Файл: ЫСа мерзімді жоспар 1.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 25.03.2024

Просмотров: 98

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 75


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

6-бөлім. Командалық ойын-белсенді қозғалыстың іс-әрекеті

Сабақтың тақырыбы

Сергектікті, тапқырлықты және ұқыптылықты дамыту ойындары

Оқу мақсаттары

8.2.1.1. Өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу, қимыл әрекеттерімен байланысты білімді көрсете білу

Сабақ мақсаттары

Қимыл-қозғалыс әрекеттері арқылы өзгермелі жағдайға жауап қайтара білуге бейімделу

Бағалау критерийі

Орындалатын әрекеттерді көрсетеді.

Қимыл-әрекеттеріне байланысты қозғалыс дағдыларын жетілдіреді.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




Әрбір қызмет түрі үшін үлкен бос кеңістік, баскетбол добы, ысқырғыш мұғалімге, уақыт өлшегіш.

https://www.youtube.com/watch?v= X4wNW8dp2YU

http://avangardsport.at.ua/blog/podvizhnye_igry_v_podgotovke_basketbolistov/2012-06-14-83#.WgE631Vl_IU

Сабақтың

ортасы

30 минут

(Т, К, ҚБ) «Доппен жарысу». Оқушылар алаңның екі жағына ортаға қарап сапқа тұрады. Бір команда оң жақта, екінші команда сол жақта тұрады. Ойыншылардың бір-бірінен ара-қашықтығы 3-4 қадам. Ойыншылар кезек бойынша саналады.

Мұғалім допты алаңға лақтырып, бір нөмірді айтады. Сол нөмірлі екі ойыншы ортаға шығып, допты алуға тырысады. Допты қағып алған ойыншы оны өз командасының соңында тұрған ойыншыға береді. Допты қағып ала алмаған ойыншы допты қайтадан алуға тырысады. Егер ойыншы сапқа доптан бұрын жетсе, онда өз командасына ұпай қосылады. Көп ұпай жинаған команда жеңіске жетеді.

Қауіпсіздік техникасын қайталаңыз. Допты кез келген үйренген әдіспен беруге болады. Екі команда ойыншыларының арасындағы ара-қашықтықтың сақталуын қадағалаңыз. Допты қолынан шығарып алған ойыншы өз орнына келіп ойынды жалғастыра береді.

Нұсқа:-допты алған ойыншы оны сақинаға лақтырады, оның түсуі міндетті емес;

-допты алған ойыншы оны сақинаға лақтырады, оның түсуі міндетті.

Сұраңыз: Бұл ойын қандай физикалық қасиеттерді дамытады?

(Ж, Т, ҚБ) «Екі қадам». Сынып бірнеше командаға бөлінеді де белгіленген уақыт ішінде төменде келтірілген арнайы жаттығуларды орындайды:

-Серіктесіне допты бергеннен кейін екі қадам жасау;

-Серіктесінің қолынан допты алып, екі қадам жасағаннан кейін лақтыру;

-Допты серіктесіне берудің орнына допты жерге соғып жүру, екі қадам жасау;

-Екі қадам жасап допты лақтырған серіктесіне артқа қарап допты беру.

Арнайы жаттығуларды жасағаннан кейін командаларға жарыс өткізу керек: Командалар екі қадам жасап, қарсылас команданың себетіне допты лақтырып, дәл түскен доп санын дауыстап санайды. Белгіленген уақыт ішінде екі қадам жасағаннан кейін себетке допты көп түсірген команда жеңіске жетеді.

Допты дұрыс лақтырудың ойынның сәтті болуына байланысты екендігіне оқушылар назарын аударыңыз. Баскетбол ойынындағы басты техниканың бірі-допты себетке лақтыру, сондықтан бұл арнайы жаттығуларға ерекше мән беріп орындау керек.

Сұраңыз: Бір-бірімен қарым-қатынас жасау және кері байланыс пайдалы әрі нәтижелі ме?

Ойынның тактикасы мен стратегиясы оның сәтті өтуіне әсер ете ме?

