Файл: ЫСа мерзімді жоспар 1.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 25.03.2024

Просмотров: 100

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР №31


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

3-бөлім. Гимнастикалық элементтер және оның түрлері

Сабақтың тақырыбы

Акробатикалық жаттығуларды тізбегі: Тепе теңдік және секіру

5.Адам өмір тіршілігінің табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардағы қауіпсіздігі(ӨҚН)

Оқу мақсаттары

8.3.2.1. Денені қыздыру және қалпына келтіру жаттығуларының кешенін құру және көрсету, сондай-ақ оның маңыздылығын түсіну

Сабақ мақсаттары

Қыздырыну және қалпына келтіру жаттығуларын құру мен орындау

Бағалау критерийі

Денсаулыққа пайдалы дене жаттығуларын орындайды.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




Кең, бос кеңістік. Гимнастикалық төсеніштер. «Акробатикалық элементтер комбинациясы» сілтеме: http://festival.1september.ru/articles/214144/

Кең, бос кеңістік, доптар, гимнастикалық төсеніштер, секірпелер, булавалар. Тапсырмаларды орындау үшін қажетті гимнастикалық сайман.

Сабақтың

ортасы

30 минут

(Т, Ж, К, ҚБ) Мұғалім сыныпты шағын топтарға бөледі. Топтарда оқушылар бұрын игерілген элементтерден акробатикалық кешен құрастырады және орындайды. Одан соң, кешенді басқа топқа көрсетеді. Акробатикалық элементтерді орындаған соң, топтар күшті және әлсіз тұстарын анықтай отырып өздерінің тапсырмаларын талқылайды, жақсарту үшін ұсыныстар айтады.

Жаттығуларды қауіпсіз орындауға назар аудару қажет. Топта тапсырмаларды орындауға бақылау орнату қажет.

Нұсқа: акробатикалық комбинациялар 6-8 гимнастикалық элементтерден кем емес құрылуы керек деп міндетті шарттарды белгілеп беруге болады.

Сұраңыз: акробатикалық жаттығулардың қандай комбинациялары жақсы біріктіріледі?

(Т, Ж, К, ҚБ) Мұғалім сыныпты шағын топтарға бөледі. Топтар шеңбер құрып тұрады, шеңбердің ортасына гимнастикалық төсеніштер (бір немесе екі) мен гимнастикалық саймандар (булава, доп, секіртпелер және т.б.) қойылады. Оқушылар шағын топта көрсетулері мүмкін жаттығулар мен кешен туралы талқылайды. Талқылаудан соң әр командадан бір оқушы шеңбердің ортасына шығып, мұғалімнің көрсеткен сайманымен (булава, доп, секіртпелер және т.б.) және белгісі бойынша жаттығу немесе кешен (мысалы, алға және артқа домалау) орындайды. Содан соң олар шеңбердің ішіндегі бос орынға жайғасады. Осы бағытта қалған оқушылар да кезекпен жаттығуларды орындап шығады. Берілген тапсырмаларды техникалық дұрыс орындаған оқушылар саны көп болған команда үздік болып анықталады.

Мұғалімге акробатикалық элементтерді орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақталуын еске салу қажет.

Нұсқалар: оқушыларға тапсырмаларды жұппен, төрттікпен, қатармен орындауды ұсынуға болады; командамен орындап көру, алғашысында біріншісі, одан соң екіншісі; бір мезгілде екі команда да қатар орындау (егер залдың көлемі мүмкіндік берсе).

Атқарылған жұмысқа рефлексия жүргізу, өздерінің жаттығулары немесе комбинацияларын синхронды түрде көрсете алған топтар мен топ мүшелерін атап өту қажет.

Спорттық және қозғалмалы ойындар.

Баскетбол ойыны:

Допты қарсыластан тартып алу: допты жұлып алу, қағып жіберу, қолмен жабу (Қорғаныс ұйымдастыру) әдістерін үйрету;

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР №32


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

3-бөлім. Гимнастикалық элементтер және оның түрлері

Сабақтың тақырыбы

Акробатикалық жаттығуларды тізбегі: Тепе теңдік және секіру

Оқу мақсаттары

8.3.2.1. Денені қыздыру және қалпына келтіру жаттығуларының кешенін құру және көрсету, сондай-ақ оның маңыздылығын түсіну

Сабақ мақсаттары

Қыздырыну және қалпына келтіру жаттығуларын құру мен орындау

Бағалау критерийі

Денсаулыққа пайдалы дене жаттығуларын орындайды.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




Кең, бос кеңістік. Гимнастикалық төсеніштер. «Акробатикалық элементтер комбинациясы» сілтеме: http://festival.1september.ru/articles/214144/

Кең, бос кеңістік, доптар, гимнастикалық төсеніштер, секірпелер, булавалар. Тапсырмаларды орындау үшін қажетті гимнастикалық сайман.

