ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 19.03.2024
Просмотров: 26
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Құрметті әріптес!
Қазақстан Республикасының «Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы» заңына сәйкес авторлық құқық заңмен қорғаланатынын ескертеміз. Сатып алған ҚМЖ – ны тарату туралы факт анықталған жағдайда әкімшілік айыппұл салынады.
«USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі
№472 бұйрығы бойынша жасалған ҚМЖ келесі бетте
Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған. «USTAZ tilegi» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ және презентацияны жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.
https://ust.kz/qmg
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Дене импульсі және күш импульсі
Білім беру ұйымының атауы | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: | 9.3 А Сақталу заңдары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Дене импульсі және күш импульсі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.2.3.1 дене импульсі мен күш импульсін ажырату | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: Дене импульсының анықтамасын оның жылдамдығы мен массасының көбейтіндісі ретінде біледі; Көптеген оқушылар істей алады: Нәтижеге болжамалы баға бере алады; Кейбір оқушылар істей алады: Күш импульсы дене импульсының өзгеру мөлшері болып табылатынын түсінеді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. 3 топқа бөлу Ынтымақтастық ортасын құру Үй тапсырмасымен жұмыс. Заттың агрегаттық күйлері. Қатты денелердің балқуы және қатаюы. Балқу және қатаю температурасы. Балқу және қатаю кезіндегі ішкі энергияның өзгеруі. Меншікті балқу жылуы. Түрткі, сынама, қайта бағыттау сұрақтары
Мұғалім әр оқушының жауаптарына мадақтау сөздерін айтады. Мағынаны тану «Импульс» гректің «impulses»деген сөзінен шыққан, оның сөбе сөз аудармасы «соққы» дегенді білдіреді. Бұл термин механикада екі шаманы: күш импульсі мен дене импульсін білдіреді. Ой толғау әдісі бойынша топтар жаңа тақырыпты оқып, топта талқылап, қорғайды Дене импульсі дененің массасы мен оның қозғалыс жылдамдығының көбейтіндісіне тең болатын физикалық шама = m Р дене импульсінің ХБ (СИ) жүйесіндегі өлшем бірлігі секундына килограмм метр [кг · м/с] Масса – скалярлық шама, ал жылдамдық векторлық шама. Дене импульсінің векторының бағытыда жылдамдық векторының бағытымен сәйкес келетін векторлық шама. Күш импульсі мен дене импульсі арасындағы байланыс. 0 немесе Дене импульсінің өзгерісі күш импульсіне тең. Күш импульсі күш пен оның әрекет ету уақытының ( көбейтіндісіне тең. күш импульсінің ХБ (СИ) жүйесіндегі өлшем бірлігі- Ньюто секунд[Н· с] Күш импульсі бағыты күш векторының бағытымен сәйкес келетін векторлық шама.
. ---«Жалғасын тап» –формулаларды жазу ----«Лото әдісі» Лото әдісі Скаляр шамалар----қызыл Векторлық шамалар-----жасыл Тұрақты шамалар------сары
---Әр топқа есептер таратамын ----Кестені толтырады Ойлау қабілетімізді арттыруда ,шапшаңдық,жинақылық көзделеді (тапсырмалар беріледі 1-тапсырма «Формулалар»
Жұптық жұмыс. Есеп: массасы 1 кг дене түзусызықты қозғала отырып, өзінің жылдамдығын 10 м/с –тен 20 м/с –ке дейін өзгертеді. Дененің импульсінің өзгерісін анықтау керек.. Есептің шешімі: Берілгені:m=1кг V 1=10 м/с V 2=20 м/с Табу керек р-? Формула: р= m V 1 - m V 2 Ш ешуі: р= 1кг*20м/с-1кг*10м/с=10кг*м/с Ж ауабы: р=10кг*м/с Есеп: Бірінші дененің массасы 2 кг, жылдамдығы 6 м/с, ал екінші дене тыныш тұр. Соқтығыстан кейін, екі дене бірге 2 м/с жылдамдықпен қозғалып кетті. Екінші дененің массасын анықтаңдар. Берілгені: m1=2 кг V 1=6 м/с V 2=2 м/с Табу керек m -? Формула: m1 V 1 +m2 V 2 = m 1V 3 + m 2V 3 Шешуі: 2*6+ m20 = 2*2+ m 2*2 бұдан m 2=(12-4)/2=4кг Жауабы: m 2 =4кг Ой-толғаныс Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар Жеке оқушылармен жұмыс. Үлестірме карточкалар арқылы. . Семантикалық карта.
