Файл: 10 2 тікбрышты параллелепипед анытамасын жне асиеттерін білу.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 17.03.2024

Просмотров: 47

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:




Пән/Сынып:

10 сынып, геометрия, ЖМБ

Күні:




Тарау немесе бөлім атауы:

10.3А Кеңістіктегі перпендикулярлық

Сабақтың тақырыбы:

Тікбұрышты параллелепипед

Оқу мақсаты:

10.1.2 - тікбұрышты параллелепипед анықтамасын және қасиеттерін білу;

Бағалау критериі:

  • тікбұрышты параллелепипедтің анықтамасын біледі;

  • тікбұрышты параллелепипедтің жақтарының, диагональдарының және екіжақты бұрыштарының қасиеттерін біледі және түсіндіреді;

  • тікбұрышты параллелепипедтің қажетті сызбаларын дұрыс салады;

  • терминологияны дұрыс қолданады.

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйым

дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Тікбұрышты параллелепипед тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- тікбұрышты параллелепипед анықтамасын және қасиеттерін білу

Ұйымдастыру кезеңі.

Үй жұмысын тексеру.

Амандасады.

Үй жұмысын айтады.

Сұрақтарға жауап береді






Оқулық


10 мин

Сабақ тың ортасы

Негізгі бөлім

Тақырып

ты ашу



Жаңа материалмен танысу:

  1. параллелепипед ұғымы;

  2. параллелепипедтің элементтері;

  3. параллелепипедтің қасиеттері;

Топпен жұмыс: Оқушылармен топ бойынша жұмыс ұйымдастыру:

1.Топтарға призма түрлерін таратып беру.

(Өткен білімдеріне сүйене отырып, осы призмалар арасынан параллелепипедтерді тауып алу.)

2. Параллелепипед туралы сұрақтарға жауап бере отырып білімдерін толықтыру.

(Интерактивті тақтада сұрақтарды жазып қою.)

3.Табандары бойынша түрлерін анықтауда қосымша көмек көрсету.

Жаңа түрі: табандары параллелограмм не ромб болған параллелепипедтің тік параллелепипед деп аталатынын айту.

4.Қасиеті:Параллелепипедтің диагоналдары қиылысады және қиылысу нүктесінде қақ бөлінеді.

Параллелептпедтің диагоналын табу формуласын қорытып шығару.

Топпен жұмыс

Мақсаты: тікбұрышты параллелепипедтің қасиеттерін қорытып шығару.

Оқушының іс-әрекеті:

Мұғалімнің іс-әрекеті:

Әр топқа тапсырма ұсынылады. Тікбұрышты параллелепипедтің қасиеттерін өздері дәлелдейді, өзара түсіндіреді, сол арқылы жаңа материалды меңгереді.

Оқушылар жұмысын

қадағалайды, қажет жағдайда

дұрыс шешімге жетелейтін

сұрақтар қояды.

Кері байланыс орнатады.

1-топ. Тікбұрышты параллелепипедтің қарама-қарсы жақтары – тік төртбұрыштар.

2-топ. Тікбұрышты параллелепипедтің диагоналының квадраты оның өлшемдерінің квадраттарының қосындысына тең.

3-топ. Тікбұрышты параллелепипедтің кез келген екіжақты бұрыштары – тік бұрыш.



Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады.



Дескриптор:

- параллелепипед ұғымын,

-параллелепипед тің элементтерін,

параллелепипед тің қасиеттерін анықтайды.

«Екі жұлдыз бір ұсыныс»                       


Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады



25

минут



Бекіту тапсырмасы

Есеп шығару А-деңгей.

1.Тік бұрышты параллелепипедтің үш өлшемі берілген. а=1 м, b=2 м,с=2 м

1)диагоналін табыңыз (1 балл)

2)толық бетінің ауданын табыңыз (1 балл)

3)диагональдық қимасының ауданын табыңыз (2 балл)

Жауабы:1)3 м; 2)16 см2; 3)2 см немесе 2

2. Тік параллелепипедтің табанының қабырғалары а=5 м, b=8 м,олардың арасындағы бұрышы 300, биіктігі с=10 м.

1)бүйір бетінің ауданын табыңыз (1 балл)

2)толық бетінің ауданын табыңыз (2 балл)Жауабы:1)260 см2; 2) 300 см2.

В-деңгей.

1.Бір төбесіндегі үш жағының аудандары бойынша 21 м2, 33 м2, 77 м2 тік бұрышты параллелепипедтің үш өлшемін табыңыз. (5 балл)Жауабы:3 м, 7 м, 11 м.

