ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 28.03.2024
Просмотров: 47
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
№ 1 сабақ
1 бөлім. Экономикалық құбылыс ретіндегі кәсіпкерлік | Мектеп: «Алакөл орта мектебі мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар» КММ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Баяндыева Л.К | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Кәсіпкерлікке кіріспе | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.1.1.1. Жеке кәсіпкер, бизнесмен, қажеттілік, игілік түсініктерін түсінеді. 10.1.1.2. Кәсіпкерліктің пәнін, мақсатары мен міндеттерін түсінеді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: - «жеке кәсіпкер», «бизнесмен», «қажеттілік», «игілік» түсініктерн түсінуіне;
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі. Барлық оқушы жеке кәсіпкер, бизнесмен, қажеттілік, игілік түсініктерн түсінеді (өнімсіз деңгей) 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі; Кәсіпкерліктің пәнін, мақсатары мен міндеттерін түсінеді. Оқушылар алған білімдерін тереңдетеді, жүйелейді (конструктивті деңгей) 3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі: кәсіпкерлік кызметтің призмасы арқылы өз мақсатына жету мүмкіндіктерін бағалай алады. Тақырып бойынша алған білімнің толықтылығы қамтамасыз етіледі (өнім деңгейі). Тақырыпты толық меңгерген оқушы шығармашылық тапсырманы орындайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терменология: жеке кәсіпкер – индивидуальный предприниматель –individual, бизнесмен – бизнесмен –businessman, қажеттілік – потребность – need, игілік – благо - boon | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік Ел» идеясына жүгініп, оқушыларымыздың оқуға деген құштарлығын оятып, тәрбиемен ұштастырып білім беру керек. Себебі, білім беру мен тәрбие бірге жүріп отырады. Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне, адамгершілікке, сыпайылыққа тәрбиелеу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Досыңа тілек», «Пікірлесу», «Шеңбер бойымен сұрақ қою», «Блоб ағашы» | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мысалы: «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақтар бойынша: Кәсіпкер деген кім? Бизнес деген не? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Педагог іс-әрекет | Оқушы әрекеті | Бағалау | ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Оқушылармен амандасу.Психологиядық орнату «Досыңа тілек» тренингін ұйымдастырады. *Оқулық және дидактикалық материалдар мен танысу: олардың мазмұны, мақсаты, ерекшеліктері Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай туғызу. Мұғалімнің сөзі: Балалар сіздер 10-11 сыныптарда «Кәсіпкерлік және бизнес негіздері» пәнін оқисыздар. Сендер «кәсіпкерлік», «бизнес», «экономика», «менеджмент», және маркетинг негіздерін меңгеретін боласыздар. Қазіргі нарық жағдайында қажет практикалық дағдыларды қалыптастыра аласыздар. | Оқушылар бір-біріне бұрылып, алдында тұрған оқушыға сәттілік тілейді. Сыныпты топқа бөлу. 1-топ: «Бизнес» 2-топ: «Экономика»; 3-топ: «Кәсіпорын». Кәсіпкер деген кім? Бизнес деген не? сұрақтарына жауап беру | Жеке оқушылардың жауаптарына ауызша түрде пікірін айтады немесе түзетеді. | оқулық | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | Сұраққтарға жауап берейік дағдысы. *Кәсіпкерлік дегеніміз не? *Кәсіпкер ең кемі қандай дағдылар жиынтығына ие болуы керек? *Кәсіпкердің мақсаты қандай? *Жеке кәсіпкер қандай тәуекелдерге барады? | Оқушылар сұрақтарға жауап береді, мұғаліммен бірге талқылайды, дәптеріне негізге идеяларды жазады. | Өзін-өзі бағалау | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті | Кестемен жұмыс. Кәсіпкер болудағы өздеріңіздің мүмкіндіктеріңізді бағалау үшін кестеден өзіңіз игеріп кете алатын кәсіпкерліктің кемшіліктерімен артықшылыұтарын белгілеңіздер. «Ойланайық, талқылайық» дағдысы. Топтық жұмыс. Топтарға бөлініп сұрақтарға жауап беріңіздер Бизнес тобы: 1) Неліктен кәсіпкердің басқа жұмыс жасауына мүмкіндігі жоқ? 2) Неліктен кәсіпкерлерді өзін-өзі жұмыспен қамтығандар деп айтады? Экономика тобы: 1) Кәсіпкердің бизнесменнен маңызды ерекшелігі неде? Кәсіпорын тобы: 1) Неліктен кәсіпкерлік жұмыстарды орындаудың дұрыс жолы болып табылады? 2. Кітапта берілген танымал бизнес-тренер Роберт Киийосакидің пікіріне қосымша ретінде болашақ кәсіпкерге тағы қандай әрекеттер керек екендігін талқылаңдар «Талдап, салыстырайық» дағдысы. Топтық жұмыс. 5-6 адамнан бөлініп, Нарықтық экономика еркін кәсіпкерлікті қолдайды тапсырмасын орындаңыздар Кәсіпкерлік қызметтің ерекшеліктерін талдаңыздар. Бизнес тобы: Қауіп-қатер (тәуекел, қиындық) Экономика тобы: Тәуелсіздік. Өнертапқыштық Кәсіпорын тобы: Жауапкершілік. Белсенді іздену
Жеті шырық жаттығуы ( жақсы баяу музыкамен орындалады) Ыңғайлы отырып, көзіңізді жұмыңыз, терең демалыңыз. Сізден шамалы бір метр қашықтықта жеті жанып тұрған шырық бар екенін елестетіп көріңіз....мүмкіндігінше баяу, терең дем алаңыз. Енді осы шырақтардың біреуін өшіру қажет деп ойлап көріңіз. Деміңізді толығымен шығарып, оның бағытына қарай барынша үрлеңіз. Шырақ жалыны дірілдеп барып өшеді... Сіз қайтадан баяу тыныс алып, қалған алты шырақты біртіндеп үрлеп өшіресіз. .«Қолданып көрейік» дағдысы. Кәсіпкерлердің қызмет түрлерін анықтаңыздар.
| | | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| «Ой бөлісейік» дағдысы. Пікір алмасу. «Шеңбер бойымен сұрақ қою» стратегиясы қолданылады (топтық жұмыс) Жауаптар нұсқасы: жалдамалы жұмысшы: мектеп директоры, сатушы, дәрігер; кәсіпкер: жекеменшік мектеп (дүкен, дәріхана) басшылары; бизнесмен: жекеменшік мектептер (дүкендер, дәріханалар) иесі. Шығармашылық тапсырма. Кәсіпкердің қасиеттері туралы ойланыңыздар:
| Жалдамалы жұмысшының, кәсіпкердің бизнесменнің қызмет түрлеріне үш мысал келтіріңіз. Пікірлеріңізді дәлелдеңіздер. | | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Кері байланыс «Блоб ағашы» | | Өзара бағалау | стикер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сараланған оқыту. Сіз оқушыларға қосымша қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау | Қауіпсіздік ережесі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Материалды талқылау кезінде оқушыларды бақылау. Оқушылардың бәрі материалды білетінін, түсінетінін көрсете алуы керек, ал мотивациясы жоғары оқушылар дербес толық және дәйекті жауап береді, сондай-ақ материалды сараптау кезінде көп дәлел келтіреді. | Сабақ барысында өзін-өзі бағалауды және өзара бағалауды ұйымдастыру. Оқушылар дескрипторлар бойынша бағалау жүргізеді. Мұғалім де бағалайды және кері байланыс жасайды. | Сабақ барысында оқушылардың қауіпсіздігін бақылау. Оқушыларды тапсырма орындау барысында олардың денсаулығын сақтауға көмек болатын қарапайым шарттарға үйрету: Қол түзу, иық бірдей биіктікте болуы керек, ал иық буындары үстелдің бетіне параллель болуы керек, арқасы орындыққа берік орнығуы керек. Оқушылар мен партаның арасындағы қашықтық 30-35 сантиметр болуы тиіс. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлекция 1.Сабақ, оқу мақсаттары шынайы ма? 2.Бүгін оқушылар не білді? 3.Сыныптағы ахуал қандай болды? 4.Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? 5.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1: |
№ 2,3 сабақ
1 бөлім. Экономикалық құбылыс ретіндегі кәсіпкерлік | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Қазақстан экономикасына тарихи экскурс | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.1.2.1.Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерліктің тарихын талдай біледі 10.1.2.2.Экономикадағы кәсіпкерліктің мағынасын түсінеді 10.1.2.3.Микроэкономика мен макроэкономика арасындағы айырмашылықты түсінеді . | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі. Барлық оқушы Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерліктің тарихын талдай біледі (өнімсіз деңгей) 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі; Экономикадағы кәсіпкерліктің мағынасын түсінеді (конструктивті деңгей) 3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі: Микроэкономика мен макроэкономика арасындағы айырмашылықты түсінеді (өнім деңгейі). Тақырыпты толық меңгерген оқушы шығармашылық тапсырманы орындайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терменология: макроэкономика- макроэкономика-, микроэкономика-микроэкономика-, экономикалық өсу- экономический рост-, бәсеке-конкуренция- | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Өмір бойы білім алу, ынтымақтастық, құрмет, жауапкершілікке, елжандалық, отансүйгіштік қасиетке, денсаулық сақтауға, сыни тұрғысынан ойлауға, шығармашылыққа баулу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Сені көргеніме қуаныштымын, себебі....», «Шешен», «Джигсо», «Көңіл күй», «Пікірлесі», «Миға шабуыл», «Блоб ағашы» | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып брйынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мысалы: «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақтар бойынша: Кәсіпкерлік, жалдамалы жұмыс және бизнес арасындағы айырмашылықты атаңдар. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңі | Педагог іс-әрекет | Оқушы әрекеті | Бағалау | ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Оқушылармен амандасу. Жағымды ахуал орнату үшін «Сені көргеніме қуаныштымын, себебі....» тренингін ұйымдастырады. Қатар отырған оқушылар бір-біріне жақсы жақтарын айтады. Сыныпты топқа бөлу. 1-топ:« Бизнесмен»; 2-топ:« Кәсіпкер»; 3-топ: «Жалдамалы жұмысшы». Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай тудыру. Кәсіпкерлік, жалдамалы жұмысшы және бизнес арасындағы айырмашылықты естеріңе түсіріңдер. 1-топ:« Бизнесмен»..... 2-топ:« Кәсіпкер».... 3-топ: «Жалдамалы жұмысшы»..... Мұғалім оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын нақтылайды. Оқушылар оның мақсат, міндеттерін болжайды. | Сұрақ-жауап | Өзін-өзі бағалау | оқулық | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы | Сұрақтар. «Шешен» әдісі бетпе-бет сауалнама. 1.Дағдарыс кезінде халық қандай өнімді сатып алуды тоқтатпайды? 2.Кәсіпкерлік қызмет қандай түрлерге бөлінеді? 3. Өндірістік қызмет дегеніміз не? 4.Кеңес беру қызметі дегеніміз не? 5.Қазақстан Республикасының тәуелсіздігінің алғашқы жылдарында кеңінен таралған кәсіпкерліктің түрі қандай? «Ойланайық, талқылайық» дағдысы.« 1.Неліктен кәсіпкерлер тұрғындардың өміріне қолайылық пен ыңғайлылық әкеледі? 2.Неге кәсіпкерліктің дамуы мемлекет үшін өте пайдалы? 3.Неліктен кәсіпкер нарықтың ең белсенді қатысушысы? 4.Неліктен кәсіпкер дағдарыс жағдайында тұрақтылығын сақтап қала алады? «Талдап, салыстырайық» дағдысы. «Пікірталас» әдісін пайдаланып, тапсырмаларды орындаңыздар 1.Тауарлар, қызмет көрсету және жұмыстар арасындағы ұқсастықты атаңыздар. 2.Кәсіпкерлік қызметтің барлық түрлерінің арасындағы ортақ элементті табыңыздар. 3.Тақырыптың негізгі идеясы қандай? «Дәптерге орындайық» дағдысы. Оқушылар кестені толтырады. Іс-әрекеттердің дами бастау кезеңдерін таңбасымен белгілеңіздер
