Файл: Мектеп Матай орта мектебі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.05.2024

Просмотров: 21

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақ бойынша рефлексия


Тексерілді: Оқу ісінің меңгерушісі Ж.Асканбаева


Күні:10.06.

Алакөл ауданы

Мектеп: Жанама қазақ орта мектебі

Пән мұғлімі: Суйнишева Г.А


Сынып: 9

Пән: Қазақстан тарихы

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:


Қазақстанда Кеңестік биліктің орнығуы

Сабақтың тақырыбы

Қазақ жерінің тұтастығын қалпына келтірудегі ұлт зиялыларының рөлі қандай болды?


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:




8.1.2.1 – Қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлімен қызыметін талдау

Сабақтың

мақсаты:



Барлық оқушылар:

Қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлімен қызыметін сипаттайды


Оқушылардың көпшілігі:

Ұлт зиялылардың қызыметіне талдау жасайды

Кейбір оқушылар:

Ұлт зияларының тарихи қоғамдағы рөліне баға береді, өз тұжырымын дәлел дейді

Бағалау критерийі

Ұлт зиялыларын анықтайды

Ұлт зиялыларының қызыметін талдайды.

Қазақ ұлт зиялыларының қоғамдағы тарихи рөлінің маңызын анықтайды

Тілдік мақсаттар:

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Зиялыллар, Қазревком, халық комиссарлар кеңесі

Құндылық-

тарға баулу


Мәңілік ел құндылықтары. Қазақстандық патретизм және

азаматтық жауапкершілікті ашықтық пен ынтымақтастықты қалыптастыру арқылы оқушыларды ұлттық құндылықтарды бағалай білуге баулу.

Алдыңғы білім

Қазақ ұлт зиялылары туралы түсінгі бар

Пәнаралық байланыс


Дүниежүзі тарихы, әдебиет





Сабақтың барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер



Ресурстар



Сабақтың

басы

3 мин

2 мин


5мин

5 мин

Сабақтың ортасы


5мин



1.Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.

Сыныпқа психологиялық ахуал туғызу

«Жылы лебіз » әдісі арқылы оқушылардың бойына жағымды ахуал туғызу
Сыныпты топқа бөлу

Тарихи тұлғалардың сурттерін пайдалану арқылы топқа бөлу

Ә.Бөкейханов

А.Байтұрсынов

М.Дулатұлы

Мақсаты: оқушылар суреттерді таңдай отырып, топқа бөлінеді және суреттегі тұлғаларға өз түсінігін айтып кетеді.

Үй тапсырмасы

«Серпілген сұрақтар» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау және оқушылардың сабаққа деген белсенділігін,тез ойлау дағдысын қалыптастыру.

  1. Қазақ АКСР-і қай жылы құрылды?

  2. Қазақ АКСР-інің тұңғыш астанасы қай қала болды?

  3. Қазақ жерін, қазақ АКСР-інің құрамына біріктіру үдерісндегі қиындықтардың түпкілікті себептері неде?

  4. Қазақ АКСР-інің құрылуына балама жол болды ма?

  5. Қазақ АКСР-інің құрылуының тарихи маңызы неде?

  6. Қазақ АКСР-нің құрылыуына қазақ зиялыларына кімдер ат салысты

ҚБ «Шапалақ» әр дұрыс жаупқа бір шапалақ соғу

«Болжау» әдісі

Бейнебаян көрсету арқылы тақырыпты болжау.

Бейнебаяннан не көрдік?

Қызықта болған дүние?

Бүгінгі тақырыбымзға не қатысы бар деп ойлайсыңдар деген сұрақтар қою арқылы жаңа тақырыпты ашу.

Бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай?

Оқушылардың өздеріне мақсатты айқындауға мүмкіндік беру

Бейнебаянды көру арқылы түртіп алу әдісін қолдана отырып, кемдегенде қажетті үш ақпаратты дәптерлеріне жазады және өз түсініктерін айтады.

ҚБ «Бір сөз» әдісі (керемет,жақсы,тамаша)

Мәтінмен жұмыс

«Ойлан,бөліс, жұптас» әдісі

1 тапсырма.

  1. Мәтінді оқи отырып, ұлт зиялыларының Қазақ АКСР-нің біріктіру кезіндегі ұсыныстарымен пікірлерін анықтайды

  2. Қазақ АКСР-інеберілген жер көлемін анықтап картадан көрсетеді.

  3. Қазақ АКСР-інің біріктіру кезіндегі Қазақ АКСР-інің құрамынан шығарылған аудандарды анықтайды.

ҚБ мадақтау. Мұғалімнің бағалауы
Топтық жұмыс

«Жылжымалы плакат» әдісін қолдану арқылы ақпарат көздерін пайдалана отырып, берілген тапсырмаларды орындайды.

1 топ. Ұлт зиялыларының мәдениет саласындағы жетістіктерін кесте арқылы көрсетеді

2 тапсрыма


Тұлғалар

Еңбектері

1




2




3




2 топ. Ұлт зиялыларының қазақ қоғамына сіңірген еңбегін кластер құру арқылы дәлелдейді






3 топ. Ұлт зиялыларының қоғамдағы алатын орынына баға береді

Постер арқылы қорғайды
ҚБ «Екі жұлдыз бір ұсыныс» әдісі арқылы әр топ оқушылардың белсенділігімен келтірген дәлелдеріне қарай пікірлерін айтып ұсыныс жасайды
Жеке жұмыс

Тапсырма сәйкестендіру әдісі арқылы ұлт зиялыларының қызыметіне талдау жасайды



Ә. Бөкейханов

А

Оқу ағарту комиссары

А.Байтұрсынов

В

1917 жылы уақытша үкіметтің комиссары

Ә.Жангелдин

С

Қазақ АКСР ОАК-нің төрағасы

М.Тынышбаев

Д

Жетісу облысындағы уақытша үкіметтің комиссары

С.Мендешев

Е

Торғай облыстық кеңестің төрағасы



А

В

С

Д

Е


Дескриптор:


  • Ә. Бөкейхановтың қызыметін анықтайды

  • А.Байтұрсынов қызыметін анықтайды

  • Ә. Жангелдин қызыметін анықтайды

  • М.Тынышбаев қызыметін анықтайды

  • С.Меңдешев қызыметін анықтайды


ҚБ оқушылар жауап парағына қарап бірін-бірі бағалайды.
Қорытынды

Рефлексия : «Білім пирамидасы»
Есіңе сақтау керек бір нәрсе

Сіз көбірек білетін екі нәрсе



Сіз үйренген 3 нәрсе

Сіз бұрынан білетін 4 нәрсе

Үйге тапсырма Ұлт зиялылары туралы қосымша ақпраттар жинастырып келу



Тарихи тұлғалардың суреттері


https://www.youtube.com/watch?v=jyD0odmE80k

Мәтін

Карта



15 мин

3 мин

2 мин

Кесте

Кесте
,

Білім пирамидасы


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағлау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылардың сабаққа деген белсенділігін арттыру мақсатында «миға шабуыл» әдісін пайдаланамын.




Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағлаймын. Құралдармен жұмыс жасауда қауіпсіздік ережелерінсақтауды талап етемін.

Сабақ бойынша рефлекция

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?











Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3.А Қазақстан тоталитарлық жүйенің нығаюы кезеңінде

Мектеп: «Қарағаш орта мектебі»



Күні :

Мұғалімнің аты-жөні: Суюмбаева Фатима

Сынып: 9

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы


Сталиндік режим не себепті зиялыларға «халық жауы» деген айып тақты?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

8.1.2.1. – казак зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау.


Сабақтың мақсаттары


Барлық оқушылар : қазақ зиялыларының еңбегін бағалай біледі.

Оқушылардың басым бөлігі сталиндік режимнің халыққа тигізген зардаптарын сипаттайды

Кейбір оқушылар : Қазақ зиялыларына қатысты жүргізілген кеңестік саясатты талдайды

Ойлау дағдысы

қолдану,талдау, жинақтау

Бағалау критерийі

Қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлін сипаттайды

Қоғамдағы қызметін талдайды;

Тілдік мақсаттар

Негізгі сөздер мен терминдер:

Режим, сталинизм, репрессия

Құндылықтарға баулу

,, Мәңгілік ел ,, идеясының 7-құндылығы ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы- мемлекетіміздің белсенді , теңестірілген , сындарлы және жауапты ішкі саясатының басты мәні негізінде құқықтық тәрбие беру.

Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті

Алдыңғы білім

Ұлт зиялылары туралы біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

1.Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу.Психологиялық ахуалды қалыптастыру

1. «Ыстық алақан» әдісі арқылы жүзеге асады Оқушылар бір-бірімен ыстық лебізімен бөліседі.

2. «Мозайка» әдісі арқылы (3 топқа)

топтасады..

І топ «Алаш»

ІІ топ. « Қайраткерлер»

ІІІ топ. «Зиялылар»
Үй тапсырмасын тексеру:

«Миға шабуыл» « иә, жоқ» әдісі арқылы сұралады

1.Әміршіл-әкімшіл жүйе дегеніміз не?

2.Қазақстанда қандай лагерьлер пайда болды?

3.Ф.Голощекин кім?
ҚБ: мадақтау,қошеметтеу

Қима қағаздар


Сабақтың ортасы

20 мин

Сабақтың соңы

15 мин


Тапсырма -1

Мәтінмен жұмыс .Қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі тақырыбына байланысты

3 топқа сұрақтар жазылған дайын мәтін алдарына тасталады.

1-топ жылдармен жұмыс

2-топ қазақ зиялыларының еңбегі

3-топ қоғамдағы қызметі

Дескриптор

1.Қазақ зиялыларының репрессияға ұшыраған жылдарын анықтайды

2.Ұлт зиялыларының еңбектерін сипаттайды

3.Зиялылардың атқарған қызметін талдайды
Қ.Б. Дескриптор арқылы бағалау
Тапсырма-2 :Ж.Ж. «Білемін,Білдім,Білгім келеді»

Оқушылар білетіндерін кестеге салады


Білемін

Білдім

Білгім келеді










 


Дескриптор

1.Қазақ зиялыларынын қоғамдағы орнын сипаттайды

2.Қазақ жеріндегі жазалау лагерлерін картадан көрсетеді
Қ.Б Жұптасқан оқушылар бір-бірін бағалайды

Тапсырма-3: Жеке жұмыс.

«Сандар сөйлейді» әдісі .

Көрсетілген сандардан тарихи оқиғаға байланысты жылдар құрастыру.

1950 – 13 =

1937+ 82=

- Критерий арқылы бағаланады.
Оқушылардың алған білімдерін қортындылап «Попс» әдісі бойынша

П- менің ойымша....

О- Өйткені.....

П- мысалы......

С- кортындылай келе........

Дескриптор:

- оқушылар ойын жинақтайды

- пікірлерін білдіреді




Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Мектеп: Шиен орта мектебі

8.1.А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан

Мерзімі:14.06.2019 Мұғалім: Хамыткожаева Л.Ж

Сынып: 9

Қатысқан оқушылардың саны:

Қатыспаған оқушылардың саны:


Сабақтың тақырыбы

1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс неліктен бүкілxалықтық cипат алды?

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаты

8.3.1.3- 1916 жылғы ұлт- азаттық көтерілістің тарихи маңызын анықтау және тұлғалардың рөліне баға беру;

Сабақ мақсаттары

(SMART- мақсаты негізінде құрылады)

Оқушылардың барлығы: 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің туындау себеп- салдарын анықтап, маңызын сипаттайды.

Оқушылардың басым бөлігі: 1916жылғы ұлт-азаттық көтеріліске қатысқан тұлғалардың рөлін бағалайды.

Оқушылардың кейбіреуі: 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің тарихи маңызына баға береді.

Бағалау критерийлері

-1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің туындау себеп- салдарын анықтайды, маңызын сипаттайды.

-1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің тарихи маңызын анықтап, көтеріліске қатысқан ұйымдастырушылардың рөлін бағалайды

-1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің тарихи маңызына баға береді.

Ойлау дағдылары

Қолдану, талдау, жинақтау, бағалау

Тілдік мақсаттар


Терминология: интелегенция, идея, манифест, митинг, мемлекеттік дума, депутат, сардар, жасақшы, қазынашы және т,б

Тірек сөздер: ХХ ғасырдың басындағы қоғамдық-саяси процестер, Қазақ халқының жағдайы, Ұлт-азаттық көтеріліс, көтеріліс басшылары.... және т.б.

Құндылықтарды дарыту



«Мәңгілік ел» ұлттық идеясының құндылықтарының «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім» құндылығын бірлескен жұмыста оқушылардың бір біріне деген құрмет ынтымақтастық, сыйластығын арттыру.

Пәнаралық байланыс

Дүниежүзі тарихы

Алдыңғы білім


8 сснып. Қазақ зиялыларының Ресей империясының Мемлекеттік думасындағы қызметі мен ХХ ғасырдың басындағы қоғамдық-саяси процестер

Сабақтың барысы

Жоспарланған сабақтың кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер


Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут

1минут


3минут

1минут

1минут
1минут

Ұйымдастыру. Жағымды психологиялық ахуал туғызу. «Парасаттылар ұраны»

Хормен тақпақ айту.

Білім беруші:Әрбір оқушы?

Білім алушылар: дос, бауыр,сырлас !

Білім беруші:Әрбір сабақ?

Білім алушылар:қызық, құнды, ерекше!

Білім беруші:Әрбір іс?

Білім алушылар:тыңғылықты, сапалы, ретті!

Білім беруші:Әрбір сөз?

Білім алушылар:шынайы, жылы, қолдайды!

Жарайсыңдар үнемі осындай болайық!

(Ұ)Жаңа сабақтың тақырыбын талқылау. Орындау барысы. Топтық талқылау. «Миға шабуыл» әдісі

Бүгінгі сабағымыз «1916 жылғы ұлт- азаттық көтеріліс»туралы болмақ.Тақтаға назар аударыңдар. Интерактивті тақтада көтеріліс, «бұратананы тылдағы жұмысқа алу», «әр түрлі тап өкілдерінің наразылығы» , «Амангелді Иманов» сияқты суреттер көрсетіледі.

-Суретте не көріп тұрмыз?

-Барлық суретте ортақ не бар?

-«1916 жылғы ұлт- азаттық көтеріліс неліктен бүкілхалықтық сипат алды?» сұрағына жауап беріңіздер.

Сыныппен талқылау. Оқушылар сұраққа қандай жауаптар бергендігін талқылайды.

Сұрақ. Бұл тақырып бойынша не білгілеріңіз келеді?

Сыныппен талқылау. Оқушылар екінші сұраққа қалай жауап бергенін талқылайды.

Рефлексия. Бүгін сендер нені үйренесіңдер? Сабақтың мақсаты қандай болмақ?

Бірлесе отырып сабақ мақсатын құрады.

Тақта, бор, интербелсенді тақта, компьютер, бейне материалдар, суреттер, көтеріліс көріністері көрсетілген слайд және т.б.

Сабақтың ортасы

23 минут
15минут

8минут


Тапсырма №1 (Т). Проблемалық сұрақ

1916 жылғы ұлт- азаттық көтерілістің бүкілхалықтық сипат алуының ең кемінде 5 себебін анықтаңдар.

Дескриптор.

1. Көтеріліске наразы болған әлеуметтік топтарды атайды

2. Көтерілістің жалпыұлттық идеяға айналуының ең кемінде 5себебін жазады

Орындау барысы. Топтық жұмыс.

ҚБ. Бақылау, сұрақтар қою

Тапсырманың орындалғанын бағалау. «Диірмен» тәсілі. Топтар өз жұмыстарын басқа топтарға жылжытады, қызыл маркермен бірін-бірі толықтырады, бір-біріне кері байланыс береді.

Рефлексия.

- Не білдік?

- Көтерілістің жалпыұлттық идеяға айналуының себебі қандай?

- Қандай әлеуметтік топ өкілдері бірікті бұл көтеріліске?

Тапсырма №2 (Ж). Семаникалық карта.

1916 жылғы ұлт- азаттық көтерілістің тарихи маңызын анықтаңдар

Көтерілістің ошақтары







Көтеріліс басшылары







Көтерілістің салдары







Көтерілістің нәтижесі







Көтерілістің тарихи маңызы







Дескриптор.

1. Көтерілістің 2 ошағын атайды

2. Көтерілістің ең кемінде 2 басшыларын жазады

3. Көтерілістің салдарына ең кемінде 1 мысал келтіреді

4. Көтерілістің нәтижесін ең кемінде 1 мысалмен жүйелейді

5. Көтерілістің тарихи маңызын ең кемінде 1 сөйлеммен қорытады

Орындау барысы. Жұптық жұмыс.

ҚБ. Бақылау, сұрақтар қою, көмектесу.

Тапсырманың орындалғанын бағалау. Жұптар бір-бірін дескриптор бойынша бағалайды, кері байланыс береді.

Рефлексия.

- 1916 жылғы ұлт- азаттық көтерілістің тарихи маңызы қандай?

Сыныппен талқылау.

Оқулық

Сабақтың соңы-10минут
5минут

3минут

2минут

Тапсырма №3 (Т). «Төрт қадам» әдісі

Суреттегі тұлғалардың бірін таңдап,қоғамдағы роліне баға беріңдер.

Дескриптор.

  1. 1 тұлғаны таңдап хат жазады

  2. 1 тұлғаға эссе жазады

  3. 1 тұлғаға буриме құрастырады

  4. 1 тұлғаға ПОПС жазады

Орындау барысы. Жеке жұмыс.

Тапсырманы аяқтаған соң пирамидаға орналастырады.



ПОПСМЕ



БУРИМЕ



ЭССЕ





ХАТ


ҚБ. Бақылау, сұрақтар қою, көмектесу.

Рефлексия. Оқушылар мына сұрақтарды талқылайды:

- Қай тұлғаны таңдадың?

- Не себепті?

Сабақты сыныппен қорытындылау. «Бір сөйлем» әдісі. Оқушылар шеңбер құрып отырады. Бүгінгі сабақта оқып, үйренгенімен бір сөйлеммен өз ойларын айтып шығады.

- Біз бүгін не білдік?

-Қандай мақсатқа қол жеткіздік?

Үй тапсырмасы. Оқулықты пайдаланып кестені толтырыңдар.

1916 жылғы көтеріліс барысында құрылған ұлттық билік құрылымы

Лауазымды тұлға

міндеті

Елбегі




Жасақшы




Қазынашы




Сардарбек




Сарбаздар




Талқылау

Тапсырма түсініңікті ме?

Не істеу керекпіз?

Не жасаймыз?

Оны қалай орындаймыз?




Саралау

Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақ мақсаттары оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, нақты, қолжетімді етіп құрстырылды. Сабақ бойы оқушыларды «Сыныпты бақылау» журналы бойынша үнемі бақыланды. Ол бойынша әр оқушының іс-әрекеті сараланды. Оқушыларға дер кезінде қолдау жасап, бағыт-бағдар беріп отырдым. Үлгерімі жақсы оқушылар топтық жұмыс барысында басқа оқушыларға көмек беріп, олардыың оқуына оқуына ықпал етті. Үлгерімі төмен оқушыларға сабақ барысында өзімде қолдау көрсеттім. Жеке жұмыста оқушылар «Бағдаршамның» тірек-сигналдары арқылы өзара көмек және қолдау жүргізілді.

«4қадам» әдісімен оқушылардың жас ерекшелігі ескеріліп, мүмкіндіктеріне байланысты шығармашылық қабілеттері сараланды.


Бағалауды сабақ барысында оқушыларға қолдау көрсету, кері байланыс беру үнемі жүргіздім. Қалыптастырушы бағалау дер кезінде жасалды. Оқушылар жұмыстарын дескриптор арқылы бір біріне кері байланыс беру арқылы бағалады. Өзара бағалау, бірін-бірі бағалау, мадақтау сияқты бағалаудың түрлерін қолдандым.

Денсаулық сақтау технологияларына байланысты оқушылар арасында АКТ - ны пайдалануда уақытқа шектеу қойылады.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің АКТ ны сақтықпен қолдану тармақтары скеріледі


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.