2. Тік бұрышты параллелепипедтің бүйір қыры 5 см, табан ауданы 360 см2, ал табанының диагоналі

41 см. Параллелепипедтің бүйір бетінің ауданын табыңыз. (5 балл)Жауабы: 490 см2.

С-деңгей.

1. Тік бұрышты параллелепипедтің табанының қабырғаларының қатынасы 3:4 қатынасындай, ал диагональдық қимасының ауданы 15 см2. Параллелепипедтің бүйір бетінің ауданын табыңыз.

(8 балл)Жауабы: 42 см2.

2. Тік параллелепипедтің табан қабырғалары 13 см және 14 см-ге, кіші диагоналы 17 см-ге, ал табанының ауданы 168 см2-қа тең. Параллелепипедтің бүйір бетінің ауданын табыңыз. (10 балл)

Жауабы: 432 см2.

Өз бетімен жұмыс.

Тест тапсырмалары.

Оқулықпен жұмыс.



Берілген  сызба  бойынша  есептің  шешімін  табады

Дескриптор: - сызбасын салады; - перпендикуляр ұғымын қолданады; -үш перпендикуляр туралы теореманы қолданады;

- үшбұрыш қабырғасының ұзындығын табады.



Интернет ресурстары

Оқулық

5 минут






Бүгінгі сабақта:

- тікбұрышты параллелепипед анықтамасын және қасиеттерін білу

Рефлексия. «БББ» кecтeci

Бiлeмiн

Бiлдiм

Бiлгiм кeлeдi










Үйге тапсырма. №2.






Тақырыпты меңгергенін анықтау

Оқушылар рефлексия жасайды:

Кері байланыс


Оқулық



Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:



Пән/Сынып:

10 сынып, геометрия, ЖМБ

Күні:




Тарау немесе бөлім атауы:

10.3А Кеңістіктегі перпендикулярлық

Сабақтың тақырыбы:

Тікбұрышты параллелепипед

Оқу мақсаты:

10.3.7 - тікбұрышты параллелепипедтің қасиеттерін қорытып шығару және есептер шығаруда қолдану;

Бағалау критериі:

  • тікбұрышты параллелепипедтің анықтамасын біледі;

  • тікбұрышты параллелепипедтің жақтарының, диагональдарының және екіжақты бұрыштарының қасиеттерін біледі және түсіндіреді;

  • тікбұрышты параллелепипедтің қажетті сызбаларын дұрыс салады;

  • терминологияны дұрыс қолданады.

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйым

дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Тікбұрышты параллелепипед тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- тікбұрышты параллелепипедтің қасиеттерін қорытып шығару және есептер шығаруда қолдану;

Ұйымдастыру кезеңі.

Үй жұмысын тексеру.

Амандасады.

Үй жұмысын айтады.

Сұрақтарға жауап береді






Оқулық


10 мин

Сабақ тың ортасы

Негізгі бөлім

Тақырып

ты ашу



Жаңа материалмен танысу:

  1. параллелепипед ұғымы;

  2. параллелепипедтің элементтері;

  3. параллелепипедтің қасиеттері;

Топпен жұмыс: Оқушылармен топ бойынша жұмыс ұйымдастыру:

1.Топтарға призма түрлерін таратып беру.

(Өткен білімдеріне сүйене отырып, осы призмалар арасынан параллелепипедтерді тауып алу.)

2. Параллелепипед туралы сұрақтарға жауап бере отырып білімдерін толықтыру.

(Интерактивті тақтада сұрақтарды жазып қою.)

3.Табандары бойынша түрлерін анықтауда қосымша көмек көрсету.

Жаңа түрі: табандары параллелограмм не ромб болған параллелепипедтің тік параллелепипед деп аталатынын айту.

4.Қасиеті:Параллелепипедтің диагоналдары қиылысады және қиылысу нүктесінде қақ бөлінеді.

Параллелептпедтің диагоналын табу формуласын қорытып шығару.

Топпен жұмыс

Мақсаты: тікбұрышты параллелепипедтің қасиеттерін қорытып шығару.

Оқушының іс-әрекеті:

Мұғалімнің іс-әрекеті:

Әр топқа тапсырма ұсынылады. Тікбұрышты параллелепипедтің қасиеттерін өздері дәлелдейді, өзара түсіндіреді, сол арқылы жаңа материалды меңгереді.

