ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 28.03.2024
Просмотров: 52
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
№ 8 сабақ
1 бөлім. Экономикалық құбылыс ретіндегі кәсіпкерлік | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | 1.8 Нарықтық тепе-теңдік | |||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.1.8.1. Нарықта тепе-теңдіктің қалыптасуы, артықшылық пен тапшылықты біледі 10.1.8.2. Негізгі факторлардың өзгерісіне нарықтың бейімделі үдерісі ретінде сұраныс пен ұсыныс икемділігін түсінеді | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен:
| |||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі. Барлық оқушылар нарықта тепе-теңдіктің қалыптасуы, артықшылық пен тапшылықты біледі (өнімсіз деңгей) ; 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі; Негізгі факторлардың өзгерісіне нарықтың бейімделі үдерісі ретінде сұраныс пен ұсыныс икемділігін түсінеді (конструктивті деңгей) 3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі: Тақырып бойынша алған білімнің толықтылығы қамтамасыз етіледі (өнім деңгейі). | |||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология: экономика ,нарық- , тепе-теңдік- | |||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Сын тұрғысынан ойлау,топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, басқалардың пікірін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады | |||||||||||||||||||||||||||||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Джигсо», «Құндылықтар спектрі», «Жеті сұрақ», «Шеңбер бойымен сұрақ қою», «Блоб ағашы» | |||||||||||||||||||||||||||||||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | |||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мысалы: «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақтар бойынша: 1. Сұраныс қандай көрсеткіштерден құралалы? 2.Сұраныстың бағалық емес детеминаттарын атаңыздар | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңі | Педагог іс-әрекеті | Оқушы әрекеті | бағалау | ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Амандасу. Жағымды ахуал орнату үшін «Сені көргеніме қуаныштымын, себебі ..... » тренингін ұйымдастырады. Қатар отырған оқушылар бір-бірінің жақсы жақтарын айтады Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай туғызу. 1. Сұраныс қандай көрсеткіштерден құралалы? 2.Сұраныстың бағалық емес детеминаттарын атаңыздар? | Сұрақ-жауап Жұптасқан оқушылар сұрақтарды талқылайды, пікір алмасады. | Өзін-өзі бағалау | оқулық | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | «Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы. Нарықтық тепе-теңдік дегеніміз не?
«Талдап, салыстырайық» дағдысы. Топтық жұмыс. «Құндылықтар спектрі» әдісін пайдаланып, тапсырмаларды орындаңыздар:
«Дәптерге орындайық» дағдысы. Кестені толтырыңыздар
2) Кестені «өсу» немесе «құлдырау» терминдерімен толтырыңыздар
| «Ойланып, талқылайық» дағдысы 1.Неліктен икемділікті түрлерге бөлу айтарлықтай шартты болып табылады? 2. Неліктен бұрынғы экономистер нарықтық тепе-теңдікті өздігінен теңдік нүктесіне келе алатын жағдай ретінде қарастырған? 3. Неліктен Леон Вальрас нарықтық тепе-теңдікті сандық бағалаумен байланыстыра қарастырды? 4. Неліктен Маршалл бойынша баға сұраныс және ұсыныс көлемінің қызметі болып табылады? 5. Неліктен профицит өнімнің бағасын төмендетуге себеп болады? | Дискриптор арқылы бағалау | Оқулық слайд | ||||||||||||||||||||||||||||
| «Қолданып көрейік» дағдысы. Икемділік түрлері бойынша практикалық мысалдар келтіріңіздер Икемділік түрлері: Мысалы: сұраныс бағасы бойынша икемділік. Конькидің 15-ке қымбаттауы кезінде сұраныс көлемі 20-ке төмендейді
| Өмірде нарықтық тепе-теңдік не үшін қажет? Нарықтық тепе-теңдіктің бұзылуы неге әкелуі мүмкін? Үш мысал келтіріңіздер. Мысалы: кеден-баждарының артуы импорттық тауардың ұсынысының азаюын, ал халық табысының өсуі- оларға сұраныстың бір мезгілде ұлғаюын туындатуы мүмкін | | | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
Сергіту сәті
2 мин.
