Файл: ысамерзімді (саба) жоспары1.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.03.2024

Просмотров: 25

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Киімді сатып алған кезде де үнемдеңіз. Сондай тауарды интернет-дүкендерден жақсы жеңілдікпен сатып алу оңайырақ. Мөлшеріңіз бен тауардың артикулын анықтасаңыз болды. Тапсырыс жасай отырып, сіз қажетті нәрсені айтарлықтай жеңілдікпен ала аласыз. Тіпті базардан сатып алып, мысалы саудаласып, айтарлықтай үнемдеуге болады. Көп затты бір адамнан сатып алу арқылы жеңілдік алуға болады. Тіпті дара кәсіпкерлер сатып алатын көтерме базарға да баруға болады. Заттарыңызды екі есе дерлік арзан аласыз!
Көлік шығыстарын қысқартуды ойластырыңыз. Балаларға мектепті жақын жерден іздестіріңіз, жаяу көбірек жүріңіз. Қаланың ішінде әрлі-берлі аз жүру үшін баратын жерлеріңізді ертерек жоспарлар алыңыз.
Үнемделген ақшаны кредиттеріңізді мерзімінен бұрын өтеуге жұмсауға болады. Осылайша пайыздарды өтеуге жұмсалатын шығыстарыңыз азаяды.
___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары-17



Бөлім:

Тіршілік қауіпсіздігі

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Менің үйге қайтар жолым

Сабақтың мақсаты

жаяу жүргінші және жолдағы қауіпсіздік ережелері туралы білу; йден мектепке дейінгі жергілікті жер сұлбасын сыза отырып, картографиялық қызметтің бастапқы дағдыларын меңгерy.

Бағалау критерийі

– «жаяу жүргінші» сөздерінің мағынасын түсінді;

– «қауіпсіз жол» ұғымын түсінді;

Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы білім алу: өзіне қажетті білім алу кезінде білімнің қажеттілігін түсінуге тәрбиелеу


    

Сабақтың барысы

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру

Оқушылардың назарына жолда жүру ережелерінің суреттерін ұсынылады.

Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу.

Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру.

БББ кестесін толтырады

Білемін

Білгім келеді

Білдім












Оқушы өз ойларын ортаға салады.

Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Тақырыптық суреттер


Сабақтың ортасы

Зерттеу мен талдау

Тапсырма №1 «Оқы,түсін,талда» әдісі

Жол – адамдар мен көлік құралдарының жүруіне, жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға арналып салынған (белгіленген) барлық жүру және тасымалдау желілерінің жалпы атауы.Пайдаланылатын көлік құралының түріне қарай жаяу жүрушілер мен велосипедшілерге арналған жолдар, темір жол, автомобиль жолы, әуе жолдары (қ. Әуе кемесі) және су жолы болып бөлінеді. Ірі қалаларда жер асты жолдары (қ. Метро) болады. Тоқтау жолы - жол, көлік құралының жүргізушісі кауіпті анықтағаннан көлік құралының толық тоқтағанына дейінгі немесе тежеудің соңына дейінгі жол.Автомобиль көлігінің жүріс жолы - барлық құрылғыларымен жабдықталған автомобиль жолы: көпір, тоннель, жол өткізгіші және т.б.Тежелу жолы - көліктің тежеуіш иінін басқаннан толық тоқтағанға дейінгі немесе толық тежеуге дейінгі тоқталуы

«Оқы,түсін,талда» әдісімен түсінік қалыптастырады

Тақырыптық бейнеролик

Тапсырма №2

«Әңгіме құрастыр»

Берілген сөздерден тура сөйлем құрастырыңдар.

Жолда жүру,жолдан өту,бағдаршам,көлік

Ерекше білімді қажет ететін оқушыларға тапсырма

Ескерту белгісі:

Өзі қызыл үшбұрышты ескертуің мен болам,

«Қауіптен сақ бол» деп сәт сапар жолдаған.

Аман-сау жүреді жаяу да көлік те,

Мен берген белгіні сақтаған, қолдаған.

Тыйым салу белгісі:

Қызылмен боялған шеңбермін аумақты,

Тыйымшыл белгімін, қаталмын салмақты.

Мен тұрған жерлерде хақың жоқ жүруге,

Қауіп бар, бағдарла көз салып жан-жаққа.

Анықтама белгісі:

Белгімін көрсетер жылдамдық бағытты,

Міндетті бұрылыс, әйтпесе қауіпті.

Барлығын анықтап тұрамын жолыңда,

Абай бол, шартымды міндетті орында!

