ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 28.03.2024
Просмотров: 51
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
№ 21 сабақ
ІІІ бөлім. Әрекеттегі маркетинг. | Мектеп: | ||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Сынып: 10. | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы | Мақсатты аудитория,сегменттеу | ||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.5.1 Тұтынушыны сегменттеудің мәні мен қағидаларын түсінеді; 10.3.5.2 Белгілі бір мақсатты аудиториялардың қажеттіліктерін анықтайды. | ||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: - тұтынушыны сегменттеудің мәні мен қағидаларын түсінуіне; - мақсатты аудиториялардың қажеттіліктерін анықтауына; | ||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі. Барлық оқушылар тұтынушыны сегменттеудің мәні мен қағидаларын түсінеді (өнімсіз деңгей) ; 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі нарықтық тұтынушыны сегменттеудің демографиялық белгілерін біледі.Оқушылар алған білімін тереңдетеді,жүйелейді (конструктивті деңгей); 3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі:мақсатты аудиториялардың қажеттіліктерін анықтай алады. | ||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология: | ||
Құндылықтарға баулу | Сын тұрғысынан ойлау,топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, басқалардың пікірін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады | ||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Досыңды сезін», «Сұраққа тез жауап», «Шеңбер бойымен сұрақ қою», «Блоб ағашы». | ||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | ||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мысалы: «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақтар бойынша: SWOT-талдау дегеніміз не? | ||
Сабақтың басы | 1.Оқушылармен амандасу .Қолайлы психологиялық ахуал орнату. 2.Оқушыларды топқа бөлу. 3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту. SWOT-талдау дегеніміз не? | ||
Сабақтың ортасы- | 4.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы. Сабақта өткен материалды пайдаланып,мына сұрақтарға жауап беріңіздер:
5.«Ойланып, талқылайық» дағдысы.Топтық жұмысты 6.«Талдап, салыстырайық» дағдысы. Топтық жұмыс. «Құндылықтар спектрі» әдісін пайдаланып, тапсырмаларды орындаңыздар: | ||
Сергіту сәті. | «Жеті шырық» жаттығуы 4.«Дәптерге орындайық».Тақырып мазмұны бойынша тірек-сызба құрас- тырыңыздар. 5.«Қолданып көрейік» дағдысы. Компанияның маркетингілік стратегиясын құру үшін белгілі бір мақсатты аудиторияның қажеттіліктерін анықтаңыздар. 6.«Ой бөлісейік» дағдысы. Өздеріңіз анықтаған мақсатты аудиторияның қажеттіліктері мен жеңіл өнеркәсіп өндірістің маркетингілік стратегиясын құру үшін көрсетілген мақсатты аудиториясының қажеттіліктерін салысты- рыңыздар. Шығармашылық тапсырма.Өздеріңіз тұратын елді мекендегі мақсатты аудиторияның қажеттіліктерін бағалаңыздар,сүт өнімдерін өндіретін кәсіп- орынға арналған маркетингілік стратегияны құрастырыңыздар. электронды қосымшамен жұмыс («№23 қосымша материал») | ||
Сабақтың соңы. | Кері байланыс. «Блоб ағашы» |
№ 22 сабақ
ІІІ бөлім. Әрекеттегі маркетинг. | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: 10. | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||||||
