Файл: за мерзімді жоспар блімі Мтінді есептер 81 Мектеп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 16.03.2024

Просмотров: 32

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Тақырыбы

Сабақ 108


Ондық бөлшекті натурал санға бөлу

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:

5 сынып

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.1.2.30

ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді орындау;;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Ондық бөлшекті натурал санға бөлу ұғымын біледі есеп шығаруға пайдаланады. 

Оқушылардың басым бөлігі:

осы тақырыптар бойынша алған теориялық  білімдерін есептер шығаруда қолдана алады,ондық бөлшектерді бөлу тақырыбын толық меңгереді; 

Кейбір оқушылар:

практикада білімдерін нақты қолдана білу дағдыларын, логикалық ойлау қабілеттерін шыңдай отырып шығармашылық қабілеттерін, білім мен білік дағдыларын шыңдау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы(2-5 минут)

Ынтымақтастық атмосферасына арнап оқушылардың бір-біріне тілек айтуы.

Оқушылар бір-біріне тілек айтады.

.

1. Ондық бөлшек дегеніміз не? 
2. Ондық бөлшекті натурал санға қалай бөледі? 
3. Егер ондық бөлшектің бүтін бөлігі бөлінгіштен аз болса, қалай бөлінеді? 
4. Ондық бөлшекті бөлу барысында қалдық қалса не істеу керек? 
5. Ондық бөлшекті 10, 100, 1000 .... разряд бірліктеріне бөлуді түсіндір. 
6. Берілген жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде қалай жазуға болады? 
7. Ондық бөлшекті натурал санға қалай көбейтеді? 
8. Ондық бөлшекті разряд бірліктеріне көбейтуді түсіндір. 
9. Егер көбейтіндідегі цифрлар сан ға тиісті цифрлар санынан аз болса, көбейтіндідегі үтірді қалай қояды? 
10. Ондық бөлшекті ондық бөлшеке қалай көбейтеді? 
11. Егер көбейтіндідегі цифрлар саны үтірмен ажырату ға тиісті цифрлар санынан аз болса, не істеу керек? 
12. 1,5*3 неге тең? 
13. 9,6: 3 неге тең?  


Оқушыларды топқа бөлу: қызылдар, сарылар, жасылдар.

Интерактивті әдіс

Оқушылар топқа бөлінеді.

Интерактивті тақтаға үй тапсырмасының дұрыс нұсқасы беріледі.

Оқушылар дұрыс нұсқамен өз шығарған есептерін салыстыру арқылы тексереді


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады




Сабақтың ортасы (6-30 минут)

(МК,Ұ)

Оқушыларға қазіргі өтілген тақырып туралы қысқаша мағлұмат беріледі.

Топтық жұмыс. Оқушыларға жаңа сабақ бойынша тапсырма беріледі.

Топпен келісе отырып бір-біріне берілген сұрақтар бойынша анықтама береді, өз ойларын тақтада қорғайды.





Қосымша тапсырма:1.1.

Амалдарды орындаңдар:
• (24 - 15, 7)*6, 4+ 0, 08*11= 54
• (5, 69 - 2, 85 )*1, 5 + 7, 8*5, 4 - 23, 88= 22, 5
• (98, 6*0, 1 + 14 *0, 15)*3, 5 - 36, 86= 5
• (103, 92 - 5, 6*4, 2)*0, 75 - 2, 8*(10 - 8, 25)= 55, 4

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Оқулық
Аудиодиск: 1.1.1 : 1.1.2: 1.1.3:

А4 форматты ақ қағаз,қарындаштар

і


Сабақтың соңы( 35-40мин)

Топтар тапсырма түрінде орындайды



Теориялық білім тексеру
1. Ондық бөлшектерді натурал санға қалай көбейтеміз?
2. Ондық бөлшектерді ондық бөлшекке қалай көбейтеміз?
3. Ондық бөлшектерді разрядтық ондық бөлшекке қалай көбейтеміз?



Инсерт әдісімен оқушылар бүгінгі өтілген тақырып

бойынша түсінгендерін, ойларын постерге түсіреді.


Бағалау критерилері

«5»-21 балдан жоғары

«4»-13-20 балл

«3»-6-12 балл

«2»- 0-5 балл






Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5-сынып

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:109

Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.1.2.30

ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді орындау

Сабақ мақсаттары



Барлық оқушылар:

 Бөлшектер туралы теориялық білімдерді  пайдалана отырып, ондық бөлшектерге амалдарды қолдану ерелерін оқушы санасына бекіту ,тиянақтау.