Нұсқау белгісі:

Баратын жеріңнің бағытын, тұрағын

Үн-түнсіз жол сілтеп, жол нұсқап тұрамын.

Күндіз де, түнде де от болып жанады,

Көк түске боялған төртбұрыш шырағым.

Төрт топтан құралған белгілер туыстай,

Жол сілтеп тұрамыз у-шусыз ұрыспай.

Кіршіксіз зор міндет атқарып жүрміз біз,

Келіп жүр біздерге, балалар, ұмытпай.

Есіңде сақта!!!

1.Жаяужолдың шетіне барып, жаяу жүргінші өтпесіне жақындап, жол жиегін баспай тоқта.

2.Солға және оңға қарап ал. Жол қиылысында көлік түрлерінің көлік түрлерінің қай бағытта келе жатқанын байқа: жаяу жүргінші өтпесі бағытына қарай бұрылғалы келе жатқан машинаның жоқ екеніне көз жеткіз.

3. Жақындап қалған көлік түрлерін өткізіп жібер.

4.Жолдан өтуді көлік түрлері қауіпсіз болатын қашықтықтан баста. Бұрылғалы келе жатқан көліктен сақтан.

5. Көлік жолдан өткенде жылдам адымда, бірақ жүгірме.

6. Жолдан өткен кезде алдымен сол жақта келе жатқан көлікке, ортадан асқан соң оң жақтағы көлікке қара.

7.Жол өтпесінен өткенде жаяу жолға қарай қиғаштап емес, тура, жол өтпесінің оң жағымен жүр.

Реттеуші және оның сигналдары.

Кей кезде бағдаршамның жұмысы тоқтап қалады. Ондай жағдайда адамдар араласады. 2 жақта білу керек. Жүргіншілер үшін жәнекөліктер үшін. Реттеушінің орны – жол қиылысының ортасы. Оның денесі мен қолдары арқылы жасалған қимылдар реттеушінің сигналдары болып табылады.

Ол сигналдар жақсы көрінуі үшін реттеуші қолына алатаяқ немесе жарық шығаратын қызық түсті диск ұстайды.

ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды

Оқушы ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды

Оқушы өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды.


Оқушы бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.

өзгерістерін жіктейді

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Өзін-өзі бағалау»



Ақпараттық мәтін

Үлестірме

лі қағаздар

Суреттер

https://yandex.kz/images/search?text=%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D0%BC%D0areslide.ru%2Fimg%2Fthumbs%2Fe3d9ea5af800d78abd32d6c420e17719-800x.jpg&from=tabbar&lr=10300

Тірек-сызбалар
Кесте

ҚБ парағы


Сабақ

тың соңы


Сабақты қорытындылау

Кері байланыс

«ҚҚҚ» әдісі

Мен үшін қызық болғаны ...

Мен үшін қиын болғаны ...

Мен үшін құнды болғаны ...

Үйге тапсырма

«Менің үйге қайтар жолым»

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект



     

___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары-18



Бөлім:

Тіршілік қауіпсіздігі

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Құтқару қызметі

Сабақтың мақсаты

Құтқару жұмыстарын орындаудың әдіс тәсілдері түсіндіру

Бағалау критерийі

Құтқарушылар қызметтерін анықтайды;

Құтқару қызметкерлерінің атқарған қызметін сипаттайды;

Құндылықтарды дарыту

Өзіне және айналадағыларға құрметпен қарау, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
1   ...   8   9   10   11   12   13   14   15   16


    

Сабақтың барысы

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру

Ой шақыру



1.Суреттерде не көріп отырсыздар?
2.Не ерекше болды?
3.Тақырыпты болжап көріңіз....

Болжамдарын негіздейді

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушы өз ойларын ортаға салады.

Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Тақырыптық суреттер

сілтемеде

суреттер

Сабақтың ортасы

Ой сергіту жаттығуы. «Титаник» ойыныТитаник кемесі апатқа ұшыраған, құтқарушылар адамдарды құтқару үшін келіп тұр. Бірақ барлығы қайыққа сыймайды. Сол үшін жағдайларына қарап құтқару керек. Үш құтқарушыға жасырынтапсырма берілген. Бірінші құтқарушы жағдайын айтып келген әрбір екінші адамды құтқарады, екінші құтқарушы жағдайын айтып келген әрбір үшінші адамды құтқаруы керек. Ал үшінші құтқарушы қанша жағдайын айтса да құтқармайтұрады.

