Файл: ысамерзімді (саба) жоспары1.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.03.2024

Просмотров: 26

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

    

Сабақтың барысы

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру

Ой қозғау

-Адамдар не үшін еңбектенеді?

• Еңбек қандай жетістіктерге жеткізеді?

• Еңбек етудің кімге қандай пайдасы бар?

• Еңбекте табысты болу үшін адамның бойында қандай қасиеттер болу керек?

• Сенің отбасыңда еңбек қандай рөл атқарады?

-Сенің отбасыңның қай мүшесі қандай еңбекпен айналысады?Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушы өз ойларын ортаға салады.

Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Тақырыптық суреттер

сілтемеде

суреттер

Сабақтың ортасы

Деректермен жұмыс

Тапсырма №1

Анықта.-мәтінмен жұмыс

– Мәтінді оқып шығады . Иллюстрациялармен жұмыс. Тұрақты отбасылық шығыстар жайлы айтып беріңдер. Мына сұрақтарға жауап беріңдер:

– Негізгі отбасылық шығыстар қандай?

– Күнделікті жұмсалатын ақша деген не?

Олар не үшін керек?

– « «Шығыстарды жоспарлау» деген не?

– Шығыстарды не үшін жоспарлау керек?

– Әр жауапқа өмірден мысалдар келтіріңдер.

Кестемен жұмыс

«Кірістер және шығыстар» деген кестені толтырады

Отбасының кірісіне қатысты кем дегенде үш мысал келтіреді.


Отбасының шығысына қатысты кем дегенді үш мысал келтіреді.

1

1

2

2

3

3

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын.

«Артық сөзді тап» ойыны

Артық сөзді алып тастап, дәлелдейді

Отбасындағы жұмсалатын шығыстардың ішінен қайсысы ерекшеленіп тұрғанын көрсетеді.Оның астын сызады Өз жауабыңды түсіндіреді

Жеке жұмыс

Тапсырма Әр адамның өзіндік қаржылық табыстары мен шығындары болады. Сенің де кірістерің мен шығындарың бар. Сен ақшаны қайдан аласың? Оны қайда жұмсайсың? Жаз


Менің кірістерім

1.

2.

3.

Менің шығыстарым

1.

2.

3.

Сенің жинаған _______ теңгең бар делік. Сен оны қайда жұмсағың келеді?

Жоспар құрастыр. Неліктен екенін түсіндір

ЕБҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі.

Оқушы ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды

Оқушы өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушы бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.

материалды оқып шығады.

Барлық сұрақтарға жауап береді.

Өмірден мысалдар келтіреді

Дескриптор:

. Отбасының кірісіне қатысты кем дегенде үш мысал келтіреді.

2. Отбасының шығысына қатысты кем дегенді үш мысал келтіреді.
өзгерістерін жіктейді

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Өзін-өзі бағалау»



Ақпараттық мәтін

Үлестірмелі қағаздар

Суреттер


Тірек-сызбалар
Кесте

ҚБ парағы


Сабақ

тың соңы


Сабақты қорытындылау

«Серпілген сауалдар»

Шығыстар деген не?

Шығыстарды жоспарлау не үшін қажет?

Шығыстарды оңтайландыру деген нені білдіреді?

Сенің отбасыңда шығыстарды қалай жоспарлайды?

Кері байланыс

Қосу-алу-қызықты» әдісі

Қосу

Алу

Қызықты









Үйге тапсырма

Ата-аналарыңнан өз шығыстарын қалай жоспарлайтынын, шығындарды қалай оңтайландыратынын біліп келіңде

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект



     

___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары-15



Бөлім:

Медиасауаттылық және қаржылық сауаттылық

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қымбат заттарды қалай сатып алуға болады?