Оқушылардың басым бөлігі:

түсінік беру арқылы оқушылардың ондық бөлшектер, оларды қосу және азайту, көбейту және бөлу  тақырыптары бойынша алынған білімдерін тиянақтау.


Кейбір оқушылар: Ережелерге сәйкес ізденісті қажет ететін есептерді шығара алады


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сыныппен амандасып оқушылардың сабаққа қатысын, сынып тазалығын қадағалаймын.

Оқушылардың қызығушылығы мен зейінін шоғырландырамын

қалыптастырушы бағалау тәсілі смайликтер(күлегештер) арқылы бағалаймын

Әр топ сұрақтар жасырынған екі ұяшықтан таңдап, сұрақтарға

жауап береді және әр сұраққа жауап берген бала бір-бірден ырым мен

тыйым сөздерін айту керек.



«Мен сіздерге сенемін» психологиялық тренинг
(Ұ) «Сұрақты ұстап ал» әдісін пайдаланып сұрақтар қою арқылы натурал санның бөлгіштері мен еселіктері ұғымын өздері тұжырымдауға жетекші сұрақтар беремін


Үлестірмелі кеспе қағаздары






www. Bilimland. kz

Үлестірмелі кеспе қағаздары


Сабақтың ортасы


Сұрақтарға жауап беріңдер:

Ондық бөлшектер қалай қосылады?

Ондық бөлшектерді қалай азайтады?

Ондық бөлшекті натурал санға қалай көбейтеді?

Ондық бөлшектерді көбейту ережесін тұжырымдаңдар

Ондық бөлшекке бөлу ережесін айтыңдар
Жаңа білімді қалыптастыру

Оқушылар топта мәтінмен жұмыс жасайды

Тақырып бойынша натурал сандардың бөлгіштері, еселіктері туралы түсінік қалыптасады

«Мозайка» әдісін пайдаланып сыныпты 3 топқа топқа бөлемі








Сабақтың соңы


« Ойлан, жұптас, пікірлес» әдісін пайдаланып оқулықтан Дескриптор

Ондық бөлшекті натурал санға бөлуді жазады

Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу ережесін түсіндіреді

Есептер шығару жолдарын жазады


Тапсырмаларды «Бағалау ағашы» әдісімен бағалаймын
Үйге тапсырма

беру №562, № 567

Дескриптор

Мәтінді есептің мағанасын түсіндіреді

Бөлуді орындайды

Бөлудің мағанасын түсіндіреді

Топтарды қалыптастырушы бағалау тәсілі «бағдаршам» арқылы бағалаймын




Әр топқа үлестірмелі қағаздар таратылады. Қағаздағы мәсел есептерді балалар топпен шығарып, оны біреуі тақтада қорғайды.

І топ: Қара өрік кептіргенде, алғашқы массасының 0,7-сін жоғалтады. 4,8 кг кептірген қара өрік алу үшін неше килограмм қара өрік жинау керек.

Ж: 16 кг

ІІ топ: Трактор жасайтын зауыт тапсырманың 0,8-ін орындады. Зауыт тапсырманы толық орынгдауы үшін тағы да 48 трактор шығаруы керек. Зауыт тапсырма бойынша барлығы неше трактор жасауы керек.

Ж: 240

ІІІ топ: Поезд екі қала арасындағы қашықтықтың 0,32-сін жүргенде орта жолға жеткенше әлі 72 км қалды. Екі қаланың арақашықтығынеше километр?

Ж:400

Деңгейлік тапсырмалар



25,5:5=

1,5:3=

4,7:10=

0,48:4=

0,9:100=

26:10=

0,8:4=

5:100=

0,2:5=

0,8:4=

2,6:2=

1,8:9=

3,7:10=

5,3:5=

0,6:3=



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1. «Шаттық

шеңбер» стратегиясы (доппен)

Мақсаты: жағымды ахуал туғызу

2.Топқа бөлу

Сыныппен амандасу.

Оқушылар «Мoлeкулa» Брoундық қoзғaлыc

Мaқcaты: Жылдaмдыққa үйрeтiп, қaрым-қaтынacты нығaйту.

Оқушылар сәлемдесіп, бір сәт көздерін жұмып, ойнатылған музыкамен табиғат аясын көз алдарына елестетеді.

Ыстық орындық

Мақсаты:

Әр топтың бір оқушысын шығарып, үй тапсырмасын пысықтап өтемін.

1. «Шаттық

шеңбер» стратегиясы (доппен)
2.Топқа бөлу


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады




Сабақтың ортасы

Ережені жазу және оны қолдану арқылы мысалдар келтіреді.