Меңгеру кестесі
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын ауызша айтады. Рефлексия. «Бас бармақ» әдісі. Толық түсіндім Түсіндім, бірақ көмекті қажет етем. Түсінген жоқпын (нашар түсіндім) Рефлексия қорытындысы бойынша келесі сабақта қосымша жұмыстар жүргізіліп отырылады. | Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады Оқушылар жаңа тақырыпты бірлесіп ашады. Енді оқушылар «Жуан» және «Жіңішке» сұрақтар беру арқылы жаңа тақырып бойынша постер қорғау. «Себет» тәсілі. Тақырып бойынша сұрақтардың жауабын сол себетке жазады Оқушылар жұптаса отырып есептер шығарады Оқушылар жеке тапсырманы орындайды Сабаққа кері байланыс береді | Бағалау критерийі оқушылар сабақ мазмұнын түсінеді -қойылған сұрақтарға толық жауап бередіі -формуланы меңгергені, -формуладан белгісіз шаманы табуыды біледі - Үдеу, жылдамдық және жүрілген жол графиктерін байланыстыруды пайдаланады Дескриптор: Оқушылыр бұрынғы өткен тақырыптарды еске түсіреді. -Импульс анықтамасын дұрыс айтады -Импульсті анықтау тәсілдерін дұрыс анықтайды -Әр түрлі ортадағы импульстерді талдай алады Жалпы тапсырма- 3 балл Дескриптор Дене импульсін атау Дене импульсін формуласын көрсету Импульстер арасындағы байланысты жазу Тұйық жүйеге анықтама беру Жалпы 4 балл Деккриптор:Векторлық және скаляр Шамаларды ажырата алады-1 балл Формуланы дұрыс жазады-1 балл Дескриптор: Есептің шартын жазады; Формуланы қорытады; Шешімін табады; Жалпы -3 балл Оқушылар жалпы жинаған балдары бойынша бағаланады Жалпы балл-12 балл | Слайд Слайд /бейнеролик/ Презентация https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/mexanika/dinamika/lesson/impuls-momenti Презентация Үлестірмелі материал, Слайд |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: №4 практикалық жұмыс- есептер шығару.Денелердің соқтығысуы кезіндегі импульстің сақталу заңын зерттеу
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | 9.3 А Сақталу заңдары | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | №4 практикалық жұмыс- есептер шығару.Денелердің соқтығысуы кезіндегі импульстің сақталу заңын зерттеу | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.2.3.2 импульстің сақталу заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану; | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар:импульстің сақталу заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдан ды үйренеді . Оқушылардың басым бөлігі:Импульстің сақталу заңын күнделікті тұрмыста және формулаларын есептер шығаруда қолдана білуге үйренеді. Кейбір оқушылар:Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Психологиялық ахуал қалыптастыру «Бұзық телефон» ойыны Шаттық шеңберге тұрып бастаушы келесі адам құлағына бір сөз сыбырлайды соңында бастаушыға қайта келгенде сол сөз жету керек, кейін сөзді ауыстырып жіберген адам анықталады. Үй тапсырмасын сұрау «Ашық микрофон» әдісі Арқылы сұрақ жауап 1. Дене импульсі дегеніміз не? Белгіленуі, формуласы, өлшем бірлігі. 2. Күш импульсі дегеніміз не? Формуласы, өлшем бірлігі. 