ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 16.03.2024
Просмотров: 45
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Тақырыбы: сабақ 105 | Ондық бөлшектерді көбейту | |
Күні,айы: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
| Сабаққа қатысқан оқушылар саны: | Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау; | |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: Ондық бөлшектерді көбейту ережесін пайдаланып, есептер шығару. | |
Оқушылардың басым бөлігі: Оқушылар тақырыпты біледі, түснеді және шығармашылық қабілеттерін дамыту арқылы сөздік қорларын дамытуға пайдаланады | ||
Кейбір оқушылар: оқушылардың пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, ондық бөлшектерді көбейту бойынша біліктіліктерін дамыту |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы(2-5 минут) | Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. Ондық бөлектің натурал санмен және ондық бөлшекке көбейтілуі Ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшектерді көбейткенде, көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік, үлестірімділік қасиеттерін қалай қолданамыз? | Жұмбақ. Бүтін менен бөлшекті, Үтірменен айырған. Әп-әдемі жазулар, Айтыңдаршы, қандай сан? Ондық бөлшек Еске түсірейік: | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | Жұмбақ. |
Сабақтың ортасы (6-36 минут) | Ондық бөлшектерді көбейту үшін: үтірге назар аудармай, натурал сандарды көбейтуді орындау керек; көбейткіштердің екеуінде неше ондық таңба болса, көбейтіндіде оң жақтан сонша цифрды үтірмен ажырату керек. | 1-мысал. Түсіндіру. Ондық бөлшектерді үтірге назар аудармай, көбейтіп, 20496 санын аламыз. Көбейткіштердің екеуінде үтірден кейін барлығы үш цифр тұр. Сондықтан көбейтіндіде оң жақтан үш цифрды үтірмен ажырату керек. Сонда 20,496 шығады. 7,32*2,8=20,496 Егер көбейтіндідегі цифрлар үтірмен ажыратуға тиісті цифрлардан аз болса, онда көбейтіндінің сол жағына қажетінше нөлдерді жазу керек.
9,53•0,1=0,953 1)89,4•0,01=0,894 1)3,2•0,1=0,32
37•15=555
(салыстырыңдар)
(2 дәрежеле)
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | |
Сабақтың соңы( 36-40мин) | Жаңа материалды пысықтау. өшіп қалған үтірлерді қой: 4,8*10=48; 0,1*308=30,8; 9,45*100=945; 53*0,1=0,53 12*0,01=0,12. | .Тестік тапсырма. 1.Ондық бөлшектерді көбейт 0,7•0,3; А)2,1 В) 0,21 С)2,01 2. Есепте 5,6•1,2; А)6,72 В)67,2 С)672 3. Ондық бөлшектерді көбейт:4,5•0,2 А) 0,9 В)0,09 С)9 4.Азайтуды орында 15,3-0,3; А)5 В)15 С) 10 5.Есептеңдер 4-2,6; А)2,6 В)1,4 С)6,6 6.Есепте 0,8•4,6; А)3,68 В)36,8 С)0,368 7.Есептеңдер 0,6·8; А)4,8 В)0,48 С)4,08 8.Көбейтуді орында 0,08·400; А)0,32 В)3,2 С)32 9.Ондық бөлшектерді көбейт 5,6·0,1; А)56 В) 0,56 С)5,6 10. Есепте 4,79·100; А)0,0479 В)0,479 С)479 | Оқушылар кері байланыс парағын толтырады, өзін бағалайды | |
Тақырыбы: Сабақ 106 | ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау | |
Күні,айы: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
| Сабаққа қатысқан оқушылар саны: | Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау; | |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: Ондық бөлшектерді көбейту ережесін әртүрлі есептеулерді шығару кезінде тиімді пайдалана білу және өтілген сабақты оқушы санасына ұғындыру. | |
Оқушылардың басым бөлігі: . өз бетімен ойлау қабілетін арттыру және өз білімін тексеру,есте сақтау қабілетін жетілдіру; | ||
Кейбір оқушылар: . Оқушыларға сандар тізбегі туралы түсінуге, олардың берілу тәсілдерінің түрлерімен танысуға мүмкіндік туғызу. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы(2-5 минут) | Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. | Ережені еске түсіріп, бос орынды толтыр: 1. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту үшін: 1) үтірге назар аудармай, натурал сандарды ________________________ керек; 2) шыққан көбейтіндіде _________________ ондық бөлшекке үтірден кейін неше ондық таңба болса, сонша ____________үтірмен айыру керек. 2. Ондық бөлшекті 10, 100, 1000 және т.с.с. разряд бірліктеріне көбейту үшін, ондық бөлшектердің үтірін разряд бірлігінде неше ________ болса, сонша цифрға _____________ жылжыту керек. 