Оқушылар жұмысын

қадағалайды, қажет жағдайда

дұрыс шешімге жетелейтін

сұрақтар қояды.

Кері байланыс орнатады.

1-топ. Тікбұрышты параллелепипедтің қарама-қарсы жақтары – тік төртбұрыштар.

2-топ. Тікбұрышты параллелепипедтің диагоналының квадраты оның өлшемдерінің квадраттарының қосындысына тең.

3-топ. Тікбұрышты параллелепипедтің кез келген екіжақты бұрыштары – тік бұрыш.



Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады.



Дескриптор:

- параллелепипед ұғымын,

-параллелепипед тің элементтерін,

параллелепипед тің қасиеттерін анықтайды.

«Екі жұлдыз бір ұсыныс»                       


Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады



25

минут



Бекіту тапсырмасы


Есеп шығару А-деңгей.

1.Тік бұрышты параллелепипедтің үш өлшемі берілген. а=1 м, b=2 м,с=2 м

1)диагоналін табыңыз (1 балл)

2)толық бетінің ауданын табыңыз (1 балл)

3)диагональдық қимасының ауданын табыңыз (2 балл)

Жауабы:1)3 м; 2)16 см2; 3)2 см немесе 2

2. Тік параллелепипедтің табанының қабырғалары а=5 м, b=8 м,олардың арасындағы бұрышы 300, биіктігі с=10 м.

1)бүйір бетінің ауданын табыңыз (1 балл)

2)толық бетінің ауданын табыңыз (2 балл)Жауабы:1)260 см2; 2) 300 см2.

В-деңгей.

1.Бір төбесіндегі үш жағының аудандары бойынша 21 м2, 33 м2, 77 м2 тік бұрышты параллелепипедтің үш өлшемін табыңыз. (5 балл)Жауабы:3 м, 7 м, 11 м.

2. Тік бұрышты параллелепипедтің бүйір қыры 5 см, табан ауданы 360 см2, ал табанының диагоналі

41 см. Параллелепипедтің бүйір бетінің ауданын табыңыз. (5 балл)Жауабы: 490 см2.

С-деңгей.

1. Тік бұрышты параллелепипедтің табанының қабырғаларының қатынасы 3:4 қатынасындай, ал диагональдық қимасының ауданы 15 см2. Параллелепипедтің бүйір бетінің ауданын табыңыз.

(8 балл)Жауабы: 42 см2.

2. Тік параллелепипедтің табан қабырғалары 13 см және 14 см-ге, кіші диагоналы 17 см-ге, ал табанының ауданы 168 см2-қа тең. Параллелепипедтің бүйір бетінің ауданын табыңыз. (10 балл)

Жауабы: 432 см2.

Өз бетімен жұмыс.

Тест тапсырмалары.

Оқулықпен жұмыс.



Берілген  сызба  бойынша  есептің  шешімін  табады

Дескриптор: - сызбасын салады; - перпендикуляр ұғымын қолданады; -үш перпендикуляр туралы теореманы қолданады;

- үшбұрыш қабырғасының ұзындығын табады.



Интернет ресурстары

Оқулық

5 минут






Бүгінгі сабақта:

- тікбұрышты параллелепипедтің қасиеттерін қорытып шығару және есептер шығаруда қолдана алады

Рефлексия. «БББ» кecтeci

Бiлeмiн

Бiлдiм

Бiлгiм кeлeдi










Үйге тапсырма. №3.






Тақырыпты меңгергенін анықтау

Оқушылар рефлексия жасайды:

Кері байланыс


Оқулық




Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:




Пән/Сынып:

10 сынып, геометрия, ЖМБ

Күні:




Тарау немесе бөлім атауы:

10.3А Кеңістіктегі перпендикулярлық

Сабақтың тақырыбы:

Жазық фигураның жазықтыққа ортогональ проекциясы және оның ауданы

Оқу мақсаты:

10.2.11 - жазық фигураның ортогональ проекциясын жазықтықта салу;

Бағалау критериі:

  • ортогональ проекцияның параллель проекцияның түрі екенін түсінеді;

  • ортогональ проекцияның қасиеттерін біледі және түсіндіреді;

  • ортогональ проекцияларды қажетті сызбаны дұрыс салады;

терминологияны дұрыс қолданады.

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйым

дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Жазық фигураның жазықтыққа ортогональ проекциясы және оның ауданы тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- жазық фигураның ортогональ проекциясын жазықтықта салу

Ұйымдастыру кезеңі.

