ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 28.03.2024
Просмотров: 49
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
№ 28-29 сабақ
IV бөлім. Ойлау дизайны | Мектеп:№ | ||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Сынып: 10. | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы | Эмпатия | ||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.2.1 Жобаға тікелей немесе жанама әсер ететін тұтынушылар тобын анықтай біледі; 10.4.2.2 Эмпатия қағидаларын түсінеді және тәжірибеде қолдана біледі; 10.4.2.3 Сұхбат жасай білу және ондағы сұрақтар кезектілігін дұрыс ұйымдастыра алады. | ||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: - Жобаға тікелей немесе жанама әсер ететін тұтынушылар тобын анықтай білуіне; - Эмпатия қағидаларын түсінеді және тәжірибеде қолдана білуіне; - Сұхбат жасай білу және ондағы сұрақтар кезектілігін дұрыс ұйымдастыра алуына. | ||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі. Барлық оқушылар жобаға тікелей немесе жанама әсер ететін тұтынушылар тобын анықтай біледі.(өнімсіз деңгей); 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі эмпатия қағидаларын түсінеді және тәжірибеде қолдана біледі.Оқушылар алған білімдерін тереңдетеді, жүйелейді. (конструктивті деңгей) ; 3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі сұхбат жасай білу және ондағы сұрақтар кезектілігін дұрыс ұйымдастыра алады (өнім деңгейі). Тақырыпты толық меңгерген оқушы шығармашылық тапсырманы орындайды. | ||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология: эмпатия—эмпатия-emphaty; әңгімелесуші-собеседник-interlocutor | ||
Құндылықтарға баулу | Өмір бойы білім алу,ынтымақтастық,құрмет,жауапкершілікке,елжандылық, отансүй-гіштік қасиетке,денсаулық сақтауға,сын тұрғысынан ойлауға,шығармашылыққа баулу. | ||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Сені көргеніме қуаныштымын,себебі ...», «Джигсо», «Көңіл-күй», «Пікірлесу», «Миға шабуыл»,«Блоб ағашы» | ||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | ||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мы-салы: «Есіңе түсір!» рубрикасындағы сұрақ бойынша:1.Ойлау дизайнының мәні неде? | ||
Сабақтың басы 10 минут | 1.Оқушылармен амандасу. Жағымды ахуал орнату үшін «Сені көргеніме қуаныштымын,себебі ....» тренингін ұйымдастырады. Қатар отырған оқушылар бір-бірінің жақсы жақтарын айтады. 2.Сыныпты топқа бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды. Мысалы:1-топ«Кәсіпкер»,2-топ «Бизнесмен».3-топ «Жалдамалы жұмысшы». 3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық ситуация тудыру. Мұғалім сұрақ қояды:1.Ойлау дизайнының мәні неде? | ||
Сабақтың ортасы-тақырыпты өз бетімен меңгеру 10 минут | 1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы. Мына сұрақтарды топ ішінде талқылаңыздар. 1.Эмпатия деген не? 2.«Эмпатия» терминін ғылымға кім енгізді? 3.Эмпатия қандай түрлерге бөлінеді? Оқушылар өз кезегінде жауап береді.Маңызды ойларды дәптерлеріне жазып отырады. 2. «Ойланайық,талқылайық» дағдысы. Сабақтағы материалдарды пайдаланып,сұраққа жауап беріңіздер. 1.Эмпатия не себептен бизнес саласында пайда болды 2.Эмпатияны оң мақсатта пайдалану арқылы қандай табыстарға жетуге болады? 3.Эмпатияның қандай қағидалары бар? | ||
Сергіту сәті. «Жеті шырық» жаттығуы 3.«Талдап,салыстырайық» дағдысы. Эмпатияның жобаға тікелей немесе жанама әсер ететін тұтынушылар тобын анықтап,салыстырыңыздар. 4.«Дәптерге орындайық» дағдысы. Эмпатияның қағидаларына сүйеніп,жаңа тауарға байланысты сұхбат сұрақтарын құрастырыңыздар. 5.«Қолданып көрейік» дағдысы.Топтық жұмыс. «Пресс конференциясы» әдісі арқылы эмпатияның маңызын анықтайды.Әр топ алдымен өзара дәптердегі құрастырған сұрақтарын оқиды,содан соң бір немесе екі өкілді конференцияға «жібереді».Олар сұрақтарға жауап береді.Қалған оқушылар «журналистер»рөлінде топтарға сұрақ қойып,конференцияда қандай эмпатия орын алады туралы ойлармен бөлісуіне болады. 6.«Ой бөлісейік»дағдысы.«Миға шабуыл» әдісі бойынша пікір алмасыңыздар. Өздеріңізге басқалардың жылы қарағанына қалай қол жеткізер едіңіздер? Электронды қосымшамен жұмыс («№27 қосымша материал»). | |||
Сабақтың соңы | Кері байланыс «Блоб ағашы» Мұғалімнің қалауы бойынша:«Төңкере оқыту»талаптарына сәйкес, оқушылар келесі тақырыптағы теориялық материалды үйде өз бетімен оқи алады. |
