ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 16.03.2024

Просмотров: 47

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ: №17

Мектеп:

Пәні: информатика

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Кескінді жақсарту түстер

Сабақ негізделген оқу

мақсаты

GIMP программасында кескіндерді кадрлауды,өлшемін, түсін өзгертумен танысу


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:.

  • GIMP программасында кескіндерді кадрлауды,өлшемін, түсін өзгертумен танысады

Оқушылардың басым бөлігі:

  • кескіндердің қасиеттері туралы ақпаратты қалай алуды, өлшемін өзгертуді, түсін баптауды ажырата алады.

Кейбір оқушылар:

  • кескіндердің қасиеттері туралы ақпаратты қалай алуды, өлшемін өзгертуді, кадрлауды, бұруды, түс балансын, жарықтығын, констрастылығын баптауды, растрлық кескіндерді жариялауды орындайды.



Тілдік мақсат

Оқушылар:

Кескін және оның ерекшеленген фрагменттерін бұруға, айналдыруға болады

Негізгі сөздер мен тіркестер:

кескін, кадрлау, шағылысу, бұру, түстерді түзету

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

1.Кескіннің қасиеттерін не ұшін және қалай көруғе болады?

2.Кескіннің өлшемін не үшін және қалай өзгертуге болады?

3.Кадрлау дегеніміз не?

4.Кескінді кадрлауды қалай жүргіземіз?

5.Қандай құралдар кесікнді көрсетуге және бұруға мүмкіндік береді?

6.Контраст дегеніміз не?

Талқылауға арналған тармақтар:

Айналу қадамын қалай шектеуге болады?

Кескіннің түсін жақсарту үшін көбінесе қандай баптау бұйрықтарын қолданасыңдар?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

кескін, кадрлау, шағылысу, бұру сөзінің үш тілде аталуын білу


Алдыңғы тақырып



Растрлық графиканы өңдеу редакторы

Жоспар


Жоспарлаған

уақыт


Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі

жоспарланған жаттығулармен қатар

ескертпелерді жазыңыз)



Ресурстар



Басталуы

5 мин


Өткенді қайталау

5 минут


Шаттық шеңберін құру

«Фигуралы бесбармақ» әдісі

АКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау.

Жаңа тақырыпты қорытындылау.

Ұйымдастыру.

«Ыстық алақан» тренингін (бір-бірінің қолдарын ұстап оң алақандарын бір-бірінің үстіне қойып лебіздерін білдіру) ұйымдастыру

Санау арқылы 2 топқа бөлемін

Өткен тақырыпты «Фигуралы бесбармақ » әдісі арқылы қайталау

Бұл әдісте оқушыларға фигуралы қағаздарға сұрақтар беремін.

1.Растрлық кескін қандай элементтерден тұрады?

2.Растрлық кескіндерді өңдеуге арналған қандай программалармен жұмыс істедіңдер?

3. GIMP программасының интерфейсін сипаттаңдар

4.Кескіндермен жұмыс істеу үшін қосымша терезелерді қалай қосуға болады?

5.Құю құралдарын ата

6. GIMP программасын қосқан соң экранда Үнсіз келісім бойынша қандай терезелер орналасады?


Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері




Ортасы

15 минут

Практикалық жұмыс
10 минут


Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.

Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз

«Кескінді жақсарту. Түстер»

Жаңа тақырыпты «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі арқылы тақырыпты бөліктерге бөліп, оқуға тапсырмалар беріледі.

1-топ:түстер

2-топ: кескінді жақсарту

Оқушылар жеке оқиды, жұппен талдайды, топпен талықылайды

Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады.
Оқушыларға деңгейлік практикалық тапсырманы орындауға беремін.

Компьютердегі тәжірибелік жұмыс

Оқулықтағы 115-116 бет
Оқушылар дәптерге және компьютерге практикалық тапсырманы орындайды.


Оқулық,

интерактивті тақта


Оқулық, дәптер, компьютер

Сабақты қорытындылау

5 мин

Өтілген тақырыпты қайталау үшін «ұшақ» әдісі арқылы қорытындылаймын

Оқушылар қағаздан ұшақ жасайды. Ұшақ қанатына тақырыпқа қатысты сұрақтар жазып (әр оқушы жеке жазады) І топ оқушылары ІІ топқа, ІІ топ оқушылары І топқа лақтырады

оқулық


Аяқталуы
5минут


Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: §15

Тілек ағашы арқылы кері байланыс жасау


Жиынтық бағалау парағы

Оқулық,

күнделік

Қосымша ақпарат: Информатика 11-сынып Арман-пв баспасы,

авторы Е.А. Вьюшкова, Н. В. Параскун, Б. Қ. Әбенов 2015 жыл


Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?


Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс










Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.



Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.




Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ: №18

Мектеп:

Пәні: информатика

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Аймақтарды ерекшелеу

Сабақ негізделген оқу

мақсаты

ерекшелеу құралдарын пайдаланып, кескін аймағын ерекшелеуді үйрету


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:.

  • ерекшелеу құралдарын пайдаланып, кескін аймағын ерекшелеуді біледі

Оқушылардың басым бөлігі:

  • ерекшелеу аймақтарының қызметін, кескіндердің ерекшеленген аймақтарымен амалдар орындауды, ерекшелеу құралдарының қызметін және қолдану ерекшеліктерін ажырата алады.

Кейбір оқушылар:

  • «сиқырлы таяқша» ерекшелеу құралдарын қолдануды, лассо, тікбұрышты, сопақ ерекшелеуді, «ақылды» қайшыларды, түстер бойынша ерекшелеуді, ерекшеленген пішімді түрлендіруді орындай алады.



Тілдік мақсат

Оқушылар:

Ерекшелеу тәсілдерімен жұмыс істей алады

Негізгі сөздер мен тіркестер:

лассо, сопақша аймақты ерекшелеу, тікбүрышты аймақты ерекшелеу, «сиқырлы таяқша», түс бойынша ерекшелеу, «ақылды» қайшылар

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

1.Кескіннің аймақтарын неге ерекшелейді?

2.Ерекшелеудің барлық құралдарын атап шығыңдар

3.Аймақты дұрыс пішінде ерекшелеу үшін қандай құралдар қолданылады?

4.Сиқырлы таяқша құралы не үшін қажет?

5.Қандай жағдайларда Алдыңғы планды ерекшелеу құралын қолданған дұрыс?

6.Терістету дегеніміз не?

Талқылауға арналған тармақтар:

1.Кескіннің бір түсті пиксельдерден ерекшеленген аймаққа бөлетін құралдарды атаңдар.

2.Егер экранда ерекшеленген аймақ болса, жылжыту құралымен нені жылжытамыз?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Ерекшелеу сөзінің үш тілде аталуын білу


Алдыңғы тақырып



Кескінді жақсарту. Түстер

Жоспар


Жоспарлаған

уақыт


Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі

жоспарланған жаттығулармен қатар

ескертпелерді жазыңыз)



Ресурстар



Басталуы

5 мин


Өткенді қайталау

5 минут


Шаттық шеңберін құру
АКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау.

Жаңа тақырыпты қорытындылау.

Ұйымдастыру.

«Ыстық алақан» тренингін (бір-бірінің қолдарын ұстап оң алақандарын бір-бірінің үстіне қойып лебіздерін білдіру) ұйымдастыру

Санау арқылы 2 топқа бөлемін

Өткен тақырыпты қайталау мақсатында


Растрлық графиканың

мүмкіндіктері
1 топ оқушыларына топтастыру беремін


2 топ оқушыларына топтастыру беремін


Векторлық графиканың

мүмкіндіктері




Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері




Ортасы

15 минут

Практикалық жұмыс
10 минут


Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.

Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз

« Аймақтарды ерекшелеу»

Жаңа тақырыпты «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі арқылы тақырыпты бөліктерге бөліп, оқуға тапсырмалар беріледі.

1-топ:Аймақтарды ерекшелеу

2-топ: ерекшеленген аймақтармен жұмыс

Оқушылар жеке оқиды, жұппен талдайды, топпен талықылайды

Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады.
Оқушыларға деңгейлік практикалық тапсырманы орындауға беремін.

Компьютердегі тәжірибелік жұмыс

Оқулықтағы 121 бет
Оқушылар дәптерге және компьютерге практикалық тапсырманы орындайды.



Оқулық,

интерактивті тақта


Оқулық, дәптер, компьютер

Сабақты қорытындылау

5 мин

Оқушыларға оқулықтағы тест тапсырмасын дәптерге орындауға беремін.

122бет,

Жауабы:

1-с

2-а

3-в

4-с

5-д

6-а

оқулық


Аяқталуы
5минут


Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: §16

Тілек ағашы арқылы кері байланыс жасау


Жиынтық бағалау парағы

Оқулық,

күнделік

Қосымша ақпарат: Информатика 11-сынып Арман-пв баспасы,

авторы Е.А. Вьюшкова, Н. В. Параскун, Б. Қ. Әбенов 2015 жыл


Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?


Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс










Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.



Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.




Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ: №19

Мектеп:

Пәні: информатика

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Бетперделерді қолдану.Фотомонтаж

Сабақ негізделген оқу

мақсаты

көпқабатты кескіндерді жасауға үйрету


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:.

  • көпқабатты кескіндерді жасау, белсенді қабат түсінігін біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • қабаттар сұхбатын шақыруды, қабаттар ашықтығын баптау тәсілдерін, қабаттарды көруді қосуды, қабатты жоюды, бірікт іруді орындай алады

Кейбір оқушылар:

  • жаңа қабат қосуды, кескінді жаңа қабат ретінде ашуды, түс фонын жаңа кескіндерді үішн баптауды, қабаттар сұхбатын шақыруды, қабаттар ашықтығын баптауды орындайды.



Тілдік мақсат

Оқушылар:

Қабаттар- бір-бірінің үстіне салынған кескіндер

Негізгі сөздер мен тіркестер:

қабат,контурлар, қарындаш, қылқалам, өшіргіш, Аэрограф, Қаламұш,градиент, штамп, жазық құйма бояу

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

1.қабаттар дегеніміз не?

2.Қабаттар не үшін қажет?

3.Қабаттармен жұмыс істеу бұйрығын атап шығыңдар

4.Қандай графикалық пішім кескін фонының айқындылығын көрсете алады?

5.Кескіннің графикалық пішімін қалай өзгертеді?

6.Фонды қалай жояды?

Талқылауға арналған тармақтар:

Мәтінге фон ретінде суретті орналастырудың алгоритмін сипаттаңдар

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Қабат сөзінің үш тілде аталуын білу


Алдыңғы тақырып



Аймақтарды ерекшелеу

Жоспар


Жоспарлаған

уақыт


Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі

жоспарланған жаттығулармен қатар

ескертпелерді жазыңыз)



Ресурстар



Басталуы

5 мин


Өткенді қайталау

5 минут


Шаттық шеңберін құру
АКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау.

Жаңа тақырыпты қорытындылау.

Ұйымдастыру.

«Ыстық алақан» тренингін (бір-бірінің қолдарын ұстап оң алақандарын бір-бірінің үстіне қойып лебіздерін білдіру) ұйымдастыру

Санау арқылы 2 топқа бөлемін

Өткен тақырыпты қайталау мақсатында

1 топ оқушыларына топтастыру беремін


Аймақтарды ерекшелеу

2 топ оқушыларына «Т кестесін» орындауға беремін.Ерекшелеу құралдарының тиімділігі мен тиімсіздігін жазу



Тиімділігі Тиімсіздігі



Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері




Ортасы

15 минут

Практикалық жұмыс
10 минут


Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.

Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз

« Бетперделерді қолдану.Фотомонтаж»

Жаңа тақырыпты «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі арқылы тақырыпты бөліктерге бөліп, оқуға тапсырмалар беріледі.

1-топ:Фотомантаж

2-топ:бетперделерді қолдану

Оқушылар жеке оқиды, жұппен талдайды, топпен талықылайды

Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады.
Оқушыларға деңгейлік практикалық тапсырманы орындауға беремін.

Компьютердегі тәжірибелік жұмыс

Оқулықтағы 128 бет

Екі кескін дайындаңдар. Өз фотосуреттеріңді және кескін фон.

1.Жылдам бетпердені қолданып, өз фотосуреттерің үшін жиектеме жасаңдар.

2.Ақ бетпердені пайдаланып, өз фотосуреттеріңдегі фонды ауыстырыңдар.
Оқушылар дәптерге және компьютерге практикалық тапсырманы орындайды.


Оқулық,

интерактивті тақта


Оқулық, дәптер, компьютер

Сабақты қорытындылау

5 мин

Өтілген тақырыпты қайталау үшін «ыстық орындық» әдісі арқылы қорытындылаймын


оқулық


Аяқталуы
5минут


Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: §17

Түртіп алу әдісі арқылы кері байланыс аламын

V

білемін

-

білмеймін

+

үйрендім

?

сұрақ

















Жиынтық бағалау парағы

Оқулық,

күнделік

Қосымша ақпарат: Информатика 11-сынып Арман-пв баспасы,

авторы Е.А. Вьюшкова, Н. В. Параскун, Б. Қ. Әбенов 2015 жыл


Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?


Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс










Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.



Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.



Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ: №20

Мектеп:







Пәні: информатика







Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:







Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:







Сабақ тақырыбы:

Фотосуретті өңдеу. Басып шығаруға дайындау







Сабақ негізделген оқумақсаты

Оқушыларды растрлық графикалық редактордың Мөртаңба, Емдік қылқалам, өңдеу кезінде қолданылатын өңдеу Мөртаңба құралдарын пайдалану мүмкіндіктерімен танысу

Фотосуретті басып шығаруға дайындауды үйрену








Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:







  • мөртаңба, емдік қылқалам ұғымын біледі, Кескінді басып шығаруға дайындау кезеңдерін біледі







Оқушылардың басым бөлігі:







  • Мөртаңба құралдар қызметтерін ажырата алады







Кейбір оқушылар:







  • мөртаңба, емдік қылқалам, өңдеу Мөртаңбасының құралдарын, кескінді басып шығаруды қолдана алады









Тілдік мақсат

Оқушылар:

Мөртаңба туралы түсінік қалыптастырады.







Негізгі сөздер мен тіркестер:







Бірегей көрсеткіш, түйінді көрсеткіш,кестелер байланысы







Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

1.Өңдеу үшін қандай жағдайда Мөртаңба мен Емдік қықалам қолданылады?

2.Мониторды калибрлеу не үшін қажет?

3.Кескінді басып шығаруға дайындау кезеңдерін атаңдар?

4.Фотосуретті басып шығарудың қандай «стандартты» жақтар қатыныстары бар?







Талқылауға арналған тармақтар:







Кескін өлшемін өзгерту үшін қандай құрал қолданылуы мүмкін?

GIMP –та кескіннің түстік сынамасын қарауды қалай жүргізуге болады?







Жазылым бойынша ұсыныстар:







Мөртаңба, емдік қылқалам сөзінің үш тілде аталуын білу







Алдыңғы тақырып

Бетперделерді қолдану. Фотомонтаж.







Жоспар








Жоспарлаған

уақыт


Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі

жоспарланған жаттығулармен қатар

ескертпелерді жазыңыз)



Ресурстар








Басталуы

5 мин


5 минут

«Ой қозғау» әдісі



Шаттық шеңберін құру

«Қаламсап» әдісі

АКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау.

Жаңа тақырыпты қорытындылау.

Ұйымдастыру

Санау арқылы 2 топқа бірігу.

Өткенді қайталау үшін «Ой қозау» әдісі арқылы қорытындылаймын

1.қабаттар дегеніміз не?

2.Қабаттар не үшін қажет?

3.Қабаттармен жұмыс істеу бұйрығын атап шығыңдар

4.Қандай графикалық пішім кескін фонының айқындылығын көрсете алады?

5.Кескіннің графикалық пішімін қалай өзгертеді?

6.Фонды қалай жояды?


Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері










Ортасы

15 минут


практикалық жұмыс

10 минут


Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.

Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз

« Фотосуретті өңдеу. Басып шығаруға дайындау».
Жаңа тақырыпты «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты оқуға тапсырмалар беріледі.

1-топ. Фотосуретті өңдеу

2-топ: Басып шығару

2 топқа берілген тақырыпты постер қорғауды ұсынамын.

Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады.

Оқушылар берілген тақырыпты оқиды.Постер қорғайды

Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады.


Оқушыларға оқулықтағы практикалық тапсырманы компьютерде орындауға беремін.

Оқулықтағы 133 бет

1.Кескінді өңдеңдер. Фотосуретті интернет материалдарынан алыңдар.

2.Мониторды калибрлеуге арналған арнайы программалар туралы ақпарат дайындаңдар. Компьютерлеріңде орнатылған программаны қолдана отырып, калибрлеуді орындаңдар.

3.Ұсынылған басу өлшеміне сай кескінді қиюды орындаңдар.

4.Өздеріңдегі басып шығаратын құрылғыларыңның түстік профильдері туралы ақпаратты табыңдар.

5.Кескіннің түстік сынамасын қарап шығыңдар. Егер сендер өзгертулерді көрмесеңдер, онда кескін басып шығаруға дайын. Керісінші болған жағдайда кескінді түзетуді жалғастырыңдар.



Оқулық,

маркерлер,

плакаттар,

стикерлер,

үлестірме қағаздар,

интерактивті тақта

Компьютер, оқулық







Сабақты қорытындылау

5 мин

Сабақты қорытындылауда «Екі бөлімді күнделік» әдісін дәптерлеріне орындауға беремін


дәптер







Аяқталуы
5 минут


Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: §18-19

Бағалау.

«+,-,қызықты» әдісі арқылы кері байланыс алу.

Жиынтық бағалау парағы

Оқулық,

күнделік

Үлестірме қағаздар







Қосымша ақпарат: Информатика 11-сынып Арман-пв баспасы,

авторы Е.А. Вьюшкова, Н. В. Параскун, Б. Қ. Әбенов 2015 жыл







Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?


Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс













Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.









Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.






Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ: №21

Мектеп:

Пәні: информатика

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Әсерлерді қолдану

Сабақ негізделген оқу

мақсаты

растрлық графикалық редакторда мәтінмен жұмыс істеудің кейбір мүмкіндіктерін көрсету


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:.

  • растрлық графикалық редакторда мәтінмен жұмыс істеудің кейбір мүмкіндіктерін біледі

Оқушылардың басым бөлігі:

  • мәтінмен жұмыс істейтін құрал қызметін, мәтінді енгізуді, авторлыққаламды, шаблоннан мәтіндік әсер жасауды орындайды.

Кейбір оқушылар:

  • кескінге мәтін қосуды, мәтін жасауда мәтіндік редакторды қолдануды, авторлық қалам, шаблоннан мәтіндік әсер жасауды орындай алады



Тілдік мақсат

Оқушылар:

Мәтін құралы автоматты түрде жаңа мәтіндік қабат жасайды

Негізгі сөздер мен тіркестер:

қабат,контурлар, қарындаш, қылқалам, өшіргіш, Аэрограф, Қаламұш,градиент, штамп, жазық құйма бояу, мәтін

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Графикалық редакторда жазба жасау жұмысын сипаттап беріңдер?

Баптауға болатын қаріптің параметрлерін атаңдар

Жазбадағы мәтіннің бағытын өзгертуге бола ма?


Талқылауға арналған тармақтар:

Контур бойынша мәтіндерді орналастыру алгоритмін сипаттаңдар

Мәтінді контурға түрлендіру алгоритмін сипаттаңдар

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Мәтін сөзінің үш тілде аталуын білу


Алдыңғы тақырып



Фотосуреттерді өңдеу. Басып шығаруға дайындау.

Жоспар


Жоспарлаған

уақыт


Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі

жоспарланған жаттығулармен қатар

ескертпелерді жазыңыз)



Ресурстар



Басталуы

5 мин


Өткенді қайталау

5 минут


Шаттық шеңберін құру

«Қаламсап» әдісі

АКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау.

Жаңа тақырыпты қорытындылау.

Ұйымдастыру.

«Ыстық алақан» тренингін (бір-бірінің қолдарын ұстап оң алақандарын бір-бірінің үстіне қойып лебіздерін білдіру) ұйымдастыру

Сурет қиындылары арқылы 2 топқа бөлемін

Өткен тақырыпты «Қаламсап» әдісі арқылы қайталау

1.қабаттар дегеніміз не?

2.Қабаттар не үшін қажет?

3.Қабаттармен жұмыс істеу бұйрығын атап шығыңдар

4.Қандай графикалық пішім кескін фонының айқындылығын көрсете алады?

5.Кескіннің графикалық пішімін қалай өзгертеді?

6.Фонды қалай жояды?


Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері




Ортасы

15 минут



Практикалық жұмыс
10 минут


Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.

Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз

«Әсерерді қолдану»

Жаңа тақырыпты «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі арқылы тақырыпты бөліктерге бөліп, оқуға тапсырмалар беріледі.

1-топ:Су таңбалар жасау, қылқалам үшін мәтін құру, су таңбалары ретінде жаңа қылқаламды пайдалану

2-топ:анимация, «жылжымалы мәтін» жасау

Оқушылар жеке оқиды, жұппен талдайды, топпен талықылайды

Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады.
Оқушыларға деңгейлік практикалық тапсырманы орындауға беремін.

Компьютердегі тәжірибелік жұмыс

Оқулықтағы 141бет
Оқушылар дәптерге және компьютерге практикалық тапсырманы орындайды.



Оқулық,

интерактивті тақта

Оқулық, дәптер, компьютер

Сабақты қорытындылау

5 мин

Сабақты қорытындылауда «Ұшақ» әдісі қолданамын.

Оқушылар қағаздан ұшақ жасайды. Ұшақ қанатына тақырыпқа қатысты сұрақтар жазып (әр оқушы жеке жазады) І топ оқушылары ІІ топқа, ІІ топ оқушылары І топқа лақтырады

оқулық


Аяқталуы
5минут


Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: §20

«+,-,қызықты» әдісі арқылы кері байланыс жасау



Жиынтық бағалау парағы

Оқулық,

күнделік

Қосымша ақпарат: Информатика 11-сынып Арман-пв баспасы,

авторы Е.А. Вьюшкова, Н. В. Параскун, Б. Қ. Әбенов 2015 жыл


Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?


Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс










Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.



Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.