ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 03.05.2024
Просмотров: 154
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
253
67-сабақ
Бөлім: | Дені саудың – жаны сау | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақы- рыбы | Синоним дегеніміз не? |
254
Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту мақсаттары | 2.2.2.1 синоним, антоним, омоним (сөздік қолдану) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану; 2.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау; 2.1.5.1 аудио-бейнежазба мазмұнына өз ойын (ұнайды/ұнамайды, себебі ..., пайдалы/пайдасыз болды, себебі ...) білдіру; | ||||
| 2.1.6.1 интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл, ым-ишара) қолданып, тақы- рыпқа (Сіз қалай ойлайсыз? Сіз не ұсынар едіңіз?) назарын аударту | ||||
Сабақтың мақсаты | Синоним, антоним, омоним сөздерді ажыратып, мағынасын түсінеді, сөйлеу барысында қолда- нады. Аудио-бейнежазба мазмұнына өз ойын айтады. Мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжайды. Интонацияға, вербалды емес тілдік құралдарды қимыл, ым-ишара қолданып, тақырыпқа сай (Сіз қалай ойлайсыз? Сіз не ұсынар едіңіз?) сұрақтарға жауап береді. | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Басы (5 мин) | Психологиялық жағымды ахуал қа- лыптастыру. Күлімдеп күн бүгін Қарады маған да. Күлімдеп күн бүгін Қарады саған да. Сәлем деймін достарға, Сәлем деймін ұстазға. Балалар екі-екіден тұрып, бір-бірінің қолдарын ұстап, бүгінгі күндеріне сәт- тілік тілеп, жылы сөздерін айтады. | Оқушылар өздерінің көңіл күйлерін білдіреді. | «Бас бар- мақ» арқылы бағалайды. | | |
Ортасы (35 мин) | – Балалар, қандай адамды жақсы адам дейді? Адамды қандай қасиеттері жақсы көрсетеді? Оқушыларды 4 топ- қа бөліп, алдарына кластер жасауға тапсырма беріледі. | | Қолдау. | |
| білім ақыл саналы Жақсы қасиет тәрбиелі әдептілік болу Дәптермен жұмыс
Ережемен жұмыс ұйымдастырылады. Тілімізде білдіретін мағынасы бір-бірі- не жақын, бірақ дыбысталуы әр басқа сөздер кездеседі: әдемі, көрікті; алыс,шалғай.Мұндай сөздерді синонимсөз-дердеп атайды.
– Балалар, «Шынықтыр сен денені» өлеңі не жайлы болмақ деп ойлай- сыңдар? Өлеңнің тақырыбы бойынша айтқан ой- ларын өлең мазмұнымен салыстырады. | Әр топ мүшелері адам бо- йындағы жақсы қасиеттер бойынша кластер құрасты- рып, ортаға шығып, оқып береді. Жаңылтпашты қатесіз көшіріп жазады. Жұппен жұмыс ұйымдастырып, қарамен жазылған сөздерді мағынасына қарай салыс- тырады. Дос,жолдассөз- дерінің мағынасы бір-біріне жуық екенін түсіндіреді. | Қолдау көр- сетіп отыру. | Кластер, түрлі түсті маркер- лер Орфография- лық сөздік, оқулық, сурет |
Бірнеше оқушы ережені жатқа айтады, мысалдар келтіреді. | | | ||
Балалар тақырыбына қарай өлең мазмұнын болжап, өз ойларын ортаға салады. Со- дан кейін өлеңді тізбектей дауыстап оқып шығады. Болжам жасаған кездегі ойларымен салыстырып, ой қорытынды жасайды. Қарамен жазылған сөз- дердің синонимдерін тауып айтады. | | |
255
256
| Дескриптор:
Сергіту сәті 12-жаттығу ауызша орындалады. Әли мен Маржанның синоним деп есептей- тін сөздерін оқып, дұрыстығына көз- дерін жеткізеді. – Тағы қосатын нұсқаларың бар ма? 13-жаттығу ауызша орындалады. Ребусты шешеді. Шешуіндегі сөздің синонимін тауып айтады. 4 топқа 4 түрлі тапсырма беріледі. Үстел үстіндегі қима қағаздарда жа- зылған тапсырманы әр топтан бір оқушы келіп алады. Содан кейін өз топтарында ақылдасып, ортаға шығып ойларын, орындаған тапсырмаларын айтады. | Қуат–күш. Ерлік –батырлық. Сілтемеде берілген сергіту сәтін орындайды. Ребустың шешуі: алыс. 1-топ: Алыс сөзін қатысты- рып сөйлем құрастырады. 2-топ: Алыссөзіне синоним болатын сөздерді табады. 3-топ: Сол сөзге ауызша дыбыстық талдау жасайды. 4-топ: «Жалғастыр» ойы- нын ойнатады. Бұл топ мү- шелері тізбектей отырып, алыссөзіндегі дыбыстардан басталатын сөздер айтып жалғастырады. Мысалы: А – айна, л – лақ, ы – ыдыс, с – сағат. Өлеңді дауыстап, мәнерлеп тізбектей оқып шығады. | Қадағалау. Қолдап оты- ру. | |
Соңы (5 мин) | Бекіту Сабақта игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі тапсырма орындалады. Сабаққа белсенді қатысқан оқушылар- ды мадақтап, белсенділігі төмен, орта- ша болған оқушыларды ынталандыру. Үй тапсырмасы. 11-жаттығу. Синоним сөздерді тауып, оларды жұптап жаза- ды. Оқулықта берілген ережені ереже дәптерлеріне көшіріп жазып, жаттап келу тапсырылады. | Сөйлемдерді дәм, тағам-дарды,ас,тамақсөз- дерінің тиістісін қойып жазады. Жұппен жұмыс жасап, мұғалімнің бас- шылығымен орындалған жұмысты бағалайды. | Өзін-өзі бағалайды. | Түрлі түсті қарындаштар, дәптер |
| Рефлексия. Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы бағалайды. | | | Рефлексия парағы |