Сабақтың тақырыбы | Бренд | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.6.1 Брендтің негізгі құраушыларын біледі; 10.3.6.2 Брендтің сипаттамалық және шығармашылық жағын ажыратады; 10.3.6.3 Брендтің платформасын сипаттау үшін дағдыларды қолданады. | ||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: -брендтің негізгі құраушыларын білуіне; -брендтің сипаттамалық және шығармашылық жағын ажыратуына; -брендтің платформасын сипаттау үшін дағдыларды қолдануына. | ||||||||||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | Барлық оқушы брендтің негізгі құраушыларын біледі . Олардың ішінен көбісі; брендтің сипаттамалық және шығармашылық жағын ажырата алады.Оқушылар алған білімін тереңдетеді, Олардың ішінен кейбірі брендтің платформасын сипаттау үшін дағдыларды қолдана алады.Тақырып бойынша алған білімнің толықтылығы қамтамасыз етіледі Тақырыпты толық меңгерген оқушы шығармашылық тапсырманы орындайды. | ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология: бренд-бренд-brend; сауда белгісі-товарный знак-trademark; ұран-слоган-slogan; логотип-логотип-lоgotype. | ||||||||||
Құндылықтарға баулу | Жауапкершілікке,елжандылық,отансүйгіштік қасиетке,сын тұрғысынан ойлауға шығармашылыққа баулу(тапсырмаларды орындау барысында),өз пікірін ашық айтуға дағдыланады. | ||||||||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Ыстық алақан», «Жеті сұрақ», «Шеңбер бойымен сұрақ қою», «Балапан құтқар»,«Блоб ағашы». | ||||||||||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, «Блоб ағашы» | ||||||||||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мысалы: «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақтар бойынша: 1. Мақсатты аудиторияның құндылықтары қандай? | ||||||||||
Сабақтың басы | 1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Ыстық алақан» тренингін ұйымдастырады.(оқушылар өздерінің алақандарын бір-біріне жақын ұстап,мейірімді сөздер айтады,мысалы,«Сен әдемісің,ақылдысың» және т.б.) 2.Сыныпты топтарға бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды. 3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай туғызу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін «Жұптас-бөліс»әдісін қолданылады. Төмендегі сұрақ талданады:1.Мақсатты аудиторияның құндылықтары қандай? Оқушылармен әңгімелесу барысында мұғалім сабақтың тақырыбын анықтайды. Олар сабақтың мақсаты мен міндеттерін болжайды. | ||||||||||
Сабақтың ортасы-тақырыпты өз бетімен меңгеру | 1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы.Топтық жұмысты ұйымдастырыңыздар.
2) Оқушылар бірін-бірі толықтыра отырып,жұптар өз кезегінде жауаптарын бере-ді.Олар мұғаліммен негізгі идеяларды талқылайды,оларды дәптерлеріне жазады. 5.«Ойланып, талқылайық» дағдысы 1.Неліктен бренд-платформаның болуы компания қызметкерлерінің жұмысын айтарлықтай жеңілдетеді? 2.Бизнеске неге платформа қажет? 3.Неліктен бренд-платформаның дамуы құрылтайшының шығармашылық жұмысынан басталады? | ||||||||||
Сергіту сәті | «Жеті шырық» жаттығуы ( жақсы баяу музыкамен орындалады) Ыңғайлы отырып, көзіңізді жұмыңыз, терең демалыңыз. Сізден шамалы бір метр қашықтықта жеті жанып тұрған шырық бар екенін елестетіп көріңіз....мүмкіндігінше баяу, терең дем алаңыз. Енді осы шырақтардың біреуін өшіру қажет деп ойлап көріңіз.Демді толығымен шығарып, оның бағытына қарай барынша үрлеңіз. Шырақ жалыны дірілдеп барып өшеді. Сіз қайтадан баяу тыныс алып, қалған шырақтарды біртіндеп үрлеп өшіресіз. 3.«Талдап,салыстырайық» дағдысы.Топ ішінде талқылаңыздар. 1.Pepsi және Coca-Cola брендтерінің нарықтағы ұстанымның арасындағы ұқсастықты анықтаңыздар 2. Pepsi және Coca-Cola брендтерінің нарықтағы ұстанымның арасындағы айырмашылықты анықтаңыздар 3.Тақырыптың негізгі идеясы қандай? 4.«Дәптерге орындайық» дағдысы.Кестеге бренд элементтерін жазып, толтырыңыздар.