Үй жұмысын тексеру.

Амандасады.

Үй жұмысын айтады.

Сұрақтарға жауап береді






Оқулық


10 мин

Сабақ тың ортасы

Негізгі бөлім

Тақырып

ты ашу



Жаңа материалмен танысу: Проекциялау деп жазықтықта (қағазда, экранда, дәптерде) нәрсенің кескінін салу процесін айтады. Бұл жағдайда алынған кескінді проекция дейміз «Проекция» дегеніміз латын сөзі, «алдыға лақтыру» деген мағынаны білдіреді Электр шамының алдында қандай да бір затты орналастырайық сонда оның қабырғада пайда болған көлеңкесін нәрсенің проекциясы деп айтуға болады.

Кеңістіктік фигураларды жазықтыққа кескіндеу үшін параллель проекциялауды пайдаланады.

Фигураны кескіндеудің осы тәсілі: Кеңістікте F фигурасы мен α жазықтығы берілсін, α жазықтығын қиятын l түзуін аламыз. F фигурасының әрбір нүктесінен l түзуіне параллель түзулер жүргіземіз. Бұл түзулер π жазықтығымен қиылысқанда, F' жазық фигурасы шығады.

Жазық F фигурасы l түзуіне параллель проекциялаудан алынған F фигурасының π жазықтығындағы проекциясы деп аталады. Мұндағы l түзуі – проекциялаушы түзу, π – проекция жазықтығы.

Анықтама. Проекциялау жазықтығына перпендикуляр түзу бағытында параллель проекциялауды ортогональ проекциялау деп атайды. Ортогональ проекциялау параллель проекциялаудың бір түрі болғандықтан, ол параллель проекциялаудың барлық қасиеттеріне ие болады.Тікбұрышты проекциялау (ортогональ проекциялау) – параллель проекциялау түрлерінің бірі.

Анықтама.Берілген нүктеден берілген жазықтыққа түсірілген перпендикуляр деп берілген нүкте мен жазықтықты қосатын және осы жазықтыққа перпендикуляр түзудің бойында жататын кесіндіні айтады.

Анықтама.Бір ұшы жазықтықта жататын және жазықтыққа перпендикуляр болмайтын кесіндіні жазықтыққа көлбеу деп айтады.

[ВС] -- көлбеу, С нүктесі көлбеудің табаны.

Перпендикуляр мен көлбеудің табандарын қосатын кесіндіні көлбеудің проекциясы деп атайды. [АС] - көлбеудің проекциясы.

[АВ] - перпендикуляр, А - нүктесі перпендикулярдың табаны




Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады.






Дескриптор:

- параллелепипед ұғымын,

-параллелепипед тің элементтерін,

параллелепипед тің қасиеттерін анықтайды.

«Екі жұлдыз бір ұсыныс»                       



Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады



25

минут



Бекіту тапсырмасы

Есеп шығару А-деңгей.



Өз бетімен жұмыс.
ABCDA1B1C1D1 кубында А нүктесінің

а) ВСС1; б) BDD1; в) BDA1

жазықтығына проекциясын көрсетіңіз.



Оқулықпен жұмыс.

Берілген  сызба  бойынша  есептің  шешімін  табады

Дескриптор: - ортогональ проекцияларды қажетті сызбаны дұрыс салады



Интернет ресурстары

Оқулық

5 минут






Бүгінгі сабақта:

- жазық фигураның ортогональ проекциясын жазықтықта сала алады.

Рефлексия. «БББ» кecтeci

Бiлeмiн

Бiлдiм

Бiлгiм кeлeдi










Үйге тапсырма. №3.






Тақырыпты меңгергенін анықтау

Оқушылар рефлексия жасайды:

Кері байланыс


Оқулық



Бекітемін:

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Жазық фигураның жазықтыққа ортогональ проекциясы және оның ауданы

Бөлім:

10.3А Кеңістіктегі перпендикулярлық

Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда




Күні:




Пән/Сынып:

10 сынып, геометрия, ЖМБ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жазық фигураның жазықтыққа ортогональ проекциясы және оның ауданы. ББЖБ №3

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.3.6 - жазық фигураның жазықтыққа ортогональ проекциясы ауданының формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты:

  • ортогоналды проекция ауданының формуласын қорытады;

  • ортогоналды проекция ауданының бұрышқа тәуелділігін анықтайды;

  • формуланы қорыту, тәуелділікті анықтау барысында тиімді программалық жасақтамаларды қолданады.