Файл: Блім Мгілік елді нрлы жолы Кні 29. 03. 2023ж. Педагогті атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.02.2024

Просмотров: 18

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Бөлім: «Мәңгілік елдің нұрлы жолы»


Күні: 29.03.2023ж.

Педагогтің аты-жөні: Мустафина Р.С.

Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тықырыбы: «Мәңгілік ел идеясы» - болашағымыздың бастауы




Сабақтың мақсаты: 8.1.4.1 орта көлемді шығармадан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау; 8.5.2.1 жазба жұмыстарында талғаулы салалас құрмалас сөйлемнің шылауларын пайдалана білу;

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Үй жұмысын тексеру:

90-бет 9-тап. Берілген сөйлемдерді жалғастыр, талғаулы салалас сөйлем құру;

І. Жаңа сөздер:

Нұрлы

Біртұтас

Шартарап

Діл

Ашықтық

ІІ. Оқылым, тыңдалым. 91-бет 3-тап. Мәтінді түсініп оқы.

1-тапсырма. Мәтін бойынша сұрақтар оқылады. (Оқушылар өз беттерімен жауап берулері керек)

2-тапсырма. Мәтін бойынша сызбаны толтыр.

3-тапсырма. Сөйлемдерді қажетті сөздермен толықтырып, жаз.

Тілдік бағдар!

Ережені еске алып, тапсырма орындаймыз.

Не, не болмаса, немесе шылауларын пайдаланып, сөйлем құра.



Мәтінді тыңдайды. Өз ойларын айтады.

Тапсырманы оқушылар бір-бірінен тексеріп, бағалау парағына бағалайды.

Сұрақтарға жауап береді.


«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау



Мұғалімнің бағалауы жүзеге асады.


Карточка

Суреттер

аудио


Сабақтың соңы

93-бет 7-тап. Мәтінді пайдаланып, сызбаны толтыр.

Оқушының жауабы қабылданады.


Мұғалімнің бағалауы жүзеге асады.




Оқулық



Үйге тапсырма беру

93-бет есте сақта















Тапсырма

Ұпайы



Тапсырма

Ұпайы

1

Үй жұмысын тексеру

4

1

Үй жұмысын тексеру

4

2

1-тапсырма Оқушылар өз беттерімен жауап берулері

2

2

1-тапсырма Оқушылар өз беттерімен жауап берулері

2

3

2-тапсырма. Мәтін бойынша сызбаны толтыр.

2

3

2-тапсырма. Мәтін бойынша сызбаны толтыр.

2

4

3-тапсырма. Сөйлемдерді қажетті сөздермен толықтырып, жаз.

2

4

3-тапсырма. Сөйлемдерді қажетті сөздермен толықтырып, жаз.

2

Оқушының аты-жөні:








Оқушының аты-жөні:





Тапсырма

Ұпайы



Тапсырма

Ұпайы

1

Үй жұмысын тексеру

4

1

Үй жұмысын тексеру

4

2

1-тапсырма Оқушылар өз беттерімен жауап берулері

2

2

1-тапсырма Оқушылар өз беттерімен жауап берулері

2

3

2-тапсырма. Мәтін бойынша сызбаны толтыр.

2

3

2-тапсырма. Мәтін бойынша сызбаны толтыр.

2

4

3-тапсырма. Сөйлемдерді қажетті сөздермен толықтырып, жаз.

2

4

3-тапсырма. Сөйлемдерді қажетті сөздермен толықтырып, жаз.

2

Оқушының аты-жөні:








Оқушының аты-жөні:





Тапсырма

Ұпайы



Тапсырма

Ұпайы

1

Үй жұмысын тексеру

4

1

Үй жұмысын тексеру

4

2

1-тапсырма Оқушылар өз беттерімен жауап берулері

2

2

1-тапсырма Оқушылар өз беттерімен жауап берулері

2

3

2-тапсырма. Мәтін бойынша сызбаны толтыр.

2

3

2-тапсырма. Мәтін бойынша сызбаны толтыр.

2

4

3-тапсырма. Сөйлемдерді қажетті сөздермен толықтырып, жаз.

2

4

3-тапсырма. Сөйлемдерді қажетті сөздермен толықтырып, жаз.

2

Оқушының аты-жөні:








Оқушының аты-жөні:






Жастардың тағдыры еліміздің тағдырымен айқындалады.

Студенттер мен оқушылар нені білуі тиіс?

Студенттер мен оқушылар «Қазақстанның іргетасына қаланған әрбір кірпішін» білуге тиіс.

Еліміздің болашақ көшбасшылары кімдер?

Еліміздің болашақ көшбасшылары студенттер мен мектеп оқушылары.

Студенттер мен оқушылар қандай ұрпақ?

Студенттер мен оқушылар ерекше ұрпақ.

Қазіргі жастар қандай Қазақстанда өмірге келді?

Қазіргі жастар тәуелсіз Қазақстанда өмірге келді.

Кімнің тағдыры еліміздің тағдырымен айқындалады?



Жастардың тағдыры еліміздің тағдырымен айқындалады.

Студенттер мен оқушылар нені білуі тиіс?

Студенттер мен оқушылар «Қазақстанның іргетасына қаланған әрбір кірпішін» білуге тиіс.

Еліміздің болашақ көшбасшылары кімдер?

Еліміздің болашақ көшбасшылары студенттер мен мектеп оқушылары.

Студенттер мен оқушылар қандай ұрпақ?

Студенттер мен оқушылар ерекше ұрпақ.

Қазіргі жастар қандай Қазақстанда өмірге келді?

Қазіргі жастар тәуелсіз Қазақстанда өмірге келді.

Кімнің тағдыры еліміздің тағдырымен айқындалады?


Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың барысы:

Бөлім: Достық пен татулық- таптырмас бақыт. Т.Айбергенов «Бір тойым бар»


Күні: 10/11.11.2021ж.

Педагогтің аты-жөні: Ахмедова Ш.Б.

Сынып: 8 Б,В (мектеп баспасы)

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тықырыбы: Досы көпті жау алмайды.




Сабақтың мақсаты: 8.1.1.1 мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау; 8.3.2.1 публицистикалық стильдің (мақала, интервью, қысқа очерк, жолдаулар) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ойтүрткі

  • Дос деп қандай адамды айтамыз?

  • Қандай адамның досы көп болады?

Тыңдалым.

1-тапсырма. Мақал-мәтелдерді бірнеше рет тыңдаңдар. Қандай тақырыпқа арналған?

1.Ырыс алды-ынтымақ. 2.Бірлік болмай, тірлік болмас. 3.Алтау ала болса , ауыздағы кетеді, төртеу түгел болса, төбедегі келеді. 8.Бірлігі жоқ ел тозады, бірлігі күшті ел озады. 9.Саусақ бірікпей, ине ілікпейді.

Айтылым.

2-тапсырма. Қарамен берілген мақал-мәтелдердің бірінші сыңарындағы етістікке шартты райлы жұрнақтарды жалғап, сөйлемді өзгертіңдер.


Берілген сұрақтарға жауап береді.


Қандай тақырыпқа арналғанын айтады.

Шартты райлы жұрнақтарды жалғайды.



«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау




Мұғалімнің бағалауы жүзеге асады.


Оқулық



Сабақтың ортасы

Айтылым.

3-тапсырма. «Мақал-мәтелдер не дейді?» атты сөз жарысын ұйымдастырып, олардың мағынасын түсіндіріңдер.

Жазылым.

4-тапсырма. Өздерің қалаған мақал-мәтелдердің мазмұны бойынша ребус құраңдар.

1.Бір жеңнен қол шығар, бір жағадан бас шығар. 2.Алтау ала болса, ауыздағы кетеді, төртеу түгіл болса, төбедегі келеді. 3.Тозған қазды топтанған қарға алады. 4.Саусақ бірікпей, ине ілікпейді. 5.Ынтымақ – бұзылмайтын қорған.

Оқылым.

5-тапсырма. Мәтінді оқыңдар. Не туралы айтылған? Жұбыңа сұрақтар қой.

6-тапсырма. «Ойшыл қалпақтар» рөлдік ойыны. 6 оқушыдан топтасып, 6 түсті қалпақтар киеді. «Адал достық алтыннан қымбат» деген тақырыпта пікірталас ұйымдастырыңдар.

7-тапсырма. Мына сөз тіркестерін қатыстырып ауызша сөйлемдер құраңдар.

Мәдениетті кісі, игілікті іс, замандас, сырлас құрбым.




Сөз жарысын ұйымдастырады. Мағынасын түсіндіреді.


Ребус құрайды.


Сұрақтар қояды.
Пікірталас ұйымдастырады.

Сөйлем құрайды.





Мұғалімнің бағалауы жүзеге асады.


Мұғалімнің бағалауы жүзеге асады.




Оқулық


Оқулық
Оқулықтағы кесте


Сабақтың соңы

Жазылым.

9-тапсырма. Ойтаразы. «Бес саусақ» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап жазыңдар.





Сұрақтарға жауап жазады.

ҚБ:Қошемет арқылы бағалау



Бес саусақ тәсілі



Үйге тапсырма беру

55-бет 8-тапсырма.












Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың барысы:

Бөлім: Достық пен татулық- таптырмас бақыт. Т.Айбергенов «Бір тойым бар»


Күні: 12 /19.11.2021ж.

Педагогтің аты-жөні: Ахмедова Ш.Б.

Сынып: 8 Б,В (мектеп баспасы)

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тықырыбы: Жан-жануарлар татулығы




Сабақтың мақсаты: 8.1.1.1 мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау; 8.5.1.1 болжалдық сан есімді жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ойтүрткі

  • Достық тек адамдар арасында ғана бола ма?

  • Жануарлар мен жәндіктердің татулығы, ұйымшылдығы туралы не білесіңдер?

Тыңдалым.

1-тапсырма. Мәтінді тыңдаңдар. Автордың көзқарасын білдіретін сөйлемдерді анықтаңдар.

Құмырсқа – жарғаққанаттылар отрядының бір тұқымдасы. Құмырсқа Жер шарында кеңінен таралған, тек Қиыр аралдарда және Антарктидада ғана кездеспейді. Құмырсқаның 10 мыңдай түрі бар. Олар Жер биомассаның 10-25% құрайды. Олардың көпшілік түрлері тропиктік аймақтарда кездеседі. Құмырсқаларды зерттеген алғашқы ғалымдардың бірі - Эрих Васманн.

Денесі бас, көкірек және құрсақтан тұрады. Басы үлкен, жақтары жақсы жетілген, ауыз аппараты кеміргішКөкірек бөлімі жіңішке, онда үш жұп аяқтары жақсы жетілген. Көпшілік түрлерінің құрсақ бөлімінде шаншары мен улы бездері жақсы дамыған, улы бездерінен бөлінетін сұйықтық – құмырсқа қышқылы деп аталады. Құмырсқалар, көбіне топтанып (10 – 100 мың дарасы бірігіп), арнайы илеу жасап, тіршілік етеді. Әрбір илеуде аталық, аналық, “жұмысшы” және “жауынгер” құмырсқалар болады.



Айтылым.

2-тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңдер.

  1. Құмырсқалар қандай жәндіктер?

  2. Құмырсқалардың ұйымшылдығы неден көрінеді?

  3. Құмырсқалардың татулығы адамдарға үлгі бола ма?

  4. Олар ынтымақтасып еңбек еткенде қандай жұмыстар атқарады?


Берілген сұрақтарға жауап береді.

Мәтінді тыңдайды.

Сұрақтарға жауап береді.

«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау




Мұғалімнің бағалауы жүзеге асады.


Оқулық

Сурет

Сабақтың ортасы

Жазылым.

3-тапсырма. Ұйымшыл, еңбекқор құмырсқалардың қызметтерін сызбаға түсіріңдер.




Оқылым.

4-тапсырма. Мәтінді оқыңдар. Алдыңғы сабақтағы оқылым мәтінімен салыстырып, иттің адамға достығын бағалаңдар.

Адам адаммен ғана дос болып қоймайды, адамға жануарлар да дос бола алады. Адам табиғатта енді-енді тіршілік ете бастағанда, жан-жануардың ішінде өзіне бірінші серік еткені ит екен. Ол – адамның досы, жанашыры, көмекшісі. Қазақ халқы асырайтын иттерін тұқымы жағынан дүрегей және тазы деп екіге бөлген.

Дүрегей иттер үй, мал күзетеді. Олардың ішіненқасқырмен алыса кетсе, алқымынан алатын бөрібасарлар, бөтен кісіні жүргізбейтін тайыншадай төбеттер шыққан.



Айтылым.

5-тапсырма. Жұптық жұмыс. Өмірден нақты деректер келтіріп, иттің адамға достығы жайында диалог құрыңдар. Сұрақты өздерің дайындаңдар.

Тірек сөздер: адам, ит, дос, болу, мал, үй, залал, күзету.

Жазылым.

6-тапсырма. Адамдарға дос саналатын жануарларға күтім жасаудың нұсқаулығын жазыңдар. Етістіктер бұрйық рай формасында болсын.

Сызбаны толтырады.

Ережемен танысады.

Мәтінді оқиды, салыстырып, адамға деген достығын бағалайды.

Нақты деректер келтіреді. Тірек сөздерді пайдаланып, диалог құрайды.

Нұсқаулық жасайды. Етістіктің рай формасын қолданады.



Мұғалімнің бағалауы жүзеге асады.


Мұғалімнің бағалауы жүзеге асады.




Оқулық
Сызба

Оқулық

Ереже

Оқулық


Сурет


Сабақтың соңы

Жазылым.

8-тапсырма. Ойтаразы. «Шығу парағын» пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер.

  • Құмырсқалардың қандай қасиеттері ұнайды?

  • Жануарлардың адамға дос бола алатыны жөнінде мысалдар келтіріңдер.

  • Етістіктің шартты және бұйрық рай жұрнақтарын қызметіне қарай дұрыс қолдандыңдар ма?



Сұрақтарға жауап береді.

ҚБ:Қошемет арқылы бағалау




Оқулық


Үйге тапсырма беру

57-бет 7-тапсырма.











Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың барысы:

Бөлім: Достық пен татулық- таптырмас бақыт. Т.Айбергенов «Бір тойым бар»


Күні: 23/24.11.2021ж.

Педагогтің аты-жөні: Ахмедова Ш.Б.

Сынып: 8 Б,В (мектеп баспасы)

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тықырыбы: Достықты сақтау киелі іс




Сабақтың мақсаты: 8.1.5.1 тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау; 8.2.1.1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ойтүрткі

  • «Достық пен татулықты сақтау өз қолымызда» деген пікірмен келісесіңдер ме? Өз ойларыңды өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіріңдер.

Тыңдалым.

1-тапсырма. Мәтінді тыңдаңдар. Автордың идеясы қандай көңіл күймен қабылдадыңдар?

Дәл бүгіннен бастап

Адам баласы өзінің айналасындағыларға, басқаларға деген көзқарасын, ниетін өзгертсе, олардың да бұған деген көзқарасы өзгереді. Ойы мен ниетін жақсылыққа бағыттай алмайтын адамдар бақытсыз болады. Сондықтан дәл бүгіннен бастап барлық адамдарға достық ниетпен қарайық. Мүмкіндігінше адамдармен дауыс көтермей сөйлесіп, ешкімді сынамауға, ешкімге жөнсіз тиіспеуге, ешкімді басынбауға тырысайық.

Егер сіз бен біз осы қағидаларды ұстансақ, көптеген сәтсіздіктен арылып, өзімізбен және айналадағы адамдармен қарым-қатынасымыз ізгілікке, сүйіспеншілікке құрылатыны сөзсіз.

Жазылым.

2-тапсырма. Мәтінді INSERT оқыту стратегиясы бойынша талдаңдар. Төмендегі белгілермен әр бөлікті немесе сөйлемдерді белгілеңдер. Өз ойларыңды қорытындылап жазыңдар.

V

-

+

?

Бұрыннан білемін

Менің ойлағаныма қайшы, кереғар

Мен үшін жаңа ақпарат

Келісе алмаймын, білгім келеді





Берілген сұрақтарға жауап береді.

Мәтінді тыңдайды. Сұраққа жауап береді.


Кестені толтырады.

«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау




Мұғалімнің бағалауы жүзеге асады.


Оқулық

Кесте



Сабақтың ортасы

Жазылым.

3-тапсырма. «Отбасындағы татулықты сақтау үшін дәл бүгіннен бастап не істемекпін?» деген сұрақ бойынша нұсқаулық жазыңдар.

Нұсқаулық:

  1. Өзімді сыйлаймын

  2. Үлкенді-кішіге құрметпен қараймын

  3. Ешкімді басынбаймын, өзіммен тең көремін.

  4. Айналамдағы адамдарды тыңдай білетін боламын.

  5. Әрдайым көмекке дайын тұрамын.

Оқылым.

4-тапсырма. Мәтінді оқыңдар. Тақырыпқа қарап, қандай мәселе көтерілгенін анықтаңдар.



Айтылым.

5-тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңдер.

  1. Қазіргі ұрпаққа қандай міндеттер жүктелген?

  2. Тату өмір сүруіміз үшін не істеуіміз керек?

  3. Қазақстан халқы Ассамблеясына қанша ұлт өкілі кіреді?

  4. «Береке басы – бірлікте» дегенді қалай түсінесіңдер?

Жазылым.

7-тапсырма. Мәтіндегі қарамен берілген сөйлемнің етістіктерін ІІ жаққа қойып, бұйыра сөйлеңдер.


Берілген сұрақ бойынша нұсқаулық жазады.

Мәтінді оқып, қандай мәселе көтерілгенін айтады.

Сұрақтарға жауап беріңдер.
Бұйрық рай түрінде сөйлейді.




Мұғалімнің бағалауы жүзеге асады.


Мұғалімнің бағалауы жүзеге асады.


Оқулық


Оқулық
Сурет


Сабақтың соңы

Жазылым.

8-тапсырма. Ойтаразы. «Шығу парағын» пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жазбаша жауап беріңдер.

  • Бүгін не үйрендіңдер?

  • Сабақ бойынша қандай сұрақтарың бар?

  • Келесі сабақта қандай мәселелерге баса назар ауудару керек?



Сұрақтарға жауап береді.

ҚБ:Қошемет арқылы бағалау




Оқулық


Үйге тапсырма беру

62-бет 6-тапсырма.