5.«Қолданып көрейік» дағдысы. «Менің ойымша...». Екінші сөйлем (түсіндіру,өз пікіріңді дәлелдеу) «Өйткені...». Үшінші сөйлем (өз пікіріңді дәлелдеуге бағытталған) «Мен оны мысалмен дәлелдесем...» Төртінші сөйлем(нәтижесі,қорытынды) «Нәтижесінде мен....деп қорытынды шығарамын». 6.«Ой бөлісейік» дағдысы.Сіз қалай ойлайсыз,бренд-платформаны жасау кезінде қайдан бастау керек?Мысалдар келтіріңіздер. Шығармашылық тапсырма.Қалай ойлайсыз,бренд-платформаны құрастыруды неден бастау керек?Өз тауарларыңыздың бренд платформасын құрастырыңыз-дар.Электронды қосымшамен жұмыс («№24 қосымша материал») | ||||||||||
Сабақтың соңы. | Кері байланыс. «Блоб ағашы» |
№ 23-24 сабақ
ІІІ бөлім. Әрекеттегі маркетинг | Мектеп: | |||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||
Сынып: 10. | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||
Сабақтың тақырыбы | Маркетингілік коммуникациялар | |||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.7.1 ATL,BTL маркетингілік коммуникациялар кешені ажыратылады; 10.3.7.2 ATL,BTL арқылы соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу жоспарын ұсынады. | |||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: - ATL,BTL маркетингілік коммуникациялар кешені ажыратуына; - ATL,BTL арқылы соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу жоспарын ұсынуына. | |||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі. Барлық оқушы жарнама түрлерін біледі (өнімсіз деңгей); 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі; ATL,BTL маркетингілік коммуника-циялар кешені ажырата алады (конструктивті деңгей); 3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі: ATL,BTL арқылы соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу жоспарын ұсына алады.Тақырып бойынша алған білімнің толықтылығы қамтамасыз етіледі (өнім деңгейі).Тақырыпты толық меңгерген оқушы шығармашылық тапсырманы орындайды. | |||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология: өткізу нарығы-рынок сбыта-sales market; жарнама-реклама-advertisement. | |||
Құндылықтарға баулу | Сын тұрғысынан ойлау,топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, басқалардың пікірін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады | |||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Джигсо», «Құндылықтар спектрі», «Жеті сұрақ», «Шеңбер бойымен сұрақ қою», «Блоб ағашы» | |||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | |||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мысалы: «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақтар бойынша:1.Бренд дегеніміз не? 2.Брендтің құрамдас элементтерін сипаттаңыздар. | |||
Сабақтың басы | 1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Ыстық алақан» тренингін ұйымдастырады.(оқушылар өздерінің алақандарын бір-біріне жақын ұстап,мейірімді сөздер айтады,мысалы,«Сен әдемісің,ақылдысың» және т.б.) 2.Сыныпты топтарға бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды. 3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай туғызу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін «Жұптас-бөліс»әдісін қолданылады. Төмендегі сұрақ талданады:1.Бренд дегеніміз не? 2.Брендтің құрамдас элементте-рін сипаттаңыздар. Оқушылармен әңгімелесу барысында мұғалім сабақтың тақырыбын анықтайды. Олар сабақтың мақсаты мен міндеттерін болжайды. | |||
Сабақтың ортасы-тақырыпты өз бетімен меңгеру | 1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы. Топтық жұмыс.Берілген сұрақтарды талқылаңыздар. 1.Мақсатына байланысты жарнаманың қандай түрлері бар? 2.Орналастыру орны мен түрлеріне қарай жарнаманың қандай түрлері болады? 3.Бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарнаманың мазмұнын қалай сипаттауға болады? 4.Сыртқы жарнама дегеніміз не? 5.Кездейсоқ жарнаманың мазмұнын қалай сипаттауға болады? 6.Кәдесыйлық жарнаманың мазмұнын қалай сипаттауға болады? 7. ATL дегеніміз не? 8. BTL дегеніміз не? 2)Оқушылар бірін-бірі толықтыра отырып,жұптар өз кезегінде жауаптарын береді. Олар мұғаліммен негізгі идеяларды талқылайды,оларды дәптерлеріне жазады. 2.«Ойланайық, талқылайық» дағдысы. Пікір алмасу. Топ ішінде талқылаңыздар. ATL және BTL-ге бөлу қалай қалыптасты?. | |||