«Қолданып көрейік» дағдысы. Төменде көрсетілген қызмет түрлерін сипаттаңдар
| Оқушылар сұрақтарға жауап береді, мұғаліммен бірге талқылайды, дәптеріне негізгі идеяларды жазады. « Джигсо» әдісі бойынша оқушылар тапсырманы талдайды, бір-біріне түсіндіреді. Мұғалім әрбір тапсырма бойынша ауызша нұсқаулар береді, топта жасаланған жұмыстаң барысын тексереді. | Өзара бағалау | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| «Ой бөлісейік» дағдысы. «Миға шабуыл» әдісі бойынша пікір алмасу. Серік пен Берік- жанармай құятын бекеттердің иелері. Екі бекетте қаланаң шетінде тас жолдың жанында орналасқан. Қазір олар жанармайды бірдей бағамен сатады. Бұл қалада басқа жанар май құю орындары жоқ. Оқулықта берілген 1), 2), 3) сұрақтарына жауап береді.Оқушылар өз пікірлерімен бөліседі, бірақ пікір бағаланбайды. Шығармашылық тапсырма. 1.Кәсіпкерлік қызметтің қай түрімен айналысатын едіңіздер? 2. Өндірістік, коммерциялық, қаржылық және консалтингтік қызмет түрлеріне мысалдар келтіріңдер. | | | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ соңы | Кері байланыс «Блоб ағашы». | | Өзара | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы | Мұғалімнің қалауы бойынша: «Төңкере оқыту» талаптарына сәйкес, оқушылар келесі тақырыптағы теориялық материалды өз бетімен үйде оқи алады.Олар мәтіннің соңында берілген сұрақтарға қысқаша жауап береді. |
№ 4 сабақ
1-Бөлім. Экономикалық құбылыс ретіндегі кәсіпкерлік | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Кәсіпкерлік тәсілдеме: бастамшылдық және даму мен жаңашылдыққа үздіксіз ұмтылу | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.1.3.2. Кәсіпкерлік және мотивация мен өзін-өзі іске асыру формасы ретінде қарастырады 10.1.3.3. Кәсіпкер біліктілігі ретінде идяның қалыптасуының маңызын бағалайды 10.1.3.4. Бизнес-идеяны қалыптастыру құралдарын қолданады | ||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен:
| ||||||||||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейліе нәтиже) | 1-меңгеру деңгейі. Барлық оқушы кәсіпкерлікті өзін-өзі таныту мен жеке ынталандырудың формасы ретінде түсінеді (өнімсіз деңгей) 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі: Идея қалыптастырудың маңызын кәсіпкерліктің құзіреттілігі ретінде бағалай алады. Оқушылар алған білімін тереңдетеді.(конструктивті деңгей) 3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі: Идея матрицаларын қалыптастыру құралдарын қолдана алады. Тақырып бойынша алған білімнің толықтылығы қамтамасыз етіледі. (өнімді деңгей) Тақырыаты толық меңгерген оқушы шығармашылық тапсырманы орындайды | ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология: | ||||||||||
Құндылықтарға баулу | Жалпыға бірдей еңбек қоғамы мен ұлттық қауіпсіздікті насихаттау | ||||||||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Ыстық алақан», «Жұптас-бөліс», «Сұрақтарға жылдам жауап беру», «Джигсо», «Шеңбер бойымен сұрақ қою», «Блоб ағашы» | ||||||||||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, слайдтар, маркерлер,«Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | ||||||||||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы сабақпен логикалық көпір құру, мысалы: «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақ бойынша, кәсіпкерлік қызмет түрлерінің арасындағы айырмашылықты естеріңізге түсіріңіздер | ||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||