Қайыққа отыру үшін оқушылар құтқарушыларға барынша жағдайларын айтады. Мысалы, үйде қарт әжем бар, анамды емдетуім керек деген секілді сылтау айтылады.

Бұл ойында адамдарды жағдайына қарап сұрыптау арқылы тақырып ашылады.

ЕБҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі.

Суреттер бойынша жұмыс



«Балықтың қаңқасы» топтарда қорғайды

Мәтінді оқу /Қандай жағдайда құтқару қызметкері қажет болады?/

«Қаңқаның басында» мәтінде қарастырылатын проблема белгіленеді Проблема

Құтқару жұмыстарынан дәлелдер келтіреміз

Қорытынды жасаймыз

ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды


Оқушы ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды

Оқушы өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды.
Оқушы бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.

Дескриптор:

Құтқарушылар қызметтерін анықтайды;

Құтқару қызметкерлерінің атқарған қызметін сипаттайды;

өзгерістерін жіктейді

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Өзін-өзі бағалау»



Ақпараттық мәтін

Үлестірмелі қағаздар

Суреттер


Тірек-сызбалар
Кесте

ҚБ парағы


Сабақ

тың соңы


Сабақты қорытындылау

Кері байланыс

«Шолиер табақшасы»

Жасыл табақша – «Маған сабақ өте ұнады»

Сары табақша – «Маған сабақ ұнады, бірақ 1-2 сұрағым бар»;

Қызыл табақша – «Мен сабақта қиналдым»

Үйге тапсырма

Құтқару қызметі

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект



     
Қосымша№1

Ғимараттар қираған жағдайларда зардапқа ұшыраған адамдарды іздеу адамдардың тұрған орнын тауып анықтауға және жағдайын білуге,олармен байланыс жасауға,қажет көмектің көлемі мен сипатын анықтауға бағытталған іс-әрекеттің бүкіл жиынтығы болып шығады.Қиратқыш әсердің болған уақытында (оның алдын алған уақытқа) байланысты ішінде қамалып қалатын неғұрлым ықтимал тұстар мыналар: қиратқыш әсер кенеттен болғанда қираған жайлар мен мен үйінділер астында.

Зардапқа ұшырағандарды іздестіру кезінде қажет шаралар :құтқару жұмыстарының бүкіл учаскесін,соның ішінде үйінді басқа тұстарды ,жартылай қираған және зақымданған ғимараттарды,олардағы үй-жайларды (пәтерлер,жертөлелер,баспалдақ тұстары,шатырлар және т.с)мүмкіндігі болса жетуі қиын жерлерді ,сондай-ақ жеке тұрған және қоса салынған қорғаныш құрлыстарын түгел тексеру,зардапқа ұшырағандар тұрған жерлерді анықтап,белгілеу,мүмкін болса,олармен байланыс орнату,адамдардың жағдайын анықтау жатады.

Құтқару жұмыстарының учаскесін көзбен тұтас тексеру.

Учаскені (объектіні,ғимаратты) көзбен тексеру жүргізу үшін бөлінген бөлімше байланыс және жеке қорғаныш құралдарымен,саперлік құралдармен,зардапқа ұшырағандардың орнын белгілеу құралдарымен ,алғашқы медициналық көмек құралдарымен жарақталады. Табылған (дауыс білдірген)зардап шеккендерден қандай жағдайда тұрғандағы,жандарында не жақын жерлерде басқа адамдардың бар-жоғы сұралады,оларға көрсетілетін қажетті көмектің (медициналық көмектің) көлемі бүкіл тағайындалған аумақтағы іздеуді баяулатпайтын болса және зардап шегушілердің жағдайы арнаулы бөлімшенің көмегін күтуге мүмкіндік беретіндей болса тек өте-мөте қажет көмек қана көрсетіледі.


___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары-19



Бөлім:

Тіршілік қауіпсіздігі

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Абайлаңыз, күдікті заттар!

Сабақтың мақсаты

күнделікті тіршілікте кездесетін,  балалардың өмірі мен денсаулығына қауіпті заттар туралы ұғымдарды, адам өміріне олардың қажеттілігі, пайдалану тәсілдерін  қалыптастыру.

Бағалау критерийі

жекелеген және топтасқан қауіпті заттармен өз бетінше абай болудың салдары мен қорытынды жасайды;

зиынды заттарды ажыратады;

заттардың пайдасын түсінеді;

Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы білім алу: өзіне қажетті білім алу кезінде білімнің қажеттілігін түсінуге тәрбиелеу