Сергіту сәті | «Жеті шырық» жаттығуы ( жақсы баяу музыкамен орындалады) Ыңғайлы отырып, көзіңізді жұмыңыз, терең демалыңыз. Сізден шамалы бір метр қашықтықта жеті жанып тұрған шырық бар екенін елестетіп көріңіз....мүмкіндігінше баяу, терең дем алаңыз. Енді осы шырақтардың біреуін өшіру қажет деп ойлап көріңіз.Демді толығымен шығарып, оның бағытына қарай барынша үрлеңіз. Шырақ жалыны дірілдеп барып өшеді. Сіз қайтадан баяу тыныс алып, қалған шырақтарды біртіндеп үрлеп өшіресіз. 3. «Талдап,салыстырайық»дағдысы Топ ішінде талқылаңыздар. ATL және BTL-дің айырмашылығын анықтаңыздар. 4. «Дәптерге орындайық»дағдысы Тақырып мазмұны бойынша тірек-сызба құрастырыңыздар. 5.«Қолданып көрейік» дағдысы. ATL және BTL арқылы ұсынылатын қызметтің құндылығын соңғы пайдаланушыға жеткізу жоспарын құрастырыңыздар. 6.«Ой бөлісейік» дағдысы.Білім беру ұйымының білім беру саласындағы қызмет-терін жүзеге асыруға арналған жарнама құрастырыңыздар. Шығармашылық тапсырма. Ұсынылып отырған қызметтің құндылығын ескере отырып,өздеріңіздің өңірлеріңізде пайдалануға болатын туристік фирма жұмысын ұйымдастыру үшін ATL және BTL арқылы дайындалған жарнаманың бірнеше түрін таңдаңыздар. Электронды қосымшамен жұмыс («№25 қосымша материал»). | |||
Сабақтың соңы | Кері байланыс. «Блоб ағашы» | |||
Рефлекция 1.Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? 2.Бүгін оқушылар не білді? 3.Сыныптағы ахуал қандай болды? 4.Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе? 5.Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? 6.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? | | |||
Қорытынды бағалау 1.Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 3.Сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз |
№ 25-26 сабақ
ІІІ бөлім. Әрекеттегі маркетинг. | Мектеп: | ||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Сынып: 10. | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы | Онлайн маркетингілік коммуникациялар | ||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.7.1-Сандық маркетингтің мәнін түсінеді; 10.4.7.2-Сандық маркетинг соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/ қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу. | ||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: - Сандық маркетингтің мәнін түсінеді; - Сандық маркетинг соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/ қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу жоспарын ұсынады. | ||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі. Барлық оқушылар сандық маркетингтің мәнін түсінеді (өнімсіз деңгей); 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі;сандық маркетингтің құралдарын біледі (конструктивті деңгей); 3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі сандық маркетинг соңғы тұтынушы -ға дейін зерттелетін өнімнің/қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу жоспарын ұсынады.Тақырып бойынша алған білімнің толықтылығы қамтамасыз етіледі (өнім деңгейі).Тақырыпты толық меңгерген оқушы шығармашылық тапсырманы орындайды. | ||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология:сайт трафигі-трафик сайты-website traffic; ойыншылар-тизеры-teasers;В2С-В2С-В2С,С2С-С2С-С2С,В2В-В2В-В2В. | ||
Құндылықтарға баулу | Сын тұрғысынан ойлау,топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, басқалардың пікірін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады | ||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Ыстық алақан»,«»Жұптас-бөліс»,«Джигсо», «Құндылықтар спектрі», «Жеті сұрақ», «Шеңбер бойымен сұрақ қою», «Блоб ағашы» | ||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | ||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мысалы: «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақтар бойынша: 1. Дәстүрлі жарнаманың түрлері қандай?2.AT Lжәне BTL маркетингілік коммуникация кешені деген не? | ||