Сабақтың

ортасы

30 минут

(Т, Ж, К, ҚБ) Мұғалім сыныпты шағын топтарға бөледі. Топтарда оқушылар бұрын игерілген элементтерден акробатикалық кешен құрастырады және орындайды. Одан соң, кешенді басқа топқа көрсетеді. Акробатикалық элементтерді орындаған соң, топтар күшті және әлсіз тұстарын анықтай отырып өздерінің тапсырмаларын талқылайды, жақсарту үшін ұсыныстар айтады.

Жаттығуларды қауіпсіз орындауға назар аудару қажет. Топта тапсырмаларды орындауға бақылау орнату қажет.

Нұсқа: акробатикалық комбинациялар 6-8 гимнастикалық элементтерден кем емес құрылуы керек деп міндетті шарттарды белгілеп беруге болады.

Сұраңыз: акробатикалық жаттығулардың қандай комбинациялары жақсы біріктіріледі?

(Т, Ж, К, ҚБ) Мұғалім сыныпты шағын топтарға бөледі. Топтар шеңбер құрып тұрады, шеңбердің ортасына гимнастикалық төсеніштер (бір немесе екі) мен гимнастикалық саймандар (булава, доп, секіртпелер және т.б.) қойылады. Оқушылар шағын топта көрсетулері мүмкін жаттығулар мен кешен туралы талқылайды. Талқылаудан соң әр командадан бір оқушы шеңбердің ортасына шығып, мұғалімнің көрсеткен сайманымен (булава, доп, секіртпелер және т.б.) және белгісі бойынша жаттығу немесе кешен (мысалы, алға және артқа домалау) орындайды. Содан соң олар шеңбердің ішіндегі бос орынға жайғасады. Осы бағытта қалған оқушылар да кезекпен жаттығуларды орындап шығады. Берілген тапсырмаларды техникалық дұрыс орындаған оқушылар саны көп болған команда үздік болып анықталады.

Мұғалімге акробатикалық элементтерді орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақталуын еске салу қажет.

Нұсқалар: оқушыларға тапсырмаларды жұппен, төрттікпен, қатармен орындауды ұсынуға болады; командамен орындап көру, алғашысында біріншісі, одан соң екіншісі; бір мезгілде екі команда да қатар орындау (егер залдың көлемі мүмкіндік берсе).

Атқарылған жұмысқа рефлексия жүргізу, өздерінің жаттығулары немесе комбинацияларын синхронды түрде көрсете алған топтар мен топ мүшелерін атап өту қажет.

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.




ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 33


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

3-бөлім. Гимнастикалық элементтер және оның түрлері

Сабақтың тақырыбы

Акробатикалық жаттығуларды тізбегі: Тепе теңдік және секіру

Оқу мақсаттары

8.1.2.1. Кең ауқымдағы қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың орындалу реттілігін түсіндіру және көрсете білу

Сабақ мақсаттары

түрлі қимыл-қозғалыс комбинацияларын құру және оларды дене жаттығуларын орындауда қолдану реттілігі

Бағалау критерийі

Қимыл-қозғалыс комбинацияларының жиынтығын құрастырады.

Жаттығуды орындау барысында жетілдіру тұстарын анықтайды.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




Кең, бос кеңістік, ысқырық, гимнастикалық орындықтар, төсеніштер. Дереккөзге сілтеме: жұптық жаттығулар

http://worldofteacher.com/4165-gruppovye-akrobaticheskie-uprazhneniya-na-urokah-gimnastiki-plan-konspekt-uroka-gimnastiki-v-8-klasse.html#sel=47:1,47:7

Әрбір әрекет түрлері үшін кең, бос кеңістік, гимнастикалық төсеніштер. «Акробатикалық элементтер комбинациясы» сілтеме: http://festival.1september.ru/articles/214144/

Сабақтың

ортасы

30 минут

(ЖЖ, К, ҚБ) Мұғалім сыныпты жұптарға бөледі. Жұпта оқушылар қызықты мүсіндерді орындау үшін, гимнастикалық саймандарды қалай қолдануға болатыныдығын зерттейді, мысалы: аяқта басқа қарай немесе көлденең қалыпта. Жұптар осы секілді 2-3 идеяны біріктіреді және пайда болған мүсінді көрсетеді.

