Файл: Орта таырып Блімше.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 24.04.2024

Просмотров: 46

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.







үздіксіз жазып шығу керек. Өлеңмен бастасақ:

Қазақстан – елдің аты, Қазақстан – жердің аты, Қазақстан – туған Отан, Қазақстан – жер жаннаты.

  • Бұл жолдарды сендер ойша жалғастырасыңдар.

Уақыт аяқталған соң мұғалім оқушыларды тыңдап болып, оларға сұрақтар қояды:

  • Неліктен дәл осы сөздерді жаздың?

  • Бұл сөздерді жазғанда не ойыңа келді?


Мұғалім: Қалай ойлайсыңдар, бүгін біз не туралы айтатын боламыз?

Мұғалім оқушылардың жауаптарын толықтырады:

  • Бүгін сендер Қазақстан Республикасының рәміздерін басқа елдердің рәміздерінен

ажырата алуды үйренесіңдер.


Сұрақтарға жауап береді.


Оқушылар сабақтың мақсатын анықтайды.







Ортасы

Мұғалім: – Қазақстан 1991 жылы егемен мемлекет ретінде тәуелсіздігін алғаннан кейін өзінің мемлекеттік рәміздерін

қабылдады. Ол 1992 жылдың 4 маусымында болған еді.

Ту, Елтаңба, Гимн – бұлар мемлекеттің бет- бейнесі. Олар халықтың бірлігін дәріптеп, елдің айрықша ерекшеліктерін көрсетеді.

Әлемде 200-дей мемлекет бар, олардың рәміздері қайталанбайды.

«ҚР Мемлекеттік рәміздері» бейнежазбасын көру.








https://wwwyoutube.c om/watch?v=TIVYDT XM5S







Мұғалім: – Оқулықты ашыңдар, параграф мәтінін оқимыз.

«Оқушы дәптеріндегі» В.1-2 тапсырмаларын орындау.

Т. Топтарға бөліну. «Мәтінге баға беру» тәсілі.

Мұғалім топтарға өлеңнің мәтінін таратып бергеннен кейін былай дейді:

– ҚР Мемлекеттік Туы туралы тақпақ біздің елімізде болмаған, Мемлекеттік Туымызды ешқашан көрмеген шетелдік азаматтың қолына түсті делік.
Тапсырма. Ол азамат өлеңнің мәтініне қарап Қазақстанның Мемлекеттік Туын қалай елестетер еді? Өлеңдегі ҚР Мемлекеттік Туы туралы түйін сөздердің астын сызыңдар:
Желбірейді қалықтап, Қазақстан көк туы.

Көкте қыран қалықтап, Қанат қағып барады.

Көк аспанда нұрлы Күн Күлімдейді далама.

Бақыт тілеп тұр бүгін Ол барлық пәк балаға. Ұлттық өрнек мұрамыз, Адастырмас мұраттай. Нық көтеріп тұрамыз, Жалауды біз құлатпай!



«Оқушы дәптеріндегі» В.1-2 тапсырмаларындағы қажетті сөздерді тауып орындайды.

Ж. Оқушылар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын тауып, өз беттерімен (немесе мұғалімнің көмегімен) басқа мемлекеттердің туын (Ресей, Өзбекстан, АҚШ)

анықтайды.





Топтарға өлең мәтіні таратылады








Топпен жұмыс істей отырып балалар өлеңді оқып, ондағы ҚР Мемлекеттік Туы туралы түйін сөздердің астын сызады:

көк аспан, қыран қалықтап, нұрлы Күн, ұлттық өрнек.

Мұғалім: – Балалар, бүгін сендер еліміздің мемлекеттік рәміздері туралы оның өзіндік ерекшелігіне аса мән берулерің керек.

Себебі сендер Рәміздер мемлекеттің бет- бейнесі екенін білдіңдер. Олар қазақ халқының мәдениетін, салт-дәстүрін айғақтайтын нышан. Бұл нышандардың

бейнесі біздің ата бабамыз сақтардың өмір салтында қолданылып келген қол өнер туындыларында бейнеленген. Біз бұл

жәдігерлерді құрметтеп, тарихи мұра етіп, бүгін Егеменді ел болып, Тәуелсіз мемлекет болғанда рәміздерімізді сол бейнелермен өрнектеп жаңғыртудамыз. Сондықтан оқушылардың назарын мұғалім Туда,

Елтаңбада берілген ұлттық ою-өрнектерге баса назар аудартуы керек.
Мұғалім: – Әлемде тулары қайталанбайтын екі жүздей мемлекет бар. «Оқушы

дәптерін» ашыңдар, В.3. тапсырмасын орындаймыз.

Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын табыңдар. Суреттерден қай мемлекеттердің туларын таныдыңдар?
Сергіту сәті.

Буратино. Қосымша мақсат: мидағы қан айналымын жақсарту, көзді демалдыру.

Оқушылар ҚР Мемлекеттік Туында, ҚР Мемлекеттік

Елтаңбасында бейнеленген белгілер, ою-өрнектерді §17

«Сақтар деген кімдер?» тақырыбына оралып, сақтардың қолөнерінде қандай ою-өрнектер

болғанын осы рәміздердің белгілерімен салыстырады.


Оқушылар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туының өзіндік ұлттық ерекшелігіне мән

береді.

Сергіту жаттығуын орындайды.




Оқулық


Оқушы дәптері







Мұғалім балаларға: – Көздеріңді жұмыңдар.

Мұрындарың Буратиноның мұрынындай ұп-ұзын деп елестетіңдер. Енді көздеріңді жұмған күйде мұрындарыңның ұшымен ауада өз аттарыңды жазыңдар. Ал біз кім жақсы орындағанын байқаймыз.
Мұғалім: – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы басқа елдердің елтаңбаларынан несімен ерекшеленетінін түсіну үшін тағы да өлең жолдарына ораламыз.

Мұғалім өлеңді оқып тұрып балалардың назарын оқушы дәптеріндегі В.4.

тапсырмасының суреттеріне аударады.
Тапсырма: өлеңді тыңдап және суреттерге қарау арқылы ҚР Мемлекеттік Елтаңбасы басқа елдердің елтаңбаларынан несімен ерекшеленетінін анықтаңдар.
Бейнелеп сан ғасырды Елтаңбасы елімнің.

Таратады хас үлгі, Киесіндей елімнің.

Бабам тұлпар жаратты, Шайқалмайды шаңырақ. Құт-береке шаңырақ, Орын алған ол төрден.

Қос қанатты арғымақ, Екі жақтан көмкерген.
Әлемдегі елдер өз елтаңбаларын түрліше безендіреді. Кейбіреулерінде жыртқыш аң



Оқушылар оқушы дәптеріндегі В.4.

тапсырмасынан Қ.Р. Мемлекеттік Елтаңбасынан ұлттық ерекшелік белгілерін атап береді.






Оқушы дәптері

Елтаңба суреті https://hotplayer.ru/?s








(барыс, арыстан) немесе жыртқыш құс (екі басты бүркіт), қару-жарақ (семсер, найза) бейнеленген. Ал Қазақстан елтаңбасында бірлік, достықты бейнелейтін шаңырақ,

батылдық пен сенімділікті бейнелейтін қанатты тұлпар бейнесі бар.
«Оқушы дәптеріндегі» В.4. тапсырмасын орындаймыз. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасын тап. Мұнда мемлекеттік елтаңбалары бейнеленген мемлекеттердің атын мұғалімнің көмегімен жазады.

Мұғалім оқушылардың назарын Жапонияның елтаңбасына аударады (хризантема (бақытгүл) түрінде).
Т. Оқушылар өлеңді тыңдағаннан кейін Мұғалім Венн диаграммасын толтыруды ұсынады.
Салыстыруға арналған сұрақтар:

Басқа елдердің елтаңбалары

(айырмашылықтары, ұқсастықтары). Қазақстан Республикасының елтаңбасы (айырмашылықтары, ұқсастықтары).

Елтаңбадағы бейне қанатты тұлпарлар. Шаңырақ, аңыздағы тұлпарлардың қанаттары А4 бетіне диаграммаға әзірлеу. Топтардың жауаптары
ҚБ. Топтардың қол шапалақтау тәсілімен өзара баға беруі.



«Оқушы дәптеріндегі» В.4. тапсырмасын орындайды.


Т. Оқушылар өлеңді

тыңдағаннан кейін Венн диаграмасын толтырады.


ҚБ. Қол шапалақтау тәсілімен өзара баға беру.

=%D0%B3%D0%B8

%D0%BC%D0%BD

%20%D1%80%D0% B5%D1%81%D0%BF

%D1%83%D0%B1% D0%
Оқушы дәптері

А4 беті







Мұғалім: 1992 жылы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Гимні қабылданған 2006 жылдың 10-шы

қаңтарында Қазақстан Республикасының жаңа гимні қабылданды. Жаңа гимннің негізіне халық арасында кең таралған

«Менің Қазақстаным» әні алынды. Тәртіп бойынша Мемлекеттік Гимн көпшілік орында орындалғанда қатысушылар гимнді тұрып бірге айтады (тыңдайды), сонымен қатар Қазақстан Республикасының азаматтары оң қолдарын жүрек тұсына

қояды. Мұғалім ҚР Гимннің аудиожазбасын қосады (1-шумағы). Оқушылар гимнді тұрған бойда оң қолдарын жүрек тұсына қойып тыңдайды.








