Файл: Жылу былыстары Педагогті атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.03.2024

Просмотров: 37

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Термодинамика негіздері

Педагогтің аты-жөні



Күні:



Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жылыу қозғалтқыштары



Сабақтың номері:

№ 20

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.3.2.22 – жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін сипаттау, ішкі энергияның механикалық энергияға айналуын зерттеу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Жылу қозғалтқыштаоның түрлерін біледіЖылу қозғалтқыштың негізгі бөліктерін білу, жылу қозғалтқыштарындағы энергияның  түрленуін сипаттау;

Басым бөлігі:   Бу турбиналары  мен жылу қозғалтқыштардың жұмыс істеу принципін сипаттау;

Кейбір оқушылар: жылу қозғалтқыштар түрлерін күнделікті өмірде қолдана алу.



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Амандасу. Оқушыларды түгендеу.

Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін термодинамика тақырыбын жалғастырамыз.Өткен сабақта біз термодинамиканың бірінші,екінші заңдарын,газбен будың жүмысын түсіндірген болатынбыз. Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап беріңіздер . (1 тапсырма)

Өткен тақырыпты тексеру.

1 тапсырма

Сұрақтар мен жауаптар

1.. Изобаралық процесс?

2.Жылу алмасусыз жүретін процесс?

3. Газдың көлемі тұрақты болатын процесс?

4.Температура тұрақты болатын процесс?




1 тапсырманы орындау




Ұпай



Кесте

Сабақтың ортасы


-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар:

«Жылу қозғалтқыштары»

-Бүгінгі сабақты меңгерген соң, жылу қозғалтқыштарындағы энергияның  түрленуін сипаттай алатын боласыздар.

Теориялық материал

Оқулықты ашындар:

Физика, 8 сынып Башарұлы Р. §15, 74 бет

Физика, 8 сынып Н.А. Закирова. §15 , 93 бет

Оқып, қысқаша конспект жазындар(2 тапсырма)


  • Отынның ішкі энергиясын механикалық энергияға айналдыратын қозғалтқыштарды  

жылуқозғалтқыштары деп атаймыз

  • Іштен жанатын қозғалтқыштар деп цилиндр немесе камера ішінде жанған отыннан шығатын газдың жәрдемімен жұмыс жасай алатын қозғалтқыштарды айтады.

  • Бу немесе газ турбиналары деп қызған будың (газдың) жәрдемімен поршень мен шатунсыз және иінді біліксіз айнала алатын қозғалтқыштарды айтады.

  • Жылыу қозғалтқыштарында энергияның түрленуі: отынның энергиясы будың ішкі энергиясына айналады, ал будың ішкі энергиясы поршеннің кинетикалық энергиясына айналады.

Жылу машинасының жұмыс істеу принципі:

Қолдану- Талдау . (2 тапсырма)
«Өзіңізді тексеріңіз» әдісі

Бұл мәлімет шындық па немесе  жалған ба?

1.Іштен жану қозғалтқышының төрт тактісі: енгізу, сығу, жұмыс жүрісі, шығару

2.енгізу клапаны жабылады, поршень жоғары қозғала отырып, жанармай қоспасын сығатын енгізу тактісі

3. Жылу қозғалтқыштары поршенді және турбиналы болады.

4. Газдың немесе будың ішкі энергиясын механикалық энергияға айналдыруға арналған құрылғы жылулық қозғалтқыш

5. Бірцилиндрлі қозғалтқыштар машиналарда қолданылады.







Теориялық материалмен жұмыс


Сайкестендіру




Ұпай

Ұпай


Оқулық, жұмыс дәптері
https://youtu.be/WbmnE_-R7no

Оқулық, жұмыс дәптері


Сабақтың соңы

Рефлекция

Кері байланыс бутерброды

-Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен....................... үйрендім.

-Маған........................................................қиын болып көрінді.

-Мен енді ......................................................... үйренгім келеді




Стикер






Дескрипторлар

Тапсырма


Критерийдің сипаттамасы

Балл

Қайталау

Тапсырма№1

Сұраққа жауап беру


4


Жаңа тақырыпты меңгеру

Тапсырма№2

Тапсырма№3



Сабақтың күні мен тақырыбы, анықтамалар жазылған



1


Өзіңді өзің тексер

Әр дұрыс жауапқа 1 балдан



5




Барлығы

10


Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Термодинамика негіздері

Педагогтің аты-жөні



Күні:



Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жылыу қозғалтқыштары ПР №10



Сабақтың номері:

№ 21

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.3.2.20 іштен жану қозғалтқышының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін сипаттау



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: іштен жану қозғалтқышының біледі;

Басым бөлігі:   Бу турбиналары  мен жылу қозғалтқыштардың жұмыс істеу принципін сипаттау;

Кейбір оқушылар: жылу қозғалтқыштар түрлерін күнделікті өмірде қолдана алу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Амандасу. Оқушыларды түгендеу.

Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін термодинамика тақырыбын жалғастырамыз.Өткен сабақта біз жылыу қозғалтқыштарын түсіндірген болатынбыз. Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап беріңіздер . (1 тапсырма)

Өткен тақырыпты тексеру.

1 тапсырма

1.Жылыу қозғалтқыштарда энергияның түрленуі қалай жүзеге асады?

2. Іштен жану қозғалтқыштары қандай отынмен жұмыс істейді? 

3. Цилиндрде жанатын қоспа неден тұрады?

4. Қандай Экологиялық проблемалар бар?

5.Проблемалар болмау үшін не істеу керек?




1 тапсырманы орындау




Ұпай



Кесте

Сабақтың ортасы


-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар:

«Жылу қозғалтқыштары практикалық жұмыс»

-Балалар біз бүгінгі тақырыпты оқып жылыу қозғалтқыштарының жұмыс істеу заңдылығын тереңінен игереміз.

Теориялық материалдарды пайдаланыңыздар

Оқулықты ашындар:

Физика, 8 сынып Башарұлы Р. §15, 74 бет

Физика, 8 сынып Н.А. Закирова. §15 , 93 бет

2-тапсырма
Оқулықпен жұмыс жасау арқылы кестені толтырыңыздар


Іштен жанатын қозғалтқыштар





Жылу қозғалтқыштары

Турбиналар


























3- тапсырма

Қозғалтқыштың бір жұмыстық цикліндегі жүрісті (такті) сипатта


Тактілер

Қызметі




Поршень үстіндегі көлемнің ұлғаюы нәтижесінде цилиндр ішіндегі ауа сирейді.Цилиндр жанғыш қоспаға толып, қақпақша жабылады




Поршень жоғары қарай қозғалып, жанғыш қоспа сығылады.Бұл такт




Бұл тактіде қозғалтқыш пайдалы жұмыс атақарады.

Сондықтан бұл такт




Поршень жоғары қарай жылжиды және қақпақша арқылы жану өнімі жұмыс істеп болған цилиндрден атмосфераға шығарылады.Бұл такт






Теориялық материалмен жұмыс


Кестені толтыру




Ұпай

Ұпай


Оқулық, жұмыс дәптері
https://youtu.be/WbmnE_-R7no


Оқулық, жұмыс дәптері


Сабақтың соңы

Рефлекция

Кері байланыс бутерброды

-Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен....................... үйрендім.

-Маған........................................................қиын болып көрінді.

-Мен енді ......................................................... үйренгім келеді




Стикер






Дескрипторлар

Тапсырма


Критерийдің сипаттамасы

Балл

Қайталау

Тапсырма№1

Сұраққа жауап беру


4


Тапсырма№2

Тапсырма№3


Кестені дұрыс толтырыу


3


Кестені дұрыс толтырыу


3




Барлығы

10

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Термодинамика негіздері

Педагогтің аты-жөні




Күні:



Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер

Сабақтың нөмірі:

23

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.3.2.23 – жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясына әсерін бағалау


Сабақтың мақсаты

1.Жылу машиналарының қоршаған ортаға тигізетін әсерін білу.

2.Жылу машиналарының адам ағзасына әсер ететінін түсіндіру.

3.Жылу машиналарының қоршаған ортаға тигізетін экологиялық күйін бағалау.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

1. Сәлемдес

2 Оқушыларды түгендеу

Өткен сабақта жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициентін түсіндірген болатынбыз. Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру

І тапсырма

«Сіз қаншалықты сенесіз?»

1. ПӘК-тің өлшем бірлігі Дж (ия/ жоқ)

2. ПӘК пайдалы ыс (ия/ жоқ)

3. ПӘК= (ия/ жоқ)

4.Іштен жану қозғалтқышының жұмысына ауа-райы әсер етеді (ия/ жоқ)

5. Кез келген жылу машинасы көптеген бөліктерден тұрады (ия/ жоқ)

6. ПӘК-тің 100% артық болады (ия/ жоқ)


Сұрақтарға жауап беру




Ұпай





Сабақтың ортасы

Дәптерлеріңді ашып ,бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыңыздар «Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер»

Теориялық материал

Оқулықты ашыңдар:
физика 8 сынып

БҰЛ ҚЫЗЫҚ!

200 мың жыл бұрын Жерде 1 млн адам өмір сүрген. Қазір шамамен 6 млрд адам өмір сүруде. Оның қалада тұратыны 4 млрд-қа жуық адам. Отын мен энергияны тұтыну артты. Соңғы 100 жылда адам басына шаққанда өндірілетін энергия шамамен 20 есеге өсті. Онымен бірге әртүрлі отын жанғанда бөлінетін улы газ қалдықтары да

артуда. Бұл жану қалдықтары жер атмосферасына, өсімдік, жануарлар әлеміне кері әсерін тигізуде. Салдарынан экологиялық мәселелер туындайды.
ІІ тапсырма

Сұрақтар:

1. Басқа сабақтарда сіздер біздің планетамыздың қандай экологиялық мәселелерін естідіңіздер немесе осы сұрақты талдадыңыздар?

2. Атмосфераны ластаушы көздер
ІІ тапсырма Тест жұмысы
1) Көмірқышқыл газы қай кезде шығарылады?

А) электр энергиясын өндіру үшін көмір жаққанда

В) автокөліктердегі жарамай мен дизель жанғанда

С) орман жанғанда

Д) барлығы дұрыс
2)Егер атмосферада көмірқышқыл газы шоғырлануы артса, ол қандай зардапқа әкеледі?

А) ол азон қабатының жұқаруына әкеледі

В) ол жердің орташа температурасының бірнеше Цельсий градусқа көтерілуіне әкеледі

С)ол ауада оттек шоғырлануының артуына әкелуі мүмкін

Д)ол атмосферада кремний қышқылының артуына әкелуі мүмкін
3)Атмосферада көмірқышқыл газының үлесінің артуын дүниежүзі ғалымдары қалай атаған?

А)экологияландыру

В)жылыжай эффектісі

С)фреондар

Д )ядролық қыс
4) Жер бетінің орташа температурасы жылыжай газдарының әсерінен___

А)бірқалыпты болады

В)төмендейді

С)көтеріледі

Д)өзгеріссіз болады



Теориялық материалдармен жұмыс

Сұрақтарға жауап беру

Тест сұрақтарына жауап береді




Ұпай


Ұпай

Ұпай



https://youtu.be/uZ_I7bc2jss


Оқулық, жұмыс дәптері



Сабақтың соңы

Барлық адамның негізгі, қарапайым қажеттіліктері болады, алайда біз өміріміздегі артық сән-салтанатқа үйреніп алғанбыз. Бұл сән-салтанат құралдары, атап айтқанда жеке гаджеттер, орталық жылыту, электрлік құралдар, бір үйде бірнеше автокөлік болу, шетелге саяхаттар бір адамның энергия мен табиғат ресурстарын тұтыну мөлшерін арттырады. Күнделікті қысқа және ұзақ қашықтықтағы рейстер саны артқан, олар атмосферада парник газдарының көп мөлшерін тудырып, қоршаған ортаға зиян келтіруде.

Рефлекция

Кері байланыс

-Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен....................... үйрендім.

-Маған........................................................қиын болып көрінді.

-Мен енді ......................................................... үйренгім келеді