Сабақтың басы 10 минут | 1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Ыстық алақан» тренингін ұйымдастырады.(оқушылар өздерінің алақандарын бір-біріне жақын ұстап,мейірімді сөздер айтады,мысалы, «Сен әдемісің, ақылдысың» және т.б.) 2.Сыныпты топқа бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды. 3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай туғызу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін «Жұптас-бөліс»әдісі қолданылады.Төмендегі сұрақтар талданады:1. Дәстүрлі жарнаманың түрлері қандай? 2.AT Lжәне BTL маркетингілік коммуникация кешені деген не? Оқушылармен әңгімелесу барысында мұғалім сабақтың тақырыбын анықтайды.Олар сабақтың мақсаты мен міндеттерін болжайды. | ||
Сабақтың ортасы-тақырыпты өз бетімен меңгеру | 1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы. «Сұрақтарға жылдам жауап беру» әдіс қолдану.Суретер тізімі тақтада көрсетілелі.Оқушылар ұсынған сұрақтарға толық жауап дайындайды (жеке жұмыс). 1.SEO дегеніміз не? 2.SEO-ның артықшылықтары мен айырмашылықтары қандай? 3.Контекстік жарнама дегеніміз не? 4.Контекстік жарнаманың артықшылықтары мен кемшіліктері қандай? 5.Медиа-жарнама дегеніміз не? 6.Медиа-жарнаманың артықшылықтары мен айырмашылықтары қандай? 7.SMM дегеніміз не? 8.SMM-нің артықшылықтары мен айырмашылықтары қандай? 9.Вирустық маркетинг дегеніміз не? 10.E-mail дегеніміз не? 11.Контент-маркетинг дегеніміз не? 12.Маркетингтегі сайт дегеніміз не? 2)Оқушылар бірін-бірі толықтыра отырып,жұптар өз кезеегінде жауаптарын береді.Олар мұғаліммен негізгі идеяларды талқылайды,оларды дәптерлеріне жазады. 2.«Ойланайық, талқылайық» дағдысы 1.Неліктен әлеуметтік желілердегі маркетингтік компанияларды тиісінше бағаламау дұрыс емес? 2.Неліктен аудиторияның өзгеріп отыратын мүддесін және жаңа трендтердің пайда болуын үнемі қадағалап отыру керек? «Жеті шырық» жаттығуы ( жақсы баяу музыкамен орындалады) Ыңғайлы отырып, көзіңізді жұмыңыз, терең демалыңыз. Сізден шамалы бір метр қашықтықта жеті жанып тұрған шырық бар екенін елестетіп көріңіз.... мүмкіндігінше баяу, терең дем алаңыз.Енді осы шырақтардың біреуін өшіру қажет деп ойлап көріңіз.Демді толығымен шығарып, оның бағытына қарай барынша үрлеңіз. Шырақ жалыны дірілдеп барып өшеді. Сіз қайтадан баяу тыныс алып, қалған шырақтарды біртіндеп үрлеп өшіресіз. | ||
Сергіту сәті | 3.«Талдап,салыстырайық» дағдысы 1.SEO мен контекстік жарнаманың арасындағы айырмашылықты анық-таңыздар. 2.SММ және контент-жарнаманың арасындағы ұқсастықты табыңыздар. 4.«Дәптерге орындайық» дағдысы.Тақырып мазмұнындағы ұғымдар арасындағыөзара байланыстаы анықтаңыздар. 5.«Қолданып көрейік» дағдысы. Икемділік түрлері бойынша практикалық мысалдар келтіріңіздер Сандық маркетинг арқылы виртуалды фирманың стратегиялық даму жоспарын дайындаңыздар. 6.«Ой бөлісейік» дағдысы.«Миға шабуыл» әдісі бойынша пікір алма-сыңыздар.Сандық маркетинг арқылы әзірленген виртуалды фирманың стратегиялық жоспарларының өзектілігін бағалай отырып,ең жақсысын таңдаңыздар.Электронды қосымшамен жұмыс.(«№26 қосымша материал») | ||
Сабақтың соңы. | Кері байланыс . «Блоб ағашы» |
№ 27 сабақ
IV бөлім. Ойлау дизайны | Мектеп: | ||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Сынып: 10. | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы | Ойлау дизайнына кіріспе. | ||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.1.1 Ойлау дизайнының мәні түсінеді; 10.4.1.2 Ойлау дизайны қай жерде қолдануға болатынын түсінеді; 10.4.1.3 Ойлау дизайны тәсілдерін бизнес-идеяларды іздстіру мен бизнес-процестерді ұйымдастырудың дәстүрлі тәсілдерімен салыстырғанда артықшылықтарын салыстыру. | ||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: - Ойлау дизайнының мәнін түсінеді; - Ойлау дизайны қай жерде қолдануға болатынын түсінуіне; - Ойлау дизайны тәсілдерін бизнес-идеяларды іздстіру мен бизнес-процес-терді ұйымдастырудың дәстүрлі тәсілдерімен салыстырғанда артықшылық-тарын салыстыруына. | ||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі. Барлық оқушылар Ойлау дизайнының мәнін түсінеді; Ойлау дизайны қай жерде қолдануға болатынын түсінуіне.