Файл: Есік медициналы колледжі жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.04.2024

Просмотров: 33

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


білім алушыларға түсіндіре отырып білімдерін бағалайды;

ең толық жауапты белгілейді;

тақырып бойынша білімді бекіту қорытындысын айтады;

білім алушылардың дәріс дәптерлерін толтыруын тексереді;

қорытынды баға қояды.

Үйге тапсырма беру – 5 минут.

«Ауруханалық жұқпаның пайда болу себептері және эпидемиологиясы. Аурухана ішілік жұқпалы ауруды алдын алу қауіпсіздігі және бақылау шаралары» тақырыбын оқуды тапсыру.

Пациенттерге арналған жалпы күтім» С.К.Байболина.- Алматы 2008 ж. 16-21 бет.

Оқытушы: _________

Әдіскер: __________

Сабақ жоспары

Пән: Мейірбике ісі негіздері

Тобы, мамандығы, курсы:

Сабақтың тақырыбы: Медициналық құрал – жабдықтарды залалсыздандыруға дейінгі тазарту. Залалсыздандыру. ОЗБ-дағы жұмыс.

Сабақтың түрі: жаңа білімді игеру.

Сабақтың мақсаттары:

Аурухана ішілік жұқпаны алдын алу шаралары

Деконтаминация

АІЖА қоздырғыштары, эпидемиологиялық үрдістің бөлімдері

госпитальды жұқпалы аурулардың механизімі және таралу жолдары

ЕПҰ –негізгі түрлері

«медициналық мекемелер» туралы түсінікті білу;

әртүрлі медициналық мекемелердегі мейірбикелік қызметкерлердің қызметінің негізгі бағыттарымен таныстыру.

Білімділік (оқыту): білім беру, оқу-машықтану дағдыларын қалыптастыру, алған ақпараттарды нақтылау, студенттің жаңа білімді игеру, қабылдау жолдарын жетілдіру және т.б.

Дамытушылық: ойлау қабілетін дамыту, сыни тұрғыдан логикалық және клиникалық ойлау дағдыларын дамыту, топтың белсенділігін арттыру, өзін-өзі жетілдіруге үйрету. Түрлі жағдаяттар мен қосымша сұрақтар арқылы студенттердің нақты білімділігін айқындау.

Тәрбиелік: студенттердің адамгершілік, қөзқарасын, эстетикалық қасиетін, өз пікірін қорғауды, тәртіп пен еңбекқорлық қабілеттерін дамыта отырып тәрбиелеу.

Көрнекті құралдар: кестелер, графикалық құрылымдар, фотосуреттер, презентациялар.

Пән аралық және пән ішілік байланыс: «Латын тілі» - клиникалық терминология.

«Медициналық мекемелердің түрлері. Әртүрлі медициналық мекемелер түрлеріндегі мейірбикелердің лауазымдық міндеттері».

Сабақ барысы

Ұйымдастырушылық кезең – 5 минут: сәлемдесу, студенттердің сабаққа катысуын, сабаққа дайындығын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру-25 минут.


Тексеру әдісі: бақылау сұрақтары мен тестілермен

Сұрақтары:

Дезинфекция туралы түсінік.

Дезинфекцияның түрлері және әдістері.

Негізгі дезинфекциялық ерітінділердің жіктелуі және сипаттамасы.

Жаңа тақырыпты қабылдауға дайындау.

Анықтамалық білім жаңарту

Жаңа тақырыпты түсіндіру-40 минут

Медициналық құрал-жабдықтарды залалсыздандыруға дейін тазарту туралы түсінік. Медициналық құралдарды тазарту кезеңдері: дезинфекция, залалсыздандыруға дейін тазарту, залалсыздандыру. Залалсыздандыру туралы түсінік. Залалсыздандыру әдістерімен тәсілдері: физикалық (бу, ауа), химиялық (химиялық ерітінділерді қолдану). Орталық залалсыздандыру бөлімінің (ОЗБ) құрылымы мен қызметі

Жаңа сабақты қорытындылау – 10 минут.

Сұрақтары:

ОЗБ жұмысы.

Күтім жасайтын құралдарды қолданылуына байланысты дезинфекциялау және залалсыздандыру тәртібі мен әдістері. Жұмыс барысында қызметкерлердің техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтауы. Материалдардың залалсыздығын бақылау туралы түсінік.

Сабақты қорытындылау - 5 мин ( сабақтың мақсатына жеткендігін хабарлау,студенттердің жауаптарын бес баллдық жүйемен бағалау)

Үйге тапсырма беру – 5 минут.