№13-14 сабақ
2 бөлім. Заманауи жағдайдағы кәсіпкерлік | Мектеп: | ||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар: Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Кәсіпкерліктегі инновациялар мен трендтер ( әлемдік, аймақтық және жастардың) | ||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарлама-сына сілтеме) | Қазақстандағы кәсіпкерліктің дамуның географиялық-аймақтық ерекшеліктерін түсінеді Қазақстандағы кәсіпкерліктің заманауи тенденцияларын танып біледі Кәсіпкерліктің трендтерінің болашақ кезеңдеріндегі болжамын талдайды | ||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен:
| ||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі.Барлық оқушылар Қазақстандағы кәсіпкерліктің дамуның географиялық-аймақтық ерекшеліктерін түсінеді (өнімсіз деңгей) 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі; Қазақстандағы кәсіпкерліктің заманауи тенденцияларын танып біледі (конструктивті деңгей) 3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі: кәсіпкерліктің трендтерінің болашақ кезеңдеріндегі болжамын талдай (өнім деңгейі). | ||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология:инновация-инновация-innovation, өзіндік құн-себестоимость-cost price, тенденция- тенденция-trend, төлем қабілеттілігі-платежеспособность-solvency | ||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Жауапкершілікке, елжандылыққа, отан сүйгіштік қасиетке, сын тұрғысынан ойлауға, шығармашылыққа баулу, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады | ||||||||||||||||||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Ыстық алақан», «Джигсо», «Тез жауап», «Шеңбер бойымен сұрақ қою», «Блоб ағашы» | ||||||||||||||||||||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | ||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы сабақпен логикалық көпір құру, мысалы: «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақтар бойынша: 1. Стартап дегеніміз не? 2. Қазіргі Қазақстандағы стартап мәдениеті қандай кезеңде? | ||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | 1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Ыстық алақан» тренингін ұйымдастырады ( оқушылар өздерінің алақандарын бір-біріне жақын ұстап, мейірімді сөздер айтады, мысалы, «сен әдемісің, ақылдысың» және т.б.) 2.Сыныпты топқа бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды 3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай тудыру Оқушылар назарын сабаққа аудару үшін «Жұптас-бөліс» әдісі қолданылады. Төмендегі сұрақтар талданады. 1.Стартап дегеніміз не? 2. Қазіргі Қазақстандағы стартап мәдениеті қандай кезеңде? | ||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы-тақырыпты өз бетімен меңгеру | 1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдасы. Сұрақтапға жылдам жауап беру әдісін қолдану. Сұрақтар тізімі тақтада көрсетіледі. Оқушылар ұсынылған сұрақтарға толық жауап дайындайды (жеке жұмыс)
2.«Ойланайық, талқылайық» дағдысы (топтық жұмыс). «Джигсо» әдісі бойынша сұрақтарды талқылап, жауаптарыңызды ұсыныңыздар. 1-топ: 1. Кәсіпкерлердің бәсекелестермен салыстырғында ерекше өнім шығаруға талпынуы неге байланысты? 2-топ:1. Мамандарды тәрбиелеу мен даярлаудың маңызы неде? 2. Кәсіпкерлердің біліктілігі төмен мамандарды жалдауына не себеп болады? 3-топ: 1.Неліктен бойынша мамандарға жүгіну ұсынылады? 2. Неліктен болжамдарды зерттеу барысында кәсіпкер іс-шараларды дамытуды оның ең пессимистік сценарийінен бастау керек? | ||||||||||||||||||||
Сергіту сәті | «Жеті шырық» жаттығуы | ||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Кері байланыс | 5.«Қолданып көрейік» дағдысы 1)Стартап құрастырыңыздар. Өздеріңіздің бизнес-идеяларыңызды сипаттаңыздар 2)Кестені толтырыңыздар
6.«Ой бөлісейік» дағдысы . «Шеңбер бойымен сұрақ қою» әдісі бойынша пікір алмасу.
7.«Рефлексивті ринг». Сөйлемді жалғастырыңыздар: Бүгін мен ..... білдім. Мен .... үйрендім. Мені .... таңқалдырды. Маған ..... қызық болды. Жұмыстарының нәтижесін оқушылар өздері бағалайды. «Блоб ағашы» | ||||||||||||||||||||
Рефлекция 1.Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? 2.Бүгін оқушылар не білді? 3.Сыныптағы ахуал қандай болды? 4.Мен берілген уақыт ішінде үлгердім ба? 5.Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? 6.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? | | ||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау 1.Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 3.Сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз |
№ 15 сабақ
