Файл: Сабаты таырыбы Кіріспе орыт Байбрі баласы БамсыБайра туралы жырды.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 08.02.2024

Просмотров: 49

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Тексерілді:

10.09.2021ж



Күні: 13.09.2021ж

Сынып: 8 А

Пәні: қазақ әдебиеті

Қатысқан оқушылар саны:


Қатыспағандар:

Бөлім:

Дананың сөзі – ақылдың көзі

Сабақтың тақырыбы:

Қорқыттың нақыл сөздерінің берер тағылымы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

Т/Ж4 - көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану

Сабақ мақсаты:

Нақыл сөздерден алған әсерлеріне өзіндік көзқарастарын білдіртуге дағдыландыру

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

- Тіл мен мәдениет;

- Өмір бойы білім алу;

- Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;

- Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі, денешынықтыру

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Электронды оқулық, интерактивті тақта

Бағалау критерийлері:

Нақыл сөздердің әр тармағына дәлелді пікірлерін білдіре алады.

Тілдік мақсаттар:

Менің ойымша... Менің түсінгенім бойынша...

Дифференциация

Оқушылардың барлығы: нақыл сөздердің астарлы мағынасын түсінеді.

Оқушылардың көбісі: өз көзқарастарын дәлелді түрде бере алады.

Оқушылардың кейбірі: айтылған пікірлерді өмірде қолдана алады.

Осыған дейін меңгерілген білім

Қорқыттың нақыл сөздерінің тіл ерекшелігі


Сабақ барысы


Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Ресурс


Сабақтың басы


Қызығушылықты ояту

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу.

Психологиялық ахуалды орнату. Шеңберде тұрып, Қорқыттың 3-4 нақыл сөздерінен жатқа айтады.

Топқа бөлу.




С абақтың ортасы

«Ой шақыру» стратегиясы


Білемін

Білгім келеді

Білдім











«Төрт сөйлем» тәсілі

1. Пікір. Нақыл сөздер бойынша туындаған өзіндік пікірін бір сөйлеммен келтіреді.

2. Дәлел. Келтірілген өзіндік пікірді тағы бір сөйлеммен дәлелдейді.

3. Мысал. Енді өзіндік пікірді тағы да бір негіздеп кетуі үшін бір сөйлеммен мысал келтіреді. Мысал өмірден ,практикадан алынуы қажет.

4. Қорытынды. Өзіндік пікірді тағы да бір рет пысықтап,қорытынды шешімді бір сөйлеммен келтіру керек.
Қалыптастырушы бағалау:
П +, М - , Қ (қызықты)

+

-

Қызықты











Эссе жазу: «Қорқыт ата нақыл сөздерінің тәрбиелік мәні»
- Шығармадан алған әсері, неге ойландыруға жетелейтіні, тәрбиелік мәні туралы пікірін білдіреді.

- Кіріспе бөлімде нақыл сөздердің тақырыптың алуандылығына тоқталады (30-40 сөз).

- Негізгі бөлімде берер тағылымына тоқталады (50-60 сөз).

- Қорытынды бөлімде нақыл сөздерден түйген тағылымын дәлелді түрде жазады (60-70 сөз).


8-сынып Қазақ әдебиеті оқулығының хрестоматиясы



Сабақтың соңы

Кері байланыс. «Алма ағашы» әдісі

Жасыл түсті алма – мен бәрін жақсы орындадым, қызыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл күйім жоқ.




1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   64




Сынып: 8

Күні: 15.09.2021ж

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:1

Дананың сөзі – ақылдың көзі

Сабақтың тақырыбы:

Қорқыттың нақыл сөздерінің өміршеңдігі


Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

Б/С2 - шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру

Сабақ мақсаты:

Нақыл сөздердің қазіргі мақал-мәтелдермен өзектес екеніне талдау жасау

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

- Тіл мен мәдениет;

- Өмір бойы білім алу;

- Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;

- Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі, денешынықтыру

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Электронды оқулық, интерактивті тақта

Бағалау критерийлері:

Қазіргі мақал-мәтелдермен тақырып, мағына,мәні жағынан салыстыра баға береді.

Тілдік мақсаттар:




Дифференциация

Оқушылардың барлығы: нақыл сөздердің мағынасын түсінеді.

Оқушылардың көбісі: нақыл сөздердің жаңашылдығына баға береді.

Оқушылардың кейбірі: қазіргі мақал-мәтелдермен салыстырады.

Осыған дейін меңгерілген білім

Қорқыттың нақыл сөздерінің берер тағылымы


Сабақ барысы


Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Ресурс


Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал орнату. «Ыстық алақан» тренингін өткізу

Үй жұмысын сұрау




С абақтың ортасы

Миға шабуыл

1. Қорқыт нақылдарының қазақ әдебиетіндегі орны қандай?

2. Қорқыт нақылдарының мағынасына сай келетін қазіргі күнде қолданылып жүрген қандай мақал-мәтелдерді білесіңдер?

