Файл: С ыса мерзімді саба жоспары.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 19.03.2024

Просмотров: 49

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді сабақ жоспары тексерілді:

Сабақ: №6

Мектеп: №127

Пәні: информатика

Күні: 08-12.10

Мұғалімнің аты-жөні: Б. Жораева

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Құжатты сканерлеу технологиясы.Мәтінді танып алу технологиясы, сканерлеу

Сабақ негізделген оқу

мақсаты

  • Мәтінді тану технологиясы,мәтінді сәйкестендіріп тану технологиясын түсіндіру

  • Ақпараттық технологияның жіктелуін ажырату


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Сканерлеу ұғымын біледі

OCR пакетімен таныстыру

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Ақпараттық технологияның жіктелуін ажырата алады

Кейбір оқушылар:

  • OCR жүйесімен жұмыс жасай алады



Тілдік мақсат

Оқушылар:

OCR жүйесімен жұмыс жасай алады

Негізгі сөздер мен тіркестер:

OCR, ақпараттандыру, сканерлеу

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

1.Ақпараттық технология нешеге жіктеледі?

2.Сканерлеу деген не?

3.Сканерлеу әдістерін атаңдар?

4.Ақпараттандыру деген не?

5. OCR программалық жүйе деген не?

6.Фотокөбейткіш құрылғылардың қызмет ету принциптерін атаңдар

Талқылауға арналған тармақтар:

Электронды тасымалдағыштарда жиналатын қандай ақпараттық қорлар бар?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Қащықтықтан ақпарат жеткізу жүйесіне мысал келтіріңдер


Алдыңғы тақырып



Компьютердің қосымша құрылғыларын баптау және орнату

Жоспар


Жоспарлаған

уақыт


Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі

жоспарланған жаттығулармен қатар

ескертпелерді жазыңыз)



Ресурстар



Басталуы

10 мин

Жағымды ахуал туғызу

«Ыстық орындық» әдісі

АКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау.

Жаңа тақырыпты қорытындылау.

Ұйымдастыру.

Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу. «мен үшін қымбат...» тренингін ұйымдастыру.Оқушыларға өздеріне қымбат ..айтады. Мысалы: менүшін отан қымбат.

Сынып оқушыларын «молекула» әдісі арқылы 2 топқа бөлемін

Оқушылардың өткен тақырып бойынша алған білімдерін «Ыстық орындық» әдісі арқылы пысықтау


Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері



Ортасы

15 минут



Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.

Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз

« Мәтінді тану технологиясы

Мәтінді сәйкестендіріп тану технологиясы».

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты оқуға тапсырмалар беріледі.

1-топ: Мәтінді тану технологиясы

2-топ: Мәтінді сәйкестендіріп тану технологиясы.

2 топқа берілген тақырыпты постер қорғауды ұсынамын.Оқушылар жеке оқиды, жұппен талдайды, топпен талықылайды

Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады.


Оқулық,

үлестірме қағаздар,

интерактивті тақта

Практикум
10 минут



Оқулықтағы практикалық тапсырманы дәптерлеріне орындауға беремін

1.Мәтіналғы арқылы суретті сканерлеңдер.

2.Мәтіналғыдан өткізген сюжетті, суретті, арнайы программада өңдеңдер.

3.Құжатты өз компьютерлеріңдегі бумаға сақтаңдар.

4.Суреттіңді пайдаланып, күнтізбе жасаңдар




Сабақты қортыныдылау

5 мин

Оқушыларға оқулықтағы тест тапсырмаларын орындауға беремін.

Оқулықтағы 50-51 бет

Жауабы:

1-в

2-а

3-с

4-а

5-а

Дәптер, таратпалар


Аяқталуы
5 минут


Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: §6-7

Түртіп алу әдісі арқылы кері байланыс аламын

V

білемін

-

білмеймін

+

үйрендім

?

