Файл: Есік медициналы колледжі жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.04.2024

Просмотров: 31

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


ең толық жауапты белгілейді;

тақырып бойынша білімді бекіту қорытындысын айтады;

білім алушылардың дәріс дәптерлерін толтыруын тексереді;

қорытынды баға қояды.

Үйге тапсырма беру – 5 минут.

«Ауыр халдегі науқастың жеке бас тазалығын жүргізуде көмек көрсету » тақырыбын оқуды тапсыру. «Пациенттерге арналған жалпы күтім» С.К.Байболина.- Алматы 2008 ж.153-159бет.

Оқытушы: _________

Әдіскер: __________


Сабақ жоспары
Пән: Медбикелік ісі негіздері

Тобы, мамандығы, курсы:

Сабақтың тақырыбы: Науқастың тамақтануы және тамақтандыру.

Сабақтың түрі: жаңа білімді және шеберлікті игеру.»

Сабақтың мақсаттары:

-Науқастың тамақтануы және тамақтандыру.

-Медициналық мекемелерде емдік тамақтануды ұйымдастыру.

-Науқастарды тамақтандару

Білімділік (оқыту): білім беру, оқу-машықтану дағдыларын қалыптастыру, алған ақпараттарды нақтылау, студенттің жаңа білімді игеру, қабылдау жолдарын жетілдіру және т.б.

Дамытушылық: ойлау қабілетін дамыту, сыни тұрғыдан логикалық және клиникалық ойлау дағдыларын дамыту, топтың белсенділігін арттыру, өзін-өзі жетілдіруге үйрету. Түрлі жағдаяттар мен қосымша сұрақтар арқылы студенттердің нақты білімділігін айқындау.

Тәрбиелік: студенттердің адамгершілік, қөзқарасын, эстетикалық қасиетін, өз пікірін қорғауды, тәртіп пен еңбекқорлық қабілеттерін дамыта отырып тәрбиелеу.

Көрнекті құралдар : кестелер, графикалық құрылымдар, презентациялар, фотосуреттер,

бейнетаспалар.

Пән аралық және пән ішілік байланыс: Латын тілі, қалыпты анатомия, қалыпты физиология, патологиялық анатомия және физиология, жалпы гигиена, ішкі аурулар пропедевтикасы, акушерия және гинекология, фармакология , хирургия.

«Өзіне өзі қызмет ету тапшылығы бар науқастарға күтім көрсету принциптері.»

Сабақ барысы

Ұйымдастырушылық кезең – 5 минут: сәлемдесу, студенттердің сабаққа катысуын, сабаққа дайындығын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру-25 минут.

Тексеру әдісі:

бақылау сұрақтарымен ;

тестілермен (қосымша тіркелген).

Сұрақтары:

1.Емнің тиімді болуы үшін науқастың жеке бас тазалығын сақтаудың маңыздылығы?

2. Төсекті дайындау, ақ жайманы көлденең және ұзынынан ауыстыру әдістері, төсек орынды ауыстыру, халі ауыр науқастың ішкі киімін ауыстыру?

3. «Пысынау», «былжырау»,«ойылу» анықтамалары?

4. Ойылудың пайда болуына әкелетін негізгі және де басқа факторлар?


5.Жатқан науқаста ойылу пайда болу қауіпі болған кездегі күтім жоспары?

6. Ойылуды емдеу, ойылудың алдын алу бойынша науқастар мен оның туысқандарына ереже-нұсқау құрастыру.?

7. Ес-түссіз жағдайдағы науқастың ауыз қуысын күту.?

8. Көзді, мұрынды, құлақты күту?

9.Халі ауыр науқастың басын жуу, шашын тарау, төсектегі халі ауыр науқастың аяғын жуу?

Жаңа тақырыпты қабылдауға дайындау. Анықтамалық білім жаңарту. (Тақырыппен басқа пәндер арасындағы байланысты сәйкестендіру) .

Жаңа тақырыпты түсіндіру-40 минут

Жоспар:

-Диетология , емдік тамақтану, диета, тамақтану тәртібі, тамақтану түрлері, емдік (диеталық) столдардың түрлері туралы түсініктер.

- Тамақ үлестіретін жерге, аға медбикеге және тамақ дайындайтын блокка үлестік- талапты құрастыру.

-Тамақ дайындайтын блокта даярланған тамақтың тәуліктік сынамасын сақтау.

-Аурухана бөлімшесінің буфетіне дайын тамақты жеткізу ережелері (ыдыс, тасымалдау).

- Дайын тамақты үлестіру ережелері (1-ші ас түрлері мен ыстық сұйықтықтар, 2 ас түрі, салқын ас түрлері және сұйықтықтардың температурасы).

-Ыдысты тазарту реттілігі. Халі ауыр науқасты қасықпен, су ішкіш көмегімен тамақтандыру.

-Буфетті, асхананы санитарлы-гигиеналық тазарту.

-Науқастарға келушілерді және алып келген тамақтарды бақылау.

