ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 28.04.2024
Просмотров: 39
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлім: | Ақпараттық стандарттар және жаңа медиа дәуіріндегі этика | |
Педагогтің аты-жөні | Нурланбаев Е.Е. | |
Күні: | | |
Сыныбы | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Өзін-өзі реттеу механизмдері | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты | Жаңа сабақты түсіндіру. Оқушыны таныстыру | |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Сұраққа жауап береді. Мазмұнын жоспарлайды Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқып түйгендері жайлы ой қорытындысын жасауға дағдыланады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі уақыты | Педагоктің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Басталуы 3 минут Жаңа білім 10 минут Ортасы 10 минут | Топтарға бөлу. Өлең жолдары арқылы Өзін-өзі тану дегеніміз - ол өзін тану, өзінің ішкі дүниесін тану, сол арқылы өзін-өзі тәрбиелеу, өзінің көзқарасын қалыптастыру, өзін-өзі сезіну және өзін-өзі бағалау «Өзін-өзі тану» пәнінің негізгі мақсаты да адамдарға рухани-адамгершілік қасиеттерді игерту болып табылады. Ал, міндетіне келер болсақ, сол игерген қасиеттерін қоғамдық ортада толық пайдалана білу.Мақсаты: Өзін-өзі тану, өзін-өзі түсіну. Бұл күнделікті проблемамен жайсыздықтан құтылудың жақсы тәсілі. Жаттығуды сабақтың басында өткізген қолайлы. Топтың мүшелері жағымсыз жайларын айтып, уақытша оны ұмытады. Жұмысқа толығымен кірісулері үшін осы жаттығудан бастау маңызды. Жаттығудың барысы: 1. Қатысушылар жұпқа бөлінеді. Әрбіреуі 2 минут ішінде әріптесіне өзінің проблемалары, жайсыз жайлары, сонымен бірге ойлары, сезімдері және қуаныштары жайлы әңгімелейді. 2. Біреуі сөйлеп жатқанда, екіншісі сөзді бөлмейді және айтылғандарға өз сезімін білдірмейді. Екі минуттан соң жұптар рольдерін ауыстырады. «Құпия дос» (немесе «Ангел») Группа тыңдаушылардың барлығының есімдері жазылады Әр адам бір есімді таңдайды Тапсырма. Күні бойы сыйлықтар, құрмет ілтипат жасайды. Бірақ қатысушылар өздеріні құпия достарын білмеуі керек. Соңында құпия досты табуы немесе құпия дос өзі кімнің досы екенін айтуы керек. | Оқушылар топпен берілген тапсырманы орындады. Дәптермен жұмыс.жасады | | Оқулық, мәтіндер. Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер |
Аяқталуы Сабақты бекіту | | | | кесте |
Кері байланыс 5 минут | «Бес саусак» әдісі Жағымды ахуал Жағымсыз ахуал
Жағымды ахуал | «Бес саусақ әдісі» арқылы | | Бес саусақ әдісі |
Бөлім: | Ақпараттық стандарттар және жаңа медиа дәуіріндегі этика | |
Педагогтің аты-жөні | Нурланбаев Е.Е. | |
Күні: | | |
Сыныбы | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Журналистика және медиасауаттылық | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты | Жаңа сабақты түсіндіру. Тақырыпты ашу. | |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Сұраққа жауап береді. Мазмұнын жоспарлайды Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқып түйгендері жайлы ой қорытындысын жасауға дағдыланады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі уақыты | Педагоктің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Басталуы 3 минут Жаңа білім 10 минут Ортасы 10 минут | Топтарға бөлу. Өлең жолдары арқылы Қаламгердің шығармашылыққа келуіне әсер ететін нәрселер, қазақтың белгілі ақын жазушыларының шығармашылыққа келудегі тұлғалардың әсері, олардың алғашқы жетістіктерге жету,талант тұғырына көтерілу жолы. Аға ұрпақ тәжірибесіндегі шығармашылық өнеге.Шығармашылықтағы дарын мен шабыт мәселелері.Журналист қызметіндегі шығармашылық әрекеттер. Журналистикадағы шеберлік туралы ой. Бүгінгі журналистикадағы маңызды міндеттер. Шығармашылық және нысандық ізденіс.Қазақ тіліндегі алғашқы газеттердегі басты ерекшелік. Тақырып таңдай білу. Дерек және шындық. Журналистік зерттеу. Тапқырлық шеберлігі. Қазақ басылымдары ішіндегі әдебиет, өнер, мәдениет, тіл мәселелері. «Қазақ әдебиеті» газетінің әр жылдардағы тұрақты айдарларында жарық көрген шығармалардың мазмұны мен айтар ойы. «Жұлдыз» журналының әдебиет пен мәдениетке қосқан үлесі, қазақ жазушыларының шығармашылық дәрежесінің өсуіне, ұлттық әдеби тілдің өркендеуіндегі рөлі. «Жалын» журналындағы классик жазушылардың шығармашылығы. Өткен ғасыр мен бүгінгі әдеби басылымдардағы дәстүр мен жаңашылдық. Бақылау сұрақтары: 1. Бүгінгі жас журналистердің шығармашылық ерекшеліктері 2. Қазақ баспасқзінде тәуелсіздік пен демократия мәселелерінің жазылуы | Оқушылар топпен берілген тапсырманы орындады. Дәптермен жұмыс.жасады | | Оқулық, мәтіндер. Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер |
Аяқталуы Сабақты бекіту | Синтез | «Балық қаңқасы» диаграммасы арқылы | | Балық қаңқасы |
Кері байланыс 5 минут | «Екі жұлдыз, бір тілек» | «Екі жұлдыз, бір тілек» | | |
Бөлім: | Ақпараттық стандарттар және жаңа медиа дәуіріндегі этика | |
Педагогтің аты-жөні | Нурланбаев Е.Е. | |
Күні: | | |
Сыныбы | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Ақпаратты тағам деп қарастырсақ | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты | Жаңа сабақты түсіндіру. Сабақ тақырыбын ашу | |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Сұраққа жауап береді. Мазмұнын жоспарлайды Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқып түйгендері жайлы ой қорытындысын жасауға дағдыланады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі уақыты | Педагоктің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Басталуы 3 минут Жаңа білім 10 минут Ортасы 10 минут | Топтарға бөлу. Өлең жолдары арқылы АҚПАРАТТЫ ТАҒАМ ДЕП ҚАРАСТЫРСАҚ... АҚПАРАТТЫҚ“ФАСТФУД” СЫНИ ОЙЛАУҒА ҚАЛАЙ ӘСЕР ЕТЕДІ? Жеңіл, пайдасы жоқ, көңіл көтеретін ақпарат. Аз ғана мөлшерде аса зияны жоқ, бірақ оны тұрақты түрде тұтыну миға салмақ салады. Мемдер Мем (ағыл. meme) — мәдени ақпарат өлшемі. Кез келген идея, символ, әдет, жүріс-түрыс сөз, хат, видео, ым, ишара арқылы саналы немесе бейсаналы түрде адамнан адамға берілетін іс-әрекеттер. LOL - лол немесе эл - о -эл деп оқылады (ағыл. Laughingoutloud - дауыстап күлу; немесе lotsoflaughs көп күлкі) – ағылшын тіліндегі акроним, интернет -мем. Термин желіде жазбаша түрде күлу деген мағынаны білдіреді. Өзіңізге мына сұрақтарды қойыңыз: Бұл ақпаратты қалай қолдануға болады? Бұл ақпарат сіздің өміріңізді жақсартуға жарай ма? | Оқушылар топпен берілген тапсырманы орындады. Дәптермен жұмыс.жасады | | Оқулық, мәтіндер. Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер |
Аяқталуы Сабақты бекіту | Синтез | «Графикалық сызба»арқылы | | Графикалық сызба |
Кері байланыс 5 минут | Көңіл-күй» букеті | «Көңіл-күй» букеті» арқылы | | Букетті толтырады |
Бөлім: | Ақпараттық стандарттар және жаңа медиа дәуіріндегі этика | |
Педагогтің аты-жөні | Нурланбаев Е.Е. | |
Күні: | | |
Сыныбы | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Әлеуметтік жарнамалар | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты | Жаңа сабақтың мазмұнымен таныстыру. | |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Сұраққа жауап береді. Мазмұнын жоспарлайды Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқып түйгендері жайлы ой қорытындысын жасауға дағдыланады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі уақыты | Педагоктің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Басталуы 3 минут Жаңа білім 10 минут Ортасы 10 минут | Топтарға бөлу. Өлең жолдары арқылы Әлеуметтік жарнама – жарнаманың бір түрі, әлеуметтік құндылық мазмұны идеясына құрылады, коммерциялық мақсат көздемейді, қоғамда әлеуметтік мәселе туралы пікір қалыптастыруды және азаматтарды қоғамдық пайдалы істерді істеуге үгіттеуді көздейді. Уикипедия ашық энциклопедиясында әлеуметтік жарнама былайша анықталған: «Әлеуметтік жарнама – қоғамдық құндылықтарды насихаттайды, халықтың қорғансыз бөлігінің (балалардың, егде кісілердің, мүгедектердің) мүдделерін жақтап, қорғайды, тіршілікті қамтамасыз етуге бағытталған жалпы қоғамдық мүдделерді (қоршаған ортаны, жан-жануарларды қорғау) көздейді» [1]. Жарнама дискурсының әлеуметтік жарнама дискурсы деп аталатын түрі бар екенін көрсету үшін олардың ортақ сипаты мен айырмасын ажырату керек. Екі дискурстың айырмашылығын табу үшін дискурстың прагмалингвистикалық категориясы негізге алынды. Әлеуметтік жарнама өзге жарнамадан мынадай өлшемдерімен ажыратылады: адресанты мен адресатынан, мақсатынан, коммуникация арналарынан, уәжі мен тонынан, адресаттардың пресуппозициясынан. Енді осы аталғандарды нақтырақ сипаттасақ: Талдау «Ыстық орындық» орындық әдісі (Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны айнала қоршай орналастырылады. Жаттығудың сипаттамасы: Б ір оқушы алға шығып өз пікірін айтып және тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Сұрақты анағұрлым мазмұнды қылу үшін, оқушылар белгілі бір пікір бойынша бірлесіп алға шығып сөйлей алады. | Оқушылар топпен берілген тапсырманы орындады. Дәптермен жұмыс.жасады | | Оқулық, мәтіндер. Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер |
Аяқталуы Сабақты бекіту | РАФТ әдісімен оқушыларға хат жазуға тапсырма беремін. Р – рол (оқушы аты-жөні) А – аудитория (Мәлік Хасан) Ф – форма (хат) Т – тақырып (ризашылық, өкініш) Өз көңіл күйлерін бейнелеген стикерге сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу тапсырылады. | Графикалық органайзер: «Балық қаңқасы» диаграммасы арқылы | | Графикалық органайзер: «Балық қаңқасы» диаграммасы |
Кері байланыс 5 минут | | | | Сөйлемді аяқтайды |