.

Дайындағандарын топтарға таныстырылым жасап, ұсынады.
«Екі жақты түсіндірмелі күнделік» әдісі


Не таңғалдыр

ды?

Мәтіннен түсіндір

Осы таңғалдырған оқиғаны «Алпамыс батыр» жырындағы оқиғамен салыстыр

Ат қою.

Бай Бура қалың Оғыз бектерін шақыртып,

қонақ етті. Қорқыт ата келіп, ұғланға ат қойды.





- Жырдан ерекше әсер еткен, таңғалдырған кезеңдерді бірінші тор көзге толтырады.

- Таңғалдырған кезді түсіндіреді.

- Соны басқа идеялас, тақырыптас шығармамен салыстырады.
Қалыптастырушы бағалау: өзара бағалау
Тапсырма: Тірек сызба сызыңдар

– Бекұлы Бамсы Бәріктің қасиеттеріне тірек сызба жасаңдар.
Тапсырма: Венни диаграммасы

– Бекұлы Бамсы Бәрікті Дерсеханұлы Бұқашпен салыстырыңдар («Дерсеханұлы Бұқаш туралы жыр» хрестоматияда берілген).


8-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы


Сабақтың соңы

Кері байланыс


Үйге тапсырма беру.








Тексерілді:
04.09.2021ж



Сабақтың тақырыбы: Қорқыт «Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жырды» өңдеу

Мұғалім: Г.С.Айдарова

Күні : 06.09.2021

Сынып: 8А

Қатысқан оқушылар саны:11

Қатыспағандар: 0

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

А/И4 - шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп,креативті жазу

Сабақ мақсаты:

Жырдың кейбір үзінділеріне қазіргі заманға сай етіп өңдеу

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

- Тіл мен мәдениет;

- Өмір бойы білім алу;

- Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;

- Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі, денешынықтыру

Бағалау критерийлері:

Жырдың кейбір үзінділерін қазіргі заманның талабына сай өңдеп, шығармашылық жұмыстар жүргізеді.

Тілдік мақсаттар:

Менің ойымша, жырдағы ойға қосатыным...

Дифференциация

Оқушылардың барлығы: шығарма мазмұны,идеясы бойынша дәлелді жауап береді.

Оқушылардың көбісі: шығармадағы үзінділерге өзіндік өзгеріс енгізе алады.

Оқушылардың кейбірі:шығармашылық тапсырмаларды орындауға бейім болады.

Осыған дейін меңгерілген білім

Жырдың тарихи және көркемдік құндылығы


Сабақ барысы


Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Ресурс


Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. Сабақтың мақсаты мен тақырыбын ашады.




С абақтың ортасы

«Таза тақта» әдісі

- өтілген тақырыптар бойынша әр топ бірнеше сұрақтар дайындайды.

- дайын сұрақтарды тақтаға іледі.

- сұрақтарды топ мүшесі оқиды.

- жауап алынған сұрақ тақтадан алынады.

- осы ретпен топтар жалғастыра береді.(сұрақтар қайталанбауы керек)

Тапсырма: Жырдан үзінді алып,оны өңдеп,ойды жалғастырып, хат жазу.

Р - Бай Бура-Бек

А - оғыз халқына

Ф - хат,өсиет,жолдау

Т - еркін

Критерийлері:

1. Ерекше ойлар болу керек.

2. Өз жағдайынан қанық ақпар беру керек.

3. Ішкі әсер басым болу керек.

Тапсырма: Қорқыт атаның батасын өздерінше өңдеп,жалғастыру.

Қалыптастырушы бағалау: «Екі жұлдыз бір тілек»

8-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы


Сабақтың соңы

Жағымды пікір: (Не ұнады?)

Сындарлы сын: (Не нәрсені жақсарту керек?)

Келешекке арналған пікір: (Маған ұнады,бірақ...)






Тексерілді:

06.09.2021ж


Сабақтың тақырыбы: Қорқыттың нақыл сөздері

Мұғалім: Г.С.Айдарова

Күні : 08.09.2021

Сынып: 8А

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Дананың сөзі – ақылдың көзі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

8.1.1.1-әдеби шығарманың жанрына байланысты нақыл сөздердің тақырыбы мен идеясына талдау жасау

Сабақ мақсаты:

Нақыл сөздердің ерекшеліктерін анықтау

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

- Тіл мен мәдениет;

- Өмір бойы білім алу;

- Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;

- Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу, өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі, денешынықтыру, этнография

Бағалау критерийлері:

Нақыл сөздердің ерекшеліктерін ажыратады, дәлелдер келтіреді.

Тілдік мақсаттар:

Аңыз, нақыл сөз, әпсана

Дифференциация

Оқушылардың барлығы: аңыз және әпсана, нақыл сөздердің түсінігін біледі.

