ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 03.05.2024
Просмотров: 157
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| Кестемен жұмыс жүргізіледі. Ережемен жұмыс ұйымдастырылады. Сөз – заттың, сапаның, қимылдың, санның атауы екенін мысалдар келтіре отырып түсіндіреді. Дескриптор:
Сөз, ым, қимылдың көмегімен қуанған балалардың көңіл күйлерін көрсетеді. Сергіту сәті Бір, екі – еңкей, Бүгілмесін тізең. | орналастырады. Бір-бірінің қатесін тауып, түзету жұмыс- тарын жүргізеді. Оқулықта берілген жаңа ақпаратқа түсіндіру жұмысы жүргізіледі. Оқушылар суретте қандай ойын түрі бейнеленгенін анықтайды. Фристайл сөзінің түсіндірмесін тыңдайды. Сурет бойынша ауызша әң- гіме құрастырады. Теледидар- дан футбол ойынын тамаша- лап жатқан балалардың көңіл күйлерінің көтеріңкі екенін айтады.
Сергіту сәтін қимылмен жа- сайды. | Мақтау, ма- дақтау. Қолдау көрсе- ту. | Сергіту жаттығуы |
249
250
| Үш-төрт – шалқай, Иілмесін тізең. Қолды көтер аспанға, Саусақты соз, жасқанба. Дәптердегі шығармашылық тапсырма орындалады. Үй тапсырмасы. 4-жаттығу. Жаңылтпаш- ты жаттап, сосын жатқа жазып, қарамен жазылған сөздердің мағыналарын түсінеді. Ережені жаттайды. | | | |
Соңы (5 мин) | Бекіту Бекіту сұрақтары қойылады. | Сабақтан алған жаңа ақпарат- ты, өзі білетін ақпаратты, әлі де талқылауды қажет ететін мәліметті жазады. | Бір-бірін баға- лайды. | Кесте |
Рефлексия «Білім қоржыны» арқылы кері байланыс жасалады. | Өз ұсыныс, пікірлерін стикер- ге жазып, қоржынға салады. | Өзін-өзі баға- лайды. | Стикерлер |
66-сабақ
Бөлім: | Дені саудың – жаны сау | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Антоним дегеніміз не? | |
Оқу бағдарла- масына | 2.1.6.1 интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл, ым-ишара) қолданып, тақырыпқа (Сіз қалай ойлайсыз? Сіз не ұсынар едіңіз?) назарын аударту; |
сәйкес оқыту мақсаттары | 2.2.2.1 синоним, антоним, омоним (сөздік қолдану) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану; 2.1.5.1 аудио-бейнежазба мазмұнына өз ойын (ұнайды/ұнамайды, себебі ..., пайдалы/пайдасыз болды, себебі ...) білдіру | ||||
Сабақтың мақсаты | Интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл, ым-ишара) қолданып, тақырыпқа сай (Сіз қалай ойлайсыз? Сіз не ұсынар едіңіз?) сұрақтарға жауап береді. Синоним, антоним, омоним сөздерді ажыратып, мағынасын түсінеді, сөйлеу барысында қолданады. Аудио-бейнежазба мазмұнына өз ойын айтады. | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақтың ке- зеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Басы (5 мин) | Психологиялық жағымды ахуал қалып- тастыру. «Жақсы ойла және демала біл» Мұғалім оқушыларға қолдарын тізелеріне қойып, терең дем алыңдар деп тапсырма береді. Ойша: «Мен ақылдымын», – деп деміңді ішіңе ал, сыртқа шығар. Дауыстап: «Мен мейірімдімін», – деп деміңді ішіңе ал, сыртқа шығар. Дауыстап: «Мен сабырлымын», – деп деміңді шығар. – Сен сабырлысың, сенің қолыңнан бәрі келеді. Осылайша бірнеше рет қайталанады. | Оқушылар өздерінің көңіл күйлерін білдіреді. Себебін айтады. | «Бас бармақ» арқылы баға- лайды. | | |
Ортасы (35 мин) |
| Жаттығу жасап, күлімдеп, жымиып жүруі керек. Көп жаяу жүруі қажет. | Мақұлдау. | Оқулық |
251
252
| 5-жаттығу. Оқушыларға өлеңді мәнер- леп, дауыстап, тізбектей оқуға тапсырма беріледі. Өлең не туралы екенін топта талқылайды. – Өлеңдегі оң, сол сөздерін айтылуы мен білдіретін мағынасы бойынша салыстырып көріңдер. Бұл сөздердің мағынасы бір-біріне жақын ба әлде қарама-қарсы ма? | Балалар өлеңді дауыстап оқып шығады. Бірінші шу- мағын орындарынан тұрып, қимылмен жаттығу ретінде. жасайды. Оң,солсөздерін салыстырып, дәлелдер кел- тіріп, ой қорытынды жасайды. | Қолдау. | |
Дескриптор:
6-жаттығу жазбаша орындалады. Антоним сөздерді ажыратып, мағынасын түсінеді. Мақал-мәтелдердің мағынасын түсініп, өз сөздерімен әңгімелейді. Ақпаратты тыңдап, салыстырып, талдап, қорытынды жасайды.
Балаларға ережені түсініп жаттап алу ұсы- нылады. Сергіту сәті 7-жаттығу ауызша орындалады. «Сәйкес- тендір» әдісі бойынша интербелсенді | Оқушылардың жұмысы дескриптор бойынша бағала- нады. Мақал-мәтелдерді көшіріп жазады. Мағынасы қара- ма-қарсы сөздерді табады. Жұппен жұмыс ұйымдасты- рып, мақалдың мағынасын бір-біріне түсіндіреді. Қоры- тынды жасайды. Жасаған қорытындысын мұғалімнің көмегімен оқулықта беріл- ген жаңа ақпаратпен салыс- тырып, талдайды. Ережені арнайы ереже дәп- терлеріне көшіріп жазып алып, жаттайды. Сілтемеде берілген сергіту сәтін орындайды. Оқушылардың сабақта | Сұрақтардың жүйелі қойы- луына назар аудару. Қолдау көр- сетіп отыру. Қадағалау. | https:// youtu.be/ ui8J9v lQ4wA |
| тақтаға кезекпен шығып, алдын ала дайын- далған сөздерді мағынасына қарай сәйке- стендіреді. Сөздердің мағынасын ажырата отырып, өздеріне ереже құратуға болады. Оқушылардың айтқан пікірлеріне сүйеніп, оқулықтағы ережеге көңіл аударылады. | игерген білімдеріне сүйеніп, антоним сөздерді бір-бірімен сәйкестендіреді. Осы сөз- дерді қатыстырып, сөйлем құрайды. | | |
Соңы (5 мин) | Бекіту Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптерінде- гі тапсырма орындалады. Бұл сөздердің қандай сөздер екенін анықтатып, дәлелдер келтіріледі. Жұппен жұмыс жасап, мұғалімнің басшылығымен орындалған жұмысты өзара тексеру тапсырылады. Сабаққа белсенді қатысқан оқушылар- ды мадақтап, белсенділігі төмен, орташа болған оқушыларды ынталандырады. Үй тапсырмасы. 8-жаттығу және ереже жаттау ұсынылады. | Сабақтан алған білімдерін «Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы арқылы пы- сықтайды. Әр сөздің қасына мағынасы қарама-қарсы сөздерді тауып жазады. Жұппен жұмыс жасап, бір- бірін тексеріп, бағалайды. | Өзін-өзі баға- лайды. | Түрлі түсті қарын- даштар, дәптер |
| Рефлексия | Сабақта қиындық келтір- | | Рефлексия |
| Кері байланыс: «Рефлексия парағы». | ген тұстарды және сабақ | парағы | |
| | соңындағы көңіл күйлерін | | |
| | білдіреді. | |