(өнімсіз деңгей). 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі; Негізгі факторлардың өзгерісіне нарықтың бейімделі үдерісі ретінде сұраныс пен ұсыныс икемділігін түсінеді Оқушылар алған білімдерін тереңдетеді,жүйелейді.(конструктивті деңгей) 3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі:Ойлау дизайны тәсілдерін биз-нес-идеяларды іздстіру мен бизнес-процестерді ұйымдастырудың дәстүрлі тәсілдерімен салыстырғанда артықшылықтарын салыстырады.Тақырып бойынша алған білімнің толықтылығы қамтамасыз етіледі (өнім деңгейі). Тақырыпты толық меңгерген оқушы шығармашылық тапсырманы орындайды. | ||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология:ойлау дизайны-дизайн мышление- design-thinking;дизайн-ойшылар-дизайн-мыслители-design-thinkers. | ||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік Ел» идеясына жүгініп оқушыларымыздың оқуға деген құштарлы-ғын ояту,алайда тәрбиені де қоса алу керек.Себебі білім беру мен тәрбие бірге жүріп отырады.Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне,адам- гершілікке,сыпайылыққа тәрбиелеу. | ||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Досыңа тілек», «Пікірлесу», «Шеңбер бойымен сұрақ қою», «Блоб ағашы» | ||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | ||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мысалы: «Есіңе түсір!» айдарындағы сұрақтар бойынша: 1.SEO дегеніміз не? 2.SEO-ның артықшылықтары мен кемшіліктері қандай? | ||
Сабақтың басы 10 минут | 1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Досыңа тілек» тренингін ұйымдастырады.Оқушылар бір-біріне бұрылып, алдында тұрған оқушыға тілек айтады. 2.Оқулық және дидактикалық материалдармен танысу:олардың мақса-ты,мазмұны,ерекшеліктері. 3.Сыныпты топқа бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды.Мысалы:1-топ«Бизнес»,2-топ «Экономика».3-топ «Кәсіпорын». 4.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай тудыру..1.SEO дегеніміз не? 2.SEO-ның артықшылықтары мен кемшіліктері қандай?Сұрақтарына жауап іздеп көрейік. | ||
| 1. Сұраныс қандай көрсеткіштерден құралалы? 2.Сұраныстың бағалық емес детеминаттарын атаңыздар Жұптасқан оқушылар сұрақтарды талқылайды, пікір алмасады. Мұғалім оқушылардың жауаптарын тыңдайды, оларды толықтырады. Жеке оқушылардың жауаптарына ауызша түрде пікірін айтады немесе түзетеді. | ||
Сабақтың ортасы- | 1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы.Жеке жұмыс.Өткен материалдар бойынша сұрақтарға жауап беріңіздер. Ойлау дизайны деген не? Ойлау дизайнының негізін қалаған кім? Дизайн-ойшылар деген кімдер? Ойлау дизайны қандай қағидаларға байланысты құрылады? 2)Оқушылар сұрақтарға жауап береді,мұғаліммен бірге талқылайды, дәптер-леріне негізгі идеяларды жазады.
| ||
| Сергіту сәті. «Жеті шырық» жаттығуы 3.«Талдап,салыстырайық» дағдысы. Ойлау дизайнын қай жерде,кімдерге қолдануға болатыны талдап,олардың нәтижелерін салыстырыңыздар.Күткен жайттарыңыз ақталды ма? 4.«Дәптерге орындайық» дағдысы. Дизайн-ойшылдарға қажетті қасиеттерді дәптеріңізге жинақтап жазыңыздар. 5.«Қолданып көрейік»дағдысы. Ойлау-дизайны тәсілдерін бизнес-идеяларды іздестіру мен бизнес-үрдістерді ұйымдастырудың дәстүрлі тәсілдерімен салыстырғандағы артықшылықтарын анықтау үшін FILA кесТЕСІН толтырыңыздар. F/Дерек/-ойлау дизайны тәсілдері туралы деректер жинау; I/Пікір/-ойлау дизайны туралы өздерінің ой-пікірі; L/Сұрақ/-ойлау дизайны маңызын ашатын сұрақтар; A /Іс-әрекет/-дизайн-ойшылардың қолданатын іс-әрекеттері. 6.«Ой бөлісейік»дағдысы.«Миға шабуыл» әдісі бойынша пікір алмасыңыз-дар.Не себепті бизнестегі қателік қажетті факторлардың бірі болып санала-ды? Пікірлеріңізді дәлелдеңіздер. Бүгін мен...білдім. Мен.....үйрендім. Мені....таңғалдырады. Менде.....шықты. Маған... қиын болды. Мен....жасай алар едім. Енді мен...түсіндім. Мен... жасап көремін. Енді мен...жасай аламын. Менің...жасағым келеді. Маған..қызық болды. | ||
Сабақтың соңы. | Кері байланыс:«Блоб ағашы" |