2 бөлім. Заманауи жағдайлардағы кәсіпкерлік | Мектеп: | ||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Сынып: 10 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы | 2.5.Қазіргі жағдайдағы бәсекенің дамуы | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.5.1. Баға бойынша және бағалық емес, жетілген және жетілмеген бәсекелестік мысалдарын сипаттайды; 10.2.5.2. Бәсекелестік стратегиясы мен бәсекелестер түрлерін сипаттайды; 10.2.5.3. Баға бойынша және бағалық емес бәсекені қолданудың тиімділігін бағалайды. | ||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: -баға бойынша және бағалық емес, жетілген және жетілмеген бәсекелестік мысалдарын сипаттай алуына; -бәсекелестік стратегиясы мен бәсекелестер түрлерін сипаттауына; -баға бойынша және бағалық емес бәсекені қолданудың тиімділігін бағалауына | ||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі. Барлық оқушы баға бойынша және бағалық емес,жетілген және жетілмеген бәсекелестік мысалдарын сипаттайды(өнімсіз деңгей); 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі бәсекелестік стратегиясы мен бәсекелестер түрлерін сипаттай алады. Оқушылар алған білімін тереңдетеді, жүйелейді(конструктивті деңгей); 3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі баға бойынша және бағалық емес бәсекені қолданудың тиімділігін бағалай алады. Тақырып бойынша алған білімнің толықтылығы қамтамасыз етіледі(өнімді деңгей). Тақырыпты толық меңгерген оқушы шығармашылық тапсырманы орындайды. | ||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология: баға бойынша бәсекелестік – ценовая конкуренция – price competition , бағалық емес бәсекелестік – неценовая конкуренция – price competition | ||
Құндылықтарға баулу | Тапсырмаларды орындаут барысында жауапкершілікке, елжандылық, отансүйгіштік қасиетке, сын тұрғысынан ойлауға, шығармашылыққа баулу. | ||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Қиял әлемі», «Досыңды сезін», «Сұраққа жауап», «Джигсо», «Робин раунд», «Сен суретшісің», «Шеңбер бойымен сұрақ қою», «Блоб ағашы» | ||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | ||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы сабақпен логикалық көпір құру, мысалы «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақ бойынша: 1.Дағдарыстың негізі неде? 2.Инфляция неге алып келеді? | ||
Сабақтың барысы, кезеңдері және оқушы мен мұғалімнің әрекеттері | |||
Сабақтың басы | 1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Қиял әлемі» тренингін ұйымдастырады; 2.Оқушыларды топқа бөлу. Сынып қыздар мен ұлдар топтарына бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды. 3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдаят тудыру. Қолайлы психологиялық климатты құру үшін оқушыларды «Досыңды сезін» ойынына шақырады. Оқушылар шеңберде тұр. Мұғалімдер әр ойыншыға кезек-кезек оның ішкі сезімін білдіретін іс-қимылдар жасауын сұрайды. Қалған оқушылар олардың көрсеткен қимылдарын қайталап, не сезінгенін айтады. Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін өткен сабақтан қайталау сұрақтары қойылады: 1.Дағдарыстың негізі неде? 2.Инфлякция неге алып келеді? Жұптасқан оқушылар сұрақтарды талқылайды, пікір алмасады. | ||
Сабақтың ортасы | 1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы. Жұптасып жұмыс істеу. «Сұрақтарға жауап беру» әдісін пайдаланып берілген сұрақтардың жауаптарын дайындаңыздар. 1.Бәсекелестік даму сипаты бойынша қалай бөлінеді? 2.Баға бәсекелестігі қалай пайда болады? 3.Бағалық емес бәсекелестік қалай жүргізіледі? 4.Жетілген бәсекелестік дегеніміз не? 5.Жетілмеген бәсекелестік дегеніміз не? 6.Қандай нарықтық құрылымдарда бағалық емес бәсекелестік қолданылады? 7.Бағалық емес бәсекелестіктің кең тарауының себебі неде? 2.«Ойланайық, талқылайық» дағдысы. Жұптасып жұмыс істеңіздер. 1.Тұтынушы үшін баға бәсекелестігінің мәні неде? Ойланыңыздар. 2.Неліктен функционалдық бәсеке маркетингтегі бәсекелестікті зерттеудің негізгі деңгейі болып есептеледі? 3.«Талдап, салыстырайық» дағдысы. Пікір алмасу.Талдау жасап, тапсырмаларды орындаңыздар. 1.Баға бойынша және бағалық емес бәсекелестіктердің арасындағы айырмашылықты анықтаңыздар. 2.Фирмааралық және тауараралық бәсекелестік арасындағы айырмашылықты анықтаңыздар. 3.Тақырыптың негізгі идеясы қандай? 4. «Дәптерге орындайық» дағдысы. Тақырып мазмұнындағы ұғымдардың өзара байланысы бойынша тірек-сызба құрастырыңыздар. | ||
Сергіту сәті | «Жеті шырақ» жаттығуы 5.«Қолданып көрейік» дағдысы. Практикалық тапсырмаларды дәптерге орындаңыздар. Баға бойынша және бағалық емес бәсекелестік, жетілген және жетілмеген бәсекелестікке мысалдар келтіріңіздер. Оларды кесте түрінде безендіріңіздер. 6.«Ой бөлісейік» дағдысы. «Шеңбер бойымен сұрақ қою» әдісі бойынша пікір алмасу: 1.Нарықта баға бойынша және бағалық емес бәсекелестікті жүргізудің тиімділігі туралы орынды дәлелдеріңізді келтіріңіздер. 2.«Салалық нарық пен елдің тұрмыс жағдайына бағалық емес бәсекелестіктің әсер етуі» тақырыбында презентация дайындаңыздар. Шығармашылық тапсырма Қазақстандық және әлемдік компаниялардың бизнес-кейс түрлерін зерттеп, мына сұрақтың жауабын табыңыздар: Қандай кейстерде баға және бағалық емес бәсекелестікті пайдаланудың тиімділігі туралы дәлелдер келтіріледі? | ||
Сабақтың соңы | Кері байланыс «Блоб ағашы» . Мұғалімнің қалауы бойынша: «Төңкере оқыту» талаптарына сәйкес, оқушылар келесі тақырыптағы теориялық материалды үйде өз бетімен оқи алады. Олар мәтіннің соңында берілген сұрақтарға қысқаша жауап береді. |