-Кереует жанындағы тумбочкінің, тоңазытқыштың санитарлық жағдайын және тағамдардың сақталу мерзімінің бақылау.

Жаңа сабақты қорытындылау – 10 минут.

Сұрақтары:

1.Диетология , емдік тамақтану, диета, тамақтану тәртібі, тамақтану түрлері, емдік (диеталық) столдардың түрлері туралы түсініктер?

2.Тамақ үлестіретін жерге, аға медбикеге және тамақ дайындайтын блокка үлестік- талапты құрастыру?

3.Халі ауыр науқасты қасықпен, су ішкіш көмегімен тамақтандыру?

4.Буфетті, асхананы санитарлы-гигиеналық тазарту?

5.Кереует жанындағы тумбочкінің, тоңазытқыштың санитарлық жағдайын және тағамдардың сақталу мерзімінің бақылау?

Сабақты қорытындылау - 5 минут ( сабақтың мақсатына жеткендігін хабарлау,студенттердің жауаптарын бес баллдық жүйемен бағалау)

сабаққа талдау жүргізеді;

әрбір білім алушының жауабына баға қояды;

тақырып бойынша материалды түсінгендерін анықтап, білім алушылардын сұрақтарына жауап береді;

білім алушыларға түсіндіре отырып білімдерін бағалайды;

ең толық жауапты белгілейді;

тақырып бойынша білімді бекіту қорытындысын айтады;

білім алушылардың дәріс дәптерлерін толтыруын тексереді;


қорытынды баға қояды.

Үйге тапсырма беру – 5 минут.

Науқастың тамақтануы және тамақтандыру тақырыбын оқуды тапсыру. «Пациенттерге арналған жалпы күтім» С.К.Байболина.- Алматы 2008ж. 17-18 бет
Оқытушы: _________

Әдіскер: __________

Сабақ жоспары

Пән: Медбикелік ісі негіздері

Тобы, мамандығы, курсы:

Сабақтың тақырыбы: «Дене қызуын өлшеу. Тамыр соғуды зерттеу. Қан қысымын өлшеу. Тыныс алуды бақылау»

Сабақтың түрі: жаңа білімді және шеберлікті игеру.

Сабақтың мақсаттары:

-Дене қызуын өлшеу.

-Тамыр соғуды зерттеу.

-Қан қысымын өлшеу.

-Тыныс алуды бақылау

Білімділік (оқыту): білім беру, оқу-машықтану дағдыларын қалыптастыру, алған ақпараттарды нақтылау, студенттің жаңа білімді игеру, қабылдау жолдарын жетілдіру және т.б.

Дамытушылық: ойлау қабілетін дамыту, сыни тұрғыдан логикалық және клиникалық ойлау дағдыларын дамыту, топтың белсенділігін арттыру, өзін-өзі жетілдіруге үйрету. Түрлі жағдаяттар мен қосымша сұрақтар арқылы студенттердің нақты білімділігін айқындау.

Тәрбиелік: студенттердің адамгершілік, қөзқарасын, эстетикалық қасиетін, өз пікірін қорғауды, тәртіп пен еңбекқорлық қабілеттерін дамыта отырып тәрбиелеу.

Көрнекті құралдар : кестелер, графикалық құрылымдар, презентациялар, фотосуреттер.

Пән аралық және пән ішілік байланыс: Латын тілі, қалыпты анатомия, қалыпты физиология, патологиялық анатомия және физиология, жалпы гигиена, ішкі аурулар пропедевтикасы, акушерия және гинекология, фармакология , хирургия.

«Медициналық мекемелерде емдік тамақтануды ұйымдастыру.

Науқастарды тамақтандару»

Сабақ барысы

Ұйымдастырушылық кезең – 5 минут: сәлемдесу, студенттердің сабаққа катысуын, сабаққа дайындығын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру-25 минут.

Тексеру әдісі:

бақылау сұрақтарымен ;

тестілермен (қосымша тіркелген).

Сұрақтары:

1.Диетология , емдік тамақтану, диета, тамақтану тәртібі, тамақтану түрлері, емдік (диеталық) столдардың түрлері туралы түсініктер?

2.Тамақ үлестіретін жерге, аға медбикеге және тамақ дайындайтын блокка үлестік- талапты құрастыру?

3.Халі ауыр науқасты қасықпен, су ішкіш көмегімен тамақтандыру?

4.Буфетті, асхананы санитарлы-гигиеналық тазарту?

5.Кереует жанындағы тумбочкінің, тоңазытқыштың санитарлық жағдайын және тағамдардың сақталу мерзімінің бақылау?

Жаңа тақырыпты қабылдауға дайындау. Анықтамалық білім жаңарту. (Тақырыппен басқа пәндер арасындағы байланысты сәйкестендіру) .


Жаңа тақырыпты түсіндіру-40 минут.

Жоспар:

-Қызуды реттеу, қызуды бөлу, қызуды шығару, термометрия туралы түсініктер.