3. Дене импульсі мен күш импульсі арасындағы байланысты жаз. 4. Тұйық жүйе дегеніміз не? Проблемалық сұрақ? Үлкен жылдамдықпен келе жатқан допты футболшы аяпен немесе баспен тоқтатады. Өте жай жылдамдықпен қозғалып келе жатқан вагонды адам тоқтата алмайды. Неге? Күш пен оның әрекет ету уақытының көбейтіндісі күш импульсі деп аталады. Күш импульсі: ; өлшем бірлігі Н·с Дененің массасы мен оның қозғалыс жылдамдығының көбейтіндісіне тең болатын физикалық шаманы дене импульсі деп аталады. Дене импульсі: ; өлшем бірлігі кг·м/с Дене импульсінің өзгерісі күш импульсіне тең. Тұйық жүйе деп сыртқы күштер әрекет етпеген жағдайда жүйеге енетін денелер бір-бірімен ішкі күштер арқылы ғана әрекеттесетін жүйені айтады. Ипульстің сақталу заңы: жүйе ішінде туындайтын өзара әрекеттесулер нәтижесінде тұйық жүйенің қосынды импульсі өзгермейді. Жұптық жұмыс «Нені білдік?» 1.Дене импульсі деп ...................................................... 2.Дене импульсінің формуласы....................... 3.Өлшем бірлігі..................... 4.Бағыты ..................................бағытымен бағытталады. 5.“Импульс” ұғымын енгізген француз ғаламы......................... 6.Күш импульсі деп........................................................... 7.Егер күш пен оның әрекет ету уақыты белгілі болса, дененің алатын күш импульсі 8.Күш импульсінің өлшем бірлігі................................... 9.Күш импульсінің векторының бағыты ................. бағытымен сәйкес келеді. 10.“Дене импульсі”, “Күш импульсі” ұғымдарын пайдалана отырып, Ньютонның 2-ші заңын тұжырымда............................. 11.Тұйық жүйе дегеніміз не? 12.Импульстің сақталу заңының тұжырымдамасы...................... 13.Формуласы:..................... І топ «Аналитектер» 1Дене импульсі деп (дене массасы мен жылдамдығының көбейтіндісіне тең физикалық шама) 2.Импульстің формуласы__( = m ) өлшем бірлігі: (кг м/с) 3."Импульс"ұғымын енгізген француз ғалымы (Рене Декарт) 4.Күш импульсі; I=( )__ өлшем бірлігі _(Н·с)_ 5.Тұйықжүйе дегеніміз не (өзара әрекеттесетін денелер импульстерінің векторлық қосындысы өзгеріссіз қалады 6.Импульстің сақталу заңының формуласы ( ) ІІ топ «Қолданушылар» Берілген құрал-жабдықтармен маятникті жасап көрсетіңіздер ІІІ топ «Зерттеушілер» Сұрақтарға жауап беріңіздер: 1. Неліктен хоккейде қорғанушыны салмақтылау, ал шабуылшыны жеңілдеу әрі ептілеу болатындай етіп таңдайды? 2. Мылтықтанатқанда неге керісерпілуболады? 3.Массасы әртүрліеківагон бірдейжылдамдықпенқозғалады. Егербірдейкүшпенқозғалысқақарсыәсеретсе, вагондардыңжылдамдығықалайөзгереді? Топтық жұмыс. Есептер шығару (Оқушылардың білімдері тиянақталады, нәтиже бағаланады) Шама Белгілен і Формула Өлшем бірлігі Дене импульсі Күш импульсі Импульстің сақталу заңы Жеке жұмыс Есептер шығару Сабақты бекітуге арналған есептер. 1 топ №1. 6 км/сағ жылдамдықпен жүгіріп келе жатқан массасы 60 кг адамның импульсі қандай? Бер: 1,6 м/с 60кг 96 кг м/с Т/к: 2 топ 2. Массасы 50 кг бала 5 м/с жылдамдықпен жүгіріп келе жатып,2 м/с жылдамдықпен келе жатқан массасы 100 кг арбаның үстінде қарғып мінді.