ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 05.02.2024

Просмотров: 38

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Ақбаева Қ

Қыска мерзімді сабақ жоспары


Пәні:математика,5 «А» - сынып.Күні 26.01.2015ж

Тақырыбы:


Аралас сандарды бөлуге есептер шығару.

Мақсаты

1.Білімділік: Аралас сандарды бөлуге есептер шығару арқылы машықтандыру.

2.Дамытушылық: Аралас сандарды бөлуді,қысқартуды толық үйренеді.

3.Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа,жауапкершілікке,бір - біріне көмектесуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже


Аралас сандарды бөлуді орындай біледі.

Ресурстар

Электрондық оқулық, кішітіректер.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

« Лото» әдісі

Пәнаралық байланыс:




Ұйымдастыру кезеңі:


Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Сиқырлы сөздер» әдісін пайдаланып,қарапайым өтініш сөздерді сыпайы етіп жеткізуді сағат тілімен бағыттас бағытта айтып,психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

I.Қызығушылықты ояту.14 минут

Өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында « Лото » әдісін қолданайық:


Геометриялық фигураларға байланысты 3 топқа бөлінеді:

«Үшбұрыш», «Төртбұрыш», «Шеңбер».

«Лото» әдісі бойынша әр топқа бір конверт және конверттегі тапсырмалардың жауап парақшасы беріледі.Әр сұрақтың жауабын сызып отыру арқылы ұпай жиналады.


II.Мағынаны тану.23 минут

Сыныпта есептер шығару.

816.

Орал және Ақтөбе станцияларынан бір уақытта шыққан екі поезд 3 сағаттан соң кездесті.Кездескенге дейін Орал станциясынан шыққан поезд 257 км жүрсе, Ақтөбеден шыққан поезд 225 км жүрді.Осы поездар 1 сағатта бір біріне неше километр жақындайды? Есепті екі тәсілмен шығарыңдар.

817.

Оқытушы сабақта оқушыларға қызық және қиын есептер берді.Есептерді шығарған қыздар саны,сыныптағы ұлдар санына тең.Сыныпта қыздар көп пе, әлде ұлдар көп пе?

818.

Қасқыр өзінен 75 м қашықтықтағы түлкіні 16 м/c жылдамдықпен қуды.Түлкі қасқырдан 10 м/с жылдамдықпен қашты.Қасқыр түлкіні неше секундта қуып жетеді?

819.

1) ; 2) ; 3) ;

820.

1)2 : 2 + ( + ):( 3 * ); 4) ( - ):( + ) * ( 60 : 4 );

2) 2 : + (( 1 + 2 ) : 3 - ) : 8 ; 5) ( 3 + 1 : 1 ) : 2 + 5 : 7 ;

3) 5 : 31 +( 3 + 2 ): 2 - : ; 6) ( + ( + ): )+ * 2 ;

821.

4.18- суреттегі кубтың толық бетінің ауданы 54 с .АВС үшбұрышының ауданын табыңдар.


Сағат тілімен бағыттас есептерді шығарып,бір - бірін тексереді.

III:Ой толғаныс.5 минут




Логикалық есептерді шешу:

    

         

1.Екі қорапта  15  кәмпит бар . Біреуінде екіншісіне қарағанда 3  кәмпит кем.  Әр қорапта неше кәмпиттен бар (6 және  9) .

2. Азаматтың  үйінен құдыққа дейін   30  м.  Оның бар дана шелыг бар . Ол үйіне   2 шелек су әкелу үшін неше метр жүруі   керек?   (120  м.)

3.Ұлжанның  1 бүтін  ,  2 жарты , 4 ширек алмасы бар . Оның барлығы неше алмасы бар? (3)

4.12 адам екі қайыққа сыйды. Бірақ бірінші қайықта екінші қайыққа қарағанда 2 есе көп адам бар . Әр қайықта қанша адам бар? (4 және 8)

5. Айгулдің  жасы екі жыл бұрын  5 - те болған . Ол 7 жылдан кейін неше жаста болады? (14 те)

6. Азайғышы  23 -ке тең ,  ал айырмасы   17 - ге тең болса , азайтқыш қанша болмақ? ( 6 )

7. Шешесі  41 - ге толғанда , қызы 11 -  ге толады . Ал қазір шешесі 33  жаста. Сонда қызы нешеде? (3 жаста)

8. Қоянға, түлкіге, аюға үш түрлі жалауша жасап берді - қызыл, сары, көк. Қояндағы жалауша қызыл емес, түлкідегі қызыл да,көк те емес. Кімнің жалаушасы қандай?

9.Бөлмеде 2 орындық түр. Әр қабырғаның жанында бір-бір орындық болуы үшін сол орындықтарды қалай қоюға болады?

10.Бір мысықтың  аяғы қанша?

11.Бес қойдың басы нешеу?

12.Үш адамның  қолы нешеу?


Сағат тілімен бағыттас, топтар бірін - бірі тексеріп,бағалайды.

Үйге тапсырма

1мин

№822, №823.

Бағалау 2мин

Формативті бағалау. « 2 жұлдыз, 1 тілек» әдісі бойынша топтар өзара бағаланады.

Рефлексия







Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Ақбаева Қ

Қыска мерзімді сабақ жоспары

Пәні:математика,5 «А» - сынып.Күні 28.01.2015ж

Тақырыбы:


Жай бөлшектерге есептер шығару.

Мақсаты

1.Білімділік: Жай бөлшектерді қосуға,азайтуға,бөлуге,көбейтуге есептер шығару арқылы машықтандыру.

2.Дамытушылық: Жай бөлшектерді көбейтуді,қосуды,азайтуды,бөлуді,қысқартуды толық үйренеді.

3.Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа,жауапкершілікке,бір - біріне көмектесуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже


Жай бөлшектерді қосуға,азайтуға,бөлуге,көбейтуге есептер шығаруды толық үйренеді.

Ресурстар

Электрондық оқулық, кішітіректер.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Қазақша күрес» ойыны, « Көрші көрші» топтық ойын жарысы

Пәнаралық байланыс:




Ұйымдастыру кезеңі:


Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Сиқырлы сөздер» әдісін қолданып,оқушы кез келген өтініш айтады,ал келесі оқушы сол сөзді әдеби түрде жеткізу арқылы сыпайылыққа тәрбиелеп, сағат тілі бағытымен айтып,психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

I.Қызығушылықты ояту.14 минут

Өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында «Қазақша күрес» ойыны қолданылады:

1) * - * ;
2) * + * ; 3)2 * - * 1 ; 4)1 * 2 * ;
5)3 * * ; 6)1 * 8 * ; 7)( 7 - 2 ) * ;
8)( 5 + 2 ) * ; 9)( 7 - 2 ) * ; 10)( * ) * ;
11) * ( * ); 12)( * ) * ;


Тау атауларына байланысты 2 топқа бөлінеді:

«Памир», «Гималай».

«Қазақша күрес» әдісі бойынша тақтаға екі оқушыдан шығып берілген тапсырмаларды орындайды.


II.Мағынаны тану.23 минут

Сыныпта есептер шығару:

№824.

Сатуға әкелінген көкөністің сі сатылғанда, қалған көкөніс сатылған көкөністен 150 кг артық болды.Сатуға неше килограмм көкөніс әкелінген?
№825.

Жеміс сусынын дайындау үшін алынған қоспада 7 бөлік алма, 4 бөлік алмұрт және 3 бөлік өрік бар.Ондағы алмұрт алмадан 1 кг кем.Жеміс сусынын дайындау үшін барлығы неше килограмм жеміс алынды?
№826.

Зерттеу есебі: Өзен жағасындағы А және В айлақтарының арақашықтығы 115 км.9 сағ 30 минутта катер А айлығынан ағыспен жүзіп шықты,ал В айлағынан ағысқа қарсы теплоход жүзіп шықты.Катердің меншікті жылдамдығы 18 км/сағ,теплоходтың меншікті жылдамдығы 27 км/сағ.Олар сағат нешеде бір бірімен кездеседі?Не себепті ағыс жылдамдығы көрсетілмеді?

№827.

3л керосин және 5л бензин 5 кг. 5л керосин және 3л бензин 6 кг. 1л керосин неше килограмм? 1л бензин неше килограмм?
№828.

Ертедегі есеп.Баласы әкесінен: «Сіз неше жастасыз?» - деп сұрайды.Әкесі оған: «Егер менің жасыма оның жартысын және ширегін, сонан соң 1 – ді қоссаң,134 болады», - деп жауап берді.Әкесі неше жаста?

Сағат тілімен бағыттас есептерді шығарып,бір - бірін тексереді.

III:Ой толғаныс.5 минут




Жай бөлшектерді қосуға, азайтуға, көбейтуге, бөлуге мысалдар келтіру.

Әр оқушы 3 есептен құрастырады.

«Көрші көрші» ойыны арқылы әр оқушы құрастырған есептерін көршісіне береді.

Сағат тілімен бағыттас, оқушылар бірін - бірі тексеріп,бағалайды.

Үйге тапсырма

1мин

№829, №830.

Бағалау 2мин

Формативті бағалау. « Смайликтер» әдісі бойынша топтар өзара бағаланады.

Рефлексия






Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Ақбаева Қ


Қыска мерзімді сабақ жоспары

Пәні:математика,5 «А» - сынып.Күні 29.01.2015ж

Тақырыбы:


Жай бөлшектерге амалдар қолданып есептер шығару.

Мақсаты

1.Білімділік: Жай бөлшектерді қосуға,азайтуға,бөлуге,көбейтуге есептер шығару арқылы машықтандыру.

2.Дамытушылық: Жай бөлшектерді көбейтуді,қосуды,азайтуды,бөлуді,қысқартуды толық үйренеді.

3.Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа,жауапкершілікке,бір - біріне көмектесуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже


Жай бөлшектерді қосуға,азайтуға,бөлуге,көбейтуге есептер шығаруды толық үйренеді.

Ресурстар

Электрондық оқулық, кішітіректер.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

« Әрқашан күн сөнбесін» жаттығуы

Пәнаралық байланыс:




Ұйымдастыру кезеңі:


Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Мен басқаның көзімен» әдісін қолданып,ортаға бір оқушыдан шығып,қалған оқушылар оның қандай екенін айту арқылы сағат тілі бағытымен айтып,психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

I.Қызығушылықты ояту.14 минут

Өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында « Әрқашан күн сөнбесін» жаттығуы қолданылады:

1)Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады?

2)Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай қосылады?

3)Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай азайтады?

4)Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қалай азайтады?

5)Натурал саннан бөлшек қалай азайтылады?

6)Ең үлкен аликвоттық бөлшек неге тең?

Аспан денелеріне байланысты 3 топқа бөлінеді:

«Юпитер», «Сатурн», «Плутон».

« Әрқашан күн сөнбесін» әдісі бойынша тақтадағы күн бетінде тұрған бұлттардағы тапсырмаларды орындау арқылы күннің көзін ашады.


II.Мағынаны тану.23 минут

Сыныпта есептер шығару:

№715.

1) - + ; 3) - + ; 5) + - ;
2) + - ; 4) - + ; 6) - + ;
№716.

1)8 + 5 - 3 ; 3) 6 - 2 + 6 ; 5)8 - 5 + 6 ;
2)8 + 1 - 3 ; 4) 5 + 2 - 1 ; 6) 12 - 9 + 5 ;

№717.

1)7- + 2 ; 3) 9 + 1 - ; 5) 6 + 3 - ;
2)5 - + 6; 4) 3 - + ; 6) 8 - 5 +6;
№718.

1)12м орам сымнан 7 м қиып алынды.Орамда неше метр сым қалды?

2)Кері есеп.Есептегі бос орынды толтырып алып,шығарыңдар.Орам сымнан 7 м сымды қиып алғанда, орамда ммм сым қалды.Алғашқыда орамда неше метр сым болған?



Сағат тілімен бағыттас есептерді шығарып,бір - бірін тексереді.

III:Ой толғаныс.5 минут




Жай бөлшектерді қосуға, азайтуға, көбейтуге, бөлуге мысалдар келтіру.

Әр оқушы 5 есептен құрастырады.



Құрастырылған есептерді «Айналмалы бекет» әдісі арқылы топтар өзара алмасады.

Сағат тілімен бағыттас, топтар бірін - бірі тексеріп,бағалайды.

Үйге тапсырма

1мин

№719, №720.

Бағалау 2мин

Формативті бағалау. « Баспалдақтар» әдісі бойынша топтар өзара бағаланады.

Рефлексия






Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Ақбаева Қ


Қыска мерзімді сабақ жоспары

Пәні:математика,5 «А» - сынып.Күні 30.01.2015ж

Тақырыбы:


Жай бөлшектерге амалдар қолданып есептер шығару.

Мақсаты

1.Білімділік: Жай бөлшектерді қосуға,азайтуға,бөлуге,көбейтуге есептер шығару арқылы машықтандыру.

2.Дамытушылық: Жай бөлшектерді көбейтуді,қосуды,азайтуды,бөлуді,қысқартуды толық үйренеді.

3.Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа,жауапкершілікке,бір - біріне көмектесуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже


Жай бөлшектерді қосуға,азайтуға,бөлуге,көбейтуге есептер шығаруды толық үйренеді.

Ресурстар

Электрондық оқулық, кішітіректер.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

« Тасбақалар жүгірісі» әдісі, «Қолдағы хат» әдісі.

Пәнаралық байланыс:




Ұйымдастыру кезеңі:


Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Көкөністер арқылы ұрысамыз» әдісін пайдаланып,оқушылар біріне бірі қандай көкөніске ұқсайтынын және себебін түсіндіру арқылы сағат тілі бағытымен айтып,психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

I.Қызығушылықты ояту.14 минут

Өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында « Тасбақалар жүгірісі» әдісі қолданылады:

1. Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге қалай келтіреді?
2. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай қосады?
3. Аралас сандарды азайту амалы қалай орындалады?
4. Бөлшектер қалай көбейтіледі?
5. Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеміз?
6. Аралас сандар қалай көбейтіледі?
7. Өзара кері сандар деп қандай сандарды атайды?
8. Санның бөлігін қалай табады?
9. Бөлшекті бөлшекке бөлу қалай орындалады?
10. Аралас сандарды бөлу амалы қалай орындалады?
11. Натурал сандарды бөлшекке бөлу қалай орындалады?
12. Бөлігі бойынша санды қалай табады?

Мультфильм атауларына байланысты 2 топқа бөлінеді:

«Кунг Фу Панда», «Человек – Паук».

«Тасбақалар жүгірісі» әдісі бойынша әр топ тапсырмаларға дұрыс жауап беру арқылы мәре сызығын кесіп өтеді.


II.Мағынаны тану.23 минут

Сыныпта есептер шығару:

№721.

1)2 – ( + ); 3) 3- ( + ); 5) 7-( 2 + );
2)9- ( 1 + ); 4) 4 – ( 2 + ); ) 6 - ( 3 + );
№722.

1)Шаңғышы 45 км жолды үш сағатта жүрді.Ол бірінші сағатта барлық жолдың - ін,екінші сағатта бірінші сағаттағы жүрілген жолға қарағанда -ге артық,ал қалған жолды үшінші сағатта жүрді.

Шаңғышы үшінші сағатта:

  • Барлық жолдың қандай бөлігін жүрді?

  • Неше километр жол жүрді?

2) Автомобиль бірінші сағатта барлық жолдың - сін, ал екінші сағатта -ін кем жүрді.Жүруге тиісті жолдың қандай бөлігі қалды?
№723.

1)3 х - х + 4 х; 3) 5 х - 2 х - х; 2)4 y + 3 y – 2y; 4) 5y - 4 y + y; 724.
1)4 - + 1 + 2 - 1 ; 3) 9 - 5 - 1 + 2 ;
2)6 - 2 + 8 - 1 ; 4) 5 + 8 - 6 + 3;

Сағат тілімен бағыттас есептерді шығарып,бір - бірін тексереді.