Мұғалім жаттығуларды қауіпсіз орындауға назар аударуы, сонымен қатар оқушылар тапсырмаларды орындаулары кезінде сақтандыру жұмыстарын жүргізуі қажет. Оқушылардың қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауларын бақылау қажет.

Нұсқа: оқушыларға тапсырманы 5-6 адамнан жасақталған топпен орындап көруге ұсыныс білдіруге болады. Сұраңыз: берілген тапсырманы орындау үшін сіз қандай дене қасиеттеріне ие болуыңыз керек?

(Т, Ж, ҚБ) Оқушылар шағын топтарда тапсырмалар көрсетілген карталармен жұмыстанады: мұғалім ұсынған акробатикалық композицияны орындау. Мысалы: Қыздар. Б.қ.-негізгі тұрыс; қолдар жоғарға; бір аяқта тепе-теңдік сақтау (қарылғаш); бой түзей-Б.қ.; жүзушінің сөре тұрысы; жинақталып алға екі рет домалау; артқа аунаудан жауырынға тұру; аяқты жанға ашып отыру қалпы-қолдармен артқа тірелу; денені аяққа еңкейту (қолдарды алға созып); керілу арқылы шалқалап жату қалпы (аяқтарды бүгіп); гимнастикалық көпірше; кері айналып бір тізеге тірелу, отыру қалпы; жоғары секіру (қолдарды сермей). Ұлдар. Б.қ.-негізгі тұрыс; Мальчики. И. П.-основная стойка; созыла алға иілу, қолдар түзу жанға созылған; отыру қалпы; алға екі рет домалау; басқа тұру; отыру қалпы; артқа аунаудан жауырынғатұру; алға екі рет домалау; шалқалап жату қалпынан гимнастикалық көпірше; отыру қалпы; секіру, жоғары артқа шалқая, қолдарды жоғары көтеріп, жанға созып.

Мұғалімге акробатикалық жаттығуларды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелеріне назар аудару қажет. Біріккен және топтық жұмыстар дағдыларын бақылап, бағалаңыз.

Нұсқа: оқушыларға орындалған жұмыстарға өздеріне талдау жасап, топтарының күшті және әлсіз жақтарын белгілеп берулеріне ұсыныс білдіруге болады.

Сұраңыз: сіз жаттығуды қалай тиімдірек орындай аласыз?

Сіз өзіңіздің жаттығуыңызды қалай сапалы етіп орындай аласыз

Акробатикалық жаттығулардың кешенін көрсетіңіз. «Қарлығаш» әдісіне тұру, алға домалау, артқа домалау барысында жартылай шатқа отыру, көпірше жасау, баспен

тұру т.б.

Дескриптор

- акробатикалық жаттығулар кешенін көрсетеді;

- қолдану әдістерін реттілігімен орындайды;

- жаттығулардың техникасын көрсетеді.

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.



ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 34


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

3-бөлім. Гимнастикалық элементтер және оның түрлері

Сабақтың тақырыбы

Снарядтағы гимнастикалық жаттығулар жиынтығы

Оқу мақсаттары

8.1.5.1. Кең ауқымдағы дене жаттығуларының тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын анықтау және бағалай білу

Сабақ мақсаттары

бірқатар дене жаттығуларының тактикаларын, стратегиялары мен құрылымдық идеяларын қолдану және бағалау

Бағалау критерийі

Әдістерді орындауға қатысты идеяларды, стратегиялар мен жоспарларды ұсынады

Ұсынылған әрекеттерді бағалайды.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




Кең, бос кеңістік, таңдалып алынған әрекет түріне гимнастикалық жабдықтар, параллелді қос арыс, гимнастикалық бөрене, гимнастикалық төсеніштер, борлар.

Параллелді қос арыстағы гимнастикалық жаттығуының ғаламтор дереккөзіне сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=wkV3HMocam4

Кең, бос кеңістік, гимнастикалық жабдықтар: төсеніштер, орындықтар, гимнастикалық ағаш ат, көпірше.

Сабақтың

ортасы

30 минут

(ЖЖ, Т, К, ҚБ) Оқушылар гимнастикалық саймандарда ұсынылған реттілік бойынша тапсырмалар орындайды. Гимнастикалық саймандарда олардың орындалу техникасын көрсетеді. Мысалы:

Ұлдар: Қос арыстағы жаттығуларды орындау.

Б.қ.-қолға тірелу; сермелу, аяқтарды жанға созып жердтерге отыру; итеріле және сермей аяқтарды қосу; қолға тірелу қалпынан сермелу; отыру қалпынан аяқтарды жанға созу; оң қолды ауыстырып, оң жамбасқа отыру, 90 градусқа бұрыла секіріп түсу.

