Файл: Тексерілді мдоіжо.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 26.04.2024

Просмотров: 20

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Пән: геометрия 4-тоқсан

Қысқа мерзімді жоспар №5-сабак

Тексерілді МДОІЖО--------------------------------

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Үшбұрыштарды шешу

Мектеп:

Педагогтің аты-жөні:

Алдабергенова У

Күні:

28.04.22

Сыныбы: 9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Шеңбер және дөңгелек. Доғаның ұзындығы. Дөңгелек, сектор және сегменттің аудандары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.1.1.1 доға ұзындығының формуласын қорытып шығару және қолдану;

9.1.1.2 сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып шығару және қолдану;

9.1.1.3 іштей сызылған бұрыш анықтамасын және оның қасиеттерін білу;

9.1.1.4 дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды білу және қолдану;

Сабақтың мақсаты:

доға ұзындығының формуласын қорытып шығару және қолдан;

сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып шығару және қолдануады;

іштей сызылған бұрыш анықтамасын және оның қасиеттерін біледі

дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды біледі және қолданады;.-


Құндылықтарға

баулу


Оқушыларды азаматтық жауапкершілікке, өзіне және басқаларға құрметпен қарауға, жағдайларды сараптау ,жаңа жағдайларға қалыптасу, топта жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өмір бойы білім алуға баулу.

Сабақтың барысы: ады

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Сабақтың басы


Логикалық сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады. Логикалық сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады.

Оқулықтан тақырыпқа сай берілген есептерді шығару арқылы Х және О белгілерін сызбаға толтыру арқылы бәсекелеседі.

Логикалық сұрақ.










3
















9

6










24

15

9




?

36

21

12

Ж: ?-36=24 «60»

(Әр дұрыс жауапқа топбасшы «+» таңбасымен бағалап отырады).
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.




ДК экраны
Сұрақтар топтамасы.

геометрия

ДК экраны

9-сынып оқулығы.

Шыныбеков

«Атамұра» 2019

Сабақтың ортасы

Радиусы 9 см шеңбердегі өлшемі 1000 болатын центрлік бұрышқа сәйкес доғаның ұзындығын табыңдар.

2. АВС үшбұрышы берілген. АВ=6 м, ВС=4м, <С=400 . А және В бұрыштарын табыңдар

2.Шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың екі бұрышы 580 және 1210-қа тең. Төртбұрыштың қалған бұрыштарын табыңдар

3. АВСД төрбұрышына іштей шеңбер сызылған. Егер АВ =36,7 см. СД =28,8см, АД=46,9см болса, ВС қабырғасын табыңдар.


  1. Үшбұрыштың үш қабырғасы берілген. Оның бұрыштарын табыңдар:

а= 2

в=3

с=4

2) а=7

в=2

с=8

1. a = 20, b = 7, c = 27, cos

2. Үшбұрыштың a=7м, b=5м қабырғаларымен а қабырғасына қарсы жатқан бұрышы берілген. B қабырғасына қарсы жатқан бұрышының синусын табыңдар.

3. АВС үшбұрышының қабырғасы және екі бұрышы берілген. Оның үшінші бұрышы мен қалған екі қабырғасын есептеңдер.ВС

4. a=16, b=10, . Табу керек: с,


Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.






Сабақтың соңы

а) Математикалық диктант

1) Көпбұрыш сыз, белгіле.

2) Көпбұрыштың қабырғаларын жаз.

3) Көпбұрыштың төбелерін жаз.

4) Көпбұрыштың диагональдарын жүргіз.

5) Көпбұрыштың қабырғалар санын анықта.

6) Көпбұрыштың бұрыштарының санын анықта.

7) Көпбұрыштың төбелерінің санын анықта.

. Сабақ маған түсініксіз.

:

Оқылған сұрақтар арқылы дәптерлеріне жазады, математикалық диктант жазуға дағдыланады.

Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.




