Файл: за мерзімді жоспар блімі 1 Блім. Визуалды нер.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 17.10.2024

Просмотров: 12

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1 – Бөлім. Визуалды өнер

Мектеп: «Айдарлы ОМ МДШО» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Каримжанова Жумагул Абдикаримовна

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Өнердегі заманауи техникамен ғылыми жетістіктер. Табиғаттағы микро суреттер.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.1.1.1-Қоршаған орта элементтерінің визуалды сипаттамасын (композиция, түс, пішін, фактура, пропорция) өзінше түсіндіру

7.2.1.1-Күрделі шығармашылық идеялары мен сезімдерін білдіру үшін, өнер құралдары мен әртүрлі техникада таңдалған қасиеттері мен тәсілдерін визуалды элементтерді таңдау және негізделген түрде анықтау

Сабақ мақсаттары

  • Табиғаттағы микро суреттердің бейнесі қалай құрылып, неге микро суреттерге тиесілі екенін біледі, түсінеді және анықтайды.

  • Сандық бейнелеу, сандық микроскоп арқылы жасалған суреттермен зерттеу жұмыстарын жүргізеді.

Сабақ барысы

Сабақтың

кезеңдері

Педагог іс-әрекет

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру уақыты, сыныптағы атмосфераның құру.

Сабақтың тақырыбы: Өнердегі заманауи техникамен ғылыми жетістіктер. Табиғаттағы микро суреттер.

Сабақтың мақсаты: Табиғаттағы микро суреттердің бейнесі қалай құрылып, неге микро суреттерге тиесілі екенін біледі, түсінеді және анықтайды.

Бұл сабақта мұғалім слайдтар мен бейнетаспалар көмегімен өнердің заманауи жетістіктерін, сурет салудың ерекше түрлері мен техникаларын (SandArt, StreetPainting, «Эбру» техникасы, светографика, микроскопиялық фотосуретттер) көрсетеді

Мұғалім түрлі бағыттар, материалдар мен тәсілдермен орындалған кескіндеме, графика, мүсін өнері туындыларының ерекшеліктеріне, оның ішінде, заманауи бағыттағы өнер түріне басты назар аударады.

. •Мен ... орындау үшін ... қолдандым.

• Микроскоппен қарау арқылы мен … байқадым.

• Мен … көмегімен сызық орындауға тырыстым.

• Суретін салу барысында … материалдар мен … техникаларын қолдандым.

• Бұл инсталляцияда … образын трансформациялау арқылы алдым.

• Нобай, пішін, құрам, ритм, сызықтық, динамика, фактура, сынық, қатты, жұмсақ, сыртқы сызық, нобай, қалам, монохром, инсталляция, пластика.

• Өнердегі заманауи бағыттар:кубисттер – нұсқаны деформациялау, футуристтер – динамизм мен қозғалыс, орфисттер – түстерді үйлестірудегі үйлесімділік, пуристтер – машиналық эстетика, оп–арт, поп–арт.

Сұрақтарға жауап беру.

*Қандай өнер туындылары сіздерге түсінікті болды?

*Қандай жұмыстар сіздерді қызықтырды?

*Қандай жұмыстар сіздерде түрлі көңіл-күй (шаттық, түсініспеушлік, таң қалушылық, ашу ыза) тудырды?

*Заманауи өнерде олар бір-бірінен қалай ажыратылады?


Өзін –өзі бағалау


Ксения Симонова туындылары (құм анимациясы)

Дария Пушанкина (су бетіндегі суреттер)

https://www.youtube.com/watch?v=Vw_zZjjgUX4

www.objectiv.tv/210514/97741.htm

Курт Венер,

Джулиан Бивер жұмыстары (асфальттағы үш өлшемді суреттер)

Михаил Ларионов (светографика)

Сабақтың ортасы


1.Тапсырма:

Авторлардың жұмыстарын қарастырады:

1.Роберт Гук,

2.Антонина ван Левенгук,

3.Роб Кесселер

4.Михаила Ларионова

2.Тапсырма:

Оқушыларға микроскоппен кепкен жапырақтар, жәндіктер мен т.б. көреді және оларды бір-бірімен салыстырып, ұнағанын нобай ретінде сурет альбомдарына салады.

Оқушылар тәжірибелік жұмысты түрлі тәсілдермен орындайды.




Оқушылар топқа бөлініп, авторлардың жұмыстарын қарастырады:

Ол бейнелерде оқушылар Роб Кесселердің жұмыстарына ұқсас бірқатар клеткалар мен өсімдіктердің үлкейтілген құрылысын көріп, оларды салыстыра алуы керек.

Оқушыларға сұрақ қою:

Микросуреттерді қалай түсінесіздер?

Өмірде көзге көрінбейтін заттарды мысалға келтіріңіздер?

Микроскоппен көретін суреттердің көрінісі қандай болады?

Қандай пәндер микроәлем туралы қарастырады?

Сіздер қалай ойлайсыздар, осы суреттерді өнер туындыларына жатқыза аламыз ба?






Роб Кесселер (микроскопиялық фотосуреттер)

https://www.youtube.com/watch?v=k1cngQQ2XSA

Роберт Гук

Энциклопедия Антони ван Левенгук

Антони Ван Левенгук открыл биология вклад микроскоп

Тимур Аканаев

http://1mag.kz/2012/05/29/lichnoe-delo-timur-akanaev/

Бахытнур Бурдесбеков http://www.info-tses.kz/news/po-poslednemu-slovu-khudozhnikov-foto/

Василий Кандинский

http://smallbay.ru/kandinsky.html

Сабақтың соңы


Кері байланыс:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет.

Оқушылар өз жұмыстарынан шағын көрме жасайды, оларды шабытандырған идеялармен бөлісіп, талқылайды.


Өзара бағалау



стикер




Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: «Айдарлы ОМ МДШО» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Каримжанова Жумагул Абдикаримовна

7 сынып Күні:

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Бейнелеу өнеріндегі заманауи бағыттар (поп арт, инсталляция және т.б.) Тәуелсіз зерттеулер.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.2.1 Пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы идеялары мен тақырыптарды талқылау және бағалау.

7.3.3.1-Пәндік терминологияны пайдалана отырып, басқалардың (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) және өз жұмыстарындағы әдіс- тәсілдері мен техникаларды талқылау және бағалау

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың шағын топтары немесе жұптар туындылардың репродукцияларын таңдап, фотолар мен нобайларлын, жүктелген бейнелердің топтамасын жасау арқылы олар өздері зерттеген туындылардың стилін таныстырып, стилді таңдауға не ықпал еткенін баяндай отырып өнер саласында білімін жетілдіру.

Сабақ барысы

Сабақтың

кезеңдері

Педагог іс-әрекет


Оқушы әркеті

бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру.

Оқушылар «Смартбейдж» арқылы топқа бөлінеді. Бұл топқа бөліну барысында қолданылатын әмбебап бейджик. Бірінші қатардағы рим сандарымен бөлуге болады, түстер бойынша бөлуге бөлуге болады. Екінші қатардағы әріптермен немесе сандармен бөлуге болады. Үшінші қатардағы «ақылдың алты қалпағы», «үш көмекші», «ауа райы» бойынша топтарға бөлуге болады.

«Смарт бейдждің» үшінші қатарындағы «үш көмекшісі» арқылы үш топқа бөлінеді.




Өзін –өзі бағалау


https://www.youtube.com/watch?v=nC-RqyJUhGU

Портрет- трафарет своими руками!

https://www.youtube.com/watch?v=wGBOeqZdRXA

СОВРЕМЕННОЕ ИСКУССТВО — ИНСТАЛЛЯЦИЯ

Сабақтың ортасы



Тапсырма.

1 топ ПОП-АРТ өнер туындыларын зерттейді. Планшетпен материалдарды жинақтап ортақ постер жасап, қорғайды. Постер жасау барысында интернеттен алған материалдарды флипчартқа бояулардың көмегімен сала отырып ПОП-АРТ өнерін таныстыра алатындай постер жасап, басқа топтарға өз жұмыстарын таныстырады.
Екінші топ Инсталяция бағытындағы өнер туындыларын зерттеп, постер дайындайды. Постер жасау барысында интернеттен алған материалдарды флипчартқа бояулардың көмегімен сала отырып Инсталяция өнерін таныстыра алатындай постер жасап, басқа топтарға өз жұмыстарын таныстырады.
Үшінші топ Модернизм өнерін зерттей отырып, постер дайындайды. Постер жасау барысында интернеттен алған материалдарды флипчартқа бояулардың көмегімен сала отырып Модернизм өнерін таныстыра алатындай постер жасап, басқа топтарға өз жұмыстарын таныстырады.



Оқушылар өз бетінше топтарда туындылардың репродукцияларын зерттейді. Туындылардың стилін анықтау және шығармашылық авторларымен танысу мақсатында ұсынылған интернет ресурстарын, виртуалды галереялар, энциклопедиялар, журналдар, мәтіндік жинақтарды қолданады.

Оқушылар өздерінің зерттеу нәтижелері мен әсерлерімен бүкіл сыныппен бөліседі. Өздеріне берілген уақытты ұтымды пайдалана отырып, берілген өнер туындыларын топтарға таныстырады. Осылай үш топ өзара бір-бірінің өнер туындыларымен таныса отырып ортақ білімдерін жетілдіреді.

Білу Оқушылар туындылардың репродукцияларын біледі.

Түсіну Стильдердің айырмашылығын түсінеді.

Қолдану Бір стилді жасап қолданады.

Талдау Фотолар мен нобайлардың, жүктелген бейнелердің топтамасын жасау арқылы зерттеген туындыларын талдай алады.

Синтездеу Бейнелеу өнерінің стилдерінің бір-бірінен айырмашылығын табу. (поп арт, инсталляция және т.б.)

Бағалау Өзінің және өзгелердің жұмыстарын бағалау.Өзара бағалау



Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушылар кері байланыс жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет


Осындай тәсілмен оқушылардан кері байланыс ала отырып мақсатқа қаншалықты жеткендігін анықтауға болады.


өздерінің жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады


стикер




Бөлім: Визуалды өнер

Мектеп: «Айдарлы ОМ МДШО» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Каримжанова Жумагул Абдикаримовна

Класс: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қазақстанның заманауи суретшілері.

Сабақта қол жететін оқыту мақсаттары: (сілтеме оқу бағдарламасы)


7.1.2.1 Өнер туындыларының ерекшеліктері анықтап, қолөнер және дизайн, әр түрлі тарихи және мәдени шығу тегін өз бетінше зерттеу

7.1.3.1 Зерттеу және шығармашылық идеяларды дамыту үшін түрлі ақпарат көздерін, сонымен қатар, ең тиімдісін таңдап пайдалану, (соның ішінде АКТ-ны қолдану)

Сабақтың мақсаты


  • танымал қазақстандық суретшілердің жұмыстарын зерттейді

  • ұлттық нақышта композицияны құра біледі

  • практикалық жұмыстарды түрлі техникада орындайды

  • өзін-өзі бағалау және көрмені қою

Сабақтың барысы

сабақтың кезеңдері


Педаго іс-әрекеттері

Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурстар



Сабақтың

басы


Амандасу.Түгендеу.психологиялық ахуал орнату.

Оқушылар назарын шоғырландыру,жариялау "Қазіргі Қазақстан суретшілері"

Қабылдау жүргізу "идеялар себеті":

1. Қандай галереялар мен көрмеге сіз бардыңыз?

2. Қандай қазақстандық суретшілерді білесіз?

3. Қазақстандық суретшілердің картиналар айырмашылығы басқа елдердің суретшілердің жұмыстары?

- Қазақстандық суретшілердің слайдын көрсету және шығармашылығымен танысу


Оқушылар: суретшілер өз альбомына тегін жазады

- оқушылармен бірге сабақтың мақсаты анықтау

- түйін сөздер оқушылармен бірге сөйлесу

Өзін-өзі бағалау


оқулық


Сабақтың ортасы



Тренинг мозаика. Бөлу жұп немесе шағын топтың көмегімен тренинг – мозаика Оқушыларға сурет бөлігі, беріледі және олар табуға тиіс, оқушы басқа бөліктерін осы сурет сабақта мозаика картиналар қазақстандық суретшілердің, қолдануға болады ал кері жағынан орындау жұмысын суретшінің тегін жазу Мозаика бірнеше бөліктерге бөлуге болады, қажеттілігіне қарай қандай оқушылар сіз топты жинайсыз. ұлттық стил натюрмортты үшін қойылымды алдын-ала материалдарды таңдау карточка тапсырманы орындау үшін теориялық және практикалық жұмысты орындау

Тапсырма:

1. Нысандар сезімін білдіретін қазақ тұрмысын атаңыз?

Сіз қалай ойлайсыз, қазақстандық суретшілердің даралық қарағанда?

Қандай өнер түрлері деректер орындалды.?

2. Натюрморт ұсынылған тұрмыстық заттар жинау, қазақ халқының және А3 форматқа эскиздерді композициялық орындау немесе альбомға

Оқушылар: Натюрмортқа топпен орын таңдайды ұсынылған заттарды натюрмортқа жалпы композициясын орналастырып және түрлі жан жағынан эскизін салып отырғызу

Жай қарындашпен эскизді салу , содан кейін қарапайым немесе түрлі-түсті қарындаштар қолдану. Тәжірибелік жұмысы.

- Сіз сабақта қандай қазақстандық суретшілерімен таныстыңыз?

- Қандай қазақстандық суретшілердің сіздің үйіңізе суреттері бар?

- Қазақстандық көрмелер мен галереяларға сіздердің ынтаңмен баруға болдыма?

Сабақты қорытындылау.

Болашақта сіздерге көрмелер мен галереялар сияқты өз елімізде де баруға, басқа елдерде. Сіз сондай-ақ виртуалды мұражайларда қарауға интернетте өте танымды және сіздің ой-өрісін кеңейтеді бейнелеу өнері саласында

Жұмыс аяқталғаннан кейін тақтаға эскиздер натюрморт өткізу, талқылау және бағалау.

Білу 1. Қазіргі заманғы қазақстан суретшілерін біледі

2. Автордың туындысын қолтаңбасы бойынша анықтауды біледі

Түсіну 3.Қазақстан суретшілерінің туындысында ұлттық мәнмәтін

Қолдану 4. Білімдерін жинақтау құру кезінде натюрморт қолданады.

Анализ 5.Бейнелеу өнері бағыттары мен стильдерін анықтайды

Бағалау 6 талқылау және өзін-өзі бағалау өзіндік практикалық жұмыс басқа да, көрсету кезіңінде жұмыстарды орындайды

Дидактикалық материал

Қосымша № 1
Формат А3

бояулар, картон, түсті қағаздар кожа.


Сабақ соңы


Сабақ соңында оқушылар рефлекция жүргізеді:

- не білді, нені үйренді

- не түсініксіз болды

-немен жұмыстану қажет

Сабақтың қорытындысы

Оқушылар рефлексия сұрақтарына жауап береді.






стикер







Русский

Казахский

Английский

картины

суреттер

pictures

живопись

кескіндеме

painting

графика

графика

graphics

скульптура

мүсін

sculpture

эскизы

эскиздер

sketches


Русский

Казахский

Английский

композиция

композиция

composition

живопись

кескіндеме

painting

инсталляция

инсталляция

installation

Коллаж

Коллаж

Collage

фотошоп

фотошоп

photoshop



Идея

Idea

Идея

Композиция

Composition

Композиция



Бөлім ұзақ мерзімді жоспар:

Визуалды өнер


Мектеп: «Айдарлы ОМ МДШО» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Каримжанова Жумагул Абдикаримовна

Класс: 7

Қатысушылардың саны:

Қатысушылардың саны:

Сабақ тақырыбы

Қазіргі заман өнерінің стильдік бағытарын практикалық жұмыс негізінде зерттеу (2D немесе 3D форматта)

Сабақта қол жететін оқыту мақсаттары: (сілтеме оқу бағдарламасы)


7.1.6.4 шығармашылық жұмысты құру үшін іріктеу және келтіру әртүрлі (қазіргі заман)техника және анықтайды көркемөнер материалын анықтайды.

7.1.6.2 шығармашылық жұмыс құру үшін бірқатар қазіргі заманғы және дәстүрлі емес материалдарды анықтау және олар тиімді болуы мүмкін келтіру, өңделуі және пайдалану

Цели урока

  • Ұлттық нақышта композицияны құра біледі

  • Практикалық жұмыстың техникасын таңдап және көркемсурет материалда орындайды

  • Өзінің шығармашылық жұмысын талдап және басқалардың жұмыстары

Сабақтың барысы


сабақтың

кезеңдері

Педагог іс-әрекеттері

Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин.

Сәлемдесу.Түгендеу.

Коллаж, кескіндеме және графика. Түсіндіріңіз бұл кез-келген жұмыс салынуда креативті ойлау, ойластыру қажет шешім үлкен жазықтықтың, содан кейін олардың аз объектілер.

Стратегиясын "қара жәшіктің ішінде"қолдану

- оқушылармен бірлесіп сабақтың мақсаттары анықтау

- оқушылармен бірге түйін сөздер сөйлесу

- критерийлері жетістік талқылаңыз

Жұпқа немесе шағын топқа бөлу


Сәлемдесу сұрақ-жауап кезеңі


Өзін-өзі бағалау


оқулық



Сабақтың ортасы


Тапсырмалар: инсталляции, живопись жұмыс, коллаж, фотошоп

Орындау жүйелілігі

1. Композицияға фон таңдау

2. Эскизіді көшіру

3. Кезең-кезеңмен қағазға жағып немесе қолда бар материалдар фонға қатысты композиция ПВА желіммен (коллаж, инсталляция)

Кіріспе қауіпсіздік техника көркем құралдарын ережелерін пайдалану.

Сабақ кезінде қауіпсіздік талаптары.

1. Орындауға барлық әрекетті тек қана мұғалімнің нұсқауымен.

2. Жұмыс орнында кенеттен қозғалуға болмайды.

3. Жұмыс орнында тәртіпті сақтау.

4. Сабақ кезінде қажетті бояуларды мұқият пайдалану.

5. Жұмыс орнын мұғалімнің рұқсатынсыз тастап кетуге болмайды.

Апаттық жағдайлардағы қауіпсіздік талаптары.

1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау.

2. Жарақат алған кезде дереу мұғалімге хабарлау.
Сабақ аяқталғаннан кейін, қауіпсіздік талаптары.

1. Жұмыс аяқталғаннан кейін өз орныңызға тазалау жүргізіңіз.

2. Қолыңызды сабынмен жуыңыз.

3. Анықталған барлық кемшіліктер туралы жұмыс істеу кезінде, мұғалімге хабарлаңыз.


Жобалық жұмысты, дәлелдеп, болады олар мектеп көрмесіне қойылады.


Білу 1. Қазіргі заманғы суретшілер жұмыс істейтін стилінде атайды: Кубизм, футуризм, орфизм, пуризм, оп-арт и поп-арт.

Түсіну 2.Бейнелеу өнерінң техникасын және материалын анықтайды

Қолдану 3.Практикалық жұмыстың техникасын таңдап орындау

Анализ 4. Бейнелеу өнерінің түрлерін анықтау және материалын қолдану

Бағалау 5. Өзінің жұмысын сыныпқа таныстыру және жоба жұмысын аяқталу үлгісін болжау

бояулар, картон, түсті қағаздар кожа.

Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушылар рефлекция жүргізеді:

Бұл тәжірибе сәтті болды ма?

- немен жұмыс істеу қажет?

- Кімнің жұмысы ұнады?

- қандай материалдар қажет келесі сабақ әкелесіңдер?

оқушыларға келесі сабақта олар жобалық жұмысты аяқтау.

Жұмысты аяқтау


Өзара бақылау



стикер