III:Ой толғаныс.5 минут




Жай бөлшектерді қосуға, азайтуға, көбейтуге, бөлуге мысалдар келтіру.

Әр оқушы 5 есептен құрастырады.



«Қолдағы хат» әдісі арқылы оқушылар құрастырған есептерін кез келген оқушыға ұсынып,оны тексеріп бірін- бірі бағалайды.

Үйге тапсырма 1мин

№725, №726.

Бағалау 2мин

Формативті бағалау. «2 жұлдыз, 1ұсыныс» әдісі бойынша топтар өзара бағаланады.

Рефлексия





Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Ақбаева Қ

Қыска мерзімді сабақ жоспары

Пәні:математика,5 «А» - сынып.Күні 31.01.2015ж

Тақырыбы:


Жай бөлшектерге амалдар қолданып есептер шығару.

Мақсаты

1.Білімділік: Жай бөлшектерді қосуға,азайтуға,бөлуге,көбейтуге есептер шығару арқылы машықтандыру.

2.Дамытушылық: Жай бөлшектерді көбейтуді,қосуды,азайтуды,бөлуді,қысқартуды толық үйренеді.

3.Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа,жауапкершілікке,бір - біріне көмектесуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже


Жай бөлшектерді қосуға,азайтуға,бөлуге,көбейтуге есептер шығаруды толық үйренеді.

Ресурстар

Электрондық оқулық, кішітіректер.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Сиқырлы жұмыртқа» әдісі, «Айналмалы бекет» әдісі.

Пәнаралық байланыс:




Ұйымдастыру кезеңі:


Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Ең жақсы» әдісін пайдаланып,оқушылар бір – біріне деген ізгі тілектерін сағат тілі бағытымен айтып,психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

I.Қызығушылықты ояту.14 минут

Өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында «Сиқырлы жұмыртқа» ойыны қолданылады:

1.Қандай бөлшектерді аликвоттық бөлшектер деп атаймыз?

2.Аликвоттық бөлшектер дұрыс бөлшек пе, әлде бұрыс бөлшек пе?

3.Бөлшектер қалай көбейтіледі?

4.Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеді?

5.Аралас сандарды қалай көбейтеді?

6.Өзара кері сандар деген не?

7.Санның бөлігі қалай табылады?

8.Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды азайту үшін, оның бөлшек бөлігін қалай түрлендіру керек?


Жануарлар мен өсімдіктерге байланысты 2 топқа бөлінеді:

«Фауна», «Флора».
«Сиқырлы жұмыртқа» әдісі бойынша жұмыртқа іспеттес парақшалардағы сұрақтарға 2 топ 4 сұрақтан жауап беру арқылы ұпай жинайды.

II.Мағынаны тану.23 минут

Сыныпта есептер шығару:

№746.
1)( * ) * ; 3) * ( * ) * ; 2) * ( * ); 4) ( * )*( * );
№747.

Көбейтудің қосуға (азайтуға) қатысты үлестірімділік қасиетін пайдаланып,ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарып алып,есептеңдер.
1)8 * + 8 * ; 3) * + * ; 5) - * ;
2)5 * + 5 * ; 4) * - * ; 6) * + * ;
№748.

1)Квадратын табыңдар: 2)Кубын табыңдар:

, , , , , , ; , , , , , , ;
№750.

1)7 * 4; 2) 5 * 6 ; 3) 10 * 7 ; 4) 8 * 7; 5) 9 * 1 ; 6) 11 * 4;



Сағат тілімен бағыттас есептерді шығарып,бір - бірін тексереді.

III:Ой толғаныс.5 минут




Жай бөлшектерді қосуға, азайтуға, көбейтуге, бөлуге мысалдар келтіру.

Әр оқушы 8 есептен құрастырады.



«Постер» әдісі арқылы құрастырылған есептерді «Айналмалы бекет» әдісі арқылы топтар өзара алмасады.

Сағат тілі бағыты бойынша топтар өзара тексеріліп,бағаланады.

Үйге тапсырма 1мин

№753, №754.

Бағалау 2мин

Формативті бағалау. «Бас бармақ» әдісі бойынша топтар өзара бағаланады.

Рефлексия