ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 17.10.2024
Просмотров: 20
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Торт медовый.
1- топ : Медовый торт құрамы:
3- жұмыртқа
200гр –қант
200гр суйық май
0,5 ас содасы
2 дәу қасық бал
Ұн қамыр болғанша
Қамырды 3-ке бөліп,жайып 180 гр пісіреді.
2-топ Пирог
4 жұмыртқа,
200 гр қант,
250 гр сары май,
400 гр сүт,
18 гр нан қопсытқышы,
Ұн қоюланғанша.
200 гр 20 мин піседі.
Крем арқылы көркемдеу
Көркем еңбек | Мектеп: | |||||
Күні: | Оқытушының аты-жөні: | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||
Бөлім: | Тамақтану мәдениеті | |||||
Сабақтың тақырыбы: | Әлем халықтарының тағамдары. Тәжірибелік жұмыс (суши, пицца, көже) | |||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары | 7.2.4.2-Әлем халықтары мен ұлттық тағамдардың жасалу технологияларын зерделеу және қолдану 7.2.4.-Әртүрлі тағамдар дайындауда қолданатын қажетті құрал-жабдықтарды, өнімдерді таңдауда өз бетінше нақты шешім қабылдай алу | |||||
Сабақтың мақсаты: | - (суши, пицца, көже және т.б.) дайындау рецептарымен танысу; - практикалық жұмыс орындау; - жұмыс жақсарту жолдарын елестету. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушылардың әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Басталуы | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Сабақ тақырыбы мен танысу: Оқушыларға олардың сабақта үстіндегі іс-әрекеттеріне мақсаттар мен міндеттерді анықтау. Пиццаның прототиптері (алғашқы нұсқалары) көне гректер мен римдіктерде болған. Ол кейбір астардың нан үзінділеріне салынған күйінде дастарханға қойылған. Қызанақтардың Еуропаға әкелінуімен байланысты 1522 жылы Неапольде итальяндық пицца үлгісі қалыптасты. XVII ғасырда пицца даярлайтын арнайы адамдар («pizzaiolo», «пиццайоло») пайда болды | Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. Ойлан , бірік, бөліс әдісі арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді | Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. | Толығырақ: https://massaget.kz/kyizdarga/kulinariya/20395/ https://www.youtube.com/watch?v=4PJ7jL5KMrk Как Приготовить Пиццу Быстро! Видео Рецепт. https://www.youtube.com/watch?v=t5XG1bBKCrg | ||
Ортасы | 3. Жұмыс кезеңдерін түсіндіру. Практикалық жұмыс басталар алдында мұғалім пісіру үшін қажетті құрал-жабдықтар мен құралдар дайындады. Жұмыс кезінде қауіпсіздік ережелері туралы инструктаж өткізеді. Тәжірибелік жұмыс. Алдын ала дайндалған қажетті өнімдерден оқушылар тәжірибелік жұмысын орындайды. Оқушылар тағамдар бойынша видео бейнелерді қарағаннан кейін электорплиткада тәжірибелік жұмыстарын орындайды. Тағамдарды дайындау кезінде, оқушылар қауіпсіздік ережелерін сақтайды. Тапсырма Әлем халықтары тағамдарының жасалу технологияларын зерттеңіз және таңдауыңыз бойынша «Пицца» тағамдарының жасалу технологиясына байланысты дайындаңыз. − Тағамдардың жасалу технологияларын қарастырыңыз; − Даярлайтын тағамыңыздың құрамын анықтаңыз; − Олардың жасалу технологияларын қолдана отырып пицца даярлаңыз; − Тағам даярлау кезінде қауіпсіздік ережесін сақтаңыз. | Оқушылар оқулықты және қосымша әдебиеттерді пайдаланып тапсырмаларды орындайды.. | | Алуан түрлі қағаздар мен картон қағаз т.б | ||
Аяқталуы | . | Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады | Оқушылардың таңдаған қалпақтарына пікір қалдыру. | |
Көркем еңбек | Мектеп: | |||||
Күні: . | Оқытушының аты-жөні: | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||