Медициналық құрал – жабдықтарды залалсыздандыруға дейінгі тазарту. Залалсыздандыру. ОЗБ-дағы жұмыс. «Пациенттерге арналған жалпы күтім» С.К.Байболина.- Алматы 2008 ж. 11-14 бет

Оқытушы_________


Әдіскер: __________

Сабақ жоспары

Пән: Медбикелік ісі негіздері

Тобы, мамандығы, курсы: ____________________________________________________________

Сабақтың тақырыбы: Жеке бас тазалығын жүргізуде пациентке көмек көрсету.

Сабақтың түрі: аралас

Сабақтың мақсаттары:

Тері күтімі. Науқастың терісіне қойылатын гигиеналық талаптар.

Науқастың терісіндегі патологиялық өзгерістер.

Білімділік (оқыту): білім беру, оқу-машықтану дағдыларын қалыптастыру, алған ақпараттарды нақтылау, студенттің жаңа білімді игеру, қабылдау жолдарын жетілдіру және т.б.

Дамытушылық: ойлау қабілетін дамыту, сыни тұрғыдан логикалық және клиникалық ойлау дағдыларын дамыту, топтың белсенділігін арттыру, өзін-өзі жетілдіруге үйрету. Түрлі жағдаяттар мен қосымша сұрақтар арқылы студенттердің нақты білімділігін айқындау.

Тәрбиелік: студенттердің адамгершілік, қөзқарасын, эстетикалық қасиетін, өз пікірін қорғауды, тәртіп пен еңбекқорлық қабілеттерін дамыта отырып тәрбиелеу.

Көрнекті құралдар : кестелер, графикалық құрылымдар, презентациялар, фотосуреттер,

бейнетаспалар.

Пән аралық және пән ішілік байланыс: Латын тілі, қалыпты анатомия, қалыпты физиология, патологиялық анатомия және физиология, жалпы гигиена, ішкі аурулар пропедевтикасы, акушерия және гинекология, фармакология , хирургия. Медицинадық қалдықтарды жинауға, зиянсыздандыруға, сақтауға, тасымалдауға және жерлеуге қойылатын санитарлы-эпидемиологиялық талаптар. «Ауруханалық жұқпаның пайда болу себептері және эпидемиологиясы. Аурухана ішілік жұқпалы ауруды алдын алу қауіпсіздігі және бақылау шаралары»

Сабақ барысы

Ұйымдастырушылық кезең – 5 минут: сәлемдесу, студенттердің сабаққа катысуын, сабаққа дайындығын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру-25 минут.

Тексеру әдісі:

бақылау сұрақтарымен ;

тестілермен (қосымша тіркелген).

Сұрақтары:

Медициналық құрал-жабдықтарды залалсыздандыруға дейін тазарту туралы түсінік.

Медициналық құралдарды тазарту кезеңдері: дезинфекция, залалсыздандыруға дейін тазарту, залалсыздандыру.

Залалсыздандыру туралы түсінік.

Залалсыздандыру әдістерімен тәсілдері: физикалық (бу, ауа), химиялық (химиялық ерітінділерді қолдану).

Орталық залалсыздандыру бөлімінің (ОЗБ) құрылымы мен қызметі. Жаңа тақырыпты қабылдауға дайындау. Анықтамалық білім жаңарту. (Тақырыппен басқа пәндер арасындағы байланысты сәйкестендіру) .


Жаңа тақырыпты түсіндіру-40 мин

Жоспар:

  • Тері күтімі.

  • Науқастың терісіне қойылатын гигиеналық талаптар.

  • Науқастың терісіндегі патологиялық өзгерістер.

  • Бұл өзгерістер дамуының алдын-алу және емдеу.

  • Оңалту: тиімді оңалтудың негізінде пациенттің функционалдық қабілеттілігін жақсартады;

Жаңа сабақты қорытындылау – 10 минут.

Сұрақтары:

  • Тері күтімі.

  • Науқастың терісіне қойылатын гигиеналық талаптар.

  • Науқастың терісіндегі патологиялық өзгерістер.

  • Бұл өзгерістер дамуының алдын-алу және емдеу.

  • Оңалту: тиімді оңалтудың негізінде пациенттің функционалдық қабілеттілігін жақсартады;


Сабақты қорытындылау - 5 минут ( сабақтың мақсатына жеткендігін хабарлау,студенттердің жауаптарын бес баллдық жүйемен бағалау)

сабаққа талдау жүргізеді;

әрбір білім алушының жауабына баға қояды;

тақырып бойынша материалды түсінгендерін анықтап, білім алушылардын сұрақтарына жауап береді;

білім алушыларға түсіндіре отырып білімдерін бағалайды;

ең толық жауапты белгілейді;

тақырып бойынша білімді бекіту қорытындысын айтады;

білім алушылардың дәріс дәптерлерін толтыруын тексереді;

қорытынды баға қояды.