сұрақ
















Жиынтық бағалау парағы

Оқулық,

күнделік

Үлестірме қағаздар


Қосымша ақпарат: интернет мәліметтері

Информатика 10-сынып Арман-пв баспасы,

авторы Сапарғалиева Б.Қ,Масалимова Н.Е, Тезекбаева Г.А, 2014 жыл


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ: №9

Мектеп:

Пәні: информатика

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Мəтіндік процессор туралы түсінік. Құжат құру. Құжаттың терезе түрін баптау, құжатты қарау тəртіптері, терезелерді бөлу, ретке келтіру.

Сабақ негізделген оқу

мақсаты

  • Мəтіндік процессор түсінігін білу

  • Мәтіндік редактор мен мәтіндік процессор айырмашылығымен таныстыру

  • Мәтін түрлерімен танысу

  • Құжаттың терезе түрін баптау, қарау тәртіптерін, терезелерді бөлу, ретке келтіруді түсіндіру


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Мəтіндік процессор түсінігін біледі

  • Мәтін түрлерімен танысады

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Мәтіндік редактор мен мәтіндік процессор айырмашылығын ажырата алады.

Кейбір оқушылар:

  • .Құжаттың терезе түрін баптау, қарау тәртіптерін, терезелерді бөлу, ретке келтіруді орындай алады



Тілдік мақсат

Оқушылар:

Құжаттың терезе түрін баптау, қарау тәртіптерін, терезелерді бөлу, ретке келтіруді орындайды.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Құжат, терезе, қарау, баптау, процессор, редактор

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

1.Мәтіндік процессордың қандай мүмкіндіктері бар?

2.Мәтін дегеніміз не?

3.Мәтінннің қандай түрлері бар?

4.Құжатты сақтаудың қандай жолдары бар?

5.Сақталған құжатты ашу жолдарын атаңдар

6.Құжат терезесін қандай параметрлер бойынша баптауға болады?

7.Құжатты көрудің қандай режімдері бар?

8.Сызғыш қандай режімде тігінен орналасады?

Талқылауға арналған тармақтар:

Құжатқа сызғышты ұалай орналастырамыз және оның артықшылығы неде?

Құжат терезесін қандай параметрлер бойынша баптауға болады?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Алдын ала қарау режиміне өту үшін әрекетттерін сипаттаңдар


Алдыңғы тақырып



Мәтіндерді танып алу программасы. Сканерленген мәтіндерді редакциялау. Құжаттарды мәтіндік процессорға экспорттау


Жоспар


Жоспарлаған

уақыт


Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі

жоспарланған жаттығулармен қатар

ескертпелерді жазыңыз)



Ресурстар



Басталуы

10 мин

Жағымды ахуал туғызу

АКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау.

Жаңа тақырыпты қорытындылау.

Ұйымдастыру.

Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу.

«мен үшін қымбат...» тренингін ұйымдастыру.

Оқушыларға өздеріне қымбат ..айтады. Мысалы: мен үшін отан қымбат.

Сынып оқушыларын сурет қиындылары арқылы 2 топқа бөлемін

Оқушылардың өткен тақырып бойынша алған білімдерін «Фигуралы бес бармақ» әдісі арқылы пысықтау

Оқушылар 2 топқа бөлінген соң әр топтағы оқушыларға өткен тақырып бойынша фигуралар таратылып беріледі,фигура ішіндегі сұрақты оқиды, басқа оқушыларға да қайталана береді


Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері



Ортасы

15 минут



Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.

Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз

« Мəтіндік процессор туралы түсінік. Құжат құру. Құжаттың терезе түрін баптау, құжатты қарау тəртіптері, терезелерді бөлу, ретке келтіру».

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты оқуға тапсырмалар беріледі.

1-топ: Мəтіндік процессор туралы түсінік. Құжат құру

2-топ: . Құжаттың терезе түрін баптау, құжатты қарау тəртіптері, терезелерді бөлу, ретке келтіру

2 топқа берілген тақырыпты постер қорғауды ұсынамын.