Бөлім: | Үй мәдениеті | |||||
Сабақтың тақырыбы: | Тұрмыстық техниканы таңдау. | |||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары | 7.2.5.2-Эксплуатациялық, эстетикалық және экологиялық сапаларын бағалай отырып, тұрмыстық техникаларды мақсаты мен атқаратын қызметіне қарай жіктеу 7.2.5.3-Тұрмыстық техникаларды қолдану мен күту ережелерін сипаттау және зерделеу 7.2.6.2-Заманауи технологиялық машиналармен қауіпсіз жұмыс жасау жолдарын білу және түсіндіру | |||||
Сабақтың мақсаты: |
| |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушылардың әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Басталуы | Сабақ басында:
Сабақ барысында керекті құрал жабдықтарын тексеру. | Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді | Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. | Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген сәндік өнер заттары суреттері | ||
Ортасы | Оқу мақсаты мен жетістік критерийлерімен таныстыру. Сабақтың басында оқушыларға түрлі тұрмыстық техникалар орналасқан суретті көрсету ұсынылады. Оқушылар тұрмыстық техникалары бар бөлменің суретін қарастырады. Оқушыларға сұрақтар қою арқылы пікірталас жүргізу: Сұрақтар:
Қалай ойлайсыздар, Сіздер тапқан заттарды ұсынылған тұрмыстық техникалардың қай тізіміне кіргізуге болады Бүкіл сыныптың идеялары. | Оқушыларәр түрліжанрда сурет салады. Орындау реттілігін сақтайды. | | Тұрмыстық аспаптар http://shopomania.kz/techs/128-bytovaya-tehnika-dlya-doma.html Тұрмыстық аспаптар http://help-computers.ru/home-appliance/home-appliance.html Болашақтың тұрмыстық аспаптары https://hi-tech.mail.ru/news/electrolux-design-lab-best-ideas/ | ||
Аяқталуы | Кері байланыс Оқушылар рефлекциясы : Мен не білдім ? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? | Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады . | Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. | | ||
|
Аппаратура | таразы , сағат , таймер , оятқыш,термометрлер - медициналық, бөлме, ашық ауа, барометрі. |
Есептеу техникасы | калькулятор, смартфон, планшеттік компьютер, PC, қойын дәптер. |
Ас техника | тоңазытқыш, терең қатыру, миксер, блендер, hasher,Ас үй комбайыны. |
Киім сақтау | Кір жуғыш машина, кептіргіш, үтіктеу машина, тігін машинасы. |
тазалау үйі | шаңсорғыш , кір жуғыш шаңсорғыш. |
Басқа машиналар мен жабдықтар | желдеткіш, ыдыс жуғыш машина. |
Электроника сауық Қазіргі заманғы электроника | DVD-ойнатқыш, Үй кинотеатры, Музыка орталығы. |
Байланыс, радио хабарларын тарату | ТВ, плазмалық панель, проектор. |
Көркем еңбек | Мектеп: «Айдарлы ОМ МДШО» КММ | |||||
Күні: . | Мұғалімнің аты-жөні: Каримжанова Жумагул Абдикаримовна | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||
Бөлім: | Үй мәдениеті | |||||
Сабақтың тақырыбы: | . Өсімдік сән және интерьер элементі ретінде | |||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары | 7.2.5.1-Интерьер дизайнын безендіру үшін әртүрлі өсімдіктердің эстетикалық қасиеттерін сипаттау, қолдану және бағалау 7.3.3.1-Пәндік терминологияны пайдалана отырып, басқалардың (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) және өз жұмыстарындағы әдіс- тәсілдері мен техникаларды талқылау және бағалау | |||||
Сабақтың мақсаты: |
Суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлердің жұмыстарын қарастыру | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушылардың әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Басталуы | Ұйымдастыру кезеңі.
Сабақ барысында керекті құрал жабдықтарын тексеру. Оқу мақсаты мен жетістік критерийлерімен таныстыру. | Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді | | Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген сәндік өнер заттары суреттері | ||
Ортасы | Өсімдік сән және интерьер элементі ретінде. Оқушылар түрлі өсімдіктермен және өсімдіктерсіз интерьер суреттерін салыстырады, эстетикалық әсер мен көрген суреттердің түстік үйлесімділігін сипаттап, бағалайды. Жоспарланған интерьерді безендіру үшін оқушылар өсімдіктерді қолданып сәндік элемент құрады. Оқушылар топта дизайнер ролінде 2D форматында таңдаған өсімдіктерден сәнді элемент құра отырып, болжамды интерьер нобайын орындайды. Ал екінші топ 3D форматында өсімдіктерді қолдана отырып (икебана, панно, коллаж және т.б.) интерьер декорациясын ойлап табады. | Оқушыларәр түрліжанрда сурет салады. Орындау реттілігін сақтайды. Оқушылармен интерьердегі өсімдіктің ықпалын талқылау: түрлі өсімдіктердің қасиеттері, үйлесімді таңдалған бөлме гүлдерінің түрлі стильдердегі интерьер дизайнын ерекшелендіруі | | Алуан түрлі қағаздар мен картон қағаз т. | ||
Аяқталуы | Кері байланыс
| Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады . | Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. | Смайлик арқылы | ||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4 А –Бөлім. Тамақтану мәдениеті | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | | |||||
Сабақ тақырыбы | Әлем халықтарының тағамдары. Тәуелсіз зерттеулер. | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақ-саттары (оқу бағдар-ламасына сілтеме) | 7.1.3.1 Шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай отырып, қолдану (оның ішінде АКТ қолданып) 7.2.4.1 Әлем халықтарының тағамдары мен әлемге әйгілі аспасшылардың тағамдарындағы ерекшеліктерді сипаттап, салыстыру. | ||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақ кезеңдері | Педагог іс-әрекет | Оқушы әрекет | бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы | Сабақ басында:
Сабақ барысында керекті құрал жабдықтарын тексеру. Оқу мақсаты мен жетістік критерийлерімен таныстыру. | Сұрақ-жауап кезеңі | Өзін-өзі бағалау | оқулық | |||
| Әлем халықтарының тағамдары. Тәуелсіз зерттеулер. Зерттеу. АКТ көздерін пайдалана отырып, тағам атауларына, шығу дәстүріне, ұсыну тәсіліне, азық-түліктерді таңдау және олардың үйлесіміне, дәмдік талғамына, белгілі аспазшылардың кәсіби жұмысына, ерекшелігіне назарын аударады. Практикалық жұмыстарға кіріспес бұрын қауіпсіздік ережесін еске түсіру. Әр топ эксперимент кезінде барлық байқаған үдерістерін сұрақтар қоя отырып қорғайды.