Сабақ кезеңі | Педагог іс-әрекеті | Оқушы әрекеті | бағалау | ресурстар | |||||||
Сабақтың басы | Амандасу. Түгендеу. Жағымды ахуал орнату. . «Ыстық алақан» трегингін ұйымдастырады. ( оқушылар өздерінің алақандарын бір-біріне жақын ұстап, мейірімді сөздер айтады, мысалы, «сен әдемісің, ақылдысың» және т.б.) Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдаят тудыру Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін «Жұптас-бөліс» әдісі қолданылады | Төмендегі сұрақ талданады: Кәсіпкерлік қызмет түрлерінің арасындағы айырмашылықты естеріңізге түсіріңіздер Оқушылармен әңгімелесу барысында мұғалім сабақтың тақырыбын анықтайды. Олар сабақтың мақсаты мен міндеттерін болжайды | Өзін-өзі бағалау | оқулық | |||||||
Сабақтың ортасы | «Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы «Сұрақтарға жылдам жауап беру» әдісін пайдаланып, сұақтардың толық жауаптарын дайындаңыздар (жұптық жұмыс)
«Ойланайық, талқылайық» дағдысы (топтық жұмыс). 1-топ: 1. Кәсіпкердің жалдамалы жұмысшыдан айырмашылығы неде? 2.Кеңес берушілер жас кәсіпкерлерге қабылдаған ақпараттың дұрыстығын анықтаудың қандай әдісін ұсынады? 2-топ: 1. Қай жағдайда түйіндемелерді қарау мен сұхбаттасуға шақыру саны артуы мүмкін? 2.Қандай жағдайда түйіндемені қарастыру және сұхбаттасуға шақыру санының көрсеткіші төмен болуы мүмкін? 3.Кәсіпкерлікте сұраныс және тахнологиялық факторлар қалай қолданылады? 3-топ: 1. Қандай жағдайда маман жалдауға немесе серіктестік қабылдауға болады? 2.Қанша уақытқа дейін және қанша мерзім бойы кәсіпкерліктің қаржылық қауіпсіздіктегі берік тірегі болуы керек 3.Идеялар матрицасын пайдалану үшін қандай білім қажет? | Бір-бірін толықтыра отырып, жұптар өз кезегінде жауаптарын береді.Олар мұғаліммен негізгі идеяларды талқылайды, оларды дәптерлеріне жазады. «Джигсо» әдісі бойынша оқушылар тапсырманы талдайды, бір-біріне түсіндіреді.Мұғалім әрбір тапсырма бойынша нұсқаулар береді, топта жасалған жұмыстың барысын тексереді. Топ оқушыларының негізгі міндеті- тапсырмаларға жауап беру және бір ортақ презентация дайындап, оны сынып алдында қорғау. Оқулықтарды пайдалану рұқсат етіледі. Басқа топтағы оқушылар жауаптарын толықтырады. | Өзара бағалау | оқулық | |||||||
| «Талдап, салыстырайық» дағдысы. Мұғалім: тақырыптың мазмұнына талдау жасап, өз жауаптарыңызды дәлелдеңіздер (жұптасып пікір алмасу)
«Дәптерге орындайық» дағдысы. Оқушылар алған білімдері негізінде дәптерлеріне «Кәсіпкерлік көзқарас» тақырыбы бойынша кластер қорғайды. « Қолданып көрейік» дағдысы. Қызметтің сипаттамасына сәйкес «+» немесе «-» белгілерімен кестені толтырыңыздар. «Ой бөлісейік» дағдысы. «Шеңбер бойымен сұрақ қою» әдісін пайдаланып, пікір алмасыңыздар. 1.Сұраныс пен технология қызметтерін сипаттайтын екі мысал келтіріңіздер. 2. «А нүктесі» мен «В нүктесі» сипаттайтын бір қызметке мысал келтіріңіздер Шығармашылық тапсырма 1)Бизнес құру идеясын жазыңыз (алдын ала ауылдық жерлердегі ауылшаруашылығына жатпайтын шағын бизнеске арналған әлеуетті идеялар тізімімен танысыңыз) 2)Бизнес құру туралы идеяңызды мына параметрлер бойынша талдаңыз: сұраныс, нарыққа кіру мүмкіндігі, бәсеке, баға деңгейі, сұраныс тұрақтылығы, әлеуетті тұтынушылар 3)Кәсіпкерлік идеяны бағалананда мына сұрақтарға жауап беріңіз: 1. Неліктен сіздің өніміңіз тұтынушыларыңызды қызықтырады? 2. Нақты кімдер сізге «тұтынушы» бола алады? 3. Сіздің тауарларыңызды тұтынушыларға жеткізушілерді қайдан іздейсіз? 4. Тұтынушылар сіздің тауарларыңыз туралы қайдан біледі? | Кесте толтыру Сұрақ-жауап кезеңі | | | |||||||
Сабақтың соңы. | Кері байланыс .«Блоб ағашы» | | Өзін-өзі бағалау | |
№ 5,6 сабақ
1 бөлім. Экономикалық құбылыс ретіндегі кәсіпкерлік | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||||||
Сабақтың тақырыбы | Өндіріс үдерісіне қатысатын ресурстар | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.1.4.1 Тауар мен қызмет көрсетулер өндірісне қажетті ресурстар мен факторларды біледі; 10.1.4.2 Тауар мен қызмет көрсетулер өндірісне қажетті ресурстар мен факторлар арасындағы айырмашылықты түсінеді. | ||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: - Тауар мен қызмет көрсетулер өндірісне қажетті ресурстар мен факторларды білуіне; - Тауар мен қызмет көрсетулер өндірісне қажетті ресурстар мен факторлар арасындағы айырмашылықты түсінуіне. | ||||||||||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі. Барлық оқушылар нарықта тепе-теңдіктің қалыптасуы, артықшылық пен тапшылықты біледі (өнімсіз деңгей) ; 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі; Негізгі факторлардың өзгерісіне нарықтың бейімделі үдерісі ретінде сұраныс пен ұсыныс икемділігін түсінеді (конструктивті деңгей) 3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі: Тақырып бойынша алған білімнің толықтылығы қамтамасыз етіледі (өнім деңгейі). | ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология: | ||||||||||
Құндылықтарға баулу | Сын тұрғысынан ойлау,топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, басқалардың пікірін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады | ||||||||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Джигсо», «Құндылықтар спектрі», «Жеті сұрақ», «Шеңбер бойымен сұрақ қою», «Блоб ағашы» | ||||||||||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | ||||||||||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мысалы: «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақтар бойынша: 1.Экономикалық өсу дегеніміз не? 2.Ресурс дегеніміз не? | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақ кезеңдер | Педагог іс-әрекеті | Оқушы әректі | бағалау | ресурстар | |||||||
Сабақтың басы | Амандасу.Түгендеу. Жағымды ахуал орнату үшін «Сені көргеніме қуаныштымын, себебі ..... » тренингін ұйымдастырады. Қатар отырған оқушылар бір-бірінің жақсы жақтарын айтады Топқа бөлу. Қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай туғызу. | Сұрақ-жауап кезеңі | Өзін-өзі бағалау | Оқулық | |||||||
Сабақтың ортасы- | «Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы. 1.Өндіріс ресурстары дегеніміз не? 2.Экономикалық теорияның ресурстары қандай топтарға бөлінеді? 3.Өндіріс факторлары дегеніміз не? 4.Өндіріс факторлары қандай топтарға бөлінеді? 5.Қандай топтар екі жағдайда да аса маңызға ие болады? 2)Оқушылар бірінен соң бірі сұрақтарға жауап береді,оқушымен бірге негізгі идеяларды талқылайды,оны дәптерлеріне жазады. «Ойланайық,талқылайық» дағдысы.«Раунд робин» әдісі 1.Неліктен өндірістің басқа факторларының арасында кәсіпкерлік бірегей мағынаға ие? 2.Неліктен өндірістің экономикалық ресурстары өндіріс факторларына қарағанда кең мағынаға ие? 3.Неліктен ақпараттық ресурстар туралы толық ақпаратқа ие болу табысқа жетуге кепілдік бермейді? «Талдап,салыстырайықшы» дағдысы 1.Өндіріс ресурстары мен факторларының арасындағы айырмашылығы неде? 2.Өндіріс ресурстары мен факторларының арасындағы ұқсастығын табыңыздар. «Дәптерге орындайық» дағдысы өндіріс факторлары мен ресурстар тобын сызықтарымен байланыстырыңыздар және әр тізбектің өзара байланысын анықтаңыздар.
«Қолданып көрейік» дағдысы. Өндіріс факторларының практикалық мысалдарын келтіріңіздер Мысалы:Жер.Тимурда 30 гектар жайылым бар,ол қой шаруашылығы үшін пайдаланады.
