Файл: ЫСа мерзімді жоспар 1.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 25.03.2024

Просмотров: 107

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 60


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

6-бөлім. Командалық ойын-белсенді қозғалыстың іс-әрекеті

Сабақтың тақырыбы

Командалық ойындағы көшбасшылық

Оқу мақсаттары

8.3.4.1. Денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендету, сондай-ақ техника қауіпсізді бойынша техника қауіпсіздігінің күрделі мәселелерін түсіне білу

Сабақ мақсаттары

Денсаулықты нығайтуға бағытталған бірқатар дене жүктемелері кезінде туындауы мүмкін қауіп-қатерді басқара білу стратегиясын құру және қолдану

Бағалау критерийі

Түрлі жаттығу жұмыстарын орындау барысындағы болуы мүмкін қауіп-қатерлерді анықтайды.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




Баскетбол добы, ысқырғыш, уақыт өлшегіш, баскетбол добы, https://infourok.ru/prezentaciya-po-fizicheskoy-kulture-na-temu-tehnika-bezopasnosti-na-urokah-sportivnih-igr-basketbol-411942.html

https://www.youtube.com/watch?v=mor5dSJ-8SU

Сабақтың

ортасы

30 минут

(С, ҚБ) «Баскетбол ойыны сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы» презентациясын көрсету.

Оқушылармен бірге қауіпсіздік техникасын және денсаулыққа төнетін қауіп деңгейін төмендетудің әдістерін талдаңыз.

Слайды презентацияға пікір білдіріңіз, сәйкес сұрақтар қойыңыз.

Бағдарламаның басқа бөлімдеріндегі қауіпсіздік техникаларымен салыстырыңыз.

(Ж, Т, ҚБ) «Екі сапта доп берудің негізгі түрлері». Сынып екі командаға бөлінеді. Әр команда өзара екі бөлініп, алаңның екі жағына тұрады. Саптағы ойыншылар бір-біріне қарама-қарсы тұрады, олардың ара-қашықтықтары 3-5 м болады, ал әр жұптың арасындағы интервал шамамен 2 м болады.

Таңдалған көшбасшыға командаға арналған тапсырма жазылған карточка беріледі. Ол өз командасына допты дұрыс берудің ережелерін түсіндіреді.

Тапсырма (төмендегі суретті қараңыз): 1-ойыншы, яғни қолында добы бар бірінші оқушы 2-ойыншыға (1) допты екі қолымен кеуде тұсынан лақтырып береді. Допты беру кезінде ол оңға қарай жылжып, 2-ші және 4-ші ойыншының ортасына орын ауыстырады. 2-ші ойыншы допты қағып алып, қозғалып бара жатқан 1-ойыншыға допты кері лақтырады (2). Бұл доп берудің аралық ұзындығы 2-2,25 м болады. 1-ойыншы 2-ші және 4-ші ойыншының ортасына барып тұрғаннан кейін, ол қолындағы допты 4-ші ойыншыға беруі керек (3). Осы кезде 2-ойыншы алаңды кесіп өтіп, 1-ойыншының орнына тұрады. 4-ойыншы допты кеуде тұсынан екі қолымен лақтырып, оны 3-ойыншыға береді (4) де, солға жылжиды. Ол алға жылжыған кезде 3-ойыншы допты кері қайтарып (5) 4-ойыншының орнына барады. 4-ойыншы допты 5-ойыншының қолына береді (6). 5-ойыншы допты екі қоымен кеуде тұсынан лақтырып 6-ойыншыға беріп, өзі оңға жылжиды, ал 6-ойыншы 5-ойыншыға допты қайтарып, алаңды кесіп өтіп, 5-ойыншының бастапқы орнына барады. Ойын осылай жалғаса береді.

Нұсқа: допты әртүрлі әдістермен лақтыруды қолданып көруге болады.

Саптардың арасындағы бес метрлік ара қашықтықты кеңейтуге болады.

Допты беру және орын ауыстыру кезіндегі қауіпсіздік техникаларына назар аударыңыз.

Допты бар күшімен беруі керек. Допты қағып алушы ойыншы лақтырушының қалай лақтырып жатқанын, сондай-ақ лақтырушы ойыншы қағып алушының қалай қағып алайын деп жатқанын көруі керек.