Келесі сабақта практикалық жұмыс үшін тағамдардың түрлерін (суши, пицца, көже және т.б.) пісіретінімізді естеріне салу. | Оқушылардаң қандай елде қандай тағамдар пісіретінің сұрау Оқушылар таңдаған елдің ұлттық тағамдарын топта зерттейді. Оқушылар өздерінің зерттеу нәтижелерін буклеттер/кулинарлы анықтамалар/эссе/мақалалар түрінде көрсетеді. Оқушылар таңдаған елдің тағам ерекшелігін және белгілі аспазшының тағамды дайындау ерекшелігі сипаттай отырып, өз жұмысын ұсынады. Дайын жұмысты безендіруде/дизайнында шығармашылық идеяның берілуін көрсетеді. Оқушылар берілген тағамдарды сипаттай отырып, ұлттық тағамдарының компоненттерінің халық өмірімен байланысы, ұқсастығы жайлы өзара пікір-талас жүргізеді |
Әлем халықтарының тағамдарын әзірлеу үшін керекті құралдар мен тағамдарды қолданады. | Әлем халықтарының тағамдары http://1000.menu/catalog/natsionalnaya-kuxnya Ең танымал жеті аспасшылар http://kitchenmag.ru/posts/1126-sem-samykh-izvestnykh-shef-povarov-kotorykh-nuzhno-znat-v-litso Ең танымал әлем аспасшылары http://www.gotovim.ru/library/povara/samiesamie.shtml Қазақстаннның танымал аспасшылары http://www.kazpravda.kz/articles/view/ot-povara-do-restoratora1/ | |||
Сабақтың соңы | Рефлексия: | оқушылардың назарына келесі сурет көрсетіліп, сабақ барысында түсінбеген мағұлматтары болса, сұрақтарын қойып талқылай алады. | Өзара бағалау | |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4А Тамақтану мәдениеті | Мектеп: | |
Мерзімі: Сынып 7 | Оқытушы: Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы: | Әлем елдерінің ұлттық тағамдары. Практикалық жұмыс (суши, пицца,көже) | |
Сабақта іске асырылатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемше) | 7.2.4.2 Ұлттық тағамдар мен әлемнің басқа халықтарының дайындау технологиясын зерттеу және қолдану 7.2.4.3 Дербес және ақылға қонымды түрлі тағамдарды дайындау үшін өнімдер, құрал, жабдықтарды таңдау бойынша шешім қабылдау | |
Сабақ мақсаттары |
|
Сабақ барысы
Сабқтың жоспарланған кезеңдері | Педагог іс-ірекет | Оқушы әрекеті | бағалау | ресурстар |
Сабақтың басы | Сәлемдесу және алдыңғы сабақта таңдалған ел бойынша оқушылар топтарға бірлеседі. 4 топқа бөлу арқылы, сол елдің тағамдарын атап айту қажет. Сабақ тақырыбы мен танысу: Оқушыларға олардың сабақта үстіндегі іс-әрекеттеріне мақсаттар мен міндеттерді анықтау. Практикалық тапсырма бойынша әр топқа арналған интернет қорлар (видео бейнелерге сілтемелер) | Елдер:
| Өзін-өзі бағалау | оқулық |
Сабақ ортасы | Жұмыс кезеңдерін түсіндіру. Пісіру үшін қажетті құрал-жабдықтар мен құралдар дайындады . Жұмыс кезінде қауіпсіздік ережелері туралы инструктаж өткізеді. Практикалық жұмыс.
Тағамдарды дайындау кезінде, оқушылар қауіпсіздік ережелерін сақтайды. | Алдын ала үйден әкелген қажетті өнімдерден оқушылар практикалық жұмысын топпен орындайды. Оқушылар тағамдар бойынша видео бейнелерді қарағаннан кейін электорплиткада практикалық жұмыстарын орындайды. Әр топ сынып алдында өз жұмыстарын ұсынады. Сапасы мен білім меңгеру деңгейін анықтау. Оқушылар олардың сыныптастардың практикалық жұмыстары қаншалықты жақсы туралы ауызша пікір білдіруге болады. | *Тамақ мәзірін жазады *Қолдану тағамдарын дайындайды *Дұрыс және тиімді тамақтану ережесін ұстанады *Жұмысын дұрыс рәсімдейді *Берілген уақытты ұтымды пайдаланады *Қорытынды жасайды | Пиццаны жылдам әзірлеу https://www.youtube.com/watch?v=4PJ7jL5KMrk Пісіру үшін қажетті жабдықтар мен құралдар: кесу тақталар, пышақ, электроплита, қолғаптар және т.б. |
Сабақтың соңы . | Рефлексия | оқушылардың назарына келесі сурет көрсетіліп, сабақ барысында түсінбеген мағұлматтары болса, сұрақтарын қойып талқылай алады. | Өзара бағалау | |