ҚР Гимннің аудиожазбасы

Соңы

«Иә-жоқ» ойыны

Егер пайымдаулармен келіссеңдер, екі қолдарыңды жоғары көтеріңдер, егер келіспесеңдер – төмен түсіріңдер.


  1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздері 1992 жылы 4 маусымда қабылданды.

  2. 2006 жылдың 7 қаңтары – Қазақстан Республикасының жаңа Гимні қабылданған күні.

  3. ҚР Мемлекеттік Туының түсі қызыл.

  4. ҚР Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі шеңбер тәрізді.

  5. Біздің елтаңбамызда негізінен алтын түс қолданылған.

  6. Жаңа Гимн халық арасында кең тараған

«Атамекен» әніне негізделген.

«Иә-жоқ» ойынын ойнайды.




Оқушы дәптері








«Оқушы дәптеріндегі» С. тапсырмасын орындаңдар.

Сабақ соңында өз көңіл күйіңе сәйкес келетін смайликті таңда.

ҚБ. Мұғалім: – Жарайсыңдар, балалар! Барлықтарыңа сабақтағы жұмыстарың үшін алғыс білдіремін! «Қошемет сөз» тәсілі.

Сабақтағы әрқайсысының үлестеріне баға беріп, бір-бірлеріне қошемет сөз айтыңдар. Жүргізілген сабақ үшін бір-бірлеріңе және мұғалімге алғыс айтуды ұмытпаңдар.
ҚБ. «Үш қол шапалақтау» тәсілі. Ал енді жүргізілген сабақ үшін бәрімізге алғыс ретінде үш рет қол шапалақтаймыз!

«Оқушы дәптеріндегі» А, В1-4, С. тапсырмаларын орындау.

«Оқушы дәптеріндегі» С. тапсырмасын орындайды.



Көңіл күйіне сәйкес келетін смайликті таңдау.
ҚБ

«Қошемет сөз» тәсілі. Сабақтағы әрқайсысының үлестеріне баға

беріп, бір-бірлеріне қошемет сөз айту.
ҚБ. «Үш қол шапалақтау» тәсілі. Ал енді жүргізілген сабақ үшін бәрімізге алғыс ретінде үш рет

қол шапалақтаймыз!

Смайликтер





    1. сабақ




Ортақ тақырып:

Бөлімше:

Салт-дәстүрлер және ауыз әдебиеті

3.3. Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Көне жазулар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

        1. – Қазақстан аумағындағы көне жазулар туралы баяндау;

        2. – түрлі материалдарды, әдістер мен құралдарды пайдалана отырып көне жазуларды бейнелеу.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

– ежелгі уақытта Қазақстанның аумағында руна жазуы болғанын білетін болады;







  • адамдарда жазу қалай пайда болғанын түсінеді;

  • ерте кезде адамдар жазуда нені пайдаланғанына мысалдар келтіре алады.

Көптеген оқушылар:

  • жазу үшін көптеген материалдарды салыстырып, қорытынды жасайтын болады;

  • ежелгі жазуларға сипаттама береді.

Кейбір оқушылар:

  • әртүрлі тәсілдер мен құралдарды пайдаланып, көне жазуларды бейнелейтін болады.

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Сабаққа психологиялық көңіл күй қалыптастыру: «Тілек».

– Сәлеметсіңдер ме, балалар!

Сендерді көргеніме қуаныштымын, біз тағы да сиқырлы білім әлеміне аттанамыз! Есте сақтаңдар! Сендер тыңдаған кезде есте сақтайсыңдар, көрген кезде түсінесіңдер, әрекет еткенде үйренесіңдер. Бүгін сендер тыңдап, көріп қана қоймай, талдау жасап, өздерің әрекет етіп, бір-

бірлеріңе көмектесулерің керек. Үй тапсырмасын тексеру.
Мұғалім: Сендердің пікірлеріңше, кімнің тапсырмасы бәрінен жақсы

орындалған, қолдарыңды көтеріңдер! Жарайсыңдар, ақылдысыңдар!
Ж.Ұ Мақсатты тұжырымдау

Мұғалім: Жер бетінде адамдар пайда болғалы қаншама уақыт өтті: Адам өмірі із қалдырмай қоймайды.

Адамдар артында құлаған үйлерді,

Сәлемдеседі. Бір-біріне тілек айтып, оң психологиялық көңіл күй қалыптастырады.



ҚБ «Бәрінен жақсы!» тәсілінің көмегімен өзара баға беру.
Мадақтау


Архив материалдары