1,385 ондық бөлшегін 10, 100, 1000 т.с.с. сандарына көбейтуді қарастырайық.


 

 

 

 
Ондық бөлшекті 10-ға көбейткенде, үтір бір бір цифр оңға, 100 – ге көбейткенде, үтір екі цифр оңға, 1000-ға көбейткенде, үтір үш цифрға оңға қарай және тағы сол сияқты жылжиды.

Ондық бөлшекті 10, 100, 1000 тағы сол сияқты сандарына көбейту үшін, ондық бөлшектің үтірін сәйкесінше 1, 2, 3 және тағы сол сияқты орынға оңға қарай жылжыту керек. Бөлудің көбейтуге кері амалы екенін білеміз, сондықтан 10, 100, 1000 т.с.с. бөлу үшін үтірді керісінше солға қарай жылжытамыз. Егер цифр жетпесе онда сол жағынан қанша нөл қажет болса, сонша нөл жазамыз.


Оқулық

Аудидиск:

1.4.1; 1.4.4;
№1Жұмыс дәптері

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады




Сабақтың соңы

Ондық бөлшектерді 10,100,1000 көбейту және бөлу

Ондық бөлшектерді 0,1, 0,01,0,001 көбейту және бөлу

 


Жаңа материалды бекіту және оқушылардың білімін бағалау. 
1. Есептеңдер: 
4,2 • 10 = 42

4,2 • 100 = 420

4,2 • 1000 = 4200 
3,7 • 10 = 37

3,7 • 100 = 370

3,7 • 1000 = 3700 
8,5 • 10 = 85

8,5 • 100 = 850

8,5 • 1000 = 8500 

2. Есептеңдер:
0,7 : 10 = 0,07

2,3 : 10 = 0,23

17,5 : 100 = 0,175

125,7 : 1000 = 0,257

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады







Тақырыбы:

Сабақ 113

Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;... және 0,1; 0,01; 0,001;... сандарына көбейту және бөлу

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:

5 сынып

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.1.2.29

ондық бөлшектерді 10, 100, 1000 және 0,1; 0,01; 0,001 көбейту ережелерін қолдану;

5.1.2.31

ондық бөлшектерді 10, 100, 1000 және 0,1; 0,01; 0,001 – бөлу ережелерін қолдану;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Ондық бөлшектерді 10,100, ... және 0,1, 0,01, ... сандарына көбейту және бөлу алгоритмін үйренеді

Оқушылардың басым бөлігі:

Ондық бөлшекті 10,100, ... және 0,1, 0,01, ... сандарына көбейту және бөлуді үтірмен айырып бөлуді үйренеді

Кейбір оқушылар:

Білімдерін бекітеді, оны практикада тапсырмаларды орындауда пайдаланады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы













Сабақтың ортасы

1. Өрнекті ықшамдап, мәнін табыңдар: 19,8у-12,6у+4,37+3,1у мұндағы у=2,1 
2 топқа 
2. Теңдеуді шешіңдер: (x+0.7)/2.6=41/2 
3 топқа Амалдарды орындаңдар: 
3) 147-13 3/5×4,8+31/2×6,8 

"Екі жұлдыз, бір тілек" арқылы бағалайды. Сабақта оқушыларды топтық жұмысқа белсенді қатыстыру үшін топ оқушылары рөлдерге бөлінеді. ( көшбасшы, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылаушы). Бақылаушы бағалау парағын толтырады. 

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Оқулық

Аудидиск:

1.4.1; 1.4.4;
№1Жұмыс дәптері

Сабақтың соңы

Математикалық диктант.

  1. 0,02*2=0,04;

  2. 0,05*0,1=0,005;

  3. 0,003*10=0,03;

  4. 0,012*100=1,2;

  5. 10,03:10=1,003;

  6. 2,1:0,1=21;

  7. 5,0002:0,01=500,02;

Үй жұмысы №942-943


Математикалық диктант.

Қас қағым сәт”-үтірін тап:

а) 1,83 × 10=1 8, 3;

г) 91,065 × 100=9 1 0 6, 5; ә) 12,085 × 100=1 2 0 8, 5;

ғ) 2,1561 × 1000=2 1 5 6, 1;

б) 7,5492 × 1000=7 5 4 9, 2;

д) 0,103 × 10=1,03;

в) 1,51 × 10= 1 5, 1;

ж) 2,758 × 100=275,8;

з) 63,0457 × 1000=63045,7.«Бағдаршам» арқылы бағалау



Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады