Файл: Есік медициналы колледжі жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.04.2024

Просмотров: 30

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



«Есік медициналық колледжі» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі

Ф ЕМК ПП/12-04

Сабақ жоспары

01.06.2018

беттің беті




Сабақ жоспары
Пән: Медбикелік ісі негіздері

Тобы, мамандығы, курсы: ____________________________________________________________

Сабақтың тақырыбы: «Мейірбике ісінің даму тарихы және философиясы. Кәсіптік этика және деонтология»

Сабақтың түрі: алғашқы сабақ.

Сабақтың мақсаттары:

  • мейірбикелік этика, биоэтика және деонтология принциптерінің негіздерін білу;

  • «мейірбике ісі» туралы түсінікті, мақсаты мен міндеттерін білу;

  • мейірбике ісі философиясының принциптері мен мәнін білу.

Білімділік (оқыту): білім беру, оқу-машықтану дағдыларын қалыптастыру, алған ақпараттарды нақтылау, студенттің жаңа білімді игеру, қабылдау жолдарын жетілдіру және т.б.

Дамытушылық: ойлау қабілетін дамыту, сыни тұрғыдан логикалық және клиникалық ойлау дағдыларын дамыту, топтың белсенділігін арттыру, өзін-өзі жетілдіруге үйрету. Түрлі жағдаяттар мен қосымша сұрақтар арқылы студенттердің нақты білімділігін айқындау.

Тәрбиелік: студенттердің адамгершілік, қөзқарасын, эстетикалық қасиетін, өз пікірін қорғауды, тәртіп пен еңбекқорлық қабілеттерін дамыта отырып тәрбиелеу.

Көрнекті құралдар : кестелер, графикалық құрылымдар, презентациялар, фотосуреттер,

бейнетаспалар.

Пән аралық және пән ішілік байланыс: Латын тілі, қалыпты анатомия, қалыпты физиология, патологиялық анатомия және физиология, жалпы гигиена, ішкі аурулар пропедевтикасы, акушерия және гинекология, фармакология , хирургия.

Сабақ барысы

Ұйымдастырушылық кезең – 5 минут: сәлемдесу, студенттердің сабаққа катысуын, сабаққа дайындығын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру-25 минут.

Тексеру әдісі:

Мейірбике ісі жайында білетін білімдерін жаңғырту.

Сұрақтары: (алғашқы сабақ)

Жаңа тақырыпты қабылдауға дайындау. Анықтамалық білім жаңарту. (Тақырыппен басқа пәндер арасындағы байланысты сәйкестендіру) .


Жаңа тақырыпты түсіндіру-40 минут

Жоспар:

«мейірбике ісі» туралы түсініктің анықтамасын;

мейірбикелік істің мақсаты мен міндеттерін;

мейірбике мамандығының анықтамасын;

мейірбике ісінің даму тарихын;

мейірбике ісінің дамуында Ф.Найтингейл, В.Хендерсонның қосқан үлестерін;

мейірбике ісі философиясының анықтамасын;

мейірбике іс философиясының принциптері мен маңызын (науқас, мейірбикелік іс, қоршаған орта, денсаулық) – негізгі түсініктерін;

мейірбике іс философиясының этикалық компоненттерін;

«этика», «биоэтика», «деонтология» терминдерінің анықтамасын;

медициналық қызметтің этикалық қалыптары мен принциптерін;

Харди бойынша мейірбикелер тұлғалар түрлерін: (рутиндік - мейірбике, «жатталған рөлді ойнайтын» - мейірбике, «ашушаң мейірбике», «ер адамға ұқсас» мейірбике, «аналық түрдегі» - мейірбике, «маманды – мейірбике»);

мейірбикенің құқығын және міндеттерін;

мейірбикенің құқықтық жауапкершілігін.

Ятрогенді аурулар.

Жаңа сабақты қорытындылау – 10 минут.

Сұрақтары:

Жұмыс барысында медбикеге қандай міндеттер жүктеледі? Атап шығыңыз.

Анықтама беріңіз : «Медициналық этика» және «Деонтология» дегеніміз не?

Қандай адамгершілік, ынталық қасиеттер медбикенің бойынан табылу керек?

Ятрогения дегеніміз не? Анықтама беріңіз.

Медбикенің сырт келбеті қандай болу керек?

Сабақты қорытындылау - 5 минут ( сабақтың мақсатына жеткендігін хабарлау,студенттердің жауаптарын бес баллдық жүйемен бағалау)

сабаққа талдау жүргізеді;

әрбір білім алушының жауабына баға қояды;

тақырып бойынша материалды түсінгендерін анықтап, білім алушылардын сұрақтарына жауап береді;

білім алушыларға түсіндіре отырып білімдерін бағалайды;

ең толық жауапты белгілейді;

тақырып бойынша білімді бекіту қорытындысын айтады;

білім алушылардың дәріс дәптерлерін толтыруын тексереді;

қорытынды баға қояды.

Үйге тапсырма беру – 5 минут.