Оқушылар жеке оқиды, жұппен талдайды, топпен талықылайды

Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады.


Оқулық,

үлестірме қағаздар,

интерактивті тақта

Практикум

10 минут



Оқулықтағы практикалық тапсырманы дәптерлеріне орындауға беремін

1 топқа:Оқулықтағы 66 беттегі парктикум

2 топқа:Оқулықтағы 75 беттегі парктикум




Сабақты қортыныдылау

5 мин

Тест тапсырмасын орындауға беремін.

1 топқа:Оқулықтағы 66-67 бет

Жауабы.

1-в

2-а

3-д

4-с

5-а

2 топқа:Оқулықтағы 75-76 бет

1-а

2-д

3-в

4-а

5-д

Дәптер, таратпалар


Аяқталуы
5 минут


Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: §9-10

Смайлик арқылы кері байланыс жасау

Жиынтық бағалау парағы

Оқулық,

күнделік

Үлестірме қағаздар

Қосымша ақпарат: интернет мәліметтері

Информатика 10-сынып Арман-пв баспасы,

авторы Сапарғалиева Б.Қ,Масалимова Н.Е, Тезекбаева Г.А, 2014 жыл

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?


Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс










Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.




Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1: 2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары Тексерілді:

Сабақ: №10

Мектеп: №127

Пәні: информатика

Күні: 19-23.11

Мұғалімнің аты-жөні: Б. Жораева

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Құжатты рәсімдеу.Стильдер. Стильдерді өзгерту. Жаңа стиль құру

Сабақ негізделген оқу

мақсаты

  • Стильдер, стилдьдерді өзгерту, жаңа стиль құрудың құрылымдық элементтерімен, қызметімен таныстыру


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Оқушыларға стильдер, стилдьдерді өзгерту, жаңа стиль құру туралы біледі

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Стильдер, стилдьдерді өзгерту, жаңа стиль құрудың құрылымдық элементтерімен, қызметімен таныстыру,стилдерді қолданады

Кейбір оқушылар:

  • құжатқа стиль құруды және стильді қалауынша өзгерете алады.



Тілдік мақсат

Оқушылар:

Стиль құжат мәтіннің сыртқы пішінін белгілейді

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Стильдер, стильдерді өзгерту, жаңа стильдер құру

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

1.Стиль дегеніміз не?

2.Жаңа стильді құру жолдарын атаңдар

3.Стильді өзгерту үшін қай батырманы басамыз?

4.Стиль топтамасының түрлері қандай?

5.Қандай стильмен жұмыс жасаған қолайлы?

6.Стильді стильдер мәзіріне қосу үшін қандай қанатшаны шертеміз?

Талқылауға арналған тармақтар:

  • Жаңа стиль құрудың тәсілдерін ата?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Жаңа құжат ашып, оған Абай Құнанбаевтың өлеңдерін жазып стильдің түрлерін қолданыңдар.


Алдыңғы тақырып



Мəтіндік процессор туралы түсінік. Құжат құру. Құжаттың терезе түрін баптау, құжатты қарау тəртіптері, терезелерді бөлу, ретке келтіру

Жоспар


Жоспарлаған

уақыт


Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі

жоспарланған жаттығулармен қатар

ескертпелерді жазыңыз)



Ресурстар



Басталуы

10 мин

Жағымды ахуал туғызу

АКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау.

Жаңа тақырыпты қорытындылау.

Ұйымдастыру.

Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу.

«мен үшін қымбат...» тренингін ұйымдастыру.

Оқушыларға өздеріне қымбат ..айтады. Мысалы: мен үшін отан қымбат.

