Файл: Мектеп Матай орта мектебі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.05.2024

Просмотров: 25

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


8.3А Қазақстан тоталитарлық
жүйенің нығаюы кезеңінде 



Мектеп: Рахат орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің есімі: Молдасанова А.А


Сынып: 9

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:


Сталиндік режим не себепті зиялыларға «халық жауы» деген айып тақты.

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

8.3.1.7 XX ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл- әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау;


Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:

XX ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл- әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын сипаттайды;

Оқушылардың басым бөлігі:

XX ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл- әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдайды;

Кейбір оқушылар:

Сталиндік режим не себепті зиялыларға «халық жауы» атанғанын саралайды;

Бағалау критерийі

XX ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл- әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын анықтайды;

Сталиндік режим не себепті зиялыларға «халық жауы» деген айып таққанын зерттейді;

Ойлау дағдылары

Қолдану. Талдау. Жинақтау

Тілдік мақсат

Негізгі сөздер мен тіркестер:

әміршіл- әкімшіл жүйе, КарЛаг, Степлаг, Алжир, Қазақ КСР

Құндылықтарға баулу

Мәңгілік Елдің бірінші құндылығы. Қазақстанның тәуелсіздігі және Астанасы.Қуғын – сүргінге ұшыраған, «халық жауы» деп жазықсыз айып тағылған Алаш қайраткерлеріне құрметпен қарау, Отанын қорғау, ұлтжандылыққа тәрбиелеу.

Пән аралық байланыс

Әдебиет, дүние жүзі тарихы, география

Алдыңғы білім

Ұжымдастыру саясатының дәстүрлі қазақ қоғамына тигізген әсері.

Жоспар

Жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығулар .

Ресурстар

Басталуы


7 мин

Ұйымдастыру. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. «Ыстық алақан» әдісі арқылы бір біріне жақсы тілектер айту. Қағаз қиындыларында жасырын атау жазылып тұрады.Қағаз қиындыларын таңдау арқылы топтасады.

Топтың аттары:

Ә.Бөкейханов. М.Дулатов.А. Байтұрсынов






Алаш зиялыларының суреттерін көрсете отырып, сабақ тақырыбына шығу.

Болжау әдісі.

  • Бұл суреттер сендерге қандай ой салды?

  • Қазақ зиялыларының кеңестік басқарудан қандай зиян шекті?

  • Бүгінгі сабақ тақырыбы қандай болмақ?


Оқушылар мен біріге отырып сабақ тақырыбы мен мақсаты анықталады.
Жұмыстың түрі: жеке жұмыс


Қағаз қиындылары
https://ziatker.kz/.../asyq



Ортасы

15 мин

8 мин.


2- тапсырма «Контент талдау» әдісі
Мәтінмен жұмыс. Әр топқа үлестірмелі материал таратылады.“Контент талдау” әдісі арқылы топпен жұмыс жасайды. Әр топ өз ойын плакатқа түсіріп, жұмысын қорғайды.

I- топ  ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әкімшіл-әміршіл жүйенің зардаптарын анықтайды

ІІ- топ Сталиндік режимнің себебі мен сипатына тарихи талдау жасайды

III- топ Сталиндік жазалау шараларының нәтижесін көрсетеді
Әр топ қорғап біткеннен кейін, келесі топ дескриптор арқылы кері байланыс жасап, бағалайды.
Дескриптор:

  • Сталинизм режимнің себебін анықтап сипаттайды

  • Сталиндік әкімшіл-әміршіл жүйенің зардаптарын талдай отырып, баға береді

  • Сталиндік жазалау шараларының нәтижесесін қорытынды жасайды

Критерий:

XX ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл- әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын анықтайды;

Жұмыстың түрі: Топпен жұмыс

ҚБ Топтар бірін бірі бағалайды.

Р|с

Критерийлер

« + »

« - »

1

Сталинизм саясатын түсінеді







2

Сталинизм саястына баға бере алады







3

Қорытынды жасай алады







Бейнебаян көру арқылы оқушылар Сталиндік жазалау құрбандары туралы жұмыс дәптерлеріне түртіп алу әдісі арқылы жазады.

Дескриптор:

  • Сталиндік режимдегі халық жауы аталған тұлғаларды анықтайды;

  • Халық жауы аталған тұлғаларға қандай айып тағылғанын айтады.

ҚБ смайлик тарату арқылы ауызша кері байланыс беру.


http\\www.golos-ameriki\a\stalin


Соңы

5 мин

3 –тапсырма
Сандар сөйлейді

1928ж………….

1936ж…………..

1937ж……….

1938ж………

25833………..

8544………….

3млн 777мың…..

643…….

Жұмыстың түрі: Жұппен
ҚБ жұптар өзара бірін бірі бағалайды





Рефлексия
5 мин
Үйге тапсырманы беру







Дескриптор




1

Оқиға кезеңі туралы біледі




2

Тарихи оқиғаларды анықтай алады




3

Тарихи оқиғаларға сипаттама береді






«Нысананы көздеу әдісі»

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып өз ойларын білдіреді
Белсене қатыстым Түсініксіз болды








Қызықты болды Жаңа нәрсені білдім

Сталиндік режим не себепті зиялыларға «халық жауы» деген айып тақты. Шағын ой толғау, түйінді үш нақты ой жазу.



стикер




Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау

көрсетпексіз?

жоспарлайсыз? «Контент талдау» әдісі оқушылардың тарихи оқиғаларға анализ жасап, жазалау шараларының зардаптарын анықтап, нәтижесін көрсетеді. Бұл тапсырмада оқушының деңгейін ескере отырып, әр оқушының жұмысқа белсене қатысуын, ізденіс жасауға сонымен қатар нақты тұжырымдауға үйретеді.


Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді қалай

жоспарлайсыз?

Топтық жұмысты қалыптастырушы бағалау арқылы бағалаймын.

Топтар өзара бірін- бірі бағалайды.Оқушыларға берілген жеке жұмытарды жылы лебіз арқылы бағалаймын.Әр тапсырманы бағалау үшін дескрипторлар құрылады.

.


Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау: Техк.қауіпсіз ережелері





Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3 В

Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: білім мен ғылым

Мектеп: Алматы обл Еңбекшіқазақ ауд И.Шорманов атындағы орта мектеп







Күні: 14.06.2019 ж

Мұғалімнің аты- жөні: Момбаева М







Сынып: 9

қатысқандар:

қатыспағандар:







Сабақтың тақырыбы:

«Ахмет Байтұрсынов- ұлт ұстазы»







Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары

8.2.2.2 –

Ахмет Байтұрсыновты қазақ тілі білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалау







Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Ахмет Байтұрсыновтың қазақ

лингвистикасының негізін салушы, қоғам қайреткері ретіндегі

рөлін сипаттайды.

Оқушылардың басым бөлігі: Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми

мұрасын анықтап, дәлелдейді.

Кейбір оқушылар: Ахмет Байтұрсыновтың қоғам қайреткері

ретіндегі роліне баға береді.







Бағалау критерийі

-Ахмет Байтұрсыновтың қазақ лингвистикасының негізін салушы, қоғам қайреткері ретіндегі рөлін сипаттайды.

-Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасын анықтап, дәлелдейді.

-Ахмет Байтұрсыновтың қоғам қайреткері ретіндегі роліне

баға береді.







Тілдік мақсаттар


Оқушылар: Ахмет Байтұрсыновтың қазақ лингвистикасының негізін салушы және қоғам қайраткері ретінде қызметін талдайды.

Негізгі ұғымдар:

Ағарту халкомы, ұлт ұстазы, төте жазу,араб жазуы, Алаш партиясы, Алаш орда

Диалог/ жазылым үшін пайдалы сөздіктер:

Тұңғыш елбасы Н.Ә Назарбаев А.Байтұрсыновты неліктен «Ұлт ұстазы» деп атады?, себебі______________________

Төте жазу____________себебі________________________

Талқылауға арналған сұрақтар:

1.А.Байтұрсыновтың тілтанудағы сіңірген еңбегі

2.А.Байтұрсыновты неліктен қазақ ұлттық идеясының «атасы» деп есептеді?

3.А.Байтұрсыновтың қай еңбектерінде жас ұрпақты рухани-эстетикалық тәрбиелеу көрініс тапты?

Жазылымға арналған тапсырмалар: талдау, кестемен жұмыс,графикалық органайзермен жұмыс.







Құндылықтарға баулу


«Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы, бәсекеге қабілетті тұлғаны тәрбиелеу» мәңгілік ел идеясын басшылыққа ала отырып, топтық жұмыста сенімділікке, жауапкершілікке, қарым-қатынас жасау дағдысын қалыптастыру, өмір бойы білім алуға баулимыз.







Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті







Алдыңғы білім


Ахмет Байтұрсынов жайлы білетін ақпараттарын естеріне түсіреді. Өмірі жайлы, шығармалары жайлы мағлұматтары бар.







Сабақтың барысы







Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


ресурстар







Сабақтың басы
8 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

«Аялы алақан»

Мақсаты: өатысушылардың көңіл- күйін көтеру, жағымды атмосфера қалыптастыру

Топтастыру.

Үш түрлі фигуралар арқылы үш топқа топастырылады. 1 топ- «Ағартушы ғалым», 2 топ- «Қоғам қайраткері», 3 топ- «Жазушы»

Үй тапсырмасын сұрау:

сұрақ- жауап әдісі

1.«Түрік, қырғыз, қазақ hәм хандар шежіресі» еңбегінің авторы?

2.ХХ ғасырдың бас кезінде қазақтар Қазақстандағы қандай оқу орындарында білім алды?

3.«Жаңа әдістік» оқу орындарында қандай пәндер оқытылды?

4.Қазақ философиялық ой- пікірінің көрнекті өкілдерін атаңдар.

дескриптор:

1.«Түрік, қырғыз, қазақ hәм хандар шежіресі» еңбегінің авторын атайды

2.ХХ ғасырдың бас кезінде қазақтар Қазақстандағы оқу орындарындарвның атауын атайды.

3.«Жаңа әдістік» оқу орындарында қандай пәндер оқытылғанын атап береді.

4.Қазақ философиялық ой- пікірінің көрнекті өкілдерін атайды.
ҚБ: Бағалау парағы таратылады. Бал қою арқылы бағаланады.

«Тұлғаны таны» әдісі- ұжымдық жұмыс

Жаңа сабақты болжау.

Оқушылар тақтаға ілінген А.Байтұрсыновтың суретін көрсете отырып,ол туралы жалпы қандай мәлімет білетінін анықтаймыз. Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерииі анықталады.


Фигуралар қиындысы

АКТ,

Үлестірм материал

Суреттер







Сабақтың ортасы

15 минут

10 минут

Жұмыстың формасы: топтық жұмыс.

Әдіс: «оқу, сканерлеу және түртіп алу» әдісі

Тапсырма.

Жаңа сабақпен танысу үшін оқу және сканерлеу әдісі

Оқушылар бұл тапсырманы орындау үшін мәтін беріледі, топтаса отырып мәтінмен танысып берілген тірек сөздерді тауып анықтамаларын ватман қағазына жазады

Оқушыларға берілетін тірек сөздер:

Ағарту халкомы, ,төте жазу,араб жазуы, Алаш партиясы, Алаш орда, каторга, «Қарқаралы петициясы», НКВД үштігі, қазақ әліппесі,, сауатсыздықты жою, «ұлт ұстазы».

Критерий

Дескриптор

-Ахмет Байтұрсыновтың қазақ лингвистикасының

негізін салушы, қоғам қайреткері ретіндегі рөлін сипаттайды.


- Берілген мәтінмен танысып А. Байтұрсыновтың қоғамдағы қызметін айтады.

- Тірек сөздерді мәтіннен тауып анықтамаларын жазады;


ҚБ: Бағалау парағы таратылады. Бал қою арқылы бағаланады.

Жұмыстың формасы: жұптық жұмыс.

«Сүзгіге салу» әдісі.

Тапсырма:

А.Байтұрсыновтың ғылыми мұрасын (шығармаларын)

анықтай отырып шығармаларын топтастырады.


Шығармалары

Қоғамдық саладағы

Әдеби саладағы


Педаогикалық саладағы





























Дескриптор:

-А. Байтұрсыновтың шығармаларын анықтайды;

-Қоғамдық салаға, әдеби салаға, педагогикалық салаға бағытталған шығармаларын ажыратады.
Бағалау критериі

-Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасын анықтап, дәлелдейді.



ҚБ: Бағалау парағы таратылады. Бал қою арқылы бағаланады.

Үлестірме материалдар

Оқулық үлестірме қағаздар

Үлестірме материал








Сабақтың соңы

7 минут

«Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі арқылы сабақты қортындылау

Оқушылар сыныпта шеңберге тұрып А. Байтұрсынов туралы бүгінгі алған мәліметтерін бір ауыз сөйлеммен ортаға салады.

Дескриптор:

-А. Байтұрсынов туралы бір құнды мәлімет айтады

Үйге тапсырмасы:

«Ахмет Байтұрсыновтың еңбектерінің ұлттық ерекшеліктері» тақырыбында ээе жазу

Критерии:

1.Кем дегенде 50-70 сөзден құралады.

2.«Ахмет Байтұрсыновтың еңбектерінің ұлттық ерекшеліктері» тақырыбында ээе жазу

Кері байланыс

«Табыс баспалдағы»









«Оқу және сканерлеу, түртіп алу» әдісінде оқушылардың зейіні, зеректігі, жылдамдығы сараласақ;

«Сүзгіге салу» әдісі А. Байтұрсыновтың Қазақстан біліміне қосқан үлесін анықтадым;

«Бір ауыз сөйлем» әдісі арқылы оқушылардың ынтымақтастығы, ой жылдамдығы мен қатар сабақ мақсатына жету деңгейі сараланады

Мен оқушылардың материалды игеру деңгейін сабақ барысында қалыптастырушы бағалау арқылы, дескриптор арқылы, әр түрлі мадақтама сөздер арқылы бағалаймын.

Оқушылардың партада дұрыс отыруын қабағалаймын.







Сабақ бойынша рефлекция
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?






















Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі Мектеп:А.Бубенцов атындағы орта мектеп КММ

8.3.В Кеңестік Қазақстаннның Мұғалімнің аты-жөні: Муртазаева Г.Б.

мәдениеті: білім және ғылым Қатысқандар: Қатыспағандар:

Күні: 14.06.2019ж

Сынып: 9

Сабқтың тақырыбы

ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым
Зерттеу сұрағы: Білім мен ғылым саласының қандай жетістіктері мен кемшіліктері болды?

Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу мақсатына сілтеме)

8.2.3.3 - ХХ ғасырдың бірінші жартысындығы білім мен ғылым саласындығы өзгерістерді талдау;
8.2.3.2 – кеңес дәуіріндегі қазақ тілінің ахуалын анықтау;

Сабақтың мақсаты

Барлығы: ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы білім мен ғылымның дамуы туралы анықтайды

Басым бөлігі: Қазақ қоғамындағы білім мен ғылымның жетістіктері мен кемшіліктеріне талдау жасайды

Кейбірі: ХІХ ғасырдың ІІ жартысы мен ХХ ғасырдың І жартысындағы білім мен ғылым саласындағы жетістіктері мен кемшіліктерді салыстырады, тұжырымдайды

Бағалау критерииі



1. ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы білім беру мен ғылым жүйесінің қоғам өміріне әкелген өзгерістерін анықтайды

2. Кеңес дәуіріндегі қазақ тілінің ахуалын талдайды

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән арнайы лексика мен терминология;

интервенция

«Рабфак», «Кадет», «ХКК», «ҒЗИ», КСРО ҒА

Диалог\жазылымға арналған сөз тіркестері;

Ересектер арасында сауатсыздықты жою…

Қазақстан зиялылырының қалыптасуы…

Құндылықтарды бағалау

«Мәңгілік ел» жолдауының жеті құндылығы

6 құндылығы: - «тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы»

Пәнаралық байланыс

География – картамен жұмыс

Қазақ әдебиет – қазақ зиялылары мен тіл ахуалы туралы

Алдыңғы білім

Ахмет Байтұрсыновтың өмірі мен қызметі жайында барлық мағлұматты біледі



ҰМЖ тарауы:Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында.

Мектебі: № 89 мектеп-лицейі

Күні: 13.01.2020 ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Оразбекова Т

Сыныбы: 9 A,Ә

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтын тақырыбы

Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысындағы ерлігі мен тағдыры

Оқыту мақсаттары

8.3.2.1-қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысының женісіне қосқан үлесін бағалау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысының женісіне қосқан үлесін анықтайды

Оқушылардың көпшілігі: қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысының женісіне қосқан үлесін талдап ерекшелігін сипаттайды.

Кейбір оқушылар: қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысының женісіне қосқан үлесіне баға береді.

Бағалау критерийлері

- қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысының женісіне қосқан үлесін анықтау

- қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысының женісіне қосқан үлесін талдап ерекшелігін сипаттау.

-қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысының женісіне қосқан үлесін бағалау

Тілдік міндеттер

Барбаросса жоспары

Блицкриг

Рейхкомиссариат

Мобилизация

Әскери құрамалар

Майдан

Дивизия

Пәнаралық байланыс

География,Әдебиет, Дүниежүзі тарихы

Құндылықтарды дарыту

Бағдарламаға кіріктірілген «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының 6 құндылығы: тарихымызды қастерлеу,  ата-бабамызды рухына тағзым ету. Отанды қорғау үшін күрескен батырлардың ерлігіне, батырлығына құрметпен қарау, Отанын қорғау, ұлтжандылыққа тәрбиелеу.

Алдыңғы білім

Соғыс туралы білім алушыларда түсінік бар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекеттер


Дереккөздері

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезені;

Сәлемдесу.Түгендеу.

Оқушыларды топқа бөлу  стикер арқылы.

1-топ :«Жауынгер»

2-топ: «Қолбасшы»

3-топ: «Партизан»

Жағымды ахуал қалыптастыру  «жүректен-жүрекке» ізгі тілектерін білдіру

«Ойландырған он сұрақ» әдісі.

  1. «Сауатсыздықты жою» қоғамы қай жылы ұйымдастырылды?(1924ж)

  2. 1931жылы қазақтар арасында сауаттылық қанша пайызға жетті?(37)

  3. 1932 жылы қазақтар арасында сауаттылық қанша пайызға жетті?(42)

  4. Қай жылы мамыр айында республиканың Халық Комиссарлары Кеңесі «Қазақ АКСР біріңғай еңбек мектептерінің жарғысын» қабылдады?(1926 ж.)

  5. Қай жылы желтоқсан айында Республика еңбекшілерінің арасында 15-тен 50 жасқа дейінгілер үшін жалпы міндетті білім беру енгізілді?1931 ж

  6. Қай жылы қабылданған арнайы декрет негізінде мектеп діннен бөлініп,зайырлы білім беруге көшірілді?(1918ж)

  7. Қай жылы жеті жылдық мектептерге иұғалім дайындайтын екі жылдық мұғалімдер институттары ашылды? (1934ж)

  8. Қазақ педагогикалық институты қай жылы ашылды?(1928ж)

  9. Қай жылы Ұлттық мәдениет институты ашылды?(1934ж.)

  10. Қай жылы КСРО Ғылым академиясының Қазақстандағы филиалын құру жағдайы жасалды?(1932ж.)

ҚБ: Сабақ барысында тапсырмаға дұрыс жауап берген оқушыларды мақтап мадақтайды.

«Ой шақыру » стратегиясы арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін тын деректерді талқылау.

стикер

бағалау парағы
АКТ

слайд

Оқулық

Үлістірмелі материалдар

Сабақтың ортасы


1-тапсырма (жұптық жұмыс) Бейнематериал көру арқы білімалушыларға «Сұрақ жауап» әдісі арқылы

төмендегі сұрақтарға жауап дайындап отырады

-Ұлы Отан соғысы қашан басталды?

-Соғыс жылдары армия қатарына қанша қазақстандықтар шақырылды?

-Екі мәрте Кеңес Одағының Батыры атағын алғандар кімдер ?

-КСРО-ны басып алу үшін Германия қандай жоспар дайындады

Дескриптор:

1.Ұлы Отан соғысының басталу мерзімін біледі.

2.Соғысқа қанша қазақстандық шақырылғанын біледі.

3.Қазақстаннан аттанған жауынгерлердің Кеңес Одағының батыры атанғандарды анықтайды.

4.Германияның КСРО ны басып алу үшін жоспарын анықтайды.

ҚБ:Жұптар жұмыстарын өз ара алмасып бағалайды

2-тапсырма: топтық жұмыс

«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы топтарға мәтіндер беріледі, мәтіндер бойынша білім алушылар бір біріне түсіндіреді:

1-топ: Ұлы Отан соғысының басталуы. Қазақстандық жауынгерлердің  майдандағы ерлігі.

2-топ: Қаһарман партизандар.

3 -топ: Қазақстандық Кеңес Одағының      Батырлары .

Дескриптор:

1.Ұлы Отан соғысының басталуы. Қазақстандық жауынгерлердің  майдандағы ерлігін біледі;

2.Қаһарман партизандардың ерлігін біледі

3. Қазақстандық Кеңес Одағының      Батырларын таниды.

ҚБ: Білім алушылар бір бірін фигуралар арқылы бағалайды:

САРАЛАУ тапсырмасы:

3-тапсырма: «Графикалық органайзер» әдісі арқы Білім алушыларға ортақ тапсырма беріледі , соғысықа қатысқан қазақ батырларының ерліктерін кестеге жазады және сыныппен батырлындын ерліктеріне баға береді. Әр дұрыс жауап 1 балмен бағаланады:

Батырлар

Ерліктері

1.М.Ғабдуллин




2.Т.Тоқтарыв




3.М.Мәметова




4.Ә.Молдағұлова




Критерий:Білім алушылар батырларды таниды және ерліктерін табады

Дискриптор:

Батырлар

Ерліктері

1.М.Ғабдуллин

Ерліктерін жазады (1-Балл)

2.Т.Тоқтарыв

-(1-Балл)

3.М.Мәметова

-(1-Балл)

4.Ә.Молдағұлова

-(1-Балл)

А деңгейі 4 бал жинайды

В деңгейі 3-2 бал жинайды

С деңгейі 1 бал жинайды

ҚБ: Тақтаға дұрыс жауап шығарылады. Оқушылар бірін бірі бағалайды.



https://youtu.be/Ay2F3DKBzkw

Флипчарт

Маркерлер

стикер

АКТ слайд

Сабақтың соны


Ширату жаттығуы. Топпен бірге. Поэзия минуты.

Ленинградтықтардың рухын көтеріп, әнұранға айналған Жамбылдың жыры
«Ленинградтық өренім»

Ленинградтық өренім,

Мақтанышым сен едің.

Нева өзенін сүйкімді,

Бұлағымдай көремін.

Көпіріне қарасам,

Көмкерген су көремін.

Өркеш-өркеш жарасқан

Шоқылардай дер едім.

Сапырылған көк теңіз,

Шомылдырған кемерін!

Шамы күндей жайнаған

Аспанға үйлер бойлаған...

Арқа тұтып алыста

Айбыным деп ойлағам! Шумақтарын сынып ішінде бөліп кезекпен жалғастыра отырып айтады

Үй тапсырмасы:  Өз облысымыздағы, қаламыздағы, ауданымыздағы соғыс ардагерлері жайлы қосымша деректер жинау.




Қосымша ақпарат

Саралау--Мақсатқа жету үшін белсенді әдіс –тәсілдер арқылы жасалған жұмыстар білім алушылардың танымдық деңгейін көтереді. Сабақ соңында қорытындылауға алынған «Бұл кім» әдісінде жетелеуші сұрақтарға жауап бере отырып білім алушының деңгейін анықтайды,білімін тереңдетіп,белсенділігін арттырады.Қандай деңгейде болсада тұжырым жасап қорытындыға келеді.Кестедегі бос ұяшықтарды толтырып түсінеді,мұнда күрделігіне қарай алға ілгерілеп отыратын сұрақтарды орындау арқылы білім алушылар өздерінің мықты және әлсіз тұстарына қарай жауап береді.

А денгейіндегі білім алушылар кестені толтыруда еш қателік жібермей толтырады

В денгейіндегі білім алушылар кестені толтыруда күрделі сұрақта қателік жібереді.

С денгейіндегі білім алушылар алған білімдерін қорытындылауда қателік жібереді

Бағалау –Оқушылардың білімін тексеру үшін қалыптастырушы бағалаудың түрлерін пайдаландым.Топтық смайликтер, фигуралар тарату арқылы , жұлдызшалар арқылы бағалаймын.

Сонымен бірге бағалауда дискрипторлардың атқаратын рөлі ерекше,олар арқылы оқушының білімінің деңгейі нақты көрінеді.


Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс




Тексерілді: Оқу ісінің меңгерушісі: Ж.Асканбаева




Мектеп:

Алматы облысы Ескелді ауданы Жалғызағаш орта мектебі

Сағат саны: 1 сағат

Күні:


Мұғалімнің аты-жөні:

Нурбекова Айнагуль Рахметовна

Сынып: 8


Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қазақ өнерінің жаңа белеске көтерілуі неден байқалды?

Оқу мақсаттары

8.2.2.4 –Әміре Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танытудағы рөліне баға беру.

8.2.2.1-Қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдайды.

Оқушылардың басым бөлігі:

Әміре Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танытудағы рөлін анықтайды.

Кейбір оқушылар:

Қазақ зиялыларының қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға береді.

Бағалау

критерийлері


1. Әміре Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танытудағы рөліне баға бере алады. 2.Қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдайды.

3. Қазақ зиялыларының қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беріп факті келтіріліп ,қортынды жасайды.

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Музыка,спорт,Ә.Қашаубаев,Қ.Мұңайтпасұлы

Құндылықтарды дарыту

Тарихтың , мәдениет пен тілдің орталығы

Пәнаралық байланыстар

Дүниежүзі тарихы,География

Бастапқы білім

20-30жылдардағы қазақ халқының өнерінің дамуы туралы біледі

Сабақ барысы

Сабақтың басы

1.Сәлемдесу

2. Психологиялық тренинг

«Мейірімді есім» жаттығуы оқушылар шеңберге тұрады бір - біріне есімдерінің бірінші әріпінен басталатын мейірімді сөздер айтады.

Топқа бөлу: «мазайка» әдісі арқылы  2 топқа бөлінеді

  1. топ Өнер

  2. топ Спорт

Үй тапсырмасын тексеру :

Тренинг. Пікірлер сызығы. ( оқушылар екі қатарға тұрып, бір-біріне сұрақ қояды)

-20-30 жылдары қазақ халқының өнерінің қалай дамыды деп ойлайсыңдар?

- Қандай тұлғалармен таныссыңдар?

- Бұл тұлғалар Сіздерге несімен таныс? - деген сұрақтар арқылы оқушылардың қызығушылықтарын оятамын

ҚБ “Бас бармақ” Үй тапсырманың орындалуына байланысты оқушылар сұраққа жауап беру арқылы бір бірін бағалайды
«Суреттер сөйлейді» әдісі

Қазақ зиялыларының суреттері слайд арқылы тұрады.



Қазақ зиялыларына анықтама беру арқылы тақырыпты ашады.

Ресурстар

Бейнефильм( https://www.youtube.com/watch?v=gLgpufD8pDE), бейнежазба жұмыс (https://ru.wikipedia.org/wiki), интерактивті тақта,оқулық,

Сабақтың ортасы



Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

1 тапсырма “Ой қозғау”, әдісі арқылы жүзеге асырылады постер қорғайды

Әміре Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлы жайлы бейнежазба көрсетіледі.

  1. Әміре Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танытудағы рөліне баға беру

  2. Қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау

Критерий: Әміре Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танытудағы рөліне баға береді.
Дескриптор:

  • Қазақ халқын әлемге танытқан сәттері.

  • Парижде паш еткен сәттері.

Қ.Б. Жұлдызша арқылы бағалау.

2 тапсырма мәтінмен жұмыс( оқулықтан сұрақтарға жауап береді- 188бетті- 1топқа; 189 бетті -2 топқа сұрақтарға жауап береді )

« Сұрақ ілмегі» әдісі:

Жұппен жұмыс

1-топ Қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдайды (сұрақтарға жауап береді).

2-топ Тарихи оқиғаларын ашып көрсетеді (сұрақтарға жауап береді).

Қ.Б «Ауызша мадақтау»

Жақсы , өте жақсы, керемет


https://www.youtube.com/watch?v=gLgpufD8pDE


мәтін

http://www.koshpendi.kz/index.php/koloner/kazaktyn-ulttyk-kiimderi (бейне материал)


Сабақтың соңы


3 тапсырма «Сәйкестендіру» жеке жұмыс: Әміре Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танытудағы рөлін сәйкестендір.

( төмендегі кестені толтыр)

Уақыты

Ә.Қашаубаев

Қ.Мұңайтпасұлы

Уақыты







Қамтыған аймағы







Қазақстандағы жеңістері







Басты оқиға (әлемге танылған сәті)






Нәтижесі







Менің пікірім







Критерий:

Қазақ зиялыларының қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға береді.

Дескриптор:

  1. Ә.Қашаубаев пен Қ.Мұңайтпасұлы хронологиясын дұрыс айқындай алады.

  2. Танымал болған аумағын дұрыс айқындай алады.

  3. Нәтижесін ажырата алады, өзіндік баға бере алады.


Үй тапсырмасы: « Қазақ өнерінің жаңа белеске көтерілуі неден байқалды?» тақырыбына эссе жазу (50сөз)

Рефлексия. «Өз жетістігіңді бағала»

-Сабақ өте қызықты өтті.Маған бәрі ұнады.

-Маған сабақ ұнады. Бірақ мәлімет аздау болды.

-Тапсырма түсінікті болмады, маған сабақ қызықты болған жоқ.

Саралау « Ойлан- жұптас- бөліс» “Ой қозғау”, әдістерінде қолданамын

Қолданудағы мақсатым, оқушылардың ой өрісін дамыту. Жеке тапсырма жасаған кезде оқушының тақырыпты қаншалықты түсінгенің және денгейін анықтау. Оқушылардың денгейіне қарай қолдау көрсетіп отырамын.

Мақсатқа оралу: тапсырманы орындауда оқушылардың Қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдайды нақты Ә.Қашаубаев пен Қ.Мұңайтпасұлы қазақ халқын дүниежүзілік деңгейде танымалдылығы жайлы мысал келтіре алады, дәлелдейді.






Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: № 1 Азат орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Нурсатова Эльвира Талгатовна

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Қаныш Сатпаевтың феномені неде

Оқу мақсаттары

8.2.3.4-Қаныш Сатпаевтың Қазақстан ғылымын дамытудағы рөліне баға беру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Қ.И. Сатпаевтың өмірі мен шығармашылығын сипаттайды

Оқушылардың басым бөлігі: Қ.И. Сатпаевтың атқарған қызметіне талдау жасайды

Кейбір оқушылар: Ғылым мен мәдениет саласына қосқан үлесіне баға береді

Бағалау критерийі

  • Қ. Сатпаевтың өмірбаяны мен еңбегін біледі

  • Қаныш Сатпаевтың Қазақстан ғылымын дамытудағы рөлін түсінеді

  • Ғылым мен мәдениет саласына қосқан үлесін зерттейді

Тілдік мақсаттар


Геология, институт, ғылым, академия, трес, комбинат, металл атаулары

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығын және еліміздің тарихында бірнеше мыңжылдығы бар, ата-бабаларымыздың ұлы істерімен таныстырып ынтымақтастыққа, патриотизмге баулу

Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті. география

Алдыңғы білім


Қ. Сатпаевтың өмірі мен еңбектері туралы біледі

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


- Сәлемдесу

- Сыныпта психологиялық ахуал туғызу «Түрлі түсті алақан»

Үй тапсырмасын тексеру:

Сәйкестендіру тесті (ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым)

Сауатсыздық жойылсын қоғамы ұйымдастырылды

1924 жылы

Алматы Қазақ кен металлургия инситуты ашылды

1934 ж

Республикада алғашқы дыбысты «Амангелді» фильмі қай жылы түсірілді

1938 ж.

Қазақстан халықтарының арасында жалпыға бірдей оқу міндетті болған жыл

1930-1931 жж

Алматы ауыл шаруашылық инситуты қай жылы ашылды

1930 ж



Дискрептор:

Білім беру жүйесін хронология бойынша сәйкестендіреді

Рефлексия: Оқушылар жұмысты аяқталғаннан кейін жанындағы оқушымен ауысып бір-бірінің жұмыстарын тексереді және 3-5 балл алған оқушыларға мұғалім тарапынан ауызша кері байланыс беріп мұғалім жеке журналына түртіп отырады.

«Дара тұлға» бейнебаян арқылы миға шабуыл жасау. Бұл бейнебаянда бүгінгі сабағымыздағы тапсырмада кездесетінін маңыздылығын айтып кетеді.

Критерий:

  • Қ. Сатпаевтың өмірбаянын, еңбектерін мұқият тыңдап ортаға салып талқылап жұмыс дәптерлеріне түртіп алады

Оқушылар қандай тақырып және мақсатты оқушылар анықтайды. Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаты айтылады.

8 минут

Түрлі-түсті алақан

Үлестірме материал

https://bit.ly/2xTjlod

Бейнебаян

Сабақтың ортасы


«Негізгі – қосалқы» әдісі бойынша Қ. Сатпаевтың атқарған қызметі мен еңбек жолы туралы мәтін беріледі. Берілген мәтіннен және бейнебаяннан алған мәліметті жұптаса талқылайды

Критерий:

Мәтінмен танысып, жұппен талқылап жұмыс дәптерге жазады

Дискрептор

-Мәтіннен тұлғаны анықтап тұлғалық қасиетін сипатайды;

-Атқарған қызметін хронология бойынша айтады;

-Қандай еңбектері бар екенін және еңбектерімен таныс оқушылар қысқаша тоқталып кетеді.

Рефлексия: Жұптар бір-бірін тыңдар, жұпқа жұлдызша беру арқылы дискрепторға сәйкес бағалайды.

12 мин

«Қажет, қиын, қызық» тәсілі арқылы Ғылым жолына қосқан үлесіне топтаса мәтінмен жұмыс беріледі



Критерий:

Қаныш Сатпаевтың Қазақстан ғылымын дамытудағы рөлін анықтап, ватманға түсіреді

Дискрептор:

-Қазақстан ғылымы мен зерттеуге қосқан 5 қажет деп табылған ақпаратты атайды;

-Қазақстан ғылым жолына қосқан үлесіне 3 қызық жаңалықты түсіндіреді;

-Ғылым мен зерттеу жұмыстарында қандай қиындық болғанын анықтайды.

Рефлексия: әр топ бір оқушы келесі топқа қандай құнды мәлімет (дискерептор арқылы) айтылғанын бір ауыз сөзбен айтып кері байланыс беріледі.

13 мин.

Қазақстан тарихы 3 том

Үлестірме материал

Қазақстан тарихы 3 том

Үлестірме материал

Сабақтың соңы


«Жарғы келді, кетті» әр топтың оқушылары 3 сұрақтан топтаса дайындайды. Сұрақ аяқталғаннан кейін қағаз шиыршықталынып ортасынан лентамен байланады

Бұл жерде оқушылардың жылдамдығы, командамен жұмысы, сабақта меңгерген материалдары қандай деңгейде екені сараланады.

Үйге тапсырма: Қаныш Сатпаевтың Қазақстан ғылымына қосқан үлесіне әр оқушы тест сұрақтарын дайындау.