«Мейірбике ісінің даму тарихы және философиясы. Медициналық этика,биоэтика және деонтология негіздері. Медбике ісіндегі қарым- қатынас» тақырыбын оқуды тапсыру. «Пациенттерге арналған жалпы күтім» С.К.Байболина.- Алматы 2008 ж. 4-6 бет.
Оқытушы: _________

Әдіскер: __________

Сабақ жоспары
Пән: Мейіргер ісі негіздері

Тобы, мамандығы, курсы: ______________

Сабақтың тақырыбы: ЕПҰ негізгі түрлері. Аурухана ішіндегі инфекция мәселелері. ЕПҰ-дағы санитария-эпидемиялогиялық режім.


Сабақтың түрі: теория сабақ.

Сабақтың мақсаттары:

Әртүрлі медициналық мекемелердегі медбикелер қызметінің негізгі бағыттары.

Үлгілік медициналық мекемелердің құрылымы және жұмысын ұйымдастыру.

Қабылдау бөлімшесінің құрылысы және жұмысын ұйымдастыру.

Аурухана және емханадағы медбикелердің лауазымды міндеттері.

Күту ісінің кіші медбикесінің лауазымды міндеттері.

Білімділік (оқыту): білім беру, оқу-машықтану дағдыларын қалыптастыру, алған ақпараттарды нақтылау, студенттің жаңа білімді игеру, қабылдау жолдарын жетілдіру және т.б.

Дамытушылық: ойлау қабілетін дамыту, сыни тұрғыдан логикалық және клиникалық ойлау дағдыларын дамыту, топтың белсенділігін арттыру, өзін-өзі жетілдіруге үйрету. Түрлі жағдаяттар мен қосымша сұрақтар арқылы студенттердің нақты білімділігін айқындау.

Тәрбиелік: студенттердің адамгершілік, қөзқарасын, эстетикалық қасиетін, өз пікірін қорғауды, тәртіп пен еңбекқорлық қабілеттерін дамыта отырып тәрбиелеу.

Көрнекті құралдар : кестелер, графикалық құрылымдар, презентациялар, фотосуреттер,

бейнетаспалар.

Пән аралық және пән ішілік байланыс: Латын тілі, қалыпты анатомия, қалыпты физиология, патологиялық анатомия және физиология, жалпы гигиена, ішкі аурулар пропедевтикасы, акушерия және гинекология, фармакология , хирургия.

«Медбике ісінің даму тарихы және философиясы.

Медициналық этика, биоэтика және деонтология негіздері. Медбике ісіндегі қарым- қатынас»

Сабақ барысы

Ұйымдастырушылық кезең – 5 минут: сәлемдесу, студенттердің сабаққа катысуын, сабаққа дайындығын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру-25 минут.

Тексеру әдісі:

бақылау сұрақтарымен ;

тестілермен (қосымша тіркелген).

Сұрақтары:

Жұмыс барысында медбикеге қандай міндеттер жүктеледі? Атап шығыңыз.

Анықтама беріңіз : «Медициналық этика» және «Деонтология» дегеніміз не?

Қандай адамгершілік, ынталық қасиеттер медбикенің бойынан табылу керек?

Ятрогения дегеніміз не? Анықтама беріңіз.

Медбикенің сырт келбеті қандай болу керек?

Жаңа тақырыпты қабылдауға дайындау. Анықтамалық білім жаңарту. (Тақырыппен басқа пәндер арасындағы байланысты сәйкестендіру) .

Жаңа тақырыпты түсіндіру-40 минут

Жоспар:

-Әртүрлі медициналық мекемелердегі медбикелер қызметінің негізгі бағыттары.

-Үлгілік медициналық мекемелердің құрылымы және жұмысын ұйымдастыру.

-Қабылдау бөлімшесінің құрылысы және жұмысын ұйымдастыру.


-Аурухана және емханадағы медбикелердің лауазымды міндеттері.

-Күту ісінің кіші медбикесінің лауазымды міндеттері.

Жаңа сабақты қорытындылау – 10 минут.

Сұрақтары:

1.Қандай емдік- профилактиқалық ұйымдарды білесіз?

2.Аурухананың құрамына қандай емдік және көмекші бөлімдер кіреді?

3.Диспансер дегеніміз не? Оның ең негізгі міндеттері.

4.Емхананың амбулаториядан айырмашылығы неде?

5.Емхананың құрылысы?

Сабақты қорытындылау - 5 мин ( сабақтың мақсатына жеткендігін хабарлау,студенттердің жауаптарын бес баллдық жүйемен бағалау)

сабаққа талдау жүргізеді;

әрбір білім алушының жауабына баға қояды;

тақырып бойынша материалды түсінгендерін анықтап, білім алушылардын сұрақтарына жауап береді;

білім алушыларға түсіндіре отырып білімдерін бағалайды;

ең толық жауапты белгілейді;

тақырып бойынша білімді бекіту қорытындысын айтады;

білім алушылардың дәріс дәптерлерін толтыруын тексереді;

қорытынды баға қояды.

Үйге тапсырма беру – 5 минут.

«ЕПҰ негізгі түрлері. Аурухана ішіндегі инфекция мәселелері. ЕПҰ-дағы санитария -эпидемиялогиялық режім» тақырыбын оқуды тапсыру.

