Файл: Тексерілді мдоіжо.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 26.04.2024

Просмотров: 19

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Тексерілді МДОІЖО-----------------------------------------------------

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Үшбұрыштарды шешу

Мектеп:

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Шеңбер және дөңгелек. Доғаның ұзындығы. Дөңгелек, сектор және сегменттің аудандары


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.1.1.1 доға ұзындығының формуласын қорытып шығару және қолдану;

9.1.1.2 сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып шығару және қолдану;

9.1.1.3 іштей сызылған бұрыш анықтамасын және оның қасиеттерін білу;

9.1.1.4 дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды білу және қолдану;

Сабақтың мақсаты:

доға ұзындығының формуласын қорытып шығару және қолдан;

сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып шығару және қолдануады;

іштей сызылған бұрыш анықтамасын және оның қасиеттерін біледі

дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды біледі және қолданады;.-


Құндылықтарға

баулу


Оқушыларды азаматтық жауапкершілікке, өзіне және басқаларға құрметпен қарауға, жағдайларды сараптау ,жаңа жағдайларға қалыптасу, топта жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өмір бойы білім алуға баулу.

Сабақтың барысы: ады

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Сабақтың басы


Ұйымдастыру.Шаттық шеңбері,

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Оқушылар шаттық шеңберін құрып, орындықтарға отырады. (әр оқушы  қағазға өз атын жазып, сағат тілімен көршісіне ұсынады.Көршісі оның жақсы бір қасиетін жазады. Солай айналып өзіне келгенше жүргізіледі. Өзі туралы жазылған жақсы пікірлерді оқып, көңіл-күйі жақсарады)

Үй тапсырмасын пысықтау: «Кім жылдам» әдісі арқылы сұрақтар тізбегін жүргізеді



Оқушылар оқулықтан жаңа сабақты оқып, топ ішінде талқылап бір- біріне түсіндіріп әр топ қорғайды:

Сұрактарга жауап береді

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту.

Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

. «Өз өзіңді тексер» әдісі бойынша оқушылар тақтада дұрыс жауабымен тексеріп, өзін бағалайды.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі қолданылады.

Білімді жан-жақты тексеру:

Өткен материалды еске түсіру мақсатында сұрақ –жауап алу:

  • Синустар теоремасы

  • Косинустар теоремасы жайлы не білесіңдер?

  • Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің радиусын табу кезінде қандай формула қолданылады?

(Әр дұрыс жауапқа топбасшы «+» таңбасымен бағалап отырады).
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.



геометрия

ДК экраны

9-сынып оқулығы.

Шыныбеков

«Атамұра» 2019



Сабақтың ортасы

  1. Жаңа сабақ.«Джиг-со» арқылы анықтамалар, теоремалар мен салдар тұжырымдарын, дәлелдемелерін ұғындыру.

.Бүгінгі сабақтың мазмұнын ашу үшін топтарға сәйкестендіру тесті беріледі

1.Шеңбердің ұзындығы

2.Дөңгелектің ауданы

3.Сектордың ауданы

4.Доғаның ұзындығы

А. C = 2πr







2- тапсырма. Штрихталған бөліктің ауданын табу.

Әр топ мүшелері орындайды, жауаптарын сыныпқа хабарлайды. Қалған топ жауаптың дұрыстығын өздерінікімен салыстыра отырып, тексереді.

Жауаптары:

1-а 2-с 3-д 4-в


Інұсқа

Дұрыс жауабын табыңдар:

1. АВС үшбұрышында     А=300,  В=500,   С =1000. Қай қабырға ең кіші?

а) АВ;    б) ВС;   в)  АС.

2. АВС үшбұрышында АВ>СА. Қай тұжырым тура?

а)    С=   В;    б)    С> В;   в)     С< В.

3. Үшбұрыштың қабырғасы в және бұрыштары α және β. Синустар теоремасы бойынша а қабырғасы тең:

а) б)   в)

4. АВС үшбұрышында АВ=4 см,  ВС=5 см,     В=600 болса, АС неге тең? 

5. АВС үшбұрышында      А=300,    В=450  ВС=10 дм болса, АС неге тең?


Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.





Сабақтың соңы

Не білдік? Не үйрендік? Нені білгім келеді? деген сұрақтарға жауап алу.

. Сабақ маған түсініксіз.

:




Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.






