Файл: Есік медициналы колледжі жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.04.2024

Просмотров: 32

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Латын тілі, қалыпты анатомия, қалыпты физиология, патологиялық анатомия және физиология, жалпы гигиена, ішкі аурулар пропедевтикасы, акушерия және гинекология, фармакология , хирургия.

«Медициналық мекемелерде емдік тамақтануды ұйымдастыру.

Науқастарды тамақтандару»

Сабақ барысы
Ұйымдастырушылық кезең – 5 минут: сәлемдесу, студенттердің сабаққа катысуын, сабаққа дайындығын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру-25 минут.

Тексеру әдісі:

бақылау сұрақтарымен ;

тестілермен (қосымша тіркелген).

Сұрақтары:

1.Науқастың функциональды жағдайын қалай бағалайды?

2.Терморегуляция,термометрия туралы түсініктерді қалай түсінесіз?

3.Қызба туралы түсінік, қызбаның жіктелуін атап беріңіз?

4.Қызба кезіндегі көмек және күтімді атаңыз?

5.Дене қызуын өлшейтін жерлерді көрсетіңіз?.

6.Дені сау адамның тамыр соғу жиілігі- артериалдық пульс нормада қанша болуы керек?

7.Артериальды қысым туралы түсінік, АҚ өлшеу, алынған нәтижені бағалау, температура парағына тіркеу жайды айтып беріңіз?

8.Тыныс алуды бақылау үшін керек жабдықтарды атаңыз?

Жаңа тақырыпты қабылдауға дайындау. Анықтамалық білім жаңарту. (Тақырыппен басқа пәндер арасындағы байланысты сәйкестендіру) .

Жаңа тақырыпты түсіндіру-40 минут.

Жоспар:

  • Қарапайым физиотерапиялық емшаралар туралы түсінікы.

  • Түрлері, әсер етуі, емдік қасиеттері.

  • Жылытқышты және мұз салынған қапшықты қолдану көрсетімдері мен қарсы көрсетімдері.

  • Гирудотерапия туралы түсінік. Көрсетімдері мен қарсы көрсетімдері.

Жаңа сабақты қорытындылау – 10 минут.

Сұрақтары:

  • Қарапайым физиотерапиялық емшаралар туралы түсінікы.

  • Түрлері, әсер етуі, емдік қасиеттері.

  • Жылытқышты және мұз салынған қапшықты қолдану көрсетімдері мен қарсы көрсетімдері.

  • Гирудотерапия туралы түсінік. Көрсетімдері мен қарсы көрсетімдері.

Сабақты қорытындылау - 5 минут ( сабақтың мақсатына жеткендігін хабарлау,студенттердің жауаптарын бес баллдық жүйемен бағалау)

сабаққа талдау жүргізеді;

әрбір білім алушының жауабына баға қояды;

тақырып бойынша материалды түсінгендерін анықтап, білім алушылардын сұрақтарына жауап береді;

білім алушыларға түсіндіре отырып білімдерін бағалайды;

ең толық жауапты белгілейді;


тақырып бойынша білімді бекіту қорытындысын айтады;

білім алушылардың дәріс дәптерлерін толтыруын тексереді;

қорытынды баға қояды.

Үйге тапсырма беру – 5 минут.

«Қарапайым физиотерапиялық емшараларды қолдану » тақырыбын оқуды тапсыру. .«Пациенттерге арналған жалпы күтім» С.К.Байболина.- Алматы 2008ж. 24-26 бет

Оқытушы: _________

Әдіскер: __________

Сабақ жоспары
Пән: Медбикелік ісі негіздері

Тобы, мамандығы, курсы: ____________________________________________________________

Сабақтың тақырыбы: «Бөлмелерді жинауға қойылатын санитарлы- эпидемиологиялық талаптар»

Сабақтың түрі: жаңа білімді және шеберлікті игеру.

Сабақтың мақсаттары:

-Палаталық , функциональды бөлмелерде, кабинеттерде, операциялық блокта, таңу бөлмесінде, жұқпалы аурулар бокстарында тазарту түрлерін жүргізу, олардын реттілігі.

-Ультрафиолетті сәулелендіргішті қолдану.

-Бастапқы тазартуды жүргізу ерекшеліктері.

Білімділік (оқыту): білім беру, оқу-машықтану дағдыларын қалыптастыру, алған ақпараттарды нақтылау, студенттің жаңа білімді игеру, қабылдау жолдарын жетілдіру және т.б.

Дамытушылық: ойлау қабілетін дамыту, сыни тұрғыдан логикалық және клиникалық ойлау дағдыларын дамыту, топтың белсенділігін арттыру, өзін-өзі жетілдіруге үйрету. Түрлі жағдаяттар мен қосымша сұрақтар арқылы студенттердің нақты білімділігін айқындау.

Тәрбиелік: студенттердің адамгершілік, қөзқарасын, эстетикалық қасиетін, өз пікірін қорғауды, тәртіп пен еңбекқорлық қабілеттерін дамыта отырып тәрбиелеу.

