Файл: ЫСа мерзімді жоспар 1.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 25.03.2024

Просмотров: 102

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 41


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

4-бөлім. Қазақ халқының дәстүрлі ойындары

Сабақтың тақырыбы

Қозғалмалы ойындар

7.Медициналық білім негіздері және алғашқы медициналық көмек көрсету ережелері (ӨҚН)

Оқу мақсаттары

8.2.7.1. Жарыс кезінде әділ ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді бағалай білу

Сабақ мақсаттары

Жарыс кезінде таза ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсету

Бағалау критерийі

Жарыс кезіндегі ұйымшылдықты көрсетеді.

Жаттығуларды бейімдейді, талқылауға қатысады.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




Үлкен ойын кеңістігі. Доп, шеңберлер, шеңберлерді сызу үшін бор, алаңды белгілеу үшін конустар немесе фишкалар, командаларды белгілеу үшін манишкалар, баулар, ысқырық.

«Жаяу көкпар» интернет ресурсына сілтеме: http://igrushka.kz/vip27/peskok.shtml

https://www.youtube.com/watch?v=FfFZmY4Fm9I

Сабақтың

ортасы

30 минут

(Т, Ж, ҚБ) «Жаяу көкпар». Сыныпты екі топқа бөліп жарыс өткізіледі. Командалар шеткі сызықтың бойына сапқа тұрады. Шеткі сызықтан 15-20м қашықтықта көкпар қойылады. Әр командданың ойыншыларының міндеті, қарсыластарынан бұрын «көпарды» алып, командаластарымен бір-біріне «көкпарды» беріп, қарсыластардың қақпасына «салымды» салу. Ең көп «салым» салған команда жеңіске жетеді.

Оқушыларды «Көкпар» ойынының шығу тарихымен және ережелерімен таныстырыңыз. Берілген ойында қауіпсіздік ережелерінің сақталуына назар аударыңыз. Ойын барысында қарсыластарға қарсы тәртіп бұзушылықты және дөрекілікті болдырмау. Қақпаның орнына шеңберлерді қолдануға немесе бормен салуға болады. Командаларды белгілеу үшін манишкаларды немесе бауларды қолданған дұрыс болады. «Көкпардың» орнына допты пайдалануға болады.

(Т, Ж, ҚБ) Сыныпты 3-4 ойыншыдан тұратын командаларға бөлу. Ойынның мақсаты-«көпарды» алып, командаластарымен бір-біріне «көкпарды» беріп, қарсыластардың қақпасына «салымды» салу. Ойынды өткізу кезінде ойыншылар секірулер (оң, сол және екі аяқта) арқылы қозғалады. Ең көп «салым» салған команда жеңіске жетеді.

Сұраңыз: Көкпар ойынының қандай дәстүрлермен байланысы бар? Ойынды өткізу кезінде қауіпсіздік ережелерінің сақталуы неліктен маңызды? Әділ ойынды көрсететін өздеріңіздің және басқалардың мінез-құлқын қалай бағалай аласыз?

Ойыншылар алаңда қозғалу кезінде секірулерді міндетті түрде орындауды қадағлаңыз.

«Көкпар» ойынының ережесіне сай, топқа бөлініп, балама ойын құрастырып ойнаңыз. Екеуден жұптасып, ажырамай жүгіріп, ойын ережесімен ойнаңыз. «Салым» ретінде ауыр допты, «қазандық» ретінде шеңбер (обруч) пайдаланыңыз.

Дескриптор

- қазақтың ұлттық ойындарына балама ойын құрастырады;

- ойынның ережесін сақтап ойнайды;

- ойында барлық мүмкіндікті пайдаланады.

Спорттық және қозғалмалы ойындар.

Волейбол ойыны:

Волейбол ойыны туралы жалпы түсінік беру;

Волейбол алаңы және волейбол добы туралы түсінік беру;

Волейбол ойынының қауіпсіздік ережесін түсіндіру;

Волейбол ойынының негізгі ережелерін түсіндіру;

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 42


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

4-бөлім. Қазақ халқының дәстүрлі ойындары

Сабақтың тақырыбы

Қозғалмалы ойындар

Оқу мақсаттары

8.2.7.1. Жарыс кезінде әділ ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді бағалай білу

Сабақ мақсаттары

Жарыс кезінде таза ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсету

Бағалау критерийі

Жарыс кезіндегі ұйымшылдықты көрсетеді.

Жаттығуларды бейімдейді, талқылауға қатысады.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




Үлкен ойын кеңістігі. Доп, шеңберлер, шеңберлерді сызу үшін бор, алаңды белгілеу үшін конустар немесе фишкалар, командаларды белгілеу үшін манишкалар, баулар, ысқырық.

«Жаяу көкпар» интернет ресурсына сілтеме: http://igrushka.kz/vip27/peskok.shtml

https://www.youtube.com/watch?v=FfFZmY4Fm9I

Сабақтың

ортасы

30 минут

(Т, Ж, ҚБ) «Жаяу көкпар». Сыныпты екі топқа бөліп жарыс өткізіледі. Командалар шеткі сызықтың бойына сапқа тұрады. Шеткі сызықтан 15-20м қашықтықта көкпар қойылады. Әр командданың ойыншыларының міндеті, қарсыластарынан бұрын «көпарды» алып, командаластарымен бір-біріне «көкпарды» беріп, қарсыластардың қақпасына «салымды» салу. Ең көп «салым» салған команда жеңіске жетеді.

Оқушыларды «Көкпар» ойынының шығу тарихымен және ережелерімен таныстырыңыз. Берілген ойында қауіпсіздік ережелерінің сақталуына назар аударыңыз. Ойын барысында қарсыластарға қарсы тәртіп бұзушылықты және дөрекілікті болдырмау. Қақпаның орнына шеңберлерді қолдануға немесе бормен салуға болады. Командаларды белгілеу үшін манишкаларды немесе бауларды қолданған дұрыс болады. «Көкпардың» орнына допты пайдалануға болады.

(Т, Ж, ҚБ) Сыныпты 3-4 ойыншыдан тұратын командаларға бөлу. Ойынның мақсаты-«көпарды» алып, командаластарымен бір-біріне «көкпарды» беріп, қарсыластардың қақпасына «салымды» салу. Ойынды өткізу кезінде ойыншылар секірулер (оң, сол және екі аяқта) арқылы қозғалады. Ең көп «салым» салған команда жеңіске жетеді.

Сұраңыз: Көкпар ойынының қандай дәстүрлермен байланысы бар? Ойынды өткізу кезінде қауіпсіздік ережелерінің сақталуы неліктен маңызды? Әділ ойынды көрсететін өздеріңіздің және басқалардың мінез-құлқын қалай бағалай аласыз?

Ойыншылар алаңда қозғалу кезінде секірулерді міндетті түрде орындауды қадағлаңыз.

«Көкпар» ойынының ережесіне сай, топқа бөлініп, балама ойын құрастырып ойнаңыз. Екеуден жұптасып, ажырамай жүгіріп, ойын ережесімен ойнаңыз. «Салым» ретінде ауыр допты, «қазандық» ретінде шеңбер (обруч) пайдаланыңыз.

Дескриптор

- қазақтың ұлттық ойындарына балама ойын құрастырады;

- ойынның ережесін сақтап ойнайды;

- ойында барлық мүмкіндікті пайдаланады.

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.



ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 43


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

4-бөлім. Қазақ халқының дәстүрлі ойындары

Сабақтың тақырыбы

Қозғалмалы ойындар

Оқу мақсаттары

8.2.3.1. Қолайлы оқып-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша біріккен, әрі тиімді жұмыс дағдыларын қолдану және көрсете білу

Сабақ мақсаттары

Қолайлы оқу-үйрену ортасын қалыптастыруға қажет бірқатар тиімді дағдыларды көрсету

Бағалау критерийі

Ойнауға қолайлы орта қалыптастырады.

Ойынның орындалуының тиімді жолдарын көрсетеді.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




Үлкен ойын кеңістігі. Доп, шеңберлер, шеңберлерді сызу үшін бор, алаңды белгілеу үшін конустар немесе фишкалар, командаларды белгілеу үшін манишкалар, баулар, ысқырық. «Көкпар ойыны» интернет ресурсына сілтеме: (1:15:45) https://www.youtube.com/watch?v=TB4e39krlAg

Үлкен, бос кеңістік. Ұзындығы 4-6 м кем емес арқан, сызықты белгілеу үшін бор. «Ең ерекше арқан тартыс» интернет ресурсына сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=LT2spaOVTGA

Сабақтың

ортасы

30 минут

(Б, Т, К) «Көкпар». Бұл ойында оқушылар тең екі командаға бөлінеді. Әр командада оқушылар ішінен екі адамнан жұптар құруы қажет. Жұптарда, бір оқушы «жылқы» рөлінде, ал екіншісі «шабандоз» рөлінде болады. Әр ойын басталар алдында доп қандай командада болатынын анықтау қажет. Шеңбер ортасына екі команданың капитандары шығады, кім кімді шеңбер немесе сызық сыртына бір қолымен тартып алса, сол командада доп болады. «Шабандоздар» және «жылқылар» рөліндегі оқушылар ойын барысында бір қолдарымен бір-бірін ұстап жүрулері керек. Тек шабандоздар ғана екінші қолымен допты алып және келесі шабандозға бере алады. Белгі бойынша, «шабандоздар», «жылқыларымен» жүгіріп келіп, допты қарма-қарсы жақтағы құрсауға салуы керек. Допты салған команда ұпай алады. Ең көп ұпай жинаған команда жеңіске жетеді.

Берілген ойында мұғалім қауіпсіздік ережелерінің сақталуына назар аударуы қажет. «Шабандоз» және «жылқы» қолдарыннан ұстаған кезде үзбей ұстауы керек, егер үзілсе, доп қарсы командаға беріледі. Командаларды белгілеу үшін манишкаларды немесе бауларды қолданған дұрыс болады. Бұл төрешілердің жұмысын едәуір жеңілдетеді.

Сұраңыз: Ойынды өткізу кезінде қауіпсіздік ережелерінің сақталуы неліктен маңызды? Берілген ойында оң нәтижеге қол жеткізу үшін ойыншыларға қандай ұсыныс жасай аласыздар?

(Т, ҚБ) «Арқан тартыс». Сыныпты бірнеше командаға бөлінеді. «Арқанға жақында!» бірінші белгісі бойынша ойыншылар командада жұптарға бөлініп, арқанның оң және сол жақтарына тұрады. «Арқанды ұста!» екінші белгісі бойынша жұптар еңкейіп, арқанды көтереді. Мұғалімнің ысқырығы бойынша командалар арқанды өз жағына тартуға тырысады. Командалардың бірі арқанды тартып, бақылау сызығынан 3 м кейін шегіне алған кезде (арқанның ортасындағы бауымен белгіленген жерінен), ысқырық беріліп, күрес тоқтатылады. Арқанды орнына қойып, ойынды қайталайды. Арқанды өз жағына көп рет тарта алған команда жеңіске жетеді.

Берілген ойында қауіпсіздік ережелерінің сақталуына назар аударыңыз. Арқанның ортасында міндетті түрде бау байлануы керек, осы арқылы ойынның нәтижесі анықталады. Командаларға бөлген кезеде оқушылардың дене дайындығына көңіл бөлуі керек. Ойынды жарыс түрінде өткізуге болады.

Сұраңыз: Ойынды өткізу кезінде қауіпсіздік ережелерінің сақталуы неліктен маңызды? Бірлескен жұмыс барысында қандай дағдыларыңызды қолдандыңыздар?

«Асық ату» және «Бес тас» ойындарын ережесі бойынша топтарға бөлініп ойнаңыз.

Ойынның шарты: Үлкен шеңбер сызып, шеңбердің ішіне асықтарды тізіп қояды. Белгіленген жерден асықты шертіп атып, тізілген асыққа тигізу керек. Асық шеңберден шықса, сол ойыншы тағы да, атады. Ойын осылай жалғасады. Асықтың атауларын жатқа біліңіз.

Асық ойыны— қазақ халқының дәстүрлі ойыны. Асық ойыны күндіз де, түнде де ойналады. Күндізгісі – мергендікке, түнгісі – ептілікке баулиды. Иіргенде түскен қалпына қарай асық – алшы, тәйке, бүк, шік деп, ал атуға арнап арнайы қорғасын құйылып жасалғаны – сақа, жақсылары – оңқы деп аталады.

Дескриптор

- «Асық ату» ойынын ережесімен ойнайды;

- «Бес тас» ойынын ережесімен ойнайды;

- асықтың атауларын жатқа айтады.

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.



ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 44


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

4-бөлім. Қазақ халқының дәстүрлі ойындары

Сабақтың тақырыбы

Қозғалмалы ойындар

Оқу мақсаттары

8.3.5.1. Басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды көрсете білу

Сабақ мақсаттары

Басқалардың дене жаттығулары тәжірибесін байыту масқатында білім, біліктілік және дағдыларды қолдану

Бағалау критерийі

Дене жаттығуларының орындалуын анықтайды.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




Үлкен ойын кеңістігі. Орамал, алаңды белгілеу үшін фишкалар, конустар, бор.

Қазақтың ұлттық ойындары интернет ресурсына сілтеме: http://igrushka.kz/vip83/kazigr1.php

Үлкен ойын кеңістігі.. Алаңды белгілеу үшін бор не месе фишкалар.

«Қазақтың ұлттық ойындары. Аларман» интернет ресурсына сілтеме.

http://igrushka.kz/vip83/kazigr2.php Ұлттық ойындар жинағы:

https://www.youtube.com/watch?v=-nfAMZKUnzU

Сабақтың

ортасы

30 минут

(Т, Ж, ҚБ) «Түйілген орамал». Сыныпты екі топқа бөлу. Әр топта біреуі «жүргізуші» болып, шеңбердің ортасына, ал қалғандары оны қоршап тұрады. Жүргізушінің «Бір, екі, үш!» деген белгісінен кейін ойыншылар алаңда бір-біріне орамалды лақтырып, жүргізушіге ұстатпауға тырысады. Ал жүргізушінің міндеті-ойыншыны қуып жетіп, иығына қолын тигізіп орамалды алу. Жүргізуші қай ойыншыдан орамалды алса, сол ойыншы жүргізуші болады. Ойын осылай жалғасады.

Кез келген орамалды алып, допқа ұқсайтындай түйіп байлаңыз.Ойыншылар орамалды тек жоғарыдан береді. Осы ережені бұзған ойыншы, жүргізушімен ауысады. Ойын кезінде ойыншылар шеңберден шықпауы керек, ол үшін ойын алаңын белгілеңіз. Орамалды лақтырып беруге болады. Берілген ойында мұғалім қауіпсіздік ережелерінің сақталуына назар аударуы қажет Сұраңыз: Берілген ойында оң нәтижеге жету үшін ойыншыларға қандай ұсыныс жасай аласыздар? Берілген ойында жеңіске жету үшін қандай дене қасиеттеріне ие болу керек?

(Т, Ж, ҚБ) «Аларман». Сыныпты бірнеше топқа бөлу. Ойынға қатысушылар тізбекке тұрып, олардың әрқайсысы алда тұрған ойыншының белінен ұстайды. Жүргізуші, тізбектің басында тұрғаг ойыншының алдында бетпе-бет тұрады да, мұғалімнің белгісі бойынша тізбектің оң және сол жақтарынан өтіп, тізбектің соңындағы ойыншыға ұстап алып, «дақтауға» тырысады. Егер оның қолынан келсе, тізбектің алдына тұрады, ал ұсталған ойыншы-жүргізуші болады, және ойын осылай жалғасады.

Оқушыларға берілген ойында қауіпсіздік ережелерінің сақталуын естеріне салыңыз. Сұраңыз: Берілген ойында оң нәтижеге жету үшін ойыншыларға қандай ұсыныс жасай аласыздар? Берілген ойында жеңіске жету үшін қандай дене қасиеттеріне ие болу керек?

Қыз қуу ойынының ережесін түсініп, ережені бұзбай топқа бөлініп ойнаңыз.

Ұлдар мен қыздар жұптасып, белгіленген жерге дейін, қуысып жарысыңыз. Қыз қуу ойынына балама ойын құрастырыңыз.

Дескриптор

- «Қыз қуу» ойынының ережесімен танысады;

- бір-бірімен жұптасып жарысады;

- «Қыз қуу» ойынына балама ойын құрастырады.

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.
1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   ...   21



ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 45


Мектеп




Мұғалімнің аты-жөні




Сынып




Күні




Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Бөлім

4-бөлім. Қазақ халқының дәстүрлі ойындары

Сабақтың тақырыбы

Қазақтың халық ойындары

8. Медициналық білім негіздері және алғашқы медициналық көмек көрсету ережелері (ӨҚН)

Оқу мақсаттары

8.2.6.1. Жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін көрсету және салыстыра білу

Сабақ мақсаттары

Жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін білу

Бағалау критерийі

Жарыс кезіндегі әрекеттерге төрелік жасайды.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Оқу ресурстары

Сабақтың

басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.




https://weburok.com/690785/%D0%9C%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8FD1%80%D0%B0%D0%B7%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0%B0D0%A0%D0%B0%D0%B7%D0%B2/

http://silkadv.com/ru/node/2149

https://www.youtube.com/watch?v=FfFZmY4Fm9I

https://www.youtube.com/watch?v=-nfAMZKUnzU

Сабақтың

ортасы

30 минут

(Т, Ж, К, ҚБ) «Белбеусоқ». Сыныпты 5-6 оқушыдан топтарға бөліңіз және оларды радиусы шамамен 6-8 метр болатын шеңберге отырғызыңыз. Жүргізуші шеңберді айнала белбеумен жүреді және оны отырған оқушының артына қояды. Отырған оқушы тұрып, белбеуді қолына алып, шеңбер сыртындағы жүргізушіні қуа бастайды. Оқушылар жеңімпаз болу үшін белбеуі бар жүргізушіге қол тигізуі тиіс. Егер олар осыны жүргізуші бос орынға жеткенге дейін істей алмаса, онда олар жеңіледі. Шеңбердегі әрбір оқушы «жүргізуші» болғанға дейін рөлдерімен ауысады.

Ең аз жүргізуші болған ойыншы жеңіске жетеді.

Берілген ойында мұғалім қауіпсіздік ережелерінің сақталуына назар аударуы қажет. Өткізер алдында оқушыларға ойынның ережесін түсіндіру қажет.

Сұраңыз: берілген ойында қандай жарақат алу жағдайлары болуы мүмкін? Ойыннан кейін, оқушыларға, өздерінің және басқалардың шығармашылық қабілеттерін салыстыруды ұсыныңыз. Сұраңыз: Берілген ойынның ережесіне қандай өзгеріс енгізе аласыздар? Ойын кезінде жеке шығармашылық қабілеттеріңізді қалай қолдандыңыздар?


(Т, Ж, ҚБ) «Жаяу тартыс». Сыныпты бірнеше командаларға бөлу. Әр команданың ойыншылары кезекпен алаңның ортасына шығады. «Жоғарғы партер» қалпында, қарама-қарсы бағытқа қарап, қарсыластар белбеуді желкесінің үстінен, қолтығының астынан өткізіп киеді немесе белінен өткізеді. Мұғалімнің белгісімен, әр ойынға қатысушы, қарсыласын өзінің жағында алдын-ала белгіленген қашықтыққа тартып алуға тырысады. Тартып алған ойыншы өзінің командасына ұпай әкеледі. Ең көп ұпай жинаған команда жеңіске жетеді.

Берілген ойында мұғалім болуы мүмкін барлық қауіптердіескере отырып, қауіпсіздік ережелерінің сақталуына назар аударуы қажет. Өткізер алдында оқушыларға ойынның ережесін түсіндіру қажет. Ойын жібінің дұрыс орналастыру қалпына назар аударып, ойын ережесінің сақталуын қадағалау қажет.

Сұраңыз: Берілген ойында оң нәтижеге жету үшін ойыншыларға қандай ұсыныс жасай аласыздар? Берілген ойында жеңіске жету үшін қандай дене қасиеттеріне ие болу керек? Берілген ойынның ережесіне қандай өзгеріс енгізе аласыздар?

балама ойын құрастырып, төрелік жасаңыз. Ойыншылардың іс-әрекетін салыстырыңыз.

Дескриптор

- ойынның ережесімен танысады;

- ойынының балама түрін құрастырады;

- ойыншылардың іс-әрекетін салыстырады.

Спорттық және қозғалмалы ойындар.

Волейбол ойыны:

Допты ойынға қосу әдістерін үйрету;

Допты төменнен тура беру арқылы ойынға қосу әдістерін үйрету;

Допты төменгі бір жақ жанынан ойынға қосу әдістерін үйрету;

Допты ойынға қосу кезіндегі қателіктерді көрсету;

Сабақтың

соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.