3. Қорқыт ата мұрасының қазіргі кездегі маңызы қандай деп ойлайсыңдар?
«Коллаж әңгіме»

Оқушылар Қорқыттың өздеріне ұнаған нақыл сөздерін флипчартқа жабыстырып, әр түрлі тақырыпқа қатысты әңгіме құрастырады. «Шығарманың жаңашылдығы неде?» деген сұраққа жауап іздейді.
«Дейін – кейін» стратегиясы


Дейін

Кейін





- «Дейін» бөліміне осы күнге дейін Қорқыттың нақыл сөздеріне қандай пікірлер айтылып,баға берілгендігін жазады.

- «Кейін» бөліміне оқушының тақырыптарды оқып,танығаннан кейінгі өз бағалауы толтырылады.

- Жазылған бағалаулары оқылады.
Қалыптастырушы бағалау: «Лайк. Пікір. Репост»


8-сынып Қазақ әдебиеті оқулығының хрестоматиясы


Сабақтың соңы







Тексерілді:
15.09.2021ж


Сынып: 8

Күні: 16.09.2021ж

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:1

Дананың сөзі – ақылдың көзі

Сабақтың тақырыбы:

Қорқыттың нақыл сөздерінің құндылығы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

Б/С1 - шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау

Сабақ мақсаты:

Нақыл сөздердің тақырыбы мен идеясын анықтау және салыстыру

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

- Тіл мен мәдениет;

- Өмір бойы білім алу;

- Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;

- Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі ,дене шынықтыру, этнография

Бағалау критерийлері:

Нақыл сөздердің тақырыбы мен идеясын анықтайды

Тілдік мақсаттар:

Аңыз, нақыл сөз, әпсана

Дифференциация

Оқушылардың барлығы: шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды.

Оқушылардың көбісі: шығарманың тақырыбы мен идеясына талдау жасайды.

Оқушылардың кейбірі: тақырыбы мен идеясына сай шығармалармен салыстырады және баға береді.

Осыған дейін меңгерілген білім

Қорқыттың нақыл сөздерінің өміршеңдігі


Сабақ барысы


Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Ресурс


Сабақтың басы


Қызығушылықты ояту

1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу

2. Психологиялық ахуал

«Сатамын және сатып аламын» тренингі

Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызу. Шеңберде тұрған қатысушы қасындағы көршісіне өзінің жағымсыз қасиетін сатып,оның немесе ертегідегі кейіпкерлердің жақсы қасиетін сатып алады. Мысалы, «Мен еріншектігімді саған сатып, сенің шыншылдығыңды сатып аламын»

Оқушыларды топқа бөлу.

Әр оқушының бір-бір заты алынып,қорап ішіне салынады да,араластырылып,мұғалім заттарды төрт партаның үстіне ретсіз қояды. Әркім өзінің заты тұрған партаға барып отырады.
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.




С абақтың ортасы


Ойқозғау

- Қорқыт нақылдарының өміршеңдігі неде деп ойлайсыңдар?

- Қорқыт шығармаларына берер бағаң қандай?
«Талдап білу»

Оқушылар нақыл сөздерді бірінен соң бірі дауыстап оқиды және бір- бірінің оқылымдарына қысқаша сипаттама береді.

Талқылаушы – нақыл сөздердің тақырыбын,идеясын,мағынасын айтады.

Белгілеуші – нақыл сөздердің мазмұны бойынша сұрақ дайындайды.

Байланыстырушы – нақыл сөздердің мағынасын өмірмен байланыстырады.

Топ шешені – нақыл сөздердің мазмұнына сәйкес қазіргі қолданыстағы мақал-мәтел айтады.

Қорытындылаушы – нақыл сөздердің құндылығын айтып, баға береді.
Қалыптастырушы бағалау: топтық бағалау.

«РАФТ»

Роль – оқушы

Аудитория – Қорқыт атаға

Форма – хат

Тақырып – қазіргі жастардың тәлім-тәрбиесі туралы (Қорқыт атаның нақыл сөздерін қатыстыра жазу керек)


8-сынып Қазақ әдебиеті оқулығының хрестоматиясы


Сабақтың соңы


Кері байланыс

Шығарма несімен ұнады?

Сабақтан алған әсерің?

Түйінді ой















1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   64


Тексерілді:
16.09.2021ж

Сынып: 8 А

Күні: 20.09.2021ж

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:1

Дананың сөзі –ақылдың көзі

Сабақтың тақырыбы:

Ахмет Йассауи «Даналық кітабы»

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

Т/Ж1- әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік мазмұнын талдау


Сабақ мақсаты:

Шығарманың сюжеттік желісіне, жанрына талдау жасату

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

- Тіл мен мәдениет;

- Өмір бойы білім алу;

- Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;

- Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі, денешынықтыру

Бағалау критерийлері:

Шығарманың сюжетіне,жанрына талдау жасайды.