Егер допты дұрыс бермесе немесе доп далаға кетіп қалатын болса, оған лақтырушы ойыншының кінәлі болатынын оқушыларға ескертіңіз.

Сұраңыз: Доппен бірге орын ауыстырған кезде қауіпсіздік техникасын сақтау қаншалықты маңызды?

(Т, Тәж., ҚБ) «Допты алып жүру». Сынып командаларға бөлінеді. Таңдалған көшбасшыға тапсырмалар жазылған карточка беріледі. Ол тапсырмалармен танысып, эстафетаны қалай орындау керектігі туралы өз командасымен ақылдасады. Тапсырма жазылған карточка. Белгі бойынша үш команданың бағытталушылары баскетбол добын мәреге алып келеді. Допты кеуде тұсынан екі қолымен баскетбол себетіне бес рет лақтырып, допты жерге соғып өз командасына оралады да, эстафетаны екінші ойыншыға береді. Аяқтаған команда қолдарын көтереді.

Тапсырмалар жазылған карточка әртүрлі болуы мүмкін. Оқушыларға баскетбол добын беру кезіндегі қауіпсіздік техникаларын түсіндіріңіз.

Көшбасшыларға допты алып жүруге арналған өздерінің эстафеталарын ойлап табуды тапсырма етіп беріңіз.

Көшбасшылық дағдыларды және командада таңдалған көшбасшылардың жұмыстарын талдаңыз.

Жұптарға бөлініп, жұппен жұмыс жасаңыз. Баскетбол ойынынындағы ойыншы іс-әрекетін (допты қағып алу, допты беру, қадам жасау, допты алып жүру т.б ) жұппен талқылап, сол уақытта/жерде болуы мүмкін әсер ететін қауіп-қатерді сипаттаңыз. Допты алып жүру әдісінің бір-екі түрін көрсетіңіз. Ойында техника қауіпсіздігінің күрделілігін анықтаңыз.

Дескриптор

- допты қағып алу, беру т.б. әдістерін жұпта талқылайды;

- төнетін қауіп-қатерді сипаттайды;

- допты алып жүрудің кем дегенде жеңілдетілген бір түрін көрсетеді;

- техника қауіпсіздігінің күрделілігін анықтайды.

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.



ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 61


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

6-бөлім. Командалық ойын-белсенді қозғалыстың іс-әрекеті

Сабақтың тақырыбы

Командалық ойындағы көшбасшылық

Оқу мақсаттары

8.3.4.1. Денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендету, сондай-ақ техника қауіпсізді бойынша техника қауіпсіздігінің күрделі мәселелерін түсіне білу

Сабақ мақсаттары

Денсаулықты нығайтуға бағытталған бірқатар дене жүктемелері кезінде туындауы мүмкін қауіп-қатерді басқара білу стратегиясын құру және қолдану

Бағалау критерийі

Түрлі жаттығу жұмыстарын орындау барысындағы болуы мүмкін қауіп-қатерлерді анықтайды.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




Баскетбол добы, ысқырғыш, уақыт өлшегіш, баскетбол добы, https://infourok.ru/prezentaciya-po-fizicheskoy-kulture-na-temu-tehnika-bezopasnosti-na-urokah-sportivnih-igr-basketbol-411942.html

https://www.youtube.com/watch?v=mor5dSJ-8SU

Сабақтың

ортасы

30 минут

(С, ҚБ) «Баскетбол ойыны сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы» презентациясын көрсету.

Оқушылармен бірге қауіпсіздік техникасын және денсаулыққа төнетін қауіп деңгейін төмендетудің әдістерін талдаңыз.

Слайды презентацияға пікір білдіріңіз, сәйкес сұрақтар қойыңыз.

Бағдарламаның басқа бөлімдеріндегі қауіпсіздік техникаларымен салыстырыңыз.

(Ж, Т, ҚБ) «Екі сапта доп берудің негізгі түрлері». Сынып екі командаға бөлінеді. Әр команда өзара екі бөлініп, алаңның екі жағына тұрады. Саптағы ойыншылар бір-біріне қарама-қарсы тұрады, олардың ара-қашықтықтары 3-5 м болады, ал әр жұптың арасындағы интервал шамамен 2 м болады.

Таңдалған көшбасшыға командаға арналған тапсырма жазылған карточка беріледі. Ол өз командасына допты дұрыс берудің ережелерін түсіндіреді.