Қыздар: Аласа бөренеде жаттығулар орындау:

Б.қ.-н.т.; бөренеге міну; алмакезек би адымы; бір аяқта тепе-теңдік сақтау «қарлығаш» бейнесін ұстау (3-5 сек.); кері бұрылу, қолдар жоғарға; оң аяқты сермеу, астынан қол шапалақтау, сол аяқты сермеу, астынан қол шапалақтау; отыру қалпы, 90 градусқа бұрылып секіріп түсу.

Мұғалімге гимнастикалық саймандардағы жұмыстану кезінде қауіпсіздік техникасы ережесін сақтау туралы нұсқаулық өткізіп, ұсынылған іс-әрекет түрінің орындалу техникасын көрсете отырып «айту-көрсетуді» жүзеге асыру қажет. Дене дайындығы жоғары оқушыларды қатыстыру арқылы жаттығуларды көнекі түрінде көрсетуге де болады. Бірін-бірі бағалау үрдісі кезінде, комбинацияларды орындау техникасындағы қателіктерді анықтауға көмектесу қажет. Белгілі бір қателіктерді көрсетіп және оларды жою амалдарына сілтеме жасау қажет.

(Т, ЖЖ, ҚБ) Тіреліп секіру. Оқушылар шағын топтарда кезекпе-кезек гимнастикалық ағаш аттан тіреліп секіру жаттығуын орындайды. Сонымен қатар оқушылар гимнастикалық кіші ағаш аттан аяқтарды жанға ашып тіреліп секірудің негізгі кезеңдерін дұрыс көрсетуге тырысады:

-екпін алып жүгіру;

-көпіршеде секіру;

-аяқпен итерілу;

-ұшу;

-сайманға тірелу;

-сайманнан өту;

-ұшудың жалғастыру;

-қону.

Оқушылар кезекпен қозғалыс әрекеттерін орындауды жетілдіру үшін өзінің және өзгенің икемділігін бағалайды.

Аяқтарды жанға ашып тіреліп секіру алдында, гимнастикалық кіші ағаш атқа секіріп мінуді орындау керек (тізелеп, отырып тірелу). Бұл тапсырманы орындау кезінде мұғалім сақтандыру шарасын жүзеге асырып тұруы қажет.

«Сақтандыру» техникасы жаттығуды орындағанға дейін де, кейін де талқыланғандығына көз жеткізіңіз (қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін, гимнастикалық дағдыларды орындаудағы көмек).

Нұсқа: жаттығуды күрделендіру үшін гимнастикалық ат пен көпіршенің арақашықтығын өзгертіп отыруға болады.

Сұраңыз: арнайы гимнастикалық жабдықтарды қолдана отырып жаттығуларды орындау қиын үрдіс болып табылады ма?

Сіз жаттығуларды қалай тиімдірек орындайсыз?

Ағаш аттан тізені бүкпей, тіреліп, аяқты кең ашып, секірудің орындалу техникасын көрсетіңіз.

Жүгіріп келіп, кіші ағаш аттан секіру әдісін орындаңыз.

• екпінмен жүгіру;

• серпіліске қос аяқпен түсіп, серпілу;

• қолмен ағаш аттан ұстап, екі аяқты ашып ауада ұшу;

• қолды жіберіп, жерге қос аяқпен түсу.

Дескриптор

- екпіндей жүгірудегі қадам алысын орындайды;

- көпірден серпілгенде сәтті және екі қолын дер кезінде тірейді;

- ұшу кезіндегі дене ұстанымын орындайды;

- секіргеннен кейінгі жерге түсу сәтін көрсетеді.

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.



ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 35


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

3-бөлім. Гимнастикалық элементтер және оның түрлері

Сабақтың тақырыбы

Снарядтағы гимнастикалық жаттығулар жиынтығы

Оқу мақсаттары

8.1.5.1. Кең ауқымдағы дене жаттығуларының тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын анықтау және бағалай білу

Сабақ мақсаттары

бірқатар дене жаттығуларының тактикаларын, стратегиялары мен құрылымдық идеяларын қолдану және бағалау

Бағалау критерийі

Әдістерді орындауға қатысты идеяларды, стратегиялар мен жоспарларды ұсынады

Ұсынылған әрекеттерді бағалайды.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




Кең, бос кеңістік, таңдалып алынған әрекет түріне гимнастикалық жабдықтар, параллелді қос арыс, гимнастикалық бөрене, гимнастикалық төсеніштер, борлар.