Пән: геометрия 4-тоқсан

Қысқа мерзімді жоспар №6-сабак


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Үшбұрыштарды шешу

Мектеп:

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Шеңбер және дөңгелек. Доғаның ұзындығы. Дөңгелек, сектор және сегменттің аудандары


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.1.1.1 доға ұзындығының формуласын қорытып шығару және қолдану;

9.1.1.2 сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып шығару және қолдану;

9.1.1.3 іштей сызылған бұрыш анықтамасын және оның қасиеттерін білу;

9.1.1.4 дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды білу және қолдану;

Сабақтың мақсаты:

доға ұзындығының формуласын қорытып шығару және қолдан;

сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып шығару және қолдануады;

іштей сызылған бұрыш анықтамасын және оның қасиеттерін біледі

дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды біледі және қолданады;.-


Сабақтың барысы: ады

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Сабақтың басы


«Ой қозғау» әдісі

Шеңбер дегеніміз не?

Бұрыштар дегеніміз не және олардың түрлері.

Шеңбер ішіндегі бұрыштарды қалай түсінеміз?

Шеңберге іштей фигуралар қалай орналасады?

Оқушылар сұраққа жауап береді, толықтырады, ортақ ой қалыптастырады.

(Әр дұрыс жауапқа топбасшы «+» таңбасымен бағалап отырады).
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.


Түрлі түсті қима қағаздар
ДК экраны
Сұрақтар топтамасы.

геометрия

ДК экраны

9-сынып оқулығы.

Шыныбеков

«Атамұра» 2019



Сабақтың ортасы

«Постер» әдісі

«Сынық сызық және дөңес және дөңес емес үшбұрыштар»

Топтық жұмыс арқылы Сынық сызық және дөңес және дөңес емес үшбұрыштарды жазады, қағаз бетіне түсіреді, қорғайды

Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.





Сабақтың соңы

Тест жұмысын орындайды.

. Сабақ маған түсініксіз.

:

І нұсқа

1.АВ ═2 см, СД═6 см, АВ׀׀СД.

а) АВ және СД кесінділері гомотетиялы бола ма?

ә) Гомотетия коэфициенті қандай?

А. а) болады; ә) k 3; В. а) болады, ә) k 4;

С. а) болмайды, ә) k ; Д. Жауабы өзге.

2. ΔАВСΔА1В1С1, А═450, В═350, В1═350. С1-ді табыңдар.

А. 800; В. 900; С. 1000; Д. 1100

3. ΔАВСΔА1В1С1, АВ═3см, АС═2см, В1С1═ 4 см, В1С1═7см, ВС мен А1В1-ді табыңдар.

А. ВС═ 3см, А1В1═5см; В. ВС═ 3,5см, А1В1═6см; С. Жауабы өзге; Д. ВС═ 4см, А1В1═7см

4. ΔАВСΔА1В1С1, АС═4см, ВС═ 5см, А1В1═3см, А1С1═2 см. ΔАВС-ның периметрін табыңдар.

А. 12 см; В. 13 см; С. 14 см; Д. 15 см

5. ΔАВСΔА1В1С1 және тең бүйірлі үшбұрыштар. А═ С═А1. ═720. В-ны табыңдар.

А. 340; В. 360; С. 380; Д. 400

6.ΔАВСΔА1В1С1, АВС үшбұрышының периметрі 42 см, ал ΔА1В1С1-дің периметрі 14см және А1В1═5 см. АВ-ны табыңдар.

А. 13 см; В. 14см; С. 15 см; Д. 16 см

7. АД-АВС үшбұрышының биссектрисасы. АВ═7 см, АС═8см, ВД═4см. ВС-ны табыңдар.

А. см; В. см; С. см; Д. см

8. Суретте: АВ═4см, А1В1═6см, ОА═8см. АА1-ді табыңдар.

А. 7 см; В. 6см; С. 5 см; Д. 4 см

Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.