Тапсырма (төмендегі суретті қараңыз): 1-ойыншы, яғни қолында добы бар бірінші оқушы 2-ойыншыға (1) допты екі қолымен кеуде тұсынан лақтырып береді. Допты беру кезінде ол оңға қарай жылжып, 2-ші және 4-ші ойыншының ортасына орын ауыстырады. 2-ші ойыншы допты қағып алып, қозғалып бара жатқан 1-ойыншыға допты кері лақтырады (2). Бұл доп берудің аралық ұзындығы 2-2,25 м болады. 1-ойыншы 2-ші және 4-ші ойыншының ортасына барып тұрғаннан кейін, ол қолындағы допты 4-ші ойыншыға беруі керек (3). Осы кезде 2-ойыншы алаңды кесіп өтіп, 1-ойыншының орнына тұрады. 4-ойыншы допты кеуде тұсынан екі қолымен лақтырып, оны 3-ойыншыға береді (4) де, солға жылжиды. Ол алға жылжыған кезде 3-ойыншы допты кері қайтарып (5) 4-ойыншының орнына барады. 4-ойыншы допты 5-ойыншының қолына береді (6). 5-ойыншы допты екі қоымен кеуде тұсынан лақтырып 6-ойыншыға беріп, өзі оңға жылжиды, ал 6-ойыншы 5-ойыншыға допты қайтарып, алаңды кесіп өтіп, 5-ойыншының бастапқы орнына барады. Ойын осылай жалғаса береді.

Нұсқа: допты әртүрлі әдістермен лақтыруды қолданып көруге болады.

Саптардың арасындағы бес метрлік ара қашықтықты кеңейтуге болады.

Допты беру және орын ауыстыру кезіндегі қауіпсіздік техникаларына назар аударыңыз.

Допты бар күшімен беруі керек. Допты қағып алушы ойыншы лақтырушының қалай лақтырып жатқанын, сондай-ақ лақтырушы ойыншы қағып алушының қалай қағып алайын деп жатқанын көруі керек.

Егер допты дұрыс бермесе немесе доп далаға кетіп қалатын болса, оған лақтырушы ойыншының кінәлі болатынын оқушыларға ескертіңіз.

Сұраңыз: Доппен бірге орын ауыстырған кезде қауіпсіздік техникасын сақтау қаншалықты маңызды?

(Т, Тәж., ҚБ) «Допты алып жүру». Сынып командаларға бөлінеді. Таңдалған көшбасшыға тапсырмалар жазылған карточка беріледі. Ол тапсырмалармен танысып, эстафетаны қалай орындау керектігі туралы өз командасымен ақылдасады. Тапсырма жазылған карточка. Белгі бойынша үш команданың бағытталушылары баскетбол добын мәреге алып келеді. Допты кеуде тұсынан екі қолымен баскетбол себетіне бес рет лақтырып, допты жерге соғып өз командасына оралады да, эстафетаны екінші ойыншыға береді. Аяқтаған команда қолдарын көтереді.

Тапсырмалар жазылған карточка әртүрлі болуы мүмкін. Оқушыларға баскетбол добын беру кезіндегі қауіпсіздік техникаларын түсіндіріңіз.

Көшбасшыларға допты алып жүруге арналған өздерінің эстафеталарын ойлап табуды тапсырма етіп беріңіз.

Көшбасшылық дағдыларды және командада таңдалған көшбасшылардың жұмыстарын талдаңыз.

Жұптарға бөлініп, жұппен жұмыс жасаңыз. Баскетбол ойынынындағы ойыншы іс-әрекетін (допты қағып алу, допты беру, қадам жасау, допты алып жүру т.б ) жұппен талқылап, сол уақытта/жерде болуы мүмкін әсер ететін қауіп-қатерді сипаттаңыз. Допты алып жүру әдісінің бір-екі түрін көрсетіңіз. Ойында техника қауіпсіздігінің күрделілігін анықтаңыз.

Дескриптор

- допты қағып алу, беру т.б. әдістерін жұпта талқылайды;

- төнетін қауіп-қатерді сипаттайды;

- допты алып жүрудің кем дегенде жеңілдетілген бір түрін көрсетеді;

- техника қауіпсіздігінің күрделілігін анықтайды.