Үйге тапсырма беру – 5 минут.

«Жеке бас тазалығын жүргізуде пациентке көмек көрсету » тақырыбын оқуды тапсыру. «Пациенттерге арналған жалпы күтім» С.К.Байболина.- Алматы 2008ж. 14-16 бет
Оқытушы: _________

Әдіскер: __________

Сабақ жоспары

Пән: Медбикелік іс негіздері

Тобы, мамандығы, курсы: ____________________________________________________________

Сабақтың тақырыбы: «Ауыр халдегі науқастың жеке бас тазалығын жүргізуде көмек көрсету».

Сабақтың түрі: жаңа білімді және шеберлікті игеру.

Сабақтың мақсаттары:

Залалсыздандыру. Асептика. Антисептика.

Залалсыздандырудың алдындағы аспаптарды тазалаудың кезеңдері.

Білімділік (оқыту): білім беру, оқу-машықтану дағдыларын қалыптастыру, алған ақпараттарды нақтылау, студенттің жаңа білімді игеру, қабылдау жолдарын жетілдіру және т.б.

Дамытушылық: ойлау қабілетін дамыту, сыни тұрғыдан логикалық және клиникалық ойлау дағдыларын дамыту, топтың белсенділігін арттыру, өзін-өзі жетілдіруге үйрету. Түрлі жағдаяттар мен қосымша сұрақтар арқылы студенттердің нақты білімділігін айқындау.

Тәрбиелік: студенттердің адамгершілік, қөзқарасын, эстетикалық қасиетін, өз пікірін қорғауды,

тәртіп пен еңбекқорлық қабілеттерін дамыта отырып тәрбиелеу.


Көрнекті құралдар : кестелер, графикалық құрылымдар, презентациялар, фотосуреттер,

бейнетаспалар.

Пән аралық және пән ішілік байланыс: Латын тілі, қалыпты анатомия, қалыпты физиология, патологиялық анатомия және физиология, жалпы гигиена, ішкі аурулар пропедевтикасы, акушерия және гинекология, фармакология , хирургия. :

«Зарарсыздандыру (дезинфекция) түсінік. Зарарсыздандыру түрлері, әдістері және қолды зарарсыздандыру деңгейлері (қолды өндеу)». «Медициналық мекемелеріндегі санитарлы эпидемияға қарсы шаралары. Зарарсыздандыру.»

Сабақ барысы

Ұйымдастырушылық кезең – 5 минут: сәлемдесу, студенттердің сабаққа катысуын, сабаққа дайындығын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру-25 минут.

Тексеру әдісі:

бақылау сұрақтарымен ;

тестілермен (қосымша тіркелген).

Сұрақтары:

  • Тері күтімі.

  • Науқастың терісіне қойылатын гигиеналық талаптар.

  • Науқастың терісіндегі патологиялық өзгерістер.

  • Бұл өзгерістер дамуының алдын-алу және емдеу.

  • Оңалту: тиімді оңалтудың негізінде пациенттің функционалдық қабілеттілігін жақсартады;

Жаңа тақырыпты қабылдауға дайындау. Анықтамалық білім жаңарту. (Тақырыппен басқа пәндер арасындағы байланысты сәйкестендіру) .

Жаңа тақырыпты түсіндіру-40 минут

Жоспар:

  • Ойылудың пайда болуына әкелетін негізгі және де басқа факторлар.

  • Ватерлоо бойынша ойылдудың даму қауіпі кезінде қолданылатын алдын алу және қосымша заттар. Жатқан науқаста ойылу пайда болу қауіпі болған кездегі күтім жоспары.

Жаңа сабақты қорытындылау – 10 минут.

Сұрақтары:

  • Ватерлоо және Нортон шкаласы бойынша ойылудың даму қауіпін сандық бағалау.

  • Ватерлоо бойынша ойылдудың даму қауіпі кезінде қолданылатын алдын алу және қосымша заттар.

  • Ойылуды болдырмау үшін кеңестер беру.

  • Жатқан науқаста ойылу пайда болу қауіпі болған кездегі күтім жоспары.

  • Ойылуды емдеу, ойылудың алдын - алу бойынша науқастар мен оның туысқандарына ереже- нұсқау құрастыру.

  • Бұлшық еттік релаксация және арқаға стимуляциялық уқалауды қолдану

Сабақты қорытындылау - 5 минут ( сабақтың мақсатына жеткендігін хабарлау,студенттердің жауаптарын бес баллдық жүйемен бағалау)

сабаққа талдау жүргізеді;

әрбір білім алушының жауабына баға қояды;

тақырып бойынша материалды түсінгендерін анықтап, білім алушылардын сұрақтарына жауап береді;

білім алушыларға түсіндіре отырып білімдерін бағалайды;