| Сұрақ-жауап кезеңі | | | |||||||
Сабақтың соңы | Кері байланыс «Блоб ағашы» . | Өз пікірлерін айту | Өзара бағалау | |
№ 7 сабақ
1 бөлім. Экономикалық құбылыс ретіндегі кәсіпкерлік | Мектеп: | ||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||
Сынып: 10. | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Нарықтық қызмет ету механизмі | ||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.1.5.1 Сұраныс пен ұсыныс таңдарын түсінеді; 10.1.5.2 Сұраныс пен ұсынысқа әсер ететін факторларды біледі. | ||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: - Сұраныс пен ұсыныс таңдарын түсінуіне; -Сұраныс пен ұсынысқа әсер ететін факторларды білеуіне. | ||||||||||||||||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі. Барлық оқушылар нарықта тепе-теңдіктің қалыптасуы, артықшылық пен тапшылықты біледі (өнімсіз деңгей) ; 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі;Негізгі факторлардың өзгерісіне нарықтың бейімделі үдерісі ретінде сұраныс пен ұсыныс икемділігін түсінеді(конструктивті деңгей) 3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі: Тақырып бойынша алған білімнің толықтылығы қамтамасыз етіледі (өнім деңгейі). | ||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология: сұраныс пен ұсыныс-спрос и предложение-demand and supply; экзогендік сұраныс-экзогенный спрос-exogenous demand, эндогендік сұраныс-эндогенный спрос-endogenous demand. | ||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Сын тұрғысынан ойлау,топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, басқалардың пікірін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады | ||||||||||||||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Құндылықтар спектрі», «Жеті сұрақ», «Шеңбер бойымен сұрақ қою», «Блоб ағашы» | ||||||||||||||||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | ||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мысалы: «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақтар бойынша: 1. Сұраныс қандай көрсеткіштерден құралалы? 2.Сұраныстың бағалық емес детеминаттарын атаңыздар | ||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||
Сабақ кезеңі | Педагог іс-әрекеті | Оқушы ірекеті | бағалау | ресурстар | |||||||||||||
Сабақтың басы | Амандасу. Түгкендеу.Жағымды ахуал орнату үшін «Сені көргеніме қуаныштымын, себебі ..... » тренингін ұйымдастырады. Қатар отырған оқушылар бір-бірінің жақсы жақтарын айтады Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай туғызу. 1.Ақша дегеніміз не? 2.Сауда дегеніміз не? . | сұрақтарды талқылайды, пікір алмасады | Өзін –өзі бағалау | оқулық | |||||||||||||
Сабақтың ортасы | .«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы. (жеке жұмыс) 1.Сұраныс заңы дегеніміз не? 2.Ұсыныс заңы дегеніміз не? 3.Экзогенді сұраныс дегеніміз не? 4.Эндогенді сұраныс дегеніміз не? 5.Сұраныстың бағалық емес детерминанттары дегеніміз не? 6.Сұранысқа ықпал ететін бағалық емес факторларына не жатады? 7.Ұсыныстың бағалық емес факторына не жатады? 2)Оқушылар бірінен соң бірі сұрақтарға жауап береді,оқытушымен бірге негізгі идеяларын талқылайды,оны дәптеріне жазады «Қолданып көрейік» дағдысы. Икемділік түрлері бойынша практикалық мысалдар келтіріңіздер Икемділік түрлері: Мысалы: сұраныс бағасы бойынша икемділік. Конькидің 15-ке қымбаттауы кезінде сұраныс көлемі 20-ке төмендейді
«Ой бөлісейік» дағдысы. Пікір алмасу. «Шеңбер бойымен сұрақ қою» әдісі қолданылады. (топтық жұмыс) Өмірде нарықтық тепе-теңдік не үшін қажет? Нарықтық тепе-теңдіктің бұзылуы неге әкелуі мүмкін? Үш мысал келтіріңіздер. Мысалы: кеден-баждарының артуы импорттық тауардың ұсынысының азаюын, ал халық табысының өсуі- оларға сұраныстың бір мезгілде ұлғаюын туындатуы мүмкін | .«Ойланып, талқылайық» дағдысы 1.Сұраныс заңының табиғатын түсіндіріңіздер? 2.Неліктен тауар бағасының өсуіне қарай ұсыныс шамасы(көлемі) арта түседі? 3.Неліктен салауатты өмір салты туралы жарнамалық науқан спорттық тренажерлар-мен табиғи өнімге деген сұранысты арттырады? 4.Неліктен толықтырушы мен алмастырушы тауарлардың бағасының өзгеруі негізгі тауардың нарықтағы сұранысына айтарлықтай әсер етеді? 5..Неліктен тұтынушылардың экономикалық үміттері бағаның өзгеруінебайланысты болуы мүмкін? «Талдап, салыстырайық» дағдысы. Экзогенді және эндогенді сұраныстың айырмашылықтарын сипаттаңдар. «Дәптерге орындайық» дағдысы. Кестені толтырыңыздар
| Дискриптор арқылы бағалау | оқулық | |||||||||||||
Сабақтың соңы | Кері байланыс. «Блоб ағашы» | Өз ой пікірлерін білдіру | Өзін-өзі бағалау | |