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.



ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 62


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

6-бөлім. Командалық ойын-белсенді қозғалыстың іс-әрекеті

Сабақтың тақырыбы

Командалық ойындағы көшбасшылық

Оқу мақсаттары

8.2.2.1. Көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді көрсету және қолдана білу

Сабақ мақсаттары

Көшбасшылық, сондай-ақ команда құрамында жұмыс істей білу дағдыларын дамыту және қолдану

Бағалау критерийі

Түрлі жаттығу жұмыстарын орындау барысындағы болуы мүмкін қауіп-қатерлерді анықтайды.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




Әрбір қызмет түрі үшін үлкен бос кеңістік, баскетбол добы, ысқырғыш мұғалімге, уақыт өлшегіш, баскетбол қалқаны, техникалық жабдықтар.

Ғаламтор ресурсына сілтеме: Баскетбол ойынының қауіпсіздік ережесі:

Сабақтың

ортасы

30 минут

(С, Ж, К, ҚБ) «Мерген». Танысу үшін капитанға командаға арналған тапсырмалар жазылған оқу карточкасы беріледі. Ол командасымен бірге тапсырмалармен танысып, эстафетаны қалай орындау керектігін түсіндіреді. Тапсырмалар жазылған карточка: команда бойынша үш команданың бағытталушылары баскетбол себетіне қарай жүгіреді. Баскетбол добын алып, оны себетке лақтырады. Егер ойыншы допты себетке түсіре алса, ол өз командасына бір ұпай қосады, егер түсіре алмаса-бөгелмей, допты жерге соғып, өз командасына қайта келеді де эстафетаны келесі ойыншыға береді.

Тапсырмалар жазылған карточка әртүрлі болуы мүмкін. Допты себетке алаңның әртүрлі нүктесінен лақтыруға болады.

Эстафетаны бірнеше әдістерді пайдаланып, кешенді түрде де өткізуге болады.

Сұраңыз: Команда капитаны өзін көшбасшы болдым деп есептей ме? Егер көшбасшы болса, оған не көмектесті, керісінше не кедергі келтірді?

Топтан сұраңыз: Топ капитанға қандай кеңес береді: капитан қандай әрекетін өзгертуі керек?

Допты кәрзеңкеге лақтыру әдісінің түрлерін көрсетуде, көшбасшылық дағдысын қолданыңыз (жүгіріп келіп лақтыру, бір орыннан лақтыру, бір қырыннан лақтыру, екі қолмен лақтыру т.б).

Дескриптор

- допты кәрзеңкеге лақтыру әдістерін орындап, көрсетеді;

- көшбасшылық дағдысын қолданады.

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.




ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 63


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

6-бөлім. Командалық ойын-белсенді қозғалыстың іс-әрекеті

Сабақтың тақырыбы

Командалық ойындағы көшбасшылық

Оқу мақсаттары

8.2.2.1. Көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді көрсету және қолдана білу

Сабақ мақсаттары

Көшбасшылық, сондай-ақ команда құрамында жұмыс істей білу дағдыларын дамыту және қолдану

Бағалау критерийі

Түрлі жаттығу жұмыстарын орындау барысындағы болуы мүмкін қауіп-қатерлерді анықтайды.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




Әрбір қызмет түрі үшін үлкен бос кеңістік, баскетбол добы, ысқырғыш мұғалімге, уақыт өлшегіш, баскетбол қалқаны, техникалық жабдықтар.

Ғаламтор ресурсына сілтеме: Баскетбол ойынының қауіпсіздік ережесі:

Сабақтың

ортасы

30 минут

(С, Ж, К, ҚБ) «Мерген». Танысу үшін капитанға командаға арналған тапсырмалар жазылған оқу карточкасы беріледі. Ол командасымен бірге тапсырмалармен танысып, эстафетаны қалай орындау керектігін түсіндіреді. Тапсырмалар жазылған карточка: команда бойынша үш команданың бағытталушылары баскетбол себетіне қарай жүгіреді. Баскетбол добын алып, оны себетке лақтырады. Егер ойыншы допты себетке түсіре алса, ол өз командасына бір ұпай қосады, егер түсіре алмаса-бөгелмей, допты жерге соғып, өз командасына қайта келеді де эстафетаны келесі ойыншыға береді.