Тексерілді МДОІЖО-------------------------------------------------

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Үшбұрыштарды шешу

Мектеп:

Педагогтің аты-жөні:

Алдабергенова У

Күні:

21.04.22

Сыныбы: 9 А

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Шеңбер және дөңгелек. Доғаның ұзындығы. Дөңгелек, сектор және сегменттің аудандары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.1.1.1 доға ұзындығының формуласын қорытып шығару және қолдану;

9.1.1.2 сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып шығару және қолдану;

9.1.1.3 іштей сызылған бұрыш анықтамасын және оның қасиеттерін білу;

9.1.1.4 дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды білу және қолдану;

Сабақтың мақсаты:

доға ұзындығының формуласын қорытып шығару және қолдан;

сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып шығару және қолдануады;

іштей сызылған бұрыш анықтамасын және оның қасиеттерін біледі

дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды біледі және қолданады;.-

Құндылықтарға

баулу


Оқушыларды азаматтық жауапкершілікке, өзіне және басқаларға құрметпен қарауға, жағдайларды сараптау ,жаңа жағдайларға қалыптасу, топта жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өмір бойы білім алуға баулу.

Сабақтың барысы: ады

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Сабақтың басы


Ұйымдастыру.Шаттық шеңбері,

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Оқушылар шаттық шеңберін құрып, орындықтарға отырады. (әр оқушы  қағазға өз атын жазып, сағат тілімен көршісіне ұсынады.Көршісі оның жақсы бір қасиетін жазады. Солай айналып өзіне келгенше жүргізіледі. Өзі туралы жазылған жақсы пікірлерді оқып, көңіл-күйі жақсарады)

Үй тапсырмасын пысықтау: «Кім жылдам» әдісі арқылы сұрақтар тізбегін жүргізеді

Білімді жан-жақты тексеру:

Өткен материалды еске түсіру мақсатында сұрақ –жауап алу:

  • Синустар теоремасы

  • Косинустар теоремасы жайлы не білесіңдер?

  • Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің радиусын табу кезінде қандай формула қолданылады?




(Әр дұрыс жауапқа «+» таңбасымен бағалап отырады).
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.



9-сынып оқулығы.

Шыныбеков

«Атамұра» 2019



Сабақтың ортасы

21-теорема: Шеңбердің ұзындығы оның радиусына пропорционал, демек шеңбер ұзындығы мен оның диаметрінің қатынасы кез келген шеңбер үшін тұрақты сан.

d=2R C= 2πR

π= 3.1416…….

Әртүрлі бұрыштарды есептеу үшін есептер құрастырыңдар? (салыстырыңдар)

1 АВСД төрбұрышына іштей шеңбер сызылған. Егер АВ =63,1 см. СД =81,7, АД=49,2 см болса, ВС қабырғасын табыңдар.

.2.Шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың екі бұрышы 580 және 1210-қа тең. Төртбұрыштың қалған бұрыштарын табыңдар
3. АВСД төрбұрышына іштей шеңбер сызылған. Егер АВ =36,7 см. СД =28,8см, АД=46,9см болса, ВС қабырғасын табыңдар.


Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.





Сабақтың соңы

Не сәтті өтті?




Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.








Не сәтсіз болды?













Нені дамыта алар едім?












Пән: геометрия 4-тоқсан

Қысқа мерзімді жоспар №3-сабак

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Үшбұрыштарды шешу

Мектеп:

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Шеңбер және дөңгелек. Доғаның ұзындығы. Дөңгелек, сектор және сегменттің аудандары


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.1.1.1 доға ұзындығының формуласын қорытып шығару және қолдану;

9.1.1.2 сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып шығару және қолдану;

9.1.1.3 іштей сызылған бұрыш анықтамасын және оның қасиеттерін білу;

9.1.1.4 дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды білу және қолдану;

Сабақтың мақсаты:

доға ұзындығының формуласын қорытып шығару және қолдан;

сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып шығару және қолдануады;

іштей сызылған бұрыш анықтамасын және оның қасиеттерін біледі

дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды біледі және қолданады;.-



Сабақтың барысы: ады

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Сабақтың басы


Ой қозғау» әдісі

Шеңбер дегеніміз не?

Бұрыштар дегеніміз не және олардың түрлері.

Шеңбер ішіндегі бұрыштарды қалай түсінеміз?

Шеңберге іштей фигуралар қалай орналасады?

Оқушылар сұраққа жауап береді, толықтырады, ортақ ой қалыптастырады.

(Әр дұрыс жауапқа топбасшы «+» таңбасымен бағалап отырады).
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.