№ 30 сабақ
IV бөлім. Ойлау дизайны. | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 10. | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||
Сабақтың тақырыбы | Талдау және синтез | ||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.3.1 Мәселені дұрыс айқындап және сипаттай біледі; 10.4.3.2 Сұхбаттан алынған ең маңызды тұжырымдарды анықтайды; 10.4.3.3 Ақпараттың маңызды сәттерін бөледі және оларды ары қарай қолдану үшін тиімді рәсімдей алады; 10.4.3.4 Сұхбат кезінде алынған ақпаратты топтайды. | ||||||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: - Мәселені дұрыс айқындап және сипаттай білуіне; - Сұхбаттан алынған ең маңызды тұжырымдарды анықтауына; - Ақпараттың маңызды сәттерін бөледі және оларды ары қарай қолдану үшін тиімді рәсімдей алуына; -Сұхбат кезінде алынған ақпаратты топтауына. | ||||||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі.Барлық оқушы:Сұхбаттан алынған ең маңызды тұжырымдарды анықтайды.(өнімсіз деңгей); 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі: Ақпараттың маңызды сәттерін бөледі және оларды ары қарай қолдану үшін тиімді рәсімдей алады.Оқушылар алған білімдерін тереңдетеді, жүйелейді.(конструктивті деңгей); 3-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен кейбірі Сұхбат кезінде алынған ақпаратты топтай-ды(өнім деңгейі).Тақырыпты толық меңгерген оқушы шығармашылық тапсырманы орындайды. | ||||||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология:талдау-анализ-analysis;синтез-синтез-synthesis; салыстыру-сравнение-comparison. | ||||||
Құндылықтарға баулу | Жалпыға бірдей еңбек қоғамы мен ұлттық қауіпсіздікті насихаттау. | ||||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Ыстық алақан», «Жұптас-бөліс», «Сұрақтарға жылдам жауап беру», «Джигсо», «Шеңбер бойымен сұрақ қою»,«Блоб ағашы» | ||||||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | ||||||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мысалы: «Есіңе түсір!» рубрикасындағы сұрақ бойынша:1.Эмпатия дегеніміз не? 2.Эмпатия бизнесте қалай қолданылады? | ||||||
Сабақтың басы | 1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Ыстық алақан» тренингін ұйымдастырады (оқушылар өздерінің алақандарын жақын ұстап,мейірімді сөздер айтады,мысалы, «сен әдімісің,ақылдысы» және т.б). 2.Сыныпты топқа бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды. 3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық ситуация тудыру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін «Жұптас-бөліс»әдісін қолданылады. Төмендегі сұрақтар талданады: 1.Эмпатия дегеніміз не? 2.Эмпатия бизнесте қалай қолданылады?Оқушылармен әңгімелесу барысында мұғалім сабақтың тақырыбын анықтайды.Олар сабақтың мақсаты мен міндеттерін болжайды. | ||||||
Сабақтың ортасы-тақырыпты өз бетімен меңгеру | 1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы.Өзіңіздің серігіңізге бұрылып,жұптасып жұмыс істеңіздер.Өткен материал бойынша сұраққа жауап беріңіз. 1.Талдау дегеніміз не? 2.Синтез дегеніміз не? 3.Талдау мен синтездің өзара қарым-қатынасы неге байланысты? 4. Талдау мен синтез заңының мәні неде? 5.Бизнес мәселелері дегеніміз не? 6.Неліктен компанияның мүдделі тараптарының талаптарын және оның қызметінің нақты параметрлерін жүйелі салыстырмалы талдау қажет? 7.Ұйымның ең өткір мәселелерін анықтау кезеңдері қандай? 8.Бизнес талдау үшін сұхбатты қалай үргізуге болады? 2)Бір-бірін толықтыра отырып,жұптар өз кезегінде жауаптарын береді.Олар мұғалім-мен негізгі идеяларды талқылайды,оларды дәптерлеріне жазады. 2. «Ойланайық,талқылайық» дағдысы. Джигсо әдісі бойынша топтық жұмыс. 1-топ:1.Сұхбат жүргізуді жоспарлаудың қай кезеңінде оның нәтижелерін қандай тәсілмен өңделетіні туралы ойлану керек?Неліктен? 2.Сұхбатқа бизнес талдаушы ретінде қалай дайындалу керек? 2-топ:1.Бизнес талдау үшін мүдделі тараптармен әңгімелесуді қалай өткізуге болады? 2.Бизнес талдау үшін сұхбатты қалай құжаттауға болады? 3-топ:1.Неліктен сұхбат нәтижелерін обьективті емес бағалау тәуекелдері пайда болады? 2.Жүргізілген сұхбат нәтижелері бойынша есептер нені қамтиды? 3.«Талдап,салыстырайық» дағдысы. Талдау мен синтез әдістерін салыстырып,кесте толтырыңыздар.