Параллелді қос арыстағы гимнастикалық жаттығуының ғаламтор дереккөзіне сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=wkV3HMocam4

Кең, бос кеңістік, гимнастикалық жабдықтар: төсеніштер, орындықтар, гимнастикалық ағаш ат, көпірше.

Сабақтың

ортасы

30 минут

(ЖЖ, Т, К, ҚБ) Оқушылар гимнастикалық саймандарда ұсынылған реттілік бойынша тапсырмалар орындайды. Гимнастикалық саймандарда олардың орындалу техникасын көрсетеді. Мысалы:

Ұлдар: Қос арыстағы жаттығуларды орындау.

Б.қ.-қолға тірелу; сермелу, аяқтарды жанға созып жердтерге отыру; итеріле және сермей аяқтарды қосу; қолға тірелу қалпынан сермелу; отыру қалпынан аяқтарды жанға созу; оң қолды ауыстырып, оң жамбасқа отыру, 90 градусқа бұрыла секіріп түсу.

Қыздар: Аласа бөренеде жаттығулар орындау:

Б.қ.-н.т.; бөренеге міну; алмакезек би адымы; бір аяқта тепе-теңдік сақтау «қарлығаш» бейнесін ұстау (3-5 сек.); кері бұрылу, қолдар жоғарға; оң аяқты сермеу, астынан қол шапалақтау, сол аяқты сермеу, астынан қол шапалақтау; отыру қалпы, 90 градусқа бұрылып секіріп түсу.

Мұғалімге гимнастикалық саймандардағы жұмыстану кезінде қауіпсіздік техникасы ережесін сақтау туралы нұсқаулық өткізіп, ұсынылған іс-әрекет түрінің орындалу техникасын көрсете отырып «айту-көрсетуді» жүзеге асыру қажет. Дене дайындығы жоғары оқушыларды қатыстыру арқылы жаттығуларды көнекі түрінде көрсетуге де болады. Бірін-бірі бағалау үрдісі кезінде, комбинацияларды орындау техникасындағы қателіктерді анықтауға көмектесу қажет. Белгілі бір қателіктерді көрсетіп және оларды жою амалдарына сілтеме жасау қажет.

(Т, ЖЖ, ҚБ) Тіреліп секіру. Оқушылар шағын топтарда кезекпе-кезек гимнастикалық ағаш аттан тіреліп секіру жаттығуын орындайды. Сонымен қатар оқушылар гимнастикалық кіші ағаш аттан аяқтарды жанға ашып тіреліп секірудің негізгі кезеңдерін дұрыс көрсетуге тырысады:

-екпін алып жүгіру;

-көпіршеде секіру;

-аяқпен итерілу;

-ұшу;

-сайманға тірелу;

-сайманнан өту;

-ұшудың жалғастыру;

-қону.

Оқушылар кезекпен қозғалыс әрекеттерін орындауды жетілдіру үшін өзінің және өзгенің икемділігін бағалайды.

Аяқтарды жанға ашып тіреліп секіру алдында, гимнастикалық кіші ағаш атқа секіріп мінуді орындау керек (тізелеп, отырып тірелу). Бұл тапсырманы орындау кезінде мұғалім сақтандыру шарасын жүзеге асырып тұруы қажет.

«Сақтандыру» техникасы жаттығуды орындағанға дейін де, кейін де талқыланғандығына көз жеткізіңіз (қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін, гимнастикалық дағдыларды орындаудағы көмек).

Нұсқа: жаттығуды күрделендіру үшін гимнастикалық ат пен көпіршенің арақашықтығын өзгертіп отыруға болады.

Сұраңыз: арнайы гимнастикалық жабдықтарды қолдана отырып жаттығуларды орындау қиын үрдіс болып табылады ма?

Сіз жаттығуларды қалай тиімдірек орындайсыз?

Ағаш аттан тізені бүкпей, тіреліп, аяқты кең ашып, секірудің орындалу техникасын көрсетіңіз.

Жүгіріп келіп, кіші ағаш аттан секіру әдісін орындаңыз.

• екпінмен жүгіру;

• серпіліске қос аяқпен түсіп, серпілу;

• қолмен ағаш аттан ұстап, екі аяқты ашып ауада ұшу;

• қолды жіберіп, жерге қос аяқпен түсу.

Дескриптор

- екпіндей жүгірудегі қадам алысын орындайды;

- көпірден серпілгенде сәтті және екі қолын дер кезінде тірейді;

- ұшу кезіндегі дене ұстанымын орындайды;

- секіргеннен кейінгі жерге түсу сәтін көрсетеді.

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.