Сынып оқушыларын түс таңдау арқылы 2 топқа бөлемін

Оқушылардың өткен тақырып бойынша алған білімдерін «Фишбоун» әдісі арқылы пысықтау

Оқушылар 2 топқа бөлінген соң әр топтағы оқушыларға өткен тақырып бойынша фишбоун плакаты таратылып беріледі, фишбоун плакаты ішіндегі сұрақты оқиды, басқа оқушылар сұрақтарға жауап береді


Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері



Ортасы

15 минут



Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.

Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз

« Стильдер. Стильдерді өзгерту. Жаңа стиль құру».

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты оқуға тапсырмалар беріледі.

1-топ: стиль, стильдерді өзгерту

2-топ: жаңа стиль құру

2 топқа берілген тақырыпты постер қорғауды ұсынамын.

Оқушылар жеке оқиды, жұппен талдайды, топпен талықылайды

Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады.


Оқулық,

үлестірме қағаздар,

интерактивті тақта

Практикум
10 минут



Оқулықтағы деңгейлік практикалық тапсырманы дәптерлеріне орындауға беремін

Оқулықтағы 82 бет





Сабақты қортыныдылау

5 мин

Тест тапсырмасын орындауға беремін

Оқулықтағы 83 бет

Жауабы:

1-а

2-д

3-в

4-в

5-а

Дәптер, таратпалар


Аяқталуы
5 минут


Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: §11

Бағалау.

Тілек ағашы арқылы кері байланыс жасау

Жиынтық бағалау парағы

Оқулық,

күнделік

Үлестірме қағаздар

Қосымша ақпарат: Информатика 10-сынып Арман-пв баспасы,

авторы Сапарғалиева Б.Қ,Масалимова Н.Е, Тезекбаева Г.А, 2014 жыл

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?


Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс










Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.




Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.



Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ: №11

Мектеп:

Пәні: информатика
Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Кеңейтілген алмастыру буфері.Беттің белгіленуі. Бет түсі

Сабақ негізделген оқу

мақсаты

Алмастыру буферінің қызметімен таныстыру,арнаулы символдардың элементтерін қолдану
Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:
кеңейтілген алмастыру буфері,беттің белгіленуі,бет түсі туралы біледі
Оқушылардың басым бөлігі:
Алмастыру буферінің қызметімен танысады,арнаулы символдардың элементтерін қолдана алады
Кейбір оқушылар:
компьютерде алмастыру буфері,беттің белгіленуі.беттің түсі бойынша практикалық тапсырмаларды орындай алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Алмастыру буферінің қызметімен танысады,арнаулы символдардың элементтерін қолдана алады
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Алмасу буфері, кірістіру, символ, беттің түсі
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

1.Көшіру және орын ауыстыру операцияларының арасындағы айырмашылықты атаңдар.

2.Көшіру және орын ауыстыру операцияларында қолданылатын әдістер қандай?

3.Алмасу буфері дегеніміз не?

4.Беттің түсін қалай өзгертуге болады?

5.Беттің орналасуы дегеніміз не?

6.Стандартты орналасу өлшемін атаңдар
Талқылауға арналған тармақтар:
Арнаулы символдарды қалай енгіземіз?
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Көшіру және орын ауыстыру операцияларында қолданылатын әдістерді жазыңдар
Алдыңғы тақырып

Стильдер. Стильдерді өзгерту. Жаңа стиль құру

Жоспар
Жоспарлаған

уақыт
Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі

жоспарланған жаттығулармен қатар

ескертпелерді жазыңыз)
Ресурстар

Басталуы

5 мин



5 минут

Өткенді қайталау

Шаттық шеңберін құру

«қарлы кесек» әдісі

АКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау.

Жаңа тақырыпты қорытындылау.

Ұйымдастыру.

«Ыстық алақан» тренингін ұйымдастыру.

Сынып оқушылары санау арқылы 2 топқа бөлемін

Оқушылардың өткен тақырып бойынша алған білімдерін «Қарлы кесек» әдісі арқылы пысықтау
Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері


Ортасы

15 минут