Осыдан кейін арба қандай жылдамдықпен қозғалады? Бер: ( ) 3 м/с Т/к: 3 топ 3. Массасы 5кг денеге 10 Н күш 2 с бойы әсер етеді. Дененің күш әсерінен кейінгі импульсін анықтау керек. Дененің бастапқы жылдамдығы 3 м/с. Бер: 35 Н + t = 2 c Т/к: Рeфлексия пирамидаcы:Қарастырылған мәсел Рeфлексия пирамидаcы:Қарастырылған мәселелерді қаншалықты ұққандығыңды өзің бағалап, пирамиданы толықтыр:елерді қаншалықты ұққандығыңды өзің бағалап, пирамиданы толықтыр: Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау -Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жазу. | Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады. Оқушылар сұрақтарға бүгінгі өткен тақырыпты талдай отырып, жауап береді. Әр түрлі мысалдар келтіру арқылы дененің импульсін салыстырады | Бағалау критерийі оқушылар сабақ мазмұнын түсінеді -қойылған сұрақтарға толық жауап бередіі -формуланы меңгергені, -формуладан белгісіз шаманы табуыды біледі - Үдеу, жылдамдық және жүрілген жол графиктерін байланыстыруды пайдаланады Дескриптор: Оқушылыр бұрынғы өткен тақырыптарды еске түсіреді. -Импульс анықтамасын дұрыс айтады -Импульсті анықтау тәсілдерін дұрыс анықтайды -Әр түрлі ортадағы импульстерді талдай алады Жалпы тапсырма- 3 балл Дескриптор -жылдамдықтарын және массаларын салыстырады -доптың және вагонның импульстерін салыстырады. -Тенис добы мен оқтың импульстерін салыстырады Жалпы 3 балл Жауаптары: Әр дұрыс жауап 1 балл мен бағаланады | Оқулық Слайд Слайд /бейнеролик/ Презентация https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/mexanika/dinamika/lesson/impuls-momenti Презентация |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Реактивтi қозғалыс
Білім беру ұйымының атауы | «№3 ЖОББМ» КММ | |||||
Пәні: | физика | |||||
Бөлім: | 9.3 А Сақталу заңдары | |||||
Педагогтің аты-жөні: | Муханова Ардак Куандыковна | |||||
Күні: | 16.01.2023ж 18.03.2023 | |||||
Сынып: 9 а,б | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Реактивтi қозғалыс | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.2.3.3 табиғаттағы және техникадағы реактивті қозғалысқа мысалдар келтіру; 9.2.3.4 Байқоңыр ғарыш айлағының аймақтық және халықаралық маңыздылығына баға беру | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: импульстің және энергияның сақталу заңдарын дене жүйелерінің өзара әрекеттсесуінде қолданады; Көптеген оқушылар істей алады: табиғатта және техникада реактивті қозғалыстарға мысалы келтіреді; Кейбір оқушылар істей алады: Байқоңыр космодромының елді және халықаралық маңыздылығын бағалайды | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру: Ынтымақтастықты қалыптастыру: «Шаттық шеңбер». Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. Үй тапсырмасын тексеру. "Өткенге шолу" Мұғалімнің тәжірибесі ауа шары Сабақтың тақырыбын бірлесе ашу «Реактивті қозғалыс». Бейнефильм көру арқылы жаңа сабақты топта талдайды. Зымыран-1 топ Жылдамдық -2топ Ғарышкер -3топ 1. Зымыран қалай қозғалады? 2. Реактивті қозғалыс дегеніміз не? 3. Қандай мақсатпен зымырандар көпсатылы болып жасалады? 4. Реактивті қозғалыс жылдамдығы қандай шамаларға байланысты? 