Түрлі түсті қима қағаздар
ДК экраны
Сұрақтар топтамасы.

геометрия

ДК экраны

9-сынып оқулығы.

Шыныбеков

«Атамұра» 2019



Сабақтың ортасы

«Постер» әдісі

Топтық жұмыс арқылы Шеңбер мен дөңгелек, сектор мен сегмент туралы жазады, қағаз бетіне түсіреді, қорғайды

  • Шеңбер мен оның центрлік бұрышының қиылысуы шеңбердің центрлік бұрышқа сәйкес доғасы деп аталады.

  • Шеңбер доғасының градустық өлшемі деп оған сәйкес центрлік бұрыштың градустық өлшемін атайды.

  • Шеңбердің ұзындығы С = 2πR, осыдан 10 бұрышқа сәйкес доғаның ұзындығы: π  l = (α = )

  • Бұрыштың радиандық өлшемі деп осы бұрышқа тең доға ұзындығының радиусқа қатынасын айтады. 1рад = ,



21-теорема: Шеңбердің ұзындығы оның радиусына пропорционал, демек шеңбер ұзындығы мен оның диаметрінің қатынасы кез келген шеңбер үшін тұрақты сан.

d=2R C= 2πR π= 3.1416…….

С-шеңбердің ұзындығы

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №318 - №319

Тақтада орындалатын тапсырмалар: № 320

АВС үшбұрышы берілген. АВ=6 м, ВС=4м, <С=400 . А және В бұрыштарын табыңдар

3. Шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың екі бұрышы 580 және 1210-қа тең. Төртбұрыштың қалған бұрыштарын табыңдар.


Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.





Сабақтың соңы

Не білдік? Не үйрендік? Нені білгім келеді? деген сұрақтарға жауап алу.

АВСД төрбұрышына іштей шеңбер сызылған. Егер АВ =36,7 см. СД =28,8см, АД=46,9см болса, ВС қабырғасын табыңдар.

. Сабақ маған түсініксіз.

:



Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.


Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.






Пән: геометрия 4-тоқсан

Қысқа мерзімді жоспар №4-сабак

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Үшбұрыштарды шешу

Мектеп:

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Шеңбер және дөңгелек. Доғаның ұзындығы. Дөңгелек, сектор және сегменттің аудандары


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.1.1.1 доға ұзындығының формуласын қорытып шығару және қолдану;

9.1.1.2 сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып шығару және қолдану;

9.1.1.3 іштей сызылған бұрыш анықтамасын және оның қасиеттерін білу;

9.1.1.4 дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды білу және қолдану;

Сабақтың мақсаты:

доға ұзындығының формуласын қорытып шығару және қолдан;

сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып шығару және қолдануады;

іштей сызылған бұрыш анықтамасын және оның қасиеттерін біледі

дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды біледі және қолданады;.-


Сабақтың барысы: ады

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Сабақтың басы


«Крестик-нөлдік» әдісі.

Топтарға Х және О белгілерін плакатқа сызылған сызбаға жазу арқылы бәсекелесе есептер шығару керектігін түсіндіру

Логикалық сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады. Логикалық сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады.

Оқулықтан тақырыпқа сай берілген есептерді шығару арқылы Х және О белгілерін сызбаға толтыру арқылы бәсекелеседі.

Логикалық сұрақ.










3
















9

6










24

15

9




?

36

21

12

Ж: ?-36=24 «60»

(Әр дұрыс жауапқа топбасшы «+» таңбасымен бағалап отырады).
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.


Түрлі түсті қима қағаздар
ДК экраны
Сұрақтар топтамасы.

геометрия

ДК экраны

9-сынып оқулығы.

Шыныбеков

«Атамұра» 2019



Сабақтың ортасы

Радиусы 8 см шеңбердегі өлшемі 200 болатын центрлік бұрышқа сәйкес доғаның ұзындығын табыңдар.

  1. АВС үшбұрышы берілген. АВ=10м, АС=6м, <С=320 . А және В бұрыштарын табыңдар

  2. 3. Шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың екі бұрышы 730 және 1250-қа тең. Төртбұрыштың қалған бұрыштарын табыңдар




АВСД төрбұрышына іштей шеңбер сызылған. Егер АВ =63,1 см. СД =81,7, АД=49,2 см болса, ВС қабырғасын табыңдар.

Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.





Сабақтың соңы

Не білдік? Не үйрендік? Нені білгім келеді? деген сұрақтарға жауап алу.

. Сабақ маған түсініксіз.

:



Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.


Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.