«Пациенттерге арналған жалпы күтім» С.К.Байболина.- Алматы 2008ж. 7-9бет

Оқытушы: _________

Әдіскер: __________

Сабақ жоспары

Пән: Медбикелік ісі негіздері

Тобы, мамандығы, курсы: ____________________________________________________________

Сабақтың тақырыбы: Дезинфекция. Емдеу бөлмелерін тазалау түрлері.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың мақсаттары:

-«Арухана ішкілік жұқпалы ауру»

-АІЖА (ауруханалық, госпиталдық, нозокомиалды) түсінігінің анықтамасы.

-АІЖА- таралу жолдары мен механизмі

Білімділік (оқыту): білім беру, оқу-машықтану дағдыларын қалыптастыру, алған ақпараттарды нақтылау, студенттің жаңа білімді игеру, қабылдау жолдарын жетілдіру және т.б.

Дамытушылық: ойлау қабілетін дамыту, сыни тұрғыдан логикалық және клиникалық ойлау дағдыларын дамыту, топтың белсенділігін арттыру, өзін-өзі жетілдіруге үйрету. Түрлі жағдаяттар мен қосымша сұрақтар арқылы студенттердің нақты білімділігін айқындау.

Тәрбиелік: студенттердің адамгершілік, қөзқарасын, эстетикалық қасиетін, өз пікірін қорғауды, тәртіп пен еңбекқорлық қабілеттерін дамыта отырып тәрбиелеу.

Көрнекті құралдар : кестелер, графикалық құрылымдар, презентациялар, фотосуреттер,

бейнетаспалар.

Пән аралық және пән ішілік байланыс: Латын тілі, қалыпты анатомия, қалыпты физиология, патологиялық анатомия және физиология, жалпы гигиена, ішкі аурулар пропедевтикасы, акушерия және гинекология, фармакология , хирургия.


«Медициналық мекемелердің негізгі түрлері.»

Сабақ барысы

Ұйымдастырушылық кезең – 5 минут: сәлемдесу, студенттердің сабаққа катысуын, сабаққа дайындығын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру-25 минут.

Тексеру әдісі:

бақылау сұрақтарымен ;

тестілермен (қосымша тіркелген).

Сұрақтары:

Аурухананың құрамына қандай емдік және көмекші бөлімдер кіреді?

Диспансер дегеніміз не? Оның ең негізгі міндеттері.

Емхананың амбулаториядан айырмашылығы неде?

Емхананың құрылысы?

Жаңа тақырыпты қабылдауға дайындау. Анықтамалық білім жаңарту. (Тақырыппен басқа пәндер арасындағы байланысты сәйкестендіру) .

Жаңа тақырыпты түсіндіру-40 минут

Жоспар:

-« Дезинфекция туралы түсінік.

Дезинфекцияның түрлері және әдістері.

Негізгі дезинфекциялық ерітінділердің жіктелуі және сипаттамасы.

-Ең маңызды ауруханалық жұқпаның эпидемиологиясы және адам ағзасында бактериалды жұқпаның негізгі қоздырғыштарының мекендейтін жерлері.

Хирургиядағы , урологиядағы, акушерия және гинекологиядағы, стоматологиядағы, педиатриядағы аурухана ішілік жұқпалы ауру және онымен күресу.

-Аурухана ішкілік жұқпалы аурудың алдын - алу бойынша санитарлы - гигиеналық және эпидемияға қарсы шаралар жиынтығы. «Жұқпалы ауруды бақылау», «жұқпалы ауру үрдісі» түсініктері.

Жаңа сабақты қорытындылау – 10 минут.

Сұрақтары:

  1. Емдеу бөлмелерін палаталар, дәліздер, санитариялық бөлмелер, шомылғы бөлмелерді тазарту түрлері. Күнделікті,түпкілікті қорытынды және соңғы тазарту өткізу жиілігі.

  2. Жұқпалы ауруларды бақылау(12 қантар 2013 ж ҚР ДСМ №19 бұйрыққасәйкес )?

  3. Жұқпалы ауруларды бақылау тобының құрамы, мақсаттары, міндеттері?

  4. Медициналық қызметкерлерінің қауіпсіздік шараларына не жатады?

  5. Жұқпалы ауруларды бақылау дегеніміз не? Анықтамасын беріңіз.

  6. Эпидемиологиялық бақылаудың мақсаттарына не жатады?

  7. Жұқпалы ауруларды бақылау комитет құрамына кім кіреді?

  8. Медициналық қалдықтарды жинау, уақытша сақтау және жою бұйрығын

атаңыз, және түсінік беру.

  1. Қолды жуу деңгейлері, кезеңдері (№111 бұйрыққа сай)

Сабақты қорытындылау - 5 минут ( сабақтың мақсатына жеткендігін хабарлау,студенттердің жауаптарын бес баллдық жүйемен бағалау)

сабаққа талдау жүргізеді;

әрбір білім алушының жауабына баға қояды;

тақырып бойынша материалды түсінгендерін анықтап, білім алушылардын сұрақтарына жауап береді;