5. Ғарышты зерттеудегі қандай жетістіктерді білесіңдер? Берілген сұрақтар бойынша топтар өзтобына қатысты сұрақтарды зерттеп жауабын табады. Оқушылардың алдына қойған мақсатының орындалғанын сұрау. Жұптық жұмыс Формулалар тақтасы: Физикалық шама Мәні Өлшем бір ігі Формуласы Ғарыштық жылдамдық формуласы Бірінші ғарыштық жылдамдық Екінші ғарыштық жылдамдық Үшінші ғарыштық жылдамдық Жеке жұмыс Есептер шығару. 21-жаттығу 1.Зарядымен қоса есептегенде массамы 250 г болатын кішкене зымран вертикаль жоғары қарай 150 м биіктікке көтерілді.Заряд лезде жанады деп есептеп ,зымыраннан бөлініп шығатын газ жылдамдығын анықтаңдар. 2.Кішкене зымранның массасы 200г.Ондағы жанғыш заттың массасы 50 г.Газ зымран соплосынан 100м/с жылдамдықпен лезде шығады деп есептеп зымыранның қозғалыс жылдамдығын анықтаңдар 3.Массасы 10 т ғарыш кемесі 9,0 км/с жылдамдықпен қозғалып келеді.Кеменің тежелу кезінде тежеуіш қозғалтқыштар одан қозғалыс бағыты бойынша оның қабығына ұатысты 3,0 км/с жылдамдықпен 1450 кг жану өнімдерін шығарады.Тежелуден кейінгізымыран жылдамдығын есептеңдер 4. Массасы 600 г зымыран қандай жылдамдық алады, егер массасы 15 г жанармайы жанып зымыраннан 800 м/с жылдамдықпен ұшып шығады? Қандай биіктікке зымыран көтеріледі ? 5. Гидрореактивті катер әрбір секунд сайын V0=0,5 м3 суды сорады және лақтырады. Лақтырылған судың катерге қатысты жылдамдығы υ = 25 м/с тең. Реактивті күшті анықтаңдар Рефлексия: «Чемодан, еттартқыш, себет» Үй тапсырмасы §25 Реактивті қозғалыс тақырыбын оқу Ғарышкерлік –біздің өміріміздің ажырамас бөлшегі тақырыбына эссе жазу | Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады. | Бағалау критерийлері - Импульстің сақталу заңдарын біледі - Реактивті қозғалысқа мысалдар келтіре алады - Байқоңыр ғарыш айлағының маңыздылығына баға береді - табиғатта және техникада реактивті қозғалыстарға мысалы келтіреді Дескриптор: - табиғатта және техникада реактивті қозғалыстарға мысалы келтіреді; - Байқоңыр космодромының елді және халықаралық маңыздылығын бағалайды Дескриптор - реактивті қозғалыстың теориясын біледі -қолдану аясын айтады -басқа пәндермен байланысын -өз жұмысын дұрыс таныстырады 4 балл Дескриптор Реактивті қозғалыс теңдеуін біледі Ғарыштық жылдамдықтарды біледі Формуласын жазып көрсетеді 3балл Дескриптор Есептің шартын түзеді Формуласын жазады Есептің шешімін табады 3 балл Жалпы балл 10 балдық жүйе бойынша бағалаймын. | Оқулық Шар Бейне көрсетілім |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Механикалық жұмыс және энергия
Білім беру ұйымының атауы | «№3 ЖОББМ» КММ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | физика | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: | 9.3 А Сақталу заңдары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | Муханова А | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | 18.01.2023 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 а,б | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Механикалық жұмыс және энергия | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.2.3.5 механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілдермен анықтау; 9.2.3.6 жұмыс пен энергияның байланысын түсіндіру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: механикалық жұмысты аналитикалық және графикалық жолымен анықтайды Көптеген оқушылар істей алады: жұмыс және энергияның байланысын түсінеді Кейбір оқушылар істей алады: энергияның сақталу заңын есеп шығаруда қолданады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Ұйымдастыру: Ынтымақтастықты қалыптастыру: «Досқа тілек». Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын тексеру. "Серпілген сауал" әдісі 1.Зымыран қалай қозғалады? 2.Реактивті қозғалыс дегеніміз не?Оған мысалдар келтіріңдер 3.Реактивті қозғалыс қандай шамаларға байланысты? 4.Ғарышты зерттеудегі қандай жетістіктерді білесіңдер? 5.Қандай мақсатпен зымырандар көп сатылы болады? Ой қозғау Сабақ тақырыбына шығу мақсатында оқушыларға сұрақ қою. Күнделікті өмірдегі «жұмыс» ұғымы нені білдіреді? Жұмыс жасау барысында адам неліктен шаршайды? Сабақ тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. Жаңа сабақ Белсенді оқыту әдісі:«Ментальды карта» Тапсырма: (G)Механикалық жұмыстың формуласын энергияның формуласымен байланыстыру А= F∙S= mg ∆h = mg ( )= mg ∆ А =∆ 1 топ – «Жұмыс» тақырыбына дәптерлеріне кластер құрастырады 2 топ – «Потенциалдық энергия және жұмыс» тақырыбына дәптерлеріне тірек конспект жасайды 3 топ – «Кинетикалық энергия және жұмыс» тақырыбына дәптерлеріне кластер құрастырады «Әлемге саяхат». Әр топтан бір оқушы дәптерімен басқа топқа барады, өзінің тақырыбын түсіндіреді, оларды тыңдайды. Содан соң келесі топқа ауысады, өз тобына оралады. Белсенді оқыту әдісі: «Семантикалық картамен жұмыс» (І)
Керібайланыс: Өзін-өзі бағалау «Бес саусақ» Оқушылар жоғары қаратып бір-біріне жауап парақтарын көтеріп көрсетеді. «Зикзак» суреті шығу керек. Өз-өздерін саусақпен бағалайды. Кері байланыс « Ой түйіндеу» Үй жұмысы: «Еркін тақырып» 1) Эссе «Энергия әлемі» 2) Сурет салу 3) Өлең жолдарын шығару 4) Реферат «Желқондырғы» 5) 22- жаттығу 4,5 -жаттығу Бағалау: «Өзін-өзі бағалау ашады. | Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады. Оқу мақсатымен танысады Мұғаліммен бірге тапсырмаларды талдау. Оқушылар сұраққа жауап беріп сабақ тақырыбына шығады. Сабақ мақсаттарын оқушылармен бірге қою Оқушылар энергия мен жұмысты байланыстыратын теңдеуді жазып қорытады Оқушылар топтасып есептер шығарады | Механикалық жұмыстың формуласына күрделі есептерді шығарады Физикалық шамаларды әріппен дұрыс белгілейді Өлшем бірлктерді ХБЖ-ге айналдырады Есепті шығаруда формуланы дұрыс пайдаланады Механикалық жұмыс және энергия. -механикалық жұмысты аналитикалық және графикалық жолымен анықтау; - жұмыс және энергияның байланысын түсіндіру; | |
| F | A | S | m | E | g | h |
күш | | | | | | | |
жол | | | | | | | |
энергия | | | | | | | |
биіктік | | | | | | | |
Еркін түсу үдеуі | | | | | | | |
масса | | | | | | | |
жұмыс | | | | | | | |
| F | A | S | m | E | g | h |
күш | | | | | | | |
жол | | | | | | | |
энергия | | | | | | | |
биіктік | | | | | | | |
Еркін түсу үдеуі | | | | | | | |
масса | | | | | | | |
жұмыс | | | | | | | |