| ||||||
Сергіту сәті | «Жеті шырық» жаттығуы 4.«Дәптерге орындайық» дағдысы. Тақырып мазмұны бойынша тірек-сызба құрас-тырыңыздар. 5.«Қолданып көрейік»дағдысы.Топтық жұмыс. Өзіңізге таныс бір компанияның құрылымын тақырыпта берілген әдістерді пайдаланып,талдау және синтез жүргізіңіздер. 6.«Ой бөлісейік»дағдысы. Талдау және синтез жасау арқылы ел экономикасының қай саласының проблемасын анықтауға болады? Электронды қосымшамен жұмыс («№28 қосымша материал»). | ||||||
Сабақтың соңы. | Кері байланыс. «Блоб ағашы» Үйге тапсырма: «Төңкере оқыту»талаптарына сәйкес, оқушылар келесі тақырыптағы теориялық материалды үйде өз бетімен оқи алады. |
№ 31 сабақ
IV бөлім. Ойлау дизайны | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10. | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Идея ойлап табу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.4.1 Брейнсторминг қағидалары мен қажеттіліктерін түсінеді; 10.4.4.2 Брейнстормингтіжүргізу ережелері мен оларды сақтап,орындай алуды біледі; 10.4.4.3 Брейнсторминг кезеңдерін білу және сақтау,айтылған идеяларды жүйелеп және солардың ішінен ең жақсысын таңдайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: - Брейнсторминг қағидалары мен қажеттіліктерін түсінуіне; - Брейнстормингтіжүргізу ережелері мен оларды сақтап,орындай алуына; - Брейнсторминг кезеңдерін білу және сақтау,айтылған идеяларды жүйелеп және солардың ішінен ең жақсысын таңдауына. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі.Барлық оқушы: брейнсторминг қағидалары мен қажеттіліктерін түсінеді;Сұхбаттан алынған ең маңызды тұжырымдарды анықтайды (өнімсіз деңгей); 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі:брейнстормингтіжүргізу ережелері мен оларды сақтап,орындай алуды біледі(конструктивті деңгей); 3-меңгеру деңгейі.Олардың ішінен кейбірі: брейнсторминг кезеңдерін білу және сақ-тау,айтылған идеяларды жүйелеп және солардың ішінен ең жақсысын таңдайды. Тақырып бойынша алған білмнің толықтылығы қамтамасыз етіледі (өнімді деңгей). Тақырыпты толық меңгерген оқушы шығармашылық тапсырманы орындайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология: брейнсторминг-брейнсторминг-brainstorming; идея-идея-idea generation;сынға алу-критика-critique. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Сын-тұрғысынан ойлау,топтық жұмыс барысында өзара сыйластық,құрметке қарау, ықтымақтастық,ашықтық,басқалардың пікірлерін тыңдауға,өз пікірін ашық айтуға дағдыланады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Джигсо»,«Құндылықтар спектрі»,«Жеті сұрақ»,«Шеңбер бойымен сұрақ қою», «Блоб ағашы» | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мы-салы: «Есіңе түсір!» рубрикасындағы сұрақ бойынша:1.Ақпарат дегеніміз не? 2.Сұхбат кезінде алынған ақпаратты қалай топтайды? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | 1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Сені көргеніме қуаныштымын,себебі...» тренингін ұйымдастырады.Қатар отырған оқушылар бір-бінің жақсы жақтарын айтады. 2.Сыныпты топқа бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды. 3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық ситуация тудыру. Мұғалімнің сөзі:Бүгінгі сабақ «Идея ойлап табу» тақырыбы зерттеуге арналады. Алдымен есімізге түсірейік: 1.Ақпарат дегеніміз не? 2.Сұхбат кезінде алынған ақпа-ратты қалай топтайды? Жұптасқан оқушылар сұрақтарды талқылайды,пікір алмасады.Мұғалім оушылардың жауаптарын тыңдайды.