Тілдік мақсаттар:

Сопы, хикмет, диуан, ақиқат, адамгершілік, имандылық, әділдік, инабаттылық

Дифференциация

Оқушылардың барлығы: сопылық поэзия жайында,оның өкілдері туралы біледі.

Оқушылардың көбісі: хикметтердің жанрын, сюжеттік желісін анықтайды.

Оқушылардың кейбірі:таныс емес ақпараттарды зерттейді.

Осыған дейін меңгерілген білім

Қорқыттың нақыл сөздерінің құндылығы


Сабақ барысы


Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Ресурс


Сабақтың басы


Қызығушылықты ояту

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу.




С абақтың ортасы

«Болжау»

Оқушыларға мәтін мазмұнынан хабар беретін суреттер беріледі.



Ахмет Йассауи туралы ақпараттарды және Хикметтерін оқытып,таныс болған соң «Дана үкілер» әдісімен талдау жұмыстарын жүргізу.

«Дана үкілер» әдісі бойынша:

- Йассауи туралы ақпараттан және хикметтерден негізгі(жаңа) ұғымдарды тауып,оларды алфавиттік ретпен жазу.

- Жаңалық болған ақпаратты жазу.

- Маңызды өмірлік даналық. Мәтіннің негізгі ойын бір сөйлеммен білдіру.

- Таныс және таныс емес.

- Иллюстрациялық бейнелеу.

- Үлгі боларлық қорытынды.
Қалыптастырушы бағалау: «Екі жұлдыз бір тілек»
ББТЗО кестесі


Б Ол туралы мен не білемін?

Б Нені білгім келеді?

Т Көбірек ақпаратты мен қайдан таба алам?

З Нені зерделеу керек?

О Одан әрі не істеу керек?

















Ахмет Йассауидің өмір дерегіне, шығармашылығына байланысты кестені толтырады.

https://bilim

land.kz/kk#les

son7906


Сабақтың соңы

«Үш саусақ» тәсілі

1. Бас бармақ – жақсы түсіндім.

2. Балаң үйрек – ұсынысым бар.

3. Кішкентай бөбек – онша түсінбедім







Сынып: 8А

Күні: 27.09.2021ж

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:


Бөлім:

Дананың сөзі – ақылдың көзі

Сабақтың тақырыбы:

Ахмет Йассауи «Даналық кітабы» – философиялық мәні терең шығарма

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

Т/Ж4 - көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану.

Сабақ мақсаты:

Философиялық шығарма екенін анықтау

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

- Тіл мен мәдениет;

- Өмір бойы білім алу;

- Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;

- Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі, денешынықтыру, этнография

Бағалау критерийлері:

Хикметтің үзінділеріне өзіндік пікірлерін білдіре алады.

Тілдік мақсаттар:

Сопы, хикмет, диуан, ақиқат, адамгершілік, имандылық, әділдік, инабаттылық

Дифференциация

Оқушылардың барлығы: хикметтегі ой туғызатын үзінділерді таңдай алады.

Оқушылардың көбісі: таңдалынған үзінділерге пікірлерін білдіреді.

Оқушылардың кейбірі:қалыптасқан пікірлер мен көзқарастарды өмірде пайдалана алады.


Осыған дейін меңгерілген білім

Ахмет Йассауи «Даналық кітабы»


Сабақ барысы


Жоспарлана

тын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Ресурс


Сабақтың басы


Қызығушылықты ояту

1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу

2. Психологиялық ахуал.

3. Топқа бөлу.



С абақтың ортасы


Ой қозғау

Нені үйрендім және білімімді кеңейту үшін не істеуім керек?- деген сұрақтардың төңірегінде төмендегі кестемен жұмыс жасап,талқылау жұмыстарын жүргізу.

Тапсырма:

Ахмет Йассауидің өмірі мен шығармашылығына,»Даналық кітабына» байланысты ақпараттар негізінде ізденіс жұмыстарын жүргізу.


Дереккөзден алынған ақпарат

Түсініктеме: «Ақпарат қаншалықты шынайы?» «Тағы нені білуім керек?»

Тағы қайдан іздеу керек? Ғаламтордан ба? Сарапшыға жүгіну керек пе№











«Үш түрлі күнделік» әдісі

Шығармадан ерекше әсер еткен немесе ой салған үзінді,дәйек

сөз

Жеке түсінік беру:бұл үзіндіні немесе дәйексөзді таңдауға қандай себеп болды? Осыған байланысты өандай сұрақтар туды?

«Мұғалімге хат»- сұрақтар









1-қадам. Мәтінмен танысады,өздеріне ерекше әсер еткен үзінділерді таңдайды.

2-қадам. Әсер еткен жолдарды жеке күнделікке толтырады.

3-қадам. Үзінділердің таңдалу себебін толтырады,түсінік береді.

4-қадам. Сол үзінділерге байланысты туындаған сұрақтарды мұғалімге жолдап жазады.
Тапсырма: «Даналық кітабын» оқығаннан кейін... Пікір жазу.


https://bilim

land.kz/kk#les

son7906


Сабақтың


Кері байланыс





1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   64