Оқушылардың көбісі: Қорқыттың нақыл сөздерінің мазмұнын біледі.

Оқушылардың кейбірі: yақыл сөздерге талдау жасай алады.

Осыған дейін меңгерілген білім

Қорқыт «Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жырын» өңдеу


Сабақ барысы


Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Ресурс


Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.

2. Психологиялық ахуал

Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызу. Тренинг. «Жүрек жылуы»

3. Оқушыларды топқа бөлу.

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не деп ойлайсыңдар?

Сабақ мақсаттарымен таныстыру.




С абақтың ортасы


Ойқозғау

1. Аңыз және әпсана туралы түсінік.

2. Қорқыт туралы аңыздармен танысу.

ТЖ. «Самаралық әдіс»

1. Қорқыттың нақыл сөздерін бөліп оқиды.

2. Топ ішінде оқылған үзінділерді өзара талқылайды.

3. Берілген үзінділердің мазмұнын ашатындай 9-10 кілттік сөз жазады.

4. Үзіндіні қайта оқиды.

5. Топ ішінен бір оқушы үзіндіні мазмұндап береді.

Қалыптастырушы бағалау: өзара бағалау
Мәтіндік зерттеу


Мәтіннің негізгі ойын тап.

Белгісіз және белгілі мәліметтер.

Ойыңды суретпен бейнеле.

Мәтіннен өмірлік қағида шығар.

Тәрбиелік мәні бар қорытынды жаса.






8-сынып Қазақ әдебиеті оқулығының хрестоматиясы


Сабақтың соңы


Кері байланыс

Шығарма несімен ұнады?

Сабақтан алған әсерің?

Түйінді ой















1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   64




Тексерілді:

08.09.2021ж


Сабақтың тақырыбы: Қорқыттың нақыл сөздерінің тіл ерекшелігі

Мұғалім: Г.С.Айдарова

Күні : 12.09.2018

Сынып: 8А

Қатысқан оқушылар саны:11

Қатыспағандар:0

Бөлім:

Дананың сөзі – ақылдың көзі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

8.2.3.1-шығармадағы көркемдегіш құралдардың (теңеу,шендестіру,әсірелеу,антитеза) қолданысын талдай отырып,автор стилін анықтау

Сабақ мақсаты:

Нақыл сөздердің тіліне талдау жасау

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

- Тіл мен мәдениет;

- Өмір бойы білім алу;

- Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;

- Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі, денешынықтыру, этнография

Бағалау критерийлері:

Нақыл сөздердегі троптардың түрлерін таба алады және дәлелдейді.

Тілдік мақсаттар:

Аңыз, нақыл сөз, әпсана

Дифференциация

Оқушылардың барлығы: нақыл сөздердің мәнін түсінеді.

Оқушылардың көбісі: Қорқыттың нақыл сөздерінің көркемдігін талдайды.

Оқушылардың кейбірі:нақыл сөздерден көркемдігіне дәлелдер келтіреді.

Осыған дейін меңгерілген білім

Қорқыттың нақыл сөздері

Сабақ барысы


Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Ресурс


Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

Сыныппен амандасу.

Ынтымақтастық атмосферасын тудыру.




С абақтың ортасы

Талқылауға арналған сұрақтар:

1). Қорқыт туралы қандай аңыз-әңгімелер сақталған?

2). Неліктен аңызда «Қорқыттың дүниеге келуі қандай өзгеше болса, оның бүкіл өмірі де сондай ерекше болды» деп айтылады?
«Кім жылдам?» ойыны

– Кім Қорқыттың нақыл сөздерін жатқа көп біледі?

«Фишбоун»

«Фишбоун» әдісі арқылы мәтіннен көркемдегіш құралдарды талдап, автор стилін анықтайды.

Орындалу барысы:

басына – шығарманың тақырыбын, үстіңгі сүйектеріне- мәтіннің ішіндегі көркемдегіш құралдардың түрлерін, астыңғы сүйектеріне – үзінді арқылы дәлелін, құйрығына – шығарма тілі жайлы оқушының ойын жазылады.

Қаңқадағы жазулар қысқа болу керек. Олар тірек сөздерден немесе тақырыптың негізгі ойын ашатын фразалық сөздерден болуы мүмкін.

Қалыптастырушы бағалау: топтық бағалау

«Сезімнен туған өлеңдер» әдісі

Бірнеше тірек сөздер беріп,соларды қатыстырып нақыл сөздер құрастыруи шығару.

Өнеге, жақсы, жаман, ақылды, ақымақ, заман, ұл, қыз, азамат.

Қалыптастырушы бағалау: «Лайк. Пікір. Репост»




8-сынып Қазақ әдебиеті оқулығының хрестоматиясы



Сабақтың соңы

Кері байланыс

Әлі тоймадым...

... қорыта алдым.

Егер ... қоссаңыз жақсы болар еді.