Тапсырмалар жазылған карточка әртүрлі болуы мүмкін. Допты себетке алаңның әртүрлі нүктесінен лақтыруға болады.

Эстафетаны бірнеше әдістерді пайдаланып, кешенді түрде де өткізуге болады.

Сұраңыз: Команда капитаны өзін көшбасшы болдым деп есептей ме? Егер көшбасшы болса, оған не көмектесті, керісінше не кедергі келтірді?

Топтан сұраңыз: Топ капитанға қандай кеңес береді: капитан қандай әрекетін өзгертуі керек?

Допты кәрзеңкеге лақтыру әдісінің түрлерін көрсетуде, көшбасшылық дағдысын қолданыңыз (жүгіріп келіп лақтыру, бір орыннан лақтыру, бір қырыннан лақтыру, екі қолмен лақтыру т.б).

Дескриптор

- допты кәрзеңкеге лақтыру әдістерін орындап, көрсетеді;

- көшбасшылық дағдысын қолданады.

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.




ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 64


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

6-бөлім. Командалық ойын-белсенді қозғалыстың іс-әрекеті

Сабақтың тақырыбы

Ойын кезіндегі қозғалыс үйлесімділігін дамыту

Оқу мақсаттары

8.2.8.1. Түрлі қимыл-қозғалыс негіздерінен туындаған рөлдерді көрсету және салыстыра білу

Сабақ мақсаттары

Түрлі қимыл-қозғалыстармен шарттастырылған рөлдерді орындау және олардың айырмашылықтарын сезіне білу

Бағалау критерийі

Қимыл-қозғалыс рөлдерін анықтайды.

Жаттығуларды тиянақты әрі сапалы орындайды

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




баскетбол добы, ысқырғыш мұғалімге, уақыт өлшегіш.


Сабақтың

ортасы

30 минут

(Ж, К, ҚБ) «Екі допты беру». 1-ойыншы шрафтық лақтыру орнының жоғарысында өзінің бес серіктесіне қарама-қарсы тұрады. Оның қолында да, қарсы тұрған бес серіктесінің біреуінің қолында да доп болады. 1-ойыншы кез келген серіктесіне допты лақтырады, дәл сол уақытта оған кері доп лақтырылады. 1-ойыншының мақсаты-допты беру арқылы келесі допты қағып алу. Ол қателік жібергенге дейін ойынды жалғастырады. Ол қателік жіберген кезде, оның орнына басқа ойыншы келеді. Ойын барлық қатысушы ойнап болғанға дейін жалғасады.

Оқушыларға шрафтық лақтыру орнында тұрған ойыншының тез қимылдап, допты дұрыс, дәл беруі керектігін түсіндіріңіз.

Сұраңыз: Штрафтық лақтыру аумағында тұрған ойыншы қандай рөл атқарады?

(Т, К, ҚБ) «Допты жерге соғып, оны сақинаның астынан беру». Сынып топтарға бөлінеді. Допты жерге соғушы ойыншылар жоғарыдан екі қолмен допты лақтырады. Мұғалім шеңбердің шетінде тұрып допты себетке лақтырады. Себеттің екі жағында допты соғушы ойыншылар тұрады. Оның бірі допты алып, сақинаның астынан мұғалімге қайтарып береді. Доп берілген алаңдағы ойыншы допты соғушы ойыншы позициясын анықтау үшін бір жерден екінші жерге орын ауыстырады.

Допты жерге 2-3 рет соққаннан кейін допты соғушы өз сабының соңына барып тұрып, жаттығуды жалғастырады. Алаңдағы ойыншылар және допты соғушы ойыншылар жаттығу кезінде орындарымен ауысып отырады.

Алаңға көбінесе артқы сызықтың ойыншылары тұрады, допты соғушылардың орны орта болып есептеледі. Допты дәл беруді, ойыншылардың әрекеттерін бақылаңыз.

Оқу ойындарын өткізу кезінде бұл ойындарды қолдануға болады.

Оқушыларға ойындағы рөлдерді салыстырып көруді ұсыныңыз.

Спорттық және қозғалмалы ойындар.

Волейбол ойыны:

Қысқа көтерілген допты шабуылдап соғу әдістерін үйрету;

Екінші сызықтан шабуылдап соғу әдістерін үйрету;

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.