-Қызба туралы түсінікті, қызбаның жіктелуі.

-Қолтық ойысынан дене қызуын өлшеу. Қызудың мәліметін сандық түрде қызу журналына және графикалық сызба түрінде қызу парағына тіркеу.

- Қызба кезіндегі көмек және күтім.

-Артериальды тамыр соғу туралы түсінік, оның қасиеттері және әртүрлі физиологиялық және патологиялық жағдайлардағы өзгерістері.

-Дені сау адамның тамыр соғу жиілігі. Тахикардия және брадикардия түсініктері.

-Тамыр соғуды зерттейтін жерлері.

-Кәріжілік артериясындағы тамыр соғуды есептеу.

- Венозды, артериальды қысым туралы түсініктерді, олардың эмоциялық жағдайда, күш жұмсауда, қарт жастағы адамдарда сыртқы орта жағдайына байланысты өзгерістері. Систолалық және диастолалық қан қысымының қалыпты көрсетілімдері.

-Артериалды гипертензия және гипотензия түсініктері. Иық артериясынан артериалды қысымды өлшеу.

-Науқасты өздігінен қан қысымын өлшеуге үйрету.

-Артериальды қысымның алынған нәтижесін сандық түрде бақылау парағына және графикалық түрін қызу парағына тіркеу.

- Тыныс алу туралы түсінік. Тыныс алу түрлері.

-Тыныс алудың мүмкін болатын өзгерістері. Тыныс алудың патологиялық түрлері.

-Ересек адамның тыныс алу қозғалысының жиілігі (әйелде, ер адамда, жатқан қалыпта, тұрған қалыпта).

-Тыныс алудың өзгеруіне әкелетін факторлар. Тыныс алу қозғалысының жиілігін, тереңдігін, ритмін анықтау.


Жаңа сабақты қорытындылау – 10 минут.

Сұрақтары:

1.Науқастың функциональды жағдайын қалай бағалайды?

2.Терморегуляция,термометрия туралы түсініктерді қалай түсінесіз?

3.Қызба туралы түсінік, қызбаның жіктелуін атап беріңіз?

4.Қызба кезіндегі көмек және күтімді атаңыз?

5.Дене қызуын өлшейтін жерлерді көрсетіңіз?.

6.Дені сау адамның тамыр соғу жиілігі- артериалдық пульс нормада қанша болуы керек?

7.Артериальды қысым туралы түсінік, АҚ өлшеу, алынған нәтижені бағалау, температура парағына тіркеу жайды айтып беріңіз?

Сабақты қорытындылау - 5 минут ( сабақтың мақсатына жеткендігін хабарлау,студенттердің жауаптарын бес баллдық жүйемен бағалау)

сабаққа талдау жүргізеді;

әрбір білім алушының жауабына баға қояды;

тақырып бойынша материалды түсінгендерін анықтап, білім алушылардын сұрақтарына жауап береді;

білім алушыларға түсіндіре отырып білімдерін бағалайды;

ең толық жауапты белгілейді;

тақырып бойынша білімді бекіту қорытындысын айтады;

білім алушылардың дәріс дәптерлерін толтыруын тексереді;

қорытынды баға қояды.

Үйге тапсырма беру – 5 минут.

«Дене қызуын өлшеу. Тамыр соғуды зерттеу. Қан қысымын өлшеу. Тыныс алуды бақылау.» тақырыбын оқуды тапсыру. .«Пациенттерге арналған жалпы күтім» С.К.Байболина.- Алматы 2008ж. 21-24 бет

Оқытушы: _________

Әдіскер: __________

Сабақ жоспары

Пән: Медбикелік ісі негіздері

Тобы, мамандығы, курсы:

Сабақтың тақырыбы: «Қарапайым физиотерапиялық емшараларды қолдану»

Сабақтың түрі: жаңа білімді және шеберлікті игеру.

Сабақтың мақсаттары:

Қарапайым физиотерапиялық емшаралар туралы түсінікы. Түрлері, әсер етуі, емдік қасиеттері.

Білімділік (оқыту): білім беру, оқу-машықтану дағдыларын қалыптастыру, алған ақпараттарды нақтылау, студенттің жаңа білімді игеру, қабылдау жолдарын жетілдіру және т.б.

Дамытушылық: ойлау қабілетін дамыту, сыни тұрғыдан логикалық және клиникалық ойлау дағдыларын дамыту, топтың белсенділігін арттыру, өзін-өзі жетілдіруге үйрету. Түрлі жағдаяттар мен қосымша сұрақтар арқылы студенттердің нақты білімділігін айқындау.

Тәрбиелік: студенттердің адамгершілік, қөзқарасын, эстетикалық қасиетін, өз пікірін қорғауды, тәртіп пен еңбекқорлық қабілеттерін дамыта отырып тәрбиелеу.

Көрнекті құралдар : кестелер, графикалық құрылымдар, презентациялар, фотосуреттер.

Пән аралық және пән ішілік байланыс: