Файл: Мектеп Матай орта мектебі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.05.2024

Просмотров: 23

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


?

?

?



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы 8.4 В Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында

Күні: 14.06.19

Сынып: 9

Мектеп: Қарабұлақ орта мектебі
Мұғалімнің аты-жөні: Онерхан Амангул
Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

«Бәрі майдан үшін, бәрі Жеңіс үшін» ұраны қалай жүзеге асты

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сәйкес)

8.4.2.2 Қазақстан экономикасының соғыс жағдайларына бейімделгендігін дәлелдеу;

8.1.2.2 соғыс жылдарындағы халықтың әлеуметтік жағдайын анықтау;

Сабақ мақсаты

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Қазақстанның Ұлы Отан соғысы жылдарындағы әлеуметтік жағдайын анықтай отырып, соғыс жағдайларына бейімделгенін дәлелдейді;

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Қазақстанның экономикасының соғысқа бейімделуінің себеп- салдарын талдайды;

Оқушылардың кейбірі мынаны орындай алады: Ұлы Отан соғысы жылдарында Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық жағдайыа баға береді;

Бағалау критерийі

Қазақстан экономикасының соғыс жағдайларына бейімделгендігін анықтап дәлелдейді;

Соғыс жылдарындағы халықтың әлеуметтік жағдайын сипаттайды;

Ұлы Отан соғысы жыдарындағы қазақ халқының әлеуметтік-экономикалық жағдайын талдау арқылы баға береді;

Ойлау дағдылары

қолдану, талдау, жинақтау,бағалау

Тілдік мақсаттар


Арсенал, ресурс, эвакуация, рекорд, материалдық - техникалық база

Құндылықтарға баулу


Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке, құрмет көрсетуге , ынтымақтастық пен ашықтыққа , өмір бойы білім алуға баулу.


Пәнаралық байланыс

Дүниежүзі тарихы, әдебиет, география- өнеркәсіп орындарының аймақтарға көшірілуі .

Алдыңғы білім


Ұлы Отан соғысы туралы біледі

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы

7 минут


1.Ұйымдастыру.

1.Оқушылармен сәлемдесу,сабаққа қатысуын тексеру

2.Психологиялық ахуалды қалыптастыру

  • (Шаттық шеңберге тұрып бастаушы келесі адам құлағына бір сөз сыбырлайды соңында бастаушыға қайта келгенде сол сөз жету керек, кейін сөзді ауыстырып жіберген адам анықталады..

3. Үй тапсырмасын тексеру. «Кілт сөздер» әдісі Интеравтивті тақтаға бірнеше кілт сөздер көрсетіледі. Оқушылар сол кілт сөздерді қолдана отырып, қысқаша шолу жасайды.
Қ.Б: Мұғалімнің ауызша бағалауы. Мақтау, мадақтау арқылы. Жарайсың, жақсы, өте жақсы , әлі де кішкене толықтыру керек. т.б
4.«Ой қозғау» әдісі. Сұрақ: «Бәрі майдан үшін, бәрі Жеңіс үшін!» ұранын сендер қалай түсінесіңдер?
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру




Таныстырылым

Сабақтың ортасы

12минут

Сабақтың соңы

18 минут

Мәтінмен жұмыс. «Түртіп алу» әдісі

Жұптық жұмыс

1-тапсырма. Мәтінен Қазақстанның соғыс жылдарында соғысқа бейімдегенін дәлелдейтін фактілерді тауып жазу;
Дескриптор:

  • Соғыс жылдарында Қазақстанға көшіріген өнеркәсіп орындарын анықтайды;

  • Тыл жұмысындағы қаһармандарды атайды;

  • Соғыс жылдарында көшірілген, ашылған жоғарғы және орта оқу орындарын анықтайды;


Қ.Б: «Жұлдызшалар» әдісі Жұптар бірін-бірі бағалайды (дескрипторды негізге ала отырып, жұлдызшалар ұсынады)

Бейнекөрсетілім «Балалар философиясы» әдісі (оқушылар ортаға шығып шеңберге отырады)

2- тапсырма. Мәтін мен бейнематериалды негізге ала отырып, әр оқушы бірнеше сұрақ дайындау;

Дескриптор:

  • Бейнекөрсетілім мен мәтінді салыстыра отырып ой елегінен өткізіп сұрақтар дайындайды;

  • Қарапайым сұрақтардан проблемалық сұрақтар туындатады;

Қ.Б: Шапалақ арқылы

Оқулық 244-245 бет

https://www.youtube.

com/watch?v=Ay2F3DKBzkw
Үлестірме (оқулық 244-247 беттер)

3 минут

Кері байланыс «+,-, қызықты » әдісі

Бүгінгі сабақта мен үшін құнды болғаны...

Бүгінгі сабақта мен үшін қиын болғаны...

Бүгінгі сабақта мен үшін қызықты болғаны...
Үй тапсырмасы: «Ұлы Отан соғысы менің отбасыма қатысты» эссе құрастыру (13-15 сөйлемнен кем емес, мазмұны түсінікті болу, нақты дәлелдермен келтіру)



Стикер


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?


Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Оқушылар Ұы Отан соғысы қарсаңындағы халықтың әлеуметтік –экономикалық жағдайы туралы сипаттап дәлелдейді .

Кейбір деңгейі жоғары оқушыларым қарапайым сұрақтардан проблемалық сұрақтар туындата отырып, қорытындылап баға береді.


«Жұлдызшалар »,«Шапалақ » әдістері мен мұғалімнің кері байланысы арқылы қалыптастырушы бағалау жүреді. «+,-, қызықты» әдісі арқылы кері байланыс аламын, келесі сабақта неге көңіл бөлу керектігін білемін.


Оқушылар партаға отырғанда дұрыс,түзу,

денесін тік ұстауын қадағалаймын

АКТ пайдалану кезінде

қауіпсіздік техникасын сақтау





Ұзақ мерзімді жоспарлаудың бөлімі:

8.4 В Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында


Мектеп: 89 мектеп-лицейі

Күні: 21\22.01.20 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Оразбекова Т

Сынып: 9 А,Ә

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Соғыс жылдарындағы мәдени жетістіктер.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.2.2.5 – соғыс жылдарындағы өнер мен әдебиеттің халық рухын көтерудегі маңызын бағалау.


Сабақ мақсаты:


Оқушылардың барлығы : соғыс жылдарындағы өнер мен әдебиеттің маңыздылығы туралы сипаттайды.
Оқушылардың көпшілігі: соғыс жылдарындағы өнер мен әдебиеттің маңыздылығын сипаттай отырып аргументтер келтіру арқылы дәлелдейді.

Оқушылардың кейбіреуі: соғыс жылдарындағы өнер мен әдебиеттің маңыздылығын айқындай отырып, халық рухын көтерудегі тарихи маңызына баға береді.


Бағалау критерийі

-соғыс жылдарындағы әдебиет мен өнердің халық рухын көтерудегі маңызын сипаттайды.

- соғыс жылдарындағы әдебиет мен өнердің маңыздылығын сипаттай отырып аргументтер келтіреді.

- соғыс жылдарындағы әдебиет мен өнердің тарихи маңызына баға береді.

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Қолдану, талдау, жинақтау, бағалау.


Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты терминология: Ұлы Отан соғысы, патриотизм, киноматография,

Құндылықтарға баулу



- Отансүйгіштік;

- сын тұрғысынан ойлау және шығармашылық;

- өз елінің мақтаныштарын ұмытпау

- ұлттық сана-сезімін ояту

«Мәңгілік Ел» идеясы Тарихтың мәдениет пен тілдің біртұтастығы.

Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті. Сайн Мұратбеков «Жабайы алма», Жамбыл Жабаев Ленинграттық өрендерім, М.Әуезов Абай жолы

Бастапқы білім

XX ғ. басындағы Қазақстанның мәдениеті.

Сабақтың барысы

Жоспарланған кезеңдер

Сабаққа жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар


Басталуы

5 мин

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, назарын сабаққа аудару.

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

Шаттық шеңберін құру арқылы «Заряд алу» әдісімен оқушылардың көңілін сабаққа аудару.

Топтастыру: «Капитан әдісі арқылы» 4 топқа бөлінеді.

Сабақ мақсатын жетелеуші сұрақтар қою арқылы анықтау. «Миға шабуыл» әдісі.

1. Мәдениет дегеніміз не?

2. XX ғасырдың басындағы мәдениетте қандай жетістіктер бар?

3.Ұлы Отан соғысы жылдарындағы мәдениет туралы не айта аласындар?




Сабақтың басы

Өткенге шолу

8 мин

Сабақтың ортасы

10 мин

3мин


7 мин

5 мин

Үй тапсырмасын тексеру

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. «А,В,С» әдісі

А - сұрақ қояды.

В - жауап береді.

С – айтқан жауаптарды бақылайды, толық болмаса толықтырады.

Мысал сұрақтар:

Өткен тақырыптар бойынша сұрақ қою.

1.Ұлы Отан соғысы болған жылдар?

2.Неге Ұлы Отан соғысы деп аталады?

3.Қазақ жерінен аттанған жауынгердің соғыстағы ерліктері?

4.Еңбекшілердің тылдағы ерен ерліктері?

ҚБ мадақтау
1-тапсырма:

Топпен жұмыс: Әр топқа үлестірмелі материал таратылады соларды пайдалана отырып «Постер», «Кластер», «Фишбоун», «Борт журналы» әдістері арқылы әр топ өз тақырыбын қорғайды.

1-топ: Ұлы Отан соғысы жылдарындағы қазақ халқының музыкалық мәдениеті. «Постер»

2-топ: Ұлы Отан соғысы жылдарындағы қазақ театры. «Кластер»

3-топ: Ұлы Отан соғысы жылдарындағы қазақ әдебиеті. «Фишбоун»

4-топ: Ұлы Отан соғысы жылдарындағы қазақ киносы. «Борт журналы»

ҚБ критерийлер бойынша бірін-бірі бағалайды.

Бағалау критерийлері

Дескриптор

-Ұлы Отан соғысы жылдарындағы қазақ халқының музыка мәдениетіндегі жетістіктерін атайды.

- соғысы жылдарындағы музыкалық шығармаларын атайды.

.

1-топ: Ұлы Отан соғысы жылдарындағы қазақ халқының музыкалық мәдениеті туралы «Постерге» түсіреді.

-Ұлы Отан соғысы жылдарындағы қазақ театры туралы баяндайды.

- Республикада ашылған театрларды атайды.

-Алғашқы қойылымдарды атайды.

2-топ: Ұлы Отан соғысы жылдарындағы қазақ театрының дамуын «Кластер» арқылы түсіндіреді.

- Ұлы Отан соғысы жылдарындағы қазақ әдебиетінің маңызын айтады.

- Әдеби шығармалар мен авторларын айтады.

3-топ: Ұлы Отан соғысы жылдарындағы қазақ әдебиетіндегі жетістіктерді «Фишбоун» әдісіне салып қорғайды.

- Ұлы Отан соғысы жылдарындағы қазақ киномотографиясын анықтайды.

- Көркем фильмдерді атайды.

4-топ: Ұлы Отан соғысы жылдарындағы қазақ киносындағы жетістіктерді «Борт журналына» салып сипаттайды.



Бағалау парағы үлестіріледі.

Бағалау парағы



Оқушының аты - жөні

Топта жұмыс істеуі

Жеке жұмыс

Жұппен жұмыс

Жалпы

бағасы

1
















2


















2-тапсырма: Жеке жұмыс «Сәйкестендіру»

Берілген сөздерді мағынасына қарай жауабымен сәйкестендіріңдер:

1

Ә.Тәжібаев




А

«Ленинград»

2

Ж. Жабаев

B

«Ленинградтық өрендерім»

3

Е. Брусиловский

С

«Гвардия, алға!»

4

А. Жұбанов пен Л. Хамиди

D

«Абай» операсы

5

М. Төлебаев

Е

«Біржан-Сара» операсы

Әр дұрыс жауап 1 балмен бағаланады.
Дескриптор

Ә.Тәжібаевтың шығармасын сәйкестендіреді.

Ж. Жабаевтың шығармасын сәйкестендіреді.

Е. Брусиловскийдің шығармасын сәйкестендіреді.

А. Жұбанов пен Л. Хамидидің операсын сәйкестендіреді.

М. Төлебаевтың операсын сәйкестендіреді.

Саралау:

А деңгейі 4-5 бал жинайды

В деңгейі 3 бал жинайды

С деңгейі 1-2 бал жинайды

ҚБ дескриптор бойынша оқушылар өздерін бағалайды.
3-тапсырма: Жұппен жұмыс

Кестені толтырыңдар:

Ұлы Отан соғысы жылдарындағы қазақ кеңес әдебиеті мен өнерінің дамуы

Аты-жөні

Шығармасы

Еңбектің маңызы мен халық рухын көтеруге қосқан үлесі

Ж. Жабаев








М. Әуезов







Әр дұрыс жауап 1 балмен бағаланады.

Бағалау критерийлері

Дескриптор

Ж. Жабаевтың шығармасын жазады. (1 бал)

Ж. Жабаевтың шығармасын атайды.

М. Әуезовтың шығармасын жазады. (1 бал)

М. Әуезовтың шығармасын атайды.

Ж. Жабаевтың еңбегінің маңызын жазады. (1 бал)

Ж. Жабаевтың еңбегінің халық рухын көтеруге қосқан үлесін жазады. (1 бал)

Ж. Жабаевтың еңбегінің маңызы мен халық рухын көтеруге қосқан үлесін анықтайды.


М. Әуезовтың еңбегінің маңызын жазады. (1 бал)

М. Әуезовтың еңбегінің халық рухын көтеруге қосқан үлесін жазады. (1 бал)

М. Әуезовтың еңбегінің маңызы мен халық рухын көтеруге қосқан маңызы анықтайды.


Саралау:

А деңгейі 5-6 бал жинайды

В деңгейі 3-4 бал жинайды

С деңгейі 1-2 бал жинайды

ҚБ критерийлер бойынша жұбы бағалайды.

4-тапсырма:

Жеке жұмыс. Сұрақ – жауап арқылы. 10 сұрақ (Саралау) https://quizizz.соm арқылы тексеру

1. Көктем атты алғашқы балет қойылған жыл?(1940ж.)

2. 1938 жылы «Ленфильм» киностудиясы түсірген алғашқы қазақ көркем фильмі? («Амангелді»)

3. 1941 жылы «Ленинграттық өрендерім» өлеңінің авторы? (Ж.Жабаев)

4. «Біржан-Сара» операсының авторы? (М.Төлебаев)
Бағалау критерийлері: (ойын өзі қорытынды шығарады)

- Жылдамдық ескеріледі.

- Әр сұраққа дұрыс нақты жауап.

Саралау:

А деңгейі 8-10 бал жинайды

В деңгейі 5-7 бал жинайды

С деңгейі 1-4 бал жинайды
Бағалау парағы бойынша жинаған ұпайларын есептейді.

Бағалау парағы



Оқушының аты - жөні

Топта жұмыс істеуі

Жеке жұмыс

Жұппен жұмыс

Жалпы

бағасы

1
















2
















Қорытынды шығару

Саралау:

А деңгейі 14-16 бал жинайды

В деңгейі 9-13 бал жинайды

С деңгейі 4-8 бал жинайды