Файл: ЫСа мерзімді жоспар 1.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 25.03.2024

Просмотров: 101

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 36


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

3-бөлім. Гимнастикалық элементтер және оның түрлері

Сабақтың тақырыбы

Снарядтағы гимнастикалық жаттығулар жиынтығы

Оқу мақсаттары

8.1.4.1. Қимыл-қозғалысты сапалы орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктіліктерін салыстыра білу

Сабақ мақсаттары

қимыл-қозғалыс әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктіліктерін бағалау

Бағалау критерийі

Өзінің және өзгенің қимыл-қозғалысының біліктілік сапасын анықтайды.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




Кең ойын кеңістігі, ысқырық, бор, гимнастикалық жабдықтар: төсеніштер, орындықтар, гимнастикалық ағаш ат, көпірше. Кең, бос кеңістік, аспалы арқан, гимнастикалық төсеніштер.

Арқанға өрмелеу техникасының ғаламтор дереккөзіне сілтеме: http://lbkg.ru/post/how-to-rope

Үш амалмен арқанға өрмелеуге бейне сабақ: https://www.youtube.com/watch?v=mzh__DLCR4M

Сабақтың

ортасы

30 минут

(Т, ЖЖ, ҚБ) «Кедергілерден өтумен қарама-қарсы бағыттағы эстафета». Сынып екі командаға бөлінеді, команда құрамындағы ойыншылар өз кезегінде тең бөлінеді. Команданың бір бөлігі залдың бір жақ жартысына, ал екінші бөлігі залдың екінші жартысына орналасады. 10-15м. арақашықтықта бір-біріне параллель екі сызық сызылады. Аралықтың ортасына гимнастикалық орындықтар қойылады, ал гимнастикалық орындықтар мен сызықтардың ортасына гимнастикалық кіші және үлкен ағаш аттар орналастырылады. Мұғалімнің белгісі бойынша, залдың бір жағында тұрған лектердің бағыттаушылары қарсы бетте тұрған лекке қарай жүгіре бастайды. Оқушылар кіші ағаш аттан аяқтарды жанға ашып тіреліп секіру тәсілі арқылы өтеді, гимнастикалық орындықтардың үстімен жүріп өтеді және үлкен ағаш аттың астынан өтіп шығады. Қарсы бағыттағы лекке жеткен соң эстафетаны бірінші тұрған ойыншыға жалғайды да өзі сол лектің соңына барып тұрады, ал қарсы бағыттағы ойыншы кері қарай сол әрекеттерді қайталап жүгіреді. Эстафетаны бірінші болып аяқтаған ойыншылар жеңіске жетеді.

Гимнастикалық кіші және үлкен ағаш аттардан тіреліп секірудің орындалуы техникасына сай болуын қадағалау. Жарақаттардың алдын-алу мақсатында, гимнастикалық орындықтардан аса сақтықпен жүріп өтуге назар аудару. Эстафетаның кезеңдерін гимнастикалық саймандарды ауыстыру арқылы өзгертуге болады. Ойын ережесі: 1. Жүгіруді эстафетаны жалғаған соң бастау керек. 2. Кедергілерден өту амалдарын бұзған үшін айып ұпайлары беріледі.

Эстафетаны өткізу кезінде мұғалім қауіпсіздік техникасына ерекше назар аудару керек.

Ойыншыларды командаларға бөлу барысында, олардың дене дайын деңгейлерін ескеру қажет.

Сұраңыз: бұл эстафетада сізге қандай қозғалыс дағдылары қажет болды?

(Т, ЖЖ, ҚБ) Оқушылар шағын топпен арқанға, сырыққа өрмелеуді орындайды.

Үш амалмен арқанға өрмелеу. Арқанға асылып тұру қалпынан, қолдармен жоғарыдан қысып ұстау.

Бірінші амал: барынша аяқтарды жоғары көтеріп, арқанды (сырықты) табанның жоғары жағымен немесе өкшесімен және тіземен қысып ұстау.

Екінші амал: бүгулі аяқтармен арқанды (сырықты) қыса ұстап, аяқтарды түзей отырып қолдармен барынша тартылу (бүгулі қолдармен асылу қалпы).

Үшінші амал: аяқтармен қысуды сақтай отырып алмакезек қолдарды ауыстырып жоғарыдан қысып ұстау. Екі амалмен арқанға өрмелеу. Б.қ.-Арқанға асылып тұру қалпынан, оң қолмен жоғарыдан, ал сол қолмен беттің деңгейінде қысып ұстау. Бірінші амал: аяқты барынша жоғары көтеріп және арқанды бастапқы қалыптағыдай қысып ұстау. Екінші амал: арқанды аяқтармен қысып және қолдармен ұстай отырып, аяқтарды түзей солдың ұстауын жоғарыға ауыстыру.

Мұғалім жаттығулардың қауіпсіз орындалуына назар аударып, берілген тапсырмаларды орындау кезінде сақтандыруды қамтамасыз ету керек. Бір оқушы сайманда болған кезде екіншісі арқанды ұстайды, сақтандыруды жүзеге асырады.

Арқаннан сырғанап емес қолдарды ауыстыру арқылы түсу керектігін түсіндіріп, орындалуын қадағалау қажет.

Аспалы арқанға, асылып тұру қалпынан өрмелеудің үш амалы бар екендігін түсіндіріңіз: бүгулі қолдармен асылып тұру қалпынан және үш және екі амалмен. Жұмысты бірігіп орындау дағдыларын бақылаңыз және талдаңыз.

Сұраңыз: сіз жаттығуларды қалай тиімдірек орындайсыз?

Арқанға өрмелеудің қай түрі сізге қиын болды?

Спорттық және қозғалмалы ойындар.

Баскетбол ойыны:

Бір орында тұрып допты бір қолмен иықтан торға лақтыру әдісін үйрету;

Қозғалыс кезінде допты бір қолмен иықтан себетке лақтыру әдісін үйрету;

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   21



ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 37


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

3-бөлім. Гимнастикалық элементтер және оның түрлері

Сабақтың тақырыбы

Еркін ритмикалық гимнастика жаттығулары

6.Адам өмір тіршілігінің табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардағы қауіпсіздігі (ӨҚН)

Оқу мақсаттары

8.2.2.1. Көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді көрсету және қолдана білу

Сабақ мақсаттары

көшбасшылық, сондай-ақ команда құрамында жұмыс істей білу дағдыларын дамыту және қолдану

Бағалау критерийі

Көшбасшылық дағдыларын көрсетіп, командалық жұмысты орындайды.

Жаттығуды көрсетеді, талқылауға қатысады.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




Кең, бос кеңістік, күнделік, қаламсаптар, гимнастикалық төсеніштер, техникалық жабдықтар, қажетті гимнастикалық саймандар.

Кең, бос кеңістік.

Гимнастикалық кілемшелер, техникалық жабдықтар, қажетті гимнастикалық саймандар.

Сабақтың

ортасы

30 минут

(Т, ЖЖ, ҚБ) Мұғалім сыныпты топтарға бөледі. Топтар өздеріне гимнастикада жақсы қозғалыс дағдыларына ие, топтағы барлық жұмыстарды бағыттап отыратын көшбасшы таңдайды. Топтар басқа топқа көрсету үшін шағын хореографиялық байланыстар жасақтайды. Қозғалыс дағдыларының реттілігі келесідей әрекеттерден тұруы керек: дене салмағын бөлу; секіру мен тепе-теңдік (форманың, жылдамдық пен бағыттардың өзгеруін көрсететін); алға және артқа домалау (бақылау, жәй, тепе-теңдік және денені басқарудың тиімді дағдысын көрсететін). Өздерінің шығармашылық жұмыстарын көрсеткен соң, топтар кезекпен өздерінің және өзгенің шығармашылық қабілеттерін бағалап, талдайды.

Мұғалім жаттығулардың реттілігін құрастыру барысын бақылайды және оқушыларды бағыттап отырады. Оқушылардың назарын қозғалыстар реттілігін орындау топтың барлық мүшелерін қамтамасыз ету керектігіне аудартады.

Кешенді орындау үрдісінде төзімділік, буын қозғалғыштығы және күш дене қасиеттері қалай жетілетіндігін оқушылармен бірге талқылау қажет.

(Т, К, ҚБ) Сынып шағын топтарға бөлінеді. Мұғалім төмендегідей жаттығулар кешенінің нұсқалары ұсынылған карталар таратады, оқушылар өз кезегінде соларға сәйкес ырғақты гимнастика кешенін топта жасақтайды.

Бірінші нұсқа: бастың, қолдардың, дененің, жамбастың қарапайым және қысқа қозғалыстарынан тұратын 5-6 жаттығулар;

Екінші нұсқа: иілгіштік пен күшті дамытуа арналған төрт тағандап тұру қалпындағы 6-8 жаттығулар;

Үшінші нұсқа: үлкен амплитудамен және елеулі қысымды талап ететін, бұлшықеттердің барлық топтарына арналған жаттығулар.

Тапсырмалардың бір нұсқасы бойынша жасақталған ырғақты гимнастика кешенін топтар көрсетеді және олардың шығармашылық жұмыстарының нәтижесін бағалайды.

Мұғалім оқушыларының назарын ырғақты гимнастика кешенінде қолданылатын жаттығулар, олардың жас ерекшеліктеріне сай келу керектігне аудартады. Бірінші кезекте икемділікті, әсемдікті тәрбиелеп, әдемі дене бітімін, дұрыс дене сымбатын, жүрудің жеңілдігін, ырғақты сезінуді жетілдіріп, содан соң жалпы дене дайындығына көңіл бөлу. Оқушыларға музыкалық сүймелдеумен ырғақты гимнастика кешенін орындап көруді ұсынуға болады.

Сұраңыз: сіз дене жүктемелерінің ағзаға әсерін талдап бере алар ма едіңіз?

Өзіңіздің композицияңызда тағы да қандай жаттығуларды коладанар едіңіз?

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 38


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

3-бөлім. Гимнастикалық элементтер және оның түрлері

Сабақтың тақырыбы

Еркін ритмикалық гимнастика жаттығулары

Оқу мақсаттары

8.2.2.1. Көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді көрсету және қолдана білу

Сабақ мақсаттары

көшбасшылық, сондай-ақ команда құрамында жұмыс істей білу дағдыларын дамыту және қолдану

Бағалау критерийі

Көшбасшылық дағдыларын көрсетіп, командалық жұмысты орындайды.

Жаттығуды көрсетеді, талқылауға қатысады.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




Кең, бос кеңістік, күнделік, қаламсаптар, гимнастикалық төсеніштер, техникалық жабдықтар, қажетті гимнастикалық саймандар.

Кең, бос кеңістік.

Гимнастикалық кілемшелер, техникалық жабдықтар, қажетті гимнастикалық саймандар.

Сабақтың

ортасы

30 минут

(Т, ЖЖ, ҚБ) Мұғалім сыныпты топтарға бөледі. Топтар өздеріне гимнастикада жақсы қозғалыс дағдыларына ие, топтағы барлық жұмыстарды бағыттап отыратын көшбасшы таңдайды. Топтар басқа топқа көрсету үшін шағын хореографиялық байланыстар жасақтайды. Қозғалыс дағдыларының реттілігі келесідей әрекеттерден тұруы керек: дене салмағын бөлу; секіру мен тепе-теңдік (форманың, жылдамдық пен бағыттардың өзгеруін көрсететін); алға және артқа домалау (бақылау, жәй, тепе-теңдік және денені басқарудың тиімді дағдысын көрсететін). Өздерінің шығармашылық жұмыстарын көрсеткен соң, топтар кезекпен өздерінің және өзгенің шығармашылық қабілеттерін бағалап, талдайды.

Мұғалім жаттығулардың реттілігін құрастыру барысын бақылайды және оқушыларды бағыттап отырады. Оқушылардың назарын қозғалыстар реттілігін орындау топтың барлық мүшелерін қамтамасыз ету керектігіне аудартады.

Кешенді орындау үрдісінде төзімділік, буын қозғалғыштығы және күш дене қасиеттері қалай жетілетіндігін оқушылармен бірге талқылау қажет.

(Т, К, ҚБ) Сынып шағын топтарға бөлінеді. Мұғалім төмендегідей жаттығулар кешенінің нұсқалары ұсынылған карталар таратады, оқушылар өз кезегінде соларға сәйкес ырғақты гимнастика кешенін топта жасақтайды.

Бірінші нұсқа: бастың, қолдардың, дененің, жамбастың қарапайым және қысқа қозғалыстарынан тұратын 5-6 жаттығулар;

Екінші нұсқа: иілгіштік пен күшті дамытуа арналған төрт тағандап тұру қалпындағы 6-8 жаттығулар;

Үшінші нұсқа: үлкен амплитудамен және елеулі қысымды талап ететін, бұлшықеттердің барлық топтарына арналған жаттығулар.

Тапсырмалардың бір нұсқасы бойынша жасақталған ырғақты гимнастика кешенін топтар көрсетеді және олардың шығармашылық жұмыстарының нәтижесін бағалайды.

Мұғалім оқушыларының назарын ырғақты гимнастика кешенінде қолданылатын жаттығулар, олардың жас ерекшеліктеріне сай келу керектігне аудартады. Бірінші кезекте икемділікті, әсемдікті тәрбиелеп, әдемі дене бітімін, дұрыс дене сымбатын, жүрудің жеңілдігін, ырғақты сезінуді жетілдіріп, содан соң жалпы дене дайындығына көңіл бөлу. Оқушыларға музыкалық сүймелдеумен ырғақты гимнастика кешенін орындап көруді ұсынуға болады.

Сұраңыз: сіз дене жүктемелерінің ағзаға әсерін талдап бере алар ма едіңіз?

Өзіңіздің композицияңызда тағы да қандай жаттығуларды коладанар едіңіз?

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.




ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 39


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

3-бөлім. Гимнастикалық элементтер және оның түрлері

Сабақтың тақырыбы

Еркін ритмикалық гимнастика жаттығулары

Оқу мақсаттары

8.3.5.1. Басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды көрсете білу

Сабақ мақсаттары

басқалардың дене жаттығулары тәжірибесін байыту масқатында білім, біліктілік және дағдыларды қолдану

Бағалау критерийі

Шығармашылық қабілеттерін көрсетіп, шешу жолдарын ұсынады.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




Кең, бос кеңістік.

Гимнастикалық кілемшелер, техникалық жабдықтар, қажетті гимнастикалық саймандар.

Ғаламтор дереккөзіне сілтеме: http://homedr.ru/first/pulse.php

Кең кеңістік. Дереккөздерге сілтеме: https://yandex.kz/video/search?filmId=jcv-5p6n0Cw&text=комплексы%20ритмической%20гимнастики%20для%20школьников%20видео&path=wizard

Сабақтың

ортасы

30 минут

(Т, К, ҚБ) Оқушылар топтарда ырғақты гимнастика жаттығулары кешенін зерттейді және көрсетеді.

1. 4 есепке жаттығу. Б.қ.-н.т.: есеп 1-оң аяқпен алға адым жасау, қолдарды білектен бүгу; есеп 2-сол аяқпен адым жасап өкшеге қою, қолдарды жоғары созу; есеп 3-сол аяқпен артқа адым жасау, қолдарды иыққа қою; есеп 4-оң аяқпен артқа адымдап ұшына қою, қолдарды төменге түсіру.

2. 4 есепке қолдарды шапалақтай оңға және солға қозғалу.

3. Қолдарды жанға созып оңға және солға қозғалу.

4. Қолдарды жоғары көтеріп оңға және солға қозғалу.

5. 4 есепке алға адымдау, 4 есепке артқа адымдау, 4-ші есепке тізеден бүгулі аяқты жоғары көтеріп қолды шапалақтау.

6. Бірде оң аяқты, бірде сол аяқты кезекпен жанға лақтырып бір орында жеңіл секіру.

7. Секіре отырып шеңбермен және сол бағытқа айналу.

Мұғалімге кешен жаттығуларының дұрыс орындалуына назар аудару керек. Сонымен қатар жаттығулар мұғалімнің есебімен және синхронды түрде орындалуы назардан тыс қалмау қажет. Жаттығуларды жеке дара немесе басқа жаттығулармен біріктіре отырып көп мөлшерде қайталап орындау, тірек-қимыл аппаратын жүктемемен қаматамасыз ететін аэробты бағыттылықты анықтайтындығы туралы оқушыларға түсіндіру қажет.

Сұраңыз: ырғақты гимнастика қандай дене қасиеттерін дамытады?

(Т, Ж, ҚБ) Сыныпты шағын топтарға бөлу. Топтар берілген бейне, дереккөздерді пайдалана отырып ырғақты гимнастиканың кешендерін жасақтап көрсетеді, сонымен қатар мұғалім қолданылуы мүмкін тапсырмалар көрсетілген карталар таратады. Өздерінің шығармашылық жұмыстарын жасақтап көрсеткен соң, топтар кезекпен өздерінің және өзгенің шығармашылық қабілеттерін бағалап, талдайды.

Мұғалім оқушыларға өздерінің жаттығуларын көрсетуде музыкалық сүймелдеуді қолдануды ұсынады. Кешен еркін бағытта, айналулармен және орын ауыстырулармен орындалады.

Сұраңыз: ырғақты гимнастикамен шұғылдану ағзаның қандай жүйесіне әсер етеді?

Гимнастикалық құрал-жабдықпен кешенді жаттығу жұмыстарын көрсетіңіз (ұлдар гантелмен, қыздар обручпен).

Бір орында тұрып гимнастикалық құрал-жабдықтармен (гантел, гимнастикалық шеңбер т.б) жалпы дамыту жаттығу түрлерін жеке-жеке немесе кіші топтарда көрсетіп, тәжірибе алмасыңыз.

Дескриптор

- кемінде 2-3 элементті көрсетеді;

- жаттығуды дұрыс орындайды;

- өз тәжірибесімен бөліседі.

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.



ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 40


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

3-бөлім. Гимнастикалық элементтер және оның түрлері

Сабақтың тақырыбы

Еркін ритмикалық гимнастика жаттығулары

Оқу мақсаттары

8.3.5.1. Басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды көрсете білу

Сабақ мақсаттары

басқалардың дене жаттығулары тәжірибесін байыту масқатында білім, біліктілік және дағдыларды қолдану

Бағалау критерийі

Шығармашылық қабілеттерін көрсетіп, шешу жолдарын ұсынады.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




Кең, бос кеңістік.

Гимнастикалық кілемшелер, техникалық жабдықтар, қажетті гимнастикалық саймандар.

Ғаламтор дереккөзіне сілтеме: http://homedr.ru/first/pulse.php

Кең кеңістік. Дереккөздерге сілтеме: https://yandex.kz/video/search?filmId=jcv-5p6n0Cw&text=комплексы%20ритмической%20гимнастики%20для%20школьников%20видео&path=wizard

Сабақтың

ортасы

30 минут

(Т, К, ҚБ) Оқушылар топтарда ырғақты гимнастика жаттығулары кешенін зерттейді және көрсетеді.

1. 4 есепке жаттығу. Б.қ.-н.т.: есеп 1-оң аяқпен алға адым жасау, қолдарды білектен бүгу; есеп 2-сол аяқпен адым жасап өкшеге қою, қолдарды жоғары созу; есеп 3-сол аяқпен артқа адым жасау, қолдарды иыққа қою; есеп 4-оң аяқпен артқа адымдап ұшына қою, қолдарды төменге түсіру.

2. 4 есепке қолдарды шапалақтай оңға және солға қозғалу.

3. Қолдарды жанға созып оңға және солға қозғалу.

4. Қолдарды жоғары көтеріп оңға және солға қозғалу.

5. 4 есепке алға адымдау, 4 есепке артқа адымдау, 4-ші есепке тізеден бүгулі аяқты жоғары көтеріп қолды шапалақтау.

6. Бірде оң аяқты, бірде сол аяқты кезекпен жанға лақтырып бір орында жеңіл секіру.

7. Секіре отырып шеңбермен және сол бағытқа айналу.

Мұғалімге кешен жаттығуларының дұрыс орындалуына назар аудару керек. Сонымен қатар жаттығулар мұғалімнің есебімен және синхронды түрде орындалуы назардан тыс қалмау қажет. Жаттығуларды жеке дара немесе басқа жаттығулармен біріктіре отырып көп мөлшерде қайталап орындау, тірек-қимыл аппаратын жүктемемен қаматамасыз ететін аэробты бағыттылықты анықтайтындығы туралы оқушыларға түсіндіру қажет.

Сұраңыз: ырғақты гимнастика қандай дене қасиеттерін дамытады?

(Т, Ж, ҚБ) Сыныпты шағын топтарға бөлу. Топтар берілген бейне, дереккөздерді пайдалана отырып ырғақты гимнастиканың кешендерін жасақтап көрсетеді, сонымен қатар мұғалім қолданылуы мүмкін тапсырмалар көрсетілген карталар таратады. Өздерінің шығармашылық жұмыстарын жасақтап көрсеткен соң, топтар кезекпен өздерінің және өзгенің шығармашылық қабілеттерін бағалап, талдайды.

Мұғалім оқушыларға өздерінің жаттығуларын көрсетуде музыкалық сүймелдеуді қолдануды ұсынады. Кешен еркін бағытта, айналулармен және орын ауыстырулармен орындалады.

Сұраңыз: ырғақты гимнастикамен шұғылдану ағзаның қандай жүйесіне әсер етеді?

Гимнастикалық құрал-жабдықпен кешенді жаттығу жұмыстарын көрсетіңіз (ұлдар гантелмен, қыздар обручпен).

Бір орында тұрып гимнастикалық құрал-жабдықтармен (гантел, гимнастикалық шеңбер т.б) жалпы дамыту жаттығу түрлерін жеке-жеке немесе кіші топтарда көрсетіп, тәжірибе алмасыңыз.

Дескриптор

- кемінде 2-3 элементті көрсетеді;

- жаттығуды дұрыс орындайды;

- өз тәжірибесімен бөліседі.

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   ...   21