Жекелеген оқушыларға ауызша ескертулер жасайды немесе түсіндіреді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы-тақырыпты өз бетімен меңгеру | 1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы. 1.Идея ойлап табу дегеніміз не? 2.Кәсіпкер идеяларды ойлап табу кезінде қандай дағдыларға ие болду керек? 3.Идеяларды ойлап табудың қандай әдістерін білесіңдер? 2. «Ойланайық,талқылайық» дағдысы. Топтық жұмысты ұйымдастырыңыздар. Келесі сұрақты талқылаңыздар. 1.Неліктен идея ойлап табу кәсіпкерелердің маңызды бөлімі болып табылады? 2.Неліктен армандай білу керек?Армандарын іске асыра алған тұлғаларға мысалдар келтіріңіздер. 3.Неліктен «миға шабуыл»идея ойлап табудағы ең маңызды әдістің бірі болып есепте-леді? 3.«Талдап,салыстырайық» дағдысы. 1.«Миға шабуыл»әдісің топтық және жеке тәсілдерін салыстырыңыздар. 2.Бұл әдістердің арасындағы ұқсастықты неде? 3.Тақырыптың негізгі идеясы қандай? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті | «Жеті шырық» жаттығуы 4.«Дәптерге орындайық» дағдысы.Кестені толтырыңыздар.
5.«Қолданып көрейік»дағдысы.Топтық жұмыс. Жоғарыда берілген әдістер бойынша көп идеяларды ойлап табыңыздар,оның ішінен ең үздік үш идеяны таңдаңыздар.Кестені толтырыңыздар.
6.«Ой бөлісейік»дағдысы. 1.Сіз қандай әдісті таңдар едіңіз? 2.Сіздің таңдаған әдіс қаншалықты маңызды? 3.Осы сабақтың барысында сізге қандай идея туындады Электронды қосымшамен жұмыс («№29 қосымша материал»). | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы. | Кері байланыс. «Блоб ағашы» |
№ 32 сабақ
IV бөлім. Ойлау дизайны. | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: 10. | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||||||
Сабақтың тақырыбы | Прототип жасау | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.5.1 Прототип жасауды түсінеді және қағидаларын түсіндіреді; 10.4.5.2Прототип жасаудың негізгі әдістерін қолданады. | ||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: - Прототип жасауды түсінеді және қағидаларын түсіндіруіне; - Прототип жасаудың негізгі әдістерін қолдануына. | ||||||||||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі.Барлық оқушы:прототип жасауды түсінеді және қағидаларын түсіндіруіне(өнімсіз деңгей); 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі алған білімдерін тереңдетеді, жүйелейді (конструктивті деңгей); 3-меңгеру деңгейі.Олардың ішінен кейбірі:Прототип жасаудың негізгі әдістерін қолдануына Тақырып бойынша алған білмнің толықтылығы қамтамасыз етіледі (өнімді деңгей). Тақырыпты толық меңгерген оқушы шығармашылық тапсырманы орындайды. | ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология: прототип жасау-прототипирование-prototyping; тәжірибелік үлгі-опытный образец-preproduction model. | ||||||||||
Құндылықтарға баулу | Тапсырмаларды орындау барысында жауапкершілікке,елжандылық,отансүйгіштік қасиетке,сын тұрғысынан ойлауға,шығармашылыққ баулу. | ||||||||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Қиял әлемі», «Досыңды сезін»,«Сұраққа тез жауап», Джигсо»,«Робин раунд»,«Сен әдемісің»,«Шеңбер бойымен сұрақ қою»,«Блоб ағашы» | ||||||||||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | ||||||||||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мысалы: «Есіңе түсір!» рубрикасындағы сұрақ бойынша: 1. Брейстроминг дегеніміз не? 2.Брейстроминг кезеңдерін атаңыздар. | ||||||||||