3. Ондық бөлшектерді көбейту үшін: 1) үтірге назар аудармай, ______________________________________________________________________ ________________________керек; 2) шыққан нәтижеден __________________________________ үтірден кейін неше ондық таңба тұрса, көбейтіндіде ___________________________________ ________________үтірмен айырып бөлу керек. 4. Ондық бөлшекті 0,1; 0,01; 0,001; ….. разряд бірліктеріне көбейту үшін, осы бөлшектердегі үтірді разряд бірліктерінде неше ____болса, сонша ______________ жылжыту керек. | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | Оқулық Аудидиск: Қосымша тапсырма:1. №1жұмыс дәптер | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы (6-35) минут) | 1) 17,4 • 5,2=90,48: 4) 2,6• 0,24=0,624: 7) 32,5• 0,6=19,5: 2) 5,81• 1,5=8,715: 5) 10,2• 2,02=20,604: 46,2• 0,07=3,234: 3) 1,42• 0,3=0,426: 6) 5,08 •3,03=15,3924: 1) 7,22• 0,08=0,5776: 4) 0,91• 0,2=0,182: 7) 3,52• 0,1=0,352: 2) 0,61• 0,023=0,01403: 5) 0,14 •0,25=0,035: 16,03• 0,6=9,618: 3) 0,25• 1,32=0,33: 6) 0,6• 0,08=0,048: 6) 36,11• 0,5=18,055: 1) (3,5 + 5,63) • 0,1 = 0,913; 2) (2,3 + 8,35) • 0,2 = 2,13; 3) (6,31 + 2,7) • 0,3 = 2,703; | | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | Оқулық Аудидиск: Қосымша тапсырма:1. №1жұмыс дәптер | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы( 35-40мин) | Сабақты бекіту кезеңі: Сәйкестікті тап. |
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | |
Тақырыбы Сабақ 107 | Ондық бөлшекті натурал санға бөлу | |
Күні,айы: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
5 сынып | Сабаққа қатысқан оқушылар саны: | Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 5.1.2.30 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді орындау;; | |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: Оқушыларға ондық бөлшекті натурал санға бөлу амалдарын меңгерту, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту. | |
Оқушылардың басым бөлігі: Өзара қарым-қатынас қалыптастыру,пікірлерін ашық айту. Аталған тақырып амалдары мен элементтерін оқып үйрену | ||
Кейбір оқушылар: Оқушылар ондық бөлшекті натурал санға бөлуді меңгереді, топпен жұмыс істеуге дағдыланады, есеп шығару арқылы білімдерін кеңейтеді. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы(2-5 минут) | Ынтымақтастық атмосферасына арнап оқушылардың бір-біріне тілек айтуы. Оқушылар топқа бөлінеді. Интерактивті тақтаға үй тапсырмасының дұрыс нұсқасы беріледі. Оқушылар дұрыс нұсқамен өз шығарған есептерін салыстыру арқылы тексереді. Тексеру көрші топтар арқылы жүзеге асады | Интерактивті әдіс. Оқушыларды топқа бөлу: қызылдар, сарылар, жасылдар. Оқушылар бір-біріне тілек айтады. | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы (6-35 минут) | Оқушыларға қазіргі өтілген тақырып туралы қысқаша мағлұмат беріледі. Топтық жұмыс. Оқушыларға жаңа сабақ бойынша тапсырма беріледі. Топпен келісе отырып бір-біріне берілген сұрақтар бойынша анықтама береді, өз ойларын тақтада қорғайды. Егер бөлінгіштің бүтін бөлігі бөлінгіштен кем болса, онда бөліндіге 0 бүтінді жазу керек. Мысалы: 3,32 4 0 0, 83 33 32 3,32 : 4 = 0,83 12 12 0,83 * 4 = 3,32 0 Есептер шығару 1, 37 : 2 = 0,685
| Ондық бөлшекті натурал санға бөлу үшін: Ондық бөлшектің үтіріне назар аудармай, оны натурал санға бөлу керек; Бүтін бөлікті бөлу аяқталғанда, бөліндіде үтір қою керек. Мысалы: 14,72 : 4= 3,68 3,68 * 4 = 14,72 14,72 4 12 3, 68 27 24 32 32 0 | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы( 35-40мин) | Инсерт әдісімен оқушылар бүгінгі өтілген тақырып бойынша түсінгендерін, ойларын постерге түсіреді. 4 ) х+2х=21,42 3х=21,42 х=21,42:3 х=7,14 5) 2х+5х=42,7 7х=42,7 х=6,1 6) 12х-3х=41,4 9х=41,4 х=4,6 Топтар тапсырма түрінде орындайды Теңдеуді шешіңдер: 1) 4х=0,22+0,26 4х=0,48 х=0,12 2) 5х=8,17+2,48 5х=10,65 х=2,13 3) 6х=3,9*8 6х=31,2 х=5,2 | Салыстыру тесті Берілген деңгейлік тапсырмаларға сәйкес жауапты көрсет
| Бағалау критерилері «5»-21 балдан жоғары «4»-13-20 балл «3»-6-12 балл «2»- 0-5 балл Үйге тпасырма: | |