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 76


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

6-бөлім. Командалық ойын-белсенді қозғалыстың іс-әрекеті

Сабақтың тақырыбы

Сергектікті, тапқырлықты және ұқыптылықты дамыту ойындары

Оқу мақсаттары

8.2.1.1. Өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу, қимыл әрекеттерімен байланысты білімді көрсете білу

Сабақ мақсаттары

Қимыл-қозғалыс әрекеттері арқылы өзгермелі жағдайға жауап қайтара білуге бейімделу

Бағалау критерийі

Орындалатын әрекеттерді көрсетеді.

Қимыл-әрекеттеріне байланысты қозғалыс дағдыларын жетілдіреді.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




Әрбір қызмет түрі үшін үлкен бос кеңістік, баскетбол добы, ысқырғыш мұғалімге, уақыт өлшегіш.

https://www.youtube.com/watch?v= X4wNW8dp2YU

http://avangardsport.at.ua/blog/podvizhnye_igry_v_podgotovke_basketbolistov/2012-06-14-83#.WgE631Vl_IU

Сабақтың

ортасы

30 минут

(Т, К, ҚБ) «Доппен жарысу». Оқушылар алаңның екі жағына ортаға қарап сапқа тұрады. Бір команда оң жақта, екінші команда сол жақта тұрады. Ойыншылардың бір-бірінен ара-қашықтығы 3-4 қадам. Ойыншылар кезек бойынша саналады.

Мұғалім допты алаңға лақтырып, бір нөмірді айтады. Сол нөмірлі екі ойыншы ортаға шығып, допты алуға тырысады. Допты қағып алған ойыншы оны өз командасының соңында тұрған ойыншыға береді. Допты қағып ала алмаған ойыншы допты қайтадан алуға тырысады. Егер ойыншы сапқа доптан бұрын жетсе, онда өз командасына ұпай қосылады. Көп ұпай жинаған команда жеңіске жетеді.

Қауіпсіздік техникасын қайталаңыз. Допты кез келген үйренген әдіспен беруге болады. Екі команда ойыншыларының арасындағы ара-қашықтықтың сақталуын қадағалаңыз. Допты қолынан шығарып алған ойыншы өз орнына келіп ойынды жалғастыра береді.

Нұсқа:-допты алған ойыншы оны сақинаға лақтырады, оның түсуі міндетті емес;

-допты алған ойыншы оны сақинаға лақтырады, оның түсуі міндетті.

Сұраңыз: Бұл ойын қандай физикалық қасиеттерді дамытады?

(Ж, Т, ҚБ) «Екі қадам». Сынып бірнеше командаға бөлінеді де белгіленген уақыт ішінде төменде келтірілген арнайы жаттығуларды орындайды:

-Серіктесіне допты бергеннен кейін екі қадам жасау;

-Серіктесінің қолынан допты алып, екі қадам жасағаннан кейін лақтыру;

-Допты серіктесіне берудің орнына допты жерге соғып жүру, екі қадам жасау;

-Екі қадам жасап допты лақтырған серіктесіне артқа қарап допты беру.

Арнайы жаттығуларды жасағаннан кейін командаларға жарыс өткізу керек: Командалар екі қадам жасап, қарсылас команданың себетіне допты лақтырып, дәл түскен доп санын дауыстап санайды. Белгіленген уақыт ішінде екі қадам жасағаннан кейін себетке допты көп түсірген команда жеңіске жетеді.

Допты дұрыс лақтырудың ойынның сәтті болуына байланысты екендігіне оқушылар назарын аударыңыз. Баскетбол ойынындағы басты техниканың бірі-допты себетке лақтыру, сондықтан бұл арнайы жаттығуларға ерекше мән беріп орындау керек.

Сұраңыз: Бір-бірімен қарым-қатынас жасау және кері байланыс пайдалы әрі нәтижелі ме?

Ойынның тактикасы мен стратегиясы оның сәтті өтуіне әсер ете ме?

Спорттық және қозғалмалы ойындар.

Аяқ добы ойыны:

Футбол ойыны туралы жалпы түсінік беру;

Футбол ойынының кауіпсіздік ережелерін түсіндіру;

Футбол ойынының алаңы және добы туралы мәлімет беру;

Футбол ойынының жалпы ережелерін түсіндіру;

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.



ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 77


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

6-бөлім. Командалық ойын-белсенді қозғалыстың іс-әрекеті

Сабақтың тақырыбы

Сергектікті, тапқырлықты және ұқыптылықты дамыту ойындары

Оқу мақсаттары

8.2.6.1. Жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін көрсету және салыстыра білу

Сабақ мақсаттары

Жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін білу

Бағалау критерийі

Жарыс кезіндегі әрекеттерге төрелік жасайды

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




Әрбір қызмет түрі үшін үлкен бос кеңістік, баскетбол добы, ысқырғыш мұғалімге, уақыт өлшегіш, конустар.

Ғаламтор ресурсына сілтеме: Баскетбол жарысы

https://www.youtube.com/watch?v=VP8pBJsGa-4

Сабақтың

ортасы

30 минут

(Т, К, ҚБ) «Допты өз командаңы беру». Баскетбол алаңында баскетбол себетінің екі жағына радиусы 1 м болатын бір-бір шеңбер сызылады. Ойынға екі команда қатысады және қатысушылар саны бесеуден артық болмауы керек. Бір қорғаушы тылдық аймақта, үш шабуылшы өздері қалаған орында, ал қалған бір қағып алушы алдыңғы қатарда тұрады. Ойыншылар допты бір-біріне бере отырып, шеңберде тұрған серіктесіне береді. Қағып алынған әрбір доп үшін команда ұпайға ие болып, одан кейін ойын шеңберден басталады. Доаты қағып алушыға сызылған шеңбердің кез келген жағынан беруге болады. Қағып алушы допты ауадан қағып алған кезде ғана ұпай беріледі. Егер өрескел қателік кетсе, штрафтық лақтыру болады және ол орталық шеңберден кез келген бағытта лақтырылады. Егер шарфты лақтыру кезінде ол бірден қағып алушыға жетсе, бір ұпай қосылады. Ойын барысында ойыншылардың орын ауыстырып, қағып алушыны өзгертулеріне болады. 5 минут ішінде көп ұпай жинаған команда жеңіске жетеді.

Ойында баскетбол ойынының барлық ережелері сақталады. Ойыншылардың шеңбер сызығын басуына немесе шеңберден тұрғандардың одан шығуына тыйым салынады. Егер қағып алушы допты қағу үшін секірсе, ол сол шеңбердің ішінде болуы керек. Бұл ережені бұзған жағдайда доп келесі командаға беріліп, олар жақын жердегі шеткі сызықтан лақтырады.

Ойын ережесін талқылаңыз, жарысқа және төрелік жасауға талдау жүргізіңіз.

(Ж, Т, ҚБ) Сыныпты бірнеше командаға бөліп, баскетбол элементтерін қолданып эстафета өткізу керек.

1) «Допты жерге ұру арқылы челнок жүгіру», Әр командада баскетбол добы болады. Қолдарында добы бар ойыншылар челнок жүгірісімен белгіленген жерге дейін допты жерге соғып барып, қайта келіп допты келесі ойыншыға береді.

2) «Допты жерге ұрып жүріп бағытты өзгерту». Белгі бойыншы бірінші ойыншылар конустардың арасымен жүгіріп, доп лақтыру сызығына дейін жетеді де лопты кеуде тұсынан екі қолымен келесі ойыншыға береді.

3) «Допты себетке лақтыру». Бірінші ойыншыларда баскетбол добы болады. Мұғалімнің белгісі бойынша бірінші ойыншылар алға жүгіріп, допты себетке лақтырып, кері қайтады. Алаңның ортасына келген кезде допты өз командасының келесі ойыншысына лақтырады да, өздері саптың соңына тұрады.

Эстафета барлық қатысушылар тапсырманы орындап болғанға дейін жалғасады. Эстафетаны бірінші аяқтаған команда жеңіске жетеді.

Оқушылардың допты қағып алмай, оны жерге дұрыс ұрып жүруіне назар аударыңыз.

Допты жерге ұрып жүру техникасының дұрыс сақталуын бақылаңыз.

Допты жерге оң және сол қолмен соғуы керек.

Оқушылардың жарыс кезінде техникалық әдістерді дұрыс орындауларына назар аудару керек.

Сұраңыз: Өзіңіздің сенімділігіңізді арттыру үшін әрекетті қалай өзгертуге болады?

Бірлесіп жұмыс жасау кезінде көшбашылық қабілетті қалай дамытуға болады?

Басқа қатысушылар жасайтын кері байланыс тиімді болады деп кепілдік бере аласыз ба?

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.



ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 78


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

6-бөлім. Командалық ойын-белсенді қозғалыстың іс-әрекеті

Сабақтың тақырыбы

Сергектікті, тапқырлықты және ұқыптылықты дамыту ойындары

Оқу мақсаттары

8.2.6.1. Жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін көрсету және салыстыра білу

Сабақ мақсаттары

Жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін білу

Бағалау критерийі

Жарыс кезіндегі әрекеттерге төрелік жасайды

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




Әрбір қызмет түрі үшін үлкен бос кеңістік, баскетбол добы, ысқырғыш мұғалімге, уақыт өлшегіш, конустар.

Ғаламтор ресурсына сілтеме: Баскетбол жарысы

https://www.youtube.com/watch?v=VP8pBJsGa-4

Сабақтың

ортасы

30 минут

(Т, К, ҚБ) «Допты өз командаңы беру». Баскетбол алаңында баскетбол себетінің екі жағына радиусы 1 м болатын бір-бір шеңбер сызылады. Ойынға екі команда қатысады және қатысушылар саны бесеуден артық болмауы керек. Бір қорғаушы тылдық аймақта, үш шабуылшы өздері қалаған орында, ал қалған бір қағып алушы алдыңғы қатарда тұрады. Ойыншылар допты бір-біріне бере отырып, шеңберде тұрған серіктесіне береді. Қағып алынған әрбір доп үшін команда ұпайға ие болып, одан кейін ойын шеңберден басталады. Доаты қағып алушыға сызылған шеңбердің кез келген жағынан беруге болады. Қағып алушы допты ауадан қағып алған кезде ғана ұпай беріледі. Егер өрескел қателік кетсе, штрафтық лақтыру болады және ол орталық шеңберден кез келген бағытта лақтырылады. Егер шарфты лақтыру кезінде ол бірден қағып алушыға жетсе, бір ұпай қосылады. Ойын барысында ойыншылардың орын ауыстырып, қағып алушыны өзгертулеріне болады. 5 минут ішінде көп ұпай жинаған команда жеңіске жетеді.

Ойында баскетбол ойынының барлық ережелері сақталады. Ойыншылардың шеңбер сызығын басуына немесе шеңберден тұрғандардың одан шығуына тыйым салынады. Егер қағып алушы допты қағу үшін секірсе, ол сол шеңбердің ішінде болуы керек. Бұл ережені бұзған жағдайда доп келесі командаға беріліп, олар жақын жердегі шеткі сызықтан лақтырады.

Ойын ережесін талқылаңыз, жарысқа және төрелік жасауға талдау жүргізіңіз.

(Ж, Т, ҚБ) Сыныпты бірнеше командаға бөліп, баскетбол элементтерін қолданып эстафета өткізу керек.

1) «Допты жерге ұру арқылы челнок жүгіру», Әр командада баскетбол добы болады. Қолдарында добы бар ойыншылар челнок жүгірісімен белгіленген жерге дейін допты жерге соғып барып, қайта келіп допты келесі ойыншыға береді.

2) «Допты жерге ұрып жүріп бағытты өзгерту». Белгі бойыншы бірінші ойыншылар конустардың арасымен жүгіріп, доп лақтыру сызығына дейін жетеді де лопты кеуде тұсынан екі қолымен келесі ойыншыға береді.

3) «Допты себетке лақтыру». Бірінші ойыншыларда баскетбол добы болады. Мұғалімнің белгісі бойынша бірінші ойыншылар алға жүгіріп, допты себетке лақтырып, кері қайтады. Алаңның ортасына келген кезде допты өз командасының келесі ойыншысына лақтырады да, өздері саптың соңына тұрады.

Эстафета барлық қатысушылар тапсырманы орындап болғанға дейін жалғасады. Эстафетаны бірінші аяқтаған команда жеңіске жетеді.

Оқушылардың допты қағып алмай, оны жерге дұрыс ұрып жүруіне назар аударыңыз.

Допты жерге ұрып жүру техникасының дұрыс сақталуын бақылаңыз.

Допты жерге оң және сол қолмен соғуы керек.

Оқушылардың жарыс кезінде техникалық әдістерді дұрыс орындауларына назар аудару керек.

Сұраңыз: Өзіңіздің сенімділігіңізді арттыру үшін әрекетті қалай өзгертуге болады?