Көрнекті құралдар : кестелер, графикалық құрылымдар, презентациялар, фотосуреттер,

бейнетаспалар.

Пән аралық және пән ішілік байланыс: Латын тілі, қалыпты анатомия, қалыпты физиология, патологиялық анатомия және физиология, жалпы гигиена, ішкі аурулар пропедевтикасы, акушерия және гинекология, фармакология , хирургия.

Ауруханалық жұқпаның пайда болу себептері және эпидемиологиясы. Госпитальды жұқпалы аурулардың механизмі және таралу жолдары. Медицинадық қалдықтарды жинауға, зиянсыздандыруға, сақтауға, тасымалдауға және жерлеуге қойылатын санитарлы-эпидемиологиялық талаптар. «Медициналық мекемелеріндегі санитарлы-эпидемияға қарсы шаралары. Залалсыздандыру»

Сабақ барысы

Ұйымдастырушылық кезең – 5 минут: сәлемдесу, студенттердің сабаққа катысуын, сабаққа дайындығын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру-25 минут.

Тексеру әдісі:

бақылау сұрақтарымен ;


тестілермен (қосымша тіркелген).

Сұрақтары:

1. Залалсыздандыру (стирилизация) дегеніміз не?

2. Залалсыздандырудың әдістері қандай?

3. Залалсыздандырудың технологиялық кезеңдері қалай аталады?

4. Булы залалсыздандырудың қасиеттілігі, негізгі кемістіктерін ата?

5. Құрал -жабдықтарды залалсыздандыруға тексеру сынақтарын ата?

6. Медициналық аспаптарды өңдеуге арналған қандай заттарды білесіз?

Жаңа тақырыпты қабылдауға дайындау. Анықтамалық білім жаңарту. (Тақырыппен басқа пәндер арасындағы байланысты сәйкестендіру) .

Жаңа тақырыпты түсіндіру-40 мин

Жоспар:

-Палаталық , функциональды бөлмелерде, кабинеттерде, операциялық блокта, таңу бөлмесінде, босанатын залда, егу кабинетінде, манипуляциялық және залалсыздандыру бөлмелерінде қарқынды терапиялық палаталарда, асептикалық тәртібі бар бөлмелерде, жаңа және шала туған балалар ,1 жасқа дейінгі балалар палаталарында, жұқпалы аурулар бокстарында тазарту түрлерін жүргізу, олардын реттілігі.

-Ультрафиолетті сәулелендіргішті қолдану.

-Бастапқы тазартуды жүргізу ерекшеліктері.

-Науқастарға, босанатын әйелдерге ішкі киімін ауыстыру реттілігі.

-Лас киімдерді жинау және уақытша сақтау, таза киімдерді сақтау, тасымалдау

Жаңа сабақты қорытындылау – 10 минут.

Сұрақтары:

1.Палаталық , функциональды бөлмелерде, кабинеттерде, операциялық блокта, таңу бөлмесінде, босанатын залда, егу кабинетінде, манипуляциялық және залалсыздандыру бөлмелерінде қарқынды терапиялық палаталарда, асептикалық тәртібі бар бөлмелерде, жаңа және шала туған балалар ,1 жасқа дейінгі балалар палаталарында, жұқпалы аурулар бокстарында тазарту түрлерін жүргізу, олардын реттілігі?

2. Егу кабинетінде, манипуляциялық және залалсыздандыру бөлмелерінде қарқынды терапиялық палаталарда тазарту түрлерін жүргізу, олардын реттілігі?

3. Бастапқы тазартуды жүргізу ерекшеліктерін атаңыз?

5.Науқастарға, босанатын әйелдерге ішкі киімін ауыстыру реттілігі?

6.Лас киімдерді жинау және уақытша сақтау, таза киімдерді сақтау, тасымалдау?

Сабақты қорытындылау - 5 мин ( сабақтың мақсатына жеткендігін хабарлау,студенттердің жауаптарын бес баллдық жүйемен бағалау)

сабаққа талдау жүргізеді;

әрбір білім алушының жауабына баға қояды;

тақырып бойынша материалды түсінгендерін анықтап, білім алушылардын сұрақтарына жауап береді;


білім алушыларға түсіндіре отырып білімдерін бағалайды;

ең толық жауапты белгілейді;

тақырып бойынша білімді бекіту қорытындысын айтады;

білім алушылардың дәріс дәптерлерін толтыруын тексереді;

қорытынды баға қояды.

Үйге тапсырма беру – 5 минут.

«Бөлмелерді жинауға қойылатын санитарлы- эпидемиологиялық талаптар» тақырыбын оқуды тапсыру.
Оқытушы: _________

Әдіскер: __________

Сабақ жоспары
Пән: Медбикелік ісі негіздері

Тобы, мамандығы, курсы: ____________________________________________________________

Сабақтың тақырыбы: «Жұмыс орындағы медбикенің қауіпсіздігі (кәсіптік қауіпсіздік)»

Сабақтың түрі: жаңа білімді және шеберлікті игеру.

