Файл: Есік медициналы колледжі жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.04.2024

Просмотров: 34

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
6.Эмоционалды күю «Burnout» синдромы түсінігі?

Сабақты қорытындылау - 5 мин ( сабақтың мақсатына жеткендігін хабарлау,студенттердің жауаптарын бес баллдық жүйемен бағалау)

сабаққа талдау жүргізеді;

әрбір білім алушының жауабына баға қояды;

тақырып бойынша материалды түсінгендерін анықтап, білім алушылардын сұрақтарына жауап береді;

білім алушыларға түсіндіре отырып білімдерін бағалайды;

ең толық жауапты белгілейді;

тақырып бойынша білімді бекіту қорытындысын айтады;

білім алушылардың дәріс дәптерлерін толтыруын тексереді;

қорытынды баға қояды.

Үйге тапсырма беру – 5 минут.

«Жұмыс орындағы медбикенің қауіпсіздігі (кәсіптік қауіпсіздік)» тақырыбын оқуды тапсыру.
Оқытушы: _________

Әдіскер: __________


Сабақ жоспары

Пән: Медбикелік ісі негіздері

Тобы, мамандығы, курсы: ____________________________________________________________

Сабақтың тақырыбы: «Бөлімшедегі емдеу- сақтандыру тәртібі, олардың элементері, маңызы.Науқастың қауіпсіздігі.»

Сабақтың түрі: жаңа білімді және шеберлікті игеру.

Сабақтың мақсаттары:

-Емдеу- сақтандыру тәртібі туралы түсінік.

- Науқасқа психологиялық жайлы жағдай жасау.

-Бөлімшедегі емдеу- сақтандыру тәртібі, олардың элементері, маңызы.

-Науқастың қауіпсіздігі

Білімділік (оқыту): білім беру, оқу-машықтану дағдыларын қалыптастыру, алған ақпараттарды нақтылау, студенттің жаңа білімді игеру, қабылдау жолдарын жетілдіру және т.б.

Дамытушылық: ойлау қабілетін дамыту, сыни тұрғыдан логикалық және клиникалық ойлау дағдыларын дамыту, топтың белсенділігін арттыру, өзін-өзі жетілдіруге үйрету. Түрлі жағдаяттар мен қосымша сұрақтар арқылы студенттердің нақты білімділігін айқындау.

Тәрбиелік: студенттердің адамгершілік, қөзқарасын, эстетикалық қасиетін, өз пікірін қорғауды, тәртіп пен еңбекқорлық қабілеттерін дамыта отырып тәрбиелеу.

Көрнекті құралдар : кестелер, графикалық құрылымдар, презентациялар, фотосуреттер,

бейнетаспалар.

Пән аралық және пән ішілік байланыс: Латын тілі, қалыпты анатомия, қалыпты физиология, патологиялық анатомия және физиология, жалпы гигиена, ішкі аурулар пропедевтикасы, акушерия және гинекология, фармакология , хирургия.

«Жұмыс орындағы медбикенің қауіпсіздігі (кәсіптік қауіпсіздік)»


Сабақ барысы

Ұйымдастырушылық кезең – 5 минут: сәлемдесу, студенттердің сабаққа катысуын, сабаққа дайындығын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру-25 минут.

Тексеру әдісі:

бақылау сұрақтарымен ;

тестілермен (қосымша тіркелген).

Сұрақтары:

1.Медбикелердің денсаулығына зиянды әсер ететін факторлар?

2.Улы заттар, соның ішінде зарарсыздандыру заттары, кейбір фармакологиялық заттар, жуушы заттар және қолғаптар (кәсіптік дерматит), жұқпа жұқтырған науқастармен олардың бөліністерімен, жарақат бөлінісі мен таңғыштармен, төсек орынмен жанасқанда қауіпсіздік техникасы?

3.Радиация ,әртүрлі сәулелер көздерімен жанасқанда қауіпсіздік техникасы?

4.Рентгенаппараттары, сканерлер, электронды микроскоптар, радиоактивті изотоптармен және науқастардың радиоактивті бөліністерімен(құсық, зәр, нәжіс) жанасқанда қауіпсіздік техникасы?

5.Стресс және жүйкенің тозуы?

6.Эмоционалды күю «Burnout» синдромы түсінігі?

Жаңа тақырыпты қабылдауға дайындау. Анықтамалық білім жаңарту. (Тақырыппен басқа пәндер арасындағы байланысты сәйкестендіру) .

Жаңа тақырыпты түсіндіру-40 мин

Жоспар:

-Емдеу- сақтандыру тәртібі туралы түсінік.

-Науқасқа психологиялық жайлы жағдай жасау.

-Емдеу бөлімшесіндегі күн тәртібі.

-Қозғалыс белсенділік тәртіп түрлері.

- Қимыл - қозғалыс белсенділігі шектелген науқастың күрделі мәселелері. Функциональды кереуетті қолдану.

-Халі ауыр науқасты қауіпсіз тасымалдау ерекшеліктері; каталкаға, отырғыш каталкаға, зембілге.

-Халі ауыр науқастарды ауыстырып жатқызу әдістері. Ұстау, жүргенде көмек көрсету, төсектегі халі ауыр науқастың орнын ауыстыру.

-Көтеретін қосалқы заттар және көтеретін құралдар.

-Таяқпен, балдақпен және ходунокты қолдануды науқасқа үйрету

Жаңа сабақты қорытындылау – 10 минут.

Сұрақтары:

Емдеу бөлімшесіндегі күн тәртібі?

2.Қозғалыс белсенділік тәртіп түрлері?

3.Функциональды кереуетті қолдану?

4. Халі ауыр науқасты қауіпсіз тасымалдау ерекшеліктері; каталкаға, отырғыш каталкаға, зембілге?

5. Халі ауыр науқастарды ауыстырып жатқызу әдістері?

6.Төсектегі халі ауыр науқастың орнын ауыстыру?


Сабақты қорытындылау - 5 мин ( сабақтың мақсатына жеткендігін хабарлау,студенттердің жауаптарын бес баллдық жүйемен бағалау)

сабаққа талдау жүргізеді;

әрбір білім алушының жауабына баға қояды;

тақырып бойынша материалды түсінгендерін анықтап, білім алушылардын сұрақтарына жауап береді;

білім алушыларға түсіндіре отырып білімдерін бағалайды;

ең толық жауапты белгілейді;

тақырып бойынша білімді бекіту қорытындысын айтады;

білім алушылардың дәріс дәптерлерін толтыруын тексереді;

қорытынды баға қояды.

Үйге тапсырма беру – 5 минут.

«Бөлімшедегі емдеу- сақтандыру тәртібі, олардың элементері, маңызы.Науқастың қауіпсіздігі.» тақырыбын оқуды тапсыру
Оқытушы: _________

Әдіскер: __________

Сабақ жоспары

Пән: Медбикелік ісі негіздері

Тобы, мамандығы, курсы: ____________________________________________________________

Сабақтың тақырыбы: «Өзіне өзі қызмет ету тапшылығы бар науқастарға күтім көрсету принциптері.»

Сабақтың түрі: жаңа білімді және шеберлікті игеру.

Сабақтың мақсаттары:

-Өзіне өзі қызмет ету тапшылығы бар науқастарға күтім көрсету принциптері

- Емнің тиімді болуы үшін науқастың жеке бас тазалығын сақтаудың маңыздылығы

Білімділік (оқыту): білім беру, оқу-машықтану дағдыларын қалыптастыру, алған ақпараттарды нақтылау, студенттің жаңа білімді игеру, қабылдау жолдарын жетілдіру және т.б.

Дамытушылық: ойлау қабілетін дамыту, сыни тұрғыдан логикалық және клиникалық ойлау дағдыларын дамыту, топтың белсенділігін арттыру, өзін-өзі жетілдіруге үйрету. Түрлі жағдаяттар мен қосымша сұрақтар арқылы студенттердің нақты білімділігін айқындау.

Тәрбиелік: студенттердің адамгершілік, қөзқарасын, эстетикалық қасиетін, өз пікірін қорғауды, тәртіп пен еңбекқорлық қабілеттерін дамыта отырып тәрбиелеу.

Көрнекті құралдар : кестелер, графикалық құрылымдар, презентациялар, фотосуреттер,

бейнетаспалар.

Пән аралық және пән ішілік байланыс: Латын тілі, қалыпты анатомия, қалыпты физиология, патологиялық анатомия және физиология, жалпы гигиена, ішкі аурулар пропедевтикасы, акушерия және гинекология, фармакология , хирургия.

«Бөлімшедегі емдеу- сақтандыру тәртібі, олардың элементері, маңызы.Науқастың қауіпсіздігі»

Сабақ барысы


Ұйымдастырушылық кезең – 5 минут: сәлемдесу, студенттердің сабаққа катысуын, сабаққа дайындығын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру-25 минут.

Тексеру әдісі:

бақылау сұрақтарымен ;

тестілермен (қосымша тіркелген).

Сұрақтары:

Емдеу бөлімшесіндегі күн тәртібі?

2.Қозғалыс белсенділік тәртіп түрлері?

3.Функциональды кереуетті қолдану?

4. Халі ауыр науқасты қауіпсіз тасымалдау ерекшеліктері; каталкаға, отырғыш каталкаға, зембілге?

5. Халі ауыр науқастарды ауыстырып жатқызу әдістері?

6.Төсектегі халі ауыр науқастың орнын ауыстыру?

Жаңа тақырыпты қабылдауға дайындау. Анықтамалық білім жаңарту. (Тақырыппен басқа пәндер арасындағы байланысты сәйкестендіру) .

Жаңа тақырыпты түсіндіру-40 ми

Жоспар:

-Емнің тиімді болуы үшін науқастың жеке бас тазалығын сақтаудың маңыздылығы. Төсекті дайындау, ақ жайманы көлденең және ұзынынан ауыстыру әдістері, төсек орынды ауыстыру, халі ауыр науқастың ішкі киімін ауыстыру.

-Науқастың терісіне қойылатын гигиеналық талаптар.

-«Пысынау», «былжырау»,«ойылу» анықтамалары.

-Ойылудың пайда болуына әкелетін негізгі және де басқа факторлар.

-Ватерлоо және Нортон шкаласы бойынша ойылудың даму қауіпін сандық бағалау. Ватерлоо бойынша ойылудың даму қауіпі кезінде қолданылатын алдын алу және қосымша заттар.

-Ойылуды болдырмау үшін кеңестер беру. Жатқан науқаста ойылу пайда болу қауіпі болған кездегі күтім жоспары.

-Ойылуды емдеу, ойылудың алдын алу бойынша науқастар мен оның туысқандарына ереже-нұсқау құрастыру.

- Бұлшық еттік релаксация және арқаға стимуляциялық уқалауды қолдану.

- Ауыз қуысын, тісін, тіс протездерін күту, тісті тазарту.

-Ес-түссіз жағдайдағы науқастың ауыз қуысын күту.

-Науқасты қырындыру. Көзді, мұрынды, құлақты күту.

- Халі ауыр науқастың басын жуу, шашын тарау.

-Төсектегі халі ауыр науқастың аяғын жуу, қолдағы және аяқтағы тырнақты алу. Судноны, зәр қабылдағышты беру.

-Әйел мен ер адамның жыныс мүшелерін жуу. Науқасқа өздігімен судноны және зәр қабылдағышты қолдануына көмектесу.

-Зәрі және нәжісі тоқтамаған науқастарды күту.

Жаңа сабақты қорытындылау – 10 минут.

Сұрақтары:

1.Емнің тиімді болуы үшін науқастың жеке бас тазалығын сақтаудың маңыздылығы?

2. Төсекті дайындау, ақ жайманы көлденең және ұзынынан ауыстыру әдістері, төсек орынды ауыстыру, халі ауыр науқастың ішкі киімін ауыстыру?

3. «Пысынау», «былжырау»,«ойылу» анықтамалары?


4. Ойылудың пайда болуына әкелетін негізгі және де басқа факторлар?

5.Жатқан науқаста ойылу пайда болу қауіпі болған кездегі күтім жоспары?

6. Ойылуды емдеу, ойылудың алдын алу бойынша науқастар мен оның туысқандарына ереже-нұсқау құрастыру.?

7. Ес-түссіз жағдайдағы науқастың ауыз қуысын күту.?

8. Көзді, мұрынды, құлақты күту?

9.Халі ауыр науқастың басын жуу, шашын тарау, төсектегі халі ауыр науқастың аяғын жуу?

Сабақты қорытындылау - 5 мин ( сабақтың мақсатына жеткендігін хабарлау,студенттердің жауаптарын бес баллдық жүйемен бағалау)

сабаққа талдау жүргізеді;

әрбір білім алушының жауабына баға қояды;

тақырып бойынша материалды түсінгендерін анықтап, білім алушылардын сұрақтарына жауап береді;

білім алушыларға түсіндіре отырып білімдерін бағалайды;

ең толық жауапты белгілейді;

тақырып бойынша білімді бекіту қорытындысын айтады;

білім алушылардың дәріс дәптерлерін толтыруын тексереді;

қорытынды баға қояды.

Үйге тапсырма беру – 5 минут.

«Өзіне өзі қызмет ету тапшылығы бар науқастарға күтім көрсету принциптері» тақырыбын оқуды тапсыру.

Оқытушы: _________

Әдіскер: ________