Сабақтың мақсаты

Қымбат заттарды қалай сатып алуға болатыны жайлы ұғынады

Құндылықтарды дарыту

Еңбек және шығармашылық, тарихи тәжірибе мен оның сабақтарын ұғыну
1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   16


    

Сабақтың барысы

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушы назарын сабаққа аударуды ұйымдастыру. Сыныптағы оқушыларды топқа бөлу. Сергіту сәті: Орнымыздан тұрайық,қолды белге қойяық. Оңға қарай иіліп,солға қарай иіліп. Бір отырып, бір тұрып. Бой сергітіп алайық Жеміс-жидектердің суреттері бойынша топқа бөлінеді. Сабақтың оқу мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийімен таныстыру.

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушы өз ойларын ортаға салады.

Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Тақырыптық суреттер

сілтемеде

суреттер

Сабақтың ортасы

Бір қызығы, қымбат заттар өте көп, бірақ ең көп қымбат зат Әлемде 100 миллиард доллар тұратын 4.5 футтық Super Yacht кемесі бар. Бұл таңқаларлық емес пе?

Әлемдегі ең қымбат заттар қандай?

Әлемдегі ең қымбат заттармен көбірек танысқан сайын қуанасыз. Өкінішке орай, сіз олардың қымбаттығына байланысты олардың біреуін өміріңізде ала алмайсыз.

Мүмкіндігіңіз болса да, әлемдегі ең қымбат затты сатып алғаныңыз атақ-даңққа ие болады.

1. Яхта

Шағын яхтаның құнына (50-70 фут) қарасақ, оның өлшеміне, жылына және үлгісіне байланысты 500,000 10,000,000 доллардан шамамен XNUMX XNUMX XNUMX долларға дейін болуы мүмкін.

2. Автомобильдер - Bugatti La Voiture Noire

Бұл сәнді және ең қымбат көлік Францияда шығарылғаны белгілі және оның құны шамамен $19,000,000 XNUMX XNUMX болды. 

3. 1963 жылғы Ferrari 250 GTO

Құны 8,000,000 XNUMX XNUMX доллар тұратын осы тамаша көлікті жылдам қараңыз bugatti centodieci. Оның сүйкімді түсі және тартылатын есіктердің жанында ашық шатыры бар.

4. 201 караттық асыл тас сағаты

Біз әлемдегі ең қымбат зат туралы айтатын болсақ, бұл қол сағаты менің ойымнан шыққан, 201 караттық асыл тас сағат және оның құны шамамен $ 25,000,000 XNUMX XNUMX.

5. Алмаз Пантера білезігі

Сондай-ақ, Графф алмас галлюцинация сағаты 110 карат сирек кездесетін түсті гауһар тастан жасалған, сонымен қатар бағасы 55,000,000 XNUMX XNUMX доллар болатын әлемдегі ең қымбат бұйым. Бұл бай адамға қажет мүлік, өйткені ол құнды.

6. Вилла Леопольда

Вилла Леопольда шамамен 500,000,000 XNUMX XNUMX еуро тұрады және оған тиесілі Лили Сафра. Иесі оны ресейлік миллиардерге сатып жіберген дейді Михаил Прохоров.

Ой қозғау . «Өткенді еске түсіру » стратегиясы .

-Қазақстанның ұлттық валютасы қалай аталады? 

-Теңге қай жылы айналысқа енді ? 1993 жылы 15 қарашада 

-Монеталардың сыртында не бейнеленген ? Қ Р елтаңбасы 

-Мемлекеттік рәміздерді атайық ? Ту, Елтаңба ,әнұран .

- Мемлекеттік Елтаңбаның авторлары кімдер ?Жандарбек Мәлібеков , Шотаман Уалиханов

-Теңге күні қай күн ? 15 қараша 

- Биыл теңгеміздің айналымға шыққанына неше жыл толды ? 23 жыл 

- Ақша деген не ? Ақша айырбас құралы 

- Монета деген не? Заттарды сатып алу үшін қолданылатын металл ақша .  

-Қандай монеталар бар ? 1,2,5,10,20,100теңгелік монеталар 

- Баға деген не? Заттың қанша тұратынын білдіреді ? 

-Тура төлем деген не? Сатып алған заттың ақшасын қайтарымсыз дәл төлеу 

Ақшаны не үшін ұсақтайды? Тура төлем жасау үшін 

ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.

Оқушы ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды

Оқушы өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушы бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.

Дескриптор:

өзгерістерін жіктейді

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Өзін-өзі бағалау»



Ақпараттық мәтін

Үлестірмелі қағаздар

Суреттер


Тірек-сызбалар
Кесте

ҚБ парағы


Сабақ

тың соңы


Сабақты қорытындылау

Пәтер мен көліктен тәжірибе құнды «Бүгінге дейін табыстылықтың «дәстүрлі» көр­сеткіші саналып келген жекеменшік бас­пана мен автокөлікке иелік ету – қазіргі күн үшін өзекті мәселе емес.

Кері байланыс

Оқушылар «Еркін микрофон » әдісі бойынша сабаққа байланысты ауызша айтты.

Үйге тапсырма

Қымбат заттарды қалай сатып алуға болады?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект



     


___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары-16



Бөлім:

Медиасауаттылық және қаржылық сауаттылық

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Отбасылық бюджет дегеніміз не?

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға отбасы қаражатын үнемдеу туралы қарапайым экономикалық түсініктер қалыптастыру

Бағалау критерийі

отбасы қаражатын біледі;

экономикалық түсініктер алады;

Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы білім алу: өзіне қажетті білім алу кезінде білімнің қажеттілігін түсінуге тәрбиелеу

    

Сабақтың барысы

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушыларды сабаққа назарын аудару мақсатында «Серпілген

сауалдар» әдісі арқылы сұрақтарға жауап алы- Қалай ойлайсыздар, отбасы бюджеті де болуы мүмкін бе?

- Отбасы бюджетін кімдер құрайды?

- Қалай құрайды?

- Бұл отбасына келіп жатқан кірістер болып саналады.

- Отбасы бюджеті қалай жұмсалады? Қайда жұмсаймыз?

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушы өз ойларын ортаға салады.

Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Тақырыптық суреттер

сілтемеде

суреттер

Сабақтың ортасы

Мағынаны тану

«Түсін,талда,жеткіз»-мәтнмен жұмыс

Оқушылар мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді

  • Отбасы көмекті қайдан алады?

  • Мемлекеттік бюджет дегеніміз не?

  • «Ақша салатын қолдорба» деген сөз нені білдіреді?

  • Оған салынатын ақшаны қалай атаймыз?

  • Мемлекеттен кеткен ақшаны қалай атаймыз?

  • Мемлекеттік бюджетке ақша қайдан келеді?

  • Ал жақсы балалар, біз мемлекеттік бюджет туралы білдік.

Кестемен жұмыс

Табыс көзі

Азық-түлікке,

оқу құралдарына, киім-кешекке,

коммуналдық төлемдерге, балабақшаға

Табыс табу, еңбек ету арқылы, еңбегіне қарай табыс көзін құрайды










ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды

Шығармашылық тапсырма.

Берілген тапсырманы оқи отырып, көз алдарыңызға не елестеді, қандай ой түйдіңіздер?

Қане, көзімізді жұма қояйық. Енді көз алдарыңа елестетіңіздер, сенің ата-анаң 70-80 жасқа келді. Оған не қажет? Оның денсаулығы қандай? Сен ересек болдың, ержеттің. Сен оған қандай көмек берер едің?

Оны емдету үшін не керек, балалар? Керек – жарақтарыңды алғаннан кейін қалған ақшаны не істеу керек?

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын.



Оқушы ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды

Оқушы өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды

- Мемлекеттен алады

-Мемлекеттің кіріс және шығыс жоспары;

-Бюджет;

-Кіріс

-Шығын

Азаматтар мен кәсіпорындардан салық түрінде жинайды.

. Оқушы бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.

Дескриптор:

өзгерістерін жіктейді

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Өзін-өзі бағалау»



Ақпараттық мәтін

Үлестірмелі қағаздар

Суреттер


Тірек-сызбалар
Кесте

ҚБ парағы


Сабақ

тың соңы


Сабақты қорытындылау

Кері байланыс

Үйге тапсырма

«Үнемдеу дегеніміз – шаруашылықты ұқыпты жүргізу» Эссе


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект

1   ...   8   9   10   11   12   13   14   15   16


     

Отбасылық бюджет — отбасыңыздың шығыстары мен кірістерін есепке алу. Қаражатты жинақтап, сатып алынатын нәрселерді жоспарлау үшін оны жүргізген жөн. Өзіңізді болашақтағы қаржылық дағдарыстардан қорғау үшін шығыстарыңызды ойластырып алыңыз – оны қай кезде бастасаңыз да кеш емес.
Бірінші кезекте кірістеріңіз бен шығыстарыңызды көрсететін кесте жасап алуыңыз қажет. Осылайша сіз әлі де «көтеретін» санаттарды объективті түрде бағалай аласыз.
Егер үнемі ақшаңыз жетпейтін болса, не істеу қажет?
Адамның қанша ақша тапса да, барын, тіпті одан да көп (кредиттік карточкалар, қарыздар) жұмсайтын әдеті болса, ол қарызға батады. 
Үнемі көп тапқысы келгенімен, ол көмектеспейді. Мұндай жағдайда ай сайынғы шығыстарды қысқарту қажет. Оны қалай істеуге болады?
Ірі заттарды сатып алуды жоспарлау қажет. Ірі заттарды сатып алған кезде ай сайын белгілі бір соманы ғана төлейтіндей етіп, бір жылға теңдей бөлген жөн. Қарызға батқанша, қажетті ақшаны ертерек жинап алғаныңыз дұрыс.
Электр энергиясын, жарықты, газды және суды үнемдеп жұмсаңыз. Түнде жарықты немесе телевизорды сөндіруді ұмытып кеткен, шәйнекті оттан алуды уақтылы алмай, 10 минут артық қайнаған кездерді еске түсіріңізші. Сіз әлі де қызатын лампаны пайдаланатын болсаңыз, оларды үнемді люминесцентті немесе жарықдиодты лампаларға ауыстырыңыз.
Тамақты үнемдеп сатып алыңыз. Тамақты көтере сататын дүкендерден аптасына бір рет сатып алғаныңыз дұрыс. Бұл сізге біраз арзанға түседі. Күнделікті азық-түлікке жұмсалатын шығысты есептеп, тізімді жасап отырып алсаңыз, сіз қажет емес нәрсе сатып алмайсыз. Қымбат емес, үнемді ораулардағы сапалы өнімді ғана сатып алыңыз.
Өзіңіз дайындаңыз. Жартылай фабрикаттарды сатып ала отырып, біз жақсы ақшаға сапасы төмен өнім сатып аламыз. Кесек етті сатып алып, оны үккіштен өткізіп алыңыз. Ал үйде котлеттер, тұшпараларды немесе басқа тағамдарды өзіңіз дайындаңыз. Уақыт көп кеткенмен, ол арзанырақ әрі пайдалырақ.
Тұрмыстық химия мен гигиена құралдарын сатып алған кезде үнемдеңіз. Азық-түлік сияқты тауарлардың бұл санатын да көтерме дүкендерден сатып алыңыз, сол арқылы сіз ақшаңыздың бестен бірін үнемдейсіз.
Киімге, жиһазға, тұрмыстық заттарға, тұрыстық техникаға ұқыпты қараңыз. Ұзақ пайдаланылған сайын оларды қайта сатып алу қажеттілігі де азаяды. Сынып қалған не үзіліп кеткендерін жөндеп алыңыз.