Сабақтың мақсаттары:

-Медбикелердің денсаулығына зиянды әсер ететін факторлармен:

-Ауыр заттарды соның ішінде науқастарды тасмалдаумен байланысты физикалық жүктеме

медбикенің қауіпсіздігі

Білімділік (оқыту): білім беру, оқу-машықтану дағдыларын қалыптастыру, алған ақпараттарды нақтылау, студенттің жаңа білімді игеру, қабылдау жолдарын жетілдіру және т.б.

Дамытушылық: ойлау қабілетін дамыту, сыни тұрғыдан логикалық және клиникалық ойлау дағдыларын дамыту, топтың белсенділігін арттыру, өзін-өзі жетілдіруге үйрету. Түрлі жағдаяттар мен қосымша сұрақтар арқылы студенттердің нақты білімділігін айқындау.

Тәрбиелік: студенттердің адамгершілік, қөзқарасын, эстетикалық қасиетін, өз пікірін қорғауды, тәртіп пен еңбекқорлық қабілеттерін дамыта отырып тәрбиелеу.

Көрнекті құралдар : кестелер, графикалық құрылымдар, презентациялар, фотосуреттер,

бейнетаспалар.

Пән аралық және пән ішілік байланыс: Латын тілі, қалыпты анатомия, қалыпты физиология, патологиялық анатомия және физиология, жалпы гигиена, ішкі аурулар пропедевтикасы, акушерия және гинекология, фармакология , хирургия.

Ауруханалық жұқпаның пайда болу себептері және эпидемиологиясы. Госпитальды жұқпалы аурулардың механизмі және таралу жолдары. Медицинадық қалдықтарды жинауға, зиянсыздандыруға, сақтауға, тасымалдауға және жерлеуге қойылатын санитарлы-эпидемиологиялық талаптар. «Бөлмелерді жинауға қойылатын санитарлы- эпидемиологиялық талаптар»

Сабақ барысы

Ұйымдастырушылық кезең – 5 минут: сәлемдесу, студенттердің сабаққа катысуын, сабаққа дайындығын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру-25 минут.

Тексеру әдісі:

бақылау сұрақтарымен ;

тестілермен (қосымша тіркелген).

Сұрақтары:


1.Палаталық , функциональды бөлмелерде, кабинеттерде, операциялық блокта, таңу бөлмесінде, босанатын залда, егу кабинетінде, манипуляциялық және залалсыздандыру бөлмелерінде қарқынды терапиялық палаталарда, асептикалық тәртібі бар бөлмелерде, жаңа және шала туған балалар ,1 жасқа дейінгі балалар палаталарында, жұқпалы аурулар бокстарында тазарту түрлерін жүргізу, олардын реттілігі?

2. Егу кабинетінде, манипуляциялық және залалсыздандыру бөлмелерінде қарқынды терапиялық палаталарда тазарту түрлерін жүргізу, олардын реттілігі?

3. Бастапқы тазартуды жүргізу ерекшеліктерін атаңыз?

5.Науқастарға, босанатын әйелдерге ішкі киімін ауыстыру реттілігі?

6.Лас киімдерді жинау және уақытша сақтау, таза киімдерді сақтау, тасымалдау?

Жаңа тақырыпты қабылдауға дайындау. Анықтамалық білім жаңарту. (Тақырыппен басқа пәндер арасындағы байланысты сәйкестендіру) .

Жаңа тақырыпты түсіндіру-40 мин

Жоспар:

-Медбикелердің денсаулығына зиянды әсер ететін факторларды:

-Ауыр заттарды соның ішінде науқастарды тасмалдаумен байланысты физикалық жүктеме.

-Улы заттар, соның ішінде зарарсыздандыру заттары, кейбір фармакологиялық заттар, жуушы заттар және қолғаптар (кәсіптік дерматит), жұқпа жұқтырған науқастармен олардың бөліністерімен, жарақат бөлінісі мен таңғыштармен, төсек орынмен жанасқанда;

радиация ,

- әртүрлі сәулелер көздерімен жанасқанда;

- рентгенаппараттары, сканерлер, электронды микроскоптар, радиоактивті изотоптармен және науқастардың радиоактивті бөліністерімен(құсық, зәр, нәжіс);

-стресс және жүйкенің тозуы. Эмоционалды күю «Burnout» синдромы түсінігі.

Жаңа сабақты қорытындылау – 10 минут.

Сұрақтары:

1.Медбикелердің денсаулығына зиянды әсер ететін факторлар?

2.Улы заттар, соның ішінде зарарсыздандыру заттары, кейбір фармакологиялық заттар, жуушы заттар және қолғаптар (кәсіптік дерматит), жұқпа жұқтырған науқастармен олардың бөліністерімен, жарақат бөлінісі мен таңғыштармен, төсек орынмен жанасқанда қауіпсіздік техникасы?

3.Радиация ,әртүрлі сәулелер көздерімен жанасқанда қауіпсіздік техникасы?

4.Рентгенаппараттары, сканерлер, электронды микроскоптар, радиоактивті изотоптармен және науқастардың радиоактивті бөліністерімен(құсық, зәр, нәжіс) жанасқанда қауіпсіздік техникасы?

5.Стресс және жүйкенің тозуы?