ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 17.10.2024
Просмотров: 19
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: «Айдарлы ОМ МДШО» КММ | |||||||
Күні:. | Мұғалімнің аты-жөні: Каримжанова Жумагул Абдикаримовна | |||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы: | Жұмысты қорғау | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.3.1.1 Ауқымды аудиторияның алдында дайын болған өз жұмыстарын таныстыру, сән көрсетілімі, т.б.) | |||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақ кезеңі | Педагог іс-әрекет | Оқушы әрекеті | бағалау | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы | Сабақ мақсаты мен критерийлері айтылады. Миға шабуыл: Не білемін? Көрме дегеніміз не? Вернисаж дегеніміз не? Оны қалай өткізуге болады? Ол үшін не қажет? Көрмені қайда ұйымдастыруға болады? (Көрмені өткізетін уақыт пен орынды анықтауға болады) | Оқушылар көрмені ұйымдастырудың тәсілдерін білетіндіктен оларға көрме-жәрмеңке ұйымдастыруды ұсынуға болады. Жәрмеңкеден түскен пайданы қайырымдылық жолдарға жұмсауға болады. | .Өзін-өзі бағалау Өзара бағалау | оқулық | ||||
Сабақтың ортасы | ТАПСЫРМА: Тәжрибелік: көрме-жәрмеңкенің атауын ойластыру. Атау А1 форматында түрлі түсті етіп жазылуы тиіс.
Зерттеу жүргізіп, көрме жәрмеңкенің жоспарын жасады.
А3 қағазында картиналар мен бұйымдардың орналасу жоспарын салды. | Оқушылар өздерінің жасаған жұмыстарынан көрме қойып таныстырылым жасайды | | http://mir-biz.ru/biznes-plany/vystavochnyj-biznes/ Көрмелік бизнесті қалай істеуге болады Өз шығарма -ңыздың негізгі бағасын қалай білуге болады. | ||||
Сабақтың соңы | Оқушылар мұғаліммен бірге өздерінің жұмыстарының көрсетілімін жасап, бір бірін бағалайды: Не жақсы шықты? | | | |
Үзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4 А | Мектеп: | |||
Сынып: 7 | Мұғалімнің аты-жөні: | |||
Мерзімі: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||
Сабақ тақырыбы | Қазақтың ұлттық тағамдары | | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.4.2 Әлем халықтарының және ұлттық тағамдардың жасалу технологияларын зерделеу және қолдану. | |||
Сабақтың мақсаттары: | -Қазақтың ұлттық тағамдарымен таныстыру; -Қазақ халқының қонақ жайлығын зерттеу; -Қазақтың ұлттық тағамдардың адам денсаулығына әсерін зерттеу; -Тәжірибелік жұмысты орындау; -Өзінің және сыныптастарының жұмыстарынының нәтижелерін талдау; -Орындаған жұмысты сыныпта талқылау. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагог іс-әрекет | Оқушы әрекеті | бағалау | Ресурстар | ||
Сабақ басы: | 1. Ұйымдастыру бөлімі: Амандасу, сергіту жасау. «Миға шабуыл» әдісін қолданып, сабақтың тақырыбына шығу. 1. Қалай ойлайсыздар, бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай? 2. Қандай қазақтың ұлттық тағамдарын білесіздер? 3. Тамақ жайында қандай мақал-мәтелдерді немесе жұмбақтарды білесіздер? 4. Бұл тағамдарды дайындау барысында қандай негізгі азық-түліктерді қолданады, атап шығыңыздар? Бейнебаянды көрсету: Қазақ халқының ұлттық тағамдары. | Тақтадағы сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. -Қазақтың ұлттық тағамдарымен таныстыру; | Өзін-өзі бағалау Өзара бағалау | Оқулық : | ||
Сабақ ортасы | Тәжірибелік жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау: - Мұғалім нұсқауы бойынша ғана әрекет ету; - Жұмыс кезінде бір-біріңізге бөгет жасамау; - Сабаққа қажетті бояулар, қарындаш және т.б материалдармен абайлап пайдалану; - Рұқсатсыз жұмыс орнын қалдырмау; - Жұмыстан кейін өз жұмыс орынын тазалау; Тәжірибелік жұмыс: Оқушылардың топтық жұмысы. Тәжірибелік жұмысты қорғау. -Қазақ халқының қонақ жайлығын зерттеу; -Қазақтың ұлттық тағамдардың адам денсаулығына әсерін зерттеу; -Әлем халықтары және белгілі аспазшылардың тағамдарын сипаттау | Оқушылар кітап, журнал немесе интернет ресурстарын пайдаланып, шағын топтарда Қазақ халқының ұлттық тағамдары туралы зерттеу жүргізеді (азық-түліктің құрамы мен олардың үйлесімділігі, дәмдік ерекшеліктері, осы тағамдардың адам ағзасына тигізетін пайдасы мен зияны). Өз зерттеулерін әдемі безендіріп постер жасайды. Әлем халықтары және белгілі аспазшылардың тағамдарын сипаттау | Қазақтың ұлттық тағамдарын біледі; -Қазақ халқының қонақ жайлығын зерттейді; -Қазақтың ұлттық тағамдардың, адам денсаулығына әсерін зерттейді; -Қазақтың ұлттық тағамдарының ерекшеліктерін сипаттайды және салыстырады; | А4 немесе А3 қағаз , графикалық материалдар: - қарапайым қарындаш, - балауыз борлар, - түрлі-түсті қарындаштар, -акварель. | ||
Сабақ соңы | Рефлексия: “Аяқталмаған сөйлемдер” *Бүгін мен……………………………………………………….білдім *Мен үшін……………………………………………қызықты болды *Маған…………………………… тапсырма орындау оңай болды Сөйлемдерді аяқтап, сабақты қорытындылайды. | | Бірін-бірі бағалау. Бағалау критерийлері арқылы оқушылар «Карусель» стратегиясын қолданып, бір-бірінің жұмыстарын бағалайды: | Әр оқушыға рефлексия: “Аяқталмаған сөйлемдер” таратылады |
Көркем еңбек | Мектеп: «Айдарлы ОМ МДШО» КММ | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Каримжанова Жумагул Абдикаримовна | |||||
Сынып: 7 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||
Бөлім: | Тамақтану мәдениеті | |||||
Сабақтың тақырыбы: | Қазақтың ұлттық тағамдары | |||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары | 7.2.4.2-Әлем халықтарының және ұлттық тағамдардың жасалу технологияларын зерделеу және қолдану | |||||
Сабақтың мақсаты: |
ұлттық тағамдардың әзірлеу технологиясымен танысу және практика кезінде жасау | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушылардың әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Басталуы | Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу/ тексеріс жүргізу/ оқушылардың зейінін шоғырландыру. Сабақ барысында керекті құрал жабдықтарын тексеру | Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. Ойлан , бірік, бөліс әдісі арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді | Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. | Оқулықтағы түсініктемелер мен иллюстрациялық суреттер Мен қосымша тапсырмалар | ||
Ортасы | Қазақтың ұлттық тағамдары. Қазақ халқының дәстүрлі тағамдары негізінен ет пен сүттен құралды. Көшпелі тұрмыс салтын ұстанған қазақ халқы жылқы еті мен қой еті, биенің қымызын, түйенің шұбатын, қой мен сиырдың сүтін және сүттен жасалған алуан түрлі тағамдарды жыл он екі ай азық етті. XV ғасырда қазақ жерінде егіншілік дами бастады да, ас мәзірі құрамында бидай, тары, қарабидай, арпа, сұлыдан жасалған тағамдар пайда болды. Қазақтың тағамдарын шартты түрде ет, сүт, және ұн тағамдары деп бөлуге болады. . Жентті үйде әзірлеудің қарапайым рецепті
Күнделікті азық қатарына жиі қолданылатын айранды алғаш рет көшпелі халықтар ойлап тапқан деседі. Себебі алыс сапарға шыққанда тамақпен бірге сусын қажет. Сондықтан да айранды қою етіп ұйытқан. Үйде ұйыту тәсілі: қайнап, суыған 1 л сүтке 100г ұйытқы қосып, шыны ыдысқа құяды. Содан соң бөлме температурасында кем дегенде 10 сағат ұстап, ұйығанша күтеді.Оқушылар тағам құрамына қосылатын атауларды есте сақтап, қажет болса , зерттеу альбомдарына жазып алады. | . Оқушыларға тапсырма: оқып-үйренген материалдар мен жеке тәжірибелеріне сүйене отырып, аталған тағамдарды дайындалған өнім түріне қарай топтастырады және зерттеу альбомдарына жазады. | | https://youtu.be/HDJxEj2zeR8 жентті дайындау технологиясы | ||
Аяқталуы | Кері байланыс Оқушылар рефлекциясы : «Алма ағашы» әдісі.
Өз ойларын еркін жеткізу . | Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін алманы таңдағандары бойынша білемін. Жасыл алманы бәрін жақсы түсінген оқушылар таңдаса , сары алманы кейбіреулерін дұрыс түсінбеген , толықтырамын деген оқушылар таңдаса, қызыл алманы тапсырманы орындай алмаған ,түсінбеген оқушылар таңдайды .Бүгінгі сабақтағы білім деңгейінің көрсетеді | Оқушылардың жасаған жұмыстарына пікір қалдыру. | Қағазға салынған қызыл, сары және жасыл алма суреттері |
Көркем еңбек | Мектеп: | ||||
Күні: | Оқытушының аты-жөні: | ||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | |||
Бөлім: | Тамақтану мәдениеті | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Әлем халықтарының тағамдары. (өздігінен ізденіс зерттеулері) | ||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары | 7.1.3.1-Шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай отырып, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы) 7.2.4.1-Әлем халықтарының тағамдары мен әлемге әйгілі аспазшылардың тағамдарындағы ерекшеліктерді сипаттап, салыстыру | ||||
Сабақтың мақсаты: | Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушылардың әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Басталуы | Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу оқушыларды түгендеу. Топтарға бөлу. .Конфеттің түрлеріне қарай 2 топқа бөлініп отырады. 1-топ «Сары кәмпиттер» 2-топ «Жасыл кәмпиттер» Психологиялық ахуал қалыптастыру: Еңбек түбі жеңбек, бүгінгі сбағымыз мәнді, сәнді жәнеде тәтті болсын деп басқа топқа сәттілік тілейді | Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. Ойлан , бірік, бөліс әдісі арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді | Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. | Оқулықтағы түсініктемелер мен әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. | |
Ортасы | Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Алдыңғы сабақты кішкене еске түсірсек, Қазақтың ұлттық тағамы «Наурыз көже » бауырсақ және сумалақ басқада тағам түрі көп. Ал жаңа сабақ бойынша айтатын болсақ, Қытай тағамдарында көгөністер мен жемістер, бұршақ шөптер мен тамырлар жиі қолданады. Француз тағамдары жоғары коллориялы. Италиялық тағамдардың ішінде Лаваш ал қазақтарда жұқа нан деп атайды. Грузин тағамы хачапуриді нан илеп жұқалап жайып арасына қоспаларды салып домаланған жұка нанмен жауып оқтаумен жайып отырады және қайталап қабаттайды. Бүгін біз жер әлемінде қолданатын мысалы: туған күндерде, жаңа жылда, тойларда т.б. күнделікті шәймен жейтін. Яғни бүгін біз Орыс халқының Балды торт және шәймен ішетін тіске басар дайындаймыз, бетін әсемдейміз және оның шығу тарихын айта кететін болсам. Орыстың бір патшайымы болыпты оның аты жөні Елизаветта Алексеевна ал ол патшайым балды ұнатпаған екен, біркүні патшайым асханасына жұмысқа аспазшыны алады екен. Аспазшы бір күні Балды торт пісіредіде, императрицаға ұсынады екен,ал ұнатып қалған императрица , аспазшыны марапаттамақшы болады да, құрамына не қосқанын сұраған кезде қатты таңғалыпты. Бұл балды торт содан кейін Мәскеу мемлекетінде тіске басарға айналады. | Оқушылар оқулықты және қосымша әдебиеттерді пайдаланып тапсырмаларды орындайды.. | | Алуан түрлі қағаздар мен картон қағаз т.б | |
Аяқталуы | Рефлексия | Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін бас бармақ әдісі арқылы білеміз. | Оқушылардың таңдаған қалпақтарына пікір қалдыру. | Бас бармақтар |