Бірлесіп жұмыс жасау кезінде көшбашылық қабілетті қалай дамытуға болады?

Басқа қатысушылар жасайтын кері байланыс тиімді болады деп кепілдік бере аласыз ба?

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.



ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 79


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

7-бөлім. Командалық ойынның негізгі дағдысы

Сабақтың тақырыбы

Қауіпсіздік ережесі. Ойын техникасы

Оқу мақсаттары

8.3.4.1. Денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендету, сондай-ақ техника қауіпсізді бойынша техника қауіпсіздігінің күрделі мәселелерін түсіне білу

Сабақ мақсаттары

Денсаулықты нығайтуға бағытталған бірқатар дене жүктемелері кезінде туындауы мүмкін қауіп-қатерді басқара білу стратегиясын құру және қолдану

Бағалау критерийі

Түрлі жаттығу жұмыстарын орындау барысындағы болуы мүмкін қауіп-қатерлерді анықтайды.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




Әрбір қызмет түрі үшін үлкен бос кеңістік, футбол добы, ысқырғыш мұғалімге, бор,

Ғаламтор ресурсына сілтеме: Футбол добының жүргізу қауіпсіздік ережесі:

https://vzsf.ru/tehnika/tehnika-vedeniya-myacha/

Әрбір қызмет түрі үшін үлкен бос кеңістік, футбол добы, ысқырғыш мұғалімге, конустар.

Ғаламтор ресурсына сілтеме: Футбол ойнының техникасы

https://infourok.ru/podvizhnie-igri-s-elementami-futbola-1461767.html

Сабақтың

ортасы

30 минут

(С, Ж) Мұғалім қауіпсіздік техникасы бойынша түсіндірме жұмысын жүргізеді. Оқушылар футбол добын пайдалану кезіндегі қауіпсіздіктің негізгі талаптарын қарастырады.

Оқушылар өз командаларында қауіпсіздік техниксының негізгі талаптарын, футбол добымен ойын ойнау кезіндегі жарақат алу себептерін талқылайды.

(С, Ж, ҚБ) «Челноктық жылдам дриблинг». Сынып үш командаға бөлінеді. Ойыншылар бір сапқа жалпы старт сызығына тұрады. Олардың арасының ара-қашықтығы 4-5 м. Әрбір ойыншының аяғының астында доп болады. Старт-мәре сызығының 15 м, 20 м, 25 м қашықтықта үш сызық сызылады. Оларға бұрылу бағанасы (әр ойыншының алдына) орнатылады. Мұғалімнің белгісі бойынша ойыншылар допты алға жүргізеді. Бірінші сызыққа жеткен кезде, олар 180 градусқа бұрылып, кері қайтады. Старт сызығына келген кезде олар қайта айналып, допты екінші сызыққа алып барады, одан кейін бастапқы старт сызығына келеді. Ойынды бірінші аяқтаған ойыншы командаға бір ұпай алып келеді.

Оқушыларға қауіпсіздік техникасын сақтау керектігін түсіндіріңіз.

Нұсқа: ойынның екі айналымында ойыншылар орындарын ауыстырады.

Ойын аяқталғаннан кейін ойынға талдау жүргізіп, одан кейін тапсырманы барлық топтың тағы бір мәрте орындауын қадағалаңыз.

Сұраңыз: Футбол добымен ойын ойнаған кезде қандай қиындықтар кездесті?

(Т, К, ҚБ) «Доппен кедергі жасау». Сынып бірнеше командаға бөлінеді. Бұрыш бағаналарынан 10 м қашықтықта әр командаға қарама-қарсы 5-7 фишкадан қойылады. Саптағы бірінші ойыншы допты алып, басқа ойыншылармен бірге старт сызығына тұрады. Мұғалімнің белгісі бойынша бірінші ойыншылар допты аяғымен теуіп, конустың оң жақ, сол жағынан өтіп, допты тіке ұстауға тырысып, старт сызығына қайта оралады. Мәреге бірінші болып жеткен ойыншы өз командасына бір ұпай алып келеді.

Оқу тапсырмасын өткізбес бұрын ойынның орындалу техникасын асықпай түсіндіру керек. Бұл тапсырма алдын ала үйренген допты тебу тәсілдерімен орындалуы керек.

Сұраңыз: бұл тапсырма қандай физикалық қасиеттерді дамытады?

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.