Пән: геометрия 4-тоқсан

Қысқа мерзімді жоспар №7-сабак

Тексерілді МДОІЖО------------------------------

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Үшбұрыштарды шешу

Мектеп:

Педагогтің аты-жөні:

Алдабергенова У

Күні:

30.04.22

Сыныбы: 9 А

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Дұрыс көпбұрыштар, олардың қасиеттері және симметриялары


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.1.2.1 шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштардың қасиеттері мен белгілерін білу және қолдану;

9.1.2.2 дұрыс көпбұрыштардың анықтамасын және қасиеттерін білу;

9.1.2.3 дұрыс көпбұрыштарды салу;

9.1.2.4 дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустары арасындағы байланысты білу және қолдану;

9.1.2.5 дұрыс көпбұрыштың қабырғаларын, периметрін, ауданын және оған іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланыстыратын формулаларды білу және қолдану;

9.1.2.6 үшбұрыш медианаларының қасиеттерін білу және қолдану;

9.1.4.18 дұрыс көрбұрыштардың симметрияларын білу

Сабақтың мақсаты:

шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштардың қасиеттері мен белгілерін біледі және қолданады;

дұрыс көпбұрыштардың анықтамасын және қасиеттерін білу;

дұрыс көпбұрыштарды салады;

дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустары арасындағы байланысты біледі және қолданады;

дұрыс көпбұрыштың қабырғаларын, периметрін, ауданын және оған іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланыстыратын формулаларды біледі және қолданады;

үшбұрыш медианаларының қасиеттерін біледі және қолданады;

дұрыс көрбұрыштардың симметрияларын біледі

Құндылықтарға

баулу


Оқушыларды азаматтық жауапкершілікке, өзіне және басқаларға құрметпен қарауға, жағдайларды сараптау ,жаңа жағдайларға қалыптасу, топта жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өмір бойы білім алуға баулу.

Сабақтың барысы: ады

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Сабақтың басы


«Ой қозғау» әдісі

Тест жұмысын орындайды,тексереді

1.MN ═3 см,PQ═6 см, MN׀׀PQ.

а) MN және PQ кесінділері гомотетиялы бола ма? ә) Гомотетия коэфициенті қандай?

А. а) болады; ә) k 3; В. а) болады, ә) k 2;

С. а) болмайды, ә) k ; Д. Жауабы өзге.

2. ΔMNPΔM1N1P1 , M═320, N═480, N1═480. P1-ді табыңдар.

А. 700; В. 800; С. 900; Д. 1000

3. ΔMNPΔM1N1P1, MN═4см, MP═3см, M1P1═6 см, N1P1═10cм, NP-ны табыңдар.

А. 5см; В. 6см; С. 4 см; Д. 3 см

4. ΔАВСΔА1В1С1, АВ═3см, ВС═ 5см, А1С1═8см, В1С1═10 см. Δ А1В1С1- дің периметрін табыңдар.

А. 22 см; В. 23 см; С. 24 см; Д. 25 см

5. ΔАВСΔА1В1С1 және тең бүйірлі үшбұрыштар. А═ С═А1 ═640. В-ны табыңдар.

А. 420; В. 520; С. 460; Д. 480


(Әр дұрыс жауапқа топбасшы «+» таңбасымен бағалап отырады).
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.




Сұрақтар топтамасы.

геометрия

ДК экраны

9-сынып оқулығы.

Шыныбеков

«Атамұра» 2019



Сабақтың ортасы

«Ментальды карта» әдісі

«Шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштар "

І нұсқа

1.Жай сынық сызық дегеніміз не?

2. Дөңес емес көпбұрыш дегеніміз не?(мысал келтір)

3. Дұрыс көпбұрыштың ішкі бұрыштарының әрқайсысы 90о, 135о болса, оның қабырғалары нешеу?

4. Көпбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 1440о, 1800о болғанда, оның қабырғалары нешеу?

5. Шеңбер ұзындығы 18 см, дөңгелек ауданын тап.

6.Шеңберге іштей сызылған көпбұрыш деген не?(мысал келтір)

әдісі

«Сынық сызық және дөңес және дөңес емес үшбұрыштар»

Оқулықпен жұмыс


І нұсқа

1.Жай сынық сызық дегеніміз не?

2. Дөңес емес көпбұрыш дегеніміз не?(мысал келтір)

3. Дұрыс көпбұрыштың ішкі бұрыштарының әрқайсысы 90о, 135о болса, оның қабырғалары нешеу?

4. Көпбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 1440о, 1800о болғанда, оның қабырғалары нешеу?

5. Шеңбер ұзындығы 18 см, дөңгелек ауданын тап.

6.Шеңберге іштей сызылған көпбұрыш деген не?(мысал келтір

Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.





Сабақтың соңы

Бағалау.

Оқушылардың табыс критерийге байланысты жұмыс жасағанына қарай бағалау жасау . Сабақ маған түсініксіз.

:

Тапсырмаларға қатысты, жұмыстарының нәтижесіне байланысты бағаланады

Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.







Пән: геометрия 4-тоқсан

Қысқа мерзімді жоспар №8-сабак

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Үшбұрыштарды шешу

Мектеп:

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Дұрыс көпбұрыштар, олардың қасиеттері және симметриялары


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.1.2.1 шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштардың қасиеттері мен белгілерін білу және қолдану;

9.1.2.2 дұрыс көпбұрыштардың анықтамасын және қасиеттерін білу;

9.1.2.3 дұрыс көпбұрыштарды салу;

9.1.2.4 дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустары арасындағы байланысты білу және қолдану;

9.1.2.5 дұрыс көпбұрыштың қабырғаларын, периметрін, ауданын және оған іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланыстыратын формулаларды білу және қолдану;

9.1.2.6 үшбұрыш медианаларының қасиеттерін білу және қолдану;

9.1.4.18 дұрыс көрбұрыштардың симметрияларын білу

Сабақтың мақсаты:

шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштардың қасиеттері мен белгілерін біледі және қолданады;

дұрыс көпбұрыштардың анықтамасын және қасиеттерін білу;

дұрыс көпбұрыштарды салады;

дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустары арасындағы байланысты біледі және қолданады;

дұрыс көпбұрыштың қабырғаларын, периметрін, ауданын және оған іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланыстыратын формулаларды біледі және қолданады;

үшбұрыш медианаларының қасиеттерін біледі және қолданады;

дұрыс көрбұрыштардың симметрияларын біледі


Сабақтың барысы: ады

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Сабақтың басы


«Ой қозғау» әдісі

Шеңбер дегеніміз не?

Бұрыштар дегеніміз не және олардың түрлері.

Шеңбер ішіндегі бұрыштарды қалай түсінеміз?

Шеңберге іштей фигуралар қалай орналасады?

Оқушылар сұраққа жауап береді, толықтырады, ортақ ой қалыптастырады.

(Әр дұрыс жауапқа топбасшы «+» таңбасымен бағалап отырады).
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.


Түрлі түсті қима қағаздар
ДК экраны
Сұрақтар топтамасы.

геометрия

ДК экраны

9-сынып оқулығы.

Шыныбеков

«Атамұра» 2019



Сабақтың ортасы

«Ментальды карта» әдісі

«Шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштар "

І нұсқа

1.Жай сынық сызық дегеніміз не?

2. Дөңес емес көпбұрыш дегеніміз не?(мысал келтір)

3. Дұрыс көпбұрыштың ішкі бұрыштарының әрқайсысы 90о, 135о болса, оның қабырғалары нешеу?

4. Көпбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 1440о, 1800о болғанда, оның қабырғалары нешеу?

5. Шеңбер ұзындығы 18 см, дөңгелек ауданын тап.

6.Шеңберге іштей сызылған көпбұрыш деген не?(мысал келтір) І нұсқа

1.Жай сынық сызық дегеніміз не?

2. Дөңес емес көпбұрыш дегеніміз не?(мысал келтір)

3. Дұрыс көпбұрыштың ішкі бұрыштарының әрқайсысы 90о, 135о болса, оның қабырғалары нешеу?

4. Көпбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 1440о, 1800о болғанда, оның қабырғалары нешеу?

5. Шеңбер ұзындығы 18 см, дөңгелек ауданын тап.

6.Шеңберге іштей сызылған көпбұрыш деген не?(мысал келтір)

Оқушылар сұраққа жауап береді, бірін-біріне алмастыру арқылы толықтырады, ортақ ой қалыптастырады

Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.





Сабақтың соңы

Бағалау.

Оқушылардың табыс критерийге байланысты жұмыс жасағанына қарай бағалау жасау . Сабақ маған түсініксіз.

:

Тапсырмаларға қатысты, жұмыстарының нәтижесіне байланысты бағаланады

Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.