Сабақтың басы | 1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Қиял әлемі» тренингін ұйымдастырады. 2.Сыныпты топқа бөлу. Сынып қыздар мен ұлдар тобына бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды. 3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық ситуация тудыру. «Бұл-мен....» 1.Брейстроминг дегеніміз не? 2.Брейстроминг кезеңдерін атаңыздар. Жұптасқан оқушылар қойылған сұрақтарды талқылайды,оларды толықтырады. Жеке оқушылардың жауаптарына ауызша түрде пікірін айтады немесе түзетеді. Мұғалім оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын нақтылайды. Оқушылар оның мақсат,міндеттерін болжайды. | ||||||||||
Сабақтың ортасы-тақырыпты өз бетімен меңгеру | 1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы.Сабақта өткен материалды пайдаланып,мына сұрақтарға жауап беріңіздер. 1.Прототип жасау дегеніміз не? 2. Прототип жасау қандай қызмет атқарады? 3. Прототип жасаудың қандай түрлері бар? 2. «Ойланайық,талқылайық» дағдысы. Топтық жұмысты ұйымдастырыңыздар. Сұрақтатрды талқылаңыздар және толық жауаптарын дайындаңыздар. 1.Не себепті прототип жасау маңызды? 2. Прототип жасауда неліктен кейбір жайттарды ескеру қажет? 3.«Талдап,салыстырайық» дағдысы. 1.Бизнестегі прототип жасаудың рөлін талдаңыздар.Кестені толтырыңыздар.
| ||||||||||
Сергіту сәті | «Жеті шырық» жаттығуы 4.«Дәптерге орындайық» дағдысы.Прототип жасаудың кезеңдерін кестеге толты-рыңыздар.
5.«Қолданып көрейік»дағдысы.Топтық жұмыс. Прототип жасаудың қызметін сипаттаңыздар.Топтық жұмыс. Тақырыбы бойынша сипаттама беріңіздер. 1-топ:Мәтін идеясы бойынша тақырыптық сөйлем жазыңыздар. 2-топ.Тақырыптық сөйлемдердің маңыздылығын дәлелдеңіздер. 3-топ:Тақырыптың негізгі идеясын анықтаңыздар (пікір алмасу). 6.«Ой бөлісейік»дағдысы. «Прототипті жасаудың нарықтағы маңызы»тақырыбында пікір алмасыңыздар. Электронды қосымшамен жұмыс («№30 қосымша материал»). | ||||||||||
Сабақтың соңы | Кері байланыс. «Блоб ағашы» |
№33 сабақ
IV бөлім. Ойлау дизайны. | Мектеп: | ||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Сынып: 10. | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы | Тестілеу | ||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.6.1 Адамға бағытталған дизайн үшін тестілеудің маңызын түсінеді; 10.4.6.2 Шешім қабылдау кезінде кері байланыстың маңызын және эмпатияны терең-дірек дамыту мүмкіндігін түсінеді; 10.4.6.3 Тәжірибеде алған идеяларды қолдану мүмкіндігін бағалайды. | ||
Сабақтың мақсаты | Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: - Адамға бағытталған дизайн үшін тестілеудің маңызын түсіуіне; -Шешім қабылдау кезінде кері байланыстың маңызын және эмпатияны тереңдірек дамыту мүмкіндігін түсінуіне; - Тәжірибеде алған идеяларды қолдану мүмкіндігін бағалай алуына . | ||
Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер) | 1-меңгеру деңгейі.Барлық оқушы: Адамға бағытталған дизайн үшін тестілеудің маңызын түсінеді (өнімсіз деңгей); 2-меңгеру деңгейі. Олардың ішінен көбісі:шешім қабылдау кезінде кері байланыстың маңызын және эмпатияны тереңірек Оқушылар алған білімдерін тереңдетеді, жүйелейді (конструктивті деңгей); 3-меңгеру деңгейі.Олардың ішінен кейбірі.Тәжірибеде алған идеяларды қолдану мүмкіндігін бағалайды. Тақырып бойынша алған білмнің толықтылығы қамтамасыз етіледі (өнімді деңгей). Тақырыпты толық меңгерген оқушы шығармашылық тапсырманы орындайды. | ||
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология: тестілеу-тестирование-тестирование-tesying; кері байланыс-обратная связь-feedback. | ||
Құндылықтарға баулу | Жауапкершілікке,елжандылық,отансүйгіштік қасиетке,сын тұрғысынан ойлауға, шы-ғармашылыққ баулу(тапсырмаларды орындау барысында), өз пікірін ашық айтуға дағдыланады. | ||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Ыстық алақан»,Жұптас-бөліс», Джигсо»,«Тез жауап»,«Сен әдемісің»,«Шеңбер бойымен сұрақ қою»,«Блоб ағашы». | ||
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, оқушының жеке дәптері, мұғалім кітабы, электронды қосымша, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, маркерлер, «Блоб ағашының» суреті салынған флипчарт, смайликтің суреті салынған стикерлер | ||
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы тақырыппен логикалық көпір құрау, мысалы: «Есіңе түсір!» рубрикасындағы сұрақ бойынша: 1. Прототипті жасаудың принциптері қандай? 2. Прототипті жасаудың негізгі әдістерін атаңыздар. | ||
Сабақтың басы | 1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Ыстық алақан» тренингін ұйымдастырады.(оқушылар өздерінің алақандарын бір-біріне жақын ұстап,мейірімді сөздер айтады, мысалы:«сен әдімсің,ақылдысың»және т.б.) 2.Сыныпты топқа бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды. 3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық ситуация тудыру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін «Жұптас-бөліс»әдісін қолданылады: 1. Прототипті жасаудың принциптері қандай? 2. Прототипті жасаудың негізгі әдістерін атаңыздар. Оқушылармен әңгімелесу барысында мұғалім сабақтың тақырыбын анықтайды. Оқушылар оның мақсаты мен міндеттерін болжайды. | ||
Сабақтың ортасы-тақырыпты өз бетімен меңгеру | 1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы.Топтық жұмыс ұйымдастырыңыздар. Берілген сұрақтарды талқылаңыздар. 1.Заманауи нарық дегеніміз не? 2. Өнімді тестілеу дегеніміз не? 3.Маркетингілік зерттеулердегі өнімді тестілеудің түрлерін,мақсаттары ен міндеттері қандай? 4.Өнімдерді кезектен тыс тестілеудің себебі неде? 5.Өнімдерді тестілеу тәртібін қалай жүргізеді? 6.Мақсатты аудитория әлеуетті сатып алушылардың қандай сипаттарынан тұрады? 7.Тестілеу объектілері дегеніміз не? 8.Тестілеу үшін қандай тауарлар және қалай таңдалады? 9.Тестілеу қандай факторларға байланысты өткізіледі? 2. «Ойланайық,талқылайық» дағдысы. Топтық жұмысты ұйымдастырыңыздар. 4-5 адамнан топтарға бөлініңіздер.Келесі сұрақтарды талқылаңыздар. 1-топ:1.Тестілеу кезең-кезеңмен өткізу тәртібі қандай? 2.Клиентпен кері байланыс дегеніміз не? 2-топ:1.Неліктен клиенттермен кері байланыс орнату жоғары тиімділікке ие және өнімін немесе қызметін жақсартуға мүмкіндік береді? 2.Кері байланысты қалай ынталандыруға болады? 3-топ:1.Азық-түліктерді тестілеу тәртібі қандай? 2.Кері байланыс кезінде қандай клиенттерді тыңдау керек? 3.«Талдап,салыстырайық» дағдысы.Топ ішінде талқылаңыздар. 1.Клиенттікі әрдайым дұрыс па?Өз мысалдарыңызды келтіріңіздер. 2.Сынды сапалы ұсынысқа қалай айналдыруға болады? 3.Тақырыптың негізгі идеясы қандай?(пікір алмасу) | ||
Сергіту сәті | «Жеті шырық» жаттығуы 4.«Дәптерге орындайық» дағдысы.Тақырып мазмұны бойынша тірек-сызба құрастырыңыздар. 5.«Қолданып көрейік»дағдысы.Топтық жұмыс.Ойлау дизайнының кезеңдерінің тестілеу байланысқан сызбасын жасаңыздар. 6.«Ой бөлісейік»дағдысы. 1.Тестілеу кезінде қандай жайттар орын алу мүмкін? 2.Келеңсіз жағдайлардың алдын алу үшін не істеу қажет? Электронды қосымшамен жұмыс («№31 қосымша материал»). | ||
Сабақтың соңы. | Кері байланыс. «Жетістік баспалдағы» |