ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 03.05.2024
Просмотров: 160
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
257
17–6937
68-сабақ
Бөлім: | Дені саудың – жаны сау | |
Педагогтің аты- жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақы- рыбы | Омоним дегеніміз не? | |
Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту мақсаттары | 2.1.1.1 тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу, мәтін мазмұны бойынша қо- йылған сұрақтарға жауап беру; 2.2.2.1 синоним, антоним, омоним (сөздік қолдану) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану; 2.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау |
258
Сабақтың мақсаты | Тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеп, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. Синоним, антоним, омоним сөздерді ажыратып, мағынасын түсінеді, сөйлеу барысында қолданады. Мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұ- нын болжайды. | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақтың ке- зеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Басы (5 мин) | Психологиялық жағымды ахуал қалып- тастыру. Өсемiз бiз күлiп-ойнап, Он саусақтың саласындай. Өсемiз бiз күлiп-ойнап, Бiр адамның баласындай. – Балалар, бір-біріміздің қолымыз- дан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай қуа- ныш! Ендеше бір-бірімізге қуаныш сый- лайық. | Оқушылар өздерінің көңіл күйлерін білдіреді. | «Бас бар- мақ» арқылы бағалайды. | | |
Ортасы (35 мин) | – Балалар, мына қағаз қалтаның ішінде көптеген буындар бар. Түстеріне қарай топтап алып, адасқан буындардан мақал құрастырып көріңдерші. «Адасқан буындар» Шы бо сың нық мыр ла саң, шы. Күш – те лек бі. Спорт – лі ден лық ке пі сау. Де сау ні жа дың ны сау. | Оқушылар түрлі түсті қағазға жазылған буын- дарды түсіне қарай таңдап алып, мақалдар құрастырып айтады. Құраған мақалдары интербелсенді тақтадан көрсетіледі. Балалар дұрыс- бұрыстығын тексереді. Берілген мақалдар: Шынықсаң, шымыр боласың. Күш – білекте. Спорт – денсаулық кепілі. Дені саудың – жаны сау. | Мақұлдау. Қолдау. | Кластер, түрлі түсті маркерлер |
259
| 14-жаттығу ауызша орындалады. Оқу- лықта берілген мәтінді түсініп оқиды. Оқушылардың мәтіндегі негізгі ойды анықтауға негіз болатын сөздер мен сөз тіркестерін ретіне қарай кідіріс жасап оқуы қадағаланады.
Дескриптор:
| Жұппен жұмыс ұйымдас- тырып, әңгіменің мазмұ- нын бір-біріне түсіндіреді. «Интервью» стратегиясы бойынша жұбымен бірлесіп, мәтіннің мазмұны арқылы сұрақтар құрастырады. Дайындаған сұрақтарын бір- біріне қояды және жауап береді. Мәтінге ат қойып, дәлелдер келтіреді. | Орындалған жұмысты өзара бағалау іске асыры- лады. ҚБ. «Отшашу» арқылы баға- лайды. | Оқулық, сурет |
«Кім жылдам?»
Алдымда әр түрінен жібек жіптің, Аспанға әшекейлеп кесте тіктім.
Мұғалім кемпірқосақтың жеті түсі жай- лы қосымша ақпарат беруіне болады. | Балалар жұмбақтың шешуін табады. Шешуіндегі сөз: кемпірқосақ. Сұрақтарға жауап береді. | «Бағдаршам» арқылы бір-бірінің жұмысын бағалайды. | |
260
| Дәптермен жұмыс 15-жаттығу жазбаша орындалады. Түссөзінің қандай мағыналар беретінін айтады. Түс – әртүрлі бояу. Түс – іс-қимыл атауы. Ережемен жұмыс жүргізіледі. Дыбысталуы бірдей, білдіретін мағына- лары әр басқа сөздер омонимсөздердеп аталады. Мысалы: алма– жеміс, алма – қимыл атауы: сен оны алма. Ойсергек. «Екі ассоциация» ойыны Екі жақтағы сөзді байланыстырып, ерекше бір ассоциация ойлап табу. Жұмыстарын топта жариялау. | Түссөзінің әр мағынасына сөйлем құрап жазады. Сөз- дердің мағынасына салыс- тырмалы талдау жасайды. Жасаған қорытындыла- рын мұғалімнің көмегімен оқулықта берілген жаңа ақпаратпен салыстырып, талдайды. Екі баған сызады да, оған төрт сөзден жазады. Бағанға кез келген адам, жануар, заттардың аты жазыла- ды. Осы екі жақтағы сөзді байланыстырып, ерекше бір ассоциация ойлап табуы керек. Мысалы, егер бірінші бағанға қарбыз, екіншісіне доп деп жазылса, екі сөзді қосып «қарбыз доп сияқты», «қарбыз дөңгелек» т.б. ерек- ше ұқсастықтар табады. Орындауға 5 минут уақыт беріледі. Жазғандардың іші- нен ең қызықты ассоциация таңдалады. | | |
| Сергіту сәті Көзге арналған жаттығулар жасату. 16-жаттығу. Оқушылардың оқулықта берілген сөздердің мағынасын түсіндіру- леріне басшылық жасалады. Өтілген материалды қаншалықты игергенін тексеру мақсатында оқулықта берілген сөздердің әрқайсысына екі түрлі мағына білдіретіндей сөйлемдер құрайды. Бас,өкпе,ат,жүзсөздерінің мағынала- рын түсініп, сөйлемдер құрайды. 18-жаттығу саралау тапсырмасы ретінде орындалады. 1-деңгей. Өлеңді оқы, мұзайдында барлығы неше бала жүргенін тап. 2-деңгей. Неліктен екі бала мұзайдындағы бала- ларға қосылмай тұр? Себебін анықта. | Алақандарын бір-біріне қат- ты үйкеп, ыси бастағанда екі көзінің үстінен басып, 30 секунд ұстайды. Сонда көздің шаршағаны басыла- ды. Көзді сағат тілімен бір- неше рет оңға-солға айнал- дырып жаттықтырады. Сөздердің мағынасына талдау жасайды. Омоним сөздерді ажыратып, мағына- сын түсіндіреді. Сөздердің мағынасына талдау жасап, сөйлемдер құрайды. Мы- салы, Ерасылбасынаты-мағынкиіп,далағашықты.Аяғыңдытүзу,нықбас. Өлеңдібасынанбастапоқыдым. Жұмыстарын топта жа- риялап оқиды. Берілген деңгейлік тапсырмаларды орындайды. Мұнда 7 бала жүргенін табады. Екі ба- ланың қосылмай тұрған себебі, олардың аяқтарында коньки жоқ. | | |
261
262
| 3-деңгей. Өлеңнен омоним болатын сөзді тап. | Мұзайдынның беті айнадай жарқырап жатыр. Ол шана- мен сырғанауға ыңғайсыз- дық туғызады. Омоним болатын сөз: қара. | | |
Соңы (5 мин) | Бекіту Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі тапсырма орындалады. Сызбадан спортқа қатысты жасырыл- ған сөздерді тауып, бояйды. Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтап, белсенділігі төмен, орташа болған оқушыларды ынталандырып отырған жөн. Үй тапсырмасы. 17-жаттығу. Сауатты, көркем жазу керектігін тапсырады. Оқулықта берілген ережені ереже дәп- терлеріне көшіріп жазып, жаттап келу тапсырылады. | Дәптердегі шығармашылық тапсырманы орындайды. Сызбадан спортқа қатысты жасырылған сөздерді тауып, бояйды. Жұппен жұмыс жасап, мұғалімнің басшылығымен орындалған жұмысты өзара тексереді. | Өзін-өзі баға- лайды. | Түрлі түсті қарын- даштар, дәптер |
Рефлексия. Кері байланыс: «ҚҚҚ» әдісі. (Қызық. Құнды. Қиын) | Бүгінгі сабақта не қызық болды, не құнды болды, не қиын болды? Сол бойынша кері байланыс береді. | | Түрлі түсті стикерлер |
69-сабақ
Бөлім: | Дені саудың – жаны сау | |
Педагогтің аты- жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Омоним дегеніміз не? | |||
Оқу бағдарла- масына сәйкес оқыту мақсат- тары | 2.1.1.1 тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу, мәтін мазмұны бойынша қойыл- ған сұрақтарға жауап беру; 2.2.2.1 синоним, антоним, омоним (сөздік қолдану) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну, сөй- леу барысында қолдану; 2.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау; 2.1.5.1 аудио-бейнежазба мазмұнына өз ойын (ұнайды/ұнамайды, себебі ..., пайдалы/пайдасыз бол- ды, себебі ...) білдіру | |||
Сабақтың мақ- саты | Тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеп, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. Синоним, антоним, омоним сөздерді ажыратып, мағынасын түсінеді, сөйлеу барысында қолданады. Мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжайды. Аудио-бейнежазба мазмұнына өз ойын білдіреді. | |||
Сабақтың барысы | ||||
Сабақтың ке- зеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Басы (5 мин) | Психологиялық жағымды ахуал қалып- тастыру. «Кім жылдам?»
Интербелсенді тақтада көрсетілген жұм- бақты шешу ұсынылады. Шанамен зырлап желетін, Шаңғы, коньки тебетін, Аққала жасап ойнайтын, Қай мезгіл деп ойлайсың?
| Оқушылар өздерінің көңіл күйлерін көтере отырып, жұмбақты шешеді. Жұм- бақтың